Een gruwelijke oorlogsepisode Gem. Kennisgevingen Pag. 3 EERSTE. BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Het proces van de uitmoording der gevangenen te Abbeville - BINNENLAND Geen stadsbussen op Zondag Rechtszaken -'fSentengd Nieuws Raadhuis te Ede" in brand In Rotterdam verdwijnen jaarlijks 8000 fietsen Hondenbelasting Zes maanden voor, clandestien slachten Verkocht zonder bon .Diefstal van boter Vervalschte bonnen 27 en-28*FEBRUARI Sport Ned. Wandelsportbond Burgerlijke stand Donderdag 19 Februari 1942 ~\ir Voedingsgewassen in eigen tuin Ruim 40.000 hectaren tuingrond wachten op beteling Oproep Dynamisch BSWSgEONDSM Zand op den weg i (Van onzen Brusselschen correspondent.) Men lierinnert zich de ontzetting, onmiddel lijk nadat de kanonnen' in "het Westen tot zwij gen waren gekomen, toen ontdekt* werd to Abbeville, in hat Sominedepai toment, dat al- Jaar een waar bloedbad wasv aangericlit onder do gevangenen die, uit België komende, dooi do Belgische autoriteiten aan do Franschen waren overgeleverd. Deze zaak was o.m. een van do redenen waarom de Belgische auditeur- generaal gedurende geruimen tijd wérd gear resteerd. liet onderzoek dat door de Belgische instanties werd gevoerd, op klacht van rnr. Van Dieren en mi. Romsée, heert intusschen geleid tot ontslag van rechtsvervolging te zijnen gunste. Doch van Duitsche zijde werd door een kommissaris van de krimineeie politie, met •Randplaats inMen Haag, van einde Juni af een-uitvoerig onderzoek gedaan om de verant woordelijkheid vast te stellen in verband met de terechtstellingen die op waarlijk barbaarsehe wijze worden doorgevoerd. Het minste dat hier over kan worden gezegd is, dat hel buitenge woon knap werd gevoerd. Alhoewel vrijwel geen gevens voor handen waren is de Duitsche kommissaris er in geslaagd een dossier samen te stelien hetwelk er toe heeft geleid dat twee beschuldigden, luitenant Roger Caron,'45 jaar, dorpsondeiwijzer te Noyelles-en-Chaussée en de 87-jarige sergeantchef Etienne Mollet, land bouwer, "uit Beaurevoir beiden" behoorende tot de 5e Compagnie van het 28e territoriaal regi ment, die aan de bloedig? kiosk te Abbeville hebben 'geopereerd, naar den krijgsraad-werden gezonden, die normaatjzetelt te Parijs, maar voor die .gelegenheid naar Amiens is gekomon" en ook te Abbeville zelf een zitting heeft gehou den met verhoor van getuigen ter plaatse zelf. Wij zijn in de gelegenheid geweest.deze debat ten persoonlijk te volgen voor zoover "zij te Amions én' te Abbeville reeds hebben plaats gehad. De Krijgsraad heeft uitvoerig getuigen ge hoord, confrontaties gehouden en heeft met scrupuleuss nauwkeurigheid aan de beschul digden en hun verdedigers gelegenheid gegeven de 'aanklacht van moord voor Caron en van medeplichtigheid voor Mollet to bestrijden. Het zou ons te ver leiden in alle bizonderhedeh te treden. Doch het is een feit dat de rechtbank met alle middelen tracht zich een objectief denkbeeld te vormen van de toedracht der zaak en de daarmee verband houdende verantwoor delijkheid van de'tweee beschuldigden. Toen op 10 Mei de oorlog begon werden hier ta lande door de Bolgischo autoriteiten tal van arres taties verricht van Rijksdultsehers en andere vreemdelingen, terwijl ook Beigen werden in gerekend, hetzij om hun politieke opinies, zoo-, ais Degrelie en Joris van Severen, hetzij om andore rfdonen. Dal hieronder personen waren die zich niets hadden te verwijten, kan men go- rust aannemen. Hoe dan ook, toen op .15 Mei de Duitsche legers de doorbraak in de richting van de zee exploiteerden en de gevangenen