STADSNIEUWS l Laatste, üieuws Kieeding-inruil- campagne WANDGEDIERTE Bolsjewistische aan vallen zonder succes Dinsdag 10 Maart 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Reeds sedert eenige dagen in werking Regeling voor destructors Verpleging in sanatorium van verzekerde t.b.c.-lijders Stille Omgang 1942 Huishoud- en Industrieschool De aanmeldingsplicht voor werkloozen Hermes D.V.S. Agenda Uitreiking distributie bonkaarten Fa. W. VAM LOON STADHOUDSRSLAAM 37 Verloren en gevonden BUITENLAND Duitscliiand strijdt voor Europa Vlootactie in de Noordelijke IJszee ttallaansch weermachtsberlcht Tobroek en Malta gebombardeerd Japansche parlement Donderdag bijeen BINNENLAND Maatregelen tegen bandeloosheid te Maastricht ftecfsfszaken Het kroegje van Grietje Groen Burgerlijke stand Handel en Bedrijf Weer luiden de klokken Q-7-6'0'0 Engeland en Amerika sluiten nieuwe „Caraibische overeenkomst" Australië in bange afwachting BEURS VAN AMSTERDAM Bk>raBB In Januari j.i. werd medegedeeld, dat het rijksbureau voor de distributie van textielpro ducten -door den handel een regeling voorbe reidde. welke de mogelijkheid beoogde tegen inlevering van een der hier na te noemen, in goeden -.staat verkecrende, gedragen kleeding- stukken, t.w. een hccren- of jongens winter- o£ tweedjas, demi-satson of costuum. of een dames- of meisjes winter- of tweed-mantel, nieuwe bovenkleeding m een bepaalde hoogere prijsklasse aan te schaffen, ronder dat daar voor, zooals anders wel wordt vereischt, een speciale vergunning benoodigd is. Thans" kan worden medegedeeld, dat reeds sedert eenige dagen deze regeling is ingegaan. Het is den belanghebbenden daardoor mogelijk geworden, van de getroffen regeling te pro- fiteeren, door bij de voor deze inruilactie inge schakelde dames- en heerenkleedinginagazijnen en kleermakerijen in goeden staat verkecren de, gedragen kleeding in te leveren. Voor het nieuwe klcedingstuk, dat door deze inlevering bij dezelfde firma zonder speciale vergunning Ran worden aangeschaft, is men dan slechts de puntenwaarde verschuldigd, welke men verkrijgt door op de werkelijke puntenwaarde van het nieuw aan te schaffen klcedingstuk het aan tal punten in mindering te brengen, dat aan het ingelc de gedragen klcedingstuk is toege staan. Voor nadere informatie 'omtrent het boven omschreven kkedinginroilplan, alsmede de prijs klassen, waarin de aan te schaffen kleeding- stukken dienen te liggen, kan men zich thans wenden tot de aangewezen kleedingzaken, die zulks per advententie bekend maken. Blijkens de Staatscourant van gisteren heb ben de secretarissen-generaal van de depar tementen. van sociale zaken en van landbouw cn visscherij een besluit vastgesteld tot rege ling van üe destructie van vee, vleesch en Tleeschwaren. Dit besluit, waaraan do bena ming destructiebesluit 19-12 is gegeven, om schrijft do gevallen, waarin destructie moet plaats vinden en bepaalt tevens, dat deze al leen mag geschieden in destructoren, die door de secretarissen-generaal zijn toegelaten. Voor eiken destructor wordt een gebied vastgesteld, binnen hetwelk hij, met uitsluiting van an dere destructoren werkzaam zal zijn. Hel toe zicht op do destructoren berust bij de secre tarissen-generaal, die overigens, voor aangele genheden de destructie betreffende,door een commissie van advies worden bijgestaan. Te gen. overtreding van de bepalingen van liet besluit