STADSNIEUWS Rantsoeneering van gas en electriciteit Stellingen-oorlog in het Oosten Gem. Kennisgevingen Woensdag 17 December 1941 SGHIËDAMSCHE COURANT Pag. 2 Geen verscherping De vergoedingen door het ziekenfonds bij geboorte Maximum-prijzen voor eieren vastgesteld Werf Gusto Uitreiking .distributiebescheiden i.5ï«ltStö NÏ6UWS Wie is aan de beurt BUITENLAND De ziekenfondspremie De opvoering van een Kerstspel in de Westerkerk Kerstfeest Winterhulp Zaken-jubileum - Agenda Duitschland strijrit voor Europa Hevige actie der luchtmacht BINNENLAND Engelsehe luchtaanvallen Hinderwet I'mnr™ 5"15 0p het vorzoek A. Burgerlijke stand RADIOPROGRAMMA Hevige strijd in Noord-Afrika Successen der luchtstrijdkrachten De Japansche landing op Britsch-Borneo De Japansche luchtactie boven dé Phïlippij De positie der vreemdelingen in Japan BEURS VAN AMSTERDAM u? - Verloren en gevonden Zooals bekeud werd op 15 December 1940 de rantsoeneeringsregeling voor gas en electri citeit afgekondigd. Aangezien de kolcnposilie een opheffing van deze rantsoeneering niet toe laat, zat lot nader order op den huidigen voet worden voortgezet Het was derhalve noodzakelijk minimum rantsoenen voor electriciteit voor verlichting en huishoudelijk verbruik voor het tweede rant- soeneeringsjaar vast te stellen. Deze minimum- rantsoenen zijn in de Nederlandsche Staats courant van gisteren als volgt gepubliceerd: a. Voor hen, wier meter, na het inwerking treden van de rantsoeneeringsregcling op 15 De cember 1940,- voor de eerste maal werd opge nomen voor 16 Januari 1941, in de zes op eenvolgende perioden van ongeveer 60 dagen resp. 44, 33, 18, 18, 36 en 52 KWH, en b. Voor hen, voor wie die eerste meter- opneming plaats vond na 15 Januari 1941, resp. 38, 25, 16, 24, 46 en 52 KWH. Deze miaimumrantsoenen mogen onder alle omstandigheden worden verbruikt; dus ook in dien 75. pCL van het verbruik in de basis- periode een geringer af 'al KWH te zien ge- ycit Voor electrisch kos.rkan bovendien we derom een minixnumranlsoen worden toegekend, dat ongewijzigd op 150 KWH per periode is bepaald. Hoewel bovenvermelde minimumrantsoenen, voor zoover het de eerste drie perioden be treft, lager zijn dan die van hét eerste rant- soeneeringsjaar, beteekenen zij geen verscher ping van de rantsoeneering, aangezien het rant- soeneeringspercenta'ge reeds op 1 Juli 1941 van 100 pCt. tot 75- pCt. werd teruggebracht Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekeud, dat met ingang van 5 December, maximumprijzen voor eieren zijn vastgesteld, welke gedurende het wintersei zoen 1941'42 zullen gelden. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tnsschen versche kippen eieren,- versche eendeneieren, alsmede koelhuis- en kabkeieren. De prijs bij verkoop door den pluimveehandelaar aan een verzamelaar is ge durende het tijdvak tot en met 21 Februari a.s. voor versche kippeneieren bepaald op ten hoogsto f 1.32 per kg. De detaillist inag tot 1 Haart aan den consument voor versche kippen eieren van klasse 3 (57-58 kg. per 1000 stuks) 10 ct. per stuk iri rekeuing brengen. Gelijk bekend, worden de eieren op het «ogenblik hoofdzakelijk bestemd voor ziekenhui zen., en zieken en zal alleen bij bizondere ge legenheden tot algemeene distributie kunnen worden overgegaan. -Voor nadere bizonderheden aangaande de eierprijzen wordt verwezen naar de desbetref fende beschikking opgenomen ia de Nederland sche Staatscourant van 16 dezer. De getroffen regeling draagt in zooverre een voorloopig karakter, dat er' van is afgezien om ook reeds de prijzen voor den producent en de marges voor den handel te bepalen, welke na 