naar Frankrijk worden gestuurd, werd te Brugge een transport gevormd van 78 gevangenen die over Duinkerken, waar Léon Degrelie werd verwijderd uit de groep en Béthune naar Abbeville werd gezonden in drie vrachtauto's. Het is bekend dal zij hiqrbij aan allerloi hate lijkheden en ernstige mishandeling werden bloot gesteld. Geen enkel verhoor was afgeno- 'inon1. Op 19 Mei vertrok het transport uit Bé thune naar Abbeville waar al de gevangenen werden ondergebracht in den kelder van-een nieuwgebouwde kiosk op de Place de la Répu- blique. De stad stond bloot aan hevige bom bardementen en de verwoesting die men er kan- aanschouwen iaat -toe zich een denkbeeld te vormen van de atmosfeer,die er toen hoerschte. Op 20 Mei werd aan de Franschen het bevel tot den aftocht gegeven. In werkelijkheid had; dén de gevangenen naar Beauyais moeten ge- voerd .worden doch men kan vermoeden dat de Franschen gemeend hebben de auto's zelf beter te kunnen gebruiken voor eigen lijfsbe houd. in elk geval zaten do gevangenen op 20 _Mei in den kioskkelder.' Uit de getuigenissen van oen tiental dergenen die aan den dood zijn /ontsnapt, kan men zich een denkbeeld-vormen van de waarlijk onbeschrijfelijke tooneelen die zich daar hebben afgespeeld. De gevangenen gaven zich geleidelijk rekenschap, dooi de toe nemende zenuwachtigheid bij de soldaten, dat er iets op til was. Zij konden vrij goed opmerken wat er gebeurde iangs do vensters die in den kioskkelder aanwezig zijn Op zeker oogenbiik het juiste uur is niet goed bepaald omdat iedereen 'elk besef van tijd verloren had zijn 'militairen in den kelder verschenen om een groep van viei gevangenen, zoogenaamd om brood en soep te halen Een minuut latei-hooide men in de kiosk geweerschoten buiten knallen. Een tweede groep werd buiten gehaald en weer knalden scholen. Toen begreep men De ontzet ting was grenzeloos Sommigen -zongen de „Marseillaise", om do soldaten duidelijk te maken dat zij geen spiopnen waren of wal ook. Anderen zonden geestelijke liederen Niemand wou nog den kolder verlaten. Toen werden zij met geweid buiten gesleept Men ^ee! hoe .Joris van Severen hierbij een b§wonderons- waaidige houding heeft gehad. Hij behoorde tot de derde groep en zijn bedoeling .was de soldaten te overtuigen dat zij zich schuldig maakten aan een barbaarscho handeling. Hij heeft het met den dood betaald. Volgens een getuige zou hij het geweest zijn die op zeker oogenbiik is gevlucht en een 100 metei vei der dan den latalcn muur werd neergeschoten Maar volstrekte zekerheid zal men daaromtrent wel nooit hebben. Nog twee groepen worden aldus buiten gehaald en neergeschoten. Onder hen bevonden zich een prieslei en een 60-jarige vrouw, uit Brugge, alsmede eon jonge Belgische soldaat. In totaal werden 21 gevangé nen terecht gesteld, onder wie 6 Beigen, -1 Duitschers, 2 Nederlanders, 5 Italianen, 2 Hongahrsche Joden en 1 Canadees. Sommigen werden met bajonetsteken en kolfslagen afge maakt. De Duitsche kommissaris is er in geslaagd met de hulp van een Duitschen en twee Fran- sche dokters de indentiteit van de slachtoffers uit te maken. Ilij is er verder in geslaagd do eenheid vast te sleilen waartoe de soldaten behoorden die aan de kiosk waren en zoodoende is hij er ook toe gekomen hun officieren te vinden. Onder de getuigen die tot de'Fransche groep beliooren is er niet een die met beslistheid en nauwkeurig inlichtingen verschaft. Do recht bank heeft in verband hiermede blijk gegeven van een groote tegemoetkoming door de ge tuigen niet te verplichten onder eed te spreken, want ongetwijfeld waren