zijn strafbepalingen gesteld. Vee, vleesch en vleeschwaren, waarmede overtreding is ge pleegd, kunneü in beslag worden genomen. De op 1 April 1941 in bedrijf zijnde destruc- Ue-bednjven kunnen hun bedrijf voortzetten voor de gebieden, waarover zich hun werkzaamhe den op dat tijdstip uitstrekten, mits door hen binnen de maand na het tijdstip van in werkingtreding van het destrnctie-besiuU een verzoek tot toelating wordt ingediend. Bij af wijzende beschikking daarop mogen de werk zaamheden niet langer voortduren dan drie maanden na het tijdstip der afwijzende beschik king. De commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen, heeft eenige richtlijnen aan gegeven ten aanzien van de tegemoetkoming in de kosten van verpleging in een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten Hoogste een jaar, waarop do verplicht-verze kerden en de indirect-verzekerden, ingevolge bet zielanfondsenbesluit, aanspraak kunnen doen gelden. Deze tegemoetkoming wordt slechts aan die verplicht- en indirect-verzekerden verleend, die op advies van een consultatiebureau-arts wor den verpleegd in ec-n, door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid goedgekeurd, sanatorium. Indien een verzekerde wegens plaatsgebrek biet in een sanatorium kan worden opgenomen, kan hij, tot er in een sanatorium plaatsruimte vrij komt, worden opgenomen in een door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid voor de verpleging van tuberculoselijders goed gekeurd ziekenhuis. Ook wanneer zulk een geval zich voordoet, verleunen de algemeene ziekenfondsen een te gemoetkoming in de kosten van f 1.50 per dag. Wegens de bizondere omstandigheden vindt de z.g. Stille Omgang naar het II. Mirakel te Amsterdam, welke steeds georganiseerd wordt door de „Vrien lenkring ter eere van het Aller heiligst Sacramanl des Altaars" ook dit jaar niet plaats. De herdenking zal' nu te Schiedam geschieden door het opdragen van een H. Mis in alle parochiekerken met als intentie „Voor een spoedïgen en rei htvaardigen vrede", terwijl de gelooviger. worden opgewekt dien dag spe ciaal voor deze intentie ter EI. Tafel te naderen. In de Singelkerk wordt des middags om half 5 een plechtig Lof gehouden met feestprocessie en predikatie door den Weleerw. beer kapelaan N, de Ruyter van de Parochie Frankenland. Ais datnm is vastgesteld Zondag 22 Maart a.s. In aansluiting Herop kan tevens worden medegedeeld, dat de gewone jaarlijksche alge-, xneene vergadering van den Vriendenkring plaats vindt op Palmzondag 29 Maart a 3. in de- pastorie der Singelkerk. Eind April of begin Mei wordt hier ter stede de gebruikelijke St. Liduina-omgang gehouden. Blijkens een advertentie in dit blad beginnen morgenochtend half 9 weer de lessen aan de Huishoud- en Industrieschool aan de Prins Mau- rilsstraat. Mislukte inbraak. Dieven hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag j.i. getracht in te breken in de distil leerderij van de lirma W. aan de Schie. De daders hebben een dr.iadglasruitje vernield, doch hebben blijkbaar geen kans gezien binnen te komen. Er wordt althans niets vermist. Voorstelling. Woensdag a.s. treedt in Musis Sacrum op Adrè du Lancelle, die een zesde zintuig schijnt te hebben om geheimen te ontsluieren. Hij kan b.v. zeggen, wat hem totaal onbekende men- scheu, die niet aanwezig zijn, doen en waar zij zich bevinden, geblinddoekt geeft hij een beschrijving