STADSNIEUWS Laatste 2isws Zware afweerstrijd Ned.-Indië staakt het verzet liaandag 9 Maart 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Hermes D.V.S. Interne moeilijkheden; een nieuw, voorloopig bestuur Distributie van kaarsen Schooltijden Uitreiking bonkaarten Toenadering Uitreiking distributie bonkaarten Orkest Coppoolse en de Hotclub des Indes Lustrum R.K. Mannenkoor St. Caecilia Gemengd Uleitwr. Feestavond S.C.S. Ons nieuwe feuilleton Agenda Voor ongeveer f12.000gestolen! Gem. Kennisgevingen Schooltijden openbare scholen BEURS VAN AMSTERDAM Duitschland strijdt voor Europa In zuidelijken sector van het oostfront ftallaansch weermachtsöericht Hevige luchtaanvallen op Tobroek Van Mook* In Australië De operaties der Japansche vloot japansche luchtaanval op Pearl Harbour Burgerlijke stand Hcrmcs-D.V.S. heeft weer te kampen met in terne moeilijkheden. De aauleiding tot het acuut worden daarvan is geweest het verzoek van een 20-tal leden om een buitengewone leden vergadering te houden. Na het inkomen van dit verzoek hebben de heeren Beun, Kemmink, mr. Hovmgh, Nolet, Breemer. Van Geerenstein en Portheine als bestuursleden bedankt: de heeren De Jong en Van Sillevoldt bleven dus als be stuursleden over. De door 20 leden verlangde vergadering is gistermiddag in hotel Beyersbergen gehouden. Zij was druk bezocht en werd geleid door den pen ningmeester van Hermes-D.V.S., den heer A. de Jong. De interne moeiijkhedca. die culminecren in de samenstelling van het eerste elftal, werden uit voerig besproken. Mr. G. M. Hovingh heeft het standpunt van de afgetreden bestuursleden be licht, daar de heer J. Beun niet aanwezig was: de waarnemend voorzitter, de heer A. de Jong, heeft daartegenover de meening van -'den heer Van Sillevoldt en van hem zelf gesteld. Een mode waarin tot uitdrukking werd ge leden De Jong en Van Sillevoldt werd met 69 tegen 13 stemmen en 7 blanco aangenomen. Een motoie waarin tot uitdrukking werd ge bracht, dat men prijsstelde op het in functie blijven van het geheele bestuur werd met 49 tegen 32 stemmen en 3 blanco eveneens aange nomen. De 7 aftredende bestuursleden bleven echter bij hun besluit om af te treden. Daarna werd een nieuw bestuur gekozen, dat als volgt werd samengesteld: mr. P. van Boc- hove, voorzitter: A. Stouthandel, secretaris {wel ke functie deze vroeger ook reeds heeft waarge nomen); A. de Jong, penningmeester; J. van Sil levoldt, J. v. d. Griend, P. v. d. Hammen en Jan Scheffer, commissarissen. Dit bestuur zal zich als voorloopig be stuur beschouwen en-heeft de opdracht te trach ten de afgetreden bestuursleden te bewegen hun functie weer te aanvaarden. Tot de algemeene jaarvergadering in April a.s. zal het voorloopig bestuur de zaken van Hermes-D.V.S. regelen. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van llaandag 9 Maart tot en met Maandag 23 Maart 1942 wederom kaarsen ten behoeve van de verlichting van koeien- en paardenstallen, van handkarren en van door dieren getrokken voertuigen, be schikbaar zullen worden gesteld, voor zoover een andere wijze van verlichting niet mogelijk is. Aan iederen verbruiker zal hetzelfde aantal ranlsoenbonnen worden uitgereikt, als hij bij de vorige uitreiking heeft ontvangen. Het is derhalve niet noodig, voor do verbruikers e -.n nieuw aanvraagformulier MD lü of MD 11 uit te reiken. Met eventueelo mutaties zal dan ook ia geen geval worden rekening gehouden. Wet bestaat echter de mogelijkheid, dal ook aan nieuwe verbruikers bonnen worden uitge reikt. Betrokkenen dienen in dit gevai een aan vraagformulier MD 10 (voor sfalverüchting) of MD 11 (voor verlichting van voertuigen of handkarren) in te dienen. Deze formulieren zijn bij den plaatselijken distributiedienst ver krijgbaar gesteld. Voorts zullen thans ook aan degenen, die de vorige maal te iaat het aanvraagformulier hebben ingediend en wier aanvrz e niet meer in behandeling is genomen, bonnen yoor kaar sen worden uitgereikt, zoodat ook zij geen nieuw aanvraagformulier behoeven in te die nen. De aandacht wordt er evenwel op geves tigd, dal zg slechts het voor de komende pe riode aantal bonnen zullen ontvangen en dat zij niet meer tn aanmerking komen voor het voor de. vorige periode beschikbaar gestelde rantsoen. Evenals zulks de vorige maal het geval was, zullen bonnen, voorzien van het opschrift „een rantsoen kaarsen", worden uitgereikt, welke on bepaalden tijd geldig zijn en elk op het koopen van één pak (a 300 gram) kaarsen recht geven. Tenslotte wordt er de aandacht op gevestigd, .dat de handelaren in de meeste gevallen niet onmiddellijk in staat zullen zijn, de kaarsen op de in ontvangst genomen bonnen af te ie veren, daar zij niet over voldoende voorraad beschikken. Zij. dienen derhalve eerst in de gelegenheid te worden gesteld, de kaarsen van hun leverancier te betrekken. Over het alge meen zal dan ook de aflevering aan het publiek eerst eenigen' tijd na de afgifte van de bon nen plaats vinden. 1 "Voor de drie openbare scholen in de Gor zen is een regeling ontworpen, waardoor het mogelijk wordt dat elke school per dag enkele uren les krijgt. Morgen begint ook weer de Alida-bewaar- Echool. Bizonderheden vindt men onder de Gemeente lijke Kennisgevingen. De jhr, mr. De Savomin Lohmanschool, hoofd de heer H. Gotink, hervat blijkens een advertentie in dit blad morgen weer als nor maal de lessen. De uitreiking van nieuwe bonkaarten in het gf-uonw Broersvest 9ó, gaat de laatste dagen ietuat vlotter. Vrijdag werd, naar men ons mee deelde, ongeveer 20 minuten gewacht; Zaterdag morgen was dat 50 minuien, maar 's middag; was het heel slap met de k!an!en. O-n ha'f 4 waren er b.v. slechts 12 personen in het gebouw aanwezig, dis kaarten kwamen halen. Zooals de regeling nu is heeft de ervaring ge leerd, dat men gemiddeld een half uur moet wachten, voor men aan dc beurt is. Do con trole is zeer streng. Den ambtenaren is namelijk op het hart gebonden, zeer namvkeurig te werk te gaan om eventueels pogingen om fraude fjo plegen te voorkomen. Zoo is b.v. het aantal zoek geraakte am- kaarten in den loop van den distfibulietijd vrij groot geworden en het dient te worden voor komen, dat op „afgeschreven" stamkaarten toch nog bonkaarten worden uitgereikt. De intensieve controle eischt tijd, maar de routine is oorzaak dat het werk nu wat vlugger gaat dan aan vankelijk het geval was. De ijsbaan. De Ijsbaan Is gisteren niet geopend, de be stuursleden die 's morgens aanwezig waren, achtten het ondoenlijk om te rijden en de enkele enthousiaste leden, die waren komen kijken, wa ren het daarmee eens. Bovendien was de toe gang van de Damlaan af zoo goed als onbe gaanbaar. Blijkens „Mededeelmgeu" heeft dl'. 