STADS NI EU V S L Laatste Nieuws Meldingsplicht voor werkloozen ij. SCHREUDER A. i™- Oproep van de Haag- sche politie Zaterdag 9 Mei 1942 EERSTE BLAD DER SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Wie vallen hieronder en wie zijn vrijgesteld Films voor de schooljeugd SCHELDER - DECORATEUR Tuinlaan 34 -v Telefoon 67870 PïUMA materiaal veorradfig „Doroies weet wat zij wil" Het gebruik van zeeppoeder van nieuwe samenstelling „De mannen de baas" Burgerlijke stand Uitreiking, distributiebescheiden SliJterSg era Wilingara«2@5 'T WiWuJE" Wilton Fijenoord Extra -rantsoenkaarten zwaren arbeid Samenkomst voor jonge menschen Zondagsdienst Tentoonstelling van huisorganen De kroegzangeres" mms VAM AMSTERDAM 2i% Agenda 90> BUITENLAND De zeeslag in de Koraaizee Nieuwe japansche successen Mededeelingen van geallieerde zijde BINNENLAND Maandag spreekt Ir. Mussert in kring Steenderen Fbr&ia W# VAM ZUIVERAARS van Schepen en Gebouwen Inspecteeren van Woningen en inboedels Stadhouderslaan 37 - Schiedam Verloren en gevonden Bo directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau Schreit ons: Nog illfijtT blijkt bij velen niet voldoende klaarheid to bestaan omtrent do juisto draag wijdte van de jongste bepalingen op hot ge- lned van do veronb-mng van het arbeidsbestel. Daarom kan het zijn nut hebben enkele dezer bepalingen neg ecus onder do loupe te nemen. Jn do eerste plaats komt hiervoor in aanmer king de zoogenaamde aanmeldingsplicht. Wie valbui hieronder en wie zijn hiervan vrijgesteld? De belreffemio verordening bepaalt dienaan gaande, dat mannen en ongehuwde vrouwen v.m Ncderl.mdsche nationalileit of zonder na- tiunalüeït, in den leeftijd van tenminste 18 en ten hoogste -10 jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in. Nederland hebben eri die Jlh'l of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, vei plicht zijn zich bij bet voor hen in aan- jnetkirig komende Gewestelijk arbeidsbureau aan te melden. Do aigetneene verpiichling is hiermede dui delijk omschreven. Wie door arbeid geheel in zijn levensonderhoud voorziet, behoeft zich niet aan to melden, ten minste, wanneer het week loon niet minder dm £4.— of de arbeidstijd niet minder dan-21 uur per week bedraagt. Is dit iaatste het geval, dan moet men zich wel aanmelden. Voorts zijn niet lot aanmelding verplicht: A. zij, die zich reeds vóór 1 Maart 1012 als .vvcikzoekeiiik' hebben laten inschrijven en sinds dien ingeschreven bleven; B. zij, die wegens wetenschappelijke studie o! vakstudie niet of «'echts gedeeltelijk in eigen levensonderhoud voorzien, tenzij do leeftijd van 24 jaar is be- ïeikt. Wie uit eigen middelen, doch op andere Vvijzo dan door arbeid, volledig in zijn lo- vensondorlioud kan voorzien, is evenmin tot aanmelding verplicht, doch hierbij moet wor den opgemerkt, dat in dit verband als eigen middelen slechts worden beschouwd inkomsten uit eigen vermogen, waarover de betrokkene ïeeds op 1 Maart 1912 de beschikking had. Zij, die over andere inkomsten beschikken, zoo als toelagen van ouders en andere familieleden, schenkingen na 1 Maart 1942 en wat dies meer zij, gelden eveneens ais aanmeldingsplicht- bg. Voorts dienen zich nog aan te melden per sonen behoorsnde tot de navolgende 3 cate gorieën. A. Zij, die in da onderneming van ouders of familie e.a. werken en geen loonbelas ting betalen. Inwonende dochters, binnen de ge stelde leeftijdsgrenzen, zijn dus aanmeldings- plirhtig. B. Valide werkkrachten, levend op de ver diensten