Ls@t$ê@ Nieuws Tentoonstelling ^gemeentel. bibliothéek Dubbele moord opgehelderd Bolsjewistische legergroep vernietigd ZEEPDiSTRBBUTSE Vrijdag 13 Maart'1942 Uitvindingen en uitvinders Ontslag van werknemers Otto Hendriks speelde voor „Hercules" Slavenburg's Bank Inbraak Verkooping Agenda Gemeiigci Mleuw^ Inbreker doodgeschoten SCHIEDAMSCHE COURANT Uitreikir distributie- /bonk'aarten De toedracht van het drama in de Haarlemmerstraat - te Amsterdam BEURTV AART Rechtszaken Diefstal van spiritualiën 9N6EgOft3!»EN Waar blijft de kolenbon? Patj, €sem, Kennisgevingen Uitreiking nieuwe extra- rantsoënkaarten wegens zwaren of zeer zwaren arbeid BEUKS ¥At>§ AMSTERDAM ?-.8J '8ÉL-_- WU 96%- v« hr 79% BUITENLAND Utiitschlahd strijdt voor Europa Britsche kruiser van de Leander-klasse gezonken Luchtactie boven Cyrenaica en Mdlta Zal Engeland aanvallen? BINNENLAND De eerste komkommers In het Westland Barbier door de politie geknipt De steekpartij te Oude Pekela en toch geen zorgen over mijn wascii. G0RIS' Wasscherijen - Tel. 6-8-8-7-5 (Vervolg rubriek Stadsnieuws). Het boekenbezit van 'de gemeentelijke open bare leeszaal en bibliotheek bedraagt wel onge veer 40.000 banden, maar^tpeh treft het tel kens weer, hoe uitgebreid de bibliotheek is! Dat was ook heden het geval,- toen we de kleine, speciale tentoonstelling: „Uitvindingen en uit vinders", in de studiezaal aan de Lange Haven bezichtigden. Op deze tentoonstelling is bijeengebracht wat de bibliotheek bevat over uitvindingen en uit vinders. In de wijze, waarop de ongeveer 70 a 80 boeken zijn uitgestald, is een systeem te ont dekken. Begonnen wordt met de boekdrukkunst en daarbij is o.a.' ook een boek ondergebracht over de krant. Nieuw zijn de gegevens daaromtrent echter niet meer. De tweede afdeeling is gewijd aan de ont wikkeling van bet verkeer: de fiets, auto, zeil wagen, luchtballon en vliegmachine. -De lectuur over de vliegerij vormt de overgang naar de lectuur over artillerie, onderzeeërs en ander oor logstuig. Tot de grondleggers van de techniek be- hooren oa.' James Watt, William Murdock, Edison en Marconi en omtrent hun leven en werken vindt men op de tentoonstelling bizon- derheden. Een vrij groote afdeeling vormt: natuur-, schei- en geneeskunde. Tot de pioniers op dit gebied behooren o.a. A. van Leeuwenhoek, Chr. Huygens, Robert Koch, Pasteur, W. C. von Röntgen en P. en M. S. Curie. Hun be- teekenis voor de wetenschap wordt in de ten toongestelde werken geschetst De tentoonstelling kan slechts kort duren; al ken vandaag en morgen. Van de studiezaal wordt den iaatsten tijd weer een vrij druk ge bruik gemaakt en zij kan niet lang aan haar normale bestemming onttrokken worden. Het denkbeeld eens extra de aandacht te vesti gen op: Uitvindingen en uitvinders zal door hen, die de tentoonstelling bezoeken, zeker gewaar deerd worden! Do herziening van de zoogenaamde „ontslag verordening" heeft hier en daar de meening doen postvatten, dat sedert 1 Maart j.l. niet langer vergunning noodtg is voor ontslag van personeel. Dit is uiteraard onjuist. Weliswaar heeft intrekking p'aats gevonden van het uit voeringsbesluit van den stcitüris-gei.eraai van het departement van sociale zaken van 11 Juni 1910, dat de ontslagvcrleenmg aan banden legde, doe hhtegelyk is een nieuw uitvoeringsbe sluit afgekondigd, waarin o.m. wordt bepaald, dat de leiders van landbouw-, industrie- en han- delsberLgven, alsmede degenen, die een vrij beroep uitoefenen, toestemming van de arbeids