21 Februari a.s. zullen gelden. Het ligt in de bedoeling deze in dan loop van de maand Januari vast te stellen, mede gelet op de ervaringen, welke in de eerstkomende maanden by de pluimveehouderij en de distri- hu lie zullen worden verkregen. De N.V. Werf Gusto, voorheen firma A. F. Smulders, is in liquidatie getreden. Het be drijf zal echter op den ouden voet worden .voortgezet door een commanditaire "vennoot schap, waarmede men^ merkt de N-R.C. op, weer tot den vroegere"» vorm tot de om zetting per 30 September 191A in een naamh venn. 'zal zijn teruggekeerd. De obligatie lening ad fl,16 millioen zal tot 1 Mei 1942 doorloopen, zoodat men zich tot dien datum kan betalen omtrent aflossing of omzetting in een deelneming. Een blik-op de halanscijfers maakt het dui delijk^ dat de huidige fiscale regeljpgen tót om- 1 zetting van de N.V., wier aandeelen- vrijwel aire in handen van de familie Smolders zijn, hebben doen besluiten. Immers,, naast de bo venvermelde obligatieleening staat f2,5 mil lioen kapitaal nit, waarop de laatste jarèn resp.' f 1,03 millioen en f 1,25 millioen is ver- diend na afschrijvingen en rentebetaling. Niet altijd zjjn de resultaten 'zoo .gunstig ge weest'; over 1936 _brjv. is het dividend gepas- seerd; over 1937 werd 4 pCt uitgekeerd eh de twee laatste jaren, dank zij de conjunctuur ..voor-ondernemingen op het gebied van ijzer- constructies enz. zooals deze, kon 10 pCt. wor den uitgekeerd- De winsten hadden intusschen 'belangrijke hoogere uitkeeringen dan-de beide laatste mogelijk gemaakt. Onder de huidige omstandigheden js het .bedrijf wel zeer goed van werk voorzien, zoo- als - blrjkt nit den post onderhanden werken op d© balans per einde 4940. Deze post - bedroeg toen f7.42 millioen, tegen f2.99 mü- lioen het jaar tevoren.De bedrijfsvoorraden conservatief gewaardeerd stonden te boek -' voor fl.28 millioen, tegen f0.72 millioen, zoo- - "dat uit dien hoofde" eenige stagnatie vooralsnog - niet' waarschijnlijk lijkt) De verdubbeling van den post debiteuren (van f0.63 millioen .tot f 1.35 millioen), toont mede de vergrooting van den omzet, ook weerspiegeld in het be drag van crediteuren ad f 1.15 (vorig jaar f 0.46) millioen. Gezien de beschikbare liquide middelen ad 'f l.44 millioen, behoeft de obligatieleening -bij liquidatie geen ernstig probleem te vormen. Daarom is- hel, zooals gezegd, volkomen be grijpelijk,. dat daartoe is besloten, te meer, omdat het ontbreken." van zichtbare reserves elke herkapitaiiseering onmogelijk zou hebben gemaakt. In antwoord op eenige vragen, die ons hier omtrent bereikten, kan worden medegedeeld, dat de dagen vrijwillig op eigen kosten in een kraaminrichting doorgebracht, nimmer in min dering kunnen worden gebracht van -hot aantal verpfegingsdagen in een ziekenhuis, waarop do patiënte ingevolge het ziekenfondsbesluit recht heeft. Het feit, dat de kosten van do opname der patiënte worden betaald met de f55, welke bi) een bevalling worden verstrekt, brengt hier in. geen verandering. Deze som kan geheel naar eigen goeddunken worden besteed. Wel in mindering worden gebracht de dagen, op voor schrift van een arts of een verloskundige m ëcn kraaminrichting doorgebracht. Hier is evenwel sprake van een noodzakelijke ziekenauisverpleging,. zoodat de hieraan ver bonden kosten ten. laste komen van het zieken fonds en niet van de patiënte. Van meerdere 2ijde werd ons medegedeeld, zoo schrijft do persdienst van het N.V.V., dat artsen er de aanstaande moeders op wij zen, dat zij nu zij de beschikking krijgen over een bedrag van f 55 hij de bevalling béter de hulp van een dokter dair-die van een