je, et geheim van de Parel-eilanden Pag. o EERSTEBLAD DERSCHIEDAMSCHE COURANT f&ee&itsx&ketfi Meineed? - „Mevrouw Visser" lichtte dominees- op Aan dè erfenis nog een douceurtje toegevoegd Zware straffen wegens prijsopdrijving Stroopers ontwapenden veldwachter Het nieuwe socialisme is het .nationaal-socialisme - 68535 pcrTi0' 68817 67804 Getracht haar broertje te verdrinken Zijn broer met bijl doodgeslagen Woensdag 13 Mei 1942 Kunst «n WetenscSiap Nederland en zijn' bouwkunst f- Vredegerechtsho] Tijdens de behandeling op 8 April j.l. voor voor het Vredegerechtshof van do zaak tegen over II. Mijsberg, wion o.a. ton laste was gelegd, dat hij opzettelijk op den 12den Mei 1910 de gebroeders Van Dijk te Dordrecht van het leven heelt doen berooven, door twee hem onderge schikte militairen te bevelen: „Schiet ze neer"", werd op verzoek van den pTocureur-gcneraal do gevangenneming gelast van den geluige Mannessen wegens meineed. Deze getuige had namelijk order eedo ver- klaanl dat overste Mijsberg aan do gebroeders Van Dijk tot tweemaal toe gevraagd bad of zip (uit hun woning) gescholen haddon. De eerste maal zou geen antwoord zijn gegeven, doch op do hei haalde vraag zou één van de beide broe ders met „j'a" hebben geantwoord, terwijl de ander alleen zou hebben gekreund. Geen enkele van do andere getuigen had dit echler gehoord, terwijl overste Mijsberg zelf bad verklaard ,dat ilij het zelfs niet noodig vond een zoodanige vraag te stellen. Tegen Mannessen werd daarop een vervolging wegens meineed ingesteld en gisteren' luid M. zicli voor het viedcgerechlshof te verantwoorden Overste Mijsberg, thans als getuige gehoord, bevestigde dal het hem zelf niet bekend was, dat hij zulk een vraag gesleld zou hebben. Twee andere getuigen verklaarden eveneens do bedoelde vraag niet gehoord to hebben. Verdachte Mannessen bekende, zijn uitlating gefanlascerd Ie hebben en derhalve meineed te hebben geploegd. De fg. procureur-generaal mr. van Gilse tvas van mconing, dat do daad to wijten was aan een zekere nijging tot opsnijden, waardoor ver dachte zich op don voorgrond kon plaatsen. Spr. cischle anderhalf jaar govangertissLraf mr. W. II. M Nijgh belichtte do zaak van de psy chologische zijde en verzocht het hof hiermee rekening te houden. Uitspraak 26 Mei. „Ik hen mevrouw Visser uit do Van Eeghen- straat. Mijn man ligt ziek te Hollevoelsluis. Ik moet er mot de kinderen heen, maar ik ver keer in financieeie moeilijkheden. Kunt u mij misschien helpen?" zoo sprak op een herfst avond' een vrouw, die in gezelschap van een ongeveer tienjaiig meisje, aan de woning van ds. mr. E. te Amsterdam had aangebeld. Omdat de vrouw een zeer fatsoenlijken in druk maakte, gaf de dominee, die een mede lijdend hart had, de vrouw geld. Zij ging vervolgens met hol kiiid naar domi nee 0., waar zij zich voorstelde als mevrouw Visser van de Marni.xstraat, wier gezin van botterdam naar Amsterdam moest verhuizen, maar geen geld had. Zij liet een pensioenacie zien, waarop zij de volgende week geld zou ontvangen, en zij vroeg dominee haar even to helpen. Dominee 'gaf ruim tien gulden erf kreeg de verzekering dat het kind op de Zon dagsschool zou komen. Dominee L. ontving daarna bezoek van „me vrouw Visser", van don Valkenweg, die naar haar rieken man in Den Uriel moest en geen reisgeld liad. Zij was nu vergezeld van meer kinderen, hier kreeg zij twaalf gulden. De reislustige vrouw van den op zoo vote plaatsen ziek liggenden man, heette nief mevrouw Visser. Dat bleek later loon de poli tie haar als een gewone opiichtster' zou out- inaskeien. In October van hot vorig jaar veroordeelde do Amsterdamsche rechtbank haar dan ook lot een jaar gevangenisstraf. Gisteren moest zij in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam terecht slaan. De vrouw, die alweer