MiTZ(MIÏZ STADSNIEUWS MBNB m&BÊ (De Gruytér iêm s&m VM' Laaèste Nieuws Achtervolging op Kertsj ingezet Wm I EETKAMER Woensdag 13 Mei 1942 EERSTE BLAD DER SCHiEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Godsdienstige samenkomsten - op Hemelvaartsdag Nieuwe bankbiljetten van f 20 Distributie van spijsolie Uitreiking vitaminetabietten Uitreiking distributiebescheiden Regionale landdaq van de A.M.jXX Eindexamen gymnasium" Emeritaat Zondagsdienst Agenda Burgerlijke stand BINNENLAND Stemmen uit' de practijk Kasstossgereeht Bericht Donderdagavond verschijnt de „Schiedam* sehe Courant" wegens den Hemelvaartsdag NIET, Het vuur in den papierbak Nogmaals het scheepsnet Een paard met kankerstraal 127 90 1247, 15172~ 1087,- 115 248 202 163 - 843 276 2547, 291 182 144 125 917, 281 160 787,- 142 179 1507,— 147 1257, 193 185 173 1447, 1437,- 27, 97, 47s 97: 80 8 817: IV: 97: 47, Britsche scheepsverliezen in-de Noordelijke IJszee Dreigt Churchill met-gasoorlog ?- Activiteit in Cyrenaica Na dén slag in de Koraalzee Oekrainsche boeren krijgen weer land Oem. Kennisgevingen Vitaminetabietten C voor a.s. en jonge moeders OOK MSUBELEM WOR NIET SEraOFFEPIEN ZWARE SOTHIEK West Kruiskade 4 .1Wi .De directie van Dc- NederlandschC Bank maakt d.d. 7 Mei 1942 bekend, dat van het bankbiljet van f 20, waarvan een beschrijving in de „Ned. Staatscourant" van 7 Maart 1940 werd gepubliceerd, door haar een aantal exem plaren in omloop zal worden gebracht, waar van het woord .Amsterdam" en de datum, welke over de rozet in het linkerbovengedeelte der achterzijde van het biljet zijn gedrukt, door een zwarten overdruk onleesbaar zijn gemaakt Boven en beneden dezen overdruk zijn opnieuw resp. het woord .Amsterdam" en de datum (19 Maart 1941) aangebracht. Tevens* wordt bekend gemaakt, dat ten aan zien van het bankbiljet van f 10, waarvan een beschrijving in de „Ned. Staatscourant" van 13 Mei 1941 werd gepubliceerd, rr|e aldaar In een noot aangekondigde vervanging''van de oor spronkelijke watermerken door een watermerk, voorstellende een druiventros en een paraaf „de B", thans haar beslag heeft gekregen. De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat de termijn, binnen welken de aflevering van spijs olie op de bonnen 24 der boter- en vetkaart, dient plaats te vinden .verlengd is tot en met 30 Mei a.s. Oorspronkelijk was het einde van dezen termijn bepaald op 16 Mei a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van boter, margarine of vet op bon 24 slechts is toegestaan tot en met 16 Mei a.s. Aan a.s. jonge moeders zullen Vrijdag en Zaterdag e.k. in het bureau Broersvest 95 vi taminetabletten C worden uitgereikt. In voormalig Kethel zal de uitreiking van de bonkaarten Ce periode, kaarten vaste brandstof fen seizoen 191219-13 en de* tabaks- en ver- snaperingskaarlen geschieden op Vrijdag 15 klei n s. in het schoolgebouw Schiedainscheweg, van 912 en van 2—4 uur. Morgen, Hemelvaartsdag, ontvangt de Schie- damsche afdeeling van de Algemeenc Midden stands Jongeren Organisatie (A.M.J.O.) een aantal leden van de zusterafdeelingcn uit den omtrek, waaronder Rotterdam en Den Haag, voor een regionalen landdag. Des ochtends te 10 uur verzamelen de gasten zich in het Volksgebouw in de Tuinlaan, waar zij na een openingswoord van den vooizttter der Schiedamschc Amjo, den heer P. Bijloo, zuilen worden welkom geheeten door den se cretaris van het hoofdbestuur, den heer J. van der Eist. Vervolgens houdt de heer D. -Swu- german, uit Den Haag, adviseur der organ! satie