^6 De waarheid over Ned.-lndië et geheim van de Parel-eilanden eOQRiEPw° Pag. 3 SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 9 Maart 1942 Door W. I. Ispert ii.*) Wavel! verdwenen Spijt en bitterheid Vernieuwing Rechtszaken Vrede-a?. rechtshof Verzet tegen politieman Neem'nAKKEÊTJE De Nederlandsche Pijnstiller Zitting van den vrederechter te Breda Clandestiene slachting op grooten schaal Zuivelfabrikant had een apart öoterhandeltje Schuilplaats achter rokken Frankrijk—Zwitserland 0-2 Voet baL Zuidelijke eerste klassers tegen splitsing en uitbreiding Van der Veen naar Venlo Athletiek. Scheiding tusschen athletiek- en gemengde sportvereenigirtgen Parkloop te Delft Wiemers wint te Leeuwarden (Slot). De Amerlkaansche hulp De Araeriknansche admiraal Hart, die, zonder dat de Nederlandsch-Indische regecring daarnaar gevraagd was. tot opperbevelhebber der geal lieerde zeestrijdkrachten benoemd was, trad op 11 Februari af, n.l. na een zeeslag die een aan merkelijk deel van de geallieerde vlootmacht, voor al van de Nederlandsche, vernietigd^ had. Hart trad af „om gezondheidsredenen". Vermoedelijk had hij hoofdpijn. Zijn plaats weid nu ingenomen door den Ne- derlandschen vice-admiraal Ilolfrieh, die daar mee do eervolle taak kreop do verantwoordelijk heid voor de onvermijdelijke nederlaag op zich te nemen en Nederland daarmede to belasten. Verdwaasd als de Nedcrlandscho autoriteiten waren, heten zij He)trich die benoeming niet alleen aannemen, neen rij waren er zelfs nog trolseh op. Wanneer zooals Londen op 12 Februari meldde „in Amerika de benoeming levend.g werd toegejuicht", dan was dat volkomen te begrijpen, want daarmede had men immers n.u een bliksemafleider gevonden. Minder be grijpelijk daareidegen was het dat Batavia op 12 Feinuari vciklaarde: „De benoeming is te gen. de, veiwachting in geschied en heel Indie hoeft zich erover verheugd. De indruk in vele kringen is dat zij ten goede zal komen aan do doeltreffendheid der operaties van alle zee- strijdkrachten in dit werelddeel". Het getuigt var een merkwaardige sturing in het normale denkvermogen, wanneer ladio Oranje denzelfdcii dag in juichende woo-rden losbarst: „Wij zien liet dus gebeuren dat een Nedcrlandsch admi raal aan Engolschc, Amerlkaansche en Austra lische eskaders zijn bevelen geeft. Het denk- lieeld zou ons tot voor kort nog fantastisch geleken hebben. Jawel, n.l. tol aan den ver- melden zeeslag, nadat er van „eskaders" in het geheel geen sprake meer was. Do rest van do geallieerde overwegend Nederlandsche - vloot is inmiddels bij Java vernietigd. Op den 5en Maart werd bekend dat Helfrich .was afgetreden: hij had geen schepen moor. Het geval-llart vond een parallel in het geval- (VYaveli. Ook Wavell is verdwenen toen de zaak ho peloos werd en heeft heel genadig zijn com- imfndo aan den Ncderlandschen generaal Ter Poorten afgestaan, die Ihans, door alle gealli eerden in den steek gelaten, dan laatstcn wan- hoopsstiijd van Noderlandsch-Indië voert. En hob meer zijn troepen en lfelfrichs schepen aan do bondgenooten den tijd verschaffen om het door Nederland betaalde oorlogsmateriaal naar hun eigen bezittingen te brengen, des lo luider worden de door Nederland dankbaar in ontvangst genomen bijvalskreten van Enge land en Noord.Amerika. „Alle lof aan de Nederlanders, die den vij and op zoo schitterende wijze trotseeren. Zij zijn een aanstekelijk voorbeeld voor de gealli eerden", verklaart Londen op 19 Februari 1942. Natuurlijk, de domkop die zich voor zijn bond genooten vrijwillig laat afslachten, staat bij lien des te meer in aanzien, naarmate hij door hou in de stock gelaten wordt on desondanks doorvecht. Na allo andere eilanden is thans Java zelf aan de beurt. Batavia is reeds ge vallen, nadat de geallieerden allang verdwenen