Hotei'Caféii6stamt„0EKifi| Hef Zwarte Paard l Laatste Niéuws Rauwkost IVOROL: De Kwaliteifs-tandpasfa. Amjo VISITEKAARTEN! 11 I Hevige gevechten in het Oosten Vrijdag 17 December 1941 SCHIEPAMSCHE COURANT Pag, 2 Een onmisbare factor in de huidige voeding Beginselen der voedingsleer Vitaminen Afdeeling Schiedam opgericht Uitreiking distributiebescheiden Wie is aan de beurt? Utile Dulci voor den Kunstkring Het is en blijft gezellig in Koemarkt 1 Telefoon 68155 Aanbevelend, G. v. d. BROEK Ned. Chr. Vrouwenbond 100 stuks met ICO enveloppen f 1. „Labor Vindt", Hoogstraat 132 Sluiting van de jacht op 1 Jan. Burgerlijke stand DE HOEVE GLAS GLAS N.V. VAN KATWIJK'S GLASHANDEL LANGE KERKSTRAAT 38. TELEF. 68735 ALLES OP DIT GEBIED Varken gestolen Jubilea. Duitschland strijdt voor Europa Maakt van Uw ZeepbOD een waardebon 1 DOET UW WASCH naar S PRONK. N00RDVESTSINGEL 83-85 SCHIEDAM BEURS VAN AMSTERDAM 0E RADIO-SPECIAALZAAK Agenda Smada UW ADRES Stoomv.-Mij. Ned... 1397» 7 77,. S'/, - 727, - 97, 220. 2557,- 62 248 Ï797, 170 - 64 115 1697,— 707, 867 72 200 105 190 225 185 77, 80 125 67, 22 71 118 169 - 189 158 1347, 134 67, 617, Mislukte Britsche bomaanval Japansche landing op Hongkong Britsche troepen moeten Penang ontruimen li I N N EN Is A N D Invoering' vari-een yzinken - stuiver Officiëele publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart {Vervolg rubriek Stadsnieuws). Mocht men. vroeger op grond van tneeslal gemakzuchtige motieven afwijzend staan tegen- over de praktische toepassingen van de mo derne voedingsleer, thans is een dergelijke hou ding niet meer mogelijk en dient het voedsel, 'dat - in beperkte mateter beschikking staal, zoo efficient mogelijk aangewend te worden, waarbij de resultaten der wetenschappelijke onderzoekingen eéii onmisbaar hulpmiddel zijn. Wanneer iemand vroeger zei, dat al die geleerde theorieën bom niets konden schelen, dat "hij at wat hij lekker vond en dat hö dan heusch niet dood zou gaan, dan had liij niet huelemaal gelijk, maar geheel ongelijk ook weer niet. llem stonden immers alle pro ducten der moderne cultuur en industrie in onbeperkte mate ter beschikking en wanneer ineii zijn voeding niet al te eenzijdig insteldey- liep men inderdaad weinig kans daarvan uia- deelige gevolgen te ondervinden. Anders wordt do zaak echter, wanneer sommige voedings middelen niet meer en andere slechts in be perkte mate verkrijgbaar zijn. Dan is een ge- dé ;cn kennis van de voedingswaarde, de vita- muicrijkdoïn en de eventueel nadeelige in vloeden van de wel voorhanden zijnde levens middelen van urgent belang, zoo niet een dringende eiseh. liet is daarom dan ook gelukkig, dat de we tenschappelijke arbeid op het gebied van den ■voedingsleer do laatste jaren niet stil heeft gestaan, zoodat wij thans ous voordeel kannen doen met de adviezen en raadgevingen, die ons op velerlei wijze omtrent de voeding bereiken. Ook do afdeeling Schiedam van de Jïed. Yereeniging van Huisvrouwen ziet het belang van een oordeelkundige voedselbereiding in, en de lezing, die mej. A. C. Vredeb: leerares in koken en voedingsleer aan de Huis- houd- en Industrieschool alhier, gisteren voor "de ieden van de afdeeling in Maison West- huis over het onderwerp „Rauwkost" heeft gebonden, was daarvan hel bewijs, want dat de rauwkost vele voordeelen boven de op de tot dnsver. normale wijze bereide spijzen bezit, rs een stelling, die meer en meer ingang be gint te vinden. „Rauwkorst", aldus méj. Vredebregt, worden die gerechten genoemd, die riet door verhitting zijn bereid. In beginsel zal dit dus meestal een vegetarische voeding zijn, daar plantaardig voedsel voor zulk een bereiding uiteraard het meest in aanmerking komt. Om de voordeelen van de rauwkost duidelijk tot uiting te laten komen gaf spr. eerst een overzicht over de voornaamste beginselen der voedingsleer. Ons voedsel bestaat voornamelijk uit zes hoofdhestanddeelen: eiwitten, vetten, koolhydra ten, vitaminen, zouten en water. De eiwitten' zijn van zeer groot belang, zij dienen voor den opbouw van het lichaam. Do dierlijke en plantaardige eiwitten, die wij consuineeren, worden door onze spijsvertering tot eenvoudiger organische verbindingen afge- broken, waaruit dan weer de speciale lichaams eiwitten worden opgebouwd. Een normaal wer kende man heeft per dag ongeveer 60 4 80 gr. eiwit noodig voor de instandhouding van zijn lichaamscellen. '■./'-' De vetten en evenzoo' de koolhydraten hebben een geheel andere functie. Zij zijn de brandstof voor het lichaamsapparaat, zij leveren" Jos de *T energie en bepalen de arbeidskracht van den lichaams-„molor". Worden van eiwitten geen voorraden in het lichaam gevormd, van de vetten geschiedt dat wel. Zoowel eiwitten als vetten zijn in de rauwkost in overvloed aanwezig. Do mineralen nemen wij gewoonlijk in den vorm van zouten tot ons, die in ons lichaam onder hydrotytische werking tót basen en zuren, worden'teruggebracht. Voor een ongestoord func- tionneeren is het noodig, dat tusschen zuren en basen- evenwicht bestaat, fa ieder geval mag do zuurgraad niet- te hoog worden. Zou dit wel - het gevalzijn, - dan treedt het lichaam automatisch neutraliseerend op door ammoniak uit de-«witten vrij te maken, dat basisch, rea geert. Dit gaat echter ten koste van de zoo noodzakelijke lichaamseiwitten. Het is dus van belang, dat wij zelt voor een overmaat aan basische stoffen zorgen. Ook daarvoor is de rauwkost bji) uitstek geschikt. De vitaminen zijn vrij samengestelde organi sche verbindingen, 1 die onontbeerlijk zijn voor een behoorlijk functionneeren van ons Uehaam. Omtrent de werking die zij uitoefenen is nog weinig bekend. Wel kennen wij de gevolgen, die het ontbreken van een bepaalde vitamine in ons voedsel kan hebben. Een 'gebrek aan vitamine A kan onder andere nachtblindheid, vatbaarheid voor infecties eh groeistoornissen tehgevolge hebben; ontbreken van vitamine B, is" oörzaik van de berri-beni ziekte en B2 voorkomt huid-infecties en bloedarmoede. Voor- jaarsvennoeidheid kan een gevolg zijn van een tekort aan vitamire C en de bekende Engel- sche ziekte wordt meestal veroorzaakt door een ontbreken vau het vitamine D. Bij een strikt volgehouden rauwkost voeding is een tekort aan vitaminen onmogelijk, want de rauwe groenten en vruchten zijn daaraan zeer rijk. Wil men deze rijkdom echter vol ledig benutten, dan behoort men de groenten of vruchten niet te lang van te voren schoon te maken en 'onmiddellijk to verwerken, daar