van inwonende kind ren. C. Zij, wier dienstbetrekking een einde heeft genomen, zonder dat onnndduthjlv daarop nieu we dkustbelickkiug word* aanvaard. Aanmelding dient dan te ge^chi «den binnen 48 uur na do beëindiging. Het aanstelllng.sbeslu!t Ten aanzien van het aanstellingsbesluit kan worden medegedeeld, dat de hoofden van par ticuliere en openbare bedrijven en besturen, alsmede degenen, die een vrij beroep nüoefe- nen, toestemming behoeve alvorens zj werk nemers beneden den leeftijd van 40 jaar aau- etelien of teweikstelleu. Verzoeken om toe stemming dienen (e worden gericht tot den directeur van het bevoegde Gewestelijk Arbeids bureau. De hiervoor benoodigde formulieren zijn tegen betaling van 1 cent per sluk ver krijgbaar bij het Gewestelijk Arbeidsbureau en zijn bijkantoren (hier ter stede Lange Nieuw- straat 135). Zij kunnen worden afgehaald of schriftelijk, onder bijvoeging van de kosten, verhoogd mei portokosten, worden aangevraagd. Toestemming is niet noodig, indien het werk nemers betreft, die tewerkgesteld of aange steld zullen worden in den landbouw, den mijn bouw, de zcc- en binnenscheepvaart, de huis houding of op het gebied der gezondheids zorg. Bosch- en tuinbouw wordt niet beschouwd als landbouwarbeid in den zin der veror dening. Bij gemengde bedrijven moet worden nagegaan, welk bedrijfsdeel overwegend is. Met «adruk zij er op gewezen, dat geen toestem ming noodig is, indien tewerkstelling door tus- schcnkomst van het Gewestelijk Arbeidsbureau tot stand komt. Deze wijze van aanneming is, gezien de onbetwist vakkundige bemiddeling, ten zeerste aan te bevelen. Voor werknemers, die op 25 Maart 1942 in dienst waren, be hoeft geen aanstellingsvergunning te worden aangevraagd. Het niet nakomen van de verplichtingen dezer heide verordeningen is strafbaar' gesteld. Men wende zich bij moeilijkheden inzake de jnisto naleving van deze verordeningen steeds tot het Arbeidsbureau en neme niet eigen machtig een beslissing. De ambtenaren van het Arbeidsbureau en zijn bijkantoren zijn gaarne bereid lot voorlichting. Do volgende week Vrijdag begint oen serie lilmvooistelliugen voor do schooljeugd. Gister middag zijn vie to vertonnen films in het Das sage Theater voor hot ouder» ijzend personeel gedraaid, opdat zij van den inhoud kennis kenden' nemen en hun leerlingen kunnen voor bereiden op ïvat zij te zien zullen krijgen. Ook muteren dan alleen ouderwijzers eu onderwij zeressen waren aanwezig, o.a. het lid van Gede puteerde Slaton van Zuid-Holland, de heer P, do Bruin, de wethouder van onderwijs, de heer J. Dinkelan.r, onder wiens auspic,ën do filmver- tooningen plaats hebben, de oud-rijksinspecUmr van hot lager onderwijs, do hoor A. Smit uit Kottrrdam; de schoolopziener, de heer Nieu- huis; do heer J. Buntjer, waarnemend chef van de afdeeling oudorwijs ter gemeente-sec ro- tarie; do heer dra. B. JL Sweers van do Vereen. Nederlandsch fabrikaat, die do films beschik baar stalde; mr. Jao. G. Wiltkampf, secretaris van de afdeeling Schiedam van Ned. Fabrikaat en verscheidene ambtenaren en oud-ambtenaren van do gemeente. Do gemeentelijk inspecteur van bet onderwijs dr. \V. J. Smit sprak oen openingswoord, waarin hij o.a. het doel van do filmvertoouing uiteen zette. liet eerst werd do film: Het zout van Boekeio vertoond, die begint met een slagzin, dio op zijn minst aanvechtbaar is, n.l. Fout bedoeld wordt keukenzout is onmisbaar in liet dagelijksch leven. Dat neemt niet weg, dat verreweg do mecsle menschen mecnen