van voorwerpen, die een ander bij zich heeft enz, In verband niet het kortelings afgekondigde uit voeringsbesluit van de secretarissen-generaal van justitie en sociale zaken betreffende den aanmel dingsplicht van werkloozen, zij er aan herinnerd, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Neder- land.sche nationaliteit, of zonder nationaliteit, in den leeftijd van ten minste 18 en ten hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levens onderhoud te voorzien, verplicht zijn zich bij het voor hun woonplaats of hun gewone verblijf plaats bevoegde gewestelijk arbeidsbureau ter in schrijving als werkzoekende aan te melden. Niet tot aanmelding verplicht is hij (zij), die: 1) In een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van slechts korten duur of geringen om vang betreft; 2) Zich reeds voor het in kracht treden van dit besluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijfplaats bevoegde arbeidsbureau als werkzoekende heeft aangemeld; 3) Wegens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levens onderhoud te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4) Wegens geestelijke of lichamelijke gebre ken niet of volledig in staat is in zijn (haar) levensonderhoud te voorzien. De aanmelding moet voor degenen, die op 1 Maart j.i. aanmeldingspltchtig waren, uiterlijk op 14 Maart a.s. geschied zijn, terwijl voor de toe komst aanmelding moet plaats vinden wanneer iemands dienstbetrekking een einde neemt, zonder dat daarbij onmiddellijk een nieuwe werkkring wordt aanvaard. In dit geval moet de aanmelding geschieden binnen 48 uur na het einde der dienstbetrekking. Ter aanvulling van een bericht in ons blad van gisteren over de buitengewone ledenver gadering van Hermes-D.Y.S., kan nog worden meegedeeld, dat in de met 49 tegen 32 stem men aangenomen motie (3 stemmen blanco) sprake is van 't volledige vertrouwen van de vergadering iu de afgetreden bestuursleden, t.w. H. Kemmink, B. Breemer, C. van Geerenstein, mr. G. M. Hovingh, A. Nolet en H. Portheine. Gezien de tevoren met 69 tegen 13 stemmen (7 stemmen blanco; aangenomen motie van ver trouwen in de bestuursleden A. de -Jong en J. van Sillevoldf, boteekende de eerstgenoemde motie, dat de vergadering prijs stelde op het in functie blijven van het geheele bestuur, al druk te de redactie van de motie zulks blijkens het bovenstaande niet uit. De heer J. Beun had de vergadering ver zocht geheel buiten het geding te blijven; der halve is zijn naam in geen van beide moties genoemd. l)e heer Beun heeft trouwens be dankt als lid van Hermes-D.V.S. Door het verwisselen van regels is de vier de alinea in ons bericht van gisteren onlees baar geworden. Die alinea moet luiden :_Een- motie, waarin vertrouwen werd uitgesproken in de bestuursleden De Jong en Van Siilevolt werd met 69 tegen 13 stemmen en 7 blanco aangenomen. Geslaagd. Voor het theoretisch -gedeelte van de staats akte N VU (leerares huishoudkunde en wasch- behandeling) is aan de Rotterdamsche Huishoud school, Graaf Florisslraat 45, geslaagd mej. F. C de Kok van hier Jubileum. Vandaag herdacht de heer L. A. de Groot den dag waarop hij voor veertig jaar als construc tiewerker In dienst trad van de Werf Gusto fa. A. Smulders. Hdenochtend is de jubilaris op het directie- kantoor ontvangen en daar toegesproken door den heer N, W. Conijn, die zijn waardeering uitsprak over het werk van den heer