STADSNIEUWS OUD IJZER Bij Hoest 4- Het Zwarte Paard Boter of margarine Woen-dag 21 Januari 1942 SCHiEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Na 1 Februari naar keu^e Opvoering Der Freischütz Wettelijke- en moreele plicht Elfstedentocht-deelnemers Burgerlijke stand „ZETHAMETA" N.V. VLAARDlNGEN TELEF. SCHIEDAM 68734 Agenda SRecfotszsBces* Bonkaarten zeep voor kinderen Wie zijn aan de beurt V üiiirsS^airsSt'ts Poedels Koster wegens meineed gearresteerd DE HOEVE DOOR N. K. Opgewonden juffrouw in de tram Politieke ruzie met doodelijken afloop Van Grebbe naar Oeral BINNENLAND Vet in restaurants Evenvee! gerechten met tien als met twintig gram vet Prijsvraag dierentuinen 8.7-6-0-0 De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visacheqj maakt bekend, nat met ingang van 1- Februari as. op de bonnen, van de vetkuart naar keuze boter zonder re ductie o/ margarine beschikbaar zal worden gesteld. Het ligt voorts in de bedoeling binnen kort op bepaalde bonnen van de velkaart naast boter en margarine, tevens b.ik- en braadvet naar keuze beschikbaar te stellen. Ter veim ding van misverstand wordt er op gewezen, dat de vorenbedoelde distributie van mn.rgar.ne en van bak- en braadvet geen verband iimidl met de distributie van braadvet, zooals dit m do afgeloopen maanden eenige malen op bonnen van de vetkaar! heeft plaats gevonden. De voor margarine of voor margarine en bak- en braad vet aan te wijzen bonnen zullen derhalve met van te voren door het publiek behoeven te worden ingeleverd, doch de -aflevering van dxo bonnen zal op de normale wijze, dit is dus direct bij de aanbieding der bonnen, hij den winkelier geschieden. Do .bonnen van de vetkaart, welke voor bet iiidvak van Zondag 1 Februari a.s. tot en met Maandag 9 Februari a s. zullen worden aan- gowe/.cn, zullen naar keuze recht geven op het koopen van 123 gram boter zonder reductie, of 125 gram margarine. Wellicht ten overvloede wordt er nog cup gewezen, dat, aangezien per sonen van vier jaar en ouder in het bezit zijn van tweo kaarten,- de beschikbare hoeveel heid voor een tijdvak van negen dagen, der halve 250 gram per persoon bedraagt. Voor kinderen beneden vier jaar, die in het 'bezit zijn van een kaart, is deze hoeveelheid derhalve 125 gram per persoon. Voor de gedragslijn, welke de handel in ver band met de voren omschreven maatregel dient te volgen, wordt verwezen naar de* ofiicieele publicatie terzake, welke dezer dagen zal ver schijnen. In aansluiting op iiet bericht over de op voering van de opera Der Freischütz, op Zon dag 15 Februari a.s., in het Passage 'Theater, kan nog worden meegedeeld, dat "hun mede werking verleenen Chris van Dam, die ook de regio voert; Albert Bode, Bcrtus van 't Iloff, Truu's Bos, Nelly Smit, Jean de Bree, A. H, den Bekker en J. W. Linkeis. De balletgroep staat onder leiding van Sari Reynders viü Rijswijk; het orkest onder Giiliam Rietveld; eveneens uit Rijswijk. De dirigent van Gemengd Koor, de heer Ko do Kev zei-, zal het geheel aanvoeren. Brandjes. Gistermiddag 'heelt een schoorsteenbrand go- woed bij K. V. aan do Tollensstraat. Do brand weer heeft den brand met behulp van een rauumnetjr geblnscht. Gistermiddag heeft een binnenbrandje gewoed bij J. L. aan de Broersvest. Door oververhitting was de vloer onder de haard gaan smeulen. Kot vuur is met emmers water gebluseht. In de vloer is een gaatje gebrand. Ongelukkige val. Gistermiddag was do 78-jarige \Y. C. O. in een winkel afin den Rotterdamsehedijk om iets te koopen'. Door een tot nu loe onbekende ooizaak is hij in dien winkel van een trapje gevallen en in hoogst zcrgelijken toestand op advies