STADSNIEUWS Laatste. Nieuws Toch voldoende aardappelen I De Ambachtsschool In 1941 - Inlegvellen distributie stamkaarten Successen aan het Donetsfrontj Donderdag 12 Februari 1942 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Het normale'rantsoen zal worden verstrekt Sluitingsuren uitleenbibiiotheken Geslaagd. Intensieve controle op - Persoonsbewijzen Fietsendief gegrepen Mislukte inbraak Schiedamsche afdeeling der Ned. Vereen, van Huisvrouwen opgeheven Verloren en- gevonden 1 De 'uitreiking Vijftien knotwilgen gestolen Ergerlijke dierenmishandeling Zes maanden wegens clandestien slachten s Gemengd Nieuws De koperen bruiloft werd niet nat gemaakt - Burgerlijke stand VRIJZ.-GODSDIENSTIGE PREDIKING Prof, Dr. L. J. v. Holk Agenda Heeliiszaicèft Rijwieldiefstal op groote schaal Hij verzamelde broodbonnen Benoeming ambtenaar" O.M. Dmtsohland strijdt voor Europa Vijandelijke groep in centralen sector ingesloten VAN A^SSTERESAM 1% ah f101 De strijd om Singapore Straatgevechten in de stad practisch geëindigd Felle gevechten op Celebes Bandjermasin bezet Do voi ge week is medegedeeld, dat het ten gevolge van de keersehcmle zeer moeilijke om standigheden noodzakelijk- was, met de bij de gioote bevolkingscentra opgeslagen reservevoor- iaden aardappelen 'zuinig om te gaan, daar ieruith reeds vier tot vijf weken was geput. Daarom weid bopaald, dat de thans geldige lioa van de aarda^ieikaart niet één,- doch twee weken "geldig zou zijn. Het door de tijdelijke halveering van het rantsoen veroor zaakte tekort 'zou worden gecompenseerd door het beschikbaar stellen van 750i gram peul vruchten op een bon van de aardappelkaart. Dit bi-teekende echter niet, dat van over- hcidswego niets werd gedaan om voor vol doende aardappeeln in dé steden te zorgen. Mot man en macht is gewerkt om hot aard- appelenvervoer, ondanks de vrijwel ongewijzig de omstandigheden, voortgang te doen vinden. Dank zij deze goede zorgen, is liet rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd (hans in staat dö verheugende mededee- ling to doen, dat de aanvoeren weer zoo danig zijn, dat hijt normale rantsoen aardap pelen kan worden verstrekt. Er zal morgen avond op de gebruikelijke wijze een bon van de aardappelkaart jvorden aangewezen, waarop het normale weekraatsoen verkrijgbaar zal "zijn. Daar men op do thans geldige kon dus hefjaormale ranlsoen van 3'/-> kg. per week kan verkrijgen en derhalve de tijdelrjke bal veering van het aardappelenrantsoen geen door- gang zal vinden, zal de aangekondigde extra hoa< voor 750 gram peulvruchten deze week nog niet worden aangewezen. Do Vereenigmg t Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken houdt Woensdag 25 Februari a.s. in het schoolgebouw aan do St. Liduinastraat de jaarhjksche ledenvergadering Volgens rooster treden de heeren \V. A. Hoek Toorzitter; mr, \Y- A. Hoek, secretaris; G. van Meurs en I. II. II. Nolet, periodiek ai als bestuursleden, terwijl er één vacature is. Uit het jaarverslag blijkt, dat in het afge- loopen jaar vast aangesteld zijn tot leeraar de heeren P. II. Sneek, II. v. d. Waal en B. v. d. Merwe en de concierge A. J. van -Hoon. In verband met de omzetting van den 2-ja- rigen cursus in een cursus van' vier halve jaren is het leerplan gewijzigd. Het gedrag der leerlingen was over het alge meen goed; het