niet buiten keukenzout 'to kunnen en om aan die behoefte te voldoen, wordt, in den Achterhoek sleenzout uit den bodem gedraald, dat 400 M, orider het aardoppervlak ligt en vermoedelijk het overblijfsel is van een uilgetlroogde zout houdende plas. Dank zij een schematische voor stelling krijg! de toeschouwer een goeden indruk van de vindplaats van het zout en hoe het aan do oppervlakte wordt gebracht. Behalve voor menschelijk gebruik wordt hel zout ook voor chemische doeleinden aangewend Ondanks het een smalfilm- is, .waren de heel den toch vrij duidelijk. Op don duur echter vermoeit het kijken naar een smalfilm. Dat er voeren we bij de veitooning van de film: Schie dam, hoe het werkt en leeft. Deze film is wat lang; er worden een te groot aantal bedrijven bezocht en daardoor moest Allan Penning, die do film vervaardigde, zich beperken tot ual vaak niet veel meer is dan een aanduiding. Voor Scluedanuners, die him stad eu de hier ge vestigde industrieën kermen, zijn do opnamen bizonder interessant. Men ervaart neer, hoe snel wa leven, want ofschoon de film nog van vrij recenten datum is, doen b.v. de bussen van Van der Ende, die men ziet rijden een beetje „vreemd'' aan. Met het fiatgebouw op den Rotterdamsehedijk wordt we hebben het reeds meer opge merkt r- wei wat erg gecoquelteerd. Do deide film is: Twee volken spreken. Zij is tot stand gekomen in samenwerking tussehen do Nedevlandsche P.T.T. en de Zv.itsersehe Tele foonmaatschappij Pio Telephon. De opgave voor den_ ontwerper van het draaiboek was niet eenvoudig. Van het eigenlijke telefoonbedrijf is weinig vast to leggen en daarom worden maar landschappen in Zeeland er wordt geto.iefo- neeid Uissthen Domburg en Jungfraujoch en Zwitserland vertoond. Een attractie voor do eerste en do derde htm is, dat het geluidsfilms zijn; Hugo de Groot zorgde Vvoor de muziek. WVSOi Mwiopole. Jènny Jugo als Dolores weet inderdaad pre cies wat rij wil, hoe onhandig, maar toch door tastend, naief en toch impulsief zij ook is. Zij bereikt ook wat zij wil en het behoeft niet ge zegd wal de vurige verlangens zijn, welko zij iri haar wensrhdroornen koestelt Haar ideaal is de vermaarde zanger Henry Godwin, en zijn kunstenaarshart Wordt iens'otte gebroken, zij bet dan door de doiio gnll&n van hst onderne mende meisje. Dolores bereikt haar doel in tweeërlei opzicht. Zij wint niet alleen het hart van den zingenden Louis Graveur, maar deze over»inning versteent meteen het hart van don pruetischen Heinz Rührmuin, de als secretar.s van den zanger optreedt. Die kan zulke eigen zinnige menschen niet uitslaan, zij prikkelen hom, dus weg er mee. „Dolores weet wat zij wil" is een film met vele momenten van onlwapenenden humor, zoo wel van de zijde van Jenny Jugo als van Heinz Rühmann; Louis Graveur, de zanger, bekoort heol wat minder. Geslaagd. Geslaagd voor het examen nijverheidsonder wijs akte N. VII, rnej. F. C. de Kok en voor de akte N. VIII mej, M. Werner, beiden van hier. Naar aanleiding van het in -de dagbladen van 29 April opgenomen persbericht betreffende de bonaanwijzing voor het product „zeeppoeder nieuwe samenstelling'", worden van cffieieeie zijde enkele hieronder volgende nuttige wenken gegeven ten aanzien van het practise!» gebruik van dit nieuwe artikel. De eigenschappen van 'dit zeeppoeder ver schillen in zooverre van die van het gewone zeeppoeder, dat naaT verhouding kleinere hoe veelheden bij het wasschen gebruikt moeten worden. Tevens dient niet met een warm sop te worden