talrijke elementen aanwezig om hen van meineed te beschuldigen, althans enkelen onder hen. Ziende waren zij dien dag blind en hoorendo doof. Nochtans zijn zij hot allen eens om het gebourdo aan(de kiosk-als onmenschelijk-te bestempelen én er hun afschuw over uit te spreken, liet was de afschuw* die hen zou hebben aangezet zich met do zaak niet in te laten en zich zooveel mogelijk verwijderd te houden. De lezing van den beschuldigde Mo! let is dat op zeker oogenbiik een garde mobile in den post is gekomen nabij den spoorweg, op een 200-tal meter van de kiosk, waar hij met een 8-tal manschappen zich ophield om vrijwilligers te vragen voor de terechtstelling van spionnen en valschermspringers. Ilij is wel willen gaan, maar zbu aan zijn manschappen geen bevelen hebben gegeven hetzelfde l,e doen. Nochtans zou hij zelf geweigerd hebben te schieten, al hoewel hij toegeeft op den vluchteling te heb ben geschoten. Toen hij hoorde dat de eerste terechtgestelden „Leve België" riepen voor zij den dood ingingen, heeft hij, zoo beweert hij verder, scrupules gehad en is hij naar den plaatselijken commandant geweest om een schriftelijke bevel te vragen. Deze, kolonel Haivin, was afwezig. Zijn plaatsvervanger, commandant Dingeon, deelde hem mede, dat hij het bevel had gegeven do gevangenen-neer te schieten en dat er geen schriftelijke bevel noodig was Hij is nadien nog teruggekeerd pn kreeg hetzelfde bevel dat niet voor hem was bestemd, beweert hij, maar voor den gendarm. Ten slotte, de terechtstellingen steeds voort gang vindende, heeft hij een brief gestuurd aan zijn compagnie-commandant Rollet om den bijstand van een officier te vragen. Deze heeft Caron ter plaatse gestuurd en volgens den iuite- nant.heeft hij onmiddellijk de terechtstellingen doen stopzetten Wanneer hij ter plaatse ver scheen, zou een jonge vrouw op do knieën om genade hebben gesmeekt.- Hij was hierdoor sterk getroffen. Nochtans zijn de getuigen die in den kolder zaten het eens dat hij met getrok ken revolver en dreigend in hun midden is ver schenen vooraleer do laatste groep werd gefu- sileerd. Sommigen verklaren zelfs dat hij reeds de eerste groep heeft doen buiten treden. Een getuige verklaart, dat hij op zeker oogenbiik buiten een stem heeft gehoord, die riep dat het een schande was aldus vveerlooze gevangenen van kant te maken en dat een onderzoek zou plaats hebben. Het is nadien dat de terecht stellingen werden-stop gezel en Caron in den kioskkelder verscheen om de stopzetting aan te kondigen. Onderweg heeft dezelfde getuige nog een officier ontmoet, toevallig bij een halte van het konvooi dat te voet naar Rouen stapte, die hem bevestigde dat liet dank zij hem was, dat zij niet allen waren gedood. Maar Caron loochent zulks. Hij beweert dat er wel een twee de officier van het regiment ter plaatse is ge weest, die het volledig goedkeurde toen hij hem mededeelde, dat hij de terechtstelling had stop gezet. Dingeon zelf is gevlucht. Hij be vond zich in do vrije zone en .is ongeveer een jaar geleden gestorven. De man had zich ook het kistje toegeëigend waarin alle bezittingen van de gevangenen zich bevonden. De officieren die kwamen getuigen bevestigden dat.hij aan lagei wal was geraakt cn anderen bevestigden van hem te hebben gehoord dat hij het bevel tot de terechtstelling inderdaad had gegeven omdat hij mol meei wistwat met de gevangenen te beginnen. Toen dezen .weigerden uit dun kioskkelder te komen, werd er een handgranaat in geworpen, dia echter niet ontplofte 'en on middellijk werd teruggegooid. Op zeker'oogen biik word ook