STADSNIEUWS Orpheus Maandag 29 December 1941 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Een nieuwe dirigent benoemd Eduard Flipse Hans Tltoman Da vereeniging bloeit Dr. P. A. J. M. Spaapen ~f* Tentoonstelling „Stadsgezichten van Schiedam" Amjo Schiedam Kerstconcerten Kerstwijdingsdienst in de Groote Kerk „Kunrst-yrw Arbeid" Zangconcours Uitgeschreven door„Ceacilia'en" „Ons Genoegen" uit Overschie Tooneel voor kindenen. Agenda Tooneelvoorstelling R.K. Vrouwenbond BINNENLAND Maatregelen bij sneeuwval in Den Haag BEURS VAN AMSTERDAM aandeelen loo'/,,- »f„ V. 'f* Ingaanile 1 Januari 1942 is, ais opvolger van den lieer Ednard Flipse, aan den heer Hans Thoman uit Dordrecht, de functie van dirigent van de Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" opgedra gen. streeks April hoopt men weer 's avonds bijeen te kunnen komen. Op welken avond dat ral zijn, moet nog nader geregeld worden. Uit wat van Hans "Thoman bekend is, mag men de conclusie trekken, dat Orpheus en zijn nieuwen dirigent het best samen kunnen wageD in zee te gaan I ni a us iWmaa. (Chché afgestaan door Dordtsche Crtj. De heer Hans Thoman, geboren te Dordrecht op 19 Augustus 1908 (hij is dus ruim 33 jaar oud), hoéft, na het behalen van zijn eind diploma H B.S., in de muziek theoretische vak ken gestudeerd bij Ed. Erdelmann, Dordrecht, Paul C. van Yperen en Berthe von Essen; pianolessen ontving hij van Eduard van Bey- num en Anton Kaltwasser. In 1930 volgde hij aan het Conservatorium te Basel den Meisterkurs voor orfcestdirigenten, onder leiding ven den dirigent Felix Worngmt- ner en studeerde daarna speciaal voor de mo derne Fransche en Russische muziek eenige jaren bij Pierre Monfeux te Parijs en Amster dam, die toen met Willem Mengelberg hef Concertgebouw-Orkest dirigeerde. Hij woonde een tijdlang al de repetities van dit orkest bij. Eduard Flipse heeft 12 jaar Orpheus muzi kaal geleid en bet koor tot een groote hoogte opgevoerd 1 Maar aan de werkkracht van zelfo den sterkste en meest enthousiaste is een grens. En die heeft Eduard Flipse bereikt en zelfs meermalen overschreden De nieuwe con stellatie in het Nedcrlandsehe orkeatwezen brengt behalve een betere salarieering van de orkest leden, ook eennog vee! intensiever arbeid mee, .zoodat Flipse de knoop heeft moeten doorhakken en van Orpheus is gescheiden, in de beste verstandhouding. Het is geen geheim, dat het Rott. Philh. Koor zonder Orpheusleden ongeveer een dames- in plaats van een 'gemengd koor zon zijn De medewerking van Orpheusledea zal gerouti neerd worden en ook zal Fhpse, als hij eens de hulp noodig mocht hebben va* een man nenkoor, bij Orpheus kunnen aankloppen Bij voorbaat is hem reeds de gewenschte hulp toegezegd! Daaruit blijkt we!, dat men elkaar weder zijds is gaan waardeeren in de 12 jaar van vruchtbare samenwerking. Dat werken legerde echter den laatsten tijd niet meer die vruch ten op om de boven genoemde reden als beide partijen wenschelijk en noodig oor deelden. En daarom is deze scheiding op het juiste oogenblik gekomen. Hans Thoman, de nieuwe dirigent, is thans even oud, als Flipse was, toen deze de muzi kale leiding bij-Orpheus op zich nam. Er is nog een andere overeenkomst: beide dirigenten hebben in hun devies geschreven: Werken, werken en dienen 1 Thoman is, zooals hij onlangs in een inter view dat zelf. heeft betiteld, als krullenjongen begonnen. Als ILB.S.