verslek had laten gaan, was ook nu niet verschenen. Do procureur-generaal, mr. J. Versteeg, die do oplichterspraktijken laakte van deze vrouw, die haar kinderen Oen slecht voorbeeld gaf, en zo zolfs op strooptochten meenam, vor derde bevestiging van het vonnis en veroor deeling tot een jaar gevangenisstraf. Het hof zal op Dinsdag 20 Mei vonnis wijzen. De 40-jarige tuinman, J. A. II. uit Laren, was zeventien jaar in dienst geweest van den heer IC,, een ''schatrijken zonderling. Ilij was do eenige die het volle vertrouwen had van zijn wantrouwenden patroon en het be hoefde dan ook niemand te verbazen, dat na het overlijden van den heer K. in Augustus 1940 do tuinman en do dienstbode als eenige erfgenamen bleken tc_zijn aangewezen. Do dienstbode kreeg de helft van het vermo gen en de tuinman de andere helft, alsmede het geheele huis en do inboedel. Enkele weken na hel overlijden van don heer IC. vond de tuinman in een geheim vak een kistje met ruim f56.000 en enkele effecten. Men zou nu verwacht hebben, dat de man don notaris of den executeur-testamenlair van zijn vondst op dia hoogte zou hebben gebracht, lij deed dit echler niet. Do dienstbode had een paar kasboekjes go- vonden .waaruit zij opmaakte, dat er veol meer gold was dan men 'vermoedde. En daar zij recht op do helft had, nam zij de politic- in den arm. 54 DOOR R. ARDEN HOOFDSTUK XX. Een misdaad herhaalt zich. Toen. Duano het huis verliet, sloop hij als een dief over het bordes. In het Oosten werd het al licht en het zou gauw dag zijn. In do verle klonk het gezang van een vroeg- ontwaaktcn vogel, die den nieuwen dag be grootte. Duano vond zich zeil eon beetje belache lijk, want hij had zijn schoenen in de hand. Zonder eonig geluid zocht hij do bescherming van de hoornen om dozo gewichtige kleeding- stukken aan te trekken. Patricia sloot voor- -zichtig do luiken. Een moment meondo Fred nog haar hand to zien, dan was ook dat vooibij en was hij alleen. Hij-kroop een beetje dieper het palmhoschje in 'en wachtte daar, op den grond gozelen, het eerste daglicht af. De frisbchen morgenwind ontnuchterde hom on hij dacht er weer aan, dat hij detective was. De man niet do kris, die -hem aangevallen had, was in deze richting gevlucht, en zijn spoor moest to vinden zijn. Moest, ja; Duano Het resultaat was,-dat de-tuinman voor de rechlbank lo Amsterdam wegens verduistering terecht moest staan. y Achtereenvolgens werden t do inspecteur .van politie W ,B,, do dienstbode mej. ,JC.' 'van der S. en den exeeuleur-teslamenlair, "'don hout handelaar P. van D. gehoord. Als geinige a dé charge verschenen do landmeter van het ka daster te Bussum B. S. en" de vader van den tuinman, die zeer gunstige verklaringen over den verdachte aflegden. Volgens den vader had hij f500 geboden voor het kasboek, dat hij had willen vernietigen, om de eer van don over ledene niet te bezoedelen. Do verdachte zelf gaf toe, het geld to hebben gehouden, maar alleen, omdat hij dacht,, tlat hij het recht hier toe had. De officier van justitie, mr. B. Kist, zeide, -dat hier weer eons blijkt, dat de zucht naar geld zelfs fatsoenlijke lieden kan brengen lol ergerlijke daden. Deze man, dio een zeer goe den naam heelt, wordt door een groote erfenis plotseling van iemand van den werkenden siand tot kapitalist. Daarmede is hij nog n.et tevreden ert als hij het bedrag vindt, waarover zijn pa- hoon heeft gesproken, gaat hij niet naar den notaris, omdat hij vreest, dat hij dan de helft moot afslaan, Spr. acht do verduistering. wettig en overtui gend bewezen en eischle een jaar gevangenis straf mot last tot onmiddellijke gevangenneming van don verdachte. Nadat de verdediger, mr. Foest, vrijspraak- tod gevraagd,' wcos de rechlbank den eisch tot' onmiddellijke gevangenneming af. Op Dinsdag, 26 Mei, zal do