11. Fuller, liet volgende sihryvea aan ds. J. \V. Tons- lieek gericht: „Mug ik uls gewoon lidmaat ou/.er gemeente m uw blad plaatsruimte voor een enkele op merking naar aanleiding van inv stukje ui het vong nummer over den uitslag der stem ming voor kerkeraad of kiescollege. In de eerste plaats om mijn instemming te betuigen met den geest, waarin u over de stemming gebekt ei en heeft, en vervolgens om hiermede Iegelijk van in.jn kant te getuigen, dat m.i. hoezeer wij allen onze fouten gemaakt heb ben deze toch met zoo groot zijn, dat wij met meer binnen bet kader onzer kerk en lil den geest van Christus tot een „ge sprek" zouden kunnen komen en wellicht zelfs tot een gemeenschappelijke» arbeid." Ds. Tonsbeek geeft daarop bet volgende com mentaar: „Van den voorganger van de afd, Schie dam van den Ned. L'rotestanten-Bomi, dr. II. l'aber, ontving ik bet bovenstaand schrijven, dat rk luer, zonder er verder op ra te gaan, dooigeef. Ik geloof, dat zulk een „gesprek", maar dan op de door Kerkopbouw aangege ven grondslagen en ia een rustige .sfeer, zui verend en mogelijk ook wel toenaderend zou kunnen werken. Kr zijn ongetwijfeld ernstige verschillen, the ik geenszins wil wegdoezelen of gering achten, en vvederkeerig maken we fouten en hebben we onze zonden voor God te belijden, maar deze verschillen 'mogen ons toch geenszins weerhouden om eens als leden datzelfde kerk in den geest van Christus met elkander le spieken. Dat zal gewis zijn in het belang van onze gansche gemeente en te vens overeenkomstig de bedoeling van Kerk opbouw I" Het jazz-muziekensembie van den jeugdigen Rotterdamschen trompettist Cor Coppoolse is nog in opkomst, schreven wij eenigen tijd ge leden, toen het orkest zich voor de eerste maal iu Schiedam in het openbaar liet hooren. Te vens vermoedden wij toen, dat de jonge musici nog niet de samenstelling gevonden hadden, die stabiel genoeg was om met eenig ver trouwen de toekomst tegemoet te-gaan. En indeidaad, toen gistermiddag tiet orkest voor de tweede maal in Maison Westliuis optrad, bleken deze beide evoluties opvallend sterk doorgewerkt te hebben. De samenstel ling van het ensemble, zooals dit thans is, lijkt ons individueel nog slechts moeilijk voor verbetering vatbaar en is, zoo niet de ideale, dan toch een uitermate geschikte vorm voor de streng gebonden, fel-dynarmsche en stuwend rhythmisehe speeltrant van de Chicago-stijl, waarvoor men een groote voorkeur blijkt te bezitten. Mede door de verbeterde bezetting is ook het muzikale peil yan. hot geheele orkest sterk gestegen. Do bedoelde verbetering* in de bezetting is gelegen in het opnemen van twee nieuwe krachten, de alt-saxofonist lied Debooy en de gitarist Bobby Haakmeester. De eerste vooral bezit een virtuooze techniek en blaast in sterk wisselende intonaties; de intervallen van zijn vaak fantastisch verloopende improvisaties zijn niettemin stuk voor stuk melodisch va- antwoord. Ook de gitarist Haakmeester is een solist van formaat. Uiteraard treedt dit in het orkestverband met zoo zeer aan het daglicht. Wet is dat het geval in een andere combi natie, waarvan hij deel uitmaakte „de Hot club des Indes", die afwisselend met Cop- poolse's orkest optrad. Over de andere solisten van het orkest spra ken wij naar aanleiding van het eerste op treden reeds. Over het algemeen bevestigden zij den destijds gewekten indruk. Het trompet spel van den leider, Coppoolse, spreekt di rect aan, het is enthousiast en getuigt her haaldelijk van volledige overgave. Kleine ou- zuiverheden, gevolgen vpn technisch te hoog grijpen, mogen op het debet van het enthou siasme geschreven warden. Leen v. d. Bos* rustige speL en de volle loon van zijn tenor-sax deden weer weldadig aan. Edy Schetselaar heeft ongetwijfeld de jniste opvatting van jazz- pianospel, hoewel zijn aanslag maar onzen smaak te nadrukkelijk blijft. Freddy Haakmeester en Ruud de Ronde leveren als bassist en slag werker een zwaar en krachtig rhytkme. Het samenspel van de melodie-instrumenten in de Chicago-stijl is bij de leden van het en semble op belangrijk hooger peil gekomen. Op vallend goed is het blazen van