STADSNIEUWS Laatste nieuws We Ae Kerk en Scheel Gemeftgd fMteaswss Gem. Kennisgevingen Mej. E, Eeuwijk, Lange Haven 128 j. a. j^. Tulnlaan 34 Telefoon 67870 Zaterdag 7 Maart 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pügj. 2 Nabetrachting N.V. Metaalbuizenfabriek Mij. „Excelsior" Zondagsdienst Het laatste theerantsoen Afhalen bonkaarten Kerkdiensten Ned. gemeente Herv. De ijsbaan Vrachtauto in de haven Lustrum V.C.J.G. „Pantserkruiser Sebastopcl" „Het leven is heusch niet zoo kwaad"- Uitreiking distributie bonkaarten Behangers en Stoffeerders werkzaamheden Bij verhuizing, enz., enz. Woninginrichting, Behangerij, Stoffeerderij Hoogstraat 186-184, Schiedam, Tel. 67581 ■enaa Godsdienstige samenkomsten op Zondag Pater Borremaeus de Greeve O.F.M. Wereldstad-variété Kindje bij binnenbrand omgekomen Hinderwet Afhalen bonkaarten Dames- en - Kinderkleeding naar maat Razzia onder smokkelaars te Ede BUITENLAND Vlakte van Noord-Java geheel bezet De" strijd om Bandoeng SCHILDER - DECORATEUR PRIMA materlaa! voorradig Overval in clandestiene slagerij BEURS VAN A»3STER&A£3 4°/o 4% 3% 'Vu 77» In -Stemmen" geeft dr. H. Faber een „Nabe trachting over de stcjnming over kerkeraad of kiescollege in de Ned. Herv. kerk. Wat leert ons, vrijzinnigen, de uitslag? vraagt dr. Faber: Ten eerste, dat wij een minderheid zijn in onze gemeente. Als wij het nog niet wisten, dan weten wij het nu. Het is niet waarschijnlijk, dat er vrij zinnigen voor den kerkeraad hebben gestemd en daarom zijn deze getallen welsprekend, voor al als wij bedenken, dat een zekere fractie van de andere zijde ook nog voor het kiescollege heeft gestemd. Wij hebben kunnen nagaan, dat van de aangesloten N.P.B.-leden ongeveer 60 pCt. van hun stemrecht hebben gebruik gemaakt. Ec zijn dus 40 pCt. thuisgebleven en ook onder de 1600 stemgerechtigden, die niet gestemd heb ben, zullen ook „vrijzinnigen" schuilen al zijn 2ij dan geen N.P.B.-lid. Hier wreekt zich de toestand, zooals hij nu reeds sinds 1894 hier bestaat. Doordat d.' vrijzinnigen reeds bijna 50 jaar buiten de kerk gesloten zijn, is hun kerk besef verzwakt cn wij mogen nog dankbaar zijn, dat zoovelen, ondanks de moeilijkheden in al die jaren, de kerk trouw gebleven zijn en van die trouw op 25 Februari hebben getuigd. Het Is altijd moeilijk om een nederlaag te lijden en hier om zal bij een enkele de neiging opkomen om nu maar meteen met de kerk te breken. Ik hoop, dat hij dit nalaten zal. Elk bedankje is een ver zwakking van die kerk, die in ons land een grootcn zegen verspreidt en al zijn wij hier in Schiedam van positieven medearbeid uitgeslo ten, ons lidmaatschap beteekent ook iets voor de kracht van de kerk in ons volksleven als ge heel gezien. Gij helpt door uw lidmaataschap op zijn minst al mede om in andere plaatsen vier honderd vrijzinnige predikanten te laten werken. Trouwens, ondanks den uitslag, is het nog mep noodig aan de toekomst te wanhopenl- Als ik denk aan onze tegenpartij, dan begin ik met een woord van gclukwensch, voor den uitslag allereerst, maar vervolgens ook voor de trouw cn het vertrouwen hun door hun mede standers geschonken. Het heeft mij gespeten, dat de strijd niet altijd gevoerd is op een wijze, die ik b.'ordt "!k acht voor den werkclijken op bouw van de gemeente, maar ik vergeet hierbij niet, dat wij zelf c k fouten hebben gemaakt Belangrijker is het den uitslag tezien van het gezichtspunt der kerk uit. In zeker