Hoesten Laatste Nieuws Woensdag 4 Februari 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag..2 Onderwijs hervat Orpheus jubüeum-concert Kerkkoor Ned. Herv. gemeente Wijziging van de pensioenwet Inlegvellen distributie- stamkaarten - - De uitreiking. Formulieren huispantoffels Woestivafi Agenda BIOSCOPEN. - BINNENLAND Burgerlijke stand Winterhulp en. Ned. Voiksdienst De aanslag op, Rotterdam Het aantal slachtoffers stijgt Prof. dr.J. H. Valckenier Kips -j- De A.N.W.B, pleit voor spoedige opheffing der tollen Een vuur brand Gemengd Nieuws RechtszaKen Ach kom... ..Baron" was gewone Utrecht- sche mijnheer Inbrekers sloegen een opzichter op het hoofd Kunst en Wetenschap Sp@rt B ÜI'IIEN LA N Ouitschsand strijdt voor Europa Nederlaag van Indische troepen in Noord Afrika De luchtaanval op Soerabaja BEURS VAN AMSTERDAM! 7, "i7, (Vervolg rubriek Sl:uL,i:e:nvsj, ■.Tengevolge van een delect aan de ceniraie verwarming, is de school aan hot Edisonplein eenige dagen bui ten gebruik geweest. Hét euvel een gebapsten ketel is thans weer her- weid en morgen Beginnen de lessen weer. Twee klassen van de_ voorioopig onbruikbare Gioen van Prinsierersêhoot aan den Singel, zouden in de schooi aan het Edisonplein wor den ondergebracht. Hoor het defect aan de verwarming was dit tot nu toe met mogelijk, maar van morgen af kunnen de leerlingen van bedoelde twee klassen ook terecht op hef Edisonplein. De overige klassen van de Groen van Prinstererschoql rouleereu met klas sen van de Geref. school aan de Tuïniaan. De nieuwe dirigent van de Mannenzaugver- eeniqing Schiedam's .Mannenkoor Orplieus, de heer Hans Thomon uit Dordrecht, heeft'zijn schouders onder het werk gezet en me( en thousiasme wordt gerepeteerd. Het ligt in de bedoeling m April a.s. op een Donderdag in het Passage Theater het aangekondigde jubileumconcert te geven, in ver band met het 75-jarig bestaan. Op het program za! o.a. voorkomen het werk, door den eere-voorzitter, den heer M. L. Honnerlage Grote bij hot 75-jarig bestaan van Orpheus aangeboden: Het daghet in het Oosten van Piet Ketting, een zeer moeilijk werk, dat nog maar eens door een Arn- stcrdamseh mannenkoor is uitgevoerd. Voorts is in studie genomen Vlaamsehe kermis van J. Nieland en een werk van den oud-dirigent van Orpheus^, George Rijken: Domine Jesu. Ter afwisseling .van don zang zal het bekende trio Veldkamp, Ketting, Stofijn, optreden. In het gebouw voor Cbr. Soc. Belangen is gisteravond de jaarvergadering gehouden van het Kerkkoor der Ned, Hervormde gemeente, die gepresideerd werd door den heer P. A. v..Tol. Uit het jaarverslag van" den secretaris, den beei 3. Verkade bleek, dat bet koor iri het afgeloopen jaar actief ia geweest; er werd gezamenlijk met andere vereenigingen een con cert gegeven en het koor trad op in de jeugd diensten en op feestdagen in de kerk en het zicli ook in het ziekenhuis hooren, Het iedental is iets teruggeloopqn, maar ge zien de omstandigheden is ef zekei geen roden tot klagen, al zou het kerkkoor ook vooral met een versterking van de mannen stemmen gediend zien. De penningmeester, de heer B. van Warneten, had, ofschoon met moeite, de rekening der vereeniging sluitend kunnen maken. De aftredende bestuursleden, de heeren P. A, van Tol, voorzitter;' J. Droge, vice-voorzitter; B. van Wamelen, penningmeester en mevr. L. H. C. van der MostLolker, tweede, muziek- commissaris, werden herkozen. In de plaats vaai mej. M. Kieia, die als be stuurslid ,h!eeft