rechlbank uit spraak doen. Het was opsporingsambtenaren voor de prijs- beheersching in Noord-Holland ter oore geko men, dat verscheidene grossiers op de centrale markt te Amsterdam op het oogenblik gebruik maken van de in het voorjaar steeds w< keerende tijdelijke schaarschte aan groenten, door hun afnemers, de kleinhandelaren, te hooge prijzen te berekenen. Aan hen die hier mede geen genoegen namen werd geen groen ten afgeleverd. Onmiddellijk is vanwege de inspectie voor de prijsbeheersching te Amsterdam tegen deze mis standen opgetreden, zoodat zij in den kiem kon den worden gesmoord. Dinsdag j.l. is door de ambtenaren van de opsporingsdienst der prijsbeheersching een scher pe controle gehouden op het doen en laten der grossiers aan de centrale markt met het gevolg, dat 5 prijsopdrijvers konden worden aangehou den. Zij zijn nog denzclfden dag voor den in specteur voor 'de prijsbeheersching geleid, die hen heeft verhoord. Enkele - dagen daarna zijn reeds de straffen bepaald. Bovendien werd geconstateerd, dat de klein handelaar J. R. te Amsterdam zich vele malen aan prijsopdrijving schuldig had gemaakt. Hij is gestraft met een geldboete van f 30. en sluiting van zijn bedrijf, gepaard gaande met een verbod van beroepsuitoefening voor den tijd van twee^ maanden. De vijf grossiers, K. te Wognum in West- Friesland, A. v. d. M. te Katwijk, H. Th.' P. te Amsterdam, B. A. P. te Sloten en W. v. d. E. te Rijnsburg werden resp. gestraft met f300 boete en sluiting van het bedrijf gedurende twee jaren, f300 en verbod van beroepsuitoefening gedurende één jaar, f 100 en sluiting van het be drijf gedurende twee jaren, 1800 en sluiting van het bedrijf gedurende één jaar en f 300 en slui ting van het bedrijf gedurende cén jaar. Ten aanzien van de 4 grossiers, die gestraft werden met sluiting van het bedrijf, werd boven dien bepaald ,dat zij gedurende den tijd, dat hun bedrijf gesloten is, niet als grossier in groen ten en fruit mogen optreden. 0p 10 Januari van dit jaar ging een veld wachter te Echt op surveillance-tocht in de bosschen, waar hij als jachtopziener dienst had. In de sneeuw zag hij sporen, die hij volgdo. Zoo vond bij twee fietser, in een bosch verborgen, waaruit hij concludeerde, dat de ongewenschte bezoekers nog in de buurt moesten zijn. Inderdaad zag hij even later twee mannen, die een paar gestrikte konijnen bij zich droegen. Hij sommeerde hen halt te houden, met het onverwachte gevolg, dat de beide stroopers hom te lijf gingen. Zij slaag den erin, den veldwachter zijn geweer af te pakken, dat zrj ontlaadden, waarna oen ,van hen den ontwapenden veldwachter een hevige slag met de kolf wilde toedienen, welko deze echler wist te ontwijken. Er ontstond "een worsteling, waarin de veldwachter het onder- spil dolf Tenslotte hadden do slroopers den veldwachter, onder bedreiging mei het geweer, laten beloven, dat hij geen werk van de zaak zou maken, waarna zij hom het geweer terug gaven en snel in het struikgewas verdwenen. Een pater, die van een veldweg had ge zien, dat er iels niet in de haak was, had do marechaussees gewaarschuwd, zoodat de brutale stroopers de ordedienaren in de armen liepen. Wegens bedreiging met zwaie mishan deling en poging tot mishandeling, waren do stroopers, de gebroeders Hemicux D en AJonzo D., door de rechtbank te Boei mond tof 1 jaar govaugenisstiaf veroordeeld. De ndvofcaat- generaai eischte thans bij de behandeling van schoot niet mis op zoo'n korten afstand, daar was hij zeker van. Toen het eindelijk, tamelijk vlug, licht werd, zocht hij den bodem af in een kring om Moore's bezilliny. Het duurde geen half uur, toen zijn scherpe oogen al epn spoor ontdek ten donkere vlekken op don grond, bloed. üuanc trok zijn revolver, verwijderde do vei- ligheidssluiting en volgdo het spoor. Af on toe