waren. Zij konden tocb niet hel pen; want buiten eenige staven was er niets meer van hen op Java aanwezig. Do laatste wijsheid der Nedcrlandscho regeering krijgt thans haar kracht: De politiek der verschroeide aarde. De Vereenigde Staten hebben den oorlog aan gewakkerd, omdat zij daarvan afzet voor hun industrie en beleggingsmogelijkheid voor hun goud verwachtten, nadat at hun hervormings plannen door eigen onbekwaamheid gefaald had den. Thans vervolgen zij consequent het doel om bovendien alle grondstofbrounen en indu strieën in Europa of Azië die zij niet zelf be zitten of beheerschcn, te laten vernietigen, op dat de concurrentie voor langen tijd blijft uit geschakeld. Anders n.l, zou hun voor-oorlog- sche crisis na het sluiten van den vrede in sterk overtreffende trap van voren af aan be- ginnen en onafwendbaar tot revolutie leiden. Zoo is het zonneklaar waarom zij zoo bl;j zijn .wanneer in IndiS alles verbrand of verwoest .wordt, of wanneer er bommen vailen op Duit- «che, Nederlandsche en ook Biitsche indu strieën. Het verlies van Nedorlandsch-Indiö beteekent do ineenstorting van do Nederlandsche politiek en het einde van een geheel tijdvak in de Ne derlandsche geschiedenis. Sinds in de dagen van De Ruyter en Tromp Nederland's positie ter zee verloren ging, heeft het steeds in de schaduw van Engeland gestaan, afgezien van een politiek met eigen kenmerk. Do mannen, die als generaal Van Heutz hun waarschuwende stern verhieven werden niet gehoord, omdat men liever zonder moeite geld wilde verdienen dan met offers den staat beschermen. Men verwaarloosde do bewapening en wat nog erger was den geest van weerbaarheid. DOOR R. ARDEN 1 HOOFDSTUK L Dc Kidil-in,innen. In den Stillen Oceaan, bij den Zuidelijken keerkring, ligt. een groep eilanden, de zooge naamde Kidd-eilamlen. Zij danken hun naatn aan een zekeren kapitein Kidd, die eens in het grijs verleden één van dezo eilanden met een bezoek zou hebben vereerd om er een schat te begraven. Dio schat zou vele millioe- .ncn bcloopcn en bestond uit goud, diamanten en juweelen. Op die schat hadden velen bot reeds begre pen; zij rustten expeditie uit, kwamen op de eilanden, woelden don boelen bodem om, scho ten oip de wilde geilen on vertrokken na eenigen tijd weer armer aan hoop, auner aan geld, maar met de vaste overtuiging, dat do schat er toch beslist moest zijn. Op een goeden dag kwamen er drie man- non, drie ochto zakenlui, van zulke typen, die alles in geld kunnen omzetten, of het nu om lompon, staal, hout of sizalplanten gaat; en deze drio mannen lachte Vrouwe Fortuna toe. Wanneer thans do troepen in Indië zicli zoo dapper verdedigen, dan doen zij dat met we gens, maar ondanks de Nederlandsche voor- oorlogsdio politiek. Nog tot de laatste dagen hebben de officiccIe! vertegenwoordigers van Ne derland altijd weer gehoopt op de Amerlkaan sche en Engelschc hulp en daarnaar verwezen: zij zijn verraden, en met hen het geheele Nederlandsche volk. „Wanneer do Japanners Java bezetten, omdat de 'stellig beloofde versterkingen niet zijn ver- schenen, dan zullen niet-Ncderlandeis wellicht minder goed dan wij in staat zijn hun gevoe- lens van spijt en bitterheid lo verbergen", zoo zeido Van Mook op 3 Maart en hij trof daar mee de spijker op den kop. Nederland is ver raden, maar het werd verraden niet zonder eigen schuld. Ieder volk heeft immers de re geering die het verdient. De' wereldgeschiede nis is geen rekensom en zij verloopt niet vol gens do wetten der koopmansboekhouding. In tegendeel, zij weegt* de inwendige geestelijke krachten dor volkeren af en schat ze op den wil tot handelen en niet naar den Binken zakengeest. hl do Nederlandsche catastrophe ügt, hoe on gerijmd het ook moge aandoen, de kiem voor nieuwen bloei. Zoolang een volk nog over