opzicht valt het dan te v.aardeeren, dat de uitslag ons van den plicht ontl. ft dezen strijd voorloopig te lierhalen. Maar-een groote schaduwzijde blijft. Het probleem van de verhouding van de recht- zinnigen tot de vrijzinnigen; het groote strui kelblok voor een werkelijke vernieuwing van ons hervormd, kerkelijk leven en het probleem, dat „Gemcente-oj bouw" mede wil probeeren op te lossen, ligt er nog en-is verder v: zijn op lossing dan ooit. Het is door dezen stembus strijd in Schiedam opeens acuut geworden en' liet wordt door den nood der kerk en den nood 'des tijds steeds acuter. Van dc kerk uit gezien ls het de armoede van dezen strijd,' dat eigen- Sjk door niemand in .de discussieseen mogelijk heid tot uitweg uit de moeilijkheden gewezen is. Integendeel, de oude stokpaardjes werden weer van stal gehaald. Of werden zij toch niet meer zoo van harte bereden als vroeger? Ik heb het gevoel." Misschien zou dat de winst kunnen zijn van dezen strijd, dat wij dit hebben geveeld. Als wij daar eens de consequenties van zouden durven trekken, dan zou hij toch nog opbou wend gewerkt hebben. Maar dit te doen is In ons Nedr zr" anno '"'2 een :tie van durf. Ik weiger echter vooralsnog te gelooven, dat er geeu menschen zouden zijn, die door den nood gegrepen en door hun Meester geroepen, niet durven te zeggen: „Ik wil probeeren eén brug te slaan". Op deze menschen blijf ik hopen. Mijn hand blijft naar hen uitgestrekt... In het verslag van het boekjaar 19401941 van de N.V. Metaalbuizenfabriek Maatschappij „Excelsior", dat gistermiddag is *uitgebracht in de jaarlijksche vergadering van aandeelhouders, wordt melding gemaakt van een stijging der om zetten gedurende het verslagjaar. Op 10 April 1941 werd de heer G. Kattwinkel aangewezen als Treuhander de vennootschap. De commissarissen ir. G. H. Brandt en ing. W. A- Hoek, werden met de waarneming der directie beiast De verlies- en winstrekening van het boekjaar 19401941 geeft aan, zonder afschrijvingen, een winstsaldo van f 235.498,95, waarvan f 9000. per 1 januari 1941 als interim dividend betaal baar werd gesteld. Het slot-dividend werd be paald op f 3000.-—. .De balans per 1 Juli 1941 vermeldt aan: ma chines en inrichting, werktuigen en octrooien 185.913,89 (afgeschreven tot f3), gebouwen f 17.113,46 (afgeschreven tet 1.—), kantoorin richting f3.065,50 (afgeschreven tot f 1,—), voor uitbetaling machines f5.123,kas, postcheque en girodienst en bankier f 155.230,76, effecten 1 17.105.— vorderingen en vooruitbetaalde on kosten f72.637,21 en voorraden f239.357,44. Aan creditzijde: gewone aandeelen i 210.000, jvaarvau niet geplaatst f 150.000; preferente aandeden A 5000, preferente aandee- ien B £85:000; hypotheek o/g £47.200, rest Terplichting op termijn gekochte machines 113.500, crediteuren incl. reserve omzet-boni- ficaties f 99.501,62; res. dubieuze debiteu ren £8.937,45; herstel/onds £17.600; reserve fonds £10.957,59; reserve onvoorziene risico's £20.000; fonds tot behartiging van de belangen van het personeel f 1.690,83; nog niet geïnde coupons incl. reserve dividend-tantiëmeTmlas"- ting £5.361,85; reserve voor bizondere doel einden £111.711,10; 2 pCt. dividend (coupon 21 der pref. aandeden, coupon 11 der ge wone aandeden, betaalbaar 15 Haart 1942) f 3000. Blijkens de verlies- en winstrekening per 30 Juni 1941 wordt het winstsaldo ad £235.498,95 als volgt verdeeld: "afschrijving machines, in richting en werktuigen £83.910,89; afschrijving gebouwep £17.412.46; afschrijving kantoorin richting f 3.064,50; reserve bizondere doelein den f 1 il.711,10reservefonds £2400; herstel fonds £1200; personeelfonds £300; winslaandee! directie en commissarissen 1503; dividend 8 pX,'t. (waarvan 6 pCt. reeds uitgekeerd; f 12.000. De exploitatierekening ad £-316.003,10 ver: Tweldt een bedrag van f 1.010,83 voor koers verschillen. Dokiers. 