vitaminen zeer snel in water oplossen en ook onder- invloed van de lucht veel te lijden hebben. Andere voordeelen, waarop de rauwkost voor namelijk in dezen tijd kan bogen, zija het groote volume en de groote hoeveelheid celstof, die u. n te verwerken krijgt, waardoor sneller dan anders een gevoel van verzadiging bereikt wordt. Bovendien beteekent veelvuldige toepas sing van rauwkostvocding een belaogrijkébrand- stoHenbesparing. Spr. gaf daarna een uiteenzetting over de bereiding van verschillende rauwkostgerechten, waaruit bleek dat het cjnmalen oi raspen al tijd noodzakelijk is, daar plantaardig voedsel moeilijk verteerbaar is. Het bleef niet slechts bij een theoretische behandeling, want mej. Vredebregt zetto na do pauze haar wilte muts op en deed haar schort aan en toen kwam de stemming er eerst recht in. De Nederlandsc.lie huisvrouw staat misschien tegenover theoretisch gepraat wat sceptisch, als er tastbare dingen als roode kool, prei, peen ea uien op tafel komen, kan zij meepraten, dat bleek gisteren wel! De resul taten waren ook zeker niet slecht, de rauw- kosischotel, die men ons voorzette, smaakte althans uitstekend, evenals het kopje groenten- bouillon. De presidente, mevr. A. C. E. Góossens- v a n Eek, die den middag mei een kort welkomstwoord geopend had, dankte na afloop mej. Vredebregt, voor haar interessante uiteen zettingen. Op initiatief van de Aigemeene Middenstands- vereeniging „Schiedam" is gisteravond iu hotel Beijersbergen een vergadering gehouden van zoons en dochters, van Scbiedamsche midden standers tusschen XG en 30 jaar en personeel van middenstandszafcen van denzelfden leeftijd, teneinde te komen tot de oprichting van een afdeeling Schiedam van de Aigemeene Midden stands Jongeren Organisatie. De voorzitter van de A.M.V. „Schiedam", de heer D. Maltha, heeft een kort openings woord gesproken en daarbij zijn voldoening beluigd over de groote belangstelling en over de medewerking van de Rotterdamsche Amjo, waarna de voorzitter van deze Amjo, de heer C. A. Verstoep, een uiteenzetting heeft gegeven van doel en streven van de Amjo. Do Amjo wil jonge middenstanders bij elkander brengen, vriendschapsbanden kwee- ken, opvoedend werk verrichten, ontwikkeling en ontspanning brengen. De ontwikkeling zal bestaan uit cursussen in verkoopkunde, reclame, efficiency, angstvrij spreken in 't openhaar, enz. Ontspanning wordt in lal van vormen gebracht. Leden van de Rotterdamsche Amjo hebben da woorden van den heer Verstoep onder streept door het houden van toespraakjes, het zingen van liedjes en voordiaclit. Nadat de heer Maltha de Rotterdamsche Arajo'ers had dank gebracht, met 31 leden een afdeeling Schiedam van de Arno opgericht. In het voorioopïg bestuur zijn gekozen de dames N. Oranje, Rubensplein 11; C. Noorde- graaf, Singel 122, en de hoeren C. F. van Meurs, Singel 128; P. Bijloo, Singel 129, en A. Bijloo, St. Lidninastxaat 52. De heer Maltha heelt aan de Amjo steun fn medewerking toegezegd van de ,\lg. Midtlcn- standsvereen. „Schiedam"- en de Scbiedamsche Amj'o is reeds door de Rótterdamsche 'Amjó oitgenoodigd tot het bijwonen van een rénnie, samen met de Haagsche Amjo, op Zondag, 11 Januari te Rotterdam. In de school Van Ruysdaellaan, gebouw Broersvest 95, St. Joris Doelen en Alida bewaarschool, worden eiken werkdag van 9.45 tot 1 uur en van half 2 lot half 5 nieuwe distri butiebescheiden uitgereikt. (Do St. Joris Doe len is Zaterdagsmiddags gesloten.