volk- sche kracht beschikt, zoolang is de chaos altijd slechts "u eerste stap naar de vernieuwing. De weg daarheen is evenwel niet gemakkelijk. Hij ver- onderstelf, dat men breekt met vee! wat aan dierbaar geworden overlevering van de vaderen tot ons gekomen is. Veten gaan daaraan te gronde, dat is voor hen niet jammer. De ster ken echter blijven, volharden en worden tot figuren van een nieuwen tijd. In plaats van bezige politici maken eindelijk weer mannen de 'geschiedenis. Het is de onvermijdelijke tragiek van Neder land dat deze krachten zich pas thans zullen laten gelden, nu de staat ineengestort is. Een reden tot wanhoop is dit editor niet; integendeel slechts over de onvoorwaardelijke liquidatie van het doode verleden voert de weg naar de vernieuwing. Zij zal het Nederlandsche volk uiterlijk wel armer, innerlijk echter rijker ma ken en liet van voren af aan den blik ver schaffen \oor de werkelijke waarden van het leveu. I in ons bind van Zaterdag j.l. Op een namiddag in November 1940 was er in de omgeving van de Paul Krugerlaan en den De La Reyweg te 's-Gravenhagc een straatrelletje in verband met de aanwezigheid van eenige na- tionaal-socialistcn, die met het weekblad „Volk en Vaderland" colporteerden. Een agent van politie in burger, lid van de N.SjB. zijnde en met het insigne dezer beweging op zijn jas, trachtte in te. grijpen, doch ont moette tegenstand bij eenige menschen, die aan zijn legitimatiepemiing geen waarde hechtten. Toen bij dit relletje de agent in burger een waarschuwingsschot uit zijn revolver loste, was dit voor zekeren G. J. R. aanleiding op den man toe te loopen en te trachten hem te overmeeste ren. Daar het publiek mede opdrong, ging de politieman een winkel (slagerij) binnen, waarbij echter genoemde G. J. R. hem volgde, gesteund door een deel van het publiek. In den winket ontstond eên handgemeen tus- schen de twee mannen, doordat G. J. R. zich op den ander wierp, waarbij deze laatste nog maals van zijn revolver gebruik maakte, zijn tegenstander in de beenen rakend. G. J. R. werd licht gewond naar het ziekenhuis overgebracht, dat hij spoedig weer kon verlaten. Wegens verzet en geweldpleging veroordeelde de Haagsche rechtbank G. J. R. eenigen tijd later tot f25 boete; de officier van justitie, die een maand gevangenisstraf had g'eëischt, ging in beroep. Thans heeft het Vredegerechtshof 'uitspraak in deze zaak gedaan en verd. tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. De eisch van den procureur-generaal luidde drie weken gevangenisstraf. Leidschendammer schoot bij rijn burgemeester «Ie ruiten stuk. In den nacht in November 1940 werden bij den burgemeester van Leiclschendara en bij den gemeente-architect te dier plaatse de ruiten ver nield. Het gelukte den burgemeester na enkele dagen den dader op te sporen: het was de 28-jarige ingezetene W. A. M. K., die in het bezit van een automatisch pistool werd bevonden, waarmee hij zijn wandaad gepleegd bleek te hebben. De Haagsche rechtbank veroordeelde den da der tot zes maanden gevangenisstraf, doch de veroordeelde ging in hooger beroep en k'vam voor het Vredegerechtshof. Dit college heeft overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal het vonnis bevestigd. Ilun voorgangers waren vciblind geweest; zij hadden slechts een groeten koffer van kapitein Kidd ên hun gedachten, zij hadden steeds slechts den voor een deel vuikanischen bodem van het hooger gelegen bergland bekeken, zonder eraan te denken ook eens do vele ocsterbankeu te bekijken. De drie mannen echter namen alles in oogen. schouw en zagen alles. Zij bezaten kapitaal en verkregen concessie om de oesterbanken af te grazen, als men dat woord daarvoor tenminste gebniiken mag. In het begin werkten zij samen en stichtten een vennootschap; toen