'Morgen nemen de volgende geneeskundigenden Zondagsdienst waar: v. d, Berg, Lange Nieuw, straat 175; De "Bruijn, Nieuwe Haven 147; mevr. Duyster— Jamin, Burgemeester Knappertlaan 156 Ormel, Singel 76. Apotheken. Morgen neemt de apotheek van de firma A, Gouka, Hoogstraat 29 den Zondagsdienst waar. De zelfde apotheek zal ook den nachtdienst, die o-m 7 uur aanvangt, waarnemen. liet toegezegde theerantsoen van 10 gram per persoon, waar we, na de inlevering van de desbetreffende bon, met belangstelling naar uilzien, zal binnen korten tijd d.w.z. bin nen 2 A 3 weken worden gedistribueerd. Do administratieve moeilijkheden, die een recht vaardige verdeeling in den weg stonden, zijn thans opgelost. Morgenmiddag tusschen 12 en 2uur kannen zij, wier naam met A tot en met G begint, in het bureau Broersvest 95 hun bonkaarten afhalen, als zij wegens ziekte of andere geldige reden daartoe nog niet in staat zijn geweest. Zondag 15 Maart komen zij aan de beurt, wier namen met fl tot en met Z begint. Zij, die hun beurt uit nalatigheid hebben laten voorbijgaan, zullen moeien wachten tot de week van 23 Maart a.s., dus do week, waar in de eerste bonnen van do nieuwe bonkaart zijn geldig, verklaard. Van morgen af beginnen de middag-godsdienst oefeningen in de Groote kerk en de Nieuwe kerk weer om 5 uur. De situatie op de ijsbaan in Spieringshock is weer veranderd, zoodat het bestuur heeft besloten de baan hedenmiddag niet te openen. IJs en weder dienonde zal dit nu morgenochtend geschieden. Als daartoe kan' worden overge gaan, zai dit door middel van door de stad gedragen borden worden bekend gemaakt. Hedenmorgen is door de gladheid van de Straat cp de-Lange Ilaven een auto van dén grossier J. N., die op weg was om gas te iaden, nu eenige honderden meters gereden te hebben, in .do haven terecht gekomen. De beide chauffeurs dio in den wagen zalen, zijn er uit gesprongen. Een hunner werd boven een oog verwond en bezeerde een been; de ander bleef ongedeerd. Do auto, die leeg was, is met do achter, zijde op het ijs blijven slaan; de voorwielen zweven boven den wal. De vrachtauto is zoo goed mogelijk vastgesjord, in afwachting van do komst van een kraanwngen. no Vrijzinnige Chr. Jeugdgemeenschap be stoud in November j.l. 5 jaar. In verhand met de wisseling van do hoofdieidiug is toen besloten de lustrumviering uit te stellen tot liet voorjaar. Nader is de herdenking bepaald op Zaterdag 21 en Zondag 22 Maart. De bedoeling is in het kerkgebouw aan de Westvest een Bijhelsch spel: „Dc droom van Claudia Procla" von ds. C. B. Burger op te voeren. Dit spel is geïnspireerd op de uit lating van Clandia Procla, de vrouw van Pi- latus, die tot haar - man zegt (.Mattheus 27 vers 19): „Heb toch niet te doen met dien Rechtvaardige; want ik heb heden veel ge leden in den droom om Zijnentwil".