van dr. Meijer pér politieauto naar het gemeente-ziekenhuis aan de Nassaulaan over- geluaeht, waar hij ter verpleging is-opgenomen. Als weggebruiker dient u de verkgersteeken? in acht te nemen, dat is uw wettelijke plicht. Als Nederlander behoort u - a.s. Vrijdag on Zaterdag een verkecrstceken te koopen van Winterhulp ten bate van uw nooddruftige land geriooten, dat is uw moreele plicht. Aan den Elfstedentocht neemt morgen, vogr zoover ons bekend, ecu 6-tal Schiedammers deel, n.l do hoeren dr. J. - A. G. v. d. Veer. ïr, W. E. C. H, Rósingli, Dick Boteronhrood, A. Dekker, F. Geerdos en J. Huygen. Valsehhciil Lu geschrifte. De electi onion tour 11., 'die valscliheid in ge schrifte heeft gepleegd, heeft Maatschappelijk Hulpbetoon voor f 1583 opgelicht. God mende on geveer 5 maanden heeft hij, terwijl hij werk had, valsehclijk een inkoinslenbriefje ingeleverd. Tégen lantaarnpaal gereden. Gistermorgen reed een vrachtauto bestuurd door G. D uit Schiedam, ter hoogte van de garage Auburn aan do Nieuwe Haven tegen een lantaarnpaal, met het gevolg,' dat de paal afknapte. De hoeveelste Mej. A. C. J. E. hoeft aangifte gedaan van diefstal van haar rij wie' dio.zij aan do West molens! r?at geplaatst had. Geboren: '20 Jan.: Daniel, z. van J. II Esbaeh en C. v. d. Ven, Bleekerstraat 11. Louisa Josina, d. van W. J. v. Vessem en J. L. llissemo, Mariastraat 103. Johanna, d. vari P. C. v. d. Laar en J. Westerman, Pemisschestraat 15. OUDE STOOMKETELS FABR1EKS-ÏN VENITAfllSSEN ENZ. SCHIEDAM. Passage Theater, 2.15 en 7.30 uur. Vijanden. Monopole Theater, 2.15 en 7.30- uur. Discretie verzekerd. 82 Jan. Geref. Jeugdhuis, 2.-15 u. Jaarver gadering van den Ned. Chr. Vrouwen bond. £4 Jan. Musis Sacrum, 7.30 uur. Lubea-avond voor vak A luchtbeschermingsdienst £7- Jan. Maison Westhuis, half 3, Ned. Vereen. -- van Huisvrouwen. Dra. Sis Hegster: De intelligentie in het leven der vrouw. £8 Jan. Musis Sacrum, 7 uur. Concert O.N.I. en Kilima Hawaiïans. fifi Jan. Passage Theater, 7."30 aur. Klaas van Beeck en zijn orkest en een Hawaiïan- dames ensemble. £2 Jan. Maison Weslhuis, half 3. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Mevr. Boldingh- Goemaos. Letterkundige lezing. 81 Jan. Musis Sacrum. Rsvue en Tooneel- gezelscüap „Ontspanning". 6 Febr. Maison Westhuis, half 3. Ned. Vereen van Huisvrouwen. Mevr. Boldingh Goemans. Letterkundige lezing. ROTTERDAM.. Hedeu p.v.d. Arena, 2.16 en.half 8. Gezelschap Van Aersehot en Jacques van Bijievelt. De doofpot. 21 Jan. De Kleine Comedie. 7 uur.saResidetitie Toéneei: Operatie geslaagd. £2 Jan, De Kleino Comedie, 7.13 itur. Residentie Toon celParfumerie. £2 Jan, Koninginnekerk half 8. Roti. Philh. Orkest. Derde avondabonnementston- cerf, Wilhelm Backhaus (piano) /BIOSCOPEN. Luxor, 1.30, 3.45, 7.45 uur. Polonaise. Capitol, Doorl. van 1.30 uur af. linser Fxauiein Doktor. Prinses, 2.15 en halt 8. Ave Maria. Voor kinderen tot en met 7 jaar worden m de voormalige Toonzaal, Broersvest 95, van 9 tol 12 %i van half 2 tot 5 uur bon kaarten voor het aanschaffen van zeep uit gereikt. Morgen zijn aan de beuit wier familienaam begint met S, X, IJ, Z en U en Vrijdag V en W. Gr ep, tul uenza geval u* Koude Rheutiiati^ehe pljneu Hoofdpijn en Kiespijn /uiten U spoedig nelpen Doö- 45 ct Bi| Uw Drogist Ter zake van diefstal van een zal; meel ten nadeele van de N.V. de Korenschoof, stond voor den Utreehtschen politierechter mr. Visser terecht, de 33-jarige bakker C. J. K. uit Mont- foort. Ln hot begin van den winter van het vorige jaar verscheen er tegen het valien van den avond voor het huls van verdachte een vracht wagen \an de N.V. de