gewasschen, doch integendeel bij een zoo laag mogelijke temperatuur van hei water. Daar het nieuwe product wellicht reeds in den loop van deze maand verkrijgbaar zal zijn, za! men er nauwkeurig op moeten let ten, of men met zeeppoeder van de nieuwe of van de oude samenstelling te doen heeft. Indien men zeeppoeder van de nieuwe sa menstelling ontvangt, is dit op de verpakking aangegeven. Passage theater. Het gaat na den dood van den eig.maar beelemaai niet goed met de „Z.idierlbriiu". De knappe Rosio als erfgename, gespeeld duin Heli Fmkenzeller, zit, mot niels anders dan mannelijk personeel, doch dit wordt spoedig anders, als haar voogdes tante Cilli (F.rika vou Tbellrmum) zich met de brouwerij gaal bemoeien. Zij wil haar broer Ignaz (Oskar Sima) met Ros! laten trouwen, zoodat het bloeiende bedrijf Ian:- .aim rh.rml haar eigen dom zou kunnen worden. Zij weel het zelfs zoover te brengen, dat het mannelijk per soneel onislagen wordt, ook de kundige brou- wersbaas Alois (Hermann Erhaidt), die een oogje op Rosle heeft iaten vallen. De brou werij blijkt dit verlies echter niet te kunnen dragen. Hoewel Korbïan, een houw factotum van Roslè's vaJcr, een goedige wijsgeer, go speejd door Theodor Danegger, liet bedrijf op gang tracht te honden, is het bier zoo slecht, dat niemand het drinken wil. Alois moet terug komen 1 Maar volgens een plan van Koibian heleekont zijn terugkomst de nederlaag van het „vrouwenrpgimeni". Alois doet het voor komen, aslof hij verliefd is gewoiden op tante Cilli, tot groote ergernis van Rosl en het slot van do film is een totaio overwinning van de mannen, waarhij Alois eindelijk den moed vindl Rosl teil huwelijk te vragen, weiko vraag zij in de gegeven omstandigheden uiteraard gretig bevestigend beantwoordt. Geboren: 7 Mei. Cornelia Calharina Hermina, dochter van J. C. Krabbendam on 11. T. v. Ruiven, Nassaulaan 75, •- 8 Mei. Simon Jacob, zoon van S. J. Poot en A, Poot, Groeneweg 4. Pïeter, zoon van L. 1 Hart en B. J. J. dn Regt., Nassau- laan 75. Dirk, zoon van W. Kroos en II. F. v. Drongelen, Pofgieterstraat 26, In het lokaal Brocrsvest 95 worden uitgereikt da bonkaarten Ce periode; kaarten vaste brand stoffen seizoen 1942—1913 eu de tabaks- en versnapcringskaarten. Deze bescheiden worden uitgereikt aan ben, wiergeslachtsnaam begint met de letters: Sle, T, t/in Yerc 'op Maandag 11 Mei; Verd t/ni Wa op "Dinsdag 12 Mei We, X, IJ en Z op Woensdag 13 Mei. Hel bureau is geopend van 9—12 en van hall 2 tot 5 uur (des Zaterdags van 9—2 uur). In voormalig Kethel zal de uilreiking geschie den op Vrijdng 15 Mei a.s. in het schoolge bouw Schiedamschoweg, van 9—12 en van 2—4 uur. HOOGSTRAAT S1 - TELEF. 60546 BEiJERLANDSCHESTR 1 TELEF. 67885 SINGEL 103 TELEF. 67641 MARlASTRAAT 54 In het jaarverslag van de Dok- en Werf- Maatscbappij Wilton-Fijcnoord over 1941 wordt uitvoerig uiteengezet wat de gevolgen zijn ge weest van het besluit van de buitengewone al- gemeene vergadering van aandeelhouders op 31 Maart j.h, waarbij de statuten werden gewij zigd en tot herkapitaliseering werd overgegaan. De liquidatie van de beide dochtermaatschap-1 pijen heelt in de ingewikkelde structuur van de onderneming de gewenschte vereenvoudiging 1 gebracht. De karakteristieke namen der beide ontbonden vennootschappen (N. V. Wilton's Machinefabriek en Scheepswerf er. Maatschap pij voor Scheeps- en Werktuigbouw Fijenoord N.V.) blijven in den naam der vennootschap: Dok- en Werf-Maatschappij Wilton-Fijenoord, voortleven. Aan de houders der 5 pCt. preferente aan- deeleh werd over het boekjaar 1941 op 1 Juli 1941 en 2 Januari 1942 telkens 2J-j pCt.