De Nederlandsche SS beëedigd Groote stormloop aan Oostfront nog niet begonnen Kr ij gsge vangen schap en gijzeling 95ste Jaargang Dinsdag 19 Méi 1942 No. 23089 Redevoeringen van den leider der N.S.B. en den Reichsführer der SS, Himmler IÈÉÉ Défilé voor Reichs-" führer-SS Himmler Noorsche zeelieden onder Britsche terreur Ook bij Kertsj slechts een terreinoverwinning Mislukte luchtaanval op de „PrinzEugen" Mussolini over Italië's overwin ningswii ■v DuitscKe ^meisjes helpen - r op het land Üczc ouuruuL vnrscbijni dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. r Prij» per kwartaal f2.10; franco per pont 2,60, - Pry« per. weeks 16 CU. Afzonderlijke nummer» 5 ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertcnticn oor het eerstvolgend nummer moeten vöflr elf uur aan het Bureau Lezorgd zijn, Zater dags* vöör 9 uur."Een bepaalde plaats van advertentiën wordt niet gewaarborgd. TIJD OM TE VERDUISTEREN Vandaag 21.33 u. - Morgen 21.35 u. Zonsopgang morgen 5.33 uur Maan op 9.55 uur onder 1.35 uur BUREAU LANGE HAVEN 141 (HOEK KORTE HAVEN) J TEL. 69300 (3 LIJNEN) DIRECTIE; Mr. H. A. M. ROELANTS, HOOFDREDACTEUR; M. STAVENGA POSTREKENING 5311 l'ry# der Adveriexilieu i van 1—15 min 12.25; iedere mm meer fO.14; in het Zaterdagnummer 1—15 mm f2.55, iedere "mm meer fO.IC. Reclames f0.35 per mm. Incassokosten 5 ets; postkwitan ties 15 ets* Tarieven van advertentiën bj abonnement rijn nan_ het Btireau verkrijgbaar. Dagelijks "worden tegen vooruitbetaling Kleine Ailvertcnticn opgenomen f0.62 t/m 15 woorden, f0,92 t/m 25 woorden. Elk woord meer 6 t6nt tot een maximum vim 30 woorden, Voor brieven onder letter of adres te bevragen Bu reau blad, wordt 10 cent extra in rekening gebracht* Woensdags: Kleine Advertentitn tot 15 woorden 1 0.31, mits vddr Dinsdagavond 6 uur aim bet Bureau bezorgd. Zaterdags; Kleine Ad verten tiCn f 1*2^» indien nïef vóór^ Vrijdagavond 6 uur bezorgd. lil de feestelijk versierde zaal van den Die rentuin te 's Gravenhage zij'n Zondag j.l. te 11.30 uur in tegenwoordigheid van den Reichsführer SS., Himmler en van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inqnart, ongeveer 800 Ne derlandsche SS-mannen op den Fuhrer bo- oedigd. To half twaalf betraden do Reichsführer, de Rijkscommissaris en de leider der N.S.B., ir. A, A. Mussert, de zaal. De Reichsführer be grootte do aangetreden SS-mannen met den groet „Heil Schulzst-iffül", hetgeen met een achthonderdvoudig „Heil Hitler" werd beant woord. Do voorman van de Nederlandsche SS, Fetd- mëyer, voerde vervolgens het woord, nadat hij" tevoren* den Reichsführer, don Rijkscom missaris en den leider der N.S.B.had begroet. „Het is voor ons als' Nederlandsche SS- mannen een trotsche vreugde, aangetreden te staan, om in uw aanwezigheid den SS-eed op den Fuhrer af te leggen, aldus sprak 'de voorman. Do Nederlandsche' SS-mannon "zijn zich de hooge beteekenis van dezen eed bc- wust, zij weten ook, dat zij met het afleggen van dezen eed, als voorkampers van de Ger- maanscho wereldbeschouwing worden opgeno men in do ordegemeenschap der SS. Zij ken nen de harde en strenge wetten, welke gij, Reichsführer, deze ordegemeenschap hebt ge geven. Voor ons geldon thans do gelijke rech ten, doch daarmee ook de „gelijke plichten. Wij zullen deze vervullen, zooals gij het tot nu toe hebt geëischt van uw SS-mannen." Vervolgens keerdo Feldmoyer zich tot den leider der N.S.B. en do SS.