lE Laatste Nieuws De nieuwe Kamers van Koophandel S Kantongerecht Verkeers overtredingen Spaart króonkurken en aluminium capsules Luchtaanvallen in den Moskou-sector Provinciale indeeling, in nauw verband met de nieuwe bedrijfsorganisatie Bardia verdedigt zich succesvol Verlaging posttarieven naar Duitschland Pag. EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Donderdag 18 December 1941 Het opkoopersregister -en- de strijd tegen de rijwieldiefstallen Het register van den opkooper Nog een aanrijding Kunst en Wetenschap -Geeft ze terug tegelijk met de flesschen BUITENLAND Duitschland strijdt voor Europa Treffer op Britschen kruiser in de Middellandsche Zee Besluit treedt 1 Aptil 1912 in werking Italiaansch weermachtsberlcht Italianen doen hevigê tegenaanvallen japanners blijven vorderingen maken BINNENLAND De Duitsche binnenlandsche tarieven ais standaard •RADIOPROGRAMMA BEURS VAN AMSTERDAM W/s- 77, 1291/.807, 122 83/, 2457,, - V« Op 28 Augustus heeft zich op het Ruben>~ plein een aanrijding vooregdaan tusschen een autobus van de K. E. T. ea een vrachtauto, -waarvan de juiste toedra afc en de sob-uldvraag gisteren bij de bchandeiiaig van den kantonrech- ter niet geheel duidelijk zijn komen vast te De chauffeur van de autobus, de 37-jarig-e S. C. l>. uit Vlaardiiigen, stónd terecht, omdat hh door het-uitvoeren van een onverwachte manoeuvre, de vrachtauto aangereden zou hebben. Volgens do lezing, die de bestuurder van dez'a vrachtauto, de 34-jarige I. L,, van het geval gaf, zou de autobus iu de bocht van het Ru berisp Sein naar de Rubenslaan aan de linkerzijde van den weg hebben stil gestaan. Getuige, die deze^bocht moest maken, passeerde de bus rechts en wilde daarna een paard en wagen, die voor hem reed aan den linkerkant voorbijgaan .Op dat oogenblik werd hrj van achteren aangereden door de autobus, die blijk baar weer was gaan rijden en naar rechts zwenkte. - I - Tegenover deze weergave van de gdebeurtems stond het verhaal van den autobusbestuurdei, die pertinent ontkende in de bocht te hebben stil gehouden. Wel reed litij zeer langzaam en nam den draai zoo ruim mogelijk 0111 paard en wagen te passeeren. Plotseling was de vrachtauto tusschen hem en dezen wagen in gekomen, waardoor een botsing onvermijdelijk was. De bus was ei-vol en had geen richting wijzer uitgestoken. Do vraag of de autobus inderdaad had stilgestaan in de bocht, was van groot belang, want zoiu dit niet het geval zijn geweest, dan had de vrachtauto niet rechts mogen pas'seeren. De getur'"flverklaringen daaromtrent waren ech ter uiteènioopend. Er waren twee buspassagiers en twee werklie den, die in de laadbak van de vrachtauto had den gezeten. Verklaarde de eene buspassagier echter pertinent, dat de hns had stilgestaan, de ander was er even zeker van dat dit niet het geval was geweest. En ook de twee vrachto-reizigers waren het oneens; de een had de bus niet stil zien staan, maar zijn metgezel was absoluut van het tegen deel overtuigd. De kansen stonden dus 22, toen de vijfd» en laatste getuige gehoord 'zou worden, die was echter niet verschenen en dus kon de zaak niet tot klaarheid worden ge bracht. Zij werd daarom voor on bepaalden tijd aangehouden, opdat zoowel do niet ver schenen getuige als ook de koetsier van de paard en wagen gehoord kunnen worden. De laatste zal mogelijk licht kunnen werpen op het probleem of zijn kar de bus passeerde ot omgekeerd, eveneens een vraag, die van be slissend belang is voor het vaststellen van de