onwettig verzuim gering. In 1941 werd aan 199 leerlingen een getuig schrift uitgereikt. Zij hebben vrijwel onmid dellijk een werkkring gevonden; zrj die daarin niet zelfstandig konden slagen werden door den directeur geholpen. t Er werden' een 11-tal excrrrsic's gehouden, waarvan 4 naai' buiten de stad Ook werden eenige films vertoond voor de leerlingen. Do omstandigheden beletten ingrijpende maat regelen te nemen m verband met de huisvesting van de school. Het interieur wordt met eigen middelen zooveel mogelijk in goed bruikbaren staat ga» bracht, zoodat het onderwijs normaal voort gang kan vinden. Het aantal leerlingen sbedroeg op 1 Januari 1941 506 qp 1 A'pnl 558; op 1 September* 698 en op 31 December 680. De grootste groep ongeveer de helft van het totaal aantal vormen de machinebank werker». Dan volgt de afdeeling electrotech- niek; de afdeeling meubelmakers schommelt om het toelaatbare minimum van 18. De totale uitgaven in 1941 hebben bedragen f 155.520.78; de eigen ontvangsten van de school f29.86818, zoodat de netto kosten voor het instandhouden 'Van de school van de over heid een bijdrage van f 125 625 60 vorderde. Machinebankwerker scheeps bouwer, In verband met de groote klassen machine bankwerkers en dr vraag, die er in de naaste toekomst zal zijn naar bekwame werklieden in den scheepsbouw, is het de bedoeling de deel name aan den cursus scheepsbouw ie stimu- leeren. Nog steeds heerscht bij vele ouders en jongens de opvatting, dat het vak machine bankwerker ver te verkiezen is boven dat van scheepsbouwer; wat een onjuiste opvatting wordt geacht door terzake kundigen. Naamlijst bestuursleden. De oud-leeraar van de Ambachtsschool, de heer P. van Ginkel, heeft een naamlijst van alle bestuursleden van de Vereeuiging Jle Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken ont worpen en gecalligrafeeid, die in een {ijst ge vat, in de, bestuurskamer is opgehangen. Het is uit calligraEsch oogpunt een mooi stukje werk. Tot nu toe zijn 45 heeren bestuurslid van fle Ambachtsschool geweest of zijn dat nog. Het bestuur bestaat uit 14 leden (plus één vaca ture), zoodat er 31 oud bestuursleden zijn, waarvan het meerendeel is overleden. De'heer G. van Meurs is het eenig bestuurs lid, die van do oprichting in 1907 af deze functie vervult. Op de gemeente-secretarie is ter lezing ge legd een wijziging van de» verordening op de Winkelsluiting, waarbij het aan houders van uitleenbibliotheken is toegestaan boeken uit te - leenen en weer in ontvangst te nemen een uur na het officieele sluitingsuur van de ge wone winkels. Dit sluitingsuur is gedurende de wintermaanden on gewone dagen 6 en oj> Zaterdag 7" uur; gedurende de zomermaanden kesp. 7 en 8 uur. Voor de uitleenbibiiotheken kom. daar dus een uur bij. De wijziging wordt Maandag a.s. van kracht. Jnbtfeum. Zondag as. zal de heer II. Eibers den'dag berdenken, dat hij 50 jaar geleden in dienst Had van de firma J. Jakobs Machinale Kwas ten en Borslolfabriek. Voor het praktijkexamen Engelsch (Associa tie-examen), is geslaagd de heer C. Bakker en voor het praktijkexamen Nederlandsch de heeren F. Teltelaar en H. Poort, allen leer lingen van den heer A. Stienstra. Voor het examen boekhouden van de As- sosiatie is geslaagd de heer J. Ooykaaa. Ficfs gestolen. llU cen tuintje aan de Stadhouderslaan