inspectie behoeven om werknemers te ontstaan, tenzij art. 163?p van bet Burgerlijk Wetboek tan toepassing is. Dit bestuit is m werking getreden op 23 Februari 1912. -J! r* Dal het de Schiedamsche Ontspannings Ver- eemging „Hercules" ernst Ï3 met het orgaoi- seercn van groote amusemeutsavonden, blijkt '•wel uit het feit, dat reeds korten tijd na do openingsavond een proeHchot, dat een roos treffer werd gisteren, joa anderhalve maand das, reeds de tweetle avond in het Passage theater zgn beslag kreeg. „Hercules", brj haar oprichting, -nog geen drie jaar geleden, ecu „jongensctubje", zooals er tientalten opgericht worden er ook weer ver dwijnen, heeft zich iii den korten tijd van haar bestaan opgewerkt tot 'een vereeniging, die in Schiedam op amnsementsgebied iets gaat heteekenen. Ondanks of misschien wc! dank zij de jeugd liarer leden, is het baar toevertrouwd. Dat heeft de avond van gisteren nog weer duidelijk bevestigd.» Was de eerste maal het radiodansorkest van Klaas van Beeck sde gast, gisteravond vormde een ander radio-orkest het hoofdnum mer van het programma: Otto Hendriks en zijn 13 solisten. Het orkest van Hendriks behoort tot de' en sembles, die de laatste twee jaren in de radio- jrogramma's naast de twee daasorkesten en de grootere amusementsorkesten naar voren zijn "getreden. En inderuaad houdt het repertoire van Otto Hendriks' orkest ongeveer het midden tusschen deze twee, vormen. Het geeft amuse mentsmuziek in uitgebreider vorm dan de speci fieke dansorkesten Js ook minder ihytmisch en meer melodieus ingesteld, waar de' bezetting en zelfs de opstelling duidelijk van getuigt. Het orkest beslaat uit vier strijkers (drie violen en een cello), drie saxofonisten, gitaar, accor deon, bas, piano en slagwerk. Bas en gitaar zijn niet bij de andere rhylhme instrumenten opgesteld. De dertiende solist van „Otto Hen driks en zijn 13 solisten" zal de leider zelf maeten zijn, maar het getal heeft allerminst invloed op zijn solistische capiciteiten. .Die zijn verre van ongetgkkig. Otto Hendriks bleek zoo wei een voortreffelijk pianist' als violist te zijn. Wanneer hij sjpeetde „dirigeerde" hij bo vendien niet, wat aan zijn soio een dubbel aangenaam karakter gaf. De accordeonist van het orkest Jac. Schutte toonde zich op zijn eigen instrument en dat van het Passage theater (het bioscooporgel) eveneens een kundig solist. Het zelfde kan ge zegd worden van den sympathieken slagwer ker Tonny de Goei als xylophonist. De muziek van het orkest was vlot en voor al melodieus, vaak zelfs voortreffelijk gear rangeerd. Als voorbeeld van het laatste noemen wij de foxtrot „Blaues Meer", waarbij orgel en orkest elkaar prachtig aanvutden. Dat Ret programma van Otto ilendriks's orkest een wijder terrein beslaat dan dat van een speci fiek dansorkest bleek uit de groote verschei denheid der nummers. Tango's, foxtrot's, paso- dobles, rumba's, zoowel "als liederenpotpour- ri's, -wisselden elkaar af. Uit de veelheid noemen we „Musi-Musi- Musi", „Schön das du- wieder bei mir bist", de tango „Oie Guapa", „Senor und Senorita" en „Hindernisrennen". De aankondigingen geschiedden niet door Otto Hendriks: de eerste violist, wiens •sprekevscapi ciieilcn blijkbaar grooter zijn. hij las ook een afscheidswoord had zich er mee belast. Het optreden van bet orkest werd afge wisseld met dat van prof. Williams als buik spreker en goochelaar. In de laatste creatie .had deze het moeste succes. Hoe 'kan het anders, hij liet n.l, geldstukken uitbroeks