bedankt zij vervulde de functie van 2e penningmeesteresse werd be noemd mej. D. de Wit. Het ligt in de bedoeling in September a.s. een liefdadigheidsconcert te geven. Ju de Staatscourant ia opgaaomon een bo- schikking van den secretaris generaal van liet departement van binnenlandsche zaken, tot wij ziging en aanvulling van eenige artikelen der pensioenwet 1942, welke wijzigingen .in werking treden met ingang van 1 Maart a.s, In de eerste plaats zat dan het tweede lid van artikel 2 als volgt luiden: „In vasten dienst "worden voor de toepas sing van deze wet mede geacht .te zijn per sonen, die in een betrekking of achtereen volgens in twee of meer ..belrekkingen zonder wezenlijke onderbreking -een tijdelrjken dienst van tenminste twee jaren hebben vervuld, ten zij zij belast zijn mei werkzaamheden, die een tijdelijk karakter dragen. Wezenlijke onder breking wordt geacht niet aanwezig te zijn, in- 'dien de onderbreking ten hoogste een maand en, voor zoover het betreft onderwijzend personeel bij inrichtingen van onderwijs, ten hoogste twee maanden heeft geduurd." Volgen» de tot dusver geldende redactie was het zijn van ambtenaar in den zin der pen sioenwet verbonden aan de betrekking, welke men bekleedde, waarvan het gevolg was, dat iemand, die na twee jaren tijdehjken dieast in* dezelfde betrekking het ambtenaarschap had verworven, dit ambtenaarschap weder verloor, wanneer hij naar een-andere betrekking over ging, fen dan in zijn nieuwe functie eerst weer twee jaren werkzaam moest zijn, om opnieuw ambtenaar In den zin der pensioenwet - Ie worden. Hierin is thans verandering gekomen, waar door men ambtenaar wordt na twee jaren lij- delijken dienst, ook al is deze dienst in ver schillende betrekkingen venuld; terwijl men ambtenaar blijft ook bij latere verandering van functie in tijdelijken dienst. VoorLs is de uitreiking van een schriftelijke aanstelling meer algemeen gesteld. Volgens liet gewijzigde artikel 27 zal voortaan een schrifte lijke aanstelling worden gegeven aan ieder, die in rechtstreeksch of zijdglingsehen dienst, vast of tijdelijk, een bezoldigde of onbezoldigde be trekking bekleedt in dienst van de in de pensioenwet genoemde lichamen. In geval de tewerkstelling op arbeidsovereenkomst naar bur gerlijk recht heeft plaats gehad, geldt, als zoo danig een afschrift van die overeenkomst. "Verduistering. Door' een wasscherij is aangifte gedaan, dat een loopjongen .gelden heeft verduisterd tot een bedrag van ongeveer £3G. De jongen had dit geïnd en niet afgedragen. 1 ÏÏ°aSc en lur* meegenomen. De politie zag op straat een man loopen, die een zak vervoerde. Zij stelde belang in den in- hórri en toen bleek, dat de zak circa 25 K.G rogge bevatte. De aangehoudene kon geen aan- nemelijk|e verklaring geven voor de herkomst, maar de politie loste het raadsel op: de rogge was door den man meegenomen van zijn werk en behoorde aan zijn patroon. Bij huiszoeking trof men ook eenige z.ikken turf aan, die even eens van het werk waren meegenomen. Geslaagd. Bij de in December 1.1. gehouden examens vanwege de Ned. Associatie voor Praclijkexa- mens, slaagden voor Engelsshe handelscor respondentie, de heer C. liarbus; voor Duitsche handelscorrespondentie de heer A. C. van Hou- weiingen, en voor ^boekhouden mej. E. Harden- bol en 'de heeren mr. J. G. B. Dommering en A. de Kort, allen leerlingen van Schiedams Ilandels-Instituut. In bet Luueau Broersvest 95 (Winterhulp) worden inlegvellen voor