is valQ?. een fiets gesjoien. Binnenkort zal in het geiiceie land oen zeer intensieve contioio op de persoonsbewijzen worden gehouden. Wie nu nog uiot in het bezit van" een per soonsbewijs mocht zijn geve zich onv orwijld ter gemeente-secretanie schriftelijk op. Hij ont vangt dan een uituöodiging, zijn persoonsbewijs op een bepaalden datum te komen aEhalcn. leder die na 1 Januari 1942 zonder persoons bewijs wordt aangetroffen, is strafbaar. Hier en daar zijn leeds door de plaatselijke politie overiredingen geconstateerd on pioce»son\ erbaal opgemaakt. Wie tot nu toe door de mazen is geglipt, doet 'verstandig zich van een per soonsbewijs te voorzien voor de hierboven gemelde groote conti ole begint Döoi' de politie zijn aangehouden do ge broeders F. G. en G. G., de eerste wonende te Schiedam, de tweede te Vlaardinjen. Bij den laatste jverd in dien achtertuintje een fiets zonder banden gevonden, die ue vorige week le 'Vlaardingen gestolen bleek te zjjn door den Schiedamschen G. Toen zaten om de wielen nog banden I Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de gebr. G. op de hoogte zijn van het verdwijnen van meer fietsen. in den afgeloopen nacht hoorde de winke lier B. in de St. Liduinastraat in zijn win kel eenig gestommel. Hij stak het licht op, waarop xeenige personen wegvluchtten. Het bleek, dat de heeren nogal wat van plan wa ren, Want 2 gonjezakken, gevuld met 50 pak ken havermout, 50 pakken choeoladepudding, een aantal pakken vermicelli melkpoeder, he schuit, enz., stonden gerëed om te worden* medegenomen. De hedenmiddag gehouden vergadering van de afdeeling Schiedam der Nederlandsche Ver- eeniging van huisvrouwen, heeft,het bestuurs voorstel tot opheffing der afdeeling aangenomen met 43 tegen 3 stemmen. 1 De volgende in het tijdvak van 31 Januari tot en met 6 Februari 1942 gevonden voor- weipen zijn op werkdagen tusscliea 1 en 2 uur aan het. politiebureau' terug to bekomen; Diverse sleutels; ceintuurs; handschoenen en wanten; ijzeren staaf; persoonsbewijs; deksel van melkbus; vetkaart; blauw badschoehtje; bemande Oesch; portefeuille met distributie be scheiden en persoonsbewijs; dekkleed; bezorg- boekjes (Unie); twee pyamajasjt-s; rozenkrans; heerenoversch.; rekenboekjes; looper met slot. Bij. vinders: kinderportem. mot inhoud, Breis en Zn., Albreehtskade 157, Rotterdam; pols horloge, M. Schoenmakers, Oosterstraat 49, bok, van Pelt, Velievestsingel 19; damespor- tem. met inhoud, H. van Hagen, v. Beveren- straat 15a; étui met distributiebonnen, W. v. d. Berg, Singel 47c; daraeslascnje met inhoud, A. Plaisier, Fihps van,. Bourgomliéstraat 43b. bos sleutels, J. do Reijter," Louronstraat 10/4; blauwe wollen handschoen, G. v. d. Hm vei, Biugmanslraat 39; laxhond, J. C. Weeszen- herg, Pr. Mnuritsstraat 44; kóperen sleutel van melkbus, 11. Planken, Gioeneiaan 121; twee zilverbons, A. den Ilartog, den Bom- melschestr. 