pijpen en haren giroomen. i»e „Sin vera", 'Schiedamsche ama'sur acro baten, oogstten ook veel bijval. Plaatselijk chau vinisme bad daarop geen verkleurende invloed, het wis inderdaad goed, wat deze jongens klaar j,stuwden". A. Kleijwegt. Door commissarissen vau Slavenburg's Bauk wordt den aandeelhouders voorgesteld het di vidend over het afgeloogen boekjaar te bepa len op öj/o pCt. (onv.). In den afgeloopen nacht is ingebroken in den winkel van Do Gruytcr op den hoek van Korte Dam en Hoogstraat. Eon paneel is in getrapt. Er zijn 20 pofjes jam, elk van 1 pond gestolen. Door notaris II. B. E. Blaissa is lieden in veiling gebracht: Een pand, bestaande uit be neden- en bovenwoning, Rotterdamschedyk 49, gioot 241 c.A.; in veiling f 5000 Een pand, beslaande uit beneden- en bo venwoning, Lange Ilaven 138, groot 50 cA.; in veiling f 4000. Het woonhuis Bagijnhof 6, groot 70 c A.; groot 70. o A in veiling f 1900. Betrapt. De 18-jarige H.W. A. v. d. B. uit Rotter dam, die door een H.BS.-ër was betrapt op het stelen van een rijwiel uit de rijwielbergplaats van de R.HB.S., is in het politiebureau inge sloten, Vlaggelijncn. Door een bestuurslid van de SÏJ.V. is Aan gifte gedaan dat men van de ijsbaan 13 vlagge- hjnen heeft gestolen. Lijk opgehaald. Gisteravondis uit de Buitenhaven het in verren staat van ontbinding verkeerendê lijk van een man opgehaald. Het lijk is nog niet herkend. De leeftijd is niet vast te stellen. Het droeg bruine lage schoenen en is getatoueerd op beide armen, o.m. met de Noorsche en Ame- nkaansche vlag. een zeemeermin en eenige vrouwenkoppen. Een hartige brok. Door IJ. K. ia aangifte gedaan van diefstal van een kaas uit zijn bodewagen. Schoorsteenbrandje. Gistermorgen is de brandweer uitgerukt voor een schoorsteenbrand ten huize van mevr. G. B. aan do Veenianlstraat. Met een rammonneur heelt do Brandweer het vuur uit den schoor steen verwijderd. "Valsche handteekening. Door de recherche is H. G v d. H aange houden, die door het plaatsen van een valscho handteekening op een postwissel, kans had gezien onrechtmatig een bedrag van ruim f20 to bemachtigen. Passage theater 2.15 en 7 30 uur.- De man op den achtergrond, (Zat. en Zond 2.15, 4.45 en 8 uur) Monopole theater 2.15 en 7.30 uur. De eeuwige Jood (Zat. 2.15 en 7 U. Zond. 1, 3, 7 en 9 u.). Heden t.m. 14 Maart. Arno Zoetmulder, Lange Kerkstraat. Tentoonstelling schilderijen W. van Dort. ROTTEItDAJJ. lieden e.v d. Arena 2.15 en 7 30 u. Wereldstad Variété. (Zond 2, 4 30 en 7.30 u 14 Maart. Nieuwe Zutderkerk M'estzeedijk, half 4 Kerfcconcert Piet v. d. Kerktioff (or gel) eri Annie Hermes (alt). BIOSCOPEN. Capitol doori. van f.30" uur af Moederliefde. (Zond 2, 4.1S, 6 30, S.45 u). Luxor 1.30, 3.45, 7 15 uur. De scheidmgsreis (Zond. doorl. van 2 u. af). Prinses 215 en hall 8 De yroohjke vrouwtjes (Zal. en Woensd. 215, 4.30 en 7.30 u. Zond. 1, 3, 5 en 7 30 u).< Eerst thans is bekend geworden, dat Woens dag omstreeks negen uur door een rechercheur van politie te Utrecht, een inbreker is doodge schoten, die zich schuil had gehouden in een pakhuis aan den Vleutenschenweg aldaar. Op dien avond vervoegde zich een expeditie knecht op het hoofdbureau van politie met het volgende verhaal: Toen hij even tevoren met zijn vrachtauto achteruit reed In het bedoelde pakhuis, meende hij eenige mannen die daar niets te maken had den op te merken. Daar het pakhuis propvol ligt met allerlei levensmiddelen, begreep hij "di rect, dat er dieven waren. Op het