-mannen. Rede van ir. Mussert Hierna betrad de leider van N.S.B., het spreekgestoelte. Hij keerde zich met de vol gende woorden tot de mannen van do Ne derlandsche SS: „Mannen van de Nederlandsche SS, mijn kameraden. „Ik heb u 'als actief dienende leden der SS opgeroepen om in mijn handen den eed af to leggen, die als volgt zal luiden: „Adolf Hitler, Gormaansch Fuhrer, u zwoer ik hou en trouw en aan de door u over mij gestelde gehoorzaamheid tot in den dood, zoo waarlijk belpe mij God." Do wereld verandert van aangezicht. Het is altijd oen hoogerc macht, die de wereld re geert en dio van ons verlangt, dat wij zullen zijn do werktuigen' in zijn 'hand, opdatliet goodo zal overwinnen en het kwade zal wor den teruggedrukt. Wij zijn reeds j'aren anti socialistische strijders. Wij hebben ons verklaard Jegen het kapitalisme en bolsjewisme en dezen strijd hebben wij gevoerd in ons volk. Hij is geworden tot een strijd tusschen de vol keren en tot een strijd tusschen de continen ten. Het gaat om het zijn of nict-zijn van Europa, on daarmede ook van ons zijn of mot-zijn, van onze cultuur, volk en ras en nu gelooven vvjj onvoorwaardelijk dat Europa zich zal handhaven. Het communisme, dat 23 jaar zich op do wereldrevolutie heoft voorbereid door hetgroote militaire apparaat, dat nu staat tegenover ons en dat zal worden vernietigd en wij doen .daarbij niemand iets te kort, wanneer wij zeggen, dat bet Adolf Hitler is, die Europa reeds van den dreigendon ondergang der ver nietiging heeft gered. Wij Nederlanders in bet westen van Europa streden eeuwen lang eerst tegen do Span jolen: Wij hebben het gewonnen. Tegen de Engolschen hebben wij het verloren, omdat het thuisfront te zwak was. Honderden jaren lang hebben wij Nederlanders en Duitschers met do ruggen naar elkaar loc- gestaan. Nu zoeken wij elkander weder uit vrijen wil, we tende, dat een onverbiddelijke noodzakelijkheid daartoe bestaat. Nieuwe wegen worden ge zocht on het was mij een eer onlangs een brief te mogen ontvangen van den Fuhrer, waarin hij ook 'ons, Nederlandsche nationaal- socialisten, toesprak als volgt: „Ik wensch u en do Nederlandsche na- lionaal-socialisten succes met uw werk v van voorlichting in de Nederlanden en ik hoop, dat do politieke gedachte on de geest, die, u cu uw kameraden bezielt, spoedig gemeengoed zal zijn van het Ne derlandsche volk, zoodat het tot practi- sche medewerking in het nieuwe Europa mode opgeroepen zal kunnen worden." Go ziet, de Fuhrer vertrouwt op den geest, die ons jarenlang reeds gedragen heeft, die noodig is om dit volk zijn historische roeping te doen vervullen. Mijnerzijds erken ik den Filhrer als den van God gegavene, wiens taak en roeping het is do Germaansche volkeren te redden van den ondergang, tot samenwerking te brengen en een schoone lolsverhonden toekomst te openen. Als deel der Germaansche orde zult gij daar toe werden opgeroepen. Deze Germaansche taak kunt gij alleen vervullen, wanneer gij bceedigd zijt op den Fuhrer. Na het afleggen van den eed keerde Mus sert zich vervolgens in het Duitscli tot den Reichsführer SS. Uw streven het Germaansche rassenbowust- zijn te verdiepen, en de band tusschen de Germaansche volkeren te verstevigen heeft tot eerste voorwaarde om het voortbestaan en het welzijn der Germaansche volkoren te waar- horgen. Mijn eer ais Nederlander zegt- mij, •dat een volk, dat zijn kracht verloochent en geen eigen kracht moer bezit, als lid van dezen statenbond waardeloos is. Ik geef u do verzekering, dat het Neder landsche volk niet slechts in liet verleden tot iets groots in staat was, doch ook nog heden over geestelijke en lichamelijke eigenschappen beschikt, waardoor het onder goede leiding in korton lijd tot voel in staat zal zijn. Voor zooverre het voor tde vervulling uwer Germaansche taak noodzakelijk is, draag ik de Nederlandsche SS hierbij u over. Spr. besloot zijn rede met Hei! Hitler. Rede van den Reichsführer Tenslotte nam de Reichsführer der SS het woord. Hij zeide o.a.: Hel is nu twee jaar, het is nu vier en twintig maanden geleden, sinds wij ons in één gelid schaarden, sinds wij gezamenlijk onze dooden begroeven. Het is vier en twintig maanden geleden sinds uw beweging, de N.S.B., den tijd der vervolging, den tijd waarin zij haar bloed offers voor de Germaansche gedachte bracht, had to doorstaan. Het is nu twintig maanden geleden sinds do eersten uit uw rijen als vrijwilligers der Standarte „Westland" bij de Waffen-SS indertijd den eed op. den Fiihror aflegden.