vroedvrouw kunnen inroepen. De practijk heeft echter uitgewezen, dat ook de vroedvrouwen die toch een staatsexamen hebben afgelegd, be schikken, over ruitr voldoende kermis en erva ring om bij een bevalling behulpzaam te zijn. Doen zich complicaties voor, dan zullen zoo wel doctoren als vroedvrouwen steeds de noo- dige specialistische «hoip inroepen. Hicrbi) mer ken vrij nog op, dat de hulp van de vroed vrouw door het Ziekenfonds wordt betaald en het bedrag van f 55 derhalve geheel kan wor den gebruikt om de bizondere rievenkosten te bestrijden. Het bovenstaande is van toepassing op de echtgenooteu van verplicht-verzekerden. In de school Van ftuysdaellaan, gebouw Broersvest 95, St. Joris Doelen en Alida bewaarschool, worden eiken werkdag van 9.45 tot 1 uur en van half 2 tot half 5 nieuwe distri butiebescheiden uitgereikt. (De St. Joris Doe len is Zaterdagsmiddags gesloten.) Morgen zijn aan do beurt deze af te halen zij wier familienaam ^begint met R, O en Q; Vrijdag 19 Dec. S; Zaterdag 20 Dec. L en T; Maandag 22 Dec. V. en J, en Dinsdag 23 Dec. W, IJ en Z. Het jaarverslag 'Aan het dezer dagen verschenen vérslag over 194C van de Werf Gusto is het volgende ontleend: - De resultaten over dit boekjaar kunnen we derom bevredigend worden genoemd. Al de werkplaatsen konden ook nu weder gedurende het gebeele' aar bezet worden gehonden. Het exploitatie-overschot over 1940 heeft bedragen fl ,197.341 (vorig jaar f 906.404). Na afschrij ving en rentebetaling geeft dit een voordeelig saldo van de verlies- en winstrekening van Tl.Q30.558 (v. f 1.254.297). In December ji. is hieruit een interim dividend van 10 pet. uitgekeerd. Voorgesteld wordt; over dit boekjaar geen verder slotdividend uit. te keer en, zoodat dan het dividend over iét boekjaar 1940 op .10 pet. wordt vastge steld. De voorlichtingsdienst van het departement van sociale zaken meldt: Bij de vaststelling van de premie, die, in gevolge het ziekenfondsenbesluit, ten behoeve van de verplicht verzekerden moet worden vol daan, dient steeds te worden uitgegaan van bet zelfde loonbedrag als voor de berekening van de ziektewet-premie in aanmerking wordt genomen. Tevens zij er op gewezen, dat, wanneer de werkgever, op grond van het bepaalde in art. 1638c B.W. (doorbetaling van het loon bij ziekte), over de wachtdagen, die de ziektewet voorschrijf!, loon uitbetaalt, of later op het ziekengeld een toeslag geeft ten bedrage van 20 pCt. van het loon, ook van deze loonbe- talingen ziekenfondspremie moet worden vol daan. Ziekenfondsiedcu buiten htut woonplaats. Tot dusver kondeu de leden van. een zieken fonds in bet algemeen alleen in hun woonplaats van.de voordeelen van hun lidmaatschap profi- teeren. De kosten voor geneeskundige en phar- maceidjsche hulp buiten de woonplaats ver leend, kon men doorgaans niet ten laste van zijn ziekenfonds vergoed, krijgen en moesten door het lid gedragen worden. Deze onvolledige verzekering tegen "iiekle is zeer onbevredigend. De commissaris, belast met'het toezicht op de ziekenfondsen, heeft toegezegd, aldus meldt de persdienst van het N.V.V., de ziekenfond sen er spoedig toe zullen brengen, onderling een regeling te treffen, waardoor het recht op geneeskundige hulp' voor iederen verzekerde niet tot de woonplaats beperkt is, doch overaL in Nederland geldena kan worden gemaakt - Het Kerstspet dat de Hervormde Jongeren Maandag a.s. in de Westerkerk zullen opvoeren, is een dramatiseering van een-.parabel van dr. J. R. Calienbach. De tekst is aangevuld met verzen van Henriëtte Roland HolstVan der Schalk en van Roel Honwiok. "De strek king van de parabel is vrij