l Dapperheid voor den vijand laatst© üieggws Zuivering van het slagveld bij Chark R.E.T. Vrij Nag 29 Mei 194-2 Filmavond Ned. Fabrikaat Een niéuwe dienstregeling Muziekconcours SCHIEDAMSCHE COURANT, Uitreiking distributiebescheiden Jaarvergadering Wijk II Ned. Her'v. Gemeente Afjenda Delfland Burgerlijke stand Verwoede gevechten in den centralen sector Heats. ëCessssisgeviasgen Afsluiting rijwfcg Lager Onderwijswet -1920 4-89® STAATSLOTERIJ 15(120 Pag. 2 BEURS VAN AMSTm&AM 7, S-tastó es? Bedrijf - "Westerloe, 28 Md. —j (Vervolg van hel le 'blad). Begonnen werd met een filmpje over de zoutindustrie te Boekelo, welko op het oogen- biik in staat is de geheelo Nederlandscho be volking van zout te voorzien) een belangrijk bedrijf dus, dat zeker do belangstelling van een zoo groot mogelijk publiek waard is. Allo fasen van het winningsproces heelt de film uitvoerig behandeld, van de mijn tot het pakje 'zout. Niet alleen is aandacht geschonken aan het gewone zout, ook hebben de makers van de film terecht erop gewezen, dat Bookclo tevens een belangrijke taak als heelmeester heeft te vervullen. In verschcideno stroken van ons land namelijk komt in het drinkwater te weinig jodium voor,waardoor do kropziekte gelegenheid lieoft tot uitbreiding, lietjodium- houdende zout, dat Boekelo voortbrengt, wordt nu speciaal naar die streken geexpedieerd. Voorts heeft dc natuur Boekelo nog in ander opzicht bevoordeeld; uit do film ulijkt, dat hel een uitgezocht vncantie-oord is, met een acco- modatie zooals men elders in ons land niet vindt. Een roulwaterbad met golfslag, een zee midden in het land, met zand, heide en bosch rondom, trekt telkenjare vele Nederlanders om er een rustige vacanlie uoor te brengen. Ilcl was wel een aantrekkelijk, zonnig "beeld, als slot van dit bezienswaardige filmpje. Lest was ook gisteravond bost: „Twee volken spreken", een filmisch beeld van het tele foonverkeer met Zwitserland, Een reeks gcspiek- ken over allerlei onderwerpen is hier geïl lustreerd met boelden van ons lage rand en van de kleine horgnatio in deAlpen. Niet alleen deze echter, de horizon wordt wijder, een schip is onderweg van Nederland naar Indiö en aan boord van den mailstyomcr tele foneert een Zwitser met zijn oude 'moedor in Zuid-Zwitserland en dan hoort men een ge- sprek in bet radde Italiaans-eb van die stre- ken; verder gaat ,het hoeld en in Indié, op het hoofdkantoor van een rubbermnatschappij jn Batavia neemt iemand de telefoon op om een order op to nomen, van een rubberfabriek to Zurich. Zoo zijn cr verscheidene van deze aardige voorvallen: een bloemenhandelaar te Bern bestelt htoemen bij een exporteur te Aalsmeer, eert. vacnntiegangor telefoneert van het Jungfinujoeh met zijn vrouw, die hot lage sirand van Walcheren verkozen hoeft boven do ijken der Alpen, oen Amsterdamsclie scheeps bouwmaatschappij informeert hijeen motoren- fabriek te Winterthur hoe het staaf met do aflevering van een motor voor een op stapel staanden oceaanstoomer. Deze film, welke evenals die van het land van Dordt gemonteerd is door Allan Penning, heeft een voortreffelijke muzikale illustratie van de hand van Hugo do Groot. -Tiet Ilakkert-trio zergde voor mo/ikale vorpoo- zing en vooi begeleiding bij do z g. stomme •jp.iog irua run:; ror; if.w ut;;; Met ingang van morgeo. zullen de trams van Be lijnen 2, -i, 6, 8, 107*14, 16 