werkelijk-schuldige in dit nog duistere geval. Gelukkig is de behandeling van de zaak niet gehéel improductief geweest, want het ver loop was niet ontbloot van grappige inciden ten. Daar was dan eerst het ontbieden van het „speelgoed" iels dat altijd hilariteit verwekt de griffier verordende dat er „een autobus, een vrachtauto en een kar" op de proppen zouden komen,-maar de deurwaarder trok even een bedenkelij gezicht: het was de vraag of zijn „wagenpark" aan die be- y^Stelbng jccrtx void oon, want naar1 oon paard en wagen was tot' voor kort zoo goed als geen vraag meer geweest I Gelukkig stond er gens diep in de kast nog zoo'n combinatie op stal En dan was daar de getuige, die het heilige der heilige wilde betreden door zóómaar om de groene tafel heen te loopen. De kanton- 1 rechter wees hem echter eenigszins ge schokt door zooveelstoutmoedigheid vzijn plaats: voor het hekje_ kon hij net zoo goed op de situatie-schets kijken! En wat te zeggen van den redenaar, die in het vuur van zijn betoog zijn pet tusschen de groene tafel en het, ditmaal wel een groote rol spelende, Kekje liet vallen en duik;pogm- gen ondernam om het verloren hoofddeksel te herwinnen, of van zijn opvolger, die het niet minder deed en zijn hoed in de zelfde kloof liet verdwijnen? Daar moest de veld wachter zelfs aan te pas komen, die zijn sabel losgespte, er enkele geroutineeido steken in de diepte mee deed, en zoowaar het dopje weer te voorschijn tooverde! Het is niet de eerste maal dat in deze ru briek de aandacht gevestigd wordt op het re gister, dat iedere opkooper moet bijhouden van de inkoopen, welke hij verricht en tevens" van de namen der verkoopers. Dit register is een voornaam hulpmiddel in handen der politie bij het zoeken naar gestolen voorwerpen. -En speciaal .met het oog op de onrustbarende stijging van het aantal rijwieldiefstallen is het van het grootste belang, dat de registers van lietscnopkoopers in orde zijn. Zij, bij wie' daar aan iets mankeert, kunnen er dan ook van verzekerd zijn een niet lichte straf te ontvan gen voor hun zorgeloosheid, die ook vaak een minder onschuldigen achtergrond blijkt te hebben. De Schiedamsche rijwielhersteller II. G., die gisteren voor dit feit terecht stond, moest dat ondervinden. Van een door hem gekochte'fiets bleek later, dat zij van diefstal afkomstig was en toen de politie het register eens kwam na slaan, was daarin niets -over dit rijwiel aan- geteekend. Nu kan in dit geval wel aange nomen worden dat verdachte te goeder trouw gehandeld had, want in zijn dagboek, waarop zijn raadsman, mr. A. F. A. van Velzen, de aandacht vestigde, was de naam van den ver- kooper wel- degelijk vermeid. Het was dus slechts een kwestie van een hiaat in de boek-* houding; de aanteekening uit het dagboek was nog niet naar het register overgebracht. -De ambtenaar van het O.M. liet de vraag of hier al dan niet opzet in het spel was geweest dan ook'rusten dat zal trouwens de rechtbank uit moeten maken, waarvoor ver dachte terecht zal moeten staan wegens schuld heling maar wees slechts nogmaals op het groote belang van het register als hulpmiddel in den strijd teven de rijwieldie ven, slordig heid er mee k,m daarom niet geduld wor den. Spr. eischic f50 of 20 dagen. Ook de kantonrechter liet nog eens duidelijk naar vo ren komen, dat geen gemarchandeer met dit hoek meer zal .worden geduld en veroordeelde verdachte tot f 40 of 20 dagen. Ridder van het stalen ros De slagersknecht is het symbool" geworden van den