moment, dat de chauffeur zijn atjjo achteruit naar bin nen reed, merkte hij tevens, dat deze verdachte personen 2ich snel achter de opgeslagen goe deren verborgen. Daar de chauffeur wel inzag, dat hij alleen toch niet veel tegen twee of meer inbrekers zou kunnen uitvoeren, besloot hij het pakhuis zorgvuldig af te sluiten en de politie te waarschuwen. Eenige rechercheurs begaven zich naar het bedoelde pakhuis. Aanvankelijk werd het onder zoek ter plaatse bemoeilijkt door het feit, dat het pakhuis zoo vol lag, dat men bijna nergens bij kon komen. Toen het geheele pakhuis nauw keurig was geïnspecteerd, bleef er niets an ders over dan te zien ol zich ergens in een hoek waar het hout hoog was opgestapeld voor de gasgeneratoren nog een ruimte bevond, waar eventueel menschen zich zouden kunnen ophou den. De ruimte was 5 bij 2 meter.' Een der rechercheurs klom op den houtstapel en sprong in die kleine ruimte. Zijn vermoeden, dat, als er inbrekers in het pakhuis zouden moeten zijn, zij zich alleen nog maar daar zouden kunnen bevinden, werd bevestigd-'door een sterk gerit sel, hetwelk weldra overging in een aanmerkelijk sterker wordend geluld. Tengevolge van den ■hoogen sprong van den houtstapel, bevond de rechercheur zich nog in gehurkte houding en voordat'hij zich kon oprichten, merkte hij, dat een van" de twee inbrekers want er bevon den zich inderdaad twee mannen in het ruim achter het hout hem trachtte te bespringen Uit noodweer schoot toen de rechercheur zijn ïevolver af en trof zijn belager recht in den buik Eemschreeuw en een doffe slag was het eenige, •wat de politieman hoorde. Onmiddellijk gea larmeerde medische assistentie ,kon den dood van den inbreker, een 23-jarigen jongeman,-niet ver hinderen. Tijdens het overbrengen haar het ziekenhuis overleed hij tengevolge van het schot in zijn buik. De andere inbreker is gearresteerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Het doel van de dieven was een Hinken slag te slaan in de in het pakhuis opgeslagen levens middelen. De tweede inbreker Is naar het liujs van bewaring overgebracht Oude man beroofd. - Toen de 84-jarige J. S. te Ede zich even te rusten zette op een bank en daarbij een oogenbük zijn portemonnaie voor den dag haal de, zag een naast hem gezeten persoon kans daaruit drie bankbiljetten van f 10 weg te nemen. De dader, M., een man in rijksdienst, kon door de politie worden gepakt en zal moeten boeten voor zjjn snoode daad, - Aan het Bureau Broersvest 95, ivor den de distributie-boukaarten 4e periode 1942 uitgereikt. Hel bureau is geopend op werkdagen van 912 uur en van half 2 tot 5 uur; op Zondagen van 12—2 uur. Voor het verkrijgen van 4e bonkaarten moeten de distributie stamkaarten en inlegvellen van het gebeelo gezin worden overgelegd. Moigen zijn aan do -beurt zij wier ge slachtsnaam begint met Plo tot en met R; Maandag 16 Maart S tot en met Sta;. Dins dag 17 ïlaart Ste tot en met Verc, Woensdag .18 Maart Verd t/m. Wa, en Don derdag 19 Maart We t/m. Z. Men wordt xi ringend verzocht op den dag zijn bonkaarten to komen afhalen, waarop men volgens bovenstaand schema aan de beurt isl De Amsterdamse!» recherche ls er in ge slaagd volledige klaarheid te brengen in den afschuwelijken dubbelen moord, op 24 Februari j.l. In het perceel Haarlemmerstraat gepleegd op de bewoners van "het benedenhuis, een 63-jarige vrouw en haar 38-jarigcn zoon. De beide daders zijn gearresteerd en hebben reeds een bekentenis afgelegd. Uitermate knap speurderswerk