eenvoudig. Met een variant op bel bezoek van de drie wij zen uit het Oosten aan de kribbe 'van den pasgeboren Jezus Christus, brengen thans drie andere wijzen, figuren nit de moderne we reld, hun gaven aan het Kindeke. Deze figuren stellen voor de wetenschap, de techniek en de kunst en zij bréngen, evenais de drie koningen, him gaven. In de parabel worden deze ga ven tot tweemaal toe geweigerd én een herder legt hun tenslotte uit, dat de menscb slechts in den stal te Bethlehem die. geschenken kan aanbieden, welke geheel en al uit hemzelf komen, welke 'men geven moet; omdat men niet anders kan. De derde maai- komen de drie moderne wijzen met ledige handen en zij bekennen: „Wij hebben niets te geven. Wij zijn geen koningen,- wij zijn de moeden en afgematten, angst,--zorg- en- twijfel besten onze schatten". Dan kunnen zij den stal. binnen gaan en het Kindeke neemtde „armoed-schat- ten" van hen af. Het spel is op eenigszins breeder plan ge bracht door het inlasschen van 'een viertal an dere figuren, namelijk een 'arbeider, een kan toorbediende en een" vróuw" met kind, weike tezamen het gewone, léven uitbeelden, met al zijn eenvoud en nooden.- In het eerste tafe reel brengt 'een-profeet dé Kerstboodschapin het tweede en derde bieden- dé „drie wijzen van onzen tijd" hun geschenken aan, welke evenwel niet worden aangenomen en in het vierde en laatste tafereel komen tenslotte allen weer nader tot de kribbe om bnn „armoed- schalten" te offeren. De wijze van opvoering is- zeer eenvoudig, namelijk op een verhoogd podium, zonder eenig decor. De spelers komen door de kerk heen naar het podium en verlaten het op dezelfde wijze. De gemeente verleent ook haar mede- -werking door het zingen van enkele liederen. Fietsen gestolen. In den nacbt van Maandag op Dinsdag jJ. zijn uit een rijwielstalling twee damesfietsen ontvreemd. De daders hebben zich vermoede lijk toegang verschaft door gebruikmaking van een vaJschen sleutel. .i Zedenmisdrijf. Als verdacht van een zedenmisdrijf is giste ren door de recherche aangehouden de 56-ja- rige kantoorbediende A. E. M. de B. Hij is aan het poltiiebureau in bewaring gesteld. In een sloot gereden. Gisteravond om 11 unr is A. v. d. S. uit Overschie, die per fiets door de Lange Nieuw- straat reed, in de Plantagesloot terecht geko men. Hijwerd - door twee voorbijgangers op het droge geholpen. Na zich aan het politie bureau wat t te hebben opgeknapt, kon hij zgn weg vervolgen, De burgemeester, dr. D. G. Draaijer, heeft als plaatselijkdirecteur van de Winterhulp Nederland, het voornemen aan eenige honder den kinderen, dié weinig blijheid in hun leven kennen, een Kerstmiddag aan te bieden op Woensdag, 24 December a.s., in het gebouw van den R. K. Volksbond. Van vele zijden heeft de burgemeester reeds bijdragen ontvangen, óm dit feestje te'kunnen organiseereri. Er, zal een film vertoond, een Kerstvertelling verteld en liederen worden ge zongen. En ook zullen de kinderen getracteerd uworden. De chef van het plaatselijk bureau, de heer K. J. L. Dominicus, organiseert dit feestje, waaraan in de eerste plaats kinderen- van ouders, die mét "Winterhulp Nederland iets uitstaande hebben, zullen kunnen deelnemen. Voortgekomen uit één schippersfamilie be gon de heer. J. Bijloo.nu 40 jaar geleden als 28-jarige. jongeman met een klein schuitje, dat den naam „Onrust" droeg, een beurtvaart van Schiedam en Rotterdam op Amsterdam en dei Zaanstreek. 