distributiestamkaartou Uiigen-iki, telkens van 9—12 en van half '2— half 5 (op de Zondagen 8 en 22 Februari a.s. van 12-2 uur). Morgen zijn aan de beurt zij, wier familie naam begint met Com ,t/m. Van Dijk; njdag van Dijko t/rn. Ge; Zaterdag" Gi t/m. Hal; Maandag 9 Febr, Ham t/m Hok; Dins dag 10 Febi. Hol t/m. "Jon; Woensdag 11 tebr. Joo t/m Kon; Donderdag 12 Febr. Koo t/rn. La, Vrijdag 13 Febr. Lo t/m. Ma; 'Za terdag II Febr Mc t/m Ne; Maandag lli Febr Ni t/m Pi; Dinsdag 17 Febr. PI. t/m. Hen; Woensdag IS Febr. Boa t/m. Sdion; Donderdag-no Febr Sehr. t/m. Slok; Vrijdag 20 Febr Stel t/m. Veg; Zaterdag 21 Febr. Vel t/m. VI; Maandag 23 Febr. Vo t/m. Wie; Dinsdag 24 Febr. Wig t/m Z. 1 Bewoners van Sckiedam-Kethel kunnen hun inlegvellen op het bureau Broersvest 95 in ontvangst nemen en bovendien alleen op Woens dag 25 Februari a.s. in bet schoolgebouw Schiedamscheweg 52 van 9 tot 12 of van l tot 4 uur. - Bij de uitreiking zullen moeten worden overgelegd; a. de distributiestamkaarfen van bet geheele gezin; b. bon 13> van de reservekaart (dit is de laatste kaart van hot thans geldige distributiebonboekje). Formulieren "voor liuispantoffols, bon no. 2, voor schoenen en kinderschoenen tot maat 27, worden morgen van half 10 tot 11 en van 1 tot 3 uur uitgegeven aan liet bureau Alidabevaarschool, ingang Maasstraat, aan hen, wier familienaam begint met S, U, V, W. X, IJ, Z. De formulieren moeten voor of op 6 Febru ari, 1942 worden ingeleverd Broersvest 111. Door het gebruik van HoerMival verdwijnt Uw hoest geheel en al „Wat Mijnhardt maakt is goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. SCHIEDAM. Passage Theater. 2.15 en 7.30 uur. Drie maal bruiloft. Monopole Theater. 2.15 en 7.30 uur. Artisten- pension. 5 Febr. Muison Westhuis, half 3. Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Mevr. Boldmgh - Goemans. Letierkunclige lezing. 5 Febr. Passage Theater, half 5. Kath. Bond „Voor het Gezin". Goochelmiddag voor de kinderen. 5 Febr. Passage Theater, half 8. Ned. Kamer opera. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, 2.1u en half 8. Gezelschap Van Aersrhnl en Jacques van Bijlevelt. Pukkel en Pukkel. 4 en 5 Febr. De Kieino Comedie, half 3 "en 7.15 u. Centraal Tooneel, Het spel Oei vergissingen. Luxer 1.30, 3.45, 7.30 uur. Heimkehr. Capstol. Doorl. van 130 uur af. Alcazar. ['rinses. 2.15-en half 8. De verstokte vrijgezel- Geboren: 2 Febr. Antonius Johannes, z. v. H. C. M. Gokke en C. C. P. Bogaarts, Boer- hayelaan 1. Overleden: 3 Febr. C. J. Swennen, 76 J., •wed. van J. W. J. Hijnen, Dr. Noletstraat I. In het American hotel ie Amsterdam is gister middag een bijeenkomst gehouden van hoofd ambtenaren en directeuren van Amsferdaznsche gemeentediensten en -bedrijven en hoofdamb tenaren van' rijksinstellingen, In deze bijeenkomst heeft de directeur gene raal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek, een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de grooto sociale werken van Nederland: De Winterhulp en den Nederlandschen Volks- diensL Aan het begin van den middag voorde ook burgemeester Voute het woord. Do burgemees ter zeide, dat -aan het werk van de W'.H.N. nog steeds afbreuk wordt gedaan door fluistercam pagnes. Dat is betreurenswaardig. Om de on waarheid van geruchten te bewijzen, heeft de burgemeester thans door den gemeentetijken accountantsdienst een onderzoek doen instellen Uit het rapport, waaruit de burgemeester gedeel ten citeerde, is komen vast te