- Niet-alleen in besloten kring zal Do droom van Claudia Procla tijdens de lustrum viering worden opgevoerd, maar ook nog eens in do week daarna, oveneens in het kerkgebouw. N. C. G. O. V. De afdeclitig Schiedam van de N.C.G.O.V. houdt Maart a.s. in Musis Sacrum een propagandasamenkoinst, waarin als spiekers zullen oplreden ds. G. Venema van Loosduinen en d3. J. \V'. Tonsbeek. Leden van de Vlaarding- sche aideeling van de N.C.G.O.V. zullen een hoorspel: „Des zeemans thuiskomst" opvoeren. Muzikale avond D. V. S. S. Do Schiedamsche Voetbal- en Athlotiekvereen. D.V.S.S. geeft Woensdag 25 Maart a.s. in Musis Sacrum een muzikale avond, waaraan hun medewerking verleenen een dames Hawaiian gezelschap, Cor Coppoolse'g orkest en Max Brox's accordeongezelschap. Passage Theater. Deze film schept een beeld van de groot» omwenteling in 1917 in het vroegere Rusland, in het bizonder in de marinebasis -Scbastopol. Het binnenloopen van den kruiser van .denzelf den naam in de" thuishaven' en het feest, dat aan boord wordt gegeven voor de élite van de stad beteekent, voor de revolutionaire mach ten liet teeken voor den opstand. Uit de nu volgende reeks van opwindende gebeurtenissen, die de cliaotische ontwikkeling prachtig sfeer geven, treedt de figuur van den nieuwen" volks commissaris, den vToegeren huisknecht van den gouverneur der stad, wel opvallend naar voren. De wilde hartstochten, weike dezen bol3jc\vis- lischen leider naast een soms ijzeren beheer- sching bezielen, spiegelen rich suggestief af op het harde, onbewogen gezicht van Werner Hinz, die deze rol zeer goed speelt. Het inkt tenslotte na brjna bovenmenschelijke pogingen een officier van den kruiser, graaf Wolgoff, gespeeld door Karl John, het schip in veiligheid te brengen en daardoor tevens zijn verloofde, de dochter van den gouverneur, uit de handen van den volkscommissaris te red- den; Camilla. Hom maakt van deze jónge vrouw uit de aristocratische kringen een aanneme lijke figuur. A. Kleijwegt. Monopolc. Deze week kan men Lou Bandy, Fientje de la ,Mar, Dolly Mollinger, Cèes Laseur en vele anderen in Monopole "bewonderen in do bekende film „Het leven is heusch niet zoo kwaad", welke spreuk teven3 de titel is van het liedje, dat Lou Bandy in deze film zingl en dat groote populariteit heeft verworven. Men moge wellicht van meening verschillen over de kwaliteiten van deze film, toch zal men dienen te erkennen, dat er voel bekoorlijks schuilt in den eenvoudigen opzet en frissche sfeër van deze en andere Nedcrlandsche rol prenten. Het is niet zoozeer de handeling als wel de inanïcr waarop deze op het doek gebracht wordt en .wel in het bizonder het feit, dat het stuk voor stuk bekende en bjjna bevriende Hollandsche gezichten zijn, die wij voor de zooveelste maal weer zien optreden Dit geeft een vertrouwd karakter aan dit soort films en heeft tot gevolg, dat men on danks het feit, dat zij technisch niet meer op peil staan on er intusschen zeker andere pro ducten van voornamer allure zijn verschenen er zich steeds weer toe aangetrokken voelt. Dat is de reden van het blijvende succes. D. Maltha. Aan hel Bureau Broersvest 95, wor den de distributie-bonkaarten 4e periode 1942 uitgereikt. liet bureau is geopend op werkdagen van 912 uur en van half 2 tot 5 uur; op Zondagen van 12—2 uur. Voor het verkrijgen van de bonkaarten moeten de distributie-stamkaarten en inlegvellen van het geheelc gezin worden overgelegd. i Maandag zijn aan. do beurt rij wier geslachtsnaam begint met 11 tot en met llov; Dinsdag flop t/m. KI; Woensdag 11 Maart Kn t/m. Lee; Donderdag 12 Maart- Lef t/m. Mop; Vrijdag 