1 .De „Onrast" werd vervangen door een West lander, die-ruim èenj'jaar dienst deed en in 1903 werd reeds één motorboot in gebruik genomen. Het bedrijf van'deh heer J. Bijloo ontwik-, kelde zich; na 8 jaar begon diens broer, de' heer P. Bijloo, die bij hem in loondienst ..was geweest, voor eigen rekening ook een "beurt- vaart op de Zaanstreek. Men werkte van den beginne af samen en nu 9 jaar geleden zijn beide diensten samengesmolten tot Bijloo's Mo- torbootdiensteü N.V. De ondernemingen van beide heeren Bijloo hebben/zich ontwikkeld tot één mooi bedrijf, waarin wel hard gewerkt moet worden, maar dat voldoening schenkt aan allen, die er in werkzaam zijn en; dat ook groote waardeering geniet brj allen, die met. het bedrijf op eeniger- lei wijze in relatie staan. Dat laatste is gisteren gebleken, toen hét 40 jarig bestaan-~van de zaak herdacht werd mot een receptie iri Malson Westhuïs". Daar kwamen de heeren J., P. en' "Au' Bijloo. Jzn. o.u. complimëhteerehde heeren W. J. Kruyer, havenmeester van Schiedam; 'F. Spanjerslïerg namens den havenmeester van Rotterdam; J. Prins namens Vérkade's fabrieken en de ver tegenwoordiger vari déze fabrieken te Rotter dam, de heer D. I. Donker; G. Hille van N.V. Hille's koek- én beschuitfabrieken te Zaan dam; G. Janssen eri L. Geldermalsen namens het Ned. Beurlvaarl Bureau; A. v. d. Wees uit Delft namens Schnttévaer; oud-burgemeester, mr. -dr.-f1: - Xjri- -J:^'vanIln «rendti gerïieculo-. secretaris, mr. N. jf Post; verscheidene collega's van de heeren Bijloo en tal van particulieren; er werden velé telegrafische en schriftelijke gelukwenschen ontvangen en talrijke bloemstuk ken, waarbij één, aangeboden door bet perso neel derfirma Bijloo, den vorm had van een schip, sierden de receptiezaal. Op voering Kerstspelen. Het Kerstspel van ds. J. Sirks, dat de V.C.J.B". Zondag am. in de kerk van den Ned. Prot. Bond zal opvoeren, zal niet, zooals Zaterdag j± vermeld is, btji de viering van het Kerst feest mét de kinderen van. de Zondagsschool op B'nsdag 23 December worden vertoond. Bij die gelegenheid zal een éénvoudiger spel wor den opgevoerd. - SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en. 7.30 n. Een schoon zoon té. veel. Monopole Theater,2.15 en 7.30 uur. School des- levens.. Heden e.v.d. Stedelijk. Museum, Hoogstraat, 10 6 aar. Tentoonstelling van schilde rijen „Stadsgezichten van Schiedam" 1941. ROTTERDAM Heden e.v.d. Arena,-2.15 en half 8. Gezelschap Lou Bandy. Drie wfijgezellen. BIOSCOPEN. - üucor, 1.30, 3.45, 7:45 nor. Dergetrotrwde ver-, W iOOfde. I--- f Capitol. Doorl. van 1.30 uur af/'Aröstén. Prinses, 2.15 en half .8. Het geheim van dr. Felgentreu. - Hoofdkwartier van don Fülirer, 17 De cember. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitscho weermacht deelt mede: In het kader van dén overgang uit de aanvalsoperalies tot dén. stetlingoorlog der wintermaanden worden op het oogenblik ln verschillende sectoren van het Oos telijke front de noodige frontcorrecties en frontverkortingeh volgens de plannen •ten uitvoer gelegd. De luchtmacht heeft met sterke afdee- lingen gevechts-ren jachtvliegers haar aan vallen op Sovjettroepen in het Dongebied en in de centrale zone van het Oostelijke front voortgezet. Concentraties van troe pen en pantserwagens werden verstrooid, batterijen buitengevecht gesteld, en een groot aantal auto's vernietigd. Ook in den sector Woltsjef leed de vijand door lucht- aanvalleh groote verliexm. Aan de Engelsehe Zuidkust hebben gevechtsvliegtuigen iu den afgeloopen nacht de havenwerken en ravitailleerings- bedrqven van Plymouth en Dover ge bombardeerd. Ten .Noordoosten van Fra- serborough is een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen be schadigd. In Noord-Afrika duurden de zware afweergevechten ten Wiesten van Tobrbek ook gisteren