staan, dat al hel geld aan de armen ten goede komt ea dat er van exhorbitant hooge salarissen absoluut geen sprake is. De heer Piek zette vervolgens aan de hand van officieele regeeringspublicaties uit 1936, 1937 en 1938, uiteen, hoe de toestand hier enkele jaren geleden was. Uit deze documenten bleek, dat er nijpende armoede heerschte in talloos vele gezinnen op het platteland en in do steden. Wel werd er aan bedeelende armen zorg en sociale zorg gedaan door voreenigingen en particulieren, maar van de 80 miilioon gul den, die deze vereenigingen uitkeerden, word door de staat via subsidies 68 miliioen be taald. Wanneer men nu met trots wijst op de overige 12 miliioen gulden, die do *400 ver eenigingen bij eikaar brachten, dan "mag Win terhulp Nederland met nog meer trots wijzen op de 7 miliioen, die zij, ondanks hevige te genwerking, wist in te zamelen en uit te keeren. Het Winterhulpwerk, zoo zeide. de heer Piek, heeft men als bindend orgaan in do samenle ving willen brengen. Men heeft door dit werk een hechte, eenheid willen vormen in ons volk en met diezelfde gedachte zal men ver der arbeiden. 1 !- De Nederlandsche Voiksdienst,'die het ge heele jaar werkt, wil hulp brengen, waKr dit noodzakelijk is en voorkomen, dat' het volk krachten verliest. "Op de eerste plaats zorgt de N.V.D. voor moeder en kind, die de draag ster van de toekomst en de eerste erfgenaam zijn. Do W.Ii.N. zal daarnaast den nood in den winter lenigen. De Leer Piek betreurde het, dat de kerkelijke autoriteiten naast do bezitters en de macht van do staatsapparatuur, blijven tegenwerken. Men heeft steeds samenwerking gezocht met de kerkelijke vereenigingen, doch deze bleken on willig. Toch wilde de heer Piek blijven hopen Mp een beter inzicht Wat de staatsappara tuur betreft, zeide de heer Piek, dat de on willige elemententenslotte uitgerangeerd zullen worden. Tegen de groote instellingen, die niet mee willen werken, zullen tenslotte eveneens maatregelen worden getroffen, waar door" de leiders van deze instellingen zullen gaan begrijpen, dat men zich niet straffeloos lean onttrekken aan de sociale verantwoordelijk heid. Hel aantal slachtoffers van den Bntseken luchtaanval op He Roltordarosche bevolking dato .28 Januari j.l. is opnieuw gestegen, Doordat enkele zwaar gewonden bezweken zijn,"is het aantal dooden thans 71, lerwyl nog 56 zwaar gewonden in de ziekenhui- zen liggen. Te Lüdhem is gisleieu m don ouderdom van 79 jattr, na een" korte ongesteldheid, in het ziekenhuis overleden prof. dr. .1. H. Valckenier Kips, oud-hoogleeraar aan de technische hooge- school to Delft, een man van groote wetenseha- pehjke bekwaamheid en buitengewoon verzien de» blik, dio reeds aan het einde van de vorige eeuw ideeén ten aanzien van den sl?at als organisme ontwikkelde, die na den wereldoorlog in tal van landen in Europa -vorm hebben gekregen. Het is een verblijdend toeken, zoo 'schrijft de A.N.W'.B, dat er in de pers den taatsten tijd weer eenige malen melding is gemaakt van div opheffing van enkele tollen of van het daartoe genomen besluit Niettegenstaande de geleidclijko verdwijning van deze zeer hnndcriqko verkeersobstakels, blijft het aantal tollen in ons land nog vrij groot. Op 31 December 1911 waren cr in totaal nog 36 wegtolien (met 47 tolboomen) 011 33 brugtolien in uiec~r"of minder belangrijke wegen, waarvan er alleen in de provincies Utrecht en Zuid-Holland resp. '20 en 12 waren. Do pro vincie Noord-Brabant is geheel tolvrij. nlilien