13 Maart Mor t/m. Pli; Zater dag 1-1 Maart Plo t/m. R; .Maandag 16 Maart S t/m. Sta; Diijsdng 17 Maart Ste t/m. Verc; Woensdag 18 Maart Vcrd t/m. Wa. cn Don derdag 19 Maart Wo t/m. Z. - Men wordt dringend verzocht' og> den dag zijn bonkaarten te komen afhalen, waarop men volgens bovenstaand schema .aan de beurt is 1 Passago theater 2.15 cn 7.30 u. Pantserkruiser Sebastopol (Zat. en Zóud. 2.15, 4.45 en. u.). Monopolo Theater' 2.15 en 7.30'uur. Het leven is nog niet zoo kwaad (Zat. '2.15, 7 en 9 u. Zond. 1, 3, 6, 7 en. 9 u.). Heden t.m. 14 Maart.'Arno Zoetmulder, Lange Kerkstraat. Tentoonstelling schilderijen W. van Dort. 7 MaarL Musis';Sacrum, 7 uur. Clubavond Kortbalvereeu. „Schiedam"'. 8 Maart Maison Westhuis halt drie. Cor'Cop- poolse cn zijn orkest cn de liotclub des Indcs. L2 Maart. Passage-theater half 8; Amusements avond van de S.O.V. Hercules met het orkest van Olto Hendriks. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena 2.15 'cn 7.30 u. Wereldstad Variété (Zond. 2, 4.30 en 7.30 u.). Heden tot en met 9 Maart 10—7 uur. (Zondag 10—16 uur) Museum Boymans. Das deulsche Bucb der Gcgenwart. BIOSCOPEN. Capitol Doorl. van 1.30 uur- af. Vergelen vrou wen (Zond. 2, 415, 6.30,'8.-15 u.). Luxor 1.30, 3.5, 7.5-uur. Eens op een nacht (Zond. van 2 u af). Rrinses 2.15 en - half 8 Jeugd (Zat. cn Woensd. 2.15, 4.30, en 7.30 u., Zond. 1, 3, 5 en 7.30 u.). Ned. Prol. Uon.d, Kerk Westvest. Half 11 ds. P. D. Tjalsma, Rotterdam (doop). Ned. Herv. Kerk, Groote Kerk: 10 u. ds. De Bel; 5 uur: ds. Tonsbeek. Nieuwe kerk, 10 uur: dr.- Swart; 5 uur ds. Bokma (doop) Westerkerk, 10 uur: ds. A. Adriani, Delfs. haven. Wijklnkaal Gorzen. Jeugdkerk, 10 u. de heer .1. Wards. Gebouw Gorzen, 10 u. Kindersamen, komst, mej. S. Voogd, Kethel, 10 uur: de heer Van Es, hulpprediker; half 3 ds. J. Fokkema, Delft Geref. Kerk. Oosterkerk: 10 u. én 5 uur-, dienst. Plantagekerk: 10 u-. en 5 uur: dienst Kerk Burgemeester Knappertlaan, hoek Juliana van Stolberglaan10 u. en 5 uur: dienst. Evang. Lu tb. gemeente, kerk Lange Nieuwstraat, 10 nur: ds. Schrnidt,- (doop). Oud K a t h. gemeente, kerk Dam 28. 10uur: pastoor Bakker; half 5: Meditatie. Cbr. Geref. Kerk, kerk Warande, hoek Burgemeester Knappertlaan, 10 uur: ds. Zwier (Avondmaal); 6 uur: ds. Zwier (dankzegging). Oud Geref- Gemeente, Lange Haven 97, ,10 en 6 u. dsN Roos. Nod. Herv. - Evangelisatie, Lange .Haven 73, 10 en 5 uur: -de heer D. G. van Hoeven G.O. te Waddingsvecn. Leger des H e 11 b, Lange Haven 27, Hedenavond 7 'uur Bidstond; Zondag 10 u. Ileiligingsdienst; 5 u. Yerlossingspredikatie; Dinsdag half 8 Besloten samenkomst; Woens dag half 8: Bizondere dienst m.m.v. muziek corps en zangbrigade;' Donderdag 3 uur n.m. Gezinsbond. Joruël, Gebouw Harmonie, NieuwBtraat 22. 10 uur: Opiicuringssamenkomst fierst. Apost goineenle, Stadhouderslaan 26. 10 en -4'u. dienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Lange Haven 59- half 11 Zondagsschool: 4 u. dienst. diet zal Maandag a.s., .'9'Maart, 40 jaar geleden zijii, dat pater Borremaeus de Grccve O.F.M.' tot priester gowijd wérd. Do jubilaris, die een bekend kanselredenaar is, heeft: zoowel - onder zijn gelootsgeuoolen als onder niet-Roomsch Katholieken eon grool aanlal vrienden en bewonderaars. Op eersten Paascbdag zal de priesterjubilaris in de kerk vnn.de H.H. Nicolaas en gezellen te Delft ceu plechtige Hoogmis opdragen. Dc Paus hersteld. Naar men iu het Vaticaan