werd het zwak, maar dan was het weer duidelijk zichtbaar hot was onmogelijk, (lat dal iemand mét zooveel bloedverlies ver weg kon komen. Vijf minuien "tien minuien daar was een hoopje en daar lag de in lander hij had -niet - meer de kracht gehad zich nog eens op te richten. Dunne stond een oogenblik stil, Icèek, nol als "het wild, naar alle kanten en .toen bukte hij zich pas om daarna to ontdekken, dat het geen echte inlander was. Neen, dat was een halfbloed, half Malcior, half Chinees. Hij was dood. Hij was gekleed in een .heupdoek en een doek om het hoofd, de ven aderlijke kris lag naast hora. Duano's eerste schot was slechts een schampschot geweest en het tweede had hom don schouder doorboord maar daardoor kon hij loch onmogelijk gestor ven zijn. Duano knoopte do hoofddoek voorzichtig los hij zat vast en was vol bloed. Duane richtte zich snel op, het wapen in t zijn band was klaar om te schieten maar alles was stil, alleen do vogels waren met hun getjilp begonnen. Wat oen toestand, dacht Duane, lieflijk,, dat De verbinding van de begrippen-„nationaal" en „socialkliscji" tot een onverbrekelijke een heid, is wellicht do meest grootsche gebeurtenis in de geschiedenis der twintigste eeuw. Door de onvermoeide propaganda van Joodsche en an dere anli-volksche machten heeft het marxisme de werkers .pogen te doordringen van een fana tiek geloof aan het droombeeld, dat nationa lisme en socialisme elkander zouden uitsluiten als water en vuur. Het voiksche socialisme gaat niet uit van de gedachte, dat verzoening tus- schen beido begrippen mogelijk is, maar leert, dat zo zóó bijeen hooren, dat scheiding onmo gelijk is. „Men kangeen nationalist zonder socialist en geen socialist zonder nationalist zijn, heeft Adolf Hitler eens verklaard. „Er is één volk en er is één vaderland. Wij zijn het volk en het vaderland is van ons", is een kern achtige uitlating "van Mussert waarin in wezen hetzelfde woidt getuigd. Nationaal-socialisme beslaat in diens'baarheid aan hot volk, een groei en instandhouding van het volk. Daarom slreeft het nationaal- socialisme krachlens zijn wezen naar de hoogste sociale levensvoorwaarden voor het gchcele volk. Nalionaal socialisme beslaat in een fanatiek geloof aan de mogelijkheid om door samen werking van geheel het volk ieder noodlot te kunnen overwinnen, de vrijheid te vexoveicn en lo waarborgen en iederen volksgenoot die plaats ui de volksgemeenschap te geven, waarop ,'hjj krachtens zijn arbeid aanspraak kan maken. Voor den waren nationalist is het soc.aiisme vanzelfsprekend. Voor hen is een natie, een volk zonder eer ondenkbaar. F.n tot de eer van een volk behoort zijn gemeenschap de hoogst mogelijke sociale bevrediging Ie schenken." Wereldbeschouwingen en stelsels worden op hun waarde beproefd door de realisatie, door de verwezenlijking welke..zij vinden, wanneer ze tot gelding komen. Liberalisme en marxisme hebben beide hun onvruchtbaarheid, hun' strijdigheid met de natuur bewezen, doordat ze de volken hebben verdeeld en verzwakt, economische en sociale rampen over de menschheid uitgestort en geschapen een toestand van uiterste geestelijke en materieele ellende, waarvan men gezegd heeft, dat het de schandvlek is der humanis tische beschaving. Het nationaaal-socialisme Is trotsch, dat het in zijn korte geschiedenis reeds heeft bewezen een wereldhervormende kracht te bezitten, dat het de jaren niet verspild heeft met den on- vruchtbaren strijd van klasse tegen klasse, maar dat het de grootst mogelijke kracht, den totalen inzet der natie, het geestelijk en materieel ver mogen dep natie heeft ingezet in den kamp voor een voiksrijk, voor een waarlijk socialistische gemeenschap. Het is de eer van het nationaal- socialisme den opgedrongen oorlog --der goud magnaten, den oorlog tegen de uitbuitng