men deze obstakels geleidelijk zou willen laten uitsterven, zSllen hiermede uiter aard nog vele jaren -gemoeid gaan. Ais voor beeld moge dienen een recent courantenbericht, waarin wordt medegedeeld, dat het aan hel bestuur van het waterschap Kortrijk en Gicltjes- dorp niet is mogen gelukken een pachter voor zijn tol op den weg Porlengen-Galgenwaurd te vinden, zoodat genoemd bestuur, teneinde de concessie niet to verliezen, beslotenheeft zelf voor een tolgaarder te zorgen, niettegen staande blijkt, dat het recht van tolheffing toch geen onverdeeld genoegen is. Uit geval was voor don 'A.N.W'.B. een aan wijzing, dat het vraagstuk van de weg- en brugtobbllen onder do Jhuïdigo omstandigheden eens met bizondere aandacht bezien en zoo mogelijk tot een oplossing gebracht moet wor den. Zoolang de oorlog duurt en ook in do eer- sto jaren daarna, zal er naar de meening van den A.N.W.B. "wel geen sprake van zijn, dat het motorische verkeer en het rijwielverkeer, aan welke beide cateeorieen de meeste tollen het grootsho dcc' van hun inkomsten te danken hebben, zich in belangrijke mate zullen her- stelten. Gc-durende dien tijd zullen de meeste tollen een kommervol bestaan leiden en zal de exploitatie veelal verliezen veroorzaken. Bovendien zullen in de toekomst wanneer bel leven onder meer uvimmu omstandigheden zal zijn hervat, de zorg voor de.wegen en de iirian- cierine. daarvan zeker op anderen leest ge schoeid worden, waardoor het heffen van tol gelden dan overbodig zal worden. I11 verband hiermede kan de tijd thans wel rijp worden genoemd om met de eigenaren van tolrechten overeenstemming te verkrijgen over de voorwaarden, waarop de tollen kunnen wor den afgekocht Orri deze redenen heeft de A.N.W.B. aan de commissarissen van een achttal provincies als mede, voor wat betreft da bruggen over de Maas en de Oude Maas in Limburg, aan de betrokken gemeente-besturen, verzocht hiervoor hun medewerking to willen verleenen. "Verlrouwcnsinstantie zoetwaren-industrie. In verband met de vastgestelde regeling van arbeidsvoorwaarden voor de zoetwaren-industrie heeft do directeur-generaal van den arbeid, evenals dit in verschillende andere bedrijfstak ken reeds het geval is, een vertrouwensin- stantie voor de zoetwaren-industrie in het le ven geroepen. Deze instantie heeft tot taak den directeur- generaal van den 'aijioid van voorlichting te dienen bij de van werkgeverszijde binnenge komen verzoeken tot vergunning voor ontsiag van werknemers. Deze vortrouwensinsiantie beslaat uit do hoe ren: mr. ir. B. W. Havpman, ir. A. P. van der Meer en A. Hillebregt. Het is koud, maar in deze koude brandt een vuur, een vuur van naasten liefde en volle verbondenheid, liet vuur van het schoono weik van Winterhulp, Hel is nog wel geen groot vuur, maar het verwarmt en het zendt zijn' warme stralen alom in do sloppen van de armsten onzer volksgenoolen, daar waar veel geleden en ontbeerd woidl, daar waar vaak geen gelei is 0111 kolen te koo- peu, waar geen warme maaltijd op tafel slaa! 011 zelts veelal de uoodigo Meeding" en dekking ontbreent LandgenoOSen, dat vuur van Winterhulp moot biijvcn branden. Dezer dagen komen ze weer bij u, de Collectanten Dooi koude 011 snecmv gaan ze lustig hun weg, want in hun hart dragen ze liet verlangen om door hun werk 'al deze ellende mede te helpen opheffen. En als zo sfiaks ook 'aan* uw deur kloppen, stuur ze dan niet weg, m.uu ontvang,hen met een begrijpende glimlach geef hun mede, wat