voort. Krachtige vijandelijke aanvallen bij Bardia werden met aanzien lijke verliezen voor den vijand afgeslagen. Zwakke afdeelirigen der Britsehe lucht- J macht hebben in den afgeloopen nacht brand- én brisantbommen laten vallen op eenige plaatsen in het kustgebied van Noordwest-Duitschland. In woonwijken werden buizen beschadigd. Vier Britsehe vliegtuigen zipi neergeschoten. In den afgeloopen nacht vlogen enkele Brit- .sche vliegtuigen boven ons land en wierpen hier en daar bommen uit. Eenbom viel op een boerenhoeve en verwoestte deze geheel Hierbij werd de moeder vanhetgezin zwaar gewond en een kind gedood. Een andere bom viel eveneens op een boerenhoeve en dooide tien koeien en een varken. De Burgemeester van Schiedam, maakt be- MJatJj^r-Wiiit van 16 December vergunning tot oprichting v™n^ntbatlceriJ. in het Pand Singel 37 is VERDAAGD, aangëzmn het deskundig onder zoek nog niet 'is geëindigd. Schiedam, 17 December 1941 43CO 12 Italiaansch weermachtsbericht Geboren: 14 Dec..Andries Comelis, zoon van A. C. Moorman en A Passenier, Boérhavelaan 1. 'Sacha Olga, dochter van J. W'. Frenaij en Wl M. Speelmeijér, Rxrijsdaellaan 14. Overleden: 14 Dec. Wl M. B. Wrnsman, 54 jaar, echtg. van A J. de Koning, Hoogstraat 167. J. P. v. Geerenstein, 61 jaar, wed. van J. Krommenhoek, Nassaulaan 75. 15 Deo. A. Vredenbregt, 48 jaar,- Zwartewaal- schestraat 12. Gehuwd: 16 Dec. H. Ruseier, 38 j'aar en A. ten Hooven, 25 jaar. DONDERDAG i8 DECEMBER 1941. HILVERSUM I. 415.S M. 7.15 Morgengesprekkeii voor den boer. 7.30 Gramo^ foon. 7.45 Gymnastiek. 7.55 Gramofoon. 8.00 BNO. 8.15 Gramofoon. 8.35 Gymnastiek. 8.45 Gramofoon. 9.15 Voor 0e huisvrouw. 9.25 Gramoroon. 10.00 VVeensch Püiiharm. orkest cn solist (Kr.él.). 11.00 Voor de k euters. 11.20 Zang en plano en gramofoon. 12.00 Ensemble. 12.40 Almanak. 12.45 BNO. 13.00 Orkest Otto Hendriks, zang cn orgel. 14.0.0 Het Friesche Paino- trio. 14.35 Gramofoon. 15.00 Musetle-orkest en solist. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gramo foon. 16.30 Orkest Jobn Kliste'. 17.15 BNO. 17.30 Salonorkesl en plano. 18.30 Sociale zorg óók voor U. 18.45 Gramofoon. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Concert gebouworkest. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio centrales). 20.15 Gramofoon. 20.25 Fllmpraatje. 20.40 Concertgebouworkest en solist, ca. 21.30 Gramo foon. 21.45 BNO. 22.1524.00 Gramofoon. HILVERSUM IL 301.5 M. ~-~ 7.15Gramofoon. 7.308.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon. 10.00 Morgenwijding 10 15 Viool en piano. 10.40 Voor de vrouw. 11.00 Ensemble. 11.45 Gramofoon. 12.00 Orkest Boyd Bacbman. 12.45 BNO. 13.05-Gramofoon. 13.15 Orkest Klaas v. Beack. 13.45 Voordracht. 14.00 Sexteten gramofoon. 15.00 Voor ds vrouw. 15.30 Plano. 16.00 Ensemble. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 BNO. 17.30'Gramofoon. 18.15 Sport en llch. opv. 18.30 Zang en. piano en gramofoon. 19.00 BNO. 19.20 „Vrij volk op vrijen grond". 19.40 Gramofoon. 18.45 Causerie- „Brandende kwesties". 20.00- Concert voor de Duitscho Weermacht. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radlo-ccntrale». 