-inte rim-dividend uitgekeerd. Do directie stelt voor ook ditmaal geen ge bruik to maken van de inzake de heffing van opcenten op de winstbelasting geboden gelegen heid, tot verlaging van het diviilent op de pre ferente eu van het primaire dividend op de gewone aandeden en de priori teitsaamleelen. Van het in lotaal aan amoriisatiebiljeUen uitgegeven bedrag staat por balansdatum nog uit f 1,914.550. In het afgeloopen boekjaar waren de onder scheiden afdeelingen van ons bedrijf normaal van work voorzien. Do bij het begin van het nieuwe "boekjaar onderhanden werken waarbor gen, ipits do aanvoer van grond- en hulpstof fen voldoende blijft, ook voor 1942 een bevre digende bedrijfsbezetting. De uitbreiding en vernieuwing van de bedrijfs inrichtingen vorderden een bedrag vim f 887.008.18. Het bnito-overschot over 1911 bedraagt, na aftrek van reeds betaalde en reseiveering voor nog te betalen belastingen en met inbegrip van iiet onverdeelde saldo winst 1040 ad £18.702 54: f2.373.905.47. Voorgesteld wordt hieivan te bestemmen voor afschrijvingen f 837 008 18 en voor bijschrijving bij de reserve voor dubieuze debiteuren f 296.709 39, zoodat tor verdeoiing overblijft f 1.190.187.&0. - Dit bedrag wil do directie als volgt beste den: voor divident op preferente aandeden 5 pCt. f52 000; dividend op gewone aandeden en prioritcitsaandeelen 6 pet. £781368; uitfceo- nng aan directie en commissarissen, krachtens art. 37 der statuten £81650; aflossing van amor- tisutiebiljetton f 100.200; dotatie aan de reserve f 100.000 en het restant ad f 68 769 90. Pensioenfonds. Fit het verslag van de Stichting Pensioen fonds Wilton—Fijenoord blijkt, dat de vtr- püchte bijdrage van do onderneming f Cl 332 80 bedroeg; aan contributies word £00 39124 ont vangen. Aan pensioenen werd in totaal 17 561.26 betaald. Het aantal pensioetitrehkenden bedroeg per 31 December 1941 10, waarvan 4 oud- beambten, 3 oud bazon, 1 weduwe van 'oen oud-beambte en 2 weduwen van oud bazen. Do onkosten van liet fonds bedroegen f 2.488.89; bet saldo f175.102 38. Aan het bureau Hoogstraat 112 zullen de volgende week nieuwe kaarten worden uitge reikt aan hen, die thans in het bezit zijn van extra rantsoenkaarten wegens het verrichten van zwaren of zéér zwaren arbeid en een bruine werkgeverskaart kunnen overleggen, voorzien van het stempel „Distributiekring 391, Schie dam", Bizonderheden treft men aan in een Gemeen telijke kennisgeving In dit blad. Door de Wijkvereeniging In Wijk II der Ned. Hervormde gemeente wordt Zondag avond 7 Juni a.s. in de Westerkerk weer een bijeenkomst gehouden, speciaal voor jonge men schen. Ditmaal za! ds. A. A. Wildschut uit Rotterdam spreken over: -Wat wil God? Dokters, Morgen nemen do volgends geneeskundigen den dienst waar: Beukers, Burgemeester Knap- pertlaan 76; Van Buren, Buijs Ballotsingel 16; Grocnewegen, Burgemeester Knappertlaaa 41 en Uöogendijk, Tuinlaan 74. Apotheken. Morgen zijn geopend de apotheken vim de firma Van Westendorp, Singel, hoek Emma- stiaat; Rembrand! Apotheek, liembrandtlaan 5b, dio ook den - avond- en nachtdienst waar nemen. Een secretaresse van een handelsonderneming en het zelfde geldt natuurlijk voor de man nelijke representanten van dit gilde behoort nog wel iets anders te zijn dan een stenogra- tuurlijk van de omstandigheden af. maar in het feerende en tikkende jongedame. Veel hangt na- algemeen