en verslaving der volken thans zegevierend te kun nen voeren en nu reeds te kunnen getuigen het geheele Europeesche continent van de dictatuur der Angelsaksische en Joodsche haule finance te hebben bevrijd. Voor het Nederiandsche volk heeft het natio naal-socialisme thans, na tien jaar worstelen om de ziel van ons volk. de handen aan het werk geslagen vobr de eindelijke emancipatie van den werkenden mensch met het fanatieke doel voor oogen, zooals Mussert het 'eens formuleerde: „Ons- socialisme bestaat daarin, dat wij den strijd voor de vrijmaking van den arbeid, de terugwinning van den eerbied voor den arbeid, het recht op arbeid cn dar', cp de opbrengst er van, tot het uiterste willen "voeren". Aannemer <57707 L. J. VAN AMEYDEN, Beecdlgd taxa- ui ui tcur- ujeclrlich timmerbedrijf. Metselaar. KribeKtrusi 2i-23..Yeenlantstraat 9. Aardappelen enx. ROK/IK Groothandel in aardappelen, groenten en OÖOGO fruit. p.m. VANEYK, Boterstraat 6 Algemeen installattcbureau R7777 Fa. Wed. M. van Meurs, Broersveld 53. Villi Erkend Gasfitter. Erkend Installateur. Uw Taxi noodig? Bnrgem. Knappertlain II MXICX, HOOGSTRAAT S3. Vakklceding voor elk beroep. 4. Engros en adies bij verhuizingen. Na 6 uur tel. 67879. Auto gastaxis Bankiers RGI fiQ Amsterdamsche Bank N.V. UJIUJ Bijkantoor Westvcst 3G. lijnen) Alle Bankzaken Assuranties. Bedrijfskleedlng Bloemisterij <577015 W. v. Slobbe, Lange Achterweg Ï9. Aanleg u/<ÖOen onderhoud van tuinen. Alle soorten bloemwerken voor Schiedam en omgeving. Boter Servio, Westmolenstraat detail. Broodbakkerij CdCCi Laat vanaf morgen KROMMENHOEK UJJül n brood b'vnrxen. Singel itli. Boodschappendienst RSRRn verhagen-s expeditie schiedam U - JOU Albert Cnlpstraat 4 b, Schiedam. Afhalen en bezorgen in Schiedam, Rotterdam en omgeving. Carrosscrsefabrick RfïGfifl Carrosserie, wagenbouw en alle reparation. UOAUU AEY JORDAANS. Hoofdstraat 34. Copicer-werk 67735 Copieerinriclittog „Mercator". Alle copleer- ui iv, wei k voor handel en vereenlgingen. Vraagt prijsopgaaf. Hoogstraat 26. A. v. d, WAAL. Damcstasschen 0707(5 F. REISS, BROERSVEST 2i. Speciaal- Ul vMU zaak Jn: damestasschen, koffers en alle soorten lederwaren. Reparatie-lnrlehttng. Drogisterij P77 f 7 Verf- en Glashandel, Wasch- en poets- u'I artikelen. Inzetten van ruiten. Rubens- plein 23 en Westfrankelandschestraat 40. H. N. Haas. Expeditie com? v. d. most, lange nieuwstraat 2«. vüIIIAllc expeditie en zware transporten. Glas R8735 N-v- Van 00 <00 Kerkstraat Katwijk's Glashandel, Lange 3§. Allee op dit gebied. deze zaak in honger beroep voor het Bos- scho gerechtshof tegen "beiden eveneens 1 jaar gevangenisstraf- De verdediger, mr. Noderveen uit Roermond, achtte het -bewijs van het ten lasle gelogde niei goleveul en vroeg vrijspraak en onmiddel lijke invrijheidstelling, welk verzoek door het hof werd afgewezen. Uitspraak over 14 dagen. De Aimelosche rechtbank heeft gisieren uit spraak gedaan in de- zaak tegen do gedeti neerde dienstbode Dina T. uit Markelo, die op 2 Januari, nadat deze haar eenige min der vriendelijke woorden had toegevoegd, ge tracht heeft haar 14-jarig broertje Hendrik in een achter de ouderlijke woning liggende die pen waterput te verdrinken, welk voornemen zij echter niet heeft kunnen uitvoeren we gens het hevige verzet dat do jongen bood. De officier van justitie requireerde een straf gelijk aan de preventieve hechtenis en verd.'s ter beschikking stelling van de regeering. De rechtbank hoeft verdachte conform dezen eisch veroordeeld. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren den ongeveer 50-jarigen H. H. uit Vcenendaal, die zijn broer bij een twist zoodanig met een bijl verwondde, dat deze kort daarna overleed, in hooger beroep veroordeeld tot twee jaren gevangenistraf rcet aftrek van de geheele voor arrest conform de vordering van den procureu:- generaal. De rechtbank te Utrecht had den verdachte, die ■.verminderd toerekeningsvatbaar is, tot een zelfde straf veroordeeld, moet ik zeggen, afschuwelijk, moer dan dat zelfs.... gevaarlijk. De man is hier gewond neergevallen toen kwam zijn opdrachtgever en die deed do rest hij hooft oen hulpo- loozcil kerel gedood. Wat een hond van een vent moet dat zijn, die opdrachtgever. Hij kon den moordenaar niet weg helpen en daarom doodde hij hem, omdat hij er .rekening moe moest houden, (lat ik zou komen en zoeken zou. En „nu staat hij misschien ergens, neemt me waarschijnlijk in het vizier verduiveld nog aan toe. Maar er was niemand, dio op Duano richtte, hel daglicht stroomde door de palmonkruinon, hij kon alles overzien,het jverd tijd, dat hij veulween, anders zou hij gezien worden door Moore's arbeiders en dat-1 was niet tioodi». Was er werkelijk-geen aanknoopingspunt om te ontdekken, wie die man was, die daar lag? Een arme duivel, die voor geld een daad had willen bedrijven, waarvoor hij geen ta'oul be zat. Een laatste biik Duano schrok, (oen bukte hij zich en trok een zwaren gouden ring van deu reeds verstijfden vinger van den doodo. Hij slak hem in zijn zak on maakte dat hij wog kwam. Do inlanders en.bedienden van Mooro zouden den man wel vinden en hem begraven. Daar Duane overtuigdwas, dat het nu geen zin meer had om nog naar het eiland der Garragans te gaan, liep hij vlug naar huis, naar Gcnlschow's huis nameljjk. Gentschow hlidmaar een paar uur geslapen en was reeds op. „Daar ben j'e dan eindelijk. Man, ik was al bang en maakte mezelf rerwijten, dat ik je Glas- en KrlstaSsllJperll RPD4I5 Modcrniseeren van spiegels. Glazen lcgpla- 00310 jen voor alle dóeleinden. Fa. v. LOOPIK OLIVIER, Boterstraat 39. Huis- es» Decoratie-Schilder 68295 VAN MEURS, LANGE HAVEN 5. Houtmeet en Zaagsel CQC7G Roohzaagscl. Grenenzaagsel. Zaagmeel. BOiJfU A. C. H. DE JONG. Noavdvest 10 1 lun-'n! Hctel-Calé-Restaurant RRIRQ..DE" KROON", Koemarkt f. Lunches, UQlyo Diners. Kegelbaan. Hoeden, Petten (ook (n laken) CQQQQ piet ILENIGBR, Passage 1. Heerrnmode- u.Juu-3 artikelen. Vraagt tel. zlculzending. Kantoorboekhandel <50107 P. P. van den Ende, Drukkerij, Rotter* UOlol damsdiodijk 234. Schiedam's GoedkoopsCS Kantoorboekhandel. Klecdlng-reparatia oqcoo De speciale keer- en reparatie-Inrichting UUJUA voor Dames- en Hcerenkleedlng is uitslui tend gevestigd Hoogstraat 80. Aanbev. E. NAARDEN. Lcodgietersbedrijf RÖQQ7 voor alle loodgiotcrswerkzaamheden en s&- DuOOi njtalre installaties. L, JURGENS, Hoofd* straat 189. Opgericht 1895. Metselaars RCHMtt R. H. BORRANI, Thomas i Kemptetraat UOOIO j2b. Metselaar, Aann., Ondcrh. van liulzen. Meubileering (Complete) CQ77O G. J. de Jager, Boterstraat 58. ua f s O showroom, Rembramltlaan 7. Oude materialen en afvalstoffen CQGTO Til. Hersbach, L. Singelstraat 39. 0331 handel tn oud papier, ingeschreven als tusschcnhandelaar (afd. B) bij bet Rijks bureau, Inkoop van alle soorten metalen. Paplorvcrnletiging R7K5R Ja0- v. d. Waal, Westmolenstraat 7527. Of «JOU inkoop alle soorten oud papier en meialen. Pavoordt Radio Muis pon,ld Erkende Philips Service. vJUTf Hoogstraat 92 - 'iel. 68044. Pompen CQ7GK WILLEM FONTIJNE' CS Pompen en Mo- UOfUU torenhandel. Verkoop, verhuur, reparatie NOORDVEST 85. Stoffen-Manufacturen 68142 ,,Kofa"-Bertels, Dam 926. Schoorsteenvegen CCMOI Verbetering van Sciioorsteentrek, Fa. V. L. OOHCl Borranl, alléén Lange Achterweg S3. Stempels CBRfl/l HEIJERMANS k VAN OUWERICERK. UÖDU'f Eenige fabriek te, Schiedam. Passage 8, Stucadoor CQQ C Vraagt voor allo stucadoorswerkzaanihedea 0331 u en wilwerken prijsopgaaf bij P. J. v. ENDE, Westfrankelandschestraat 106. Verhullingen CVCflQ J. de KURVER, NIEUWE HAVEN 6 UluUO Verhuizingen en gocderenvervoar