een mitrailleurgeweei opgesteld op den keldervloer, dat door den sergeant oven- wel werd verwijderd. Van de soldaten die tot de afdeeling van Mollet behoorden kan men niets vernemen maar toch bevestigt een hun ner dat Mollet hen heeft gelast naar de kiosk te gann mei hun geweer en patronen. Volgens Mollet waren liet voorbijkomende soldaten, die op de gevangenen schoten. Aldus ih algemeene lijnen de elementen van de zaak, waarin de krijgsraad heeft klaar te zien, zopder dal wij hierbij op volledigheid zöudon willen aanspraak maken Zij toont alleszins aan niet alleen welke onbeschrijfelijke verwering te Abbeville heerschte, vermits het mondelinge bevel van een officier, die zijn plicht vergat, hel mogelijk maakte dal 21 mertschcn werden terecht gesteld, zonder vorm van pro ces, maai ook hoe lichtzinnig andeie officieren zich van eike verantwoordelijkheid wisten te ontlasten.'* Het zijn dergelijke toestanden en het* is deze mentaliteit, die Frankrijk naar den afgrond heeft gevoerd, s Op last van hoogcr hand is thans liet rijden vifti stadsbussen des Zondags over het gcheele land verbuden. Maatregelen te Leiden Ier bestrijding dcc jeugdcriminaliteit. De burgemeester ran Leiden, mr. R. N. dc Ruyter van Steveniuck heelt een aanta! bepa lingen afgekondigd ter bestiijding van do cri minaliteit en ter bevordering van de tucht, orde en zedelijkheid onder jeugdige personen. KiaUilens deze bepalingen is het voortaan aan peisouen beneden den leeftijd van achttien jaar veiboden zich 's avonds tusschen acht cn twaalf uur op den openbaren weg te be vinden, tenzij in gezelschap van ten .minste een der ouders of een amlere(n) meerderjarige, die dan in hot bezit moet zijn van een dooi de ouders onderleekende verklaiing, dat hij of zij lot dit geleide gemachligd is. Jongelui, die. zich. in dit tijdvak noodzake lijkerwijze o,pi -straat moeien bevinden, ten einde zich. to begeven naar een "avondschool, bijeenkomst, van een vereeniging, cathechisatiè, dansles ot anderszins, moeten in het bezit zijn van een door de politie verstrekt en door de ouders onderteckend formulier, waaruit die noodzaak bljjkt. Voorts is aan meisjes beneden den leeftijd van ;18 jaar zonder geleide de toegang verbo-' den tot café's met vergunning of veilof A, en 's avonds na zeven uur bovendien aan bios copen of lokaliteiten met verlof B. Tevens zijn algemeene verbodsbepalineen afgekondigd om' zich op Zaterdag- en Zondagavond op de Steenstraat en den Stationsweg langer op te houden dan "voor liet gebruiken van deze wo- gem ais verkeersweg noodig is, terwijl een aantal met name genoemde wogen is aange wezen als wegen, waarop het veiboden is tus schen zonsondergang cn zonsopgang op den grond te zitten of te liggen met iemand van dc andere kunne. Vanochtend kort na negen uur ls brand uit gebroken in het gemeentehuis van Ede. De bo venverdieping en de kap van dRMn 1864 ge bouwde gemeentehuis, stond na korten tijd in vollen vlam. De onmiddellijk gewaarschuwde brandweer ondervond bij het blusschtagswerk groote moeilijkheden. Zij was slechts in staat met een stiaal op de waterleiding water te geven. Het gebouw is waarschijnlijk verloren, i Het is echter gelukt een gedeelte van den in ventaris, o.a. de archieven, in veiligheid te brengen. Voor de omliggende perceelen bestaat geen gevaar. - Het gebouw, dat geringe architectonische waarde heeft, was bestemd om te worden| ver bouwd en te worden ingericht tot politiebureau, uist gisteren heeft de aanbesteding voor deze verbouwing plaats gehad. In zijn requisitoir tegen" een fietsendief schat te