Korenschoof. Van dezen wagen werden 'door knechts van de Korenschoof zakken meel in de bakkerij van verdachte geladen, Alle voor den bakker bestemde zak ken, op oen na, werden naar binnen gebracht, De overgebleven zak meel hadden do knechts juist hpart achter in den wagen gezet, omdat m de jute zak een scheur gekomen was, zoo dat men deze zak niet op de gewone wijze kou lossen. Wat wilde nu echter het geval? Ook deze zak bleek na afloop van de lossing verdwenen. En het was niet moeilijk uit ta, zoeken waar die zak gebleven was, want een dikke meelstreep was zelfs in het donker nog duidelijk te zien, zij voerde onweerlegbaar naar de bakkenj, zoodat verdachte aanspra kelijk werd gesteld voor dezen diefstal, Ver dachte echter ontkende ten stelligste iets mei de-ze zak te maken te hebben. Hij wist, zoo zei hij, heelemaal niet wie die kapotte zak zijn huis liad binnengedragen. De politie werd in dit geval gemoeid en zij kreeg prachtig bewijs materiaal vgn den koster, van de kerk, welke kerk zich schuin tegenover de bakkerij van verdachte bevindt. A\ aut deze getuigde in het bijzijn van twee veldwachters, dat bjj we) degelijk had gezien dat verdachte die bewuste zak in zijn buis had gedragen. Het geval was zoo "duidelijk mogelijk, doch' voor den rechter trok koster De zijn ver klaringen weer in. Hij zou nooit gezegd heb ben, dat lig getuige was geweest van. dezen diefstal, kortom bij wilde thans met deze zaak niets te rnaen hebben. Daar de beide gehoorde veldwachters onder cede bleven bij hnn verkla ringen, werd aan den koster voor de laatste mqal gevraagd nu maar voor de waarheid ui! te komen. Doch de koster hield stijf en strak vol dat hij niets gezien had, 'sterker dat hij ook niet tegenover de veldwachters een ver klaring had afgelegd, dat hij liet wel had gezien. Desa bekentenis was voor rnr. Visser vol doende om den koster te verdenken van mein eed. Zijn ontkentenis werd door den griffier op papier vastgelegd, dit stuk toekende de koster, waarna mr. Visser den koster meedeel de dat hij in hechtenis werd genomen tot uit gemaakt was hoe de zaak nu precie3 in elkaar zat. Zoodoende werd de van meineed ver dachte koster door den veldwachter meegeno men' naar het hui3 van bewaring, de zaak tegen den bakker werd voorloopig aangehouden. 26 „Ik wil weten waar ze heengaat. Ze zal een vriend ontmoeten en je moet nagaan waar hij werkt en woont. Schrijf naar mij _aan „Het Zwarte Paard" in Langeveld. Vergeet het adres wet! Als je rno vertellen kunt, wat ik wi! veten, zai ik je hok tien gulden sturen en misschien kan ik een baan' voor je vinden. Maak voort. Zij heet Eva Schepers en zij wandelt juist het station uit. ie moet dezelf de tram nemen." Eva deed eerst a) haar boodschappen pa ging toen naar de garage. Maarten was dien morgen vroeg.naar het werk gegaan om des to eerder weg te kunnen en zijn beste blauwe pk kwam zeer van pas, want hij was pit tiet kantoor naar den showroom overgeplaatst. Eva moest wachten tot hij de eigenschappen van. een auto aan een kfartt had uitgelegd, die den. wagen tenslotte kocht. Maarten bracht do order naar hei kantoor van meneer Men- «ink, Daarna snelde hij op Eva toe, greep haar beide banden en kpn bijna niet' meer adem halen, toen Eva hem zoo gewoon kuste, als- 5 oor (ten vrederechter te Amsterdam, mr P. H. F. van Violen, stom! gisteren terecht een Gl-jarige juffrouw, die in do tram twee sexe-genuotcn het scheldwooid „landverrader" had toegevoegd. Het was op L8 Augustus gebeurd, dat deze lautalen in de Vijzelstiaat in de tram zaten en bemerkten, dat enkele passagiers een papier- binder of papierclip in het knoopsgat -droegen. „Heb