-er speelde hij piano op ochtenden van het „Instituut" en dirigeerde een koortje van de N.B.A.S. Toen hij .het diploma 5 jarige H.B.3. in den zak had, hééft wijlen dr, Joban Wagenaar, directeur van het Conservatorium in Den Haag, den jongen Thoman getetst, of er in hem een musicus school. Het onderzoek viel gun stig nitl Reeds een jaar later was hij dirigent van het Chr. Mannenkoor „Asaf" te Dordrecht en het succes opeen concours met dit koor leidde er toe, dat hg nog van twee andere koren leider werd. Samen met zijn vrouw, de pianiste Mieke van Wageningen, heelt Tho man met zijn koren wonderen, verricht. In Maait 1940 bestond hij het met Asaf en Merwe's Capellakoor nit Dordrecht en De Lof- stem te Zwijndrecht, en Zanglust te Perots in de Wilhelminakerk te Dordrecht de Mattheus Passion uit te voeren. Het werd een over weldigend succes, omdat een jong dirigent met talent en een sterken wil arbeiders, boeren, boerinnen en eenvoudige burgers, meisjes en vrouwen wist te overtuigen van de grootheid van Bach. Als Hans Thoman zoo van zijn successen vertelt, is dat volgens het inlerview in de Dordtsche Courant van 17 Mei j'L geen eigen roem; dat is zelfvertrouwen, diep in je zelf weten, wat je kunt. ,.Men" begrijpt dat niet, men noemt dat wagen, den gebraden haan uithangen en beschuldigt dan een kunstenaar van brutaliteit, van tartende vrijmoedigheid. Welen wat je met je menschen kant berei ken, daarop houwt Hans Thoman zijn reper toire. Hans Thoman en zijn vrouw spreken niet van de offers, die zij persoonlijk moeten bren gen. Dat ze, ais ze thuis zijn, les geven of studecren, ze achten het niet; dat ze vrijwel geen huiselijk leven kennen, ze vinden het niet erg. Er is een andere strijd te strijden, de strijd dien een kunstenaar volgens zijn roe ping voeren moet, de eeuwige strijd tegen het publiek. Thoman is een man van dezen tijd. Hij ver afschuwt dns de liederiafelmtiziek en probeert het repertoire zijner koren te vernieuwen met werken van Milhaud, Lilly Boulanger, Zoltan Kodafly en anderen. .„Behalve dirigentvan koren isThoman ook leider van de Dordtsche Orkestvereeniging.. Voorloopig zullen de repetities van Orpheus nog op Zondagmiddag gehouden worden; om- Het aanLai werkende ieden van Orpheus be draagt thans 153 en 2 candidaten, nl. 27 eerste en 47 tweede tenoren, 55 eerste en 26 tvv eede bassen. Orpheus heef. to! zijn spijt zijn plan om ter geiegtnhe.it \au zijn 75-jarig bestaan in November of December nog een" fecstconcert te geven, niet kuunen verwezenlijken. Uitstel is echter geen afstel. Het aantal kunst levende leden is na Augus tus met 43 gestegen, zoodal dit thans 231 bedraagt. Ook financieel staaat de vereeniging er goed voor. Voor het eerst na jaren eindigde het vereenigingsjaar, dat 30 September 1941 be sloten werd ir.et een batig saldo, nl van f 34C 27. De inkomsten bedroegen f 38S2 72, vv aarvan f 2 208 25 aan contributies In het spaarfonds der leden is f722 47 ge stort. in het juhileumfonds tot eind September f517 23; de muziekbibliotheek telt 248 koor- vv erken. Op 75-jarigen leeftijd is Zaterdag te Zeist, waar hij de laatste jaren woonde, over leden dr. P. A. J M Spaapen, oud-directeur van het St. Fronciscus Gasthuis te Rotterdam. Met groote toenijding en kennis van zaken heeft hij deze inrichting, waarvan ook vele stadge- nooten vooral vroeger gebruik hebben