aanneemt,' zal de Paus de volgende week zijn particuliere audiën ties hervatten. De algeineené audiënties zul len echter waarschijnlijk lot Pascheu achter wege blijven. Do influenza, waaraan do Paus een weck lang gelegen heeft, heeft do ademhalingsorga nen aangetast en do slem van don Paus ver zwakt. Arena. Er is weer een variété-programma In Arena. Een mededeeling, die de liefhebbers van het va riété genoegen zal doen, omdat zij nu eenmaal hun hart verpand hebben aan die zeer exclu sieve sfeer, die slechts dc bonte opeenvolging van het vatriété vermag te geven. Deze week is het programma weer zeer goed. Het begint al in hoog tempo: de Texas Mêscals gooien namelijk met messen en bijlen rond een onschuldig meisje, schieten kaarsen uit met be hulp van een zaksplegeltje en door een trouw ring heen. Ching Ling en Co zijn flegmatieke acrobaten, waarbij niet zoozeer hetnormale pro gramma van hun acrobatiek, als wel dc char mante jeugd vari de artlsten opvalt. Bewonde ring verdient zeker Jack Gordon, dio verbijste rende jongleur-grapjes uitvoert hoven op een rij dend wiel. Het hoofdnummer is ongetwijfeld het optre den van dc twee Rosctti's. Hoewel de toeren van mevr. Rosetti aan de ringen en het rek misschien niet zoo tot dc massa spraken, behooren zij tot de hoogste vormen van acrobatiek. (Zij is de eenige vrouw in Europa, die een dubbele verplaatsing der schouderbladen kan wringen). Kees Pruis' treedt op met een liedjesrepertoire en verkoopt leuke mopjes en dc Kilima Ha- waiïans oogsten hun normale succes. De goocheltoeren van Prof. Antoniui zijn verbijste rend en dan zijn o.a. nog Korsokoff en zijn ac cordeon en een muzikale'clownerie van Steffan en partner. A. Kleywegt. -s- Gistermiddag om even na half vijf werd de HaagscJro brandweer gewaarschuwd voor een brand iri' het perceel Obrcchtstraat 56 te 's-Gra- vonhage. Hot bleek, dat een zware binnenbrand woedde in. do voorkamer van de parterre, die spoedig met' oen straal op do waterleiding kon worden gebluscbL In de kamer troffen de brandweerlieden het lijkje aan van het S-jarige jongetje J. M., dat door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zu'dwal werd overgebracht- Bij het onderzoek bleek, dat de moeder zich éven verwijderd had om eenige noodzakelijke boodschappen te doen. Een' 9-jarig broertje merkte hij het thuiskomen den brand op en maakte alarin. In de kamer"bevond zich een hrjuidende haard, - zoodat vermoed wordt,' dal het kind met "vuur heeft gespeeld met het bovenvermelde noodlottige gevolg. - Do Burgemeester vanSchiedam heeft brj zijn besluit van 3 Maaxt 1942 vergunning verleend aan de N.V. „VEEMKA", Voeder-, Meel- en Kunstmeslhandel tot oprichting van een drogerij van niet stank verspreidende en niet besclmdigdo goederen in het pand Noord vest 11, zulks voor een proeftijd van een half jaar. Schiedam, 7 Maart 1942. De Leider van den .Distributiedicnsl le Schie dam maakt bekend,, dat zij, die door. ziekte of niet nader ,te noemen omstandigheden, geen gelegenheid hebben gehad, hun nieuwe- bon kaarten af te balen ",'aan het daarvoor aan gewezen bureau Broersvest 95, deze alsnog kunnen afhalen, op Zondag 8 Maart 1942, tusschen 12 en 2 uur.