} Morgen zijn aan de benrt deze af te halen zij wier fanjiüenaam begint met L en T; Maandag 22 Dèc. V en J, en Dinsdag IJ en Z. Het gezelschap Utile Dulci zal voor den Schicdamschen Kunstkring een opvoering geven van het stuk „Des -Duivels, prentenboek" van Jan de Ifartog. Over de plaats en den datum wenschle het.bestuur,van.den .Kunstkring geen inlichtingen le verstrekken voordat alles volledig geregeld is. Kerstwljdingsbijeenkomst Gistermiddag heeft de afdeeling Schiedam van do Ned. Christelijke Vtottwenbond in het Ge reformeerde Jeugühuis' een Kerstwijdirigsbijeen- komst gehouden. y De zaal was met dennengroen versierd en kaarsen verspreidden een gedempt licht. De pre sidente, mevr. S. HoutmanNoteboom heette de aanwezigenTvelkom en opende met gebed. Na behandeling van het zakelijk gedeelte, stond de verdere middag in het teeken van hei naderende Kerstfeest. Een der leden las een Kerstverhaal en er werden verzen van mevr. OliphantSchoch gedeclameerd. Mej. S. Voogd heeft de bijeenkomst "op de gebruikelijke wijze gesloten. Te dnre bout. Door de politie is aangehouden de Rotter damsche caféhouder R., die hier aan ingeze tenen geslachte kippen en konijnen verkocht tegen een veel te hoogen prijs. De nog in zijn bezit zijnde bouten zijn in beslag geno men, terwijl het te veel betaalde aan de koo- pers is terugbetaald. Inbraak. Van het pakhuis van den koopman L. H. A. L.aan de Schotsche Poort zrjn de hang sloten vernield. De inbrekers hebben een fiets en 30 k.g. appelen meegenomen. Yalseh. kwartje. a De politie heeft een valsch kwartje in be slag genomep, dat op het Belastingkantoor in betaling was gegeven. nog slechts enkele dagen. Telefoon 67030 Jn de Ned. Staatscourant van heden is opge nomen een besluit van den secretaris-generaal van het deparfeinent van landbouw en vis- scherij, waarbij wórdt bepaald, dat met ingang van 1 Januari 1Ö42 de jacht mot geweer op alle wildsoorten zal zijn gesloten. DOOR N. K. „En ikjiep niet weg, omdat ik wist dat jij op me zon passen,", zei Eva aarzelend. Zij hadden het kruispunt bereikt, waar ban. wegen "scheidden. "„Ik houd niet van' menschen, die overbeleefd zijn," zei Eva hem.. „Ik wilde liever dat ze zeiden wat ze bedoelden." „Dan kan ik misschien beter alles zeggen? Wel, er is een kloof tusschen jouw en mij, Eva. Jij beot de dochter van den dominee, en een welopgevoede jonge dame. Ik ben een landarbeider „Dat ben je niet." ,;Als méneer Brakman sterft, of do boerderij verkoopt; ben ik gedwongen een baantje voor zeventien gulden in de .week te aanvaarden, rzie. je." „Ik begrijp niet waarom je zoo praat," xei Eva- „AJ daalden je verdiensten tot een gul- Uit ee" schuurtje aan den Laanslootsche- iveg is ten nadeeie van A. J. F. een levend varken gestolen, dat de dieven hebben be machtigd na de schuurdeur te hebben ge forceerd. Vermoedelijk hebben zij het varken lei' plaatse met een bijl doodgeslagen om het gemakkelijker te kunnen meenemen. Het ma teriaal voor het dooden van het varken heb ben de dieven