en secretaris van het hoofdbestuur van den Nederïandschen Middenstandsbond, een rede. Gezamenlijk brengt men een bezoek aan hei Julianapark en de Polyantha voordat men aan zit aan een koffiemaalüjd. De landdag wordt besloten met een gezellig samenzijn in het Volks gebouw. Voor het eind-examen van het gymnasium, diploma B, zijn geslaagd de dames W. C. Berg, II. H. vanHeijningen (Vlaitrdingen) en C. N. Motrjn (Delft) en' de heeren C van den Bosch, P. H. Dekeina, C. Heq'bocr, E. Moetik: (Over- sehie), J. Smnige (Rotterdam) en C. Tonsawa. Twee eandsdaten werden afgewezen. Bs. 3, Muider, predikant der Geref. Kerk te Leeuwarden, die van 1 September 1918 tot 23 Mei 1922 de Geref. Kerk van Schiedam diende, heeft tegen 1 Augustus a.s. emeritaat aangevraagd, Ds. Mulder werd 12 Februari 1876 geboren en is dus thans 66 jaar. Hij werd in 1901 candidaat; zijn eerste gemeente was Molenaars graaf, daarna volgden Broek op Langendijk, Gorinchem, Schiedam en Leeuwarden. Dokiers. Morgen nemen de volgende geneeskundigen den dienst waar: Ormel, Singel 76; De Maeyer, Burgemeester Knappertlaan 30; Nijenhnis, Bur gemeester Knappertlaan 154 en Ris, Tuinlaan 92. Apotheken, Morgen is geopend de apotheek van de fir ma A. Gouka, Hoogstraat 29. O.V.Steeds Hooger. De ontspanningsvereeniging Steeds Hooger geeft Zaterdag 16 Mei in Musis Sacrum een non-stop voorstelling, waarvoor de kaarten bin nen een week reeds waren uitverkocht. Fietsen gestolen. Uit een schuurtje ach; r een woning aan de Vlaardingerstraat zijn in der nacht van Maan dag op Dinsdag j.l. twee damesfietsen gesto len. SCHIEDAM Passage Theater 2.15 en 7.30 uur. De mannen de baas. Monopole Tl ma Ier, 2.15 en 7.30 nur. Dolores wéTt «at zij wil, 11 Mei e.v.d. Polyantha, geopend van 10 nur v.m. tot zonsondergang, ROTTERDAM. Heden e.v.d Arena. 2.15 en 7.30 nur. De kroegzangeres. 13 Mei. Nieuwe Zuiderkerk, Westzeedijk, half 8. K erken n eert. 15 Mei. Museum Boymansj 7 n„r. Nederlandsch- Duifseho Kultuurgemeensehap. Ir. G ra la ma: Nederland en zijn bouwkunst BIOSCOPEN Capitol, doorl. van 1.30 uur af. Comedianten (14 jaar). Luxor, 130, 3 B0, 7.45 uur. Dans met den keizer (18 jaar). Prinses, 2.15 en half 8. Met. den helm geboren. Geboren: 11 Mel. Pieternella Johanna, d. van J. Baanvinger en J. v, Ekeren, Boerhavelaan 1. 12 Mei, Robert Ary, z. van P. v. Vliet en J. C. Godee, Prof. Kamerlingh Onneslaan 113. Cornells, z. van J. J. P. v. d. Heuvel en W. y. d. Berg, Boerhavelaan 1, Overleden: 10 Md., S. C, van Woerkom, 70 j. echtgen. van J. L. Ritman, Villastraat 58. C. .J. Kruining, 70 J. wed. van P, J. Man- ders, Veenlantstraat 20. Ned. Herv. Kerk, Groote Kerk: 10 u. ds. Tonsbeek. Nieuwe kerk, 10 uur dr. Swart. Kethel, 10 uur ds. Rhijn, van Vlaai dingen. G o r o f. K o r k, Burgemeester Knappertlaan, hoek Juliana van Stolberglaan, 10 uur ds. Do Graaf. Evang, Lulh. gemeente, kerk Lange Nieuwstraat 10 uur ds. Schmidt. Oud K a l h. gemeente, kerk Dam 28. 10 uur pastoor Th. Bakker. C b r. Geref. Kerk, kerk Warande, hoek Burgemeester Knappertlaan, 10 uur ds. Zwier. Ned. Herv. Evangelisatie, Lange Haven 73, 10 en 5 uur ds. M. Ottevanger, Leiden. Leger des Jleils, Lange Haven 27, half 8: Verlossingsdemonslratie. Horst, Aposl gemeenle, Stadhouderslaan 26. Hedenavond 8 uur dienst. Talrijko jongo vrouwen uit Nederland wer ken thans in DuitscWand. Zij verdienen daar in do fabrieken en ook in de huishoudelijke beroepen een goed loon. Uit hun brieven blijkt hun tevredenheid. „Ik ben blij u-to kunnen melden, dat mijn