gij ne missen held, doe hen begrijpen, dat gy iets zijt gaan verstaan van volksvorbondenheid en ge meenschap. Mede door uw gave zal hot dan mo gelijk zijn, dat straks weer in honderden gezinnen de kachel kan snorren, 'warm eten op tafel staat en ook do noodige dekking niet ontbreekt. De dankbare vreugde op het gelaat van de armste» uwer volksgenooten zal uw groolsle belooning zijn. Clandestiene slachters en handelaars in brandstoffen. Voor den eersten keer behandelde de econo mische rechter te Haarlem een geval van frau duleus slachten) dat zich na 6 September heeft voorgedaan, zoodat dus het economisch sanctiebesluit moest worden toegepast. Verdach ten waren de gebroeders Wl en M. Sindorf, veehouders te Haarlem, die in November vijf schapen en twee kalveren haddon geslacht. Beiden zaten sinds hun aanhouding in voor arrest. Zij bleken zicli oofc schnldig te hebben gemaakt aam een clandestienen handel in an~ thraciet. Beiden werden conform den eiscii tot zes maandten gevangenisstraf veroordeeld. De 46-jarige, caféhouder Th. Jansen,die hij den verkoop van het vieesch en de brandstof fen bemiddeling - had verleend, werd even eens tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Eenige koopers van vieesch" en brand stoffen kregen straffen, welke varieerden van twee weken gevangenisstraf tot enkele tien tallen guldens boete. Gij landgenoot, die meent dat sneeuwstor men en vorst een Sovjet-overwinning zekeT ma ken, die er zoo rotsvast van overtuigd is, dat de Duitsche legers in Afrika verslagen zijn, die de Japanners in het Verre Oosten tegen het „machtige" Amerika geen scldjn van kans geeft die zeker weet dat -morgen of overmorgen maar stellig de volgende week, de revolutie in Duitschland zal uitbreken, ach kom „nuchtere" Hollander, gebruik uw verstand. Ja, gebruik uw verstand, begrijp dat alleen het nationaal socialisme ons volk een gelukkige toekomst waarborgt en dat daarom onze plaats is naasf Duitschland en zijn bondgonooten. En gij, jonge laïidgenoot, doe'uw plicht, meldt u aan -bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 22, Den Haag. Dat liefde blind maakt, is een van ouds be kend spieekwoord en dus behoort het niet te verwonderen, dat een 27-jarige jongedame, die onlangs in de omgeving van het Leidscheplein kennismaakte met een heer, diens verhaal, als zou lijj Lid zijn van 0011 haar bekende adellijke familie, grif geloofde. De'„baron" was allerchaxmantst en het paar maakte tal van uitstapjes, lielads scheen des barons kas een weinig berooid te zijn ge volg van de tijdsomstandigheden yen het was dan ook steeds de vrouwelijke partij-, die het gelag moest betalen. Natuurlijk zou do „baron" geen „baron" geweest zijn, als hij niet bij herhaling bezworen had, dat het geld „in orde, zou komen". Het was slechts een kwestie van korten tijd ep zijn financieelo zon zou weer haar vroegeren luister herwinnen. Helaas, ook deze zon scheen den invloed van den winter te ondervinden en het door de jongedame „voorgeschoten" bedrag steeg lang zamerhand tot vele honderden guldens. Ook de liefde begon aanzienlijk te bekoelen en het ver trouwen maakte plaats voor achterdocht, welke er ten slotte toe leidde, dat de juffrouw naar de politie toog en deze van haar bevindingen in kennis stelde. r~XOdI kyriKXii -z* pooJ 15 <Jo Irrocctö g*oóto io leursleHing: „Do baron" bleek een doodgewone Ulrechtsehe meneer te zijn. De man werd gear resteerd en zal wegens oplichting worden ver volgd. Toen