gemaakt, geleid. In de 33 jaar, dat dr. Spaapen direc teur was, is het St Franciscus Gasthuis meer malen uitgebreid Behalve de leiding van dit ziekenhuis, had de thans oveiledene een zeer drukke prac- tijk als huisarts en chirurg. liet was niet alleen om zijn kundigheid, maar ook om zijn optre-' den ais menseli, dat men zijn hulp zoo dikwijls in riep In 1828 "legde hij zijn werk neer. De uitv-aar'diensten worden morgenochtend in de St Jozefkerk te Zeist gehouden; daarna volgt de teraa-debestelling op de R. K. be graafplaats aldaar. De tentoonstelling Stadsgezichten van Schie dam" is gister-namiddag gesloten. Zij is een enorm succes geworden Meer dan 10 000 per sonen hebben de tentoonstelling bezocht en van de 204 zijn 52 schilderijen, dus 14 gedeelte, verkocht Hedenmorgen is men begonnen de geëxpo seerde doeken weg te halen. Doorberekening van omzetbelasting in het kruideniers bed rijf. De secretaris-generaal van het departement van handl, nijverheid en scheepvaart heeft thans den kruideniers definitief toestemming verleend tot handhaving van de oude regeling terzake van <le doorberekening der omzetbe lasting. Dat wil dus zeggen, dat de kruideniers de hij de doorberekening der O. B -noodzakelijke afronding desr verkoopprijzen naar boven (tot op een halven cent) mogen blijven uitvoeren voor artikelen, waarvan de verkoopprijs inclu sief omzetbelasting, doch vóór afronding 10 cent of meer doch minder dan 20 cent be draagt. Bovenstaande toestemming is uiteraard niet van toepassing op artikelen waarvoor de over heid, de fabnkant of de leverander den pnjs voor het publiek inclu&ei omzetbelasting heeft vastgesteld. Zondag heeft de Algemeene Midd-enstands Jongeren Organisatie, afdeeling Schiedam haar eerste bijeenkomst gehouden in do Amstelbroa. De belangstelling van de zijde van de leden was groot, zoodat de heer P. B ij 1 o o, voorzitter van de jonge ver eeniging, tal van leden kon verwelkomen. In. het bizonder riep deze den voorzitter van. de Hotterdamsche Amj'o, den heer C. A. Verstoep en den adviseur, den heer F. J. G. Schrijver het welkom toe, zoo mede den vertegenwoordiger van de Alg. Middenstandsvereen. Schiedam. Spr. deel de mede, dat binnenkort een definitief bestuur zal worden gekozen. Het voorloo- pig bestuur zal tot dien tijd de leiding op zich nemen. De heer Verstoep heeft nog eens doel en streven "van de Amjo uiteen gezet Maakt, zei spr., van alle leden uw per soonlijke vrienden, laat de bijeenkomsten het karakter dragen van prettige familie- en kennissensamenkomsten. Het bestuur gal spri den raad, zorg te dragen voor de noodige ontspanning met daarnaast de evenzeer noodige -ontwikkeling. Dat ontspanning en ontwikkeling uit stekend kunnen samengaan bewees de heer Verstoep door mental-training te organi- seeren, aie zeer goed slaagde. Een begin werd gemaakt met leeren sprei.in in het openbaar, waarvoor t.z.t. een cursus in het leven zal worden geroepen. De heer Shrijver wekte op nieuwe leden te werven en de vereeniging vooral in den eersten tijd te Steunen en de secretaris, de hoer A Bijl00 deelde mee, dat alle Amjo'ers zijn uitgenoodigd tot het bijwo nen van den jubileumavond van de Alg. Middenstandsvereen. „Schiedam", op 8 Januari in Musis Sacrum. In verhand met de uitnoodiging van de Rotterdamsche Amjo om een Amjo dag in Rotterdam bij te wonen, samen met de Amjo uit Amsterdam is een excursie-oom