jo het nieuwe insigne vnR do Unie al gezien?" vroeg de cene dame aan de an dere. Waarop de 61 jaiiae verdachte strijdvaar dig was opgestaan, 'zich als Uaieüd had be kend gemaakt en de dames bad. bevolen te zwijgen, aangezien ,de Unieleden dat ook moesten. „Ais jc de waarheid zegt, zal niemand jo het spreken verbieden", had een der dames geantwoord en toen-was verdachte gaan schel den. „Dat moet je we! zoggen, want je trekt er profijt van, vuile landverrader", had zij ge schreeuwd. Ter zifting weid deze lezing door getuigen bevestigd. Do verdachte echter ontkende en wist-zich alleen te herinneren, dat Je dames hadden gezegd, dat alle Unieleden met hun koppen naar beneden in den Anistel zouden worden gegooid. Hetgeen de getuigen weer niet gehoord heulden. De officier van justitie, mr. J. W. Bosch, achtte de boleediging bewezen en eischte f 40 boete, subs. 40 dagen. De vrederechter, die hier de politieke rust in gevaar zag gebracht, vond echter, dat niet met een boete kon worden volstaan. Rekening houdende met den leeftijd van verdachte leg de bij baar een gevangenisstraf voor den tijd van een weck op. Het vredegereclitshof heeft gisteten in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaken van de broeders 3V. en J. M. Raven, leden dor \V,A. te Heerlen, die in een-te instantie veroordeeld waien door de rechtbank te Maastricht. W. R. tot acht jaren gevangenisstraf wegens dood sla# op den mijnwerker Spork te Nieuw, Einde, die lid van de Ned. Unie was, en J. M. R-, wegens poging tot zwaro mishandeling van Spork,' tot een jaar gevangeriissliaf. Wegens dén gezondheidstoestand van eerst genoemde!! vprdaclire,' had de advocaat-generaal bij het. vredegeiechtshof, mr. Polman, veran dering van dè straf van acht, in zes ja.ir geeischt. Ten aanzien vail den tweedon ver dachte eischte hij bevestiging van liet von nis. Het Hof heeft den" opzet .van Spork te dooden niet bewezen geacht en met vernie tiging van het vonnis der rechtbank. W, R wegens zware mishandeling, den dood tenge volge hebbende, vei oordeeld tot vier jaien ge vangenisstraf. J. M. it- werd wegens mishan deling veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden. Foor beiden geldt, dat de preventieve hech tenis zal worden afgetrokken. Moeder liet kinderen alken. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren in hooger beroep terecht een 23-jarige vrouw uit Haarlem, die haar twee kinderen "m huipeioozen toestand had achtergelaten en deswege door de rechtbank te Haarlem in Juli van het vorig jaar tot drie maanden gevangenis straf was veroordeeld. De vrouw was r.iet een vriendin naar Am sterdam gegaan, om zich daar te ainitsoeren. Zij amuseerde zich eclitcr dermate, dat zij eerst na een' afwezigheid van 36 "iiur, erover dacht naar huis terug te keeren. Zij gaf voor 's avonds te zijn weggebleven, omdat zij bang was, dat haar man "uit Frankrijk zou zijn gekomen. Zij durfde hem niet na haar amusanten avond onder de oogen te komen. De voogdijraad heeft intusschen de kinderen aan de wouw -teruggegeven 'en een gezins voogdes benoemd. Deze gezinsvoogdes loodt zich tevreden en gaf gunstige getuigenissen. Ook het rapport was uitstekend, en sprak van een goede moeder, die veel spijt yan haar daad had. De procureur-generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, requireerde bevestiging van het von nis, met bevél tot opschorting van de straf, om het indienen van een gratieverzoek mo gelijk te maken. De verdediger, mr.- Van der Goot, pleitte uiterste -clementie. Op Dinsdag 3 Februari zai het Hof vonnis wijzen. 