buitenlandsche betrekking beslist naar mijn zin is. Daarbij is Dusseldorf een zeer mooie stad, zoodat ik Ju mijn vrijen tijd ook nog naar behooren genieten kan." Aldus schrijft een Hollamlsch meisje, dat in Dusseldorf werkt. Een meisje, dat in een kleine stad in Noord-Duitschland arbeid vond, vertelt: „IVij hebben het goed getroffen. Het clen is best en wij zijn niet minder dan 12 pond aan gekomen. Het toon is ook goed ea de men- schen zijn heel aardig in den omgang. Wij willen beslist niet terug." Ziedaar eenige stemmen uit dè practijk, die overtuigend aantoonen, dat het huidige Duitsch- land ook voor do werkende vrouw goede mo gelijkheden biedt, hetzij in de fabrieken, op dc- kantoren of in de huishouding. Ligt hier niet een goede kans, ook voor u? Vraagt eens inlichtingen bij de gewestelijke arbeidsbureaus. Do 19-jarige studecrcnde W. K. heul nog een maal voor kleine jongen gespeeld, toen bij door enkele andere jongelingen daartoo uilge daagd, de inhoud van een papierbak op don Broersvesl in vlammen had gezet. Ambtenaar en kantonrechter vonden liet vanzelfsprekend bui tengewoon kinderachtig vim dezen jongeman, .die in Leiden studeerde, zooais hij meedeelde, voor inslrumeritmaker. De jongen had blijkbaar gedacid cr verstandig aan (e doen' zijn daad ter zitting zeer te laken. en hij deed dat *dan ook vol ijver; later had hij begrepen, dat het „krankzinnigen" werk geweest was, dat het gtoo te „schande" was en had hij do „stomheid"" van do „daad" ten. voile ingezien. Desondanks hieven do kantonrechter en ook do ambtenaar zeer sceptisch tegenover dezen brandstichter ge stemd, die tot f 8 subs. 4 dagen hechtenis werd veroordeeld, II. F. uit Viaardingen had op oen verbalen weggedeelte gereden, helgcen hem op f2.50 subs, een dag kwarn lo staan. Mej. J. E. A. v. E. uit Rozenburg had ver zuimd het persoonsbewijs hi) zich te steken. Daarom zal zij een rijksdaalder boete moeten belaien, a Do havenmeester O. v. N. uit Viaardingen werd tot f4 subs. 2 dagen hechtenis veroor deeld, omdat hij zijn woning niet verduisterd had. Do tuinder J. v. d W. uit de Lier was zonder daartoe een vergunning te hebben, be gonnen aan den b,.uw van een schuur langs den openbaren weg. Daarvoor werd hij met fS subs. 4 dagen gestraft. Kwieke meisjes met kwieke maniertjes be hoeven daarom nog niet in allo opzichten even bij de hand te zijn. Dat blook ook vanmorgen weer toen de rol „op" was en er desondanks een dergelijke jongedame „overschoot". Zij «as to vroeg, wat ingewijden al reeds ver moeden, en zelfs wel liecl vroeg, want zij was eerst voor3 Juni gedagvaard. Tó kwiek zou men dus kunnen zeggen. Enfin, n:u wachten wij dus maar tot 3 Juni, want zulko dartele dingen ziet' ■UUJÏÏ niet ietleren dag; zelfs niet buiten de rechtszaal,.,... Medegedeeld door de Amscerdamsche Bank N.V. Tenslotte is de man. met het schepnet zijn straf niet kunnen ontgaan. Wel heeft het lang geuur, maar vanddmorgen werd het laatste woord in deze zaak dan toch gesjwo ken. Die eer kwam toe aan den marechaussee, die volgens de verdachte deze verzocht hatl het étui waarin het schepnet verpakt zou zijn geweest, .open te maken. Deze functio naris was hedenochtend verschenen en waar schijnlijk omdat de schepnetman begreep dat zijn rol nu uitgespeeld was of althans minder glorieus zou zijn, was hij maar weggebleven. De marechaussee toch verklaarde iets geheel anders dan wat verdachte beweerd had en vdat dit komen zou zal deze ook wol go- weten hebben. De dienaar der wet had den man wel degelijk met een uitgepakt schep net bij de Poldervaart aangetroffen, het wag zelfs eenigszins bevroren geweest. Er kon thans geen twijfel meer bestaan aan de ware toe dracht van het raadselachtig schijnende ge val. De ambtenaar van het O.M. (mr. W. Muller; eisehte f 3 subs. 2 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van het net. Het von nis luidde f 2.