missie benoemd, die voor dezen tocht de voorbereidende werkzaamheden zal ver richten, Eenige leden hebben zich beschik baar gesteld om de niet aanwezige leden op te wekken, de Amjo-bijeenkoinsten te bezoeken. Zondag zal wederom in de. Amstelbron een bijeenkomst worden gehouden. C. Jamiu's Mannenzaiigvereenïging V Z.O.D. heeft tijdens de algeloopen feestdagen concerten gegeven voor hen, die deze hoogtijdagen niet in den huisehjken ki mg konden doorbrengen. Zondag 21 December zong het koor in het ziekenhuis Bergweg, te Rotterdam; den Eersten Kerstdag in het Huis van Bewaring en den Tweeden Kerstdag in de Dr. Noletstichting al hier. Het programma werd geheel in Kerst stemming gehouden. Gezongen werdS ille Nacht Heilige Nacht, Nu" zyt Weliecome, Die Nacht, Transeamus, iluttersegen, en Kerstlied. Met be geleiding van leden van het Toonkunstorkest declameerde de voorzitter van V.Z.O.Dde heer Jac. Luijcx, „Vrede op Aarde". Het geheel stond onder leiding van den dirigent, den heer Hendrik B. van Sijll. Dat de concerleu op prijs werden gesteld, bleek uit de woorden van de adj.-directrice van het Bergweg-ziekenhuis. De heer Postma, direc teur van het Huis van feeivamig dankte na mens hen die toegeluisterd hadden. Ook in de Dr. Noletstichtirg werden hartelijke woor den van dank gesproken. Allen verzochten om een herhaling van het optreden van V Z O.D. Op den tweeden Kerstdag is in de Groote Kerk een Kerstwijdingsdienst gehouden, waaraan muzikale medewerking verleend werd door de Christelijke Harraopievercemging „Harpe Da vids", het Christelijk Gemengd Koor „Elthe- to", het Schiedamseh Christelijk Mannenkoor en den heer J. P. Bekkers als organist Voorgan ger was ds. D. Broers. De dienst had een streng Utliurgisch karak ter en bestond na de door den voorganger ge zegde introïtus uit drie gedeelten. In het eerste gedeelte „Stem der profeten", zeide de voorganger telkens verschillende be kende profetieen ten aanzien van de komst der Messias, waarna de gemeente psalmen en gezangen zong, waarin de verwachting, de be reidheid en tie eerste leekeuen der naderende Heiland-geboorte tot uiting kwamen. Harpe Da vids besloot dit gedeelte met een Kerstfan tasie van E. A. Walser. Het tweede gedeelte „Kerstevangelie" vorm de het centrale punt. De voorganger las ge deelten uit het bekende Kerstverhaal uit het tweede hoofdsluk van Lucas. Deze stukken werden telkens afgewisseld niet de schoone Kerstliederen, die over de groote beteekenis van de Kerstboodschap spreken: Stille nacht, heilige nacht; Eere zij God en. Hodie Christus natus est. Door de geschoolde stemmen van het mannenkoor en het gemengd koor uitge voerd, maakten deze prachtige liederen in de wgdsche ruimte van het kerkgebouw, diepen indruk. Harpe Davids besloot ook dit gedeelte au met een parafrase over „Lof zij den Hoer". Het laatste deel „Vereldadvent" legde de .nadruk op de verwachting waarin de wereld nog steeds verkeert; de verwachting van het Goede, van do voleinding der wereld: Men zal nergens leed doen, noch verderven. Want de aarde zal vol zijn vaa de kennis des Heeren, gelijk de wateren den bodem der zee bedekken". Zoo zal het eens zijn en de bede „Ja, kom Heer Jezus ja kom haastigüjk", is de duidelijke uttmg van het gespannen ver langen naar dien toestand. Den talrijken aanwezigen werd bij den uit gang een schaalcollecte voor de gewonde Ne- derlamlsche militairen aangeboden, waarvan de opbrengst een bedrag van 101.63 beliep. 