1 Onder dil opsctinfl schroef Musseri, ,do lei der der N.S B., een hoöfdartikol in het week blad Volk en Vaderland". In dit artikel zet hij uiteen, waarom de verdedigingslinie van ons land niet meer ligt aan-de Grebbe, maar dat straks aan den Oeral, ook N'edeii.mdsclic mannen zullen waken over do veiligheid en do toekomst van ons land, omdat dit een deel zal zijn van het nieuwe Ëuiopa dat in wor ding is. Inderdaad, de Grehbe-tinie heeft af gedaan, evenals de meening dat Nederland een eilandje is in Europa en dat wij op dit eilandje onze eigen kortzichtige politiek kunnen voeren en daar wel bij varen. De tijd is voorbij dat wij over ünzo gren zen hangende, schimpscheuten koudon afsehie ten o\cr do vermeende fouten die onze buren begingen, zonder oen hand uit to steken of con poging to doen -de samenwerking tas schcn ons land en de nabnurstafen te ver beleren. Grenzen zooals veien van ons meen den, nog meenen, dat deze bestaan, zij zijn er niet meer. Verhoudingen zooals deze door onze vroegere regeerders kunstmatig in het leven werden gehouden, zij zijn met meer te handhaven, omdat de volkeren van Europa opgestaan zijn en zich gereed maken geza mctihjk een nieuwe gelukkige toekomst te bon wen. Neen, natuurlijk gaat ditniet vanzelf, want eerst moeten do vijanden van dit nieuwe F.uropa vernietigd wonlen. En dit zal geschie den, daarvoor staat da Buitsche weermacht en do verbonden legers, daan-oor staan onze eigen mannen ^aaii hot Oostfront, Mins borg. Onze eigen mannen, onze dappere strijders, zij trokken vanaf do Grebbe naar het Oosten en zij zullen met fusten voordat zij aan de Oeral een dam hebben opgeworpen waarachter een nieuw en gelukkig Europa zal verrijzen Bij deze strijders voor een nieuwe toekomst ook "voor ons land, daar behoort gij bij. Land genoot meldt u aan bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDER LAND, Koningin negraclit 22, 's-Graven hage. Mosselen. Sinds ecnigen tijd geldt de bepaling, dat in restaurants ten minste één schotel of menu verkrijgbaar moet zijn, waarvoor de gast geen bonnen behoeft af te geven. Thans is, naar het i'ksbnieau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd mededeelt, door den directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf een nieuwe bepaling daarbij in het leven geroepen in het belang van de velen, die hnn maaltijden in restau rants geliruixen. Op de volgens voorschrift ver plichte spijsiijst moeten nl. voortaan tenminste evenveel gerechten voorkomen met 10 gram, als met 20 gram boter, vet of margarine. Bij gerechten met gekoekt vleesch (b.v. stamp potten) en met .gekookte visch mag bovendien slechts 10, gram aan boterbonnen worden ge vraagd. Ditzelfde geldt voor de z g. vaste menu's, waarbij gei echte met .gekookt vleesch of gekookte visch worden verstrekt, terwijl er op is aangedrongen, deze menu's meer nog dan tot dusverre het geval was, beschik baar te stellen. Men zal dus in den vervolge in restaurants met 2/50 rantsoen boteibonnen even goed te recht moeten kunnen als- met 4/50 rantsoen en bovendien ook een bonloos menu of een bon!oozen( dagschotel kunnen gebruiken. s Om het bezoek aan dierentuinen en -parken aan Je moedigen, woidt door het departement van volksvoorlichting on kunsten do volgende prijsvraag uitgeschreven Verzocht wordt een schriftelijk antwooid in te zeilden op de volgende vraag: „Op welke wijze kan do volksontspanning door middel van dierentuinen en d-.erenpaiken op een hooger plan gebracht worden, aan welke vereischten zullen deze tuinen en parken alsdan dienen te voldoen?" De beantwoording van deze mag staat aan een ieder epen. De antwoorden mogen ten hoog ste vijf vellen- folio-getypt omvatten, en moeten