verkeersanarchist. Waarom dit nn speciaal de koeiensiachters in spé moeten zijn en niet hun collega's die met kruidenierswa ren in hun mand rijden; is niet geheel dui delijk; rc,;,schieri komt het wel door hun bru taal witte jasje en provoceerend gebel, .in ieder geval, de vleeschbezorgers hebben de naam van (revolutionairen in het verkeer en zij zullen die wel houden, ook. De 23-jarige slagersknecht G. H., G. heeft althans ,111e:minst tot het vestigen van een andere meening bijgedragen. Hij had een ty pische slagers jongensachtige verkeersrebellie ge pleegd. Hij was namelijk tusschen twee naast elkaar rijdende fietsers doorgeglipt Op het uit halen van zulke grappen kan men wettelijk heel gemakkelijk gegrepen worden; rechts pas seeren! Daar kon de jeugdige slaehter dan dan ook niet onder uit komen. Zijn straf was f4 of~2 dagen. Een auto, bestuurd door den 40 jarigen C. v. B. uit Schiedam, reed in de Nieuwe Maas straat in de richting van de Lekstraat terwijl uit de Poortugaalschesiraat eveneens een auto kwam. die naar het Rozenburgerplein wilde. Ongelukkigerwijze arriveerde beide wagens te gelijkertijd op het punt van samenkomst van deze twee straten en aangezien de auto die uit de Nieuwe Maasstraat kwam geen voor rang aan de andere verleende nam dit tref fen zelfs concrete vormen aan. Wiel kwam uit een getuigenverklaring vast te" staan, dat de auto, die van rechls gekomen was, ook geen onbevlekt geweten had die had n.l. links van den weg gereden maar dit nam de schuld van den verdachte v. B. niet weg. Deze werd dan ook tot f6 of 3 dagen ver oordeeld. Er kwam een handelsreiziger uit Rotterdam voor het hekje, die in zijn ijver om het feit dat hij 'zonder achterlicht gereden had, goed 'te praten, het doei voorbij schoot, door de om standigheden al 'e dramatisch voor te stellen. „Het was op den avond van 'den 3den October, edelachtbare", Z"Q sprak, hij, „den avond van het bombardement, dus u begrijpt, dat ik eenigs zins in de war was". De kantonrechter begreep het niet, want -verdachte was" om half negen bekeurd en het bombardement begon om half tienEx werd dus geen medelijden betracht en de al te bespraakte reiziger kreeg f4 of 2 dagen. D*e zelfdie straf viel ten deel aan de 19-jarige mej. H. v. H. uit Schiedam en A JSu P. de R. uit Vlaardingen, die eveneens voor dit feit terecht stonden. A. B. uit Schiedam, die zijn identiteitsbewijs niet bjj zich had gehad, werd tot 13 of 2 dagen veroordeeld, evenals A. A. v. M. uit Kethel. De 31-jarige scheepmaker A. do B. kwam er beter'af. Hoewel hij eerst gemeend, had de kaart niet hij zich te hebban, kwam lulj later tot de conclusie, dal ze in de voering van zijn jas was gegleden. Hij werd vrijge sproken. Kerstconcert Rott. Philh. Orkest. Op het Kerstconcert, 2en Kerstdag in de Ko- ningïnnekérk te Rotterdam, van het Rotter- damsch Phiiharmonisch Orkest, zal een Mozart- programma worden uitgevoerd ter herdenking van het 150e sterfjaar van den componist. Uitgevoerd zullen 0 a. worden de Symphonie in G., het Pianoconcert in A en gedeelten uit de Grosse Messe in C. Als solisten (reden op Jo Vincent, sopraan en Marinus Flipso, piano. Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Staveuga, Schiedam; buitenland: G. f. Lensink, Den Haag; binnenland: D. Maltha, Schiedam. Wederom heeft de economische voorlichtings dienst van het departement van handel, nij\ er- heid en scheepvaarj liet initiatief genomen tot een voorlichtingscampagne. Ditmaal wordt de aandacht gevraagd voor kroonkurkeu en alumi nium capsules, goederen waarvan men iu den regel het belang nauwelijks beseft, maar welker beteekenis ons in tijden van sehaarschto scheip voor oogen moeten komen fe staan. Aan kroonkurken en aluminium capsules vxn" het sluiten van flesschen, waann melk, bier li monade, azijn, vruchtensap ed. worden afgele verd, bestaat thans een even sterke behoefte als in normale tijden. Terwijl echter vroeger niet minder dan 300.000 000 stuks per jaar regelmatig werden geproduceerd om in do be hoefte te kumien voorzien, dreigt thans nijpen de schaarschte, wijl de invoer van de grond- stoffen ervoor vrijwel stilstaat. Het ligt voor de hand, dat men, om aan dezen nood tegemoet te komen heeft gepro-1 beerd, oude kroonkurken weer voor het gebruik geschikt te maken Boor ze aan een regeneratie- proces to onderwerpen. Na eenige proefne- mingen zijn hiermede zrilke gunstige resultaten bereikt, dat tot practische toepassing van dit procédé op groote schaal kan worden overge gaan. Daarmede zal wederom een lastig vraag stuk zijn opgelost, tenminste, indien jle indus-i trie, die bedoelde kurken vervaardigt,' 'in het bezit komt van de oude producten. j Het doel van de nieuwe actie is het publiek te overtuigen van da noodzakelijkheid, mot -kroonkurken en aluminium capsules spaarzaam om te gaan, daar ten eerstedeze bij het ope-1 nen van de flesschen zoo min mogelijk te be schadigen; ten tweede: ze n'a Qiet gebruik niet weg te werpen, maar ze tegelijk met de ledige flesschen 'aan den leverancier terug te geven. Op zijn beurt levert deze de kroonkurken en aluminium capsules bij de aanvulling van zijn winkelvoorraad in bij den grossier en daarna wordt de kringloop van do meergenoemde ijut- tigo gebruiksvoorwerpen gesloten bij den fa brikant. Uiteraard zal bij de regeneratie waarmede de Nederlandsche industrie zal worden belast een zoodanig procédé worden toegepast, dal de oude kurken zonder gevaar voor de volks- hygiëne, -wederom op do fiesschen kunnen wor den aangebracht Uit het voorgaande blijkt, dat voor het sla gen van den opzet van dit nuttige en nood zakelijke plan, aller medewerking is ver- eischt. De verbruikers, de winkeliers, het hotel-, café- en restaurantbedrijf, de grossiers en da fabrikanten, zij allen moeten in liet belang van onze volkshuishouding medewerkers worden in deze nieuwe 'campagne. De economische voorlichtingsdienst zal, met inschakeling van het reclamebedrijf, de actie inleiden en tot het publiek brengen door een smaakvolle toepasselijke affiche en een aantal advertenties in de dagbladen. Uit het hoofdkwartier van den Fuhre-, 18 Dec. (D.N.B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Door onzo luchtaanvallen in den cen- tialen sector van het Oostelijke front heeft de vijand ook gisteren zware ver liezen aan menschen, pantserwagens en rollend materiaal geleden. Ten westen van de Kandalaksjahaai (Witte Zee) heb ben gevechtsvliegtuigen doelen aan de Moerniansk-spoorlijn alsmede een vlieg tuigbasis met bommen bestookt. Aan de oost- en zuidwestkust van En geland zijn in den afgeloopoa nacht ha venwerken gebombaideerd. In Noord-Afrika hebben gisteren geen groote gevechtshandelingen plaats gehad. In de wateren van Cyrenaica geraakten Duitsche gevechtsvliegtuigen in contact met een vqj groote formatie Britsche zee strijdkrachten en plaatsten twee treffers van luchttorpedó's op een zwaren krui ser. Duitsche jagers en luchtdoelartillerie sehoten zeven Britsche vliegtuigen om laag. Bij nachtelijke aanvallen