gelijke rhyth- misch-melodische figuren door do twee saxen al3 achtergrond voor trompet- en vocale soli. Wederom bekoorde de charmante voordracht van de laatsten en de levendige expressiviteit van het zangeresje, Eddy Kleij v. d. Pol, Zooals gezegd, trad naast Coppoolse's or kest op „de Hotclub des Indes", twee gitaren, een viool en een bas, een combinatie naar het oorspronkelijke voorbeeld van het „Quartet du Hotclub de France", het beroemde Fran- sche ensemble, waarin Stephan Grapelly en Django Reinhardl als violist en gitarist de lei dende figuren waren. Deze voorname plaat sen worden bij deze Indische club resp. in genomen door Harry van Alberga en Bobby Haakmeester. De speeltrant van een dergelijke combinatie is uiteraard geheet verschillend van die van een orkest, wij zouden haast zeggen: zij is van voornamer allure, gebruikt min der sterke rnaar des te geraffineerder effecten om tot een z»lfde doel te geraken: jazzmuziek. Deze vier Indische jongens toonden zich waar dige terlolkers van deze stijl. Het succes der musici was groot. Zij speel den voor een uitverkochte zaal. A. Kleijwegt. Ter gelegenheid van zijn 5-jarig bestaan zal het R K. Mannenkoor St Caecilia Zondag as, om half elf in de kerk van de H. Liduina de Missa Festiva van J. H. Kramuhci uitvoeren, die voor deze geleginheid is ingestudeerd. Zondag 31 Mei wordt voor de leden en donateurs oen feestavond gegeien, waarop het jiibileerendo koor 'zat optreden en de confe- rcucier en humorist Martin van Sctiie zijn medewerking verleent. Onder leiding van den dirigent, den heer W. do Rooy zal St. Cecilia o.a. oen werk van Jos. Vranken Jr. uitvoeren, dat de componist aan het mannenkoor heeft aangeboden. Correspond^, tie. X, die ons een Ingezonden Stuk: „Nabe trachting" ter plaatsing aanbood, deed dit on der een valschen naam. Een man, die be toogt, dat men van. goede Christenen niet mag vergen, de vrijzinnigen in de Hervormde kerk een plaats te gunnen, moest zich met der gelijke praktijken niet ophouden. Ze loopen toch meestal op niets uit I Aan den 1912 het ütuuau Bioersvest 93, wor do distributie-bonkaarten 4e perio.de uitgereikt. Hut bureau is geopend op weikdagen van 912 uur en van half 2 tot 5 uur; op Zondagen van 122 uur. Voor het verkrijgen van de bonkaarten moeten do distributie stam kaai ten en inlegvellen van hel gelieele gezin worden overgelegd. Moigcn zijn aan de beurt zij wier ge slachtsnaam begint met Hop t/m. KI; Woensdag Kn t/m. Lee; Donderdag 12 Maart Lef t/m Mop; Vrijdag 13 Maart Mor t/m. Pli; Zater dag 14 Maart Plo t/m. R; Maandag 16 Maart 3 t/m. Sta; Dinsdag 17 Maart Ste t/m Vore; Woensdag 18 Maart Verd t/m. Wa, en Don derdag 19 Maart We t/m. Z. Men wordt li ringend verzocht oj> den dag zijn bonkaarten te komen afhalen, waarop men volgens bovenstaand schema aan de beurt isl Do leden van de vereenigingen, die in do open lucht sport -beoefenen, ontmoeten elkaar den laatsten tijd niet veel meer. Eu voor het bestendigen van een goeden clubgeest is hot toch wei gewenscht het contact lussdien de le den te onderhond; u. Dat heeft de Korfbalclub S C S. ook zoo ge voeld en in verband daarmee is Zaterdag in Musis Sacrum een clubavond georganiseerd, de goed is geslaagd. Ook al kon er niet gedanst worden, toch was de bovenzaal geheel gevuld Dat do clubgeest goed is bij S.C.S.. bleek uit het program. Het aantal medewerkers leden of donateurs van de dub breidt zich steeds meer uit. Het pas gevormd S.C.S.