ÖU subs, oen Dag hechtenis. De veehouder J. II. K. uit Schiedam heeft op 2 April aan zijn neef 3. K. die bij hem in dienst is, opdracht gegeven een kar te laten trekken door een paard waar hij van wist dat het aan kankerstraal leed, zoodat trek ken uiterst pijnlijk geacht moest worden. De hevigheid van de ziekte was zoo groot dat het paard kreupel liep, hetgeen te wijten was aan de zorgeloosheid, waarmee dit dier be handeld werd. Het hoefbeslag was zeer ver waarloosd, waardoor het dier bij het trappen op een steentje hevige last moest ondervin den van de kankerstraal in de achterpoot. Do deskundige verklaringen die de veeverlos- kundige A. Qualm uit Viaardingen omtrent het paard aflegde waren niet" bepaald bezwarend voor verdachte te noemen. Hij beweerde on der meer dat paarden ais deze dikwijls nog twee i drie jaren geheel normaal mee konden. De veehouder zelf verklaarde dat het paard slechts twee uur per week gebruikt wis en dat het het eenige trekdier was dat hij bezat. Do ambtenaar stelde den boer evenwel voor dat hij zelf met een dergelijke ziekte eens twee uur in de week lichamelijk zwaren arbeid zou verrichten. Dat zon hij waarschijnlijk ook niet pleizierig vinden. Spr. achtte do overtre ding van enistigen aard. Er bestaat tegen woordig f och al veel te zeer de neiging de weinige trekdieren waarover men kan beschik ken te veel werk te laten verrichten. Een flinke straf zal hier dus op zijn plaats zijn. Spr. eisehte f -10 subs. 20 dogen hechtenis. De kantonrechter vonnis wijzende veroordeelde den veehouder tot f 30 subs, 15 dagen hech tenis. Een huilende koonmep Men zou den koopman M. v. Gv die terecht stond, omdat hij goederen opgekocht had zon der daarvan aanteckcning te houden in een opkoopregister, onmiddellijk zijn laatste geld hebben toevertrouwd, ais men de lamentaties van den man geloofd zou hebben. Die waren op zich zelf voortreffelijk, want de koopman gewaagde rnet tooneelspelerstalent van zijn naï viteit die hoen goedgeloovig in een opgestelde val had doen loopen. Het was namelijk ge bleken dat ook deze goederen weer „toevallig" van diefstal afkomstig waren. De omstandig heden had hij wel /.eer tegen zich gehad, als ngen aan mocht nemen dat de boekhandel waar hij een opkoopregister dacht te hekomen juist in dit artikel uitverkocht was geweest en dat het noodlot hem precies dien eersten keer want hij begon pas in dit vak tegenover deze gestolen goederen had geplaatst. Bovendien zou do kantonrechter best eens met zijn per soonlijke omstandigheden rekening mogen hou den, wan) die waren er toch ook niet naar, om er zoo maar aan voorbij te gaan. Verdachte kon haast niet meer op zijn beenen staan, zooals hij zei en hij juichto het toe, dat hij binnen zeer afzienbaren lijd eindelijk zijn harte- wensch, een retraite naar het oude mannen huis, in vervulling zal zien gaan. Toen de ambtenaar, die door deze woorden niet be wogen was, de ferme straf van f40 subs. 20 dagen eisehte, dacht verdachte dat een paar tranen misschien geen kwaad konden en ziet, hot werd f 25 *ubs. 10 dagen. OBLIGATIES i StaatsSeeningcn Nederland 3-1% Ned.'41 KOERSEN OP 13 MEI 1942 V.K. 99 lla 100'/i0 '40 I 101 /s II in.b.f101!