is het wel, dat iu deze zaak is verricht, wijl men over nage noeg geen enkele aanwijzing beschikte. Uit het onderzoek bleek spoedig, dat een klem bedrag aan geld, een hoeveelheid sigaren, tabak ens sigaretten, een kistje met snuisterijen en een gouden horloge waren ontvreemd en dit laatste is het, dat tot het spoor van een der daders voerde. Op 3 Waart j.l.j werd een 26-jarige werklooze bakker, P. genaamd, wo nende in Amsterdam, West, aangehouden, op grond van het feit, dat hij.een gouden horloge, gelijk aan het ontvreemde, te koop had aan geboden. P.'-ontkende hardnekkig, iets met de misdaad uit te staan te hebben en wijl het hor loge intusschen verdwenen was, vreesde men reeds den man wegens gebrek aan bewijs weer vrij te moeten laten. Een deskundig onderzoek wees echter uit, dat op zijn kleedmg bloed sporen voorkwamen. Deze had P. volgens zijn vcrklarina, overgehouden vnn een bloedneus. Het intusschen met kracht ^voortgezette onder zoek leidde gisteren tot een tweede arrestatie^ en wel van een eveneens werkloozen bakker, Van V. geheeten, wonende in. de Frederiks- straat, die nl. een 'goede bekende van P. bleek te zijn. In dewoning aan de Fredenksstraat wer den eveneens met ,bloed bevlekte kledingstuk ken 'aangetroffen en dit bleek dermate bezwa rend voor Van V. te zijn, dat bij, nameen lang durig verhoor, vanochtend door de mand viel en een volledige bekentenis aflegde. Ook P. kon nadien zijn onschuld niet langer volhouden en bekende eveneens zijn aandeel in liet afgrijselijke misdrijf. Gebleken is, dat Van V. een jaar lang brood hij de thans vermoordetj' h-id bezorgd, Hij was yan meening, dat de beide' menschen er warmp jes bij zaten en kwam daardoor met P. op de misdadige gedachte, hen te beroove"h. Op 23 Februari gingen beiden naar den win kel in de Haarlemmerstraat om poolshoogte te nemen, waarbij zij voorgaven, dat zij clandestie ne goederen te koop hadden, welke zij al dus luidde de afspraak den volgenden och tend zouden brengen. Inderdaad kwamen zij den ochtend daarop te ongeveer 8 uur aan den winkel, waar- zij" door den zoon werden binnengelaten. Reeds direct deed Van V. een poging, om de kas te plun dered maar de zoon betrapte hem. Daarop werd deze door Van V.- met een zw.ar voorwerp neergeslagen. Op het tumult kwam de moeder aanloópen, die daarna van P. een zwareu klap op het hoofd ontving. De Jjcïde slacht offers leefden toen nog en werden door Van V. met een mes, dat op tafel lag, .afgemaakt. Na hun weerzinwekkende misdaad doorzoch ten de moordenaars het geheele hui?, de-buit aan geld bedroeg slechts f 75. Vervolgens reinig den zij hun kleeren' en verlieten tegen half tien de plaats van hun misdrijf. De ontvreemde tabaksartikelen zijn inmiddels in de woning van P. teruggevonden. In dir. verb. m. Groningen en Friesland. Vertrek dagelijks 6-uur. Adres: Schiedam, Oude Sluis 4 Telef. 68456. Amsterdam, Kloveniersburgwal 57 Telef. 45985. Schippers: J. C. de Mos, E W. Bon Jr. Nu er veel belangstelling is voor gedistil leerd, gaan ook de dieven op pad om zoo mo gelijk wat van het begeerde vocht le bemach tigen. 9 Do 28-jatige chauffeur L. S te Schiedam, kwam begin Januari in een pakhuis van den heer Koster alhier om een fietspomp te leencn en zag daar twee bemande flesschon met ge distilleerd staan,'die hij zich toeeigende. Tegcjn Sdie beweerde alleen" gehandeld te hebben, ofschoon de" pölilie meende, dat hij een helper heeft gehad, werd door het O.M. van do Rolterdanisclie rechtbank 10 maanden gevan-, genisstraf geeiseht, met aftrek van voorarrest. Voorts hebben terecht- gestaan do gobrtieders J. J. O. en A. Oresp. 