van de Bnt- sehe luchtmacht op de bezette gebieden in het Westen verloor do vijand vier bommenwerpers. In den tijd van 10 tot 16 December schoten formaties van de Duitsche luchtmacht en eenheden van de Duitsche marine 74 Britsche vlieg tuigen neer, waarvan 52 boven de Mid dellandsche zee en in Noord-Afrika. In hetzelfde tiidvak gingen in den strijd tegen Groot Brittannië 17 eigen vlieg tuigen verloren. van 8 October van dit jaar, die op dezelfde beginselen berust. Verdragen met andere landen zijn reeds ge sloten, b.v. met Finland, en nog meer van deze overeenkomsten zijn in voorbereiding. Duitschland staat op het standpunt, dat er tus schen de binneulandsche tarieven en de fa- neven in het Europeesche verkeer voortaan geen verschil meer moet bestaan. Het sluiten van al deze bizondere verdragen moet den giondslag vormen voor een Algemeens Euro peesche eenheidsporto in, het Europeesche ver keer tot werkelijkheid. De nieuwe tarieven, die tegenover de oude regeling een aanzienlijke verlichting beteekencn, zyn als volgt vastgesteld: Voor brieven naar Duitschland, het pro'ec- toraat Boliemen- en Motavie en het gou\ orne ment-generaal Tot 20 g. 10 cents. Boven 20 gr. tot 250 gr. 20 cents. Boven 250 gr. tot 500 gr. 30 centg. Boven 500 gr. tot 1000 gr. 60 cents. Zoo b.v. kost een brief van 240 gr. voortaan slechts 20 cents tegen 95 cents volgens het oude tarief. Duilschland heft in het verkeer met Nederland de Duitsche binneiilaudsche ta rieven. Voor brieven van meer dan 1000 gr. tot 2000 gr. gelden voorloopig nog de tane ven van de bestaande wercldpostunie. Het tarief voor briefkaarten in het verkeer met Duilschland en de bovengenoemde gebie den wordt van ot 5 cents, van de brief kaarten met L antwoord van 15 tot 10 cents verlaagd. net verkeer Duilsch Neder land gelden de binnenlandsche Duitsche bnef- kaart-tai leven. In dit verkeer gelden nu ook de boven vermelde "tarieven. Voor drukwerk, offertes, monsters zonder waarde, gemengde zendingen en pakjes naar Duitschland worden voorloopig nog de Neder landsche tarieven van de wereldpost-unie ge bruikt, terwijl in omgekeerde richting de Duit sche binrienlandsclie tarieven gelden. Voor cou ranten en tijdschriften, die rechtstreeks door de uitgevers of hun vertegenwoordigers verzon den worden. Voorts voor hoeken, brochuies, muziek en landkaarten, die afgezien van het geen op den omslag en op de schutbladen, is gedrukt; in het geheel geen aankondigingen en aanbiedingen bevatten, gelden de hiiuion- landscho drukwerktarieven, voor zoover deze lager zijn dan do tarieven van de wereld post-unie. Binnen afzie» ba ren lijd kunnen nieuwe ver eenvoudigingen verwacht worden. Het heden verschenen Verordeningenblad be vat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, 'nijverheid en scheepvaart inzake 'de samenstelling, inrichting en bevoegdheid van de-Kamers van Koophan del en Fabrieken. Aan dit besluit wordt het volgende ontleend omtrent de organisatie der Kamers. De Kamers van Koophandel en Fabrieken maken deel uit van de zelfstandige organi satie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven, be doeld in besluit no. 206/1940, zooals dit is gewijzigd bij besluit no. 89/1941 en zijn open bare lichamen in den zin van artikel 152 van de grondwet. Er zijn Kamers in het geheele grondgebied van Nederland. Haar gebied valt in den regel samen met dat van de provinciën. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart bepaalt het aantal, de gebieden en de zetels der Kamers, gehoord het toporgaan van het ge organiseerde bcdrijsleven. De secretaris-generaal kan voor gedeelten van het gebied eener Kamer plaatselijke kantoren van die Kanjer instellen. De Kamers vormen afdeeiingen voor de in dustrie, het ambacht, den handel en het ver keer ter behartiging van de hizondere belan gen van deze takken van bedrijf binnen haar gebied. Bovendien kunnen zij voor de overige tak ken van bedrijf, waann een hoofdgroep be staat, in overleg met deze, afdeeiingen vormen. Indien binnen het, .gebied van een Kamer gewestelijke of plaatselijke afdeeiingen van be drijfsorganisaties bestaan, worden deze met de betrokken afdeeling der Kamer verbonden. Ten aanzien van het verrichten van werk zaamheden op vakgebied zijn de in het vo rige lid bedoelde gewestelijke of plaatselijke afdedincen gebonden aan dé aanwijzingen van de beJrijfsoiganisatips, waarvan zij deel uit maken. Zelfstandige behartiging der belangen. Over de taak der Kamers Jievat het besluit onder meer hel. volgende. Do* Kame:^'behartigen zelfstandig de be langen van alle ondernemingen in haar gebied in het kader van het bedrijfsleren ais ge heel. In het bizonder moeten de Kamers de over heidsorganen ter zijde slaan door het ver strekken van feitelijke mededcelingen en het uitbrengen van adviezen. Zij bunnen deze ook uit eigen beweging vérstrekken. Tot de taak der Kamers behoort verder de bevordering van de algemeene belangen van economischen aard in haar ge.bied, welke niet aan andere lichamen, instellingen óf be paalde autoriteiten ter behandeling zjjn of wor den voorbe,«raden. Hiertoe behoort in het. bi zonder: -■ 1) Het stichten en beheeren van instellingen ten dienste van het bedrijfsleven in haar ge1 biet! 2) het voeren van algemeene propaganda voor en het verstrekken van voorlichting over het bedrijfsleven in haar gebied; 3) het verieenen van subsidies aan instellin gen, welke een algemeen belang van het be drijfsleven in haar gebied bevorderen; 4) het vorderen van de rii.ks-, provinciale en gemeente-ambtenaren van. de voor haar versla gen en verzameling van statistische .gegevens benoodigde opgaven. Behalve tot het houden van het Handels register ingevolge de Handelsregisterwet zijn de Kamers verplicht tot uitvoering van de haar door de organen van het algemeen bestuur gegeven opdrachten en zijn in het bizonder bevoegd certificaten van oorsprong en andere verklaringen ten dienste van het bedrijfsleven af te geven, alsmede handteekeningen," welke in het Handelsregister zijn ingeschreven, te legatiseeren. Voor zoover dit voor de verrichting van haar in de vorige alinea bedoelde: werkzaamheden noodig is, kan de secretaris-generaal de Ka mers verordenende bevoegdheid geven. Het bestuur. Voorts bevat het besluit bepalingen omtrent de benoeming van het bestuur. De secretan generaal benoemt den voorzitter van een Kamer voor den tijd van twee jaren, die jaarlijks voorzitters benoemt voor de gevormde afdeeiin gen. De voorzitter van een Kamer wordt ge adviseerd en bijgestaan door een raad van bij stand, waarvan de secretaris-generaal het aantal leden bepaalt en vaststelt hoeveel hunner voor elk der takken van bedrijf' moeten worden aangewezen. De voorzitters van- de hoofdgroepen en be- -driffsgroepen, wier ondernemingen haar hoofd zetel in het gebied der Kamer hebben, moeten in ieder geval tot leden van den raad van bij stand worden benoemd. De voorzitter vam een Kamer benoemt den algemeen secretaris, in overleg met den secre taris-generaal. Voorts