voor 30 Maart 1942 '.vérden ingezonden aan de afdeeling ontspanning en cultuur van hot de partement van volksvoorlichting en kunsten, L'iinsessegracht 21 te 's-Gravenhago. De antwoorden moeten voorzien zijn van 'een motto, dat tevens in den- linkerhoek van de bijgaande enveloppe moet zijn aangebracht; zij mogen geen- na Am of adres van den schrijver vermelden. Een afzonderlijke gesloten enveloppe, ln don linkerhoek voorzien van hetzelfde motto, moet naam en volledig - adres van den inzender bevatten. Het departement van volksvoorlichting en kunsten looft voor do beste antwoorden de. vol gende prijzen uiteen eerste prijs van f 100, een tweede prijs van f50 en twee derde prijzen van f 23. Daarnaast zijn er ygjpcheidene troost prijzen, beslaande uit boeken op het dieren- leven en de natuur betrekking hebbende. De beslissing omtrent de toekenning der prij zen ligt bij het hoofd van de afdeeling ont spanning en cultuur van het departement. Hij zal bij de beoordeeling worden bijgestaan door een commissie van advies, bestaande uit.drie leden ,die deskundig, zijn- op het gebied van het dierenwezen en de dierenbescherming. of zij reeds jarenlang vetloofd waren. Zij ver lieten de garage met den arm van Eva dooi den zijnen en begaven zich -in een café. Thee volgde hen uit de vqrte, vurig wen schende, dat z.ij niet ver zouden gaan. Haar taak was echter bijna volbracht. Zij kon rustig een boterkarn eten, want het paar zat drie ksvarticr lang elkaar betooveid aan te zien. Daarop vertrokken zij naar het huis van Maar ten, want Eva,. stond er op, zich ervan te overtuigen, dat hij een prettig tehuis had. Do lange dagtaak van Thca was ten einde en zij schreef Nora een verslag: „Het meisje, dat je aanwees, heeft me door de Iiéele stad gesleept en ik heb we! duizend kilometer geloopcnl Haar-vriend werkt in de Phoenix-garage, in (zij noemde den straat naam). „Na de thee gingen za naar zijn kost- buis, maar daar bleven zij slechts enkele mi nuten, Hij woont op do Ruysdaeistraat 22. Stuur me alsjeblieft de tien gulden, die je me beloofde ik vind, dat liet wei irieer mocht zijn. Thea." HOOFDSTUK XXL Een reis om <ie Wereld. Een Indisch postvliegtuig zweefde bevallig over de zee. Behalve een zware mail var- voeide het vier passagiers, allen mannen en één van hen'was niet'jong meer. „Hebt u er nog niet genoeg van, meneer Brakman?" vroeg een medereiziger aan den ouden man. „Allerminst", anbwoordde de aa.ngespro.kpne bedaard. „Ik heb er nog steeds plezier in en het spijt ,mc bijna, dat. wij binnen zes uur zuilen landen." De pas benoemde resident Man Heordt lachte hem loe. Deze oude man, die nooit veedor had gevlogen dan een tochtje boven Schiphol om fuchtbcenen ta krijgen, was nu na vijf dagen vliegen ontevreden, dat zij over zes uur in Medan zouden landen I „U bent een kranige vent!" riep de resi dent. „Ik amuseer mij best", zei Brakman eenvoudig. „Mijn heelc leven heb ik op de boerderij gewoond en daarbuiten heb ik wei nig gezien. Daarom bob ik een paar jaar ge leden besloten om wat van de wereld te zien ffc ben in Egypte geweest en nu ga ik eens een kijkje nemen in Indut." „En daarna naar huis terug?" „See! Ik ga dan naar Hongkong en Shanghai en keer daarna» over Japan en Cahforuiëen New-York terug." Bij het uitstappen In Medan vroeg de heer Van Heerdt aan Jacob Brakman, waar Iiij zijn intrek nam, en zij kwamen overeen naar hetzelfde hotel te gaan. De resident had nog een dag. of twee voordat hij zijn plichten moest opvatten en hij bood den ouden h'eer aan, hem wat van het Indische leven te laten zien De heer." Van Heerdt moest het land in en Jacob Brakman zou de boot