mr. J. F. Hoeffelman, officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Rotterdam het aantal fietsen, dat jaarlijks in Rotterdam gesto len wordt cp 8000. Dat beteekent, dat er gemiddeld bijna elk half uur van den dag een fiets wordt gestolen. Oycrvcrhille kachel oorzaak van brand. Dihsdagnuddag heeft een felle uitslaande brand gewoed aan do Snoliiuslaan hoek «Joh, Gcrardlsweg te Hilversum, in een pakinnchting van een drukkerij. De brand, die tijdens het etensuur uilluak, word door een voorbijgan ger- ontdekt. De pakmrichting brandd» geheel uit, doch do brandweer kon uitbreiding van liet vuur naar andere perceelen voorkomen. Verzekering deU de sclipde. De oorzaak was oververhitting van een kachel, waardoor nabijgelegen materieel vlam vatte. Ingevolge het bepaalde bij artikel 3 der Ver ordening op de invordering der belasting op honden, gehouden in de gemeente Schiedam, (gcm. Blad no. 12 van 1908) ls de lijst, be vattende de namen van de houders van honderi binnen deze gemeente over het jaar 1942, van af heden voor- een ieder gedurende ACHT DAGEN ter gemeente-secretarie Afdeeling -Belastingen, Oude Kerkhof 17, ter Inzage neder- gelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen na genoemd tijdvak kunnen schriftelijke bezwa ren tegen den aanslag bij den Burgemeester wor den ingebracht En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 19en Februari 1942, Schiedam, 19 Februari 1942. 4321 22 De oflicier van justitie,, bij de rechtbank te Groningen eischte gisteren tegen Jacob. Oort wijn, van beroop varensgezel en wonende te Oudo -Pekela, die op Februari j.I. clan destien een varken ha/1 geslacht nadat hij op 4 februari wegens verboden handel in koffie en thee door den economisehen rechter lot drie maanden was veroordeeld zes maanden gevangenisstraf. De economische rechter veroordeelde ver dachte conform den eisch eveneens tot zes maanden gevangenisstraf. Voor den oeo-uöniischen ïechter te 's-Graven Inujis stond terecht de kellner J. A, Boef uit Wassenaar. Hij had in do afgeloopen maanden aan^vcrsciiflleiide" personen te Wa'ssehaar dislri- butiegoederen verkocht en afgeleverd zonder inlevering van bonnen. Do economische recljtor veroordeelde den man tot 8 maanden gevangenisstraf en tot een boete van f2000, bij niet-betaling te vervangen door 5 maandeh hechtenis, met onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring van "de in beslag genomen .goederen." in dezelfde zaak werd S. ICukler, wonende te Leiden tot vier maanden gevangenisstraf en tevens tot een boete van duizend gulden, te vervangen door vier maanden hechtenis, met onmiddellijke gevangenneming en verbeurdver klaring van do in beslag genomen goederen ver oordeeld. Hij had aan bovengenoemden J. A. B., thee, kaas, maïzena en havermout geleverd Een zekere A. Hendriks hoorde voor hetzelfde feit een -zeifd/© straf tegen zich uitspreken. Bakkerswagen gepl underd Een inwoonster van Den Haag, moj N. Kila de Jong, werd door don oconomisciien rechter veroordocld tot 14 dagen gevangenisstraf mei onmiddellijke gevangenneming. Zij werd er van •verdacht' op 13 Februari j.l. in de Ravesteijn- straat te hebben medegedaan aan hot plunde ren van een bakkerswagen. Als verontschuldi ging voerde verdachte aan, dat zij het brood bad betaald. Een andere inwoner van Den Ilaag, A. IV. Roodnat, werd voor hetzelfde feit eveneens tot 14 dagen gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming "veroordeeld. Officier cn rechter waren van oordeel, dat dergelijke vergrijpen snel en streng gestraft mpeten worden; de allergrootste