1 De Schiedamsche Arbeiders Tooneetvcreeni- gmg „Kunst na Arbeid', behoort zeker met tot de slechtste1 dilettant-gezelschappen, die Schiedam op tooneelgebied rijk is. Onder de krachtige leiding van haar regisseur, de heer Wl F. H. Focke, heeft zj reeds heel wat tot stand gebracht en,ook de opvoering van „Uw wil geschieddeZaterdagavond in het Volksgebouw, gaf -weer duidelijk blijk vau de serieuze wijze waarop die leden hun taak op vatten. De titel van dit door Henk Bakker en Ed. Tellingen geschreven tooneeistuk „Uw wil ge schiedde......' duidt reeds op een dramatische handeling en inderdaad is de inhoud, van ern- s'igen aard. Het verhaal speelt zich af op het platteland, in een sfeer van een diep geworteld conservatisme. Deze behoudende geest-is verper soonlijkt in den hoofdpersoon, den heer Tjeerd Tiedema, - een verdienstelijke rol van den heer Focke. Naast de stugge principes van den ouden boer, groeit een jonger geslacht op met vrijere denkbeelden. Tiedema's dochter en haar min naar zijn het, die voortdurend met den ouden man. in conflict komen. Den jongeman, wordt ten slotte den omgang met de dochter des huizes ontzegd. De noodlottige climax van het verhaal naderd haar hooggepunt wanneer de boerderij op zekeren nacht afbrandt Voor Tiedema, die prin cipieel tegen iedere verzekering is, beteekent dit "n onoverkoombare slag. Hij ziet m de gewezen verloofde van zijn dochter den brandstichter en door zijn felle haat -gedreven, speelt hij eigen rechter en tracht den jongen te vermoorden. Op het fatale oogenblik komt hij tot de ont dekking, dat zijn eigenmachtig optreden foutief is geweest, zoowel in wezen als in uitvoering, want blikseminslag heeft de brand veroorzaakt Als goed Christen komt Lij tot de erkenning van zijn ongelijk en meldt zich vrijwillig bjj de politie. Naast de hoofdrol van den heer Focke traden de dames M. MartensRoodenberg en A. SchenkNieuwandijfc en den heer J. "Waard op den voorgrond. De zaal was behoorlijk gevuld. f Te water geloopen. Op Eersten Kerstdag zijn twee Vlaax- dingsehe meisjes, die in de R.K. kerk aan de Lange Haven de vxoeg-mis hadden bij gewoond, bij het verlaten van de kerk paidoes in de haven geloopen. Zij kon den echter onmiddellijk op het droge wor den gebiacht. - Frauduleuze opslag. Zaterdag is een 43-jarige man aange houden, die een hoeveelheid boonen, meel en benzine ter waarde van ongeveer f 2000 frauduleus had' opgeslagen in een pak huis aan de Oude Sluis. De goederen zijn in beslag genomen. De man is opgesloten Vet gestolen. Wegens diefstal van vet nit een slacht plaats aan de Willem Brouwerstraat is door de politie gearresteerd de 36-jarige vee-expediteur S. P. D. Wat op zijn kerfstok. D<e politie heeft de 40-jarige huisschil der J. V., achter slot en. grendel gezet, De man wordt verdacht van verduistering van een rijwiel, het verkoopen van distri bnuebescbeiden, alsmede van een zeden misdrijf. Reeds veertien maal hoeft het Mannenkoor „Ons Genoegen" te Overschie, een zaalconcours voor koren «en Kwartetten georganiseerd, de laatste jaren samen met het gemengd koor Gaeciiia. "Van heide is de heer P. v. d. Klooster dirigent. Omdat de zaal in Overschie niet beschik baar is, werd het veertiende concours 2cn Kerstdag in Musis Sacrum gehouden en daar van hebben de organisatoren geen