zal een handels-secretaresse, wil zij haar taak goed verstaan,'over een veelheid van eigenschappen moeten beschikken. Zoowel zal zij zelfstandig de ideeën van anderen moeten kunnen uitwerken, als in staat zijn van eigen ini tiatief te doen blijken. Het is duidelijk, dat iedere goede' se-reta- resse inzicht dient te hebben in het kleurrijkste facet van elke handelsonderneming: de afdee ling publiciteit en reclame. De opleiding, die bet instituut Schoevers geeft voor algemeen- secretaresse (voor de meisjes) cn kantoor assistent (voor de jongens) heeft met dit zoo belangrijke onderdeel dan ook terdege rekening gehouden cn een onder leiding van den heer E. Groencveld staande cursus ingeschakeld, die zich uitsluitend bezig houdt met de publiciteit en reclame. Een belangrijk publiciteitsmiddel is het z g. huisorgaan, een periodiek verschijnende uitgave van een handelsonderneming/ dat door middel van algemeene artikelen, toch de bizondere be langstelling voor de uitgevende onderneming weet te trekken. Het maandblad van de Neder- landseh Spoorwegen is bijvoorbeeld een spre kende vertegenwoordiger van deze categorie. In de Kerstvacantie hebben de deelnemers aan de secretaresse- en kantoorassistenten-opleiding hun initiatieven geest kirnnen uitleven op een op gave tot het in elkaar zetten van zulk een huisorgaan, waarbij iedere cursist een bepaal de onderneming tot uitgangspunt kreeg. Gister-" middag is een tentoonstelling van de resultaten van dit werk in het schoolgebouw van Schoe vers aan de Mathcnesserlaan te Rotterdam ge opend, Er is daar werk aanw,. 'ig van leer lingen uit Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Ara sterdam (180 in totaal), dat alleszins het -aan schouwen waard is. Toewijding Is er althans genoeg geweest, zij die er zich met een „Jantje van Leiden" hebben afgemaakt behoorep tot de kleine minderheid. Op vele terreinen is men productief geweest; sport, tourisme, mode en muziek zijn de voornaamsten. De tentoonstelling zal slechts enkele dagen ge opend blijven. Arena. De opzet van het Fransche karaklerstuk van Gaston Marot en Alóvy is zeker niet slecht, do intrige waarborgt eon interessant verloop, de ontwikkeling draagt een spannend karakter en 't tempo vertoont "n onmiskenbaar rhythmo. Voorop zij echter gestold, dat men van het genre moet houden, zal men het stuk kunnen waardeeren. Doet men dat echter, dan is er niet het laatste een bijna causaal verband, want van het spel kan enkele' uitzondoripgen daar gelaten gezegd worden, dat het hot stuk doet leven. De bankier Laubicr, ontdekt na dertig jaar van onwetendheid, dat de herbergier Fitinin lïroustel in ven afgelegen dorp meer af weet van de verdwijning! van Laubicr's zoon bij diens geboorte. Voordat de herbergier' daarom trent niededeehngen kan doen, woidt hij door dezen zoon, die in deonderwereld is Uirecht gukomon, vnrmreafrl Do imrJonlrtny O £1 Lr fx LI - liter, die bij dun moord belang had, daar Broustel chantage op bom pleegde Door een toevallige omstandigheid komt Laubier achter de identiteit riin den moordenaar, maar do wetenschap, dat deze zijn zoon is, wjeerhoudt hein daaraan bekendheid te geven. Door de rol die een kroeg zangeres in het drama speelt, komen do juiste verhoudingen toch aan het licht. Andró van Dijk speelt de moordenaar en geeft een goede vertolking van diens harde verbetenheid. Annie Verhuist is do kroegzangeres, maar zangtalent Verhulst is do kroegzangeres. A. Kleijwegt, fiedegedeeld dooi de Amsterdamsche Bank N.y OBLIGATIES Skcatsieenlngcn Nederland H% Ned.'AX tt '40 I II m.b.f '40 II '96 '87 '88 N.W.S, KOERSEN OP 9 MEI 1942 4% 4% 4% 3% 3% 3-3* SCHIEDAM Passage Theater 215 en 7.30 uur. Do mannen da haas, (Zat., Zon- en foestd, 2.15, 4.4a en 8 uur). Monopolo Theater, 215 en 7.30' uur. Dolores weet wat zij wil. (Zat. 2.15 7 en 9 uur. Zon on feostd. 