21 en 24 jaar en de 37-jarige A. J. de H, allen van hier, die eindDecember, van het vorig jaar ingebroken hebben in een pakhuis van de firma Cohn aan d© Westvest alhier, waar zij in hoofdzaak wijn buit maakten. 1 f Benige dagen later brachten zij een bezoek bij de firma Rijnbende en daar stalea zij. ge distilleerd. Tegen de HL, die de leider van de bende was en reeds vele malen word veroordeeld, werd 2- jaar,tegen de gebroeders O. 7 maan den gevangenisstraf geöïscht met aftrek van de preventieve hechtenis. Tegen den 48-jarigen vader van de gebroe ders O-, den glasblazer L. O., die zich aan heling heeft schuldig gemaakt, werd' eveneens 7 maanden geëiseht met aftrek van voorarrest; de catébouder J. B. van hier, die jenever kocht van L: S, en L. O., hoorde 3 - maanden tegen zich eischen; tegen den 53-jarigen slager W. J. G. van hier, die ook gestolen cognac heeft gekocht, werd,f75 boete of 25 dagen hechtenis geëi&ht. M. do IX. Inden loop van do vorigo week werd in uw blad bekend gemaakt,'" dat volgende week nog een kolenbon zou worden bekend gemaakt. Die weck is wederom bijna verstreken, doch do kolenbon is uitgebleven. Hot gaat er op gelijken, dat voor do zooveelsle maal ook nu weer het bekende kluitje in het riet is terecht gekomen. En wij gaan maar voort koudo en armoe fc lijden. Wo zullen ons daarbij maar troosten met de gedachte: „Misschien komt het nog well" A. IC. Onderschrift van de rodaetio. Zou do situatie voor den geachton inzender or veel beter op worden, als thans een kolenbon word aangewezen, terwijl toch in do mogelijkheid van den aanvoer van brandstoffen nog geen ver- bel ei'ing is gekomen? BMWü De Leider van den Distributicdienst te Schie dam maakt bekend, dat lm het tijdvak van 16 tot en "met 20 Maart 1942 nieuwe distributie bescheiden zullen worden uitgereikt in het Bu reau Hoogstraat 112 en wel aart hen, die thans in het bezit zijn van extra rantsoenkaarten wegens het verrichten van zwaren of zéér zwa ren arbeid. 1 Daartoe dienen de werkgevers op de in hun bezit zijnde bruine kaarten, in het daarvoor be stemde vakje in te vullen en door middel van hun handteekening of firmastempel te verkla ren: dat de betrokken werknemer op 16 Maart 1942 in'dezelfde functie werkzaam is. lndienJeen andere datum dan 16 Maart 1942 is ingevuld, worden geen extra-rantsoenkaar- ten afgegeven. Gelijktijdig met de bruinq kaart (en), moe ten tevens de stamkaart(en) worden aangebo den, zonder inlegvel(len). Bedrijven en fabrieken van eenige beteeke- nis moeten collectie! voor hun personeel aan vragen. Het onderteekenen van verklaringen, die In strijd met de waarheid zijn, zal strafrechterlijk worden vervolgd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat tij dens de uitreiking van de nieuwe bescheiden geen gelegenheid zal bestaan, om aanvragen voor extra-rantsoenen in te dienen voor per sonen, die niet in het bezit zjjn van dit soort kaarten. Nogmaals wordt er de bizondere aandacht op gevestigd, dat uitreiking alleen mogelijk is, In dien door werknemcr(s) te Schiedam zwaren of zeer zwaren arbeid wordt verricht. Derhalve moeten zij, die in de gemeente Schiedam wonen, doch daarbuiten werkzaam zijn, in de gemeente waar de arbeid wordt ver richt, extra-rantsoenen" aanvragen. Van deze bepaling zal In geen enkel geval worden afgeweken. Bureau geopend van 912 en 24 uur, 's Zaterdags