spijt ge had. De zaal heeft een goede acoustiek en de foyer bracht voor velen een welkome verpoo- zing na uren te hebben geluisterd naar den zang. Alle 24 ingeschreven koren en kwartetten zijn opgekomen. De Gemengde Zangvereen. „Sunlight" uit Vlaardingen, opende even over 11 uur 's morgens het concours en om 6 uur n m. hadden alle vereemgiugen hun beurt ge had. De jury bestoud uit de heeren W. F. Kools, Scheveningcn; J. K. B. Spaanderman, Den Haag -en P. van der Klooster, Overschie. Over 't algemeen is er niet al te best ge zongen. Er werd gelet op samenzang, zuiver heid klankgehalte, rhythiniek, uitspraak, nuan ceering en opvatting. 0$, Schiedamsche koren hebben het er over 't algemeen goed afgebracht; ze behaalden al len een eerste prijs. Het Congregatie Mannen koor, dirigent Wim de Roo, bleef met 329 maar 2 punten beneden het hoogst aantal pua- tal punten, dat op dit concours bereikt werd Mannenkoor Zuiderliedertafel Rotterdam 331). Er werden alleen maar le en 2e prijzen toe gekend; wie 300 punten behaalde had daar mee een len pnjs bemachtigd. De heer P. v. d. Klooster heeft den uilslag bekend gemaakt. We laten deze hier volgen: „Sunlight" Vlaar dingen 287 p.; Euphoma Schiedam, dir. A. M. Zuydendorp, 301 p.; Chr. Gemengd Koor De Lofstem, Rotterdam, 315 p.; Dubbel Ge mengd Kwartet Con Amore, Schiedam, dir. M. Drop, 303 p.; Zeolandia, Rotterdam, 300 p.; Excelsior, Zwijndrecht, 305 p.; Mannenkoor Tot Ons Genoegen, Dordrecht, 317 p.; Ned. Herv. Kerkkoor, Barendrecht, 300 p.; Asaf, Putters- hoek, 294 p.; Boele's Mannenkoor, Bolnes, 294 p.; Mannenkoor Oefening Baart Kunst, Kinder dijk, 298 p.; Slikkerveer's Zangkoor, 317 Chr. Gem. Koor „Laus Deo", Bolnes 288 p.; Mannenkoor Zang Veredelt, Wateringen, 324 p.; Dubbel Mannenkwartet Excelsior, Dordrecht 288 p.; idem, Aurora, Haarlem, 322 p Meisjes koor „Zingend Leven", Schiedam, dir. C. P. Vredebregt, 317 p.; Dubbel Mannenkwartet „Euphoma", Berkel, 280 p Schiedam's Dub bel Mannenkwartet Preciosa, dir. M. Drop, 320 p.; Vlijt en Volharding, Bergsclienhoek, 291 p Meisjeskoor „De Zingende Teugd", Schiedam, dir. C. P. Vredebregt, 301 p-; Mannenkoor Zuiderliedertafel, Rotterdam, dir. Johan Hen- drix, 331 p.; Congregatie, Kfannenkoor, Schie dam, dir. AVim de Roo, 323"~p. en „Lorenzo Perosi", Schiedam, dir C. P. Vredebregt, 317 p. Als niet anders vermeldt wordt, is de be treffende zangvereeniging een gemengd koor. De directeurspnjs werd toegekend aan den heer Johan Hendrix van „Zuiderliedertafel", aan welke vereeniging, wegens het behalen van het hoogst aantal punten ook de wisseibeker ten deel viel, die B en IV. van Overschie in 1932 beschikbaar stelden. Het is"éeri vraagstuk apacL.vva't~men~ae jeuga mag voorzetten op het gebied van lectuur, too neel en film. De reacties van het gemoed van het kind kan men over het algemeen wel als bekend veronderstellen, doch de uitwerking in zijn geest van de opgedane ervaringen," de na- )werking van de verkregen indrukken op zijn fan tasie, zijn onderdeelen van de kunst der pae- dagogie, waarin de geleerden het nog niet gebracht hebben. Intense belangstelling zaf het hebben voor kwajongensstreken, of die in voor komen in boeken, op de film of op het too neel. Maar over het resultaat van hetgeen op dit gebied den kinderen voorgezét wordt, zou wellicht nog wel liet een en ander op te merken zijn. De Schiedamsche jeugd heeft