/1S mo ii iöoVs; 4% •4% 4% 3% '36 3% '37Ou3/, 3-84 '38 9' /ie 2J% N.W.S. 78 Wed. ©ost-Sndië 3% Ned.-Indié 1937 88»/s 3% Ned.-Indié '37 A S613/lf AANDEELEN'' - Banken Kot. Bank 127 Ned.-Ind. Hand.Bnk S93/, Ned. Ilandelrnij. 122 Industr. Ondern. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unie 58 Van Berkel189 U Cert. GalvéPfU Centrale Suiker "48 Ned. Fokker 205 Lever Bros Unil. 1^5/8 Ned. Ford 8427a Philips Gloeil. G.B. 2813/, Petroleum Dordtsche Petr. 262 Kon. Petr. Mij. SOU/, Rubber Amsterdam Rubber 187V4 Bandar Rubber 1437. Dell Batavia Rubber lSfP/, Kendeng Lemboe 127 Oostkust Serbadjadi 857, Ver. Ind. Cult. Ond. 120 Suiker Handels ver. A'dam 2877V Javasche Cultuur 105 Ned.-Ind. Suiker Unie 163 Ver. Vorst Cultuur 81 Tabak Deii Batavia 1447, Deii Mij1857, HEDEN 99l/„— 9 IOO'/Ïj— lOl'/g 101 /m IOO'/.o- 99 /2 935/„- 977,- 78 88»/, 667a 119 Senembah 1557, Scheepvaart Holl.-Amerik. Lijn 151 Java-China-Japan- Lijn 126 K.N.S.M. Nat. Rez, 1987e Kon, Paketv.-Mïj.,1891/2 Ned. Sclteepv, Unie 178'/a Rotterd. Lioyd 146y2 Stoomv.-Mij. Ned... 1467, 2 Hoofdkwartier van den Fiihrer, 13 Mei. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitscho weer macht doelt mede: Do veldslag, die gevolgd is op den door braak op do landengte van Kertsj, is ho- slist. Hij eindigde met de vernietiging van do aldaar overiompelde en ingesloten strijd krachten van den vijand. Tot nu toe heeft do vijand meer dan -10.000 gevangenen, 197 pantserwagens, 598 stukken geschut en 200 vliegtuigen verloren. Talloos ander oorlogs materiaal werd buitgemaakt of vernietigd. Do achtervolging van de verslagen rosten van den vijand in de richting van Kertsj wordt onvermoeid voortgezet. In het zeegebied van het schiereiland hebben gevechisvüegtuigen gisteren vier kleine transportschepen tot zinken gebracht 011 een groot aantal andero kustvaartuigen beschadigd. hl Lapland verloor de vijand bij do succesvolle afvveergevechten van de Duitseh- Finscho troepen in den sector van Louhi van den 24sten April tot den lücn Mei meer dan 11.000 dooden. Aan do kust van de IJszee en in do haven van Mocrmansk hadden gcieehts- vliegluigcn en duikbommenwerpers hij den strijd, tegen scheepsdoolen bizonder succes. Zij vernietigden een vrachtschip van 8300 brt., alsmede een klein kustschip on be schadigden vier groote transportschepen en vei bïndir gsvaartuigcn ten dee'.e zno ern stig, dat verwacht mag worden, dat nog meer scbeepsruimte vernietigd is. In samon- weifcing inet de marine brachten ge.cchls- vliegtiiigen bovendien bij de Noordkaap eon vijandelijke duikboot tot zinken. In iuclilgevechleii boven Malta schoten Duitscho en Italiaansche jageis, die gefnuikt werden tot bescherming van eigen gevechfs- vliégluigon elf Britsche jagers van het type Spitfire neer. Drie andere vijandelijke vlieg tuigen werden aan de kust van Noord-Aürika ten val gebracht. - - Tijdens aanvallen van dc luchtmacht, die overdag op militaire doelen aan do zuidkust van Engeland warden gedaan, richtleu bom- treffers in havengebieden en fabrieks'nsial- laties belangrijke schade aan. Voor de Nederiandseho kust en aan den ingang van hot Kanaal vonden ill den loop van gisteren en des nachts verscheidene ge voelden tusschen Duitscho patrouillevaar tuigen en lichte Britsche zcestrijdkraciiten plaats. Twee vijandelijke motoriorpedohno ten werden door voltreffers beschadigd. Een van onze booten is gezonken. Do succesvolle aanval op, Britsche torpedo- boolen in liet zeegebied ten zuiden van