* Op" 22 Juni a.s. 'zal hot oen jaar'"*zijn, "sinds in 'het oosten de divisjes met uw regimenten, zich opmaakten om Europa voor liet bolsje wisme te behoeden. Vijf maanden is het nu geleden dat het Neder landsche legioen van u, leider, in een oplei dingskamp afscheid nam, om dool te nemen aan da zware gevechten van den afgeloopen winter en nu na twee jaren hebt gij, mannon der S.S., uw eed van trouw aan den Fuhrer Adolf Hitler afgelegd. Elk van deze gebeurtenissen waren in rustigo tijden reeds belangrijk genoeg geweest om m hun grootheid als de .gebeurtenis in een; gene ratie te gelden. En het is niet bij één ge beurtenis gebleven, in deze twee jaren hebben zij zich telkens weer voorgedaan. Wanneer wij juist gehandeld hebben, dan ver gelen wij de moeilijke uren die aan onze daad voorafgingen, en daarom is hot goed ze eens in hèrinneiing t'erug te roepen, hoe vanzelfspre kend zij ons allen nu ook voorkomen. En in latere tijden zal de geschiedenis van uw volk en de geschiedenis der Germaansche vnihondenheid en eenheid eens als volgt lui den: Destijds in het jaar 1912, toen de legers zich opmaakten tot een verderen aanval op hot bolsjewisme, hebben uit het Nederlandsche volk onder leiding vim uw leider 800 mannen uit vrijen wil don eed op den Fuhrer afgelegd. In dezen eed, die ons alten omvat, ons S.S.- marmen, onverschillig, wolk land wij ons va derland noemen. In, dezen eed, dien wij hebben gezworen, ligt besloten, de Irouw. Gij hebt ge zworen aan den Fuhrer, den Fuhrer van alle Germanen, gij hebt dio trouw gezworen als nationaal-sociulisten, gij hebt die gezworen als S.S.-mannen en daarmede licht gij haar ge zworen 'als volgelingen van uw leider, (lie u zelf den eed op den Fuhrer heeft afgenomen. Mot één zin kunt gij dio steeds in uw iiart verankerd voelen. liet devies: „Mijn eer heet trouw", is zoo vandaag uw devies geworden. X- DE ROTSKUSTEN VAN KERTSJ. De Duitsche troepen hebben de landengte van Kertsj doorbroken. De aanval eindigde met de vernietiging van de aldaar overvallen en ingesloten sovjettroepen. Tot nu toe hebben de bolsjewis ten meer dan 40.000 gevangenen, 197 pantserauto's, 598 stukken geschut en 260 vliegtuigen ver loren. Talrijke andere stukken oorlogsmateriaal werd buitgemaakt of vernietigd. De achtervolging van de verslagen resten van de sovjets in' de richting Kertsj wordt zonder onderbreking voortgezet (V.P.B. Scherl P. K. Horter m) De menschen mogen in hun leven in velerlei opzicht zich niet voor hun 'taak berekend loo- nen, dit kan het gevolg' zijn van bepaalde' ge breken of van een handelen dat, wijl het voortkwam uit den impulsieven wil, verkeerd bleek, -welnu, al deze dingen kunnen veigeven worden."Maar er is één'ding dat nimmer ver geven kan worden 'eii waarvoor de S S,-man nooit op vergeving kan rekenen, en dat is on trouw. Ik weet, dat gij allen hier zoo denkt gelijk wij zelf allen denken.' De tweede deugd, wc-lke in den eed ligt besloten is do dapperheid.1 Het 'is' vaak niet zoo moeilijk in den strijd dapper te zijn, dan wel moed te toonen tegenover do beslissin gen, die men ton - opzichte van zijn vo'k, die men ten opzichte der" Germaansche ge meenschap, die men ten opzichte van zijn eer treft.' Het is vaak niet zoo gemakkelijk dapper te zijn in don strijd mot Tiet lot, dat wisten onze voorvaderenreeds. Maar zelfsde strijd met den vijand, dio wellicht wat gemakkelijkervalt, dan de strijd met het lot, is niet al te gomakkehjk. Deze is waarlijk ook vaak zeer' moeilijk en een ieder krijgt hier telkens wel weer eens een