de opzichter O. van de bad- cn zwem inrichting te Bergen op Zoom zich gistermiddag ter controle naar de zweminrichting begaf, hoor de hij leven in het hoofdgebouw en binnengaan de merkte hij, dat de boel door ongewenschte be zoekers overhoop was gehaald. Hij zag tege lijkertijd eenige personen langs den .achterkant •wegvluchten, van wie hij er nog twee staande kon houden. Toen hij ze ter ondervraging mee naar binnen nam, werd hij, voordat hij daartoe de gelegenheid had, door een hunner met een stuk ijzer op het hoofd geslagen, waardoor hij verwond werd en zoodanig versuft was, dat de jongens konden vluchten. Heden heeft de ■politie de inbrekers achterhaald. Het zijn" ze kere V., M. en S. tegen Jien werd wegéns dief stal met braak, en tegen S. ook ter zake van geweldpleging proces-verbaal opgemaakt. Zij bleken bovendien nog-meer diefstallen te hebben gepleegd en zijn Ter beschikking van de justi tie gesteld. RofL Piiilharmoniscii Orkest Op het achtste middag-abonnementsconcert van het R.Ph.O. van a-s. Zaterdag 7 Februari in de Koninginnekerk te Rotterdam, onder lei ding van Eduard Flipse, wordt het programma geopend met de eerste uitvoering in Neder land - van La Rocca dclla Ostinati van Piero Caiabrinivervolgens wordt door liet strijk orkest een batlade van Arthur de Groef ge speeld. Daarna vertolkt Maria Neuss hot viool concert van Pfitzner, en tenslotte wordt de vijfde Symphonic van Beethoven ten gehooro gebracht. Wielrennen. Gerrit Schulte Zondag a.s, in Berlijn. Hoewel aanvankelijk het plan vaii Gerrit Schulte was Zondag a.s. in Brussel te star ten, heeft hij ""hier blijkbaar vanaf gezien en thans gaat hij Zondag 8 Februari naar Ber lijn en start< daar in de Dcutsthlandhalle ach ter den motor met Kaeser ais gangmaker. Hoewel hij na zijn lange rustperiode goeden zin heeft, neemt bij dezen wedstrijd niet te- licht op. Van trainjng is de laatste dagen weinig terecht gekomen. Alleen op de baan te Antwerpen heeft hij-zich los kunnen rijden. Een gerusislelling is het ongetwijfeld voor hem, dat de bezetting in Berlijn niet groot is. Hij zal den strijd n.l. slechts tegen vier renners moeten opnemen, t.w. Giorgotti, Kilian, Ehmer en Sehcn. Boksen. Max Sclimeling weer "actief. BIJ de talrijke bokswedstrijden, welke voor de Duitsche weermacht worden georganiseerd, zal de Duitsche kampioen aller klassen, Max Schme- ling, eerstdaags een actieve rol gaan spelen. Hij is n.l. van plan, zoodra de verWönding aan zijn knie, welke hij bij de bezetting van Kreta heeft opgeloopen, geheel is hersteld, als rlng- rechter op tetreden. Daarnaast zal hij ook zelf weer de bokshandschoenen aantrekken en voor •de soldaten in wedstrijden uitkomen.' floofdku arlier van don Fiilirer, 4 Febr. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht - mankt bekend: Aan het Oostelijk front levendige ge vechtsactiviteit. Gevechtsvliegtuigen heb ben in den afgeloopen, nacht havenwciken in Z.W. Engeland gebombaicleerd. In Noord-Afrika werden Indische strijd krachten, die den Britsehen terugtocht moesten dekken, verslagen en lerugge- chongen. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben autocolonnes 111 het gebied iond ï'o- brock, alsmede vijandelijke opslagplaalsen van materiaal nabij Marsa Matioek met hommen bestookt. De luchtaanvallen op vliegtuigstouripun- ton en andero militaire werken op de eilanden Malta on Gozo, werden voort gezet. Stockholm, 4 Februari. (A.NiP.). By den reeds gemelde» eersten luchtaanval der Japanners op Soerabaja ils», _naac de-Britsche berichtendienst uit Batavia meldt, tamelijk vee! schade aange richt. In de nabijheid van hot vliegveld zijn personen 1 gedood en gow,ond. Amerika cn de oorlog;, Lissabon, 4 Februari. (A.N.P,). Do gisteren in Londen aangekomen bizondere gevolmach tigde van Koosevelt,_ Hamman, heeft, volgens den Londenschen berichtendienst, hij een verge lijking van hot vroogero geheel normoio leven in de Verocnigde Staten yaot don tegenwoordi- gen tijd verklaard, dat thans in het geheele land do oorlog wordt gevoeld, liet materiaal, dat vroeger voorI# vele producten werd gebruikt, '"wordt thans uitsluitend voor don oorlog ge bruikt. Do productie van personenauto's is to- tnal gestaakt, terwijl neg in het vorige jaar 4 miliioen auto's weiden vervaardigd. „Het vraag stuk der synthetische rubber" noemde Ham man bevredigend. Qngcnistlteid te Batavia over Singapore. Sjanghai, 4 Februari. (D.N.B.). Volgens be richten uit Batavia, heerscht aldaar groote on gerustheid over .hot lot van Singapore. Men vreest, dat do Engelschen do vesting Zullen opgeven. Naar de meening van militaire kringen te 'Ba tavia zou hierdoor de geheele oorlog in den Stillen Oceaan een voor Japan gunstige, be slissende wonding nemen. In Nederlandsch- Indische kringen is men om deze reden beslist tegeitfreen terugtocht naar Australië, want, zoo verklaart men te Batavia, de Japanners zijn uit de eenmaal ingengmen gebieden, moeilijk weer te verdrijven. 'X .Be Brifsche verliezen in Ilorgkeng. Stockholm, 4 Februari. (D.N.B.). De Cana- deesche minister van defensie Ralston heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Ottawa meldt, in het—Lagerhuis medegedeeld, dat vol gons een Maandag ontvangen mededeeüng, de totale verliezen van de Britten te Hongkong mot inbegrip van de Canadeescho verliezen bijna 4000-dooden en gewonden-bed ragen, Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N V. Kalme handel. Prijshoudende markt. Weinig veranderd prijspeil. Onregelmatige koersbewe- ging. Nederlandsche beleggingen" vast._ OBLIGATIES KOERSEN OP Staatslecnlngon 4 FEBR. 1942 Nederland V.K. HEDEN 34% Ned.'41 9V/, 11 -t'dO I II m.b.f '40 II '86 87 '38 N.W.S. 100»/;, 1021/4 101'/. 100'/, 97»/„ 90'/, 94'/, 76»/, 8% 3% S-3£ 2}% Ned. Oost-lndië 3% Ned.-Indië 1937 89 8% Ned.-Indië '87 A 88l/4 AANDEELEN Banken Kol. Bank158 Ned.-Ind. Hand.Bnk 1001/, Nod. Handelmij. 129l/£ Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 157 Van Berkel t86"l/J Cert. Calvé1273/» Centrale Suiker 249 Ned. Fokker 221 Lever Bros Unil. 1765/, Ned. Ford 840 Philips- Gloeil. G.B, 802J/S Petroleum - Dordtsche Petr2205/, Kon. Petr. Mij2507, Rubber Amsterdam Rubber 184I1/10 Bandar Rubber 141 Deli Batavia Rubber 187 Kondong Lemboe 140 Oostkust Serbadjadi Ver. Ind. Cult. Gnd, 182 Suiker Handolsver. A'dam 802 Javasche Cultuur ..181 Ned.-Ind, Suiker Unie 182 Ver. Vorst. Cultuur 907, Tabak Deli Batavia 1513/| Deli Mij.177 Senombah 1627, Scheepvaart Holt.-Ameak. Lijn 1857, J a va-China-Japan- Lijn 117 K.N.S.M. Nat. Bez. 1717, Kon. Paketv.-Mïj,.1657, Ned. Scheepv. Unio_160 Rotterd. Lloyd 1877, Stoorov.-Mij. Ned..'. 1897, 97*/1, 1007, 1027, 1017, 100<%, 977, 907,- u/i« 94'7i67, 967, 887, 877, 159 1027, 1807, 1557,- 1867,— 1257,— 247 220 174 843 299 222 2487,— 64 6 7 6 802 184 907, 188 !873/i87, 94 - 180 289 182 •807 86 917, 1487,- 97, 17H/,— 6 156 *184 6 115 169 1587,61 188 140

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2