-nmziekgezcl- scbapje, dat onder leiding van Leo Noordijk staat, is reeds uitgedijd tot 11 leden: een piario, twee clarinetten, een viool, een trompet, een saxofoon, drie guitaars, een Hawaiian giiitaar en slagwerk. Met ijverig oefenen kan uit dit groepje meest zeer jeugdige muziekbeoefenaars iets goeds groeien. Door verhindering wegens ziekte, was het Zaterdagavond op de club avond niet compleet. De S.C.S. girls hebben, begeleid door het S.C.S. muziekgezelschap dat reeds over de borden beschikt, die bij een dergelijk ensemble als versiering schijnen te belmoren gezongen; de S.C.S. dansgirls hebben een dansje gedaan, Wim Seho'te beeft, go-d bege'eid door Leni Schiller een aantal liedjus gezongc-n; er zjn eenige'schetsjes opgevoerd, Leni Snollemun en Adri Simons speelden qual re-mains en Wim Noordijk, die onvoorbereid als conferencier moest toegeven, kweet zich op lofwaardige wijze van zijn taak. Als organisator van het geheel had de secietaris, de heer A. Wessel, weer voldoening van zijn w. rk. Do eere-voorzitter, de heer Joh. Penning, heeft een kort welkomstwoord gesproken en aan het eind alle medewerkers dank gebracht. Causerie voor Herntes-D.~V.S. adspiranfen. 'Zaterdag heeft de bekende scheidsrechter, de heer D. Nijs uit Rotterdam, een causerie gehouden voor de adspïrant-leden van Her mes-D.V.S. in hotel Beijersbergen. De voorzitter van de adspirauten-commtssie, de heer F. F. v. d- Hammen Jr., heeft in zijn openirtgwoord geconstateerd, dat bijna alle adspiranten aanwezig waren. Spr. wees op den groolen vooruitgang bij de adspiranten-afJeeiing, wat betreft de presta- tie's gedrag enz. en'sprak de' hoop uit dat veten eens groote krachten in do sentor-afdee- ling zouden worden) De heer N ij s heeft op vlotte wijze de jon gens eerst gewezen op hun rechten en plichten als lid der vereeniging, als voetballer en hun gedrag op het veld en tegenover den scheids rechter besproken. Na de pauze werden de spelregels toege licht, waarna spr. nog eenige aardige anec- doten vertelde uit een aantal wedstrijden. De heer v. d. Hammen heeft in zijn slot woord den heer Nijs hartelijk dank gezegd voor zijn leerzame uiteenzetting. i Zeeroovers men denkt daarbij aan fre gatten met volle zeilen cn kanonnen a;ui stuur- en bakboord, aan ruw scheepsvolk, dat rijke koopvaarders entert en. de buit op een on bewoond eiland verdeelt, en misschien ook een beetje aan een. onsphuldig meisje, dat door een jong edelman uit de handen van haar belagers wordt gered. Maar zeeroover3 in den modernen tijd? Toch is dat zoo vreemd niet. Het feuilleton,waarvan heden in ons blad de eerste aflevering verschijnt, vertelt daarvan. Het is de jongste roman van den bekenden Duitscheu schrijver R. Arden en het bevat een aaneenschakeling van spannende avonturen, dio zich concentre® ren op een eilan dengroep midden iu dert oceaan, waar oogen- nchijnlijk niet anders dan rustige menschen wonen. Er zijn op dio eilanden drie families, die parel-coucessies hebben, en er is een jonge man, die een eopra-eoneessïe heeft. De in hoorlingen halen de parels op en verzamelen de copra en de blanken verzamelen rijkdom men, die gedeeltelijk ter plaatse door een onbezorgde jeugd worden verteerd. Maar als er weer eens een bezending parels naar het vasteland wordt overgebracht, bereiken deze bestemming niet. Het blijkt niet veilig le zijn in dat gedeelte van den oceaan en het kan haast niet anders of deze eilanden spelen daarbij een belangrijke rol. Een der seherpsto koppen van de politie op het vasteland wordi uitgestuurd om het raadsel op te lossen en aan do onveiligheid een eind te maken. Hij kan het niet helpen, maar vóórdat hij de daders kan pakken, wordt hijzelf eerst ge pakt- hij verliest zijn hart aan een van de meisjes, die hij daar vindt. Doch met dat tl vergeet hij zijn opdracht niet. Ja, mede door haar hulp en met die van een nieuw verworven vriend slaagt hij er in de samen leving van deze vijanden te bevrijden en aldus de oplossing le bewerkstelligen van het geheim van de Pareleilanden. Passage theater 2.15 en 7.30 u. Pantserkruiser Sebastopol. Monopolo theater 2.15 en 7.30 uur. Het leven is nog niet zoo kwaad. 