oogenblik, waarin hij in (zijn binnenste pal moet staan tegenover do wijzo on' verleidelijke influisteringen van zijn wil töt zelfbehoud, fiat vereischt dan vaak moed en kracht. Ik eisch van icdcreu SS-man, van ïodcren Sturmann, van idler regiment, dat het aan valt, zoolang het bevel lot aanvallen is ge geven. Dan do gehoorzaamheid. Dat is voor den Germaan het moeilijkste punt. Wij allen met elkander zijn Germanen, gehoorzaam in onze gehecle gemeenschappelijke"ver! ondenheid Maar helaas niet steeds gehoorzaam tegenover ons zelf, maar wel tegenover aiideren in eerlijke trouw en moed. Waarom? Omdat het gehoor- hoorzamon voor ons zoo ontzettend moeilijk was. Zij was vaak de oorzaak dat ons volk schier werd uitgeroeid. Inderdaad mannen der SS, zullen wij iels van. u eischen, dat u zwaar zal vallen. Het gaat niet aan,dat een enkeling ooit op de gedachte komt om te vragen: Waarom is dit bevel gegeven? Neen, beste kameraden, cr- wordt gehoorzaamd, onvoorwaardelijk, zonder tegenspraak, zonder innerlijk verzet. Gij zult mijn vertrouwen niet beschamen. Uit gehoorzaamheid alleeh, een gehoorzaam heid van menschen van eenen-bloede, ontspruit do kracht, waarmede men een continent ver mag te ordenen. Gij hebt te gehoorzamen zon der bedenken en .zonder aarzelen met het ge hecle hart,» dat zelfs met het meeat onaange name bevel weet in to stemmen en lot uit voering brengt. Gij hebt ze "nu bezworen, do Germaansche deugden, trouw, gehoorzaamheid en dapperheid. Met uw eed en met' de woorden waarmede uw leider de Nederlandsche SS -aan den Fuhrer heeft opgedragen, noetru ikr'-'u-' nu op in de groote gemeenschap -"dêi" SS; dér geheelo Ger: maansche SS. Ik weet gij zult mij' niot teleurstellen als Nederlander in dienst der Groot-G er maansche gemeenschap, in dienst der nieuwe ordening van Europa, hij de gedachte aan ons oeuwig rijk. Des middags hebben eenige honderden man schappen der Nederlandsche SS. voor den Reichsführer der SS. Himmler, chef der Duit sche politie, gedefileerd. Deze parade, welke om kwart voor twee op de Plaats werd gehouden, trok duizenden be langstellenden. De marschroute liep over den Kneuterd'jk, de Plaats, het Buitenhof en den Hofweg. Voor het standbeeld van Johan de Witt wa ren twee tribunes aangebracht. Daarop verza melden zich de autoriteiten en genoodigden, waaronder de vertegenwoordiger van den bevel hebber der weermacht, de gezant Bene, talrijke vertegenwoordigers van afdeelingen van het rijkscommissariaat, de bevelhebber der Ordnungs- polizei Generalmajor Schumann, dr. Goedewaa- gen met hoofden van dienst van het departe ment van volksvoorlichting, de heer Rost.van Tonningen, president der Ned. Bank, de heer Woudenberg, leider van het N.A.F., de wnd. Generaal-Arbeidsdienstleider De Bock, vertegen woordigers van Duitsche en Nederiandsche po litie, van den staf van het hoofdkwartier der N.S.B., en vele officieren van SS. en Sicher- heitsdienst. Omstreeks kwart voor twee arriveerde in eenige auto's Reichsführer-SS Himmler, Rijks commissaris, Rijksminister Seyss Inquart en ir. Mupsert, de Gencral-Kommissar fur das Sicher- heitswesen en Hoherer SS-und Polizeiführer Rauter, Commissaris-Generaal Schmidt, Luite nant-Generaal Seyffaidt en de heeren Van Geelkerken en Van 't Hoff,- resp. plaatsver vangend leider der N.S.B. en wnd. comman dant der W.A. Terwijl de muziekkapel een parademarsch speelde, trokken de formaties in strammen tred aan de autoriteiten voorbij. Het waren een vijf tal detachementen van de Nederlandsche SS met voorop den voorman der Nederlandsche SS, Feldmeyer, die zich bij de autoriteiten meldde, gevolgd door een bataljon van de Waffcn SS. Hun vborbtjmarsch werd keurig uitgevoerd en met belangstelling gevolgd. Reichsfuhrer-SS Himmler, de Rijkscommissa ris en ir. Mussert hebben zich hierna geruimen tijd