De Groot en hem een geschenk onder couvert overhan digde. In de fabriek werd de jubilaris namens de bazen an de afdeeling constructie toege sproken door den heer B. van Dijk, die hem een bloemstuk aanbood. Namens de collega's voerden de heeren B, Wiegel en L, Bosdijk het woord; den jubilaris werden een barometer en een bloemstuk aangeboden. Voor de rest van den dag heeft hij vrij-af gekregen om het heuglijk feit in huiselijken kring te vieren. Bankbiljet verdwenen. Een onbekend gebleven klant heeft Zaterdag jj. in der; winkel van P. y. W. kans gezien een bankbiljet van f10, dat een andere klant voor betaling op de toonbank had neergelegd, weg te nemen. Diefstal uit suikerwerki'abriek. Door de politie zijn aangehouden C. v. N. en F. L. den H., die er van verdacht wor den uit een suikerwerkfabriek een baal suiker en een partijtje toffee's te hebben weggenomen. Passage theater 2.15 en 7.30 u. Pantserkruiser Sebastopol. Monopole theater 2.15 en 7.30 uur. Het leven j nog niet zoo kwaad. Heden m. 14 Maart. Arno Zoetmulder, Lange Kerkstraat Tentoonstelling schilderijen W. van Dort. 12 Maart Passage-theater half 3; Amusements avond van de S.O.V. Hercules met het orkest van Olto Hendriks. 15 Maart. Musis Sacrum 4 uur. Uitvoering Euplionia. 19 Maart. Passage Theater, half 8. Theo Uden Masman en zijn orkest. •21 Maart Musis Sacrum Concert Lenteklanken 24 Maart Musis Sacrum half 8. Toonkunstcon- cert. 25 Maart. Musis Sacrum, half acht. Muzikale avond. DVSS: Cor Coppoolse's orkest 26 Maart. Passage Theater, half 8. Tweede op treden Willy Derby, i.v.rn. zilveren ju bileum. 27 Maart Musis Sacrum half 8. Propaganda .bijeenkomst N.C.G.O.V. 28 Maart Musis Sacrum, half 8. R.T.G. Ont "spanning. 29 Maart Musis Sacrum 5 uur. Tooneelvereea Eendracht maakt macht. 31 Maart Musis Sacrum. Concert De Lofstem. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena 2.15 en 7.30 u. Wereldstad Variété. 10 Maart. De Kleine Comedie, half 3 en half 8. Het Ruys-ensemble: ,,'t Meisje met de 9 punten I" 14 Maart. Nieuwe Zuiderkerk YVeslzeedijk, half 4. Kerkconcert Piet v. d. Kerkhoff (or- gelj ea Annie Hermes (alt). BIOSCOPEN. Capitol doorl. van 1.30 uur af. Vergeten vrou wen. Luxor 1.30, 3.5, 7.6 uur. Eens op een nacht. Prinses 2.15 en half 8, Jeugd. Aan liet Bureau Broersvcst 93, wor den do distributie-bonkaarten 4e periode 1912 uitgereikt. Het bureau is geopend op werkdagen van 912 uur en van hall 2 tol 5 uur; op Zondagen van 12—2 uur. Voor het verkrijgen van de bonkaarten- moeten de distributie-stamkaaiten cn inlegvellen van het geheele gezin worden overgelegd. Morgen zijn aan de beurt zij wier ge slachtsnaam begint met Kn tot en met Lee; Donderdag 12 Maart Lof tot en mei Mop; Vrijdag 13 Maart Mor t/m. Pli; Zaler dag 14 Maart Plo t/m. R; Maandag 16 Maart S t/m. Sta; Dinsdag 17 Maart Sle t/m. Verc; Woensdag 18 Maart Verd.t/m. Wa, cn Don- derd ig 19 Maart We t/m. Z." Men wordt zl ringend verzocht oj> den dag zijn bonkaaiten te komen afhalen, v.-aarop men.volgens boven-triand schema aan de beurt isl Zuiveraars van Gebouwen en Schepen Geboren: 7 Maart. Anna Maria Clara, dochter van F. C. v. d. Graaf en D. L. Vis, Dandaan 49, 8 Maart. Margaretha Lidwina Josepha, dochter van G. de? Jager en E. B. M. van Bueren, Van Oslndolaan 38. Hester Elizabeth, dochter van C. A. S ih uur mans en M. Hoekstra, Rubens plein 25. Jacoba Wilhelmina, dochter_ van B. Dekker en W. Damen, Nassaulaan 75. Aart Leendert, zoon van J. Vlug en M. Noord zij, Van T Hoffplein 13. Overleden: 6 Maart. J. Straatman, 78 jaar, Prof. Kamerlingh Onneslbaan 123. 