1, 3, 5, 7 en 9 u.) ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, 2.15 en 7.30 uur. De kroegzangeresl (Zon- en feesld. 2. 4.30 en 7.30 uur). 1 BIOSCOPEN Capitol, doorl. van 1.30 uur af. Comediantèn (14 jaar; Zond. 2, 4.15, 6.30 en 8.45 u.). Luxor, 1.80, 3,80, 7.45 uur. Dans met don keizer. (18 jaar. Zond, doorl. van 2 uur al). Prinses, 2.15 en half 8. Met den helm geboren. (Zat, en IVoensd. 2.15, 4.30 en 7.80 u. Zon- en feestd. 1, 3, 5 cn 7.30 u.). V.K. 991/, 1003/, 10J8/4 IOD/o 100 93% 96% 97'%, 80 87 HEDEN Ned, Oo3t-lndlë 3% Ned.-Irulië 1937 3% Ned.-Indië '37 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Ind, Hand.Bnk Ned. Handelmij. Industr. Ondsrn. (Binnenland) A!g. Kunstzijde Unie Van Berkel Cert. Calvé Centrale Suiker Ned. Fokker Lever Bros Unil. Ned. Ford Philips Gloeil. G.B. Petroleum Dordtscho Petr, Kon. Petr. Mij Rubber Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Batavia Rubber Kendeng Lemboe Oostkust Serbadjadi Ver. Inch Cult. Ond. Suiker Handelsvor. A'dam Javasche Cultuur 156 Ned.-Ind. Suiker. Unie 156 Vor. Vorst Cultuur 73% Tabak Deli Batavia Deli Mij. Senembah 891/. 124% li»1). 184 116% 248% 202 165% 284 25b 292% 187 140% 183 120 96 86% 118 99%*- 100%' 101% 101% 100% 09%, 93% 96'/» 77'% i 89% 877, 127 90 125 150%- 1347,- 116 - 245 208 105%- Tokio, 9 Mei (DNB). Hot Japansche hoofd kwartier hooit Zaterdagmiddag om 3.40 unr Japanschen tijd, do volgende nieuwe resul taten van don zeeslag in de Koraalzee bekend gemaakt. Len vijandelijke kruiser, waarvan het type en do naam niet" zijn vastgesteld, werd door torpeuovhogtuigen, die zich in zelfvermeHging op het schip stortten, zwaar beschadigd. Ecu vijandelijke torpedojager werd tot zinkon ge bracht. 6 i •"n°tlQn l1-" ?0," Moi *5", 'utar verucr ver luidt, 8J vijmulebjko vliegtuigen neergeschoten. Do Japansche marine verloor oeri klein huln. vlicgkampschi p, dat uit ecu vroeger tankschip tot een vheghugdrager was omgebouwd. Lissabon, 9 Mei (DNB), De Engdsdm be- chtomhenst, dip nog 21 uur geleden van een groote overwinning der geallieerden in den zee- slag m de Koraalzee sprak, meldt thans, dat volgens uit Tokio, Melbourne eu Washington binnenkomende berichten aan beide .zijden ern- stige veiüozen zijn geleden Do van Japansche zijtlo gemelde verliezen der geallieeiden wer- den, ondanks hun grootte, door deskundigen cn in bevoegde Britsche kringen niet onmogelijk genoemd. Reuter schrijft dan woordelijk: „Waaraan men (Engeland) zich tot nu toe kan houden, is, dat het bericht over den zeeslag te Washing ton als eon goede tijding werd bestempeld." De commissaris van politie van den justi- tieelen dienst C te 's-Gravenhage verzoekt leder, die inlichtingen kan verstrekken'"'over bepaalde personen, die verbindingen zoe ken met „zwarte handelafen" zich te mei- den aan het bureau van voornoemden dienst aan de Laan Copes van Cattenburch 15. Indien de verbinding tot stand is ge bracht en de partij goederen wordt aange boden, gev -n zij zich uit voor ambtenaren van de Duitsche politie. Hierbij is meerma len gebruik gemaakt van een revolver. In sommige gevallen werd de banderolleprijs van tabaksartikelen