- Op Zondag 8 Maart a.s.zullen alleen de letters worden behandeld, die tot. en met Zater dag afgewerkt zijn. Deze letters zijn A tot en met G. Den volgendon Zondag zullen op dezelfde uren behandeld worden de letters H tot en met Z. Zij, die door onoplettendheid geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid Tot af halen der nieuwe bonkaarten, moeten een volgcnd'couranlenbcrichl afwachten, waarin een nieuwe indceling van z.g. telaalkomers zal worden bekend gemaakt; dit kan'sledhts ge schieden de week, nadat de uitreiking is be ëindigd; dus de week, waarin do eerste bonnen van de nieuwe bonkaart zijn geldig verklaard. Schiedam, 7 Maart 1942. 4331 89 SINDS JAREN GEVESTIGD ATELIER "De Edosche politie en conirölc-amblenaren hóuden huis onder de smokkelaars. Recher cheurs, belast met de opsporing van economi sche misdrijven, en controle-ambtenaren hebben gisteren dan ook tal van personen te Ede aangehouden, die zich schuldig maakten aan het vervoeren van vleesch, kaas, enz., af komstig van den zwarten handel. Reeds vroeg in den ochtend werden- op den Stationsweg aldaar drie personen/ namelijk T.- T, on M. v. d. Br. uit Putten cn B. v. d. B. uit Ederveen de dupe dezer waakzaamheid. Deze menschen trokken de aandacht der ambtenaren omdat zij 'er buitengewoon welvarend uitzagon. Toen de ambtenaren hen wildon aanhouden verzetten rij zich en poogden to ontsnappen. Revolverschoten hielden hen daarvan terug, waarna zij gefouilleerd konden worden. Eon hunner bleek dertig poud boter om zijn lichaam to hebben gebonden, de andere twee hadden hetzelfde gedaan met een hoeveelheid boter en vleesch. Korten lijd later deden deze ambtenaren wederom een goede vagst bij do aankomst van een autobus. Verscheidene passagiers ver moedden onraad en trachtten té ontkomen wat geen hunner gelukte, zij hot dan, dat do ambtenaren weer van de vuurwapenen ge bruik moesten maken. Vier personen, to weten L. L., J. v. d. K., J. v. d. K. en A." van B., allen uit Putten, hadden kaas ofvleesch, afkomstig van den zwarlen handel, 'bij zich en werden, evenals de eerst aangehouden verdachten, overgebracht naar het politiebureau,- Ook in hun wonin gen - werd nog .vleesch - en: kaa.3 aango:rof(cn.' Des middags werden nog 'aangehouden A, van R. uiil Putten, J. A. S. uit Nijmegen cn N. G. F. uit Arnhem, die, evenals huri voor gangers, smokkelwaar onder bun kleding ver voerden. Alles werd in beslag genomen. Rel aantal gearresteerden inzake don zwarlen han del, is reeds geslegen tol 25, voor wie in.hot niet-al té groote politiebureau te Ede geen behoorlijke plaats is. Men weel dan ook niet hoe men dien stroom- van arrestanten onder: dak moet geven. Stockholm, 7 Maart. (A.N.P.). De vlakte van. Noord-Java is - volgens „Exchange Telegraph" l.hans algeheel in banden dor Japanners. Vol gens dit Engelscho persagentschap wordt thans do politiek der verschroeide aardo op -Soerabaja toegepast. llét"-burcau geeft do schuld voor het verlies van Java aan do zwakheid der aanwezige geallieerde luchtstrijdkrachten. Stockholm, 7 Miuirt-- (ANP). De Engelscho nieuwsdienst meldt, dat dc geallieerden wan hopig probeeren do Japanners voor Bandoeng tegen te houden. De stad heeft onafgebroken alarm. De Japanners bebeerschen het luchtruim onbestreden. Alle Javaanscho havens zijn jloor de Japansche luchtaanvallen buiten bedrijf ge steld. De Huizer politic, wier aandacht a! cenigcn tijd gevestigd was op den verkoop van eian- deslicu vleesch, deed een inval in een schuur, staando ia een afgelegen wijk der Iluizcr dorpskom, de Noorderbuurt gehacten. Deze schuur, moeilijk to bereiken, bevindt zich tus schen bijgebouwen van oen leegstaande