20; zilverbon, H. Mooren, Rem- brandtlaan 97a. Melkbus, A. Wassenaar, Lange Singelstraat 101b; bos sleutels, A. Hofman, Maasdainsche- straat lj»b; zilverbon, P. J. Jansen, Jan van Avennestraat 61; verchroomd dames armband horloge, A. v. d. Most, Middelbamisschestraat 37a; halve Litermaat, N. Beuman, Van Beveren- straat 32; zilverbon. Kreuger, Dam 37; verm. gouden damesring, J. Donkers, Den Bommel- scheStraat 33; steekbeitel, C. van Baarle, Lange Kerkstraat 25a; eikenhouten plank, D. Zonne veld, Zwarlewaalschestraat 5Gb; dameslxand schoen, J. Montfoort, Parallelweg 250b; slip over, J. IV. Verhei}, St. Liduinastraat 81b; kinder rozenkrans, T. Holierhoek, Laan 22/10; twee veilmgkisten, F. v. d. Graaf, Lange Kerk straat 35; damesportemonnaïe met inhoud, B. Tou»v,' Havendtjk 8; vulpen in étui, J. de Lange, Smgel 210b; reen voor inlevering van vetbonnen, E. Hulsman, Burgemeester Knap- perUaan 193; glacé hèêrenhandschoen, J. van Dijke, Kortlandstraat 15/6; huissleutel, C. Groe nen eg, Lekstraat 62a; kolenbak, J. Zoomer- meijer, Burgemeester Knapperllaan 188a; lage heerenschoen, J. Vos, Hngastraat 22; bruine pet, C. den Otter, van 'n-Gravenzandestraat 2a; doublé heerenarmbandhorloge, II. Steenlioek, J. A. Alb. Th'rjmstraat 39a; heerenporiem. mei inhoud, J. Winkelman, Villastraat 106: zwarl zijden japon, \V. de Graaf, Tuinlaan 8-4; kin- derhandschoen, Apotheek Jansen, Swainmer- damsingel 41;* oud zilver damesarmband, J. G. v. d. Vlies, Jan v.** Avennerfraat 33b; diverse handschoenen en wanten, schaatssioutel, rijwiel- sleutel, shawl, vulpen (defect), zakdoek inhou dende geld, en "een zilverbon (alles op de ijsbaan gevonden), D. Zeeman, St. Anna Zuster straat 85. Indien een gevonden voorwerp door den eigenaar bij den vinder wordt tjfgehaald, wordt mededeeling verzocht aan hei politiebureau, telefoon 69333. In het bureau Broersvest 95 (Winterhulp) worden Inlegvellen voor distnbutiestamkaarten uitgereikt, telkens 'van 9—12 en van half 2 half 6 (op Zondag 22 'Februari a s. van 12—2 uur). Morgen zijn aan de beurt zij, wier familie-' naam __b,egint me' De lot en met Ma,; Za terdag 14 Febr. Me t/m. Ne; Maandag 16 Febr Ni t/m, Pi; Dinsdag 17 Febr. PI. t/m. Ren; Woensdag 18 Febr. Roo t/ra. Schoo; Donderdag 19 Febr Schr. t/m. Stek; Vrijdag 20 Febr. Stel t/m, Veg; Zaterdag 21 Febr. Vel t/m. VI; Maandijg 23 Febr. Vo t/m. Wie; Dinsdag 24 Febr. Wig t/m. Z. Bewoners van Schiedam-Kethe! kunnen hun inlegvellen op het bureau Broersvest 95 ,in ontvangst nemen en bovendien alleen op Woens dag 25 Februari a.s. - in het schoolgebouw Schiedamscheweg 52 van 9 tot 12 of van 1 tot 4 uur. Bij de uitreiking zuMen moeten worden overgelegd: a. de distributicstamkaarlen van het geheele gezin; b. bon 13 van de reserv'ekaart (dit is de laatste kaart vair het thans geldige distiibutiobonboekje). VLAARDINGEN A Door J. v. H, is aangifte gedaan, dat uit zijn weiland aan den Broekwcg 13 knolwilligen zijn ontvreemd.-Onbevoegden hebben de boomen omgehakt en meegenomen. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat dit was gedaan door den 22-jarigen P.C.V., die in verband hiermede is uangehouden. Hij heeft de boomen aan een inwoner van Vlaar dingen, die geheel te goeder trouw was, ver kocht en met «behulp van diens personeel omgehakt en vervoerd. .Do 44 jarige G. J. v. d. Swonende te Rotterdam, heeft aangifte gedaan, dat 'men de geslachtsdeelen van zijn herdershond met. een scherp voorwerp heeft afgesneden. De eigenaar heeft zich genoo'dzaakt gezien het dier te laten afmaken, daar het onduldbare pijnen? leed en herstel niet meer mogelijk was. Dit -feit zou vermoedelijk in het voorm. Vlaardinger- Ambacht gepleegd zijn. Dislribuiie-aihaaldienbt. De distributieafhaaldienst van de „Alge- meene" wordt met ingang van 14 Februari 1942 opgeheven, oijidat de distributieautoriteiten geen verdere medewerking verieenen. Zijp patroon bcsiokn. Uit do werkplaats van C. S. werd dezer dagen een portefeuille met f160.vermist, die gestolen blek te zijn door. den 11 jarigen loopjongen J. Ein diens? van S. Eenige wekeu geleden heeft de jongen ook oen couvert met f 60.