onderhouden met de aanwezige oorlogsinva liden der SS. en zich op de hoogte laten stel len van hun toestand-_ Ilot Noorsche lelegraafagenlschap hoeft het volgende bericht gepubliceerd: In den nacht van 13 op 10 Mei heett oen Engc-lsche zender oen opmerkelijke waarschu wing verstrekt aan Noorsche zeelieden in Br'.t- sehen dienst. Daaruit valt op te maken dat mot de zwaarste gevangenisstraffen wordt ge dreigd indien een poging- wordt- ondernomen gm* af'te monsteren of te desertecren van sche pen, die onder Britsche vlag varen. Do Engelsche zender deelde voorts niede, dat er leeds eenige doodvonnissen aan Noten zijn voltrokken, dl oweigerdcn, op gevaarlijke routes voor Engeland te blijven varen. Naar het oordeel van militaire deskundi gen in de Duitsche hoofdstad vallen alle tot nu toe aan het Oostelijk front uitge voerde Duitsche aanvalsbewegingen bin nen het kader van de met het voorjaar be gonnen strategische terreinzuivermg. Het be treft hier operaties, die ten doel hebben posities in te nemen, vanwaar uit de groo te stormloop van dit jaar met groote uit werking kan beginnen. Ook de groote aan val op Kertsj met zijn doorslaand succes behoort ongetwijfeld tot dc voorbereidende acties. Op welk punt van het Oostelijk front het beginsignaal voor het groote of fensief dit jaar gegeven zal worden, daar- 'over kan men slechts gissingen maken. ïn militaire kringen beschouwt men het als zeker, - dat dit punt daar gelegen zal zijn, waar men het na de tot nu toe opgedane ervaringen in den oorlog in het Oosten niet kan vermoeden. In dit verband toont men zich in kringen van den Groot-Duitschen generalen staf zeer tevre den over de reactie der bolsjewisten in jiet ge bied van Charkof, waar de opmarsch de Duit sche leiding tengevolge van grondige verkenning uit dp lucht niet verborgen was gebleven. Vij andelijke operaties in dit gebied waren der halve tijdig genoeg in de Duitsche berekenin gen opgenomen. In hoeverre dit door de bolsje wistische leiding beraamde groote offensief als Sovjet-Russischen tegenzet tegen de Duitsch— Rocmeensche operaties op het schiereiland Kertsj kan worden beschouwd is een vraag. Volgens uitlatingen van toonaangevende mili tairen schijnt' het zoo te zijn. .dat dit bolsjewis tische offensief tezamen met .een offensieven aanval vanuit het schiereiland Kertsj beginnen zou, doch dat het Duitsche initiatief den bols jewisten ook hier het oogenblik van handelen voorschreef en hun plan bedierf. De opzei van het bolsjewistische offensief toont, naar militaire deskundigen verklaren, geen enkele originaliteit. Met eenvoudig copieeren van de uit den zomer en den herfst bekende Duit- sclio plannen is het niet gegaan, evenmin met massa's menschen en materiaal. Men kan reeds thans zeggen, dat de bolsje wisten, juist in het Donctsgehied, waar do Duit sche leiding toch van begin t af aan met zeer sterke offensieve inspanningen, van de bolsje wisten om dit sterk geïndustrialiseerde gebied te herwinnen hebben moeten rekening houden, fouten van zeer groote militaire draagwijdte hebben gemaakt. Hier heeft men weer de oude methode- toegepast om voor den offensieven aanval van den tegenstander een sluisdeur in het eigen front te openen, teneinde deze van dc flanken uit weer te sluiten. In dit stadium schijnt de strijd te zijn gekomen. Dc bolsje wisten hebben zich dus weer eens lcelijk ver rekend. Hun massale stoot is niet alleen tot staan gebracht en we! met enorme verliezen aan hun kant, doch de aanvaller is ook Kier weder aangevallene geworden. Opmerkelijke successen hebben de Duitsche formaties reeds behaald. De eerste pantserslag van dit jaar is met 'een zware nederlaag der bolsjewisten geemdigd. De tot nu toe door dit wapen der bolsjewisten geleden verliezen be dragen reeds 324 pantserwagens van het nieuw ste fabricaat, waaronder