nanr Batavia nemen, want zijn eérstvoigwwi doel-wak Java Men schrijft uit Yerseke aan „De Visschenj- weicki": De mosselveizending naar Belgiö staat se- iluit' half December vair'liet vorig jaar ge. Iiccl stil. Ook gaan de laalslo dagen naar Dmtseliiand geen tuwe mosselen meer, alleen nog gekookt mosselvleesch. Do algemeen» verwachting is dat do totale hoeveelheid leverbare mosselen dil jaar zeer tegen zal vallen," men durft in geen geval rekenen op moer dan een dikke 350 000 ton. Als nu de maal niet veilaagd wvordt, zal do mossel verzending en'kokerij spoedig s[il slaan. Een zakboekje voor veehandelaren. Naar de bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch mededeelt, ligt het in haai* voornomen om binnenkort de veehandelaren te verpln hteu van al hun aan- en verknopen, het/n voor eigen rekening) hetzij Ln opdracht van derden, aan teek tilling le houden in een zakboekje. Dil zakboekje kan reeds thans hg' da bedrijfsorga nisatie wonlen aangevraagd. Voor nadere bjzonderheden wordt veni-eree naar de in de bladen -op te nemon desbetref fende ofiicieele publicatie -Sfieilivc burgemeesters. Het rijkscommissariaat deelt mede: De rijks commissaris voor de bezette Nederlandsche m bieden, heeft op grond van par. 3 van ijjg verordening nr. 108/40 (vierde verordening b-s treffende bizondere bestuursrechtelijke maatn» golenj benoemd: den hoer Th. A. Lamerx te Mook tot burgemeester van Lichtenvoorde 'ee den heer Anke Pinkster te Arnhem tot burg», moester van Angerlo. De NL Y, D'. helpt te 'Maastricht. De Nederlandsche Volksdienst heefi opnieaw een bedrag van 20.000 gulden beschikbaar go steld voor de slachtoffers van hot bombarde ment van Maastricht op 2*7 November j.l. Deze volksdienst had reeds een bedrag van 211,000 gulden beschikbaar gesteld en had bovendien vooi dit dool oen bedrag van ruim 1350 guidea van particuliere zijde ontvangen.- Da N. V. D, keerde in totaal tot nu toe f JJ.332.07 uit. Kostwinnersvergoeding ook' voor werkloos# vrijwilligers bij den Nrilerlaudschcn Arbeidsdienst. Naar aanleiding vaft de talrijke daaromtrent gestelde vragen, deelt het hoofd van het bu reau kostwinnersvergoeding van den Neder- landschep Arbeidsdienst ons mede, dat 'do nieuwe regeling in zake de toekenning van kostwinnersvergoeding op basis van dc'voor do werkverruiming geldende looneu ook van toepassing is ten aanzien van die vrijwilli gers," die voor hun opkomst werkloos waren. Een nicuue belangrijke gifl voor "Winterhulp. Ilct voorbeeld, dat de N.V. Dataafscfie Petro leum Mij. heeft gegeven door een gift van f 250.000 aan Winterhulp ie schenken, is thans nagevolgd door do N.V. Philips Gloeilampenfa briek to Eindhoven, welke 277.800 ter be schikking van W.Ii-N. heeft gesteld. Verlenging v«u pachtovereenkomsten. In do Staatscourant van 15 Januari 1912, no. 10, is als aanvulling op het puciilbeshiit een besluit verscheucn van de secretaris sen genciaal van de departementen van justitie en van landbouw en visscherij, betreffende de vei lenging van pachtovereenkomsten. In het jiachtbcsluit is reeds do mogelijkheid geopend veilenging te vragen van pachtover eenkomsten, welke vóór 1 Januari 1936 voor bepaalden tijd waren aangegaan. Het thans erschenen besluit breidt deze mogelijkheid uit tot pachtovereenkomsten, welke na L Januari 1936 voor bepaalden tijd waren aangegaan. Deze uitijreiding geldt echter niet ->voor losse perccelen, doch uitsluitend voor ltdpven. De aanvrage tot verlenging dient tc worden gericht 'aan de giondkamor van de provincie, waarin het gepachte geheel of voor het grooteio gedeelte is gelegen. Maar den avond, waarop zij afscheid