belangen moe ten tegen uitspattingen van dozen aird be schermd worden. Clandestiene slachting Voor den economisehen rechter had zich voorts te verantwoorden een inwoner van Sas- senheim, zekero Q. J. van Kasteren. Ilij werd ervan verdacht begin December 1941 tezdmen met J. J. N, Duivenvoorden, te Warmond een rund geslacht te hebben. De verklaringen van vier getuigen k décharge mochten verdachte niet baten. Het feit word bewezen geacht door don inhoud van oenige processen-verbaal, en door do verklaringen van verdachte zelf en van een geluige a charge. Hel vonnis luidde 14 maanden, met onmid dellijke gevangenneming. VLAARE3INGEM Op aanwijzing van een ambtenaar van den C.C.C.D. is een persoon aangehouden, die in het bezit was van K.G. roomboter, 3 K.G. margarine en 2 K.G, vet. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat deze aitikelen door bedoelden persoon, den 50-ja- rigen A. A., waren ontvreemd bij een zuivel fabriek te dezer stede, waar hi] -werkzaam was. Het verdere onderzoek wees uit, dat ook nog drie" andere personen, n.l. de 40-jarige A. M., de 38-jarige T. C. v. K. en de 39-jarige M. A. C. v. d, S., eveneens op deze fabriek werkzaam, zich aan dergelijke feiten hadden schuldig gemaakt. Zij hadden reeds sedert on geveer een half jaar regelmatig deze feiten ge pleegd. Door enkele bakkers te dezer stede ls aan gifte gedaan, dat bij hen vervalschte distri butiebonnen waren ingeleverd. Den winkeliers wordt daaiom aangeraden bij het in ontvangst nemen van distributiebonnen nauwkeurig toe te zien en bij aantreffen van vervalschte bonnen onverwijld dc politie tewaarschuwen. IN T VERLEDEN LIGT HET HEDEN! IN Ï4ET NUi J>E WINTERHULP" WINTERH Ui-P -COLLECTE "Wandelen. Het algemeen bestuur en de raad van bij stand van den Ned. Wandelsportbond zijn de zer dagen to Utrcht ter vergadering bijeenge komen, ter bespreking van do agenda van de jaarvergadering cn enkele andere belangrijke punten. Besloten werd de verkiezingen voor het be stuur eerst het volgende jaar voor de eerste maal lo doen plaats vinden, zoodat de huidige bestuursleden voor 1942 zitting blijven houden. Medegedeeld werd, dat do avond-vierdaagsche in liet goheele land als open tochten zullen worden beschouwd, zoodat de deelname voor iedereen open slaat. Omtrent het doorgaan van de vierdaagsehe zal nader worden beslist in overleg met hot betrokken departement en den heer Breunese. Het bestuur toonde zaeli echler over een vierdaagsehe in '1942 pessi mistisch. Geboren:-17 Febr. Willy Charles, zoon van F. Schroeveis en P. H. Braem, J. A. Alb, Thijm- slraat 57. Herbert Pjeter, zoon van P.> Kroon en A. Lakerveld, Nassaulaan 75. Anna, Sdochter van C. Th, Rigters en L. M. llolleman, Voltastraat 33 Andreas Gcrardus, zoon van "F, B. Jansen oil A. L. Oetker, Dr. Noletstraat 1. Een als levenloos aangegeven kind van A. v. Giessen en-Mi v. Minnen, Nas saulaan 75. 18 Febr. Rudolf, zoon van J. J. v. Soest en Th. 11. v. Asseldonk, Boerliaveiaan 58. Gerard, zoon van A. v. Wolfswinkel en J. M. E. Beuger, Vlaardingerdijk 237. Gehuwd: 18 Febr. J. A. de Willigen, 19 jaar en J. II. Daalmeijcr, 20 jaar. C. v. d. Velde, 58 jaar en C. Krommenhoek, 54 jaar. Overleden: 17 Febr. P, W. Bergkotle, 61 jam, Nassaulaan 75. II. E. Ritmeester, 71 jaar, Burgemeester Knapportlaan 59. Nog is het winter, doch oiiheriaepelijk komt hieraan een einde en dan kan op vele terreinen do spade in dmi gtond worden gestoken ont een zoo gioot mogelijke productie van voe> dingsgewassen voor te bereiden. Do boeren en heroepstuinders welen web wat hun te doen staat en men mag