lastella STADSNIEUWS 35' Laatste Nieuws binnenlamd Het gebruik van auto's buitenland Wederom, aanvallen in Lapland afgeslagew Maandag 27 April 1942 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT -i Pag. 2 De strijd tegen de baldadigheid 1 Filmvoorstelling N.S.D.A.P. Propaganda-middag Nationale Jeugdstorm De dief zat al op het bureau Preclosa jubileert Agenda Meedoogenlooze bomaanval op de Nederlandsche burger bevolking Nieuwe procureur-generaal Hedendaagsche Nederlandsche kunst Uitreiking distributiebescheiden De nieuwe regeling- Aanmelding voor den Arbeidsdienst - Bal lukt usoitf schuimende TANDPASTA D,|.BDELM^N; Knuist gn-Wetenscfóap Brüno Brehm Gemengd [NJieuws Clandestiene slachterij en roggehandel Bomaanvallen op Bath en Rostock "v' Massale bomaanvallen op Malta - Vergeldingsaanval op Bath voortgezet Gesnapte rijwieldieven - Burgerlijke stand Do „taehtbrigade" van do politie, die een veldtocht tegen do baldadigheid heeft onder nomen, Iseeft in één week 151 gevallen van baldadigheid op heeterdaad vastgesteld, alle bedreven door jongens tusschen 7 en 19 jaar. Slechts één meisje werd een waarschuwing toegediend, - Zij hing met twee jongens achter een rijdende vrachtauto. Do overtredingen kunnen als volgt gerubri ceerd worden: 26 gevallen van voetballen op straat, 29 achter auto's hangen; 16 loopen op verboden grond (plantsoenen, afgezette ter reinen, enz.); S vuurtje stoken; 4 kleine ver- keersovertiedingon; 7 meerijden op gasdollies; 13 slootje springen; 12 klimmen op scliuil- loopgraven en in booraen; 6 leggen van ont plofbare stoffen (zwavel mot potuseh) op de tramrails. Zaterdagmiddag heeft inspecteur W. H. Ktoe- seman aan 15 delinquenten een veikeersles gegeven. Later moesten ze opschrijven, wat ze van het betoog begrepen hadden, maar vooral van de verkeersborden bleken de knapen nog weinig te begrijpen. De adjunct-inspecteur, de heer 11. Wi'llems van Beveren, hield een pae dagogischo causerie over: Baldadigheid. De politie ondervindt in 't algemeen er zijn echter uitzonderingen volledige mede werking van de ouders. Uit de burgerij heeft de tuchtbrigade bewijzen van instemming ont vangen bij haar poging een rem aan te leg gen aan de baldadigheid. Op initiatief van het Arbeitsbereich dor N.S.DA.P. zijn gistermorgen in het knusse liouopole Theater een aantal zeer instructieve films vertoond. Op overzichtelijke wijze werd o.a. aangetoond, waarom men zich in Duitsch- land en dal geldt ook voor Nederland en do andere ianden van het Europeesche con tingent moet inspannen om Europa „hiok- kadefast" te maken. liet verbruik van allerlei levensmiddelen is in de dertiger jaren aan merkelijk gestegen en thans moet, teAvql do invoer van overzee is onderbroken, de zelf de oppervlakte, die vroeger 8S millioeii men sehen voedde, leeftocht opleveren voor 100 niillioen personen. Op welke wijze dat gebeurt, toonde een andere film: Helpende handen, die een kijk gaf op den strijd aan het thuisfront. In de ÜT.S. Frauenschaft en de N.3. Voikswohlfahrt wordt zoowel door vrouwen als mannen veel opofferend werk verricht. Een tweetal uitgebreide journaals gaven een indruk van het teven aan do fronten in Sovjet-Rusland en in Noord-Afrika. De film „Deutsche Panzer" liet don bouw van Duitscho pantserwagens zien. Groote zorg wordt besteed aan het totstandkomen van de door de vijanden zoozeer geduchte vechtwa- gens. In hooge mate interessant was de Ufa-cul- tuurfilm: Die Bauten Adolf Hitlers. De toe schouwer wordt door deze