uit een ander schuurtje weg genomen, na ook daarvan de dear te heb ben opengebroken. Het was gisteren 25 jaar geleden, dat de heeren A. Gommei en C. Krommenhoek als schilders in dienst' traden bij Gemeentewerken. Do directeur van Gemeentewerken,ir. 11. B. J. Aikeraa, heeft beide jubilarissen thans bezocht en hen in den familiekring gecompli menteerd. Later kwamenook de heeren N. J. van der Kraan, opzichter, en G. Mulder, baas der schilders, de beide jubilarissen feliciteeren en 's avonds verschenen de leden van. het per soneel. De heer Gommei ontving een barometer en bloemen van de schilders en van den Alge-' meenen Ned. Hond van Overheidsperoneel, af deeling Schiedam, waarvan deze jubilaris voor zitter is; de heer Krommenhoek werd een vulpen en evenpens een bloemstuk van den „Algemeenen Bond" aangeboden. De mededeoling, ons verstrekt, dat ook de heer G. Wuistcr, filler bij de Technische. Be drijven, gisteren zijn zilveren jubileum zou vieren, blijkt op een vergissing te bernsten. den per week, dan kun je daarom nog wei- vriendschappelijk met me omgaan.'.' „Wij behooren tot verschillende werelden, Eva. Jouw menschen spreken een andere taal dan de'mijne. Zij dragen andere, kleeren. Jouw menschen kunnen de mijne misschien wel eens legenkomèn, maar het komt me voor, dat we uiteindelijk vreemden moeten zijn voor elkaar." Het laatste woord bedierf alles. „Ik veronderstel, dat je gelijk hebt," mer- £e Eva op, en haar stem was neutraal. De gloeiende puntjes vuur in haar oogen waren na verdwenen, maar baar lieve kleine gezicht, gewoonlijk zoo aardig en vriendelijk, was star als een masker. „Ik moet naar huis. Vader wacht op me met de thee. Wat dat betreft zrjn 'dé menschen in mijn land precies als die in het jóuwe." Ze trachtte (e lachen, 'en kon 'zich nauwe lijks weerhouden in snikken uit te barsten. Ze zwaaide met de hand en vertrok. HOOFDSTUK II. Een uien we „Baas". De boerderij „Het Zwarte Paard1' lag In een bocht van de Wélderscbe Beek. Maarten liep langzaam, nadat hij Eva ver- Geboren: IC Dec. Theodora, dochter van P. J. v. Hees en Al v .d. Vliet, Nooidvestlaan 18. 18 Dcc. Geertruida en Johanna Sophia, doch ters van Ph. J. Haesakkers en G. Jansson, Ploegstraat 4. Ondertrouwd: 18 Dec. L. H. A'. Leendérs, 29 jaar en C. van Iperen, 3,0' jaar. J. Mo), 64 jaar en E. P. Bijl, 58 jaar. J. M. Bakker, 29 jaar en J. Th. F. Allard, 26 jaar. M. Ra maker, 25 jaar en P. van Gend, 25 jaar. L. Feij'en, 23 jaar en A. E. Tollens, 20 jaar. II. G. Oosthoek, 36 jaar en A. A. Ketting, 30 jaar. J. L. Schlarmann, 25 jaar en A. Landsbergen, 27 jaar.'— J. van Katwijk, 27 jaar en A. M- Dnijzer, 22 "jaar. Gehuwd": 18 Dec. W, P. van Bevaren, 55 jaar en E. J. Winkelman, 47 jaar. A. C. Roggeband, 28 jaar en L. Soeters, 29 jaar. TELEFOON 63565 Medegedeeld dooi de Amsterdamsche Bank N.V Matige omzeilen. Cultuurfondsen en scbeep- vaartpapieren wederom iets lager. Olies weinig veranderd, induslrieelen kalm. Nederlandsche beleggingen prijshoudend. b 4% 4% 4% 3% 3% GEEN: MOOD, ;.S!HGELtSS TEl. 68345 SCHIEDAM SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 u. De vronw zonder verleden? (Zaterdag 4.45' en 8 u. Zondag 2.15, 4.45 en 8 u.). Monopole Theater, 2.15 en 7.30 uur. Als de dorpsmuziek speelt (Zaterdag 2.15, en 9 u. Zondag 1, 3,-5, 7 en 9 u.). Heden e.v.d. Stedelijk Museum, Hoogstraat, 10 5 our. Tentoonstelling van schilde rijen „Stadsgezichten van Schiedam" 1911. ROTTERDAM Heden e.v.d. Arena, 2.15 en half 8. Gezelschap De Komedianten: Kiki. (Zondag en feestdagen 2, 4.30 en 7.30 u.). 