echter bleek, wat er allemaal te vinden was, scheiden zij weer, w ant eik wilde zijn bizon- dere methoden toepassen om nog gauwer rijk te worder tenslotte schaarden zij zich vol- gens goed oud gebruik, om do tafel, en verdeel, den d en buit. Elk kreeg een eiland, elk stichtte zijn eigen parelvisscherij en ieder had het recht om zoo te werken, zooals hom dat het beste leek. Zij heetten Edward Garragan, Henry Moore en Harry Brent maar in wijden omtrek wer den ze eenvoudig weg do „Kidd-lni" genoemd, wat nu niet bepaald vriende'ijk was, maar wat mot do ivaarhheid toch we! overeen kwam, ah Waren do methoden dan ook ecnigszins on- ders dan vroeger. Zij woonden als kleine konin. gen tusschcn Iron Chineezen en inlanders, die zij als arbeiders hadden aangenomen. Voor zich izeli lieten zij grooto huizen bouwen en voor do arbeiders werden kleine dorpen aan gelegd. De overheid zag dit niet' ongaarne, was er echter wel van overtuigd, dat men ir „Den verkoudheid is niet zoo erg; erger is het die te ver onachtzamen door niet direct AKKERTJES te nemen. Die ■werken snel en afdoende en geven de griep geen kans. Daarom zijn AKKERTJES al reeds bjj een neusverkoudheid, hun gewicht in goud waard, want AKKERTJES zorgen er voor dat die verkoudheid niet erger wordt en in een lang durige griep gaat ontaarden. Daarom direct AKKERTJES!" Voor den vrederechter uit Den Bosch, mr. Moeff, die te Breda zitting hield, had zich o.m. to verantwoorden een vijftal colporteurs der N.S.B. nit Steenbergen, wegens mishandeling. Twee hunner T. P, en J. 0. S., lieten verstek gaan. De drie verschenen verdachten, A. S„ Jf. B. en L. S., ontkenden zich aan do to lasto gelegde mishandeling to hebben schuldig ge maakt. Drie getuigen verklaarden, dat zij hadden gezien, dat verdachte J. B. getuige G. had mishandeld, nadat hij bij G. een krantje in de gang h ad gegooid en deze dit naar huiten iiad geworpen. I'. had hieraan ook meegedaan. „Ik zal je eens zeggen", zeido de vrede rechter tot verdachte li., „hoo ik jullie op treden daar noemzoo iets moet je in Rus land doen, d.it doen de communisten ook zoo. U bent niet geschikt om -te colporteereu voor de N.S.B. Je hebt den mond vol van tucht, orde en discipline, maar nauwelijks wordt jullie iets in den weg gelegd, of je slaat erop. Dat moet je in Rusland doen". Do officier van 'justitie requireerde hierna voor de vcrrliichten F. (hij verstek) en voor B. elk een boete van 40 gulden subs 20 dagen hechtenis en voor de overige verdachten we gens gebrek aan bewijs vrijspraak. Do uitspraak van den vrederechter luidde dienovereenkomsl ig. Voor den economischen rechter te Rotterdam is behandeldde clandestiene slachting in den kelder van een woning aan den Gouclscherijweg, hoek Laanzichtstraa t te Rotterdam, waar in het tijdvak Augustus 19*f 1Februari 1942, ongeveer 50 kalveren zijn geslacht, waarna het vleesch aan verschillende ingezetenen werd vei kocht. De heesten werden geslacht in een vies, onzindelijk keldertje, zooals uit de verslagen in de bladen, die een dezer dagen zijn gepubliceerd, wel heel duidelijk is gebleken. Als eerste verdachte heeft terecht gestaan de 34-jarlge Bycneman, de bewoner van het huis, waar de slachting plaats vond. Hij stelde zijn kelder voor het misdrijf desponibel tegen beta ling van f7.5Q per week en nam ook finan cieel aan het misdrijf deel. De verdachte hielp bij de slachting door de slachtdieren te binden en trad ook op als tusschenpersoon bij den ver koop van het vleesch. De officier, mr. Donker, sprak scherpe afkeu ring uit over he t misdrijf, dat gepleegd werd onder verhoudingen, die spotten met de meest elementaire begrippen van hygiëne. Het was een gevaar voor de volksgezondheid. Eisch: een gevangenise'raf van 2 jaar, met be vel tot onmiddellijke gevangenneming. Dc