film ia keunis ge bracht met moderne bouwwerken, die na 1933 in Duitsbiand tot stand zijn gekomen: Jeugd herbergen, rijksautowegen, sportterreinen met opstallen; groofe gebouwen als bet kui^ van de N.S.D.A.P., het ministerie voor luchtvaart; het huis voor de Duitsche kunst, enz. *A!s tegenstelling werd ook'myg cm de aandacht gevestigd op wat in een tijd. van verval voor mooi en goed doorging. Zaterdagmiddag heeft de afdeeling Schiedam van de Nationale Jeugdstorm een p'opagamla- middag gehouden in Musis Sacrum, waarvan het doel voornamelijk was de jeugd de mo gelijkheid te verschaffen eens kennis t. maken met de sfeer, die in deze organisatie heerscht. 3ten had tevoren brj gelegenheid van propa- gandamarschen door de stad, biljetten ver spreid, waarin de jeugd opgewekt wérd deze middag te bezoeken. De afdeelling Schiedam van de Nationale Jeugdstorm bezit thans ongeveer 150 teden, die onder leiding staan van den kompaan F. L. B a e rv e 1 d t. Deze heeft in zijn openingswoord geconstateerd, dat de jongelui, die mm de op wekking naar dezen middag te komen meeren- deels onder den leeftijd van 10 jaar was, die voor de Jeugdstorm als aannemingsgrens geldt. De ouderen willen blijkbaar bewust blind blij ven voor de toekomst van hun vaderland. De middagwerd verder gevuld met het zingen van Jeugdstormliederen en de vertoo- ning van enkele filmpjes over de Vierdaagache afslandmarschen van 1939 en het Zomerkamp van de Nationale Jeugdstorm te Lunteren in 1938. Het was jammer, dat de verduistering van Musis Sacrum niet voldoende bleek om deze filmpjes tot hun recht te laten komen. Oorspronkelijk had het in de bedoeling ge legen een aantal door de propaganda-afdeeling van de Jeugdstorm vervaardigde films te draaien, maar door onvoorziene omstandighe den had men zijn toevlucht tot reeds genoemd ander filmmateriaal moeten nemen. Mocht het cinematografische gedeelte van deze- middag dus minder geslaagd heeten, het zingen maakte veel goed. Dat was meer dan enthousiast! De politie kreeg Zaterdagmiddag bercht van een diefstal, waarbij stukken zeep, een kaasje cn eenige kleedingstukken waren" ontvreemd. Het bleek ditmaal al heel gemakkelijk om deze kwestie op te lossen, uant men" had den dief reeds op het bureau, maar dat wist men aan vankelijk niet. Wat was er aan de hand? Controle ambtenaren, die d.e.i dag Süiic-Jarn als operaiieterreip hadden geko/eo en iedereen hadden aangehouden, die een koffertje, lasthje, actemap e.d. bij zich droeg, hadden de hand gelegd op een man, die in een koffer stukken zeep en een kaasje vervoerde, zonder in het bezit te zijn van een z.g. vervoerbewijs, dat men nu eenmaal voor dergelijke waren noo- dig heeft De man gaf ook geen al te duidelijken uitleg over zijn herkomst en bestemming en r'emnin lichtte hij de nieuwsgierige ambtenaren volkomen ophelderend in over de-^pep en de kaas. Dies namen zij hem en zijm koffer mee naar het politiebureau, waar hem werd ver zocht even rustig te wachten op de dingen, die komen zouden. Deze dingen kwamen. Een politieman verzocht hem vriendelijk even in de koffer te mogen kijken. Dat kon de man moeilijk weigeren zonder opzien te baren. De speurneus keek, figuurlijk natuurlijk, en ging weer weg. Maar eenige oogenbiikken later werd de man verzocht even mee te gaan. Hij werd toen in een ander kamertje zooals dat in politieter men heet aan den tand gevoeld en het resul taat daarvan was, dat hij alweer zeer politioneel-technisch door de mand viel. Hij had de zeep, de kaas .en de kleeding gestolen. Je moet maar pech hebben. Op Zaterdag 2 Mei a.s. zal het tien jaar geleden zijn,, dat het Schiedainsche dubbel- inannenkwartat „Preciosa" werd opgericht. Naast de vele malen waarinhet optrad ia ziekenhuizen zoowel binnen als huiten de stad, heeft het ook meerdere malen, deelgeno men aan concoursen. Begonnen in de vierde afdeeling, heeft het zich opgewerkt tot de hoogste, -ui. afdeeling superieur; op Hemelvaartsdag a.s. zal het kwar tet deelnemen aan het groot nationaal zang concours to Amsterdamook trad het ver scheidene malen voor de radio op. Bijna alle leden zijn gedurende velo jaren lid, twee van da oprichting af. In verband met de omstandigheden is do viering van het jubileum tot nader order uit gesteld. tVamen Roede Kruis. Tan de eerste groep candidates voor het examen voor helper bij de transjiortcolonne van het Iloodo Kruis slaagden de hecren: A. II. W. van den Berg, J. AI. \V. Boogcid, L. VV. Both, AI. J. van Dils, T. Dries, II. H. J. Duller, J. II. van Duiji en P. Hagens. Diefstallen. Aangifte is gedaan van diefstal van een rijwiel, dat onbeheerd in een tuin aan do Ju liana van Slolbcrglaan stond. Een expediteur deed aangiftevan diefstal van een autobuitenband. De politie heeft een man aangehouden, die wordt verdacht van diefstal van zakken meel. Rijwieldiefstal, Do polifie heeft twee personen .aangehou den, die worden verdacht van rijwieldiefstal. Dure sigaretten. Do politie heeft eon man aangehouden, die op het terrein van de werf WiltonFijenoortl eigengemaakte sigaretten verkocht voor zes cent per stuk. Bij een huiszoeking werd een groote hoeveelheid shag in beslag genomen. Hit op slap. Zaterdagavond is in de Willem Brouwerstraat eén witte hit opgevangen. Door de zorg van de politie is het dier ondergebracht in de schutstal op het terrein van de gemeente- reiniging. SCHIEDAM Passage Theater, 215 en 7.30 uur. Janscns tegen Peoters. Monopole Theater, 2.15 en 7.30 uur. Dat komt er van (18 jaar). Heden tot en met 3 Alei 10—5 uur Stedelijk Aluseum. Tenoonstelling Yaa modellen van schepen op Schiedamsche werven gebouwd. Heden t/m 2 Mei. R.K. Leeszaal en Biblio theek, Dam 25 en 78 uur. Ten toonstelling Scharesneden Gertrud Ja- nuszewski. 30 April. Passage Theater, half 8. Orpheus- concerl, m.m.v. trio Feitkamp, Ket ting, Stotijn. ROTTERDAM. Beden e.v.d. Arena, 2.15 en 7 30 u. Variété. 27 April, Odeon half 8. N.S.Bwergadering. Spreker: prof. mr. dr. van Genechten. BIOSCOPEN Capitol, doorl. van 130 uur af. De strooper (18 jaar). Luxor, 1.30, 3 30, 7.45 uur. Sensatieproces Casilla (14 jaar). Prinses, 2.15 en half 8. Valsch geld (18 jaar); Wcensdag 2.15, 4 30 en 7 30 u. Vrijdag in de namiddaguren heeft een misdadige Engelsehe bomaanval op de bur gerbevolking van een plaats in het Westen des lands plaats gevonden. Uit groote hoogte strooiden de Engelsehe luchtpiraten een i antal brisantbommen boven een wooa- "wijk van deze plaats omlaag, waardoor een reeks woonhuizen volkomen werd ver nield en talrijke huizen werden bescha digd. Naar tot nu toe werd vastgesteld, zijn hierbij twintig burgers gedood en zestien gewond. Bij storingsvluchten van Britsche vlieg tuigen in den afgeloopen nacht werden door het omlaag werpen van eenige bri santbommen een aantal woonhuizen, deels zwaar, deels minder ernstig beschadigd. Schade aan militaire doelen is door deze zinlooze aanvallen niet aangericht. liet Rijkscommi'sar.aat deelt mede: Do Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft op grond