19 Dec. half 8, Koninginnekerk, Rott.' Philh. Orkest. Solist-, Emil Telmanyi(viooLi. BIOSCOPEN Luxor, 1.3.0, 3.45, 7.45 .uur. Vluchtelingen. (Zon dag doorl. van 2 u. af), i Capifol. Door1. van 1.30 nnr af. Kieeren ma ken dan man. (Zon- en' feestdagen 2, 4.15, 6.30 en 8.45 n.). Prinses, 2.15 enhalf -8. Een droom van een winternacht. (Zondag doorl. van 1 :ot 7 uur. Laatste voorstelling 7.30 n.). VOOR EEN GOED CORSET BLIJFT Rotterdomschedljk 199 - Telef. 6.7.5.S.0 Vakkundig veranderen en repareeren van corsetten laten had, en Hector keek naar hem op in de «ogenblikken, dat hij niet naar de weinig voorkomende konijnen snuffelde. Heclor begreep, dat bet niet naar wensch ging mat zijn mees ter, hoewel het buiten zijn bevattingsvermogen ging, om te raden wat or was._ Misschien ging het dat van Maarten ook weile boven. Wat had hij gezegd. Even scheen Eva bijna boos op hem te zijn geweest, en dal was toch ondenkbaar.. Dan was ze_ veranderd. Waar mee had hij haar getroffen? Hij_zou liever zijn rechterhand laten afhakken, dan haar kwetsen, maar zo moest toch inzien, dat hun oude vriendschap, van jongen, en meisje, niet door volwassenen- kon worden voortgezet 1 Hij keek om, maar zij was uit het gezicht verdwenen —door een bócht in den .weg en een groep hoogs iepen.' „Ik probeer ais een man te handelen, lief ste," zei hij tot het onzichtbare meisje. „Een jongedame als jij zou nooitmet een ruwen man als ik. kunnen trouwen." „Eva is keurig opgevoed, 'al is; de dominee maarweinig rijker dan' ik," vertélde1 hij' zich zelf. „Ze zou nooit van me kunnen hou den; en, al deed ze dat wel,, dan zótt'zoo'n huwelijk, haar niet gelukkig maken. Iedereen zou ér "van opzien als" jüffrjmw. Eva trouwt met Maarten "jte Roever.' ZiÈ'beeft er geen schuld, aan.ifaS warme hartje maakt HEDEN 953/,— 100 lOiVa 100 95 88%— 92VU- 73% 89»/., 88Vu 165 1U47, 1817, 1567,- 131 1227.-; 241 169 286 OBLIGATIES KOERSEN OP Staatileéningen 19 DEC 1941 Nederland v.K 34% Ned. '41 957,, 4% IOC'/, '40 I II m.bjt.1017, '40 II 10O '36 357, '37- 887,» '38 927. N.W.S. 73'/, Ned. Oost-lnd4ë 8% Ned.-lndiS 1937 89</. 3% Ned.-Indië '37 A 887, AANDEELEN Banken' Rol. Bank 171 Ned.-Ind. Hand.Bnk H4 Ned. Handelmij. 135 (ndustr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 156 Yaiv Berkel'130. Cert. Calvé 1^2 Centrale Suiker 245 Ned. Fokker 225 Lever Bros Unfl. 169 Ned. Ford345,, Philips GloeD. G.B. 2837, Petroleum Dordtsche Petr. 228 Kon. Petr. Mij. 260*/, Rubber Amsterdam Rubber 2547» Bandar Rubber 196 Deli Batavia Rubber 191 Kendeng Lemboe 1807, Oostkust Serbadjadi 120 Ver. -Ind. Cult. Ond. 173 Suiker Handelsver. A'dam 8717, Javasche Cultuur 2267, Ned.-Ind. Suiker Unie .210 Ver. Vorst. Cultuur 1067, Tabak Deli Batavia 195 Deli Mij. 23*2 Senembah 1957, Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 1267, J ava-Cbina- Japan- Lijn 12S'/j K.N.S.M. Nat. Bez. 1717» Kon. Paketv.