economische rechter veroordeelde B. con form den eisch van het O.M. De tweede verdachte was de 28-jarige slach ter Joh. C. F. Schell, de hoofdman van het complot der clandestiene slachtingen. Hij gaf toe, ongeveer 50 kalveren te hebben geslacht van Augustus' 1941 tot Februari 1942. De officier eischtc tegen dezen verdachte een gevangenis straf van lx/i jaar, met bevel tot onmiddellijke gevangeneming en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. Het vonnis luidde: een gevangenisstraf van 2 jaar en 3 maanden, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en verbeurdverklaring van het in beslag genomen vleesch. De 29-jarige winkelier M. Rustwat te Rotter dam, die ook deelgenoot was in de clandestiene slachting, werd'conform den eisch van het O.M,, veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. dezo heeten af en toe terdego op de vingors moest tikken, vooral den lieer Edward Garra gan, omdat hij al s poedig de meeste hoogmoeds waanzin bezat. Wanner er een groep menschen hij elkaar is, dan richten zij'al gauw een club op -en spelen den aristocraat. Dit gezelschapsspel bedreven de nazaten der „Kidd-lui" met ware overgave, Huisvaders, ernstige en waardige zakenlieden zooals boven reeds beschreven hadden geen, tijd voor zoo iets, maar do jeugd, zoo ongeveer twaalf menschen, was zich bewust, dat zij het puikje- van hot puikje vormdo en daar naar handelde zij ook. Tennis-, golf- en polo- veiden kostten een vermogen, maar werden, nadat do oudeiui uitvoerig „geplukt" waren, aangelegd. Builen de Kidd-jeugd mochten daar nog enkele lieden spelen, die na zorgvuldige selectie welwillend werden toegelaten en even eens lid van do clut^ waren geworden; de Gredd's -- do dokter met zijn vrouw en een paar van tiet hoogere personeel van de naamlooze vennootschappen. Het clubhuis kon zelfs de meest verwende gasten afgunstig maken en het was door een eerste klas architect gebouwd. Er hoorde een zwembad bij, dat met een. stevig hek was afge. zet om do haaien buiten te houden. Dikwijls gingon de leden van de Kidd-jeugd naar het vasteland,en probeerden dan zoons en dochters der aristocratie in te palmen om ze uit te noo- digeu en z® met hun rijkdom te imponeeren, hetgeen vaak genoeg lukte. Maar meestal ver veelden zij zich. (Wordt vervolgd). Dc laatste verdachte In deze zaak was de 58-jarige zuiveraar H. Klisters te Rotterdam, die den eersten verdachte in Januari j.l. behulpzaam was geweest bij het slachten van een kalf en vleesch had gekocht, afkomstig van clandestiene slachting. Deze verdachte werd veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf conform den eisch van het O.M. De 26-jarige autohandelaar J. H. te Rotter dam, werd wegens het slachten van een of meer schapen in Februari j.l. veroordeeld tot 6 maan den gevangenisstraf. De 41-jarige magazijnmeester K. van S. te Schiedam, die behulpzaam was geweest bij deze slachting, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 14 dagen. De 50-jarige landbouwer Jan Vis te Middcl- harnis, werd wegens het doen slachten van een Varken, conform den eisch van het O.M. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden. De Bcrgensche zuivelfabrikant J. Houtman moest voor den Alkmaarschtn econo mischen rechter, mr. W. A. Ubbens, terecht slaan omdat hij clandestien aan een aantal afnemers in den vorigen zomer botei' had verkocht in aanzienlijke hoeveelheden. Om dat to kunnen doen had hij zich verzekerd van de medewerking van verschillende veehouders, die hem melk leverden. Op de melkhriefjes, die dezen hij lmn dagelijkscho leveranties van verdachte kiegcn, vulde li. telkens twintig tot veertig liter minder in, dati hij in werkelijk heid aan melk had ontvangen. In totaal be trok II. zoo op ongeoorloofde manier in eenige