de nieuwste Ameri- kaansche en Engelsche modellen van het zwaar ste typen. Het resultaat van dezen slag wordt in kringen der Duitsche generaliteit beschouwd als een bewijs voor de kwaliteit van het nieuw ste Duitsche pantserafweerwapen en van de momvo vliegtuigtype, waaraan- geen pantsers van den vijand meer weerstand kunnen bieden. De operatieve gevolgen van deze nederlaag der bolsjewisten beginnen zich te openbaren. Hierover wordt echter voorloopig om be grijpelijke redenen nog het stilzwijgen be waard. Slechts dit verneemt men. dat ook de gevechten in dit gebied nog niet het aan- vangssignaal voor het groote offensief „der Europeesche legers betcekenen. Zij vormen echter een stelselmatig verkregen opheldering inzake de bedoelingen'en methoden van den' tegenstander op een tijdstip, waarop aan den kant van dc opperste Duitsche leiding alles nog op voorbereiding is gebaseerd. Naar het opperbevel der Duitsche neermacht met betrekking tot do vruchtelooze aunvalspo- ging op den kruiser '„Priuz .Eugcn" meedeelt, vlogen de Brilten in verscheidene golven met ongeveer 40 tot 50 vliegtuigen 'op" .het ge'- bied van Stavanger aan. Nog- boven zee werd de Britsche foimatie door Duitsche jagers' tot den strijd genoopt. In den uiterst verbitterden luchtslag schoten de Duitsche jagers 18 Brit sche vliegtuigen neer. De weinige Britsche vliegtuigen, dio erin geslaagd waren,' d6" 'Duitsche jachtvcrspcrring to doorbreken, kwamen terecht in .liet gecon centreerde vuur van» de .Duitsche luchtdoel en marine-artilloiie. Met korte tusschenpoozen viel de eene Britsche bommenwerper na den andere aan het goedgeachte Duitsche afweer- vuur ten offei, zoodat binnen korten tijd het luchtdoelgeschut 4 en de marine 7 Engelsche vliegtuigen vernietigden. In nauwelijks een uur tijds weid zoodoende meer dan de helft van dc Rritsche bommenwerpers neergeschoten. In krijgsgevangenschap worden weggevoerd, nadat men als soldaat zijn plicht voor het vaderland heeft gedaan, is een hard, maar niet een oneervol lot. Ook voor oen zeer dapper mensch kan het oogenblik aanbreken, dat hij ecu nederlaag dient te erkennen en de ge volgen daarvan moet aanvaarden. Wordt aan zulk een verslagen strijder op zijn eerewoord de vrijheid hergeven, dan dient hij blijvend te beseffen, dat hij een ontwapende is, een man met gebonden handen, die zich terzijde van den kamp moet houden. Hij is zulks niet slechts ten opzichte van zichzelf, maar ook tegenover alle anderen verplicht, die met hem tot denzelfuen officierenstand behooren Want niet allereerst uit persoonlijke verdienste, maar omdat hij deel uitmaakt van dit corps is hem do bewegingsvrijheid hergeven. Zoo hij zijn woord breekt en zijn eer schendt, valt dit derhalve op al zijn mede-officieren terug. De „Deutsche Zcilung" in den Niederlandcn schrijft in een beschouwing over het opnieuw in krijgsgevangenschap gaan der Nederlandsche beroepsofficieren, dat deze Duitsche maatre gel, na alles wat er den laatsten tijd is voorgevallen, de publieke opinie niet meer kan verrassen. „Men zal veeleer," aldus dit blad, „in go- matigde kringen moeten toegoven, dat deze maat regelen niet konden uitblijven. Dc voorwaarden waaronder destijds de vrijlating van de Neder landsche krijgsgevangenen bad plaats gehad, zijn door het onverantwoordelijke drijven van voormalige officieren en adspirant-oHicieren te niet gedaan. Want het ging hier niet om de daad van slechts enkele personen, voor welke men de massa niet kon verantwoordelijk stellen, doch, gelijk het in de bekendmaking van don weermachtsbevelhebber word vastgesteld, om een aanmerkelijk aantal. Do bezettende macht, welke tot hoogste plicht heeft de beveiliging van don strijd om het bestaan van het Duit sche volk, had niet anders kunnen handelen, zoo zij zich niet op een goeden dag aan