7 Maart. J. Jarmoml, 77 jaar, Nassaulaan 75. Fietsen gestolen. Door J. v. M. is aangifte gedaan van dief stal van zijn fiets, die hij oji de Oversckie- scbestraat onbeheerd had laten staan. Het rij wiel is in een andere straat, ontdaan van de banden, teruggevonden. Ook W. J. B. mist zijn fiets, die hij voor zijn woning aan de Boerhavelaan had laten staan. Brood gekaapt. Uit de carrier van den broodbezorger W. P. O., is, terwijl het voertuig even onbeheerd slond voor de Hema, een brood weggenomen. De volgende in het tijdvak van 1 t.m. 6 Maart 1942 gevonden voorwerpen, zijn op werk dagen tusschen 1 en 2 uur aan het politiebureau terug te bekomen. Diyerse sleutels, ceintuurs, handschoenen en wanten, stookijzer, gedeelte van een projectie, apparaat, nota en ven oerbcwrjs meelfabriek „Schiedam", portem. met InhOud, stamkaart. Bij vinders: Kinderwantje, J. Boerstoel, Viaardingerdijk 341; wit hondje, J. van Dijke, Van Smalevelt- straat 18; fextielkaart, A. v. d. Hamer, S.rijen- schestraat 25; grijze wollen das N. Schut, Rem- braudtlaau 101a; dameshandsehoen, C. Olivier Jan Steenstraat 22; blauwe damespulover, L. Zwanenburg, Ampèiestraat 36a; wollen dames- shawl, J. Bastiaanse, Dam 5; ring met 3 sleu tels, H. van Kemjien, Btirgem. Knappertlaan 216a; gladde dainesring, G. van Uilen, Van Swindenslraat 60a; dop van radiateitr, A. v. d. Velden, Havendijk 136b; zwarte mof, Willems en Ernsting, Rotterdamschedijk 233,; zwarte langharige hond, D. K. Luns, Ncwlonplein 2b; portemonnaio met inhoud, F. Peters, Juliann- iaan 100a; ring met 3 sleutels, T. van Ge loven, V.an Marnmslraat 19b; kinderportcmon- naio mot"" inbond, T. v. d. Oever, Van Martim- straat 19a; geel kinderwantje, B. van Woer- kom Van Maruuistraat ,25b; gouden dameshor loge, J. A. van Huick, Rhoonschestraat 10b. Kinderhandschoen, H. Klasiug, Gustostraat 30b; bril, I. Kuipers, Hoogstraat 82; beeren- motorhandschoen, P. de Jong, Amalia van Sohns- stxaat 10a; grijze ceintuur, C. van Geijl, Hallev- straat 45; portemoimaie met inhoud, C. L. de Zwart, Grofbaan 1; paar bruine kinderwantjes, Yroou, Van Ostadelaan 22b; portemonnaie met geld en vetb'onnen, J. Hersbach, Hof- laanstraat 10; ring met 4 sleutels, L. Dinge- nouts, Goereeschestraat 3a; gebreid wantje, J. van Maassen, Warande 18b. Indien een gevonden voonveTp door den eigenaar bij den vinder wordt afgehaald, wordt mededeeling verzocht aan het politiebureau, tel 69333. Hoofdkwartier van den l'iihrer, 10 Maart. (D.N.B.) Het opperbevel der Duit- si-ho weermacht maakt bekend; Aan het oostelijk-fi ont heeft do \ij,itnJ ook gisteren zijn aanvallen zonder succes voortgezet. In den middenscctor braken formaties van het leger en do Waken 8.8., ondanks taaien tegenstand door diejie voldstellïngen heen. De bolsjew sten verloren gisteren 52 vliegtuigen, terwijl slecbis een eigen toestel wordt vet mist. Bij oen aanval-van Duitsc.be zeestrijd- krachten op de Noordelijke IJszee heb ben torpedojagers bij, het Bereneiland een Sov ,etkoopvuarderiu den grond ge hoord. Tijdens het verdere verloop wor den drie Britsche torpedovlicgtuigen om laaggehaald. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrij- iLhcid Vaa verkenners. Gevechtszlieglui gen en jagers dreven Britsche troepen concentraties uiteen en vielen luchtbasos van don vijand in Oost-Cyrenaica en ten westen van Alexandria aan. In de haven van Tobroek word een vrij groote koop vaarder door bommen zwaar beschadigd. Op Malta hebben bommen giooSe ver woestingen aangericht in vhegveldinstal- lalies. Duitscho duikbooten hebben aan de westkust van Afrika vier vijandelijke koopvaarders van 27.000 ton in toUal in den grond geboord, waaronder twee lankbooten. Britsche bommenwerpers bobben in den afgeloopcn nacht enkele plaatsen in Wost- Duitscbland aangevallen. De burgex-bevol- king leed verliezen aan dooden en ge wonden. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Rome, 30 Maart. (Stefani). Het 647e Ita- Iiaansche weermachtsbericht luidt: In Cyrenaica wederzijdsche activiteit van ver- kenningsafdeelingen en van de artillerie. Vlieg tuigen bombardeeren met succes de haven van Tobroek en het vijandelijke achterland Een koopvaardijschip kreeg een voltreffer en vier vliegtuigen werden op den grond vernield. Een onzer vliegtuigen, waarvan het weermachtsbe richt van gisteren het verlies vermeldde, is te ruggekeerd, Vliegtuigen van de spil herhaalden de ver nietigende aanvallen op Malta, als gevolg waar van een vliegtuig op den grond in brand vloog, terwijl talrijke voltreffers werden geplaatst op vliegveld- en haveninstallaties van het eiland. Een Engelsch vliegtuig wierp lukraak eenige bommen op Rhodes en Samos. Er wordt geen schade gemeld. Voorts ondernam de vijand een luchtaanval op de stad en de- omstreken van Athene, wa'ardoor twee huizen instortten en twee Grieksche burgers den dood vonden. Van Mook te Melbourne. Stockholm, 10 Maart. (D.N.B.) Naar de Brit sche nieuwsdienst uit Melbourne meldt, is Van Mook in gezelschap van hooge Nederlandsch- Indische abmtenaren, onder wie de opperbevel hebber der Nedcrlandsch-Indische luchtstrijd krachten, generaal L. IT, van Oijen, per vliegtuig uit Adelaide te Melbourne (aangekomen. De burgemeester van Maastricht heeft bff politieverordening voorschriften uitgevaardigd, waarbij ,het vrouwelijke minderjarigen verboden is 's avonds na zeven uur cam's tc bezoeken tenzij do merjes vergezeld zijn door een barer ontluis, voogden of voizorgers. Bovendien heeft de butgotiiecsler aan meisjes buiieJen 18 jaar verboden zich een half uur na zonsondergang op of aan den openbaren wog te bevinden, lenzij zij vcige/cld zijn door oen barer ouders, voogden of bloedvei wanten tol en met den. derden graad. Deze voorschriften werden genomen Ier be strijding van do bandeloosheid en zedeloosheid welke in Maaslucht hand over land loona- rnon en in vele gevallen ook een publieke ergernis werden. De verbodsbepalingen gaan reeds morgen in en op de overtreding van deze bepalingen is een maximum sliaf van twee maanden hechtenis of f 200 boete gesteld, Wanneer de smokkelhandel leeft, bloeien met haar" de ongure kroegjes, wier geheele sfeer zich bij uitstek leent tot samenkomsten van de groote figuren uit het smokkelbedijf. Tot de categorie van deze smokkelkroegjes behoort het etablissement van zekere Grietje Groen hier ter stede. Het nadeel van zulke vaste „smokkelbeur- zen" is evenwel, dat de politie er een wakend oog over laat gaan. Toen een flinke partij wol len dekens na allerlei omzwervingen in Grietjc's heiligdom arriveerde waren de dienaren der wet er dan ook snel bij om aan de onwettige avonturen van de 