Zaterdagmiddag in Musis Sacrum haar hart kunnen ophalen aan de beide opvoeringen van het gezelschap Carter uit Den Haag van „Jopie Slim en Dik- kie Bigmans, die nog steeds niet vergeten bleken te zijn. De opvoeringen jvaren een aaneen schakeling van avonturen, welke voor een groot deel bestonden uit niet bepaald hartverheffende straatjongenspractijken. De manier, waarop „de heks" werd „behandeld" was bijvoorbeeld geenszins navolging waard. Opvoedend zat dit tooneelspel dan ook wel niet gewerkt hebben. Maar' het gezelschap Carter heeft in ieder ge val waar gemaakt wat het schreef in een aan kondiging: ,,..,en de jeugd zal brullen..." Konijnententoonstelling. Op de te Dordrecht gehouden nationale Kerst tentoonstelling voor konijnen, behaalde de heer A. v. d. Klink, lid van „Nieuw Leven", met zijn inzending BJack und Tans,* den prijs voor het mooiste nummer in dat"" ras. Dit is reeds de derde maal, dat aan den heer v. d. Klink deze bekroning op een nationale tentoonstelling werd toegekend. SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 u. Frau Luna. Monopole Theater, 2.15 en'7.30 uur.-Jij bent mijn leven- 30 Dec. Musis Sacrum, 2 uur. Geref. Yacantie- kinderspeien. 3 Jan. Musis Sacrum, 3 uur. Coucert Toon kunst 4 Jan. Musis Sacrum, 8 uur. Oudercomité K-J.M.VL 6 Jan. Hotel Beyersbergen, half 8. Jubileum- vergadering Algemeene Middenstands- véreen ïgïng „Schiedam". 6 Jan. Maison Wes thuis, 3 uur. Receptie Alg, Mlddenstandsvereeniging „Schiedam", 20-jarig bestaan. 7 Jan. Maison Westhuis, half 8. Ned. Vereen. van Huisvrouwen. Kindermiddag met Ton Cup, 8 Jan. Musis Sacrum, 6.45 uur. Feestavond Algemeene Middenstandsvereen." „Schie dam". Gezelschap Chiel de Bóer. 10 Jan. Musis Sacrum, 4, uur. Tamboers- en Pijperscorps „Harmonie". 3e Feest middag. - j v 17 Jan. Musis 'Sacrum, half 5.. Accordeonver- eeniging „Kutis tv door-oefening". 18 Jan. Musis Sacrum. „Broadway Boys" (Luchtbescherming). - 31 Jan. Musis Sacrum. Revue en Tooneel- gezelseliap „Ontspanning". ROTTERDAM Beden e.v.d..Arena, 2.15 en half 8. Gezelschap Do Komedianten: Kiki. BIOSCOPEN. Luxor, 1.80, 3.45, 7.45 uur. Annelie. Capitol. Doori. van 1.30 uur af.' Kleeren ma ken den man. Prinses, 2.15 en half 8. Rosen in Tirol. Da R. K. Tooaeelvereen. P. V., bestaande uit een groepje jongeiui, dat onder leiding staat van mevr. C. Pluijm—Iloedemaker, hoeft [gistermiddag een groot aantal leden vau den R. K. Vrrouwenbond, afdeeling Schiedam, een paar genoeglijke uren bezorgd door voor hea in Musis Sacrum op te voeren de bekende klucht, ,,'n Huis vol herrie", waarin de ver- eischte misverstanden voor een klucht talrijk zijn, personen en briefjes wot den verwisseld en als de een het heeft over een piano meent een ander dat het gaat over een baby' die tijdelijk in. een tuinhuisje is ondergebracht'. Er komen een kwade schoonmoeder, een wat bangige schoonvader, een clown van een ver- loopen veearts en ook nog even een detective ia het stuk voor, alle exponenten om niet veel ersehenden te doen schateren van het lachen. En dat was blijkens het korte openingswoord van de presidente, van den R. K. Vrouwen bond, mevr. Pluym—Hoedemaker, ook de be doeling. In dezen somberen tijd, aldus spr. wil de R. K. Tooneelclub P. V. deu leden van den R. K. Vrouwenbond een extra ont spanning brengen. Zij vei bond daaraan de hoop, dat het volgend Kerstmis vrede op aarde zal zijn