door «Y»hoi>l NorlerinnfJ. Vleeschwaren (Engroc) R779T J.A. van Alphen's Vleescbwarenbedrij! U< IfcO Eenige groothandel te Schiedam A. 179' V/asscherIJ CÖC7K Voor Zuid-Holland ten Westen. DÖUiU GEBRs. GORIS. Moderne V/asscherijeB- I.ance Haven 91. Woningbureau RQGCK „WONINGBUREAU SCHIEDAM" ÖOriOO Administratie, huur en verbuur Aan- en verkoop: Singel 136. Ijzerwaren etc. G7GQ0 Huishoudelijke artikelen, ijzerwaren en ge- ÖlOOfr rcedsehnppen. Post A Co., Korte Dam S-10. Zakken RiHJRR O. V. Schledamsclie Zakkenhandel, N. Leyen- UOuOU dekkers. In- e n Verkoop van alle soorten Jutezakken. Speciale reparatie-inrichting. Zagerij en Timmerbedrijf R7G/IK A PI. FRANSEN, SCHIE 2. Zaag- en Tim- uiuTfif rnerwerken voor handel en Industrie. Viijdagavoml ;.al ir. Gratama in Museum Boy- mana te fiolterdam voor do Nedorlamlsch-Duif.- scli© Kul (uurgemeenschap oen lozing met licht beeldenhouden over: Nederland en zijn houw kunst. Voor rtottenlain is deze lezing van bi- zondoïo boleekenis. Iiij is gratis toegankelijk voor leden, gasten en vrienden van de Noder- laiulsch-Builscho Kultunrgemeenschap en vangt om 7 uur aan. DONÜEBDAG 14 Mei 1912. Hemelvaartsdag. Hilversum I. 4J5.5 M. 8.00 BNO. 815 Grojnofoon. 9.15 Voor do huisvrouw. 9.20 Gramofoon, 9.35 Lozing: De viering van Hemelvaart in deu -loop der tijden. 9.50 Do Melodislen. 10.30 Piano. 11.00 Voor do kleuters. 11.20 Bachcantate. 12.00 Ensemble Jomiy Omhach. 12.40 Almanak. 12.45 BNO. 13 00 De landstand aan het werk. 13.15 Omroep orkest. 14.00 Het Amslerdamsch Kamermuziek- gozelschap. 14 45 Gramofoon. 15.00 Bert van Dinteren's orkest. 15.30 Vreugdestonden aan ziekensponden. 10.00 Klanken uit do huiskamer 16 20 Gramofoon 16.30 Wij hebben den eer sten prijs .gewonnen. 17.15 BNO. 17.30 Varia. 1800 Sjioit. 18 30 Varia. 18.50 BNO. 19.10 Omroep Symplionie orkest. Van 20.15 ai alleon voor do Badio Centrales. 20.45 De Tuinkunst in het stadsbeeld: 21.00 Cello en piano. 21.45 BNO. 22.1024 00 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. 8 00 BNO. 8.15 Gewijde muziek. 8.40 Gramo foon. Sludiodienst. 11.00 Altviool, fluit en harp. 1120 Amubile-sextet. 12.00 Salonorkest. 12.45 BNO. 13.00 Orkest Malando. 13.45 Gramofoon. 14 00 Operette programma. 15 00 Zang met pia no. 15 30 Voordracht 16.00 Zang mot piano en gramofoon. 16.30 Gramofoon, 16.45 Voor do jeugd. 17.15 BNO. 17.30 Het Röntgen Strijk kwartet 18 30 Reporfage Kegelconcours Ned. Omr. 18 45 Orgel en zang. 19.15 Bmndendo kwesties, 19.30 BNO. 19.40 Spiegel van den toch niet alleen had moeten lalon gaan." „Ik hen moe, Gentschow," zei Duano mot een geeuw; „er is een heoleboel gebeurd." Toen verleide bij wat er geschied was, Gentschow^ glimlachte, toen Duane ovor de verzoening met Patricia sprak, maar hij werd bleek, toen Fred van don overval vertelde. „Toen ik geschoten had," loog Duane, „vluchtte Patricia het huis in en ik verborg mij in do boschjes." Ilij wilde Patricia niet in moeilijkheden brengen en vond het snaar beier, ei omheen te draaien, Gentschow dacht na. i „Tussclion welke boschjes?" vroeg hij toen, omdat hij niet wist, 'waar or boschjes waren op Moore's bezitting. „Rechts achter waren boschjes," zei Duano. Hij praatte er vlug overheen. „Toen kwam Moore met zijn zoons en ze zochten de heele bezitting af. Ze vonden mij echter niet, want het boschje was te dicht." „Wat een bof," zei Gentschow vol overtui ging. „Als ze jon daar in Moore's boschje gevonden hadden, dan zou cr een catastro phe gevolgd zijn." „Ja, natuurlijk. Ik bleef er, tot liet dag word en ik de sporen van den moordenaar kon volgen." Het spreken ging Duano nu ge makkelijker af, nu de IcTip omzeild was. Toen vertelde hij vlug van zijn waarnemingen. Gentschow krabde zich op het hoofd. „Dat is iets dergelijks als met kapitein Mit chell ginds aan den wal. Een laffe daad, maar zeer doelmatig, Duane knikte. dag. 19 50 BNO.,20.00 Reportage van den N.S.B. landdag te Tor Apcl. Van 20.30 af alleen voor do Radio Centrales. 