vari para graaf 1 van vijn verordening no. 108'40 (vier de verordening over bizondere bestuursrechte lijke maatregelen) den raadsheer bij het vrede- gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. A. Sernplo^ mus benoemd tot procureur-generaal te Leeu warden. Zaterdag is in Pulchri Studio te 's-G raven hage een tentoonstelling geopend van heden daagsche Nederlandsche kunst. Prof. dr. T. Goetlowaagen herinnerde in zrjn openingsrede aan de tentoonstelling in Augus tus 1941 te Keulen. Toon werd met moeite een aantal Nedmlandsche kunstenaars bereid gevonden hun werk over de grenzen te zen den. De ontvangst onzer schilderkunst is na deze Tentoonsteliin'g' in Duitschtand steeds har telijker geworden. Dit heeft zijn uitwerking op onze schilders gehad, die zich 'ook meer en meer blijken los te maken van vooroordeelen. De schilders zijn do duidelijke verlegcnwoordi- gers van den volksgeest. Hen trekt de sfeer, het eigenlijke picturale. Dit eigen karakter ver plicht ons tot een bijdrage aan het geheel der Europeesche cultuur, in de eerste plaats aan de Germaansche culturen, waarmee wij verwant zijn. Slechts als wij het eigene ontwikkelen, worden wij voor een. heele cultuurruimte van belang. Spr. deelde o.a. mede, dat deze tentoon stelling -o.a. ook in Zuid-Duitschland zal wor den gehouden. Vervolgens sprak nog de Nederlandsche pre sident van de Nederlandsch-Duilsche cultuurge meenschap, de heer II. C. van Maasdijk. In het lokaal Broersvest 95 worden uilge.eikt de bonkaarten 6e. periode; kaarten vaste brand stoffen seizoen 1942—1943 en de tabaks- en versnapcringskaarten. Deze bescheiden worden uitgereikt aan hen, wier geslachtsnaam begint met de tetters: Bo t/m Bij op Dinsdag 28 April; C, D t/m Er pp Woensdag 29 April; Es, F en G op Donderdag 30 April; II t/m Iloo op Zaterdag 2 Alei; Hop, I, J t/m KI op Maandag 4 Mei; Kn t/m Lee op Dinsdag 5 Alei; Lef t/m Alop op Woensdag 6 Af ei; Mor, N, O t/m Pli op Donderdag 7 Alei;, Plo, Q en R op Vrijdag 8 Mei; S t/m Sta op Zaterdag 9 Mei; Ste, T, U t/m Verc op Maandag 11 Mei; Verd t/m Wa op Dinsdag 12 Alei; Wo, A, IJ en Z op Woensdag 13 Alei. Het bureau is gcopeu'd van 9—12 en van half 2 tot 5 uur (des Zaterdags van 93 uur). Wie door bizondere omstandigheden verhin derd is de kaarten af te halen op den voor hem of linar vasfgcstelden datum, k;ui deze in ontvangst nemen op Donderdag 30 April of Donderdag 7 Alei a.s's avonds van half 7 tot 8 uur. In voormalig Ketliel zal do uitreiking geschie den op Vrijdag 15 Mei a.s, in het schoolge-' bouw Schiedamscheweg, van 912 en van 24 uur. Do secretaiis^ftmerual van waterstaat maakt o.a. hot volgende bekend: In aansluiting pan de jrersberiehten van 26 Februari inzake het beperkte gebruik van per sonenauto's, van 10 Alaart ten aanzien van het verplicht voeren van een riüenboek en van 25 Maart betreffende de uitreiking van nieuwe vergunningen en herkermingsteekenen vottc mo- tornjUiigen, wordt het volgende medegedeeld: Op 25 April zullen de van 1 April af geldige nieuwe vergunningen en herkermingsteekenen door de rijksverkeersinspectie allo zijn toege zonden pan de betrokkenen. Daarmede treden de cude vergunningen en herkenningsteekenen buiten werking. Motorrijtuigen, waarvoor geen nieuwe vergunning en herkenningsleekenen zijn •rfgeger en, mogen na 25 April niet meer worden gefnuikt. Hierop zal door verscherpt politie toezicht worden toegezien. In de nieuwe rijvergunningen zijn de in het persbericht van 26 Februari gepubliceerde be