21.45 BNO. 22.10—22.15 Avondwijdte®. -Rome, 17 December (Stefani). In zijn weer machtsbericht no. 563 maakt het Ilaliaansche opperbevel het volgende' bekend: De vijand hernieuwde de hevige- artillerie beschieting op de vesting Bardia en op de ver-, sterkte stellingen van Solloem In de zóne van An el Gazala duurden gisteren den geheelen dag de hevige aanvallen en tegenaanvallen voort. De vijand voert zonder ophouden versche strijd krachten voor* dén veldslag aan. De tijdens de gevechten gemaakte krijgsgevangenen bedragen thans meer dan 800. De buit omvat eenige Li en tal] énk.mónnén én meer Aan honderd tanks, voorts pantserauto's en gëmotoriseerde 'strijd middelen; Italiaansche en Duitsche formaties duikbom-" menwerpers hebben herhaalde malen met dui delijk resultaat vijandelijke" troepenconcentraties en gemechaniseerde strijdkrachten aangevatteo. Tijdens vijandelijke aarivalspogingen op Benghasi en Dema werden drie vliegtuigen door het luchtdoelgeschut neergehaald. Eenige bommen kwamen neer op Argostoli in Griekenland; maar veroorzaakten geen schade. In den afgeloopen nacht werden Brindisi en Catania gebombar deerd. Er waren geen slachtoffers te betreuren. Eenige huizen werden beschadigd. Het lucht doelgeschut van Catania haalde een vijandelijke machine omlaag. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen bom bardeerden herhaalde mplen militaire doelen op het eiland Malta. Stockholm, 17 Dec. (D.N.B.). Het dook dea Engelschen berichtendienst verspreide Britsehe communiqué uit Singapore van hedenochtend bevestigt; dat bij Miri en Loebing op Britsch Borneo Japansche troepen aan land zijn gegaan en dat de. aldaar gestationneerde Britsehe af- deelingenzich teruggetrokken hébbea Tokio, 17 December. (D.N.B.). Het Japansche hoofdkwartier, deelt méde, dat afdeelingen vlieg tuigen verrassende aanvallen hebben gedaan op vefscheidene vliegvelden op de Philippijnen. Vier gevechtsvliegtuigenwerden op deu grond vernield, twee bommenwerpers .en veertien tank vliegtuigen werden zwaar beschadigd. Andere vliegtuigen bombardeerden de kazernes tcTarlac, die door brand verwoest werden. Alle Japansche toestellen zijn teruggekeerd. In Malakka hebben Japansche vliegers ae vliegvelden 'Ajer, Tawea en Ipon in het district Penang aangevallen. Zij schoten een Blenheim neer en vernielden 7 vliegtuigen van hetzelfde type op 'den grond. Voorts werden benzine depots en andere installaties oj) de vliegvelden vernield. De Japansche zaakgelastigde- in Stockholm, Jotaro Koda, heeft in een interview verklaard, dat de positie 'van de'vreemdelingen in Japan absoluut veilig is. Voor" dé b'urgërs van neu traio staten zijn in het geheel geen verande ringen ontstaan en voor de burgers der lan den, die met Japan in oorlog zijn, heeft hét ministerie van binnenlandscbe zaken de volgen de richtsnoeren vastgesteldZelfs wanneer Ja panners in eenig vijandelijk land slecht behan deld zouden worden, is het plicht, zich van eiken vorm van represaille te onthouden. Do burgers der vijandelijke landen worden niet alleen beschermd wat leven en eigendom be treft, doch worden ook vriendelijk en ordeljjk behandeld. Zij mogon hun persoonlijke bezittin gen meenemen, inkoopen doen en genieten alle vereischte verzorging. Vrouwen, kinderen en ouden van dagen zijn .niet geïnterneerd en kan nen in hun woning blijven. De terugreis van de- diplomaten kan om practische redenen vertraagd worden. Overigens, zoo besloot Koda, beschouwt Japan zich slechts met. „de voigeitde staten^ als in staat van oorlog: - De. Vereen. Staten, Enge land,' Australië, Nieuw Zeeland,- Zuid-Afrika en Canqda. ■- Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Matige omzetten. Zwakke markt Achteruit- - loopende koersen. Nederlandsche beleggingen prgshoudend. KOERSEN OP 17 DEC 1941 HEDEN 95 'A— lOO'/n— Vu "i OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland H% Ned. '41 4% '40 I II m.brf 4% 4% ö/o n 3% 3-34 24% '40 II 100 V.K. 95u/jg I00Ve 101»/. 101% '86 '37 '38 N.W.S. 95 88% 92% 19% Ned. Oost-IndIS 8% Ned.-Indië 1987 891/, 8% Ned.-Indië '87 A 88l/i AANDEELEN Banken Kol. Bank192 Ned.