20.30 Gramofoon. 20.35 Storm over de Mont Blanc. 21.00 Otto lien- driks' orkest. 21.45 BNO. 22 00 Gramofoon. 22.0522 10 Avondwijding. VRIJDAG 13 Mei 1912. Hilversum I. 415.5 M. 6.45 Giamofoon. 6'.50 Gymnastiek. 7.00 Gra mofoon. 7 45 Gymnastiek. 7.45 Gramofoon. 8.00 BNO. 8,15 Orgel. 8 40 Gramofoon. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 20 Gramofoon. 10 00 Rococo-octet en gramofoon. 11.09 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Francis Kelli, 12 00 Ensemble Willy JCok. 12.40 Almanak. 12.45 BNO. 13.00 Pro ductieslag. 13.15 Bert van Dinteron''s orkest. 13.45 Bij den geboorte en sterfdag van Hcndrick do ICeyscr. cllOO Bcri van Dinteiren's orkest. 14.15 Gramofoon. 14.30 Utrochtsch Stedelijk orkest. 16.00 „Het onze Vader". 16.20 Zang met piano en gramofoon. 16.55 Gramofoon. -17.15 BNO. 17.30 Voor do jeugd. 17.45 Gra mofoon. 18.00 Sportwotenswanrdigheden. 18.20 Gramofoon. 18.35 Neerlands stem van het Oost front. 18 50 Binnemlandsch economisch praatje. 19.10 Gramofoon. 19.30 Molodislort. Van 20.15 af alleen voor de Radio Centrales. 20.15 Qtto Hendriks" orkest. 20.45 Joop en do stomme dierxin, 21.00 Pirrot. 21.45 BNO. 22.00 BNO. 22 1024.00 Gramofoon muziek. Hilvcranm II 30J.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum i. 8.15 Graraqloon, 10.00 Morgenwijding. 10.15 Piano. 1040 jjaag- sch-o straatnamen. 11.00 Concertgebocwoikejst, 11.30 Cello en piano. 12.00 Otto Hendriks' or kest. 12.45 BNO. 13,00 Tusscchen de bedrijven, gevarieerd programma. 15.00 Voor do vrouw. 15.45 Orgel, zang ©n do Bohémiens. 16.45 Voor do jeugd. 17.15 BNO. 17.30 Klaas van Beech's orkest. 18.15 Do hecren van der Aa ea Boom. 18 30 Reportage. 18.30 Orkost '-MalamSo. 19,30 BNO. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 BNO. Van 20.15 al alleen voor do Radio Centrales. 20.15 Viool," cello en piano. Ca. 90.50 Gra mofoon. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Viool en piano. 21.40 Gramofoon .21.45 BNO. 22.00 Gra mofoon. 22 05—22.10 Avóndwijding. Hoofdrolactenr en stadsnieusvs: M. Stavenga, Schiedam; buitenland: G. J. Lensink, Den Haag; binnenland: D. Maltha, Schiedam. Druk: 1L A. M. Roelanls. „Dat dacht ik ook. Dat waren beslist dezelf de, smerigo handen, die hier aan het werk waren of dezelfde opdrachtgever heeft het verzonnen. Ik ben cr zelfs van overtuigd, dat deze halfbloed ook gedood zou zijn gevyoiden, als do overval op mij gelukt was. Hij droeg een ring, dien ik eens' zal bekijken." Duano draaide en wendde liet bewijsstuk naar alle kan ten. „Cornwall, staat erin. Cornwall is een heel bekende juwelier aan den vaslen wal. Maar ik denk, dat zoo'n eenvoudige Maleior zoo'n ring gewoonlijk niet draagt. Hij is een heeloboel geld waard. Als ik mij niet vergis..." „Dan," zei Gentschow, „was deze man de zelfde, als degene die bij Webster en €o, do uniformen besteld heeft. Klopt dat?" „Ja, dat dacht ik ook. Gentschow, je bent een geboren detective. Hulde voor ie seberpain- nighcid." Gentschow lachte spottend. „liet kan echter ook een knecht van dien man geweest zijn. Slechts con handlanger een arme duivel, die verleid werd door het gold, dat men bem beloofde voor don moord." „Dat kan natuurlijk ook. Hij had bruin© handen en bij do pols werd de huid lichter van kleur. Daaruit leid ik af, dat deze man ge woonlijk gekleed was, en dat die lendendoek geschiedenis maav een truc geweest is. Hjj zou het toch gewaagd hebben, mij voor Patri cia's oogen to dooden. Het was hem er mis schien wel om ie doen, dat men hem zag opdat dan getuigd zou zijn, dat het eea inlander was geweest." (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 3