zijn in het besluit bepalingen opge nomen betreffende de geldmiddelen .van en het toezicht op de Karners. Dit toezicht wordt ge oefend door den secretaris-generaal, die beslui ten strijdig met eenwettelijke bepaling of het algemeen belaag, kan schorsen o£ vernietigen. Ten slotte wordt nog het volgende bepaald. Dit bekluit treedt met ingang van 1 April 1942 in werking. Tegelijkertijd treedt de wet op de Kamers van Koophandel (Staatsblad 1920, no. 152) buiten werking evenals alle -bepalingen, welke met dit besluit to strijd zijn. Met ingang van 1 April 1942 -zijn de' bestaan de Kamers van Koophandel en Fabrieken ont bonden. De rechten van bet bjj de ontbonden. Kamers werkzame personeel, dat door de nieuw inge steld,e Kamers in een overeenkomstige positie wordt overgenomen en blijven gehandhaafd, voor zoover de secretaris-generaal niet bjj wijze j van uitzondering anders bepaalt. 1 Rome, 18 Dcc. (Stefani). Het 564e com- mumuqó van het Ilaliaansehe hoofdkwartier luidt: „Vijandelijke infanterie en pantserwagens heb ben vruchlelooze aanvallen gedaan op de ves ting Bardio. Aan bet front van Solloem leven dige bedrijvigheid der artillerie Ilaliaansehe en Duitsche pantscrafdeehngen hebben krachtige vijandelijke pantserafdeelingen, die legen onze stellingen fn* de.' zóne van 'Ain el Gazala wil den oprukken, tot staan gebracht. Detachemen ten van de divisie Brescia hebben zich bi zonder onderscheiden bjj hevigo tegenaanvallen. Pogingen vari vijandelijke gemotoriseerde groe pen o,nze stellingen binnen te dringen, werden eveneens verijdeld. Gemotoriseerde voertuigen werden buit gemaakt, de bemanning gevangen genomen. Onze luchtstrijdkrachten hebben ook gisteren concentraties van troepen en oorlogsmateriaal gebombardeerd Bij El Agheila is een Hur ricane, die getroffen was, gevallen en vernield. Bij vijandelijke luchtaanvallen op dorpen in den Dzjebel vielen er eenige slachtoffers onder de inheemsche bevolking, fn den avond van TG December zijn eenige bommen geworpen o-p Tarento, zonder dat dit gevolgen had. Een onzer uuikbooten, die ook 22 gevangen genomen jgngelsehe officieren aan boord had, is niet o'p haar basis teruggekeerd. Tokio, 18 Dec. (Domei). Het Japansche )hoofdkwartier meldt, dat de troepen die te Appari op Noord-Luzon zijn geland, een vlieg veld hebben bezet en naar liet Zuiden op rukken, terwijl een andere Japansche afdee ling op krachtig verzet is gestooten in het gebied van Vigan. De Japansche troepen in Zuid-Luzon rukken in Noordelijke richting op, na het gebied, ten Noordwesten van Lagaspit té* hebben bezet. De aanvallen van het leger op Hongkong duren voort met steun van de vloot. Op Ma- lakka hebben de Japanners op 14 December het vliegveld Victoria Point in Burma bezet, alsmede het gebied langs de landengte Kra. Te Singapore en Kota Baroe zijn nieuwe Ja pansche troepen 'aan land gegaan, die opruk ken, na Britsche gemechaniseerde strijdkrachten te hebben vernietigd. Op de Philippijnen biedt nog slechts een zwakke vijandelijke luchtmacht tegenstand, nu de voortdurende Japansche aanvallen groote verwoestingen op de vliegvelden hebben aan gericht. In Bunna en op Malakkn bombardeeren de Japanners de vijandelijke vliegvelden in weer wil van het slechte weer. Luchtalarm te Makassar. Te Makassar, op het eiland Celebes, werd Dins'dag j.l. voor de eerste maal luchtalarm gegeven. Tusschen de postbesturen van Duitschland en NedStland is een bizondere overeenkomst over de posttarieven in het wederzijdsche verkeer aangegaan, welke op 1 Januari 1942 in wer king treedt en waarvan de meest kenmerkende factor in de invoering van de Duitsche graden van gewicht en de binnenlandsche tarieven in het wederzijdsche verkeer tusschen beide staten. Deze bizondere overeenkomst staat niet op zichzelf. Daaraan is reeds voorafeegaan een overeenkomst tusschen Duitschland en Italië VRIJDAG 19 DECEMBER 1941. HILVERSUM L 415.5 K. 7 15 Gramofoon. 