vertrouwen.' dat zij over hot algemeen Urm beste beentje zullen voorzetten om den oogst te verruimen. Maar wat mag men van de particuliere tum- bezilters venvachten? In vele gevallen loont' het voor hen do moeite om aan een productie- - slag deel te nemen, althans pogingen daartoe aan te wenden? Ovor dit onderworp heeft ecu raUctpur ,van liet A. N. P. oen onderhoud gehad met den inspecteur van den tuinbouw cn liet tuinbouw- onderwijsj ir. A. "Wi van de Plas-clie, die de dagelijksciio leiding heeft van onzen Uünbouw- vooriichlingsdienst. Zooals pien weet heeft deze dienst, ressorteerendo onder de directie van den landbouw, een ieizende tentoonstelling on der de benaming „Voedingsgewassen in- e gen tuin" georganiseerd, hij welke gelegenheid een •handig boekje voor zeer lagen prijs veiknjgiwar ifi gesteld, dat tal van nuttige raadgevingen in houdt voor bezitters van particuliere tuinen of tuintjes en dat als opwekking tot een doelma tige bewerking van den tuin, in verhand met de noodzakelijkheid zooveel mogelijk voedings- gewassen te telen, groote waarde heeft. De oppervlakte aan pailicuhere tuinen in ons land bedraagt o|p zijn minst 38.000, hectaren, waarbij nog eenige duizenden hectaien vola- tuinen moeten worden opgeleid, alzoo in to taal ruim 40.000 bedaren. Deze zijn echter lang niet alle zonder meer geschikt voor de teelt van voedingsgewassen. Zoo dient in de eersie plaats rekening te wor den gehouden met de in paiticulicre tui nen slaande sierboomeu en amler loofhout, waardoor de gtond wordt beschaduwd cn dit zou, indien er te veel schaduw is, ton na- decle van den groei van voedingsgewassen strekken, die veel zon noodig hebben. Grasvelden, die goed in den zon liggen, ko men het allereerst voor omspilting tot gron den voor voedselproductie in aanmerking Ver» dor een groot deel van de besla-inde bloem- bpddon. - v Naast aardappelen Iele men voornamelijk peulvruchten, zooals bruine boonen, tuinboo- nen, stam- of stokslaboonen en pronkbennen, en veider andijvie, prei en boerenkool. Voor zoover de grootere oppervlakte het toelaat kan men nog verschillende andere gioenten fpan telen. Houten schuttingen ed zijn, indien' er voldoende' zon is, uitnemend geschikt voor be groeiing met klimmende boonen of cnvtu;i, Wie niet zelf zijn moestuin kan verzongen, late het zijn hovenier of tuinman doen en dit geldt vooral voor liet Spitten, indien men in zulk werk geen ervaring heeft. Tien vierkante meiers goede tuingrond kun nen 20 tot 30 k.g. aardappelen voortbrengen, dan wel 28 k.g. pronkboonen, 17 k g- stoksnij- boonen, 12 k.g. slaboonen, 24 kg- tuinboonen of 10 k.g. doperwten. Op zoo'n stukje grond kunnen 200 a 300 bieten, 35 a 50 boeren kool- of spruitkooPpkiiU,», GO A 75 koolrapen groeien. Met verschillende dezer producten kun nen in hetzelfde seizoen een voor- en oen na- teeii in toepassing worden gebracht. Deaan wijzingen hiervoor vindt men in het genoemde boekje; dat bij de Alg. Landsdrukkerij en bij de tuinbouw-advicsbureaux in verschillende plaatsen des lands verkrijgbaar is. leder helpe mee Niet alleen om zich voor zijn 'gezin wat meer voedingsgewassen le verzekeren, doch ook om andere redenen verdient de hier bedoelde grondbewerking aanbeveling. Voor de kindoren heeft zij groote paedagogische waarde, terwijl de banci des gezins er in vele gevallen door verslcikt zal worden. Verscheidene particuliere tuinen, zoo niet do meeste, zijn vrijwel verwaarloosd, vooral in de sleden Dorpsmenschen nemen in den regeU wel de verzorging van hun tuin. ter hand en zjj zullen thans "eigener beweging wel zoo