-Ind. Hand.Bak 120'/» Ned. Handëlmij. V. 145 Industr. Ondern. (Binnenland) Alg, Kunstzijde Unie 160% Van Berkel 13i% Cert. Calvé 126% Centrale Suiker 250 Ned. Fokker226 Lever Bros Unil. 1 -76% Ned. Ford 344 Philips Gioeil. G.B. 290VS Petroleum Dordtsche Petr. 216 Kon. Petr. Mij. 284 Rubber Amsterdam Rubber 276% Bandar Rubber 228% Deli Batavia Rubber 221% Kendeng Lemboe 194% Oostkust Serbadjadi 189 Ver. Ind. Cult. Ond. 186 Suiker ff onë cï^vcr.-- AM ara-- Javasche Cultuur 247 Ned.-Ind. Suiker Unie 234 Ver. Vorst. Cultuur 114% Tabak Deli Batavia .- 234% Deli Mij. 268% Senembah 221% Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 135 J ava-China-J apan- Lijn 134 K.N.S.M. Nat. Bez. 176% Kon. Paketv.-Mij..217% Ned. Scheepv. Unie 176 Rotterd. Lloyd 143l/5 Stoomv.-Mij. Ned... 146% 101% 100%, 95 68V,- 92%,- 73% 89% '/ia 178 116 188 158 60% 130 124%- 250 231 - 170 845 285 282 271 2% 6% 6% 6% 83% 261%--" 71% 205% 202 184 9 130 41,, 178 f-'éaao „92y. 225 108%— 11 200 240 62 200 128%— 82% 126 88 173 6 200 166 72 186 9 139" 43% De volgende in bet tijdvak van 6 tol en met 12 December 1941 gevonden voorwerpen. 2jjn op werkdagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen. Diverse sleutels, ceintuurs, handschoenen en wanten', dames- en heerenhoeden, zakje cacao, sleutels van een melkbus, bram wollen sbaivl, afschermkap van autolamp, paardendeken, .wa genwiel, rijwielkandbeschermer, bril met hoor nen montuur, persoonsbewijs, rood kinder- schoentje. Bij vinders: Tasch met schoolboeken, C. Groenpweg, Lek straat 62; damesportemonnaie met inhoud, IV. v. d. Brink, Nassaulaan 12;; roode kinder- ceinluur, G. van Buuren, Nieuwsticht (il) 0; doosje met tooverlantaarnplaatjes, J. A. Tanekc, J. A. Alb. Thijinstraat 68a; kinderportemonnaie met inbond, \V. Kersten, Aleidastraat 74; rozen krans, B. Plate, Hoogstraat 176b; beursje met inhoud, VV. Tuinder, Oostsingei 118; grijze want, J. Robben; Singel 15a; paar glaé hand schoenen, A. v. d. Waal, Voomeschestraaat 20; zilveren broche, v. d. Geer,- Walvischstraat 5; kinderwantje, B. Donkhorst, Tielman Oein- straat 8gedenkpenning, J. H. van Wouden berg, Swammerdamsingel27bzelfbinder, G. v.d. M^j,. Oosterstraat 78; blauwe .kinder handschoen, B. van Kampen, Van' Smaleveit- straat 37b; portemonnaie met inhoud, C. Kars, Rotterdamschedijk 244; parapluie, Bos, Dam 29a; leerboek, S: v. d. Berg,('Lange Achter weg 51; blauwe dameshoed, - Th. van Rijs wijk, Gordonstraat 13b; vulpen, B. M." C- Gecr- kéns, Annavan Burenstraat 17; looper aan zwart koord,.-B. Maaij, Nieuwe Haven 77.; bruine want, T. v. d. Hof, .Stadhouderslaan 63; ,vlagge- stok, Vogelezang, Nienwe Haven 267j bank biljet van:. f 10, P. v. d. Hooven, Singel .138; bruine glacé heerenhandschoen, C.van Harmo- lenr-Bildérdijkstraat 18;' gymschoen, F. de Vos, Ovèrschiescliestraftt 94a; ;blauw geruit kinder- taschje, wed. Buitenbek, Van Lëeuwenhoeck- straat 28a: portèmonnaie.met inbond, _W. Jong- stenr 'Nieuwe Maasstraat 16bidttn, :W. C. Speger, Stationsstraat 31b; Ieesbt ek, Stëve, Burgemeester Knappertlaan 221; diiimstok,- B. v.- d. Windt, Dirk vari; Wassenaarstraat, 21bJ damesportemonnaie met inhoud, H. Jacobs, Boij- lestraat 11b; 'motorhnndschoen, P. Schoenma kers, J.. A. Alb. Thijmstraat 4tb; wildiedcren: heerenhandscboen,- F. M. Seij, Julianalaan 110b heeren textiel kaart, L. Luitjéns, Heerenstraat 3af "dameshandschoen, F. Hage, Thomas, h Keme pisstraat 5a. - Indien één gevonden voorwerpdoor dmj eigenaar bij den vinder is- afgehaald, wordt mededeeling" rerzocht aan het politiebureao, tel. 69333.

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2