en 22 der R.E.T. weer tot 11 uur 's avonds rijden. Lijn 4, Voor lijn 4 is de regeling als volgt: Eerste dienst: Van Oostplein naar Schiedam 5.32 fZ-o. 7.25): "?n Station Maas naar Schie dam: S.47 (Zo. 7.40); van Schiedam naar Sta tion Maas: 5.15 (Zo. 7.10); van remise Delfsh. naar Schiedam: 5.00 (Zo. 6.50): van remise Delfsh. naar Oostplein: 5.03 (Zo. 6.55). Laatste dienst: Van Station Maas naar Schie dam: 22.10; van Station Maas naar Marconi- plein: 22.30; van Schiedam naar Station Maas: 23(55; van Schiedam tot Cooisingel: 22.15, ver volgens nog één dienst over Oostplein naar remise Krahngen: 22.25. Lijn 8. Voor lijn 8 is de regeling. Eerste dienst: Van Schiedam naar Beursplein: 6.38 (Zo. 7.13); van Beursplein naar Schiedam: 6.10 (Zo. 7.15). Laatste dienst: Van Beursplein naar Schie dam: 22.15; van Beursplein tot remise Delfs- haven: 22.45; van Schiedam naar Beursplein: 22.10; van Schiedam tot remise Delfshaven: 22.45. Autobussen. Voor de autobuslijn K is de regeling. Eerste dienst: Van Station Schiedam naar Rembrnndt- laan: 7.05; van Rembrandtlaan naar Station Schiedam; 6.45. Laatste dienst; Van Station Schiedam naar Rembrandtlaan; 21.02; van Rembrandtlaan naar Station Schiedam: 20.40, bovendien 20.50 tot Koemarkt. Voor buslijn L. Eerste dienst: Van Schiedam (Koemarkt) naar Kethel: 7.10; van Kethel naar Schiedam (Koemarkt); 7.30. Laatste dienst: Van Schiedam (Koemarkt) naar Kethel: 20.40; van Kethel naar Schiedam (Koemarkt): 21.00. Voor buslijn V. Eerste dienst: Van Schiedam (Koemarkt) naar Vlaardingen (Hoflaan): 6.45; van Vlaardingen (Hoflaan) naar Schiedam (Koemarkt)6.30. Laatste dienst: Van Schiedam (Koemarkt) naar Vlaardingen (Hoflaan): 20.55; van Vlaar dingen (Hoflaan) naar Schiedam (Koemarkt): 21.20. Voor buslijn P. Eerste dienst: Van Schiedam (Koemarkt) naar Vlaardinger-Ambacht: 6.55; van Vlaardinger-Ambacht naar Schiedam (Koemarkt) 7.15. Laatste dienst: Van Schiedam (Koemarkt) naar Vlaardinger-Ambacht: 20.55; van Vlaar dinger-Ambacht naar Schiedam (Koemarkt): 21.15. Op Zon- cn Feestdagen rijden geen auto bussen. liet muziekconcours, dat O. B. K. onder auspiciën van de Federatie van .Harmon'e en Fanfare gezelschappen op 18 en 19 Juli as. in "sarrlenwerking met een vertegenwoordiger van het Polyantl'.a bestuur organiseert, trekt veel belangstelling. Er zijn reeds vele inschrijvingen binnengekomen, wat niet te verwonderen is, daar dit concours het eenige is, dat dit 'jaar in Zuid-Holland wordt gegeven. Concert. Het Harmoniegezelschap „Oefening baart Kunst", dirigent J. C. M. Feltzer, geeft Zondag avond een concert in de Plantage, waarbij het volgende program zal worden uitgevoerd: 1. Concert, maïsch, J, C. M. Feltzer; 2. Ouver ture „Des Falknar's Braut"', R. Marschner arr. F. Bosenlcranz; 3. Onder Palmen en Bloe- 'men, wals, 31. Ogier; f. Fantasie op 'sKommt ein Vogel geflogen, A Seidel; 5, Ouverture Si j'ètais Hoi, A .Adam, arr. F. Rosenkranz; 6. Cupido Serenade, Kares jas van Grol; 7. Een zomerscho dag in Noorwegen, Fantasie Pasto- Tale, Wilmots; 8, Gammatiqne, marsch, F. Boudyn, art. P. J. Molenaar. Afsluiting rijweg. De Overschieschestraat tusschen Emmastraat en Overschieschedwarsstraat is in verband met vernieuwing van .het wegdek tijdelijk voor alle xijverkeer afgesloten. Tegen overlegging van de stamkaarten en de daarbij beboerende inlegvellen van alle