en eindigde met een excuus voor het een half uur te laat beginnen van de voor stelling, wat het gevolg was van het te laat komen van den grimeur. Er is gelachen om de dolle situaties, die in n Huis vol herrie" voorkomen, al ontbrak er nog wel het een en ander aan de vlot heid van spel. Na het 2e bedrijf heeft mevr. P 1 u ij m twee paren, die meespeelden en waarvan het éêna pas getrouwd is en het andere in ondertrouw is, hartelijk toegesproken en namens liet be stuur van den R. K. Vrouwenbond elk ecu cadeau aangeboden. Na afloop heeft de heer Lou Bracco Gartner mevr. Pluijm als regisseuse dank gebracht voor haar leiding en gastvrijheid en haar bloemen overhandigd Tevens dankte hij voor de aangeboden cadeaux. De gebr Meeder zorgden voor uitstekende muziek voor den aanvang en tijdens de pauzes. In do algemeene politieverordening voor 's-Gravenbage zijn eenige meun c bepalingen opgenomen, die op sneeuwval betrekking heb ben. Zoo is het verboden glijbanen te maken en sneeuw, afkomstig van gebouwen .of an dere verhevenheden of terreinen naar deu open baren weg over te brengen. Iedere hoofdbewo ner of hoofdgebruiker van het laagst gelegen deel van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw is verplicht voor het perceel een pad ter breedte van 1 meter voor het voetgangers verkeer vrij te maken. En bij gladheid te be strooien met zand, ascli, turfmolm, zaagsel ot andere bruikbare sloffen. Tramrails, wissels, tram- en autobushalten, alsmede brandkranen, brand- en rioolpulten moeten worden vrijge houden. ,Mvt hut oog op de gevolgen voor het Êrhoeisol is het aan particulieren verbofleajiaar et van den openbaren weg- vi-n»ij.rerc3^t5ii sneeuw of ijs gebruik te maken van zout of andere bijtende stoffen. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Tamelijk drukke handel. Flauwe stemming. Be langrijk lager koerspeil. Scherpe fluctuaties. Ne- derlandsche beleggingen prijshoudend. 4% 4% 4% 3% 8% 8-r oi V.K. 36 Va 100»/, 102V« 101»/,, 100»/, 89»/, 92*/, 73'/,. BS'/» 85 180 I22»/< 242»/s 217 169'/, 333 282 OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland 8è% Ned. '41 4% it •*••»- '40 I II m.b.f. '40 II '36 '37 '33 N.W.S. Ned. Oost-lndië 8% Ned.-Indié 1937 8%"Ned.-Indi6 '87 A «Banken Sol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handelmij. lndustr. Ondern. (Binnenland) Alg. Nunstzijde Unie Van Berkel Cert* Coive Centrale Suiker Ned. Fc .r Lever Bros Unfl. Ned* Ford Philips Gloeil. G.B. Petroleum Dordtsche Petr. 220 Kon. Petr. Mij. 258»/, Rubber Amsterdam Rubber 2411/, Bandar Rubber 169 Deli Batavia Rubber 1671/, Keadeng Lemboe 1811/» Oostkust Serbadjadi106 Ver. Ind. Cult. Ond. Suiker Handelsver. A'dam 8511/, Javasche Cultuur 197 Néd,-Ind. Suiker Urne 186 Ver. Vorst. Cultuur 105»/, Tabak Deli Batavia 195 Deli Mij. 232 Senembah J..... 1841/, Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 127 Java-China-Japan- t Lijn 118 K.N.S.M. Nat. Bez. 162»/, Kon. Paketv.-Mij... 1881/, Ned. Scheepv, Unie 159»/, Rotterd. Lioyd 182'/, Stoomv.-Mij. NeiL.1341/, KOERSEN OP 29 DEC 1941 HEDEN 96 101'f, 100»/, 94'/, 8§»/„— 92»/,— 73'/, 83 82 165 160 110 100 135»/, 125 l52Vr~~ 152»/,— 4 131»/,— 8 120 21/, 237 213 168'/,71 281 5 200 238 47* 209 25 157 62s/, 150'/,— 60 165 156 80S 60 V, 35 95—9 168 71 198 —215 171 81 116 - 21'/, 110 157 160 143 126 130 5 9 9%

Schiedamsche Courant | 1941 | | pagina 2