— weggenomen. Van het totaal bedrag van f 220.is f 170.— terug gevonden, dat de jongen aan een vriendje in bewaring had gegeven Het ontbrekende geld heeft de jongen besteed aan het koopen.xan kleine dingen en van snoepgoed. 4 - Meiic gcsfoleu. Door de recherche is' aangehouden de 27- jarige J. de Bdie uit een hem ten 'vervoer toevertrouwde mdkbus ten nadeole van den veehouder S. V. melk had ontvreemd en bet tekort met water had aangevuld. Na verhoor en het opmaken van pioces-verbaal "is hij heengezonden. i Gisteren hadden zich voor den economischen rechter te Groninger enkele personen te verant woorden in vciband met frauduleus slachten. De 54-jarige betonwerker S. de Hoog te Euvelgunne had drie koeien clandestien geslacht. De officier elschte zes maanden met verbeurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. De economische i echter veroordeelde hem conform den eisch. Zes maanden gevangenisstraf kreeg ook de 37-jarige veekoopman H, Boomstra te Opende, nadat hij, in October reeds voor een dergelijk feit was veroordeeld, in December wederom eeni ge schapen clandestien had geslacht. Het vleesch werd verbeurdverklaard. De 73-jarige koopman J. van der Heide te Gro ningen had in zijn schuur aan het Hoornschc- diep een schaap geslacht. Een deel van het vleesch had hij verkocht. De officier eisehte tegen verdachte, die al eerder voor dergelijke feiten was-veroordeeld; zes onaandeii' gevangenis straf. De economische rechter veroordeelde hem conform den elsch. Do justitieele dienst van de "Haagsche politie heeft den 42-jarigen reclameschilder G. H. aangehouden, dte het vertrouwen van een koop man in twcedehandsche goederen had weten te winnen en daarvan schandelijk misbruik had gemaakt. Laatstgenoemde had TI. oen bedrag van f90 ter hand gesteld, om een radiotoestel to koopen, terwijl hij hem tevens een ander apparaat in bruikleen had gegeven. Do man had liet geld ten .eigen bate aangewend, evenals de opbrengst van het toestel, dat hij voor f125 verkocht had. Hij had echter nog meer op zijn kerfstok. Do koopman hoopte n.l. binnenkort zijn 121/2-jarig huwelijksfeest te vieren en wil de dit een1 beetje luister bijzetten, door zijn gasten op jenever te tracteeren. De schilder zou er wel even voor zorgen, waartoe hij een voor schot van f 320 kreeg. Ook dit geld verdween echler, daan hij volgens zijn verklaring twee personen ontmoet had, die hem koffie zouden kunnen leveren. M. was hierop ingegaan, maar had mannen noch koffie ooit weergezien. De oplichter is door de politie iff bewaring gestold. Kerk Ned. Prot. Bond Westvest 90 ZONDAG 15 FEBRUARI, 10,30 UUR Rm. Leiden SCHIEDAM. Passage Theater 2.15 en 7.30 uur: Immer nurdu Monopolo Theater. 215 en 7.30 uur. Meisjes van de H. B. S. 12 Febr Passage Theater, half 8. De Ramblers 15 Febr. Passage Theater 1 uur Gemengd Koor. Opvoering Opera Der Freischütz (Nederlandsche vertaling). ROTTERDAM. Heden e.v.d.Arena, 215 en-half 8. Gezelschap Van Aerschol en Jacques van Bjjlevell Mooie Murietje. Heden tot en met 15 Febr. Museuitf Boymans. Tentoonstelling schilderijencollectie- Nfigb. 