32 dekens een halt toe te roepen. Het bleek, dat achter, of lieve.' onder, deze dekens een heel rijtje „handelaren" schuil ging, die gisteren voor den economischen rechter te Rotterdam heben terecht gestaan. De eerste verdachte was de koopman P. J. van Nooij uit Rotterdam. Hij had de dekens voor f 380 bij een grossier gekocht en met f 100 winst verkocht aan den koopman J. Mudde uit Roterdam, die eveneens terecht stond. De derde verdachte was de Rotterdamsche koop man A. Damme, die de dekens van M. had gekocht. Een broer van dezen verdachte, de meubelfabrikant J, Damme was als tusschen- persoon opgetreden en had de dekens voor f20 per stuk aan zekeren J. Terbrache uit Rotter dam verkocht. Beiden stonden eveneens terecht. Al deze scharrelaars incasseerden zwaren straf fen, die varieerden van 200 subs. 50 dagen hechtenis tot f 75 subs. 30 dagen. Een ander zaakje, dat zich met het kroegje, van Grietje als décor had afgespeeld, betrof een partij van 23 liter slaolie, die een koop man uit Oud-Beijerland, J. v. Haffe, van een hem onbekenden Schiedammer gekocht zou heb ben. Hij was van plan de goud-gele vloeistof met ruim 250 pCt. winst aan Grietje Groen over te doen, maar kwam toen tot de ontdek king, knollen ii laats van citroenen gekocht hebben, in dit geval patentolie instede slaollsj Na deze teleurstelling stond hem thans noj een flinke straf te wachten. De economische rechter veroordeelde hem tot f 30 subs. 10 da gen hechtenis. F. van Hack een loodgieter uit Schiedam, die de „slaolie" bij Grietje Groen had afgeleverd werd tot deze zelfde straf veroordeeld. VLAARDINGEN Geslaagd. Voor het diploma motordrijvcr is in Den Haag geslaagd de heer F. Brons van hier. Bevorderd tot arfs. Aan de universiteit te Amsterdam werd mej J. Qualm, tot arts bevorderd. Markt Rotterdam. 9 Maart. Aardappelen: zandaardappcienf5.62, niet eerste soort f 6.62, klei, tweede soort f 6.12. Aanvoer voldoende en voldoende voorraad. Ytasbeurs. 1600 k,g. blauw vlas f 1.40. Evenals te lande werd liet ter beurze aan gevoerde tegen vastgestelde prijzen verhandeld. Weer luiden de klokken in het Sovjetland'. Zegevierende Duitse lie troepen hebben den ar men Russischen boer en arbeider hun kerken weer teruggegeven, kerken die door do roode machthebbers tot partijhuizen, bioscoop of re creatielokalen waren ingericht. Thans zijn deze godloozen verdreven en verslagen. God woont weer in Rusland. Een kruistocht voor christendom en bescha ving heeft dit mogelijk gemaakt. Het is uw plicht deze kruisridders bij te staan, zoo zij in don strijd gewond gerankt zijn. Steunt daarom de Nederlandscho atnbu- lance. Stort uw bijdrage op girorekening NEDERLaNDSChE ambulance, Koninginnegracht 22, 's Gravenhage, Tokio, 10 Maart. (D.N.B.) Het, Japansche parlement Is voor 12 Maart bijeengeroepen voor het aanhooren van een rede van minister president Tojo. Bovendien zullen de ministers van oorlog en marine rapport uitbrengen over het verloop van de operaties van totdusvèr. Tevens zullen beide adressen van dank aan de apanscbe strijdkrachten in ontvangst nemen. Met het oog op de uitlatingen van Tojo In zijn jongste Rijksdagrede over de houding van de Japansche regcering ten aanzien van Neder-- landsch-Indië, Australië en Nieuw-Zeeland wordt de a.s. rede van Tojo, volgens Domei, bizonder belangrijk geacht, Stockholm, 10 Maart (ANP). Volgens een be richt van den Engelschen berichtendienst