-Mij.1967, Ned. Scheepv. Unie 1617, Rotterd. Lloyd 1377, 27. aardig en vriendelijk, maar ze weet niet hoe moeilijk het voor mij is om mijn gevoelens te vérbergen." v Bij zijn aankomst óp de boerderij, liep Maar ten door den koeienstal. Hij bekeek elke koe afzonderlijk en ondervroeg èlken man naar de onderdeden Van den te - verrichten arbéid. De koelers werden onderzocht en demelk ge keurd. Alleen 7 de uitetste aandacht voor zin delijkheid en "orde maakte het Maarten mo- lijk om het groote pnbliek te bediènen. - Ten slotte; begaf' hij zich naar het huis, want hg gebruikte daar eiken dag om vijf uur de tliee met zijn baas. Jacob Brakman, de. eigenaar van „Het Zwarte Paard"; was een soort hëérebóer. Hij was een klein mannetje, en in vroeger tijd, toen hg nog naar de markt in Honlersberg ging, placht, men te zeggen, dat hij de kleinste boer vain de buurt- was. Sommige menschen hadden ge-' zegd, dat hij levens de „gehaaidste". wa3. In goede of slechte tij'den, altgd slaagde Jacob er. in, winst, te maken/ want nij was eea uit stekend kenner van melkvee.. Jacob was' een gezonde man met een glad geschoren gelaat;' soms, bg helder licht, zag hij er uit alsof hij geen haar op :het hoofd bad.: Rond. zjjn .mond lagen «enigszins strakke lippen, 'zijn oogèn /waren - helder 'en'/verstan dig/ Toch was hg vriendelijk; zooals Maarten O Hoofdkwartier van den Führer, 19 De cember. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede Bij- het afweren van vijandelijke aan vallen is het op verscheidene -plaatsen van het Oostelijke front tot hevige ge vechten gekomen. De vijand leed zware verliezen. In weerv.il van het slechte weer, deed de luchtmacht aanvallen op troepenconcentraties, artilleriestellingen, gepantserde strijdkrachten en ravitaillee- ringswegen van den vijand. In de haai van Kola is een koopvaardijschip van middelbare grootte door bommen zwaar beschadigd. In de Middellandsche Zee heeft een duikboot onder beval van kapitein-luite-* nant Driver voor Alexandria éen Brit-' schen kruiser van de Leander-klasse tot zinken gebracht Een poging van een sterke Britsche for matie bommenwerpers en jagers, een ha ven en het Westelijke bczètle gebied aan te vallen, mislukte gisteren met. zware verliezen voor den vijand. Duitsche ja- gers en luchtdoelgeschut schoten twaalf Britsche vliegtuigen neer, waaronder vijf viermotorige bommenwerpers. Een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Tokio,19 Dec. (D.N.B.).Het Japan sche hoofdkwartier meldt een geslaag de landing op Hongkong. - Tokio, 19 Dec. (D.N.B.). De opperbevelhebber van de Britsche strijdkrachten in Britsch-Indié, Wavell, heeft gisteren medegedeeld, naar Domei op grond van inlichtingen uit New-Delhi ver neemt, dat de Britsche troepen gedwongen zijn Penang te ontruimen. Do Britsche berichtendienst bevestigt, dat de provincio Wellesley tegenover het eiland Pe nang, zich geheel in Japansche handen bevindt, nu de Britsche - troepen zijn teruggetrokken. Kerstpakketten voor krijgsgevangenen Naar verluidt zullen de wederzijdsche krijgs gevangenen door bemiddeling van het Roode' Kruis Kerstpaketten bekomen. Van Duitsche zijde is (le- zending van 70.000 paketteu toegestaan, wélke via Marseille naar de plaatsen hunner bestemming worden verzonden. Deze Kerstgavcnzijn niet alleen voor de Britsche' krijgsgevangenen, doch ook voor de burger-geïnterneerden bestemd. Ia de Nederlgndsche Staatscourant van heden is opgenomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van financiën tot invering van den zinken stuiver. Bepaald wordt onder andere, dat niemand ver plicht is. stuivers tot een hooger bedrag dan- van een gulden aan te nemen. Omtrent den beeldenaar van den zinken stuiver wordt het volgende bepaald. 