betaald. Het Is gebleken, dat eenige malen door on bevoegde personen, die zich voor Duitsche politie uitgaven en een voorraad in beslag namen, werd opgetreden. Deze praktijken kunnen niet worden geduld. Voor wat betreft hun aandeel in den zwar ten handel wordt aangevers straffeloosheid beloofd. Gistermiddag is op de afdeeling financien van het hoofdkwartier der N.S.BV aan de Maliebaan te Utrecht de beslissing gevallen waar de lei der der N.S.B., .r. A. A. Mussert Maandag op zijn verjaardag zal spreken. Zooals reeds eerder medegedeeld, heeft de N.S.B. een loterij georganiseerd met 500.000 loten ten bate van de kinderen van aan het Oostfront gevallen kameraden, van welk bedrag van 50.000 gul den aan leder kind een spaarbankboekje zal worden aangeboden. De tien prijswinnaars van deze loterij zijn gistermiddag op het hoofdkwar tier ontvangen. Een ontbrak op het appèl, n.l. de winnaar uit den kring Steenderen ,die Don derdag als eerste winnaar van de tien uit de meester mede, die het lot uit den kring Steen bus kwam. In zijn plaats lootte de penning deren als hoo LI prijswinnaar uit de bus haalde. De aanweizige prijswinnaars werden vervol gens door ir. Mussert ontvangen. Tenslotte verscheen de hoofdprijswinnaar uit den kring Steenderen. Het bleek te zijn de 32-ja- rige G. J. B. Evers uit Hummeto. Erkend deskundige voor het Telefoon 69655 288%— 90 1417» 177 1507» Scheepvaart Hoil.-Amerik. Lijn 150 Ja va-Ghiaa-Japan- Lijn 127 KAJ.S.M. Nat. Bez. 194 Kon. Pakoiv.-Mij..192% Ned. Scheepv. Unie 17U3/» Rottord. Lloyd 144 Stoomv.-Mij. Ned... 1487# 259 296 - 1867s- 147 13678 !24% 877s 119 287 155 165 81%- 142 - 182 - 150 - 804 92 96 150 - 8 12G8/4 1967,- 190 1777r 1447,- 8% .807, 67» De volgende in het tijdvak van 2 t.m, 8 Mei 1942 gevonden voorwerpen zijn op werkdagen tussehen 1 en 2 uur aan het politiebureau teruq te bekomen: Diverse sleutels, ceintuurs, handschoenen en wanten, damesportem, met armband en medail lon, taalboekje, tabakzak, rozenkrans, rijwiel- slot, portem. met loonbriefje e.d., armband, vul penhouder, handbeschetmer (rijwiel), kinder- taschje, pakje kaartjes, gymschoen, damesschoen, t0'Bij* vinders: Kinderklomp, J. Verkalk, Parallel weg 168; kruisnet, A. Korpel, Amperestraat 35; bril, A. de Wit, Korte Haven 22; zak en bijl, K. Heesbeen, JJsselmondeschestraat 14; "rozen krans, G. Baas, P. Poterstraat 10b; jongensjas je, L, P. Groeneweg, HeenvHetschcstraat 35; zwarte oct, B. C. Vogt, Rijnstraat 47; zilverbon, P. Hamerslag, Havendijk 44b; kinderr hoentje, J. Freling, N.euwsticht (M) 1; zwarte hond, Ge- meente-Rcmiging;-zwarte kindersclioen, C, Muil wijk, Mariastraat 103. Zilverbon, H.E.M.A.; paar gymschoenen, I'. Vlon, Boerhaveplein 42; homtenrlcin P. üO' Ronde, Julianalaati 42; bruin lederen herren- handschoen, A. Vregol, l'ieter do Tlooghstraat 19b; groen ledereu. kiiiderportemonnaie, D. L. Bakker, PotgietcrsLraat 88; bruin wollen hand schoen, A. Meijer, v.m. Hofje van Bclois,da- mesportemonnaio mot inhoud, M. Verscluire, Voorneschestraat 32a; vulpen, J. A, Gceratz, Gasslraat 19; Lipssleulel, Silvius, Prof. Kaïn. Onneslann 155: achoolólai me>t potlooden, 0. Heiboer, Maasdijk 138; ledige damesporlemon- naie, Wed. Kraus, Hoogstraat 182; overall, Jor daans, Hoofdstraat 32; zakmes, C. van Voeren, Jan Steenstraat 83. Indien een gevonden voorwerp door den eige naar bij oen vinder wordt afgehaald,' wordt mededeeling verzocht aan hot politiebureau, Tel. 09333.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2