perkingen inzake het gebruik van personen auto's als „bizondere voorwaarden" opgenomen. Deze voorwaarden moeten nauwkeurig opge volgd worden, "tenzij een ontheffing door den rijksinspecteur van (het verkeer verleend is. Voor ambtenaren dient die ontheffing te worden verleend bij afzonderlijk dienstvoorschrift van den betrokken socrehirts-gcneraal. Inzonderheid wordt nogmaals gewezen op het houden van een rittenbock bij het gebruik van een personenauto." De invulling van do rilten- Icaarlen moet zorgvuldig geschieden. In tegen stelling mot hét bepaalde in het persbericht van 16 Maart moet het inschrijven van een be paalden rit reeds voor don aanvang van den rit geschieden. De nieuwe bepalingen inzake het beperkte gebruik ran jrersohenauio's alsmede de ver plichting tot het bijhouden van rittonboeken golden eveneens voor het gebruik van motor rijtuigen op dne wielen en voor motorrijwielen. Taxi's cn* huurauto's. Voor het rijden met taxi's on huurauto's gelden niet de bovengenoemde regelingen, maar do navolgende, waarbij opgemerkt wordt, dat het onderstaande betrekking heeft op taxi's en huurauto's, die geen benzine gebruiken. Ben zine mag ii.L bij vervoer mei taxi's en huur auto's uitsluitend gebruikt worJen voor vervoer van zieken in verband met hun riekte. a. Het gebruik van huurauto's en taxi's op Zaterdagen na 18 uur en op Zon- en feestda gen is slechts geoorloofd: le. Voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte; 2e. voor ritten van treinreizigers van en naar de stations, behoudens het bepaalde onder c; 3e. voor ritten met bizondere toestemming van den rijksinspecteur van het verkeer. b. Voor rilten over eon afsland van meer dan 25 K.M van de standplaats van de onder neming, hemelsbreed genieten, is behoudens voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte, een bizondere locstemming van den rijksinspecteur van het verkeer vereischt. c. Ritten binnen stedelijk geb'eJ, voor zoover redelijkerwijs openbare middelen van vervoer kunnen worden gebezigd, mogen slechts worden ondernomen, indien dat noodzakelijk is ten be hoeve van "vitale zakelijke of dienstbelangen, of voor ziekenvervoer. - Verboden vervoer. d. Geheel verboden zijn ritten tot het bezoek van theaters, concerten, bioscojnsn, lezingen, vergaderingen, café's, restaurants en andere onlspanningsinrichiingen, alsmede voor jachtpar tijen en dergelijke pleizierritten. De hiergenoemde beperkingen zijn niet van toepassing op het "gebruik van driewielige elec- trotaxi's. Met betrekking tot het gebruik van lichte electrische personenauto's, j?een huurauto's of taxi's zijnde, is aan de rijksinspecteurs van tiet verkeer de bevoegdheid toegekend tot het verleenen van ontheffing van do bojrerkende voorschriften op ruimere schaal dan voor an dere personenauto's. Het verbod van ritten tot het bezoek van lezingen of vergaderingen is niet van toepas sing op ritten met gewone personenauto's, taxi's of huurauto's, naar zakelijke besprekingen, bij eenkomsten van officieele lichamen of commis sies, en in het algemeen bijoenkomslen met een zakelijk, ambtelijk of soortgelijk doel, ook in dien daar een met dat doef verband houdende lezing wordt gehouden. Echter blijft op deze ritten wel van toejiassing het voor personen auto's risp. huurauto's en taxi's gegeven voor schrift inzake ritten binnen stedelijk gebied. Voor as. studenten en a.s."personeel in open baron dienst of Lij het bizoqder onderwijs, die onder do bepalingen van het arbeidsdienst- pliciitbesluit