'Op de voorzijde in eea vier- kant het zonnesymbool en de Saksische paar denkoppen, waaronder op een band „Neder land", op die keerzijde de waarde-aanduhlin( 5 c. op gearceerd veld, ter weerszijden golven en korenaren, benevens het jaartal en het muntteeken. De stukken hebben den vorm van een vierkant; de hoekpunten zijn afgerond. Het besluit treedt heden in werking. Hoofdredacteur en stadsnieuws: Stavenga, Schiedam; buitenland: G. J. Lensihk, Den Haag; binnenland: D. Maltha, Schiedam.. INTREKKING DISPENSATIE VAN HET VEJtBOD TOT HET- BEWEllKEN- -VA." SMELTVEILIGHEDEN.' V De Secretaris-Generaal van het.Departe- "ment van Handel. Nijverheid en Scheep vaart maakt,.met verwijzing naar. zijn "des1 betreffende publicatie In de-Nederlandsche Staatscourant van 18 dezer hekend. dat met ingang van genoemden datum de dis pensatie van het verbod tot. het bewerken van smeltvtiligheden is- ingetrokken. Dit beteekent, dat het met ingang van bo- - vengenoemden datum.verboden is smeitveillg- heden te repareeren zonder vergunning van het bureau voor de metalenverwerkende In dustrie, Rlouwstraat 186 te 's-GravcnbaKe. Ondernemingen, weike een vergunning voor bet repareeren van smeitveiligbeden wenschen te ontvangen, dienen zich. te wen den tot bovenvermeld bureau, onder over legging van een schriftelijke verklaring van de N.V. KEMA "te Arnhem. Inhoudende dat de gerepareerde sieeltveilighcden aau de daaraan te stellen eischen voldoen. Om trent den aard van deze eischen kunnen ge gadigden zich in verbinding stellen met do N.V. KEMA. zeer goed wist. Bovenal wa3 -hg rechtvaardig. Hg leefde als een teruggetrokken kluizenaar. Juffrouw Janna, die voor meneer Brakman zorgde, bracht koffie met brood'; binnen, en hg en Maarten gingen zul en. Maarten maakte ecnige opmerkingen over bet vee en Jacob knikte zwijgend. Hij was nooit een spraakzame oude man,-maar heden was hij ongewoon stil. Pas nadat zij koffie gedronken hadden, zei hg iets van belang, èn zijn eerste opmerking was toen als een pistoolschot „Ik doe :de boerderij van 'de' hand, Maar ten.". Maarten keek- verwonderdop. „Het het: spijt me om dat te hooren, meneer," zei. hg. -Weer zwijgen. Daarop:.„Herinner je je nnjn nicht Nora?" •- j,Ja, meneer." Ze was de voorlaMste, Kerst mis hiér; maar ik geloof niét, dat ik ooit met haar' gesproken heb." - Hét is "een .aardig meisje," merkte de ouue Jacob op. „Haar vader was rniju.broer.en hij had' één' boerderij in Holland en deed het niet-kwaad. Hij - is nu achttien maanden ge leden gestorvenen zijn vrouw stierf vóór hem. Zg is nooit een vtouw geweest die je handig zou noemen. Een beetje- te veel op zich zelf gesteld, naar mijn meening." s. .- (Wnrdt vtmolgd).

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2