12 Maart. Passage-theater hall 8; Amusements avond van de S.O.V. Hercules met het orkest van Otto Hendriks. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena 2.15 en 7.30 u. Wereldstad Variété. 9 Maart. De Kleine Comedio, half 8. Het Ruys- ensemble: ,,'t Meisje met de 9 pun ten 1" 10 Maart. De Kleine Comedio, half 3 en half 8. Het Ruys-ensemble: ,,'t Meisje met de 9 punten 1" BIOSCOPEN. - Capitol doorl. van 1.30 uur af. Vergeten vrou wen» Luxor -1.3.0, 3.5, 7uur. Eens op een nacht Prinses 2.15 en half 8. Jeugd. Onbekenden hebben zich door verbreking van een bnfcondenr toegang verschaft tot een perceol aan de. Ilanenburg'aan te VGiavenhagj, Het ge heele huis is ovuhoop gehaald, daar do in- biekers door uitstedigheid van de bewoners zeer iuslig to werk konden gaan. Do inbraak werd ontdekt door een dame, die tijdens hun afwezig heid toezicht op het huis hield. Een agent, die oen onderzoek instelde, deed voorts een eigenaardige ontdekking. In een schuurtje achter het huis vond hij u I. het lijk van den 73-jaiigcn zwerver M. \V„ dat hier al geruimen tijd moest liggen. Deze man heeft niets met de inbiaak uitstaande, doch heeft liet schuurtje hoogst waarschijnlijk alleen maar gebruikt als slaapplaats. Het lijk is naar het ziekenhuis Zuid»al overgebracht. Wat betreft don diefstal, Icon nog niet worden vastgesteld wat vermist is, daar de bewoners nog niet teruggekeerd zijn. Ook op andere plaatsen in de stad zijn in brekers aan llet werk geweest. Zoo hebben zij door groote onvoorzichtigheid van de hijisvrouw een gemakkelijke taak gehad bij het binnendrin gen van een woning aan do Meczenlaan Le/c vrouw wilde n 1. Zat rdagmid lag eenige bo >d- scbappen doen, maar daftr zij onderwijl den melkboer verwachtte, bevestigde zij een briefje op de deur met het verzoek even achterom le loopen. Het was echter niet de melkboer, dio rtezo uilnoodiging las, maar een inbreker, dio clan ook dankbaar van de hem geboden kans gebruik maakte. Ook hij kon rustig te werk gaan en met de distributiebescheiden van drie personen, een groote hoeveelheid levens middelen, linnengoed, sieraden en een bedrag van f280 aan geld, alles tezamen ter waarde van f2500, kon hij het hazenpad kiezen. De C.O.D. heeft de zaak in onderzoek. In dit verband verzoekt de politie ons, er het publiek op te wijzen bij een korte afwezigheid niet dergelijke mededeelingen aan leveranciers e.d. op tie deur te zetten, daar zij, zooals ook in dit geval, als hel ware een uitnoodïging vormen voor ongewenschte gasten. Een surveilleerend agent ontdekte Zaterdag avond, dal er was ingebroken in een bont handel aan het Spui. Men was weer tijdens afwezigheid van de bewoners door verbreking van een deurruit binnengedrongen. Een aantal bonimantels en zilvervossen, totaal-een 17 stuks ter waarde van ruim f 8000 wordt vermist. Eveneens Zaterdagavond heeft men zich toe gang verschaft tot een goederenhandel aan da Couradkade, waar men eenige tientallen coslu- mes, mantels, jassen en andere kleedingstukken, alsmede een transportrijwiel, textielpunten en eenige dekens alles ter waarde vart 1200 ont vreemd heeft. Het onderzoek wordt voortgezet. De Wethouder van Onderwijs deelt het vol gende mede: Alida-Bcwaarschool, Leliestraat 10, Hoofd me;. J. Eferman: Deze school gaat morgen, Dinsdag, 10 Maart 1942, weer beginnen. De kinderen moeten op de gewone tijd aanwezig zijn. School E, Hoofd dc heer W. C. de Vries: School B, Hoofd de heer H. Schenk; School L, Hoofd de heer A. Hukshorn; Deze drie scholen worden met ingang van Dinsdag, 10 Maart 1942, ondergebracht in school E, Dwarsstraat No. 4, alhier. (De volledige scholen, dus alle klassen). De kinderen van school E hebben les van 8.4511.45 uur. (a) De kinderen van school B hebben les van 12.45-3.15 uur (b) De kinderen van school L hebben les van 3.30-5.30 uur (c) Rouleeren om de 14 dagen. School E krijgt dan dus schooltijd b), schooi B schooltijd c) en school L schooltijd a). 4332 28 Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. Drukke handel, willige stemming, aanmerkelijk honger koersen. Bewogen markt, Nederlandsche beleggingen prijshoudend.. KOERSEN OP 9 MAART 1942 V.K. HEDEN 98»% 98»/,.- 100iVlt 100»/,*- 10 2% 101'/, 100% 99 Hoofdkwartier van den Fühior, 9 Maart. (D.N.B.). Het opperbevel van do Duitsdie woormachj. maakt békend* In den zuidelijken seclor van lie' oos telijke front zijn nieuwe zware alweerge rechten aan den gang. Ook iu de overige sectoren van het front zetio ilp vijand zijn vcrgeefsche aanvallen voor). Eigen aanvalsaclies leverden plaatselijke suc cessen op. Bij luchtaanvallen op vijandelijke ravi- tailleeringslinies werden alleen ia het Wald ai-gebied 36 transporttreinen zwaar getroffen. Gevechtsvliegtuigen plaat-den tij dens nachtelijke aanvallen op Rvhinsk bomtreffers van het zwaarste ka'iber op dp vliegtuigfabriek aldaar. In do periode van 6 tot 8 Maait ver loren de bolsjewisten 62 pantserwagens, In Noord-Af riks. werden Brilsehe. ver- kenningstioepsn teruggeslagen Doeltref fende luchtaanvallen waren voorat ge- gericht op do havenwerken van Tobroek. Op het vliegveld Gamboet weiden vier Britsche vliegtuigen op den. grond vei- nield. Vijandelijke vliegvelden op Malta wer den oveidag en "s nachts gebombat deerd. In den strijd tegen G root-Brit lannie wer den in den afgeloopen naeiith havenge- den aan de Uumber en de Tviie met brand- en brisantbommen bestookt Duit- sehe jagers vernietigden aan de Engel- sche zuidkust zes vcr-perringsba'lens e- schoten met de booidwapens een klein - koopvaardijschip in brand. B||j aanvatten van de Britsche tucht- macht op de bezette gebieden in het westen, o.a. ook op Parijs, werden gis teren overdag in luchtgevechten en door de luchtdoetartillerie acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Lnische bom menwerpers vielen iu den nacht van 8 op 9 Maart enkele plaatsen in Weot- Duitschland aan. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Verscheidene opembare gebouwen werden beschadigd. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neerge schoten. OBLIGATIES Staatsleeningen Nederland 3i%Ned.'41 4% '40 I II -m.b.f. '40 II *36 *87 '38 N.W.S. *7o 4% 4% •4% 93%, SS»?,. 79»/. 83% 3% 3% 8-8$ 2$% Ned. Oost-lndlë 3% Ned.-Indië 1937 8% Ned.-Indië '87 A 81'/. AANDEELEN Banken Kot. Bank 105% Ned.-Ind. Haud.Bnk 79 Ned. Handelmij. HO fndustr. Onderin. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 160 Van Berkei l'd2 U Cert. Calvé105 Centrale Suiker Ned. Fokker 1™ Lever Bros Unil. 142 Ned. Ford Philips Gloeit. G.B. 246 fs Petroleum Dordlsche Pelr. 171 Kon. Petr. Mij. 197 Rubber Amsterdam Rubber 117% Bandar Rubber 106 Deli Batavia Rubber 99% Kendeng Lemboo Oostkust 70 Serbadjadi 63% Ver. Ind. Cult. Ond. 90 Suiker Handeisver. A'dam 200% Javasche Cultuur 155 Ned.