is tusschen». de Ver. Staten en Groot-Britannii: een nieuwe „Caraibischo overeenkomst" geslo ten, welke overeenkomstige uitbreidingen van het verdrag van September 1940, waarhij vloot- steunpunlen in Britsch-West-lndifi tegen vijftig Amerikaansche torpedojagers werden geruild, behelst. Door deze uitbreiding zal in de toekomst de samenwerking tusschen beide landen, zoo als de Britsche berichtendienst meldt, zich ook uitstrekken tot het geheele sociale en econo mische leven op do bezittingen dezer beide lauden in de Caraibische Zee. De nieuwe overeenkomst, zoo wordt verder verklaard, stemt overeen met do beginselen van de Atlantische verklaring. Stockholm, 10 Maart. (D.N.B.). Onder het opschrift „Australië bereidt zich voor", publi ceert de .T'mes van 10 Maart een artikel waarin o.a. het volgende wordt gezegd: In Canberra, Sydney of Melbourne twijfelt niemand er meer aan, dat de Japansche landingen op Nieuw. Guinea de eerste phaso vormen van' den slag Om Australië. De vrees van Australië is door de Japansche landingen op Timor, Rabaul en New Britain toegenomen, evenals door de lucht aanvallen op Port Darwin, Broome en Wyndham eri door de herbaalde aanvallen op Port Mo resby. Thans zijn de Japanners met slorko strijdkrachten geland op Nieuw-Guinca en ieder een in Auslraliö heeft het gevoel, dat nu de. strijd ernst wordt. Met zeer groote aandacht, zoo meldt de Times verder, heeft men in Au stralië do gevechten op Java, dat beschouwd werd als het laatste bolwerk tusschen Australië en de snel oprukkende Japansche troepen, ge volgcL Men is vastbesloten zich vooral op eigen kracht te verlaten. In Australië is men ervan overtuigd,zoo besluit de Times, dat het land niet alleen nieuwe bomaanvallen staan te wachten, doch dat ook een landing, van sterke strijdkrachten dreigt, temeer daar do Japanners in de laatste drie maanden bewijs hobbben geleverd van hun kracht en dapper heid,-die de geallieerden overal verrast hebben Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. lOO'/a 987, 937, 967, 197» 837. 8115/i« 87 185 OBLIGATIES Staatsieeniitgen Nederland 3 j% Ned.'41 4% 4% MO I 4% II m.b.f,. 4% '40 II li 96 3% '87 3-8 '38 21% N.W.S. Ned. Oost-lndië 3% Ned.-Indië 1937 3% Ned.-Indië '37 A AANDSELEN Banken Kol, Bank Ned.-ïnd. Hand.Bnk Ned. Handelmij. (ndustr. Ondern. (Binnenland) Alg, Kunstzijde Unie J81 Van BerkelJ*J4 Cert. Calvé Centrale Suiker 780 Ned. Fokker Lever Bros Unil. *48 /4 Ned. Ford 920 Philips Gloeil, G.B. "57 /s Petroleum Dordtsche Petr194 Kon. Petr. Mij. 2207, Rubber Amsterdam Rubber 187 Bandar Rubber 180 Deli Batavia Rubber 118 Kendeng Lemboe 198 Oostkust Serbadjadi Ver. Ind. Cuit. Ond. Suiker Handelsver. A'dam 289 Javasche Cultuur 1°2 Ned.-Ind. Suiker Unie 165 Ver. Vorst. Cultuur 21 Tabak Deli Batavia 181 Deli Mij1677, Senembah 140 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 127 Java-China-Japan- Lijn 105 K.N.S.M, Nat. Bex. 156*/, Kon. Paketv.-Mij... 150 Ned. Scheopv, Unie 1317» Rotterd. Lloyd 120 Stoomv.-Mij. Ned... 128 KOERSEN OP 10 MAART 1942 V.K. 987, 1007, 1027, 1017, HEDEN 983/,-j- 1007,— - 1027,,- 101 i 1007,3 987, 937,8— 96»/t- 297, 82 130 927, 180 1517,- 134 - 112 - 285 )8Ü 153 - 816 256 - 211 234 - 154 - 140 - 1387,- 125 40 84—5 2 5 5 65 49>/4 DO 53 60 250 168 174 78 145 174 150 91 84 50 86 4 183 8 111 1617»— 1597, 1867»— 8 128 1297

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2