12 Februari: De Kleine Comcdie 7.15 uur. Ned, Opera Carmen. BIOSCOPEN. Lux01. 1 30, 3.45, 7.30 uur. Zeven jaren pech. Capitol. Doorl. van 1.30 uur af, Zooiets doet mijn dochter niet. Prinses 2.15 en half 8. Parkstraat 13.' Voor "de rechtbank te Almelo stond terecht M. J M F. uit Enschede, die in den loop van hel vorig jaar met minder dan zestig fietsen haa gestolen. Het was hem voornamelrjk om de banden te doen, doch ook onderdeelen haalde hij wel van de gestolenfietsen, waar van hij de restanten hier of daar achter liet of ia hot water gooido. F. legde een volledige bekentenis af." De- officier van justitie achtte het onbegrijpe lijk hoe verdachte een zoo groot aantal fiet sen heeft kunnen stelen. Hrj elschte tegen ver dachte twee jaapten zes maanden gevangenis straf. Vervolgens stond tercht G.-WVuit Enschede, beschuldigd van heling van een aantal ban den. Wv ontkende ten stelligste, doch F. ver klaarde, dat hij een aantal banden aan ver dachte had verkocht, hoeveel kon hij niet. zeggen. ,'i'egen dezen verdachte eischto de officier van justitie een jaar en zes maanden gevangenis straf. De uitspraak in heide zaken werd bepaald op 17 Februari as. Een inwoner van Diemen stond gisteren voor den economischen rechter te Amsterdam, mr. F. Tabingh Suermont, terecht, omdat hij verscheidene artikelen der distrihutiebeschik- iciruien had cverlrcden. De man was in het bezit gevonden van een halve koe die hij via een bestolhuis bij zich tliuis had laten bezorgen. Bovendien had de politie 350 brhodhoimen bij hem ontdekt, waar van er op dal moment 150 geldig waren en 200 nog moesten worden aangewezen, in een bestelhuis aan den -Singel had hrj verder nog 12 K.G. peper en 23 K.G. cacao staan. De Die- menaar gaf toe, dat hij het vleesch had ge- koent. Dat was echter volgens hem voor eigen gebruik. De broodbonneii| verzamelde hij, want hij was een verwoed verzamelaar. Bij zijn ver zameling scheen hcj veel medewerking te on dervinden, gezien het groote aantal brood- bonnen, dal vrienden en kennissen hem voor dit doel beschikbaar wilden stellen. Van de cacao en peper beweerde hrj niets te weten. Do ofdcier van justitie, mr. P. 's Jacob, hecht te niet veel waarde aan da verklaringen en eisehte een maand gevangenisstraf. Do economische ïechter legde een maand ge vangenisstraf en voor de overtreding van het specerijen-besluit bovendien 20 gulden of 10 dagen op. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van justitie van 10 Februari 1942 is benoemd: Tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, mr. J. van IJsendoom, waarne mend ambtenaar van het openbaar ministerie hijj de kantongerechten in hot arrondissement Haarlem. Geboren: 9 Febr,Johannes Petrus, z. van P. J. Burger en C. J. Elgers, Dr. Nolestr. 1. 10 Febr.: Lambertus, z. van T. Spronk en G. Baas, Stationstraat 75. 11 Febr.: Joseph/Petrus Karei, z. vanJ. v, d. Ven en M. Koppescbaar, Verbrande Er ven 8. Gehuwd: 11 Febr.: C. F. v- Lieshout, 23 jaar en II. F. v. d. Koelen, 27 jaar. C. Kloot, 19 jaar en C. de Regt, 20 jaar. C. A. Schouten, 22 jaar en C. A. Berkhout, 21 jaar. O velleden: 9 Febr.: M. C. Donkers, 86 jaar, wed. van. P. van Amen, Huysmansstraat 15a. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 12 Fe» biuari. (DN.B). Het opperbevel van de Diutscho weermacht maakt bekend In hot oosten worden nieuwe, talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Aan het Douetsfront uierpen" Duitsche, Hoe meenscho en Kroatische troepen tijdens de voortzetting v,an hun "aanvftl don vij and 111 weerwil van den taaien tegenstand «verder terug. In den centralen sector van het front werd een sinds dagen 'ingesloten vyan- dehjko gioep nla hevige gevechten nog nauwer ingesloten. "lil Noord Afrika aan hc.de zijden leven- "digo activiteit van verkenners. Duilsche formaties jachtvliegtuigen en gevechts vliegtuigen bestookten, doeltreffend gemo toriseerde colonnes van den vijand. In het zeegebied rondom Malta werd een kruiser van de Dido-klasso door bommen van, Duitsche gèvecht»vhegteigen getroffen. Aanvallen van de luchtmacht overdag en des nachts waren gericht op vliegvelden, havenwerken en beïineop slagplaatsen vah het eiland. Aanvallen van Britscho bommenwerpers op het zuidwestelijke Duitsche gebied ver oorzaakten in den afgeloopen nacht ge ringe verliezen onder de burgerbevolking. In de periode van 31 Januari t-H 10 Fe bruari Verloor do Britsehe luchtmacht 67 vliegtuigen, waarvan 38 boven de M.d» dellandscho Zee en in Noord-Afrika. In dezelfdo periode gingen in den strijd tegen Groot-Brittannié 13 eigon vlieg:ui gen verloren. Kapitein Baer, „Staffelkapitaen" van een jacliteskader behaalde zijn S9e en 90e overwinning in de lucht. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V Matige omzetten. Onzekere stemmimng. Iets lager koerspeil. Onregelmatige prijsbeweging. Nederlandsche beleggingen kalm. OBLIGATIES 669^1942 Staatsleningen 12 FEBR- 1942 Nederland V.K, HEDEN 3J% Ned.'41 OS 97V8- 8 &°/n 100 /jn 100 fa 4% II m.b.f.Wl /4 101'/, 4% '40 II 100 L 1007a 3% '86 987a 3% '37'91's 9174- V8 3-3J '88 957 957]aV* 2J% N.W.S. 787a 79l/4 Ned. Oost-lndEh 3% Ned.-Indié 1937 89ys 89 3% Ned.-Indió '87,1 887, 897s A ANDES'. EN Banken Kol. Bank 1461/» 158 - Ned.-Ind. Hand.Bnk 98 9o74 Ned. Handelmij. l^5 120 Industr. Ondern, (Binnenland) Aig. Kunstzijde Unie 6"A VanBerkel188 I8U/18 l/t Cert. Caivé lfL~ 6 Centrale Suiker ff®,-,* Ned. Fokker 219'/, 219 Lever Bros IJnil. .J,™ Ned Ford 844'/s 845 Philips Glo;Ü."G.B. 800 298 - 802 Petroleum. Dordtsche Petr. '212 21078 Kon. Petr. Mij246 /4 241 4 - Rubber Amsterdam Rubber 1797s 172 -41/, Bandar Rubber 168 127 Deli Batavia Rubber 129 124'/,. Kendeng Lemboe 189 185 Oostkust 87 Serbadjadi 77 74 6 Ver Ind. Cult. Önd. - "57, Suiker iiandelsver. A'dam 2957, 287 921/, Javasche Cultuur 178 170 Ned.-Ind. Suiker Unie 171 170V, Ver. Vorst. Cultuur 85 82 4 Tabak Deli Batavia 140 1357,— 40 Deli Mij1657, 162 6 Senembah' 1^8'/, - 144 Scheepvaart Hoii.-Amerik. Lijn 132 180 17. Java-China-Japto- Lijn" H07. 109 10 K.N.S.M. Nat. Bez. 1687. 169 71 Kon. Paketv.-Mij.1607, iSb1/,7. Ned. Scheepv. Unie 164 151 2 Rotterd.Sloyd 1887, 182 Stpomv.-Mij. Ned.185 1827,8 Incassobank N.V. Kaar wij vernemen, is in do vergadering van 12 dezer var? den raad van commissarissen, der incasso-bank N.V. besloten aan da op 5 Maart a.s te* houden algomeeno vergadering van aandeelhouders voor te stellen om over het jaar 1941 een dividend uit te keeren van 6 pCt. (vorig* jaar 6 pCt.). Tokio, 12 Februari, (D.N.B.) Naar de laat ste berichten van het front op Singapore melden, zijn de straatgevechten om het bezit der stad Singapore practisch reeds geëindigd en is het geheele stedelijke gebied, met inbe grip van de groote Installaties van de han delshaven in het Zuid-3iVes(en hecht in Ja- pansche handen. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe. Militaire kringeii wij zen er op, dat met de veroveiing van de stad en vooral van het havengebied hef iot van de geheele eilandvesting practisch be zegeld is. Natuurlijk moeten nog verdere gevechten en zuiveriugsacües vun grooten omvang verwacht worden, vooral in het gebied van de oo'flogs- liaven on van het vliegveld Selelar. Tot deze van vertrouwen doortrokken opvatting is meu volgens te'Tokio gegeven veiklarmgen, gerech tigd, behalve door de superioriteit van den Japonschen soldaat en van zijn uitrusting, niet in do laatsto plaats- door bet feit, dat het ge- vc-chlsmoroel der overblijvende Britsehe troe pen ten zwaarste geschokt is. Men heeft hot lot van de geheele eilamTvesting reeds militair als bezegeld kunnen, beschouwen op het oogonblik dat Japansche stoottroepen de Singapore be- hoerschonde hoogste heuvel bij Boekit Tirnah hadden veroverd! Deze berg kan worden ver geleken met de in de oorlogsgeschiedenis op- geteckende beroemde hoogte 203, welker be storming in den Russisch-Jenpanschen oorlog leidde tot den val van Port Arthur. Stockholm, 12 Februari. (D.N.B.) Naar de Londensche zender hedenochtend meldde, wor den op Celebes, waar de Japanners nieuwe lan dingen hebben uitgevoerd, op het oogenbllk fel le gevechten geleverd. Voorts heeft het hoofdkwartier meegedeeld, dat Japansche troepen op 10 Februari de bezet ting van Bandjermasin aan de Zuidkust van Ne derlandsch Borneo hebben voltooid. Bandjermasin een versterkte havenstad Martapoera en Barlto, op 20 K.M. van de zee, is de -hoofdstad van Nederlandsch Borneo. De stad, die zetel is van den* resident van Zuid- en Oost-Borneo, heeft ongeveer 65000 Inwoners. De voornaamste uit- voerproducten van de residentie Bandjermasin zijn petroleum, steenkool en rubber. De Amerikaansche verliezen bij Pearl Harbor. Lissabon, 12 Februari. (A.N.P.) De New York -Times publiceert een verlleslijst, waaruit blijkt, dat de verliezen der Amerikaansche ma rine bij den Japanschen aanval op Pearl Harbor grooter waren dan de verhezen der Amcrikaan- she vloot gedurende den wereldoorlog 1914— 1918. De Joden ia Frankrijk, - Parijs. 11 Februari. (D.N.B.) De militaire bevelhebber In Frankrijk heeft bepaald, dat Joden zich voortaan na 's avonds acht uur niet buiten hun woning mogen bevinden. Voorts mo gen zij niet verhuizen buiten hun huidige woon plaats. Hoofdredaclour en stadsnieuws: M. Stavenga, Schiedam; buitonland: G. J. Lensink, Den Haag; binnenland: D. Maltha, Schiedam. Heden overleed, tof onze diepe droefheid, nog onverwacht, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, JAN HAANSTRA, in den ouderdom van 72 jaar. E. A. HAANSTRA— Muermans. H. W. HAANSTRA. C. J. HAANSTRA van 't Hoff., en Kleinkinderen. Schiedam, 11 Februari 19'42, Oosterstraat 9. De teraardebestelling zal plaats hebben Maandag, 16 Febr. a.s., op de Alg. Begraaf plaats te Schiedam. Vertrek van het sterfhuis te 3 uur.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2