vallen, wordt in verbond met de groole drukte bij de aanmeldingsbureaux, do termijn van aanmelding voor de kampen per 1 Juni a.s, verlengd tol uiterlijk 8 Alei 1942. Zij, die zich na dien datum aanmelden, kun nen alleen nog opgenomen worden in de Kam pen, welke op 4 januari 1943 aangevangen. Voor a s. studenten en zij, dio roods aan een lliöogeschool of universiteit studeoren, eindigt de diensttijd op 24 October 1942, voor de andere categorieën op 14.November 1942. Aanmelding kan vanaf heden ook geschieden bij do gemeentehuizen. De omvangrijke stier zal het obstakel van het nauwe hek nooit overwinnen. Zoo vor-- men de kleine holten van Uw gebit ook onoverwinbare ob stakels "voor groote schuim- bellenvannormale tandpasta. Daarom bevat Castella Tand pasta het speciale ingrediënt •Perldon: duizenden schuim- belietjes worden gevormd, zóó klein, dat zij in iedere minieme gebitsholte reini gend kunnen binnendringen! Holten, die tot nog toe on bereikbaar bleven.' Eindelijk 100 °/o gebitsverzorging Om dominees en schrijvers te blijven waardee- rën, moet men naar beweerd wordt de eersten niet in hun eigen huiselijken kring meemaken, en de anderen niet hun eigen werk hooren voordragen. Als dat inderdaad een algemeen aanvaardbare 'regel is, zijn er toch wel vele gunstige uit zonderingen op. En daarvan vormt Bruno Brehm, die hedenmorgen in de Deutsche Ober- schule aan de Wosteriaan te Rotterdam eeni ge proeven van eigen werk heeft voorgedragen, s Bruno Brehm is oorspronkelijk een Oosten- rijker. Zijn vader was officier en hij werd dat ook. Hrj nam deel aan den wereldoorlog als artillerie-officier, raakte in Russische ge vangenschap, kwam in 1916 weer vrij, nam opnieuw deel aan den strijd en vocht in den Balkan en in Italië, Na den oorlog vond hij aanvankelijk moeilijk zijn weg, maar aan- gespooid door een vriend, ging hij schrijven en toon bleek gaandeweg zijn gtoot talent. Na 1928 zijn voortdurend romans van den ilu 49-jarigen auteur verschenen. liet wai geen zware kost, die Bruno Brehm hedenmorgen voorlas, wat met het oog op het gemengd publiek gemengd in den zin van groot verschil in leeftijd, n.l. een aantal leer lingen der school en ook- ouderen goed ge zien was. 1 De auteur was reeds op jeugdigen lecflrjdjeen overtuigd nationalist waar het verdeeld Oostenrijk van vroeger h em toe dreef. Die gees tesgesteldheid bleek uit de eersto schets, die hij voorlas en ivaarin hij vertelt van zijn be levenissen in een 3o klasse coupé, waarin hij te Belgrado was gestapt en waarin hij een vrouw ontpioette die Duitsch sprak en in welken trein later óók een klas schoolkinderen plaats nam, die aanvankelijk Duitsche, later Servische liederen zongen. Dat waren nakomelingen van de Zwabische boerenfamilie's, d.e vroeger naar den Banaat verhuisden en ondanks alles hun taal in eere hielden. „Een stuk vaderland in den vreemde terug te vinden, verschaft altijd oen eigenaardig ge voel", zeide do auteur in zrjn korte inleiding. In „Die Kinder sprechen" wordt een schil dering gegeven van een godsdienstoefening voor do boeren van Duitschen en Nedorlandschen stam, die in Wolhynië wonen. Die schildering was zeer levendig en humoristisch! Ook de overige korte schetsen: „Darob", „EUie", „Sprung ins Ungewïsse" en „Das Schul- fest" waren geestig van inhoud- en werden zeer levendig voorgedragen. Dr. Skiegler, directeur van de Deutsche Obcr- schule, heeft den schrijver mot enkele woor den ingeleid; een groep leerlingen zong ver volgens een lied. Aan