hel verwijt van zwaie nalatigheid zou willen bloot stollen. Het terugvoeren van de voor malige beroepsofficieren en adspirant-officieren der vroegere Nederlandsche weermacht bctee- konl een veiligheidsmaatregel, verder niets. Zij is geen daad van wraakzucht, door welke overigens do- handelingen der Óuitschers nog nimmer werden gedicteerd. Een geheel andere aangelegenheid is het gevangen-nomen der 460 gijzelaars. Weliswaar; is ook-deze maatregel noodzakelijk geworden door de ondorgtondsche kuiperijen van bepaalde kringen, doch hier slaat do vergelding inderdaad op den voorgrond. Wie in do toekomst nog speelt met de gedachte om aan zijn wraakzucht tegen eigen Ipndgenpotcn of Duitschers gevolg te geven, dient te weten, dat bij daarmee liet leven van de gijzelaars, die uit hem naslaande kringen genomen worden, op het spel 'zet. Dat het hierbij, van Duilscho zijde, met een bedrei ging zonder meer is, maar dat zoo noodig da vergelding de daad op don voet zal volgen, behoeft" zoo besluit de „Doutscho Zei ltuig in den Nicdcrlanden", „wel niet nader to worden onderstreept, sinds de executies in den jongsten tijd een duidelijke taal gesproken' hebben". Wij behoeven aan deze beschouwing niet veel toe te voegen. De les van de jongste treurige gebeurtenissen, is o.a. dat wij niet langer los naast elkandor voortlevende individuen mogen; worden geacht, gelijk do oud-liberale levenskijk zulks wilde, doch dat mij deel uitmaken van' een gemeenschap. Onze goede en kwade dadert slaan niet alleen op onszelven terug, doch te vens op allen, die met ons tot één levenskring! behooren. Dit behoort ons de gedachte in te scherpen, dat wij thans, meer dan ooit, gehou den zijn, op onze houding en do consekwcntieS daarvan toe te zien, .want onze teugelloosheid, ons ondoordacht handeion, kan op anderen terug vallen. De in krijgsgevangenschap teruggevoerde Ne derlandsche officierengroep en de zich in gij zeling bevindende landgcnoolen mogen in dit opzicht een ernsLig vermaan vormen. Voor het nationale directorium van de fascis- lischo partij heeft Mussolini do volgende verkla ringen afgelegd In den laatsten tijd hebben drie gebeurte nissen den geestestoestand van het Ilaliaan- sche volk aan het eind van het tweede oor logsjaar doen blijken. De eerste is iiet re sultaat van do leening, die zonder buiten gewone propagandistische inspanning het totaal van de vorige leening mot vier milliard over trof. De Itaiiaansche spaarder heeft hierdoor opnieuw in tastbaren vorm uiting gegeven 'aart zijn verhouwen in het geld, in" de financiën van den staat en in den zegevierenden afloop van den oorlog. Nog belangrijker in moreel opzicht was het woloffcr, dat- door zijn algemeenheid en spon- tap.tieit beschouwd moet woiden 'als een soort plechtige volksstemming en een bewijs van de trotsche hefdo voor onze gewapende macht. Do lóo Mei,die de wolinzameling' besloot, moet op één lijn worden gesteld met den lScn" December '1935, toen alle Italianen hun trouwj ling aan hel vaderland schonken.- Zooals '-dé trouwringen, dio midden onder het economisch beleg werden geschonken, den volgenden zo- pier dienden als betaling voor 750.000 toni gelniporteei-de buitenlandsch graan, "aangezien onze oogst „"onvoldoende was," zoo zal ook de thans geschonken wol dienen om onzé soldaten te beschermen tegen de winterkoude, hetgeen hun nieuwe geestdrift'"zal schenken om den vijand' 'te verslaan en de f overwin ning te behalen. De A.N.P."correspondent te Berlijn meldt: De leerlingen der zevende klasse van de hoo- gere meisjesscholen to Berlijn zijn verlrokken om op het platteland te gaan werken. Zij gaan voor een half jaar de boeren in het oosten helpen. Zij worden daar ondergebracht in kam pen otuler leiding van leidsters van den B D.M.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 1