namen, stelde de resident Brakmaneen vreemde vraag. „Ik heb u sedert uw komst hier geen bank zien bezoeken, meneer Brakman", merkte hij op, „Waar bewaartu uw geld „Dat diaag ik Lij me", antwoordde Biak- man glimlachend; terwijl hij zich op zijn bin nenzak sloeg. „Als ik het bij mij heb, weet ik waar ik het vinden kan!" De heer Van Heerdt schudde het hoofd. „Dat is niet verstandig, mijn vriend", zei hij kalm. „Wij zijn hier niet in Holland en het Oosten, blijft het Oosten!" „Wat zou u mij dan aanraden?" „Brengt het morgen naar do Javasche Bank U krijgt dan crqdietbrieven en als u op Java bent of in China, kunt u zooveel opnemen als u noodig hebt",- stolde de oude Indisch man voor. „Dat is veiliger dan het hij u te dragen!" 1 „Maar- een, credietbriof kan even goed sloien worden als het geld zelf," merkte Bink man op, „en als ik er bij kuil, voel^ ik ma toch op mijn gemak." De resident schudde -het hoofd, maar voor <lat zij afscheid namen, sprak hij er weer over. Toch scheen de oude Jacob Brakman nog niet overtuigd. - Hij ging met de boot naar Tandjong Priok, na eerst in de omgeving van Medan verschil lende mooie tochten te' nobh'en gemankt. Eerst had bij er over gedgcht, zoover mogelijk nog fiet gironummer van de Nederlandacho Am bulance. Het gironummer van de verjaardag3storling. Een getal, dat u niet vergeten mag. Een getal, waarvan u. gebruik moet maken. Duizenden hebben reeds hun plicht gedaan en maakten hun bijdrage voor de Nederland sche Amhüianco over op dit nummer. Uw bijdrage wordt ook ingewacht. De ge wonde strijders ginds aan het Oostfront zui len u er dankbaar voor zijn. Vergeet u* het niet? Ook voor u, voor het 'behoud van uw have en goed - hebben zij zich ingezet om het communistische gevaar af te wenden en Europa te bewaren voor de vernietiging. Thans zijn doze mannen als sluciit- offer van hun plicht gevallen, gewond of ver minkt. Wat doet u nu? Uw plicht is lien te helpen, hun leed zoo voel mogelijk te verzichten. Daarom kunt u niet afzijdig blijven. Stort uw bijdrage voor de Nedcrlandscln? Ambulance, de Nederlandsche hulpexpeditie aan het Oostfront, op girorekening 87600, NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 2*2, 's-Gravenlygc. over laad te gaan, niaaf de reis was ham wel wat omslachtig en bovendien vond h[f het we! eens prettig, tijdens ecu ruslige zee reis .weer eens op zijn veihaal te komen. Daar om kwam een voortzetting van de reis per vliegtuig heelemaal niet in, aanmerking,v of schoon hij op dezen tocht wei had genoten, doch hij vond, dat hij te weinig van India zou zien. Aan boord maakte-hij-kennis met ecu jong echtpaar. Ze waren met de handschoen ge bouwd en hij had zijn jonge vrouwtje tot Beiawan tegemoet gereisd. Daatna was hun huwelijksteis begonnèn, waarvan deze zeereis naar Tandjéhg Priok hat slot was. Ze vorm* den een gezellig paar en Jacob Brakman moest onwillekeurig aan Nota en Maarten denken, ffoe zou het met hen gaan? Het win mis schien wel zoo% goed, dat ze niet op elkaar verliefd,, waren gewórden. Nora, was in den grond van ha^r har! wel 'n good vrouwtje en lig was ervan overtuigd, dat S/faarten haar met ecnigen tact wel .in de goede richting zou kunnen leiden. Koin, 'daar wiido hij nu niet aan deuken. Het' ieven moest nu maar zijn eigen gang gaan. IHj was juist weggereis-) om do jongelui zich zooveel mogelijk te laten ontwikkelen in de ridding, dié zij zelf als de boste zagen..filet was verkeerd/, ais ouderen zich met do tee- dere gevoelens van do jongeren bemoei dom Zo waren- beiden oud en wij-» genoeg om lutt\ eigen weg' te vinden. (Woidl vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2