7.45 Gymnastiek. 7.55 Grajnoloon. 8.00 BNO. S!5 Gramofoon. 8.35 Gymnastiek. 8.45 Orkeslpiogr. (gr.pi.) 9.15 Voor de hulsvrouw 9.28 Gramofoon. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Gramofoon. 12.00 Ensemble. 12.40 Almanak. 12.45 BNO. 13-00 De Romancers en soliste. 13.30 Gramofoon. 14.00 Aruhemsche Orkestver., soliste en gramofoon. 16.00 „Ziekentroost". 18.20 Plano. 16.45 Orgel en viool. 17.15 BNO. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramotoon. 18.10 Sportwetenswaardighcilen 18.30 Zang en in strumentaal ensemble. 18.45 Causerie. 19.00 Actueel halfuur 19 30 Amusementsorkest en soliste. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-centrales). 20.15 Gramoleon. 20.45 Causerie. 21.00 De Ramblers. 21.30 Gramofoon. 21.45 UNO. 22.1524.00 Gramofoon. HILVERSUM II. 301.5 M. - 7 15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoon. 10 00 Morgenwijding. 10.15 Orgel. 10.40 Klankbeelden uit Arnemuiden. 11.00 Zang en piano en gramofoon. 11.40 Gramotoon. 21.00 Ensembfe Joan Lance. 12.45 BNO. 13.05 Gevarieerd mldüagprogr. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gramofoon 16.30 Voor de Jeugd. 17.00 Gramofoon. 17.15 BNO. 17.30 Variété. 18.30 .Vrij heid en ordening". 18.45 Gramofoon. 10.00 Actueel halfuur. 19.30 Gramofoon. 19.45 Reportage. 20.00 Coneertgcbouwkvvintct, piano en gramofoon. (Vanaf 20.15 alleen voor do Radlo-centra'es). 21.00 Boek bespreking. 21.15 Gramofoon. 21.45 BNO, 22.00 Gewijde muziek (gr.pl). 22.1022.15 Avondwijding. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Vrij drukke handel. Wederom lagere kaer- sen. Bewogen markt. Onregelmatige koersbei weging. Nederlandsche beleggingen kalm. OBLIGATIES Staatsleenlngen Nederland 3i% Ned. '41 d°/- '40 I II m.bJ. '40II... '36 '87 '38 'N.W.S. KOERSEN OP 13 DEC. 1941 4% 4% 3% e> V.K 95%, lOO'A, 101% iooVi. 95 88% 92% 78% 89% 88% HEDEN 95%- 100%- 101% 180 95% 88%- 92%— 73% 5 t /e Ned. Oosi-IndiS Ned.-Indië 1937 8% Ned.-Indië '87 A AANDEELEN Banken Kol. Bank178 Ned.-Ind. Hand.Bnk U6 Ned. Handelmij. 138 Indus tv. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 159% Van Berkel13i% Gert. Caivé125% Centrale Suiker.250 Ned. Fokker231 Lever Bros Unil. 172% Ned. Ford345 Philips Gloeit. G.B. '287% Petroleum Dordtsche Petr. 232 Kon. Petr. Mij. 276% Rubber Amsterdam Rubber 267% Bandar Rubber 205% Deli Batavia Rubber 202 Kendeng Lemboe 1867s Oostkust Serbadjadi1327. Ver. Ind. Cult. Ond. 178 Suiker Handelsver. A'dam 8867. Javasche Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unie 225 Ver. Vorst. Cultuur 109% Tabak Deli Batavia 200- Deli Mij.246 Senembah 200 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn J ava-China-Japan- Lijn K.N.S.M. Nat. Bez. Kon. Pake tv.-Mij. Ned. Scheepv, Unie Rotterd. Lloyd Stoomv.-Mij. Ned... 89% 88% 171 114 136 225 167 71 845 2817,— 85 223 257 251 195 190 180 1-20 173 - CP/, 8 2 871 2 2267, 210 105 8 192 8 225 39 1907,-200 130»/,, 1257,— 87, 1297. 1747, 200 169 187»/. 141% 121 6 170 8 196 7 160 8 V, 137 8»/, 187»/,- 41

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 3