visch- rookerij,'"waarachter ook een sta! met vco staat, toebeboorendo aan de gebroeders V. to Huizen. Bij het betreden dor schuur troffen Je agenten daar een der gebroeders V. aan en den Muizerslnger v. d. II. Zij hadden juist oen koo geslacht. Beiden werden naar liet politiebureau overgebracht en do koe is in beslag genomen. Een uitvoerig verder inge steld onderzoek weesuit, dat behalve do gebroeders V. cn do slager v. d. R. nog. andere personen in deze zaak betrokken zijn, znodiil roods acht arrestaties ,zijn verricht. De ge- brooders V. die over relaties in veehouders- kringen beschikten, zijn de eigenlijke leiders dezo clandestiene slagerij, waarover al go- ruiinen lijd geruchten in hot dorp en daarbuiten liepen. Zij stonden in verbinding mét hande laren, dio hel vleesch o.a. in de Gooischo villawijken tegen flinke prijzen distribuoerden. Dit bedrjjf had een grootoa omvang genomen. In den loop van den lijd zijn Uier waar schijnlijk tientallen koeien geslacht. Inbraken (e Jlilvcrsum opgehelderd. Dank, zij een ontdekking bij een huiszoeking door de Amstcrdamscho recherche, is oen aan; ta» inbraken, dot onlangs te Hilversum op brutale wijze is gepleegd, opgehelderd. In de woningen van G. en W. te Amsterdam werd een groote hoeveelheid gereedschappen, binnen.; en buitenbanden, laarzen, jekkers, enz. in ba sing genomen, welko to Hilversum werden ont vreemd bij inbraken in do ambachtsschool on den gemeentewerf. Da in beslaggenomen goede ren .vertegenwoordigen een wamde van velo honderden guldens. Do gearresteerden zijn naar Hilversum overgebracht. Zij verklaarden in hun bekentenis, dat zij per trein naar Hilversum kwamen om „kraken"/te plegen en de buit in koffers medo namen. Bij do in beslag, go- nomen boren cn beitels waren exemplaren welko pasten in do gevonden indrukken. Medegedeeld door de Amsterdnmsche Bank N.V. OBLIGATIES Staatsloenlngen Nederland 3i% Ned.'41 '40 I II m.bT.. '40 II '86 .....v '87 '88 N.W.S. KOERSEN OP 7 MAART 1942 4% qo/ /O 3-34 34% Ned. Oost-lndië 3% Ncd.-Indië 1937 3% Ned.-Indië '37 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handelmij. Industr. Ondern. (Binnenland) AJg. Kunstzijde Unie Van Bcrkel Cort. Calvé Centrale Suiker Ned. Fokker Levor Bros Unil. ■Ned. Ford Philips Gloeil. G.B. Petroleum DordtschePelr. Kon. Pelr. Mij. Rubber Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Kendeng' Lomboe Oostkust Sorbadjadi Vor. Ind. Cult. Ond. V.K. 98V4 100'/, 102f/4 101»/, 100»/,, 99 94»/, HEDEN 98%— 400';,-— 402'/, 401'/, -400'/, - 99 «Vie 93'/e- 96"/,, 96'»/,,- 79»/, 79'/, lii 83'/, 817, 977. 73 105 1467, 4297, 997, 230 170 184 - 237 159; 1857, 405'/, 99 907, 98 60 697, 85 88*/, 84'/, 1057, 79'/, 4407, 1487,- 627, 131 81/, 4037,- 6'/, 232 170 139 45 242 61 171 192 208 1127,-21»/, '105 7 957,— 404 70 627,— 6 90. 190 —206 165 Wanneer wij blijven geven, Moeten wij ook blijven vragen. Het ls aan u, ons dit geven mogelijk te maken. WINTERHULP NEDERLAND Giro 5553. Suiker Handelsyer. A'dam 4787, Javascho Cultuur 438 Ned.-Ind. Suiker Unio 441 157 Ver. Vorst.Cultuur 68 62 6!/, Tabak Deli Batavia 10?1/, 4137,23 Deli-Mij. 180»/, 188 46 -Senembah 4I61/, 1201/,— 88 Scheepvaart' Holl.-Amerik.' Lijn 113*/, 115 9 J a va-China-Japan- Lijn 100 K.N.SrM. Nat. Bez. 140»/, 148 62 Kon.'Pakelv.-"Mij..126'/, 185 6, Néd. Scheepv. Unie-111 116 24 Rotterd. Lloyd 97 105 Stoomy.-Mij. Ncd..i 997, 104

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2