gesloten. Aan personen beneden den leeftijd van 18 jaar worden geen kaarten medegegeven. Zelfvcrzprgers komen niet in aanmerking, indien vakje K. 2 of L. 2 van de distribuitie- stamkaart niet van een periode-aanduiding in codCVorm is voorzien. Aangezien na 20 Maart 1942 voorloopig geen nieuwe extra-rantsoenkaarten woiden uit gereikt, wordt een ieder in zijn eigen belang dringend aangeraden, op tijd de kaarten in ont vangst te komen nemen. Uitreiking van toeslagkaarten wegens lang- durigen- of nachtarbeid en extra rantsoenbon nen brood (tot 100 pCt.) aan tuinders van 23 tot .en met 27 Maart 1942. Het bovenstaande geldt eveneens voor voor malig Kethel en Spaland. Schiedam, 13 Maart 1942. Medegedeeld door de Amsterdomsche Bank N.V, OBLIGATIES KOERSEN OP Staatsleeningen 13 MAART 1942 Nederland V.K HEDEN H% Ned.Ml 98;V„ 98%- 4% 100% IQOVe- 4% '40 I 101 u/ 4% II m.b.f101% 101%, 4% '40 II 100100% /O **f li i(i» iUw (jj fi '86 98®% ft '37 93%. 93%- 83»/, 82 120 83 V, 117% 24% N.W.S. 79% Ned. Qost-lndtë 3% Ned.-Indie 1937 83% 3% Ned.-Indië '87 A 82 AANDEËLEN Banken -Kol. Bank 120% NeiL-Ind. Hand.Bnlc 81 Ned. Handelmij. 119% Industr. Ondern. (Binnenland) AJg. Kunstzijde Unie 149% 149%— 60 Van Berkel18U% 181%— 2% Gert. Calvé110% 108%— 11 Centrale Suiker 185% 289 Ned. Fokker178 181 Lever Bros Unil. 144% 144%9% Ned. Ford - Philips Gloei!. G.B. 247% 253 9 Petroieum Dordlsche Pelr192 198%9 Kon. Petr. Mij. 226 224 82 Rubber Amsterdam Rubber 147% 140 6 Bandar Rubber 118'/, -116%8 Deli Batavia Rubber 119 119%20% Kendeng Lemboe 122 121 Oostkust 79% Serbadjadi 82% 75 8 Ver. Ind. Cutt.' Ond. 106 108 Suiker Handeisver. A'dam 241% 236 43 Javasohe Cultuur 149 145 Ned.'-Ind, Suiker Unie "150 150 Ver. Vorst. Cultuur 75% 72 4 Tabak Deii Batavia 123% 117 21 Deli Mij. 160% 137 '42 senembah 123 H6 20 Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 124 -122 k Java-China-Japan- Lijn ........A 100 100 K.N.S.M. Nat. Bez. 154 ,150V.4 1 Kon. Paketv.-Mij,..144 145 Ned. Scheepv. Unio 132»/. 128V.82 Rotterd. Lloyd 1141? nö! Stoomv.-Mij. Ned... 313 116% Hoofdkwartier van don Fulirer, 13 Maait, (D N.B.). Het opperbevel van. de BnUseho weermacht maakt bekend' Bij de af voorgevoelden in het Donc.ts- gebied weiden vrij sterke vijandelijke strijdkrachten door een tegenaanval ver stagen. in den nooidchjfccn sector ion het oostctijke front vernietigden foimaties van het leger 'en de Waffcn S.S., in gevech ten, die verscheidene dagen duurden, eon van haar verbindingen afgesneden groep vijandelijke strijdkrachten. Formaties ge- vechts- en jachtvliegers vielen vijandelijke stellingen, bezette plaatsen en ravitaillee- riiigsvegen der bolsjewisten met succes aan. In de periode van 9 tot 12 Maart vorloor de vijand aan het oostelijke front 55 pantserwagens. Tijdens de gevechten van de afgeloopen week heeft de 33sto Wurtembergseh-Ba- denscho divisie infanterie zich bij den afweer Van talrijke aanvallen van nu meriek veel sterkere strijdkrachten van den vijand bïzonder onderscheiden. Iu Noord-Afrika waren succesvolle aan vallen gciicht op een Britseh viiegveld aan do Egyptische 'kast, alsmede op ontschepingen van troepen-en. tentenkam pen in het gebied van Tobroek. Bij bom aanvallen op de luchtbases op Malta wer den talrijfco treffers geplaatst tusschen op don grond staande vliegtuigen. Do Britseh» kruiser, die voigens het wecrmachtsboricht van gisteren in de Middeüandsche Zee door een Duitsche duikboot werd getorpedeerd, is, naar uit oon later ingesteld onderzoek is gebleken, gezonken. Het was een kruiser van de Leander-klasse. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 12 op f3 Maart Kiel aangeval len. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en, gewonden.Drie der aan vallende vliegtuigen werden neerge schoten. Oberfeldweboi Gildncr behaalde zijn 25ste nachtelijke overwinning in de lucht. ItQliaansch weermcichtsbericnt Rome, 13 Maart (Stefani). Het 030ste com muniqué van het Italiaansclie hoofdkwartier luidt: Afdeeiingen Itaiiaansche on Duitsche vh'egfuü ga nliebben gisteren m wmoenvil van het ongun stig» weer een aanzienlijke bedrijvigheid ont plooid .In Cyrenaica werden centra achter de Vijandelijke lienjes, op Malta do vliegvelden Mi- kabba, Ta Veiibzia en Hatfar gebombardeerd. Bij oon iuclihtgevccht werd c-n vliegtuig van het typo Tomahawk neergeschoten; \erschoi- ydeno andero machines werden op den grond vernield. Branden en ontploftiugen, dio in eaa groot aantal werden waargenomen, legden go tuigonis' af van de doelmatigheid ,der Duitsclb Itaiiaansche luchtaanvallen. Do vijand ondernam een nachlclijken lucht aanval op Benghazi. Stockholm, 13 Maart. (D.N BWelingelichte Londensche kringen achten iiet zeer waarschijn lijk, dat Engeland in Europa in don as. zomer een afwachtende oorlogvoering zal handhaven, zoo mwcldt de Londensche correspondent van Dagens Ayheter. In het geheel genomen, kan men, naar het blad verder meldt, uit do uitlatin gen van de ministers van 'de ver3chïllendo ooriogsdcpartemenien tijdens de debatten uit do oorlogskosten niet veel wijzer worden wat belieft de vraag of Engelands strategie het de fensieve s'adium voorbij is. Het Engehche le ger op de Britsche eilanden is nauwelijks"voor een aanval georganiseerd en de Britsche lucht macht, die van officieel© zijde de evenknie wordt genoemd van de Duitsche luchtmacht, is wat betrett do beweeglijkheid "van de Duitscho luchtmacht van. de binnenste linie uit, 111 de minderheid. Ook de taak van de vloot is enorm. Aan do veitingverceniging „Honselersdijk" zijn do eerste komkommers uit het Westland aange voerd door twee kweekers. De komkommers brachten 50 cent per stuk op. Daar het de Luntersche politic ter oore ge komen was, dat de kapper B. aldaar zich be halve met knippen en sctieren ook inliet met dea' zwarten handel in rookartikelen, werd heden te zijnen' huize een inval gedaan, waar bij een waardevolle partij sigaren, sigaretten en sigarettentabak in beslag werd genomen. Als een staaltje van de wijze, waarop deze dorpsbarbier de liefhebbers van een sigaret of sigaar op figuurlijke wijze schoor, moge het feit vermeld worden, dat een partij tabak, be staande uit 50 pakjes van 50 gram tegen f 3.—, per stuk door B. van de han(i was gedaan. De kapper zal zich voor den rechter te verant- wóoiden hebben voor "zijn praktijl^jp. Do rechtbank te Groningen veroordeelde den 42-jarigen, If. B. te Oudo Pekela, die op 2 Januari j.l. den 26-jaïigen buurman J. P. Bos setter/ bij een twist mot een dolkmes in den rug heelt gestoken, tot een jaar en negen maan den gevangenisstraf, met aftrek van do pre ventieve hechtenis. De eisch was» twee jaar. Clandestiene, slagerij ontdekt, Contröle-ambccnaren te Wedde (Gr) hebben, In samenwerking met marechaussee en gemeente politie, een inval gedaan bij E. B. te Wedde waar men een pas geslachte koe eri* twee ge slachte varkens vond. Alles werd in beslag ge nomen. B. werd Ingesloten.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2