het slot bood een leerlinge Bruno Brehm bloemen aan. De Huizer veehouder R. had drie pinken op een weideperccel van de Aïaatlanden ge bracht; toen hij deze .dieren wilde verplaat sen, mislo hij er een. Den volgenden dag werd in een sloot een zak aangetroffen met overblijfselen, o.a. do huid van een jong rund. De politie stelde ter» zake een onderzoek in en arresteerde V., R.. en V., van wie er twee bekend zijn bij de politie. Uet onderzoek wees uil, dat zij vijf pinken clandestien'hadden gü* slacht, waarvan twee in dezo omgeving on drio in een tuinhuisje hij Fort de Bilt bij Utrecht. Voor het gebruik betaalden zij den eigenaar van dit huisje f25. Hot vooitgezet onderzoek wees uit, dat het drietal zich ook aan afpersing had schuldig gemaakt. Zij bemerkten, dat bij den Huizer bakker B. acht mud rogge, geladen op een wagon onder tafckebossen werd binnengebracht en - eischten van hem f 75 voor hun stilzwij gendheid zij ontvingen f 25.- Deze bakker had rogge gekocht vim een andoren ingezetene, II. en per mud niet minder dan f90 "betaald. ifegen allo personen is procos-verbaal op gemaakt, de eerstgenoemde drie zijn voorge leid naar den officier van justitie le Am sterdam. "Verdronken. In de buurtschap Nieuwe Krim (Hardenberg) geraakte het vier-Jarig kind van den heer Nlj- huis te "water in een diepe wijk. Hoewel het kind spoedig op het droge was gebracht, kon de Ijlings ontboden dokter slechts den dood constateeren. Hoofdkwartier van den Fülirer, 27 April. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitscho weer macht maakt bekend Aan het Oostelijke front eigen plaatselijke1 aanvals- en stormtroepaclies. Verscheidene aanvallen en uitvallen van. den vijand u-er- den afgeslagen. In Lapland sloegen N)i«t- seho ei\ Finscho troepen nieuwe 'aanvallen der Sovjeis in hardnekkige afweergeveehtea af. Do vijand leed zware bloedige ver- liezen. Verscheidene pantserwagens weide* vernietigd. In het gebied van Moermansk voinietigden Duitsche jachtvliegtuigen in luchtgevechten negen vijandelijke jagerszon-, der eigen verliezen. In Noord-Afrika ievendigo veikennings- activiteit. De luchtaanvallen op' het eiland Afalta werden mot sterke strijdkrachten en goed geTolg voortgezet, y Lichte gevechtsvliegtuigen plaatsten o\er- dag voltreffers op kazernes en in een fa-"' brieksinstallatie in Z O. Engeland. In hot zeegebied van- IJsland werd een patrouillevaartuig tot zinkon gebhuoht. Vrij sterke formaties gevechtsvliegtuigen zetten in den afgeloopen nacht do vergel- dingsaanvalten tegen Engeland voort. Bij 'goed zicht werd de stad Bath met krachligo pitworking gebombardceul. Britsche bommenwerpers herhaalden in den nacht van 26 op 27 April hun ter- roriseeringsaanvailen op woonwijken in de stad Rostock. De burgerbevolking leed op nieuw verliezen. Volgens lof dusver ontvan gen berichten werden twee vijandelijke bom menwerpers neergeschoten. Rome, 27 April. (Stefani). Het Itallaansche weermachtsberlcht van heden luidt als volgt: Aan weerskanten activiteit van - artillerie en verkenners aan bepaalde deelen van het front van Cyrenaica. Tijdens geslaagde aanvalsopera- ties tegen vijandelijke vliegvelden voerde de Duitsche luchtmacht zegevierende 'gevechten met den vijand, die acht machines van Amerikaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den bcganen grond door machinegewcervuur zwaar beschadigd. Massale bomaanvallen van de Duitsche lucht-, macht veroorzaakten uitgestrekte branden en hevige ontploffingen in de als doel