-lnd. Suiker Unie 157 Ver. Vorst. Cultuur 64% Tabak Deli Batavia 118% Deli Mij142 Senembah 126% Scheepvaart HoU.-Amei'ik. Lijn 117 Java-China- J apan- Lijn 100 K.N.S.M. Nal. Bet. 150 Kon. Paketv.-Mij... 135% Ned. Scheepv. Unie 120 Rotterd. Lloyd 105 I Stoomv.-Mij. Ned... 104 102% 101% 100'/. 98'/. 93 - 90%- 79%. u/n 83% 81 "Iu 87 135 150%- 133% 108 235 174 146%— 50 820 255%' 2 6% 12 9% 194 213 28 45 129 130 110% 108 72 8 232 —45 182% Rome, 9 Maart. (Stèfani). Het 646e Italiaan- sche wecrmachtsbericht luidde: Aan het front van Cyrenaica zijn Engelsche verkennmgsafdcetingen, die door artillerie ge steund werden door"'het snelle en d leüreffendc Ingrijpen onzer afdeeliugen teruggedreven. Vliegtuigen van de spil hebben overdag en des nachts de haveninstallaties van Tobroek aan gevallen. waarbij zij groote verwoestingen aan richtten en met goede uitwerking voor anker liggende schepen troffen. Tijdens de actie over dag hebben de begeleidende Itaiiaansche jagers den strijd aangebonden met veel sterkere Britsche strijdkrachten. Zij zorgden er voor, dit de hom- memverpers voltallig terug konden luieren. Een vijandelijk toestel werd neergehaald, zes van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De vliegvelden van het eiland Malta werden eveneens met zeer goede resultaten aan herhaal de aanvatten door Itaiiaansche en Dui'sche vlieg tuigformaties onderworpen. Bij een vijandelijken luchtaanval op eilanden in de Egeiscbezee werd een Wellington getroffen, die in zee stortte. De bemanning, die uit een kapitein en zeven sol daten van de luchtmacht hestond, werd gevangen genomen. Sjanghai, 9 Maart. (Domei). Volgens een onbevestigd, doch betrouwbaar bericht, heb ben alle Nederlandsch-Indischestrijdkrach ten het verzet kort na negen uur gestaakt, nadat de Japansche eisch inzake onvoorwaar delijke overgave was aanvaard. Stockholm, 9 Maart. (A.N.P.) Naaf de Engel sche nieuwsdienst meldt uit Adelaide (Austra lië), is dr. Van Mook, luitenant-gouvemeur- gencraal van Ned.-Indië en veertien leden van het bestuur, per vliegtuig uit Bandoeng aldaar aangekomen. Tokio, 9 Maart. (Domei), Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat Japansche marine- strijdkrachten die opereeren in de wateren rond Nederlandsch-Indië en in den Indischen Oceaan in de periode van 1 tot 8 Maart 52 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 210,000 ton tot zinken hebben gebracht of be schadigd. Deze schepen trachten te ontvluchten of vers sterkingen aan land te zetten. Tokio, 9 Maart (Domei). Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat luchtstrijdkrach ten van de Japansche marine in den nacht van 4 Maart een verrassenden aanval hebben onder nomen op Pearl Harbour, waarbij zij dcelen van het marine-arsenaal, dat gerepareerd werd, vernielden. De Japansche vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie beschoten: zij werden echter niet beschadigd. 165 68 127 165 137 124 104 154 150 128 120 128 74 85 70 48 30 6 9V; 85 Geboren: 5 Maart. Een a.s levenloos aange geven kind van C. Romein en C. M. du Moulin, Boerhavelaan Bóa. 6 Maart. Antonio en Gerard, zoons van J. ten Hoope eu J. L. Melsemakers, Nassaulaan 75. RobertF.manuel Marlinus, zoon van O. J. J. v. Munster en 11. G. Zuijdum, Boer havelaan 1. Catharina Johanna, dochter van B. v. Seters en J. A. M. Winkcs, Aieida- straat 86. 7 Maart. Anna Judith, dochter van W. Hoo- gendoorn en J. den Routing, Boerhavelaan L Wouter, zoon van W. v. Diggelen en W. H. v. Eijk, Gordonstraat 84. Overleden: ft Maart C, H. Hofman, 87 i M* IJsselmondeschestraat 60b.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2