maanden iijds 1G.0Ü0 liter melk, waarvan 4iij boter bereidde, welke boter hij verkocht aan verschillende klanten tegen eon prijs, die va rieerde van f2.50 tot f 3.25 per pond. De hoe ren kregen als belooning geregeld een pondje boter tegen normalen prijs. Bovendien verschaf te hij ze extra voerkaraomelk voor hun vee. in totaal had II. ongeveer 1200 pond boter clandestien bereid en verkocht. Ecu van zijn grootste afneemsters was do mclkbczorgsler Cath. de Waard te Bergen, die een paar hon derd pond van deze clandestien bereide boter had afgenomen en met twee kwarljes winst per pond aan een aantal van haar best jgosi- lueerdo klanten had verder verkocht. Door don officier van justitie, mr. Do Brui- jes Tack, werd tegen den zuivelfabrikant, die door hem onwaardig werd geacht om aan liet hoofd van een zuivelfabriek te staan, vijf maan den gevangenisstraf gevorderd. Verdachte vroeg clementie, omdat hem reeds een boete van f 500 was opgelegd door do crisis-tuchtreclit- spraak en oen boete van £2100 door den in specteur voor dc prijsbehcersching te Amster dam. De rechter wilde daar wel rekening, mee houden, maar gezien den omvang der door verdachte gepleegde botersmokkelavij meende hij toch niet rmnder op te kunnen leggen dan drie maanden gevangenisstraf. Mej. C. de Waard, de reeds genoemde melk- rnelkbozorgster, werd wegens het in voorraad hebben van gesmokkelde boter veroordeeld tot f 100 of 20 dagen, nadat da officier een boete van f300 had gevorderd. Wegens het koopen van boter van den fabrikant Houtman werd dezelfde rnelkbozorgster ook nog veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Door den in specteur der prijsbehcersching was deze ver dachte onlangs reeds tot £150 boete veroor deeld wegens prijsopdrijving. Voorts stond nog een aantal klanten van mej. De W. terecht, alsmede twee boeren, die medegewerkt hadden; allen kregen flinke geld boeten, van f 700 subs. CO dagen tot f 125 subs. 20 dagen. Een wel zeer fraai heerschap moest voor de Bredasche rechtbank verschijnen. Niet al leen dat de man, de 24-jarigo transportarbei der N. van II. uit Breda, een tiental rijwiel diefstallen op zijn geweten had, doch het fraaisto was wel, dat hij zijn vrouw de schuld van deze diefstallen gaf. In feite was het echter geheel anders. Verdachte liet zijn vrouw als liet ware van honger en ellende omko men en verbraste zelf het geld dat hij „ver diende". Door dezen minnen en lagen karaktertrek kon de officier van justitie (lan ook al zeer weinig sympathie voor dèn verdachte gevoe len. Hij eischte een gevangenisstraf van 3 jaar. In Venlo woont Tosveld, eens de uasdvoo*- stormram van Heracles en die heeft Van deg Veen gewezen op het feit, dat hot aan de Maas in Limburg zoo prachlig wonen is. He» recles' linksbinnen hoeft eens oen kijkje geno men in Venlo, waar het hem bijster goed be viel. Men bood hem meteen een betrekking aan in een fabriek, waar mcu zoo bizondox; met hem ingenomen bleek te zijn, dat men ook zijn vader engageerde. De Jieeie familie is nu naar Venlo vertrokken en v. d. Veen is voornemens om, zoodra hij daarvoor de noodigo toestemming heeft voor V.V.V. uit te komen. De internationale voetbalwedstrijd tusschcn Frankrijk en Zwitserland, welke gisteren in Mar seille werd gespeeld, eindigde in een overwinning van de Zwitsers van 2—0. De ontmoeting werd voor ongeveer 40 000 toe schouwers gespeeld. Reeds in de veertiende mi-, nuut opende de rechtsbinnen 'Amado de score en tien minuten later was het dezelfde speler, die den linksbuiten Kappenberger in de gelegen heid stelde het tweede doelpunt te maken. De wedstrijd had over het algemeen een spannend verloop, waarbij ook de Franschen meermalen het vijandelijke doel bedreigden. Zij forceerden vele hoekschoppen, welke echter niets oplever den, zoodat de Zwitsers met 20 wonnen. Op oen bijeenkomst van do Zuidelijke eerste klassors, in buitengewone algemeeue vergade ring te Eindhoven bijeengekomen, is het besluit van het N.V.B.