ge- -zinsleden, worden in het lokaal Bioersvest 95 van 912 on van half 25 uur (Zaterdag van 92 uur) bonkaarten 7o periode en aard- appelknarlen uitgereikt. Aan do beurt zijn: Es, F en G Zaterdag 30 Mei. H t/m. Iloo Maandag 1 Juni. Hop, I, J t/m. KL Dinsdag 2 Juni. Kn. t/m. Lee Woensdag 3 Juni. Lef t/m Mop Donderdag 4 Juni. Mor, N, 0 t/m. Pli Vrijdag 6 Juni. PJo, Q en H Zaterdag 6 Juni. S t/m. Sta Maandag 8 Juni. Ste, T, U t/m Vore. Dinsdag 9 Juni. Verd t/m. Wa Woensdag 10 Juni. Wc, ,X, IJ en Z Donderdag 11 Juni. Wie door bizondere omstandigheden zijn be scheiden niet op den vastgostelden datum kan afhalen, kan Donderdagavond 4 Juni van half 7 tol 8 uur terecht. In v.m .Kethel en Spatand zal de uitrei king plaats hebben op Vrijdag 12 Juni in het schoolgebouw Schiedamseheweg 52, van 9—12 en 2—4 uur. Gisteravond heelt* dc Wijkverceriglng van ■wijk II der Ned. Hyrv. Gemeente haat 18de jaar vergadering gehouden in de consistorie van de Wcxterkerk. De voorzitter ds, J. W. Tonsbeek bepaal de in zijn openingswoord de vergadering bij Hand. 5 42 en wees op den storm, die over de wereld woedt, welke ons aan moet sporen niet te-vertragen. Er wordt een nieuw en frisch leven ontdekt in de kerkf in verscheidene ge meenten worden nieuwe predikantsplaatsen ge sticht en de offervaardigheid neemt toe. Op een jeugdappël in Den Haag vulden 3000 jonge menschcn de Willemskerk en een evengroot aan tal moest worden teleurgcs' J. Laat ons dit bemoedigen, aldus spy. De kerk is de eenige vastigheid in dezen fel bewogen tijd. Veler oog is op de kerk gericht. Laat ons, evenals de apostelen „niet ophouden in den tempel en bij dc huizen te leeren en* Jezus Christus te verkon digen", liet-jaarverslag van don secretaris, den heer II. Golink, gewaagde van groote activiteit. Er werden 2000 kalenders gratis verspieid, bc- luilvo »l'oor predikant en «pudcrlmgen werden 340 bezoeken afgelegd door uijkby/oekers; 15 Bijbels werden verstrekt aan hen, die er geeri kondon koopen. liet orgaan „Rondom de Wes- terkoTk" deelde het lot van zooveel andere bla den en moest worden opgeheven, waardoor oen zogenrijk evnngclis-alicmiddel wordt gemist. Het aantal vrijwillige abonné's was gestegen met 143. Het aantal 'catechisanten is zeer toege nomen. Vervolgens worden de vei slagen van Vrouwen krans, Zondagsschool, Kleuterschool en Vereeni- ging Verjaardag uitgebracht. Do penningmeester, de heer II, IJsselstein, bracht het financieel verslag uit van do Wijk cn genoemde onderafdeehngen. De boeken wa ren gecontroleerd door de heeren F. A. de Wolff en J. P. Leijenaar. In do nieuwe kuseommissie werden benoemd do hoeren P. do Wagenaar en 11. Schuytvlot, Bij de bestuursverkiezing weid de hoer F. A. do Wolti gekozen in plaats van den heer P. Bijloe, die zich niet moer herldesba-u stelde. Na d© rondvraag waarbij oa. herinnerd "weid aan het 10-j-irig" beslaan v.ui do kleuterschool op 3 Januari 1913, sloot ds. Tonsbeek •met dankgebed. Passage Theater 2.15 en 7.30 uur. Qiuix, de brokkenpiloot. (Zat. en Zond. 2.15, 4.45 en 8 u.). Monopole theater, 213 en 7.30 uur. Ridders in lampen. (Zat. 213, 7 en 9 u, Zond. 1, 3, 5, 7 en 9 u.). Heden e.v.d. Polyantha, geopend van 10 uui v.m. tot zonsondergang «OTTERDAM. Heden e.vd. Arena, 2.15 on 7.30 uur. Variété (Zond. 2. 