Kreta, waarvan lil het weerraachtsbericht van gisteren melding werd gemaakt, is uit gevoerd door een formatie gevechtsvliegtui gen die onder leiding stond van don drag-eï van hot eikenloof van het ijzeren knus, kapitein Ilelbig. Deze bracht zelf een dor vijandelijke torpedojagers door hommen lot zinken. Berlijn, 13 Mei. (A.N.P.). Churchill heeft in zijn jongste rede het thema van den gasoorlog aangesneden. In bevoegde Duitscho kringen is men zich terdege bewust van de beteekonis van zulke toespelingen van Churchill, Zij behoo ren. tot het reeds genoegzaam bekende kapit tel van Britsche pogingen, den tegenstander bedoelingen toe te schrijven, aan welker uit voering van Brilsche zijde in het geheim ge dacht wordt. Te Berlijn herinnert men in dit verband aan de talrijke argumenten, waarmede do Britsche propaganda heeft gewerkt, wanneer bot erom ging, een Britsche misdaad in tc leiden. In politieke Berlrjnsehe kringen is liet drei gement van Churchill, tot een gasoorlog togen Duitschland te zullen overgaan als de door do bolsjewisten verzonnen bewering dat de Duilschers aan het oostelijke front gas hebben gebruikt, waar zou Wijken te zijn, het onder werp van tal van gesprekken In de Wilhelmstrasse werd in dit verband herinnerd aan do laatste rede van den Führer, dat Duitschland vier maanden gewacht heeft, alvorens het don door Churchill bevolen aan val op Duitscho steden, dorpen, woonhuizen, hospitalen, kerken en lazaretten beantwoordde. Churchill heeft terstond na zijn provocatie door pers en radio het program van den gasoorlog in alle variaties laten bespreken. In Berlijn heeft men vooral aandacht geschon ken aan de verklaring van Volney Hnrd voor do Engelsche radio, dat het gebruik van gas- granalen tegen Duitschland, in plaats van de tot dusver gebruikte gewone explosiovo grana ten, voor de voortzetting van den oorlog on gekende vooruitzichten opent. Voorts wordt te Berlijn aandacht geschonken aan do omstandig heid, dat Reuter na Churchill's rede do wereld inbazuinde, dat het Duitscho volk vjui Chur chill's waarschuwing in zake den gasoorlog niet- in kennis gesteld is. ïn de Wilhelmstrasse fnerkt men hieromtrent op, dat het Duitsche volk vah deze „waarschu wing" wel op de hoogte gebracht is, maar dat het Duitsche leger en de Duitsche bewapening beter ontwikkeld en voorbereid zijn dan de En- geisehe./Zou Churchill het wagen, het door hem aangekondigde bevel tot den gasoorlog tegen Duitschland te geven, dan zal heel spoedig blij ken, wie onder de verschrikkelijke gevolgen te lijden heeft. Duitschland neemt kennnis van Churchills verklaring. Churchill moet weten, dat de wraak van den oorlog hem en zijn volk zou treffen. Rome, 13 Mei (Stofani). In zijn weer- machtsberiebt nr. 711 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: In sommige sectoren van hot front van Cy. renaica viel activiteit van dc wcderzijdsche artillerie waai- te nemen. Tijdens herhaaldo aanvallen Werden de vliegvelden van Malta en voornamelijk La Venezia hevjg gebombar deerd. Jachtvliegtuigen van de as schoten in felle luchtgevechten elf vijandelijke toestellen neer. Een van onze vliegtuigen is niet tonic, gekoerd. T okio, 13 Mei. (D.N.B.) De verklaring van den Australischen premier, Curtin, dat de we reld voor een enorme crisis staat, kan, naar bevoegde kringen alhier verklaren, als een dui delijk bewijs worden beschouwd voor den zwa ren nederlaag, die de gecombineerde Engelsch- Amerikaansehe strijdkrachten in de Koraalzee hebben geleden. Door deze groote