veel mögelgk voedingsgewassen kweeken. Volks tuinders vinden hiertoe eveneens gemakkeiyk aanleiding, waarbij zij kunnen prefitcoren van gezamenlijken inkoop van zaden, pootgoed enz. Indien met name in de steden wat meer zorg -wordt besteed aan de particuUere tuinen, in dien zin, dat zij op doelmatige wijze dienst baar worden gemaakt aan de voedselproductie, dan beteekent dit niet slechts "voor de bo: treffende tuinbezitters, doch indirect ook voor de, gemeenschap een zeker voordeel. De bloemenkweekcrij in de particuliere tui- iiod behoeft niet geheel to worden verdron gen, doch zij kan worden beperkt lot een minimum, dat voor het aanzien van den tuin gewenscht is. - Dit geldt evenzeer voor de gemeentelijke plantsoenen en perken. Het kweeken van voe dingsgewassen op deze gronden moet zeker, niet uit vrees voor baldadigheid of diefstal achterwege worden gelalen. De ervaring heeft geleerd, dat bij keurig onderhoud die vrees niet gewettigd is. Overigens kan liet politie- toezichl in dergelijke plantsoenen wel wat wor den verscherpt en verder kan de medewerking van hoofden van scholen en van do ouders der schoolgaande jeugd worden mgeioepen om de plantsoenen te beschermen. De arbeid, in de particuliere tuinen ver richt, ten behoeven van de teelt van voedings gewassen, kan vele gevallen bijdragen tol verhooging van levensgeluk en gezinsvreugdc. Omustigo tijdon moeilijke rijden onze kere tijden. Zie hier enkele van die vage uit drukkingen, dte men geregeld hoort twamieer liet gesprek gebracht wordt op do gebeurte nissen, die zich in de wereld afspelen. Het zijn uitdrukkingen die er op duiden,' dal men "geen begrip heeftvan wat er in. werke lijkheid gebeurt. Want landgenoot, deze tijd is in do eerste plaats dynamisch. In dezen tijd staan de besten onder de volkeren op. Zij dulden niet langer dat do toekomst van hun vaderland en het geluk van hun volksgenooten afhangt van Jodenknechten en politieke avon turiers. Zij. beseffen liet "enorme gevaar, dal het bolsjewisme ook voor hun land en volk beteekent Zij stellen daden tegenover hot ge leuter ,van hen dio over onrustige, moeilijke en onzekere tijden prevelen. Noen, wtj leven in een dynamischon tijd. Het woord is aan hen die deze tijden begrijpen. Het woord is aan de nationaai-soeialisten. Aan de strijders in de legers in "het oosten. Aan de leden van de legioenen die het bolsjewisme vernietigen. Het woord is ook aan u, landgenoot, vanaf het oogenbiik --dat u do consequentie van dezen lui aanvaardt on u aanmeldt bij het VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND Koninginnegracht 2*2, 's Gravenhage.* Gaarne zag ik het volgende opgenomen. Zeer velo klachten worden geuit betreffende het moeilijke verkeer door de Schiedamsche straten, vooral door bostuurders vaa bespan nen wagens. Do autoriteiten zouden hior.n ver betering kunnen brengen door zand te laten strooien. Beweerd wordt, dat do toestand in dit opzicht te Rotterdam veel beier is, dat dit in Vlaardingen het geval is, daarvan heh_ik mij persoonlijk overtuigd." Riet ter stede kunnen vele paarden nauw olijks op de been blijven; verscheidene zijn reeds gevallen en niet zelden krijgen de dieren ook nog zweepslagen. Met betrekkelijk weinig kosten en moeite kan in do situatie verbetering worden gebracht, wat veel getob van voerlieden en dieien zal voorkomen. Hoogachtend; J. RREUGEU. St. Anna Zusterstraat 33b. Hoofdredacteur en stadsnieuws: M. Slavenga Schiedam; buitenland: G.'J. Lensink, Den ll.inu binnenland: D. Maltha, Schiedam.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 3