gestelde ob jecten van Malta. Stellingen luchtdoelgeschut werden tot zwijgen gebracht. In luchtgevechten werden vier' Engelsehe toestellen vernield' en vier andere ernstig gehavend. In den afgeloopen nacht hebben twee Brit sche vliegtuigen enkele bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er vielen geen slacht offers en er wordt geen melding gemaakt van schade. Een Hurricane werd door het luchtdoel geschut brandend neergehaald. Berlijn, 27 April. (D.N.B.). Duilsche gevechts vliegtuigen hebben, naar aan" het DN.B. wordt gemeld, in den afgeloopen nacht de vergeldings- aanvallen op Bath voortgezet, waarbij de uit werking van de brand- en brisantbommen zeer zwaar was. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft, volgens den Engeischen berichtendienst, mede gedeeld, dat hedenochtend vroeg Duitsche vlieg tuigen een koite, hevige aanval bobben ge daan op "een stad in West-Engeland. Volgens de lol dusver ontvangen rapporten zijn do verliezen aan monschonievons tamelijk zwaar. Brand- en brisantbommen hebben uit gebreide schade aangericht. Ook op andera plaatsen in het Westen en Zuidwesten van En geland zijn bommen neergeworpen. Zaterdagochtend zag een Dolftsch ingenieur op den Stationsweg in Don Iiaag,_ dat twoo maanon zich op vordachto wijze bij een foto zaak ophielden. Hij had deze beide persomeft ook to Delft wel eens opgemerkt en bij zag verder, dat een. van het tweetal een voor het magazijn geplaatste damesfiets wegnam. De Dolf- ten aar ging nu den winkel binnen en vroeg of het zaabjo wel klopte. Toen hem block, dat dit niet het geval was de rechtmatige e'ge- naresse van de fiets was in den winkel aan wezig waren de beide vogels_ al met hun. prooi gevlogen. Lang zouden zij echter niet van hun vrijheid genieten, want even later zag do Delftenaar hen, zij het zonder rijwiel in de Wagenstraat loopen. Hij wees het dno aan een agent aan, die beiden arresteerde. Bij onderzoek bleek, dat zij liet damesrijwiel naar een stalling hadden gebracht. De aangehoudenen zijn de 25-jarige arbeider C. van de W. en de 19-jarige loswerkinan II. M. Geheime distilleerderij imldokL De marechaussee te Alarum (Groningen) be trapte een tweetal personen to Boerakker, die zich bezig liielden met de vervaard'gmg van al cohol. Het distilleertoeslel on andere bescheiden; werden in beslag- genomen. Een dor daders, de 20-jarige J. D. uit Marum is een goede bekende van do politie. Het vorige jaar word hij reeds veroordeeld inzake een uilgobreiden en belang rijken smokkelhandel. Beideg.zijn Ier beschik king van de justitie gestold. In con perceel aan 'don Daal weg te Enschede wilde de politie een onderzoek instellen naar manufacturen, welke'uit den clandestien en han del afkomslig zouden zijn. Zij vond echter geen manufacturen, maar we! Irof zij in eon schuur achter de woningeen complete ge heime distilleerderij aan. Het dislilleertoeslel was van vrij giooteu omvang en. een perfecte con structie. Er konden groote hoe viel hel en sterke drank meo worden, vervaardigd. Een en ander werd uit rogge bereid. De eigenaren, do gebr. T„ worden 'ingesloten, doch later voorloopig op vrije voeten gesteld. Geboren: 2-1 April? Wijnand Maarten, zoon G. J. Kbcnderman en A. Suvaal, Boerhavo- laan 1. 1 - 25 Oct. Theodora Geerlruida, dochter van C. F. v. d.Klink en J. M. Westerman, Boer- havelaan 1. Overleden: 24 April. A. A, Kars, 60 jaar, wed. v. M, v. d. Knaap, Westfrankelamlsclie- atraat 2.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2