overwinning der Japansche marine zijn, naar men verklaart, de Japansche operaties in het Zuid-Westelijk deel van den Stillen Oceaan geèindigd, daar er voor de geallieerden nauwelijks meer een mo gelijkheid bestaat, tegenaaiivajlen op de door de Japanners bezette gebieden te doen. In dit ver band moet vooral op het opmerkelijke feit ge wezen worden, dat dc Japansche marine In alle slagen .tegen de Anglo-Amerïkaansche vloot- stnjdkrachten, noch aan slagschepen, noch aan andere eenheden werkelijk belangrijke verliezen heeft geleden, hetgeen vooral moet- worden toe geschreven aan de typisch Japarjschc strategie van den zeeoorlog. In elk geval kan het twijfelachtig -worden ge noemd, of het den V.S. na hun nederlaag in de Koraalzce nogmaals mogelijk is verscheidene vliegtuigmoederschepen te gebruiken voor den aanval op Japan of op de Japansche vloot. In do Oekrine is reeds in lo'aai. 9700 hectaren land ter beschikking van de boeren gesteld. Behalve deze toekenning van land, dio be schouwd moet worden als een belooning voor Je medewerking van do booron bij het binnen halen van den oogst en de najaarswerkzaartt- heden, bestaat er nog oen andero. Hierbij gaat het om de belooning van alle boeren, die hij den strijd tegen iiot ouvol der benden meegestreden hebben 'mot do Duitscho en ver bonden soldaten. Reeds in Maart konden in het district Dnjepro-Pctrofsk voor hulp bij den strijd tegen bolsjewistische benden en plun deraars 400 hectaren land worden toegekend. In de tweede helft van April riicbben nog 34 gezinnen in totaal 64 hectaren gekregen. OVERSCUHE Buslijn D en C Met ingang van Vrijdag 15 Mei 1942 het beginpunt van autobuslijn D van dc R.H.T» van de Bentincklaan verplaatst naar de Klein Coolstraat, in de onmidellijke nabijheid van het Station D.P. (Noordzijde). Komende van Over- schie wordt gereden langs Vroescnlaan Stad- houdersweg Statenweg Stationssingel Spoorsingel WZ. naar dc Klein* Coolstraat; vandaar wordt gereden naar Overschie langs Baljuwstraat Walenburgerweg Statenweg Stadhoudersweg Vroescnlaan, enz. Eveneens met ingang van 15 Mei 1942 zA autobuslijn C, Overschie —Delft (Station), mor den opgeheven; de dienst op deze lijn zal wor-' den gereden door de Westlandsche Stoomtram Maatschappij. De leider van den Distributledicnst te Schie dam maakt bekend, dat de uitbreiding van boven genoemde tabletten alsnog zal plaats hebben Bureau Broersvest 95, op^"vrijdag 15 Mei 1942 van 9—12 en 14—16 uur en Zaterdag 16 Mei 1942 van 9—12 uur. Deze tabletten zuller. worden verstrekt aan: le, a.s. Moeders. Hiervoor komen die vrou wen in aanmerking, die een attest {afgegeven tusschen 77 April en 16 Mei) van een arts of vroedvrouw kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij in de laatste 4 maanden der zwanger schap zijn. 2e. Jonge moeders, wier kinderen geboren zijn na 15 Februari, doch vóór 1 Mei. Bij de in ontvangstneming van de tabletten moet voor de eerste' categorie met bovenge noemd attest de distributiestamkaart der a.s. moeder worden meegebracht en voor dc tweede categorie de distributiestamkaart van de(n) jonggeborene. Schiedam, 13 Mei 1942. 4367- 28 SPAART.; i BOTJER EN SUIKER QP. 'Dï; BOTERHAM SMAAKVOLLE VOORDEELIGE 3INTERIEURS 1 NOG PRACHTIGE KWALITEITEN. ONZE SPECIALE AANBIEDING: groot dressoir, mooi gebeeldhouwd - schuiftafel, kloostermodel, - 4 stoelen ^§V>,P> 2 tafelfauteuils, bekleed met f 4 "JOK I 'oudekwcdit.kelimstof, compl. II." fcw i&MM i -• Meubalioonroal

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2