-bestuur inzake do splitsing en uitbreiding van. do Zuidelijke eerste klasse een ernstig punt van bespreking geweest. Algemeen werd de klacht geuit, dat het N.V.B.-bestuur geen rekening heeft gehouden met do groote belangen, welke voor de Zuidelijke eerste klas sers op liet spel staan en dat ook het algemeen voetbalbolang niet op behoorlijke wijze is be hartigd. Van verschillende zijden werd scherpe critiek uitgeoefend op de halstarrige houding van het bomlsbestuur in deze kwestie, waarbij sterk lot uiting kwam, dat men in het Zuiden niet van plan is zich bij dit door het N.V.B.- bestuur genomen besluit neer te leggen. Nu gebleken is, dat het N.V.B.-bestuur niet vat baar is voor do verschillende steekhoudende argumenten, welke reeds bij herhaling door. de Z.E.K. en andere belangènvereenigingen zijn naar voren gebracht, was men unaniem van meening, dat liet noodzakelijk is, dat in deze zeer belangrijke kwestie een instantie wordt ingeschakeld, dio bevoegd en in staat is dit besluit alsnog ongedaan to maken. Met alge- tneenc stemmen werd besloten zich to wenden tol het college van gevolmachtigden voor do sport, teneinde alsnog een gezonde toestand inzake competitie-indecling te verkrijgen. Er zijn in ons voetbalwereldjo van dio figu ren, die men „zwervers" pleegt te noemen. Kick Smit, de vroegere internationaal is de grondlegger van het begrip geweest. Een be grip, dat de aanduiding wil zijn voor spelers dio door hun onvermoeid zwoegen overal in het wijde veld zich losmaken van hun theo retische plaats in het elftal. Ook v. d. Veen, do oud-IIeracles-speler en eveneens internationaal, behoort tot doze cate gorie, maar lipt gaat er op lijken, dat deze voetbalzwerver zijn zwerflust niet tot binnen de lijnen van hot groene veld kan beperken. Men weet dat by Heracles indertijd verliet met als bestemming het oude Zuiderzeestadje Hoorn, waarheen de liefde hem trok. Ia Hoorn -speel de hij een blauwen Maandag voor do derde klasser Ilollandia en toen keerde hij naar Al- moto terug, waar hij een betrekking kreeg in een fabriek. Het volgend seizoen, zou hij weer voor Heracles uitkomen. Dat was de bedoeling, maar het is anders geloopen.- la jaarvergadering bijeen nas. de Nederland sche Athletiek Unie gisteren overeenkomstig het advies van de Zaterdag gehouden technische vergadering, de bestuursvoorstellen, welke een scheiding tusschen do zuivere nlhletiekvereenl- gïngen en de gemengde sportvereenigingen be oogden, met algemocne of bijna algemeeno stem men aan. Een verlaging der contributie over do geheele lijn is daarmede een feit geworden, dsinedc een duidelijke afscheiding tusschen da specifieke atUhtiekvercenigingcri en de gemeng de sportvereenigingen, wolke laatste groep min der contributie betaalt, zoowel persoonlijk als m veieenigingsverband, doch ook alleen in be paalde wedsLrijden kan starten, tenzij de be treffende personen alsnog de contributie der uitgesproken athlelcn offeren. Do Saucrbeker werd aan den ooslelijken crack Wim Peters uitgereikt. De voorzitter, de lieer v. d. Werf)", overhandigde dezen meervou- digen kampioen bel kleinood, waarbij hij her innerde aan de deelname van Peters aan drie Olympische Selon (Parijs, Amsterdam en Los Angeles). Voorts aan zijn Europoeschen kam pioenstitel, in 1934 to Turijn verworven, aan zijn G Engelsche kampioenschappen en rijn 16 kampioenschappen van Nederland. Een staat van dienst waar heel ons land trotsch op, kan zijn. Zaterdagmiddag is in het Agnetapark te Delft een nationale wedstrijd gehouden over een parcours van 31/2 K.M., georganiseerd door de Delflscho Athletiekvereeniging „A. V. '40". Door een kleine veertig ioopers werd aan dozen wedstrijd deelgenomen. In de B-klasse haddon acht athletcn ingeschreven. Slijkhuis van „Holland" (Le'iden), bereikte met ecu mooiea j voorsprong als eerste de finish. I Om half vijf stuitten de ongeveer 25 Ioopers voor de C-klasse. Hier nam J. Huisman van „A. V. '40" (Delfl) direct de leiding en slon41 die niet meer ar. Biljarten. In hot clubgebouw van de Friesche Club Zaterdag en Zondag een iiivitatie-tournooi ge houden, waaraan werd deelgenomen door Swea ring, v, d. Pol, do Leeuw en den GG-jarigen J. Wiemers. Voor deze laatste is dit tournoof nog een zeer groot succes geworden, svant niet alleen dat hij Sweeriug en v. d. Pol, die te zamen nog niet zoo oud zijn als hij alleen, een oveituigead-e nederlaag toebracht, doch fijj wist bovendien door zijn beter gcmiddoMo do eerste plaats to bezetten. V. d. Pol en Sweering zijn eeaiigszins beneden hun kunnen gebleven, maar de laatste partij tusschen deze twee sjmlers maakte weer veel goed. De Leeuw, die met 173 de hoogste serie op zijn naam had staan, zag deze door zijn clubgenoot Sweering verbeterd. Deze. bracht n.l. 217 caramboles bij elkaar. Vreeswijk promoveert naar de eerste klasse. Gisteren zijn de kampioen&chapswedstrijden tweede klasse groot biljart' kader -45/2, die in Den Haag gehouden werden, beëindigd. Et waren nog twee candidaten voor den titel, do Amsterdammer Schmidt en de Utrechte naar Vreeswijk, al had eerstgenoemde, die een. balve partij winst voor stond, de beste kansen. Gistermiddag ontmoetten zij elkaar in den eindbeslissing. De verwachte spanning bleet hierbij echter uit, aangezien Vreeswijk, die zeer goed op stool was, zich verre de meerdere toonde van Schmidt, dio blijkbaar eea de pressie had. Hij kon cr maar niet in komen en na 14 beurten was de stand 21148 in, zijn nadeel. Daarna volgden van zijn hand nog twee series van 45 achter eikaar en in de 18e beurt nog oen van 39, maar liij mocht cr niet in slagen, den te grooten achterstand in te halen. Ook zijn promotiekans zag hij hiermede verdwijnen, want er waren voor hem 22 beurten noodig om lot 193 te komen. Vrees wijk won de partij dan ook zeer overtuigend, hetgeen hom den kampioenstitel bezorgde en hem tevens els eenige mot oen gemiddelde van 13.46 naar do eerste klasso deed promo- veeren. Schaken. Capabianca overleden De vroegere -wereldkampioen schaken, Capa bianca is, naar dc Britsche berichtendienst uit New-York meldt, aldaar in het Sinai-zïekenhuis gestorven. De overleden ex-wereldkampioen schaken, Capabianca, werd 9 November 1888 te Havana geboren. Reeds op elf-jarigen leeftijd werd hij kampioen van Cuba. Nog voor den wereldoorlog deed hij een poging om met dr. E. Lasker om het wereldkampioenschap te spelen. Lasker deed echter zonder meer afstand van zijn titel, het geen Capabianca niet aanvaardde en bleef aan dringen op een ontmoeting. Deze kwam einde lijk In 1921 tot stand <_n werd gewonucn door den Cubaan, waardoor hij dus den titei van we reldkampioen mocht voeren. Zijn ontwikkelings- spel, zijn einspelkunst en zijn bekwaamheid elk risico te vermijden, verschaften hem de repu tatie van onoverwinnelijk technicus. In 1927 moest hij den wereldtitel echter aan Aljechin afstaan in een wedstrijd, welke te Buenos Aires werd gespeeld. Aljechins fantasie wist het hier tè winnen van de techniek van Capabianca. Ook als ex-wereldkampioen oogstte de Cubaan nog tallooze successen en in ons land was hij geen onbekende. Het laatst bezocht hij Nederland in 1933 toen hij deelnam aan het groote Avro- toumooi. Hoewel hij oorspronkelijk was opgeleid voor een technisch beroep, bekleedde hij langen tijd een dlpomlaticke functie dient van zijn vaders Tand Cuba.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 3