4 30 en 7 30 uur). BIOSCOPEN Capitol, door!, van 1.30 u. af. Illusie. (18 j. Zat "en Zond. 2, 4.15, G.30, 8 45 uur). Luxor, 1.30, 3.30, 7.45 uur. Een nacht in Venetië, 14 jaar. Zond. doorl. van 2 uur af. Prinses, 2.15 en half 8. Haar privé secretaris. (Zat. en l^oensd. 2.15, 4 30 en 7.30 uur. Zond. 1, 3, 5 en 7 uur). In het gemeenlandshuis te Delft werd gis teren, naar dé N.R.C. meldt, de yerecnigde vergadering gehouden van het Hoogheemraad schap Delfland. Vastgesteld werden de rekeningen van het hoogheemraadschap dienst 1941, sluitende voor het algemeen beheer ontvangsten gewone dienst f 572.GQ0, uitgaven f 670 012, voordoeiïg slot f 1,988; buitengewone dienst ontvangsten f505,181, uitgaven 1553,149, nadeelig saldo f 47,907. Boezornhoheer. gewone dienst ontvang sten f 128,445, uitgaven f 109,437, voordeclig saldo f19,008; buitengewone dienst ontvang sten f 23,921, uitgaven- f 63,608, nadeelig siot f39,588. Geboren: 27 Mei. Thopdora Jacoba Adriana, dochter van J. C.Hollander en M. J. Kokx, Dr. Noletstraat 1, Johannes Wilhel mus Josephu.-t, zoon van B. FI. J. van Schoone- veld en A. G. do Rijcke, Dr. Noletstraat 1. 28 Mei. Jan, zoon van J. Diosch en N. Breed- veld, Lange Singelstraat 101. Ondertrouwd: 28 Mei. A. B. M. van Ilaaften, 35 jaar en J. Goudswaard, 34 jaar. M. Blommesteijn, 26 jaar en W. i\I. Jansson, 21 jaar. II. Baas, 2S jaar en J. E. v. Win gerden, 17 jaar. L. C. Liekens, 20 gaar en J. Kers, 21 jaar. A. v. d. Graaf, 31 jaar en J. Feenstrn, 23 jaar. L, Kok, 22 jaar on A. P. J. Berns, 19 jaar. A. van Kraiingim, 22 jaar en G. M. Maltha, 18 jaar. L. Fijnekam, 31 jaar cn W. Bias, 25 jaar. F. v. d. Mast, 25 jaar cn A. M. Zagwijn, 20 jaar. IC. C. Quartel, 23 jam en G. Wigmans, 22 jaar. L. Meulstee, 28 jaar cn \V. Kroon, 22 jaar. J. II. J. Vermeulen, 22 jaar en T. J. M.- Hcrsbach, 19 jaar. 1., v. Bellen, 31 jaar en C. den Outer, 20 jaar. D. J. Krul, 26 jaar en C. P. M. Steens, 23 jaar. M. 11. v. Dijk, 21 jaar en v, d. Bos, 22 jaar. II. Vlug, 20 jaar* en T. TI. Lagendijk, 26 jaar. P. do Winter, 28 jaar en A. van Veen, 27 jaar. M. J. J. Hoenderkamji, 28 jaar en B. F. E. Kleinekoort, 28 jaar. G. Noordijk, '23 jaar en J. E. van Meerwijk, 21 jaar. H. At. Koole-, 35 jaar en N. Zonne, 31 jaar. G. A. Koster, 23 jaar cn W. C. Lenos, 22 jaar. G. A. M. Cools, 41 jaar en W. Th. M. Scheffcrs, 32 jaar. E. v. Ollerkto, 21 jaar en P. M. v. d. Broek, 22 jaar. B. C. SchoUe, 26 jaar en J. v. Raaij, 19 jaar. A. Winter, 22 jaar en A. Houtman, 23 jaar. Getrouwd: 28 Mei. A. Wind, 26 jaar en E. A. lleetman, 27 jaar. A. G. Jongsten, 20 jaar en A. v. Haasteren, 20 - jaar. L. Overbeeke, 29jaar en J. v. d. Berg, 25 jaar. W. F. G. J. v. Hulst, 31 jaai en E. M. Kins, 23 jaar. A. v. Wjncn, 23 jaar en M. A. AI. v, d. Goes, 21 jaar. - J. H. Bernard, 22 jaar en ,C. A. P. v. d. Horst, 20 jaar. J. M. Kolmeijer, 29 jaar en' M. S. G. v. jDijk, 31 jaar. T. Roelfsvma, 23 jaar er W, Nagelhout, 20 jaar. J. Meeder, 34 jaar en E. H. Palsrok," 33 jaar. P. Bouss'aard, 26 jaar en A. Vis, 29 jaar. A. J. Al. Kreischer, 23 jaar en E. G. A. Alberts, 22 jaar. G.' K. Braut'.gam, 24 jaar en J, C. Verhoef, 22 jaar. C. D. v. Beiieren, 22 jaar ca J. W. v. d. Bur" 26 jaar. S.S.P.K. Van het Oostfront. Een eeuw van vrede .heeft het Nederlandsche volk bewust en onbesvust dc beteokenis van de ivoorden „dapperheid voor den vijand", doen vergoten. De bewnsten, ja, dat waren zij, die uit pacifistische diogfcdetten alle lierliinsrmgon, welke maar eonigszins met oorlog samenhin gen, wilden uitbannen. Die zich een gobioken geweertje op de revers plantten, die een actie voerden tegen tinnen soldaatjes als kinderspeelgoed. Do be wnsten, dan donk ik ook aan hen, wier doel jiet was om hot volk te verslappen, om het gemakkelijker voor hun wagentje te hinden, om het zonder moeile in toom to kunnen houden, die zieh niet ontzagen om onze va- derlandsche geschiedenis belachelijk te maken, die hun marionetten in leger en vloot een gezag- en discipline-ondermijnende actie lielen voeren. En de onbowusten? Ik ken ze, die met burgerlijke gezapigheid dermate doortrokken wa ren, dat do gedachte aan moed, aan dapper heid, eenvoudig bij hen niet kon bovenkomen. Ik ken zo, die een rustig, onbekommeid leven toefden en er zich onmogelijk een voorstelling van konden maken, dal er mannen waven geweest, waren ofzouden zijn, voor wie het dilemma bestond: in dapperheid den vijand te overwinnen of te sneuvelen. Do schooljongen, die nog vrij was van de smetten van deze eemv vrede, ja, die was er trolsch op, dat hij Nederlander was en dat helden als een Jan van Schaffelaar, eeu Adolf van Nassau, een Maarten Ilarpertszoon Tromp, een Aüchiel Adriaansz. do Ruyter «zijn vooivadercn waren on dat het feitelijk toch niet zoo lang geleden was, dat een Jan van Spoyk zich liever mot zijn schip in de lucht lie't vliegen dan zich aan den vijand over Ic geven. Toch, het bloed verloochent zich met. In Mei 1910 hebben onze soldaten in do Grebbelinie cn aan don afsluitdijk, hebben onze manmens in Rotterdam getoond, dat hun nog „Neerlands bloed" door de aderen vloeit. In dien zin wer den zij dan ook na afloop van den krijg door oen Fiihrcr goeeid. Eu toen. ais mlmg van bun ras- en lotsverbondenheid Nederlanders zich melüeen voor de Wufton S Stoen in 1941 een Nederlandse!: Legioen gevormd werd om onze vlag moe to voeren in don strijd tegen het urootste gevaar, dat Europa -ooit bedicigde, tegen tiet tot do tanden gewapende bolsjewisti sche monster, toen zotto Neerlands jeugd een dikko streep onder dje periode van slapheid, waarin een ecuiv vair futloosheid ons volk had gebracht. Vooraan in dezen strijd staan nu ook onze jongens Vanaf het moment, dat de Buitselie lezers do Sovjet-Unie binnenrukten, hebben* Ne derlanders in de Waffen S.S. zich door hun 'dapperheid in den aanvat onderscheiden en se dert maanden hebbert de Nederlandscho legio nairs in den door den winter noodzakelijk ge worden stellmgoorlog, e\ neens vele bewijzen van moed gegeven, Zoo ook in den nacht ïri een dorpje dat een sleutelpositie vormt in den sector, waar het Nederlandscho legioen is inge zet. Meer dan 2000 schoten hadden de vijande lijke artillerie eri~ granaatwerpeis fevoien op onze stellingen afgevuurd. Beschermd door het nachtelijke duister is het den bolsjewisten gelukt zich in- de eerste huizen van "het door ons bezetle dorp to nestelen. Het gevaar woidt onderkend: Licbtkogels stijgen op en zetten de omgeving in een zee van licht. Baar werkt een onzer jongens zich met een machinegeweer naar voren, langs de huizen, welko reeds door den. vijand in bézit genomen., rijn, tot den ingang van het dorp. Hier brengt hij zijn wapen in stelling en oven later geeft hij den eersten uurstoot. Urenlang, terwijl de kogels hem om do ooren vliegen vuurt hij bijl 'i onafge broken en verhindert zöodoende de sovjets met versterkingen na te stroten en tegelijkertijd schept hij hierdoor voor z'jn kameraden de mo gelijkheid *öm de 'reeds in het dorp binnenge drongen vijandelijke krachten te benaderen, met handgranaten te bestoken en te vernietigen. Voor do zoovoelstemaal is een aanval der Sovjets afgeslagen, voor ,de zoovoelste maai moeten zij zich in de bosschen terugtrekken, voor de zoovoelste maat hebben Nederlandsche legionairs gezegevierd, Enkele dagen later staan de - dappersten van ben aangetreden voor het huis, ivaar de re gimentsstaf is ondergebracht. Hier zien wij het gezicht van den frontsoldaat, waarop elk spoor van zwakheid of slapheid ontbreekt. Hier staat do fiontsolrlaat. Zijn laarzen zijn bemodderd. Dat kan ook niet anders, want bij lederen slap zakt hij tot over de enkels in de mod der weg. Zijn uniform is geen uitgangskleodij: "■een,, in deze uniform ligt hij in do stelling, in dézen wapenrok voert hij den strijd. En toch, ieder moet het toegeven, hier staat een man. Zij, die hier staan aangefro. en, zullen als onderscheiding voor do door hen beloon de rjaupoineid het ijzeren kruis ontvangen. Het is maar een eenvoudig toeken, maar het is lmn meer waard dan welke andere belooning ook: het is de uiting "van dank voor hun inzet, voor hun bereid- zijn het hoogste offer voor hun v.olk te brengen. Alan voor man wor den zij voor den troep .geroepen en persoonlijk hecht dê regi'mentscommandeur hun dit lieldcn- teeken op de uniform. Slechts kort duurt de plechtigheid. Er worden hief geen lange toe spraken gehouden, slechts enkclo soldateske woorden. Dan wordt het commando tot af- marsch gegeven. Een plicht rust nog op hen, die onder scheiden werden. Zij zullen do kameraden, die bij het laatste gevecht zijn gevallen; ten grave dragen, hun kameraden, flio -ook het ijzeren kruis verdiend hebben. Wanneer zij dezen laalslen plicht vervult! hebben, zullen zij de gelederen weer sluiten, maar de geest van hen, die het lioQgste offer hebben ge bracht, zal voortleven in de daden van hen, die den strijd voortzetten tot de eindoverwin ning is behaald. Do jeugd, die na ons komt, zal hen eeren als de mannen, die ook in do twintigste eeuwhebben bewezen, dat dapperheid voor" don vijand een onvc 'gankeüjke deugd, ook van den. Nedorlandschen soldaat is. G. C. van Rietschole. Vrijwilligers legioen fie&eiland. Hoofdkwartier van den Fi'ihrer, 29-Mei. (D.N.B.). Het opperbevel der Duilschc weer macht maakt bekend: De zuivering van het slagveld ten zuiden van Charkof van de uiteengedreven resten van" do verslagen vijandelijke troepen wordt voortgezet. De gevangenen en buit nemen voortdurend toe. In den centralen sector van het oostelijke front leiddo een aauvalsacue in verwoede gevechten tot do insluiting van verschei dene vijandelijke groepen. 4 Ook "fh den noordelijken frontsector le verde een plaatselijke aanval terieinwmst op. Enkele aanvallen van don vijand lever den geen resultaat op. Vooi do-kust van de Kau'msus plaatsten gevechtsvliegtuigen bomtroffers op een bols- jewistischen torpedojager. Aan de oevers van liet Ladoga-meer troffen gevechtsvlieg tuigen en duikbommenwerpers groote ravi- taiilceringsdepols van de bolsjewisten, als mede stilstaande treinen on wierpen een vrachtschip in brand. In do haven van Mocrinansk werd oen groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. Alleen in lucht gevechten aan het Karelisclie front verloor do vijand gisteren 22 vliegtuigen, waaron der i ersclioideno van het type Hurricane. Van hot reeds dagenlang achtervolgde en herhaaldelijk dgor lucht- en 'zeeslrjd- kiachten met groot succes aangevallen kon vooi iif do wateren van het hooge Noor den, naar gisteren in een extra-bericht is meegedeeld, in hot tijdvak van 23 tot 27 Mei 14 schepen met een totalen inhoud van 9G.OOO brt., lot zinken gebracht. Intus-v sclicn warden nog tivce koopvaardijschepen van tezamen 12,000 brt. tot zinken ge bracht en een reeds beschaiigd koopvaar dijschip van 6.000 brt. opnieuw aangevallen en eveneens tot zinken gebracht, zoodat do tot dusver vernietigde koopvaardijtonnage tot 111.000 bit. gestegen is. In de Cyrenaica zijn Duitsche en Italiaan- - sche troepen den 26en Mei tot den ar- val op de vijandelijke stellingen overgegaan. Sedertdien is een verbitterde slag aan den gang. Een beschermingsvaartuig van de Duitsche marine heeft voor de Lybischc kust een Britsche motortorpedoboot door voltref fers van de artillerie tot zinken gebracht. Boven de Duitsche Bocht werden in den afgeïoopen nacht enkele vijandelijke vliegtui gen waargenomen, die storingsvluchten uit voerden. Marine-artillerie haalde een der vliegtuigen neer. Ier algemeene keunis wordt gebracht, dat Eet gedeelte van do Overscldeacliestraat, gelegen tusschen de Emmnsliaat en Overschiesche dwarsstraat, tijdelijk voor allo rijverkeer we gens hestratingswcrkzapinheden- is afgesloten. Schiedam, 29 Mei 1942. Do Burgemeester van Scliiedam; brengt ter openbare kennis ,dat bij zijn be sluit vim 21 Mei 1912 gunstig is beschikt op do verzoeken van het Roomsch Katholiek Kerk bestuur, alsmede va.n de Vereemging voor Chris telijk Volksonderwijs, te voormalig Kethel en Spaland, om overeenkomstig liet bepaalde in dó arükelen 72 ev. dor Lager Onderwijswet 1920, de benoodigde gelden beschikbaar te stei- VIJr'DE KLASSE AOIMSTE LIJST Tie hieing van 29 Mei ƒ1090 Mo. 8152, 7204, 807Ö, 8755, 12346 13917, 16490, 17212, 21749. 400 No. 2721, 3163, 4352, 7436, 11558 12634. 200 No. 1146, 17198, 21102. 100 No. 3270, 4750, 5857, 6278, -6470, 9314, 10435, 13033, 16739, 16823, 17204. V PRIJZEN VAN ƒ70 1041 1084 1140 1271 1327 1356 1414 1532 17S6 1801 1817 1860 1937 2036 2254 2404 2592 26G3 2955 2991 3004 3016 3032 3119 3130 3473 3542 3706 3769 3894 4135 4146 4178 4222 4224 4281 4289 4295 4346 4816 5082 5101 5143 5375 5387 5414 5483 5508 5590 5672 5831 5867 5914 5954 5960 5963 6j01 6126 6353 6369 6373 6476 6510 6650 6699 6757 6789 6971 7027 7182 7254 7276 7313 7426 7451 7616 7684 7929 7943 8309 8519 8099 8148 8209 8270 8278 8533 8602 8612 8649 8705 8712 3772 9205 9265 9282 9284 9301 9542 9570 9681 9695 9826 10019 10047 10060 10088 10237 10239 10277 10317 10322 10349 10464 10508 10609 10661 10397 10964 11022 11238 11276 11336 11431 11694 11736 11830 11903 12044 12116 12142 12255 12261 12269 12327 12354 12475 12632 12946 12947 13058 13160 13324 13386 13536 13691 13767 13988 14229 14234 14261 14286 14447 14499 14723 14771 149&Q 15059 15487 15512 15677 15883 15946 15971 16031 16303 16412 T6477 16513 16630 16877 16890 16911 16945 16D59 16996 17089 17113 17150 17211 17239 17302 17322 17442 17472 17556 17646 17661 17841 17845 17887 17914 18050 18060 ,18092 18284 18416 18464 18570 18639 13672 18784 18785 18791 18852 /18910 18937 18963 19099 19113 19121 19229 19270 19403 19611 19672 19810 19862 19874 20018 20339 20436 20514 20553 20567 20669 207 55 20875 21002 21024 21074 21252 21387 21415 21419 21491 21552 21058 21704 21772 21821 21817 NIETEN 1023 1055 1119 1184 1219 1244 1254 1314 1320 1323 1333 1344 1506 1536 1611 1656 1708 1731 1736 1773 1782 1813 1825 1837 1852 2031 20G4 2140 2152 2161 2212 2252 2256 2289 2292 2379 2412 2421 2048 2684 2730 2949 2969 3007 3014 3019 3029 3078 3081 3100 3106 3131 3141 3155 3175 3189 3268 3318 3326 3341 3343 3345 3358 3381 3396 3434 3449 3474 3488 3493 3534 3567 3591 3619 3647 3t>63 3714 3739 3741 3757 3777 3792 3802 3918 3925 3928 3930 3936 4154 4024 4053 4110 4153 4191 "4294 4365 4374 4409 4415 4460 4499 4522 4648 4650 4058 4691 4697 4715 4779 4887 4919 4925 4944 5075 5081 5106 51M 5115 5140 5162 5225 5236 5272 5289 5297 5324 5330 5334 5348 5360 5364 5332 5413 5428 5455 5542 5552 5565 5592 5607 5653 5655 5696 - 5715 6720 5800 58D3 5806 5883 5894 5908 5918 5923 5959 6007 e022 6064 6130 6139 0200 8260 6203 6285 6354 6370 6420 6454 6485* 6520 6523 6503 6574 6582 6607 6770 6785 6805 6819 •6844 HedeqsdeeW doat de Amsterdamsche 8ank N.V Kalme handel. Goed prijshoudende markt. Klei ne kr>:rsverbetering. Nederlandsche beleggingen kalm, 03LIGAT1ES Staatsleningen Nederland ^-K. H% Ned.'41 99% 4% 100% 4% '40 I 01% 4% II m.B.f.0 4% '4.0 II .100% 8% .'06 8% '37 98% '38 97% N.W.S. TS% 89% 86% 126% 8G 125 3-84 24% Ned. Oost-lndi.ë 3% Ned.-Indie 1937 3% Ned.-Indie '37 A AANDEELEN Banken Kol. JJank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Ilandelmij. Industr. Ondcrn. (Binnenland) Alg. Kunstzijde Unio se0% Van Berkel188 Gert. Calvé"8 Centrale Suiker 244 Ned. Fokker Lever Bros Unil. '64% Ned. Ford Philips' Gloeii, G.B, 28b% Petroleum Dordtsche Petr. 268y4 Kon. Petr. Mij304 Rubber Amsterdam Rubber 19i% Bandar Rubber Deli Batavia Rubber 185% ICendeng Lemboe Oostkust Serbadjadi Vor. Ind. Cult, Ond Suiker llandelsver. A'dam '296 Javascho Cultuur Ned.-Ind. Suiker Unio Ver. Vorst Cultuur KOERSEN OP 29 MEI 1942 HEDEN 99»/,,- 100»%- 101% 101%, 100»%,— v 97% \3,3%- 97% 79 16 92% 89% 163»/, 80'%, 85% 124% 150»/,- 138»/,— 119%— &45'/. 208 164»/4- 345 289 - 268 80J%- 19i%~ ISO»/, "93 6% 90 7% e 296 164 - 9'/, 164'/, 81% Tabak Deli Batavia Deli Mij. Senembah' 1-18 188 155 Scheepvaart iloll.-Aineiik. Lijn Java-China-Japan- Lijn K/N.S.A1. Nat. Bez. Kon. Paketv.-Mij.. Nod. Sclfeepv. Unie 177»/, Rotterd. Lloyd 152 'Stoomv.-Mij. Ned.. !51»/, 161% 125", 106»/a 192 165 81'/,— 2 148 l8l'/22 156 156 -- 8 1267,, 195»/,— 192% 177 - 153 152% 201 8'/, Ion voor do .aanschaffing van eonige leerboek jes, in velband mot do invoering van het vak Duitsch als verplicht leervak voor het 7e leerjaar der lagere scholen. Ingevotgo hot bepaalde in hot 2e Ud van artikel "70 van genoemde wet, kan ieder inge zetene binnen 30 vrije dagen na heden van genoemd besluit brj den Commissaris der pro vincie Zuid-Holland in beroep komen. Schiedam, 26 Mei 1942. 4376 30 Aardbeien f150 Postelein f0.18, alles per kg.; Andijvie flG, Sta U f5, Sla II f2.80—f3.50, alles per 100 kg.Radijs f 1.44f 1.80, Rab.ar- ber f7, Selderij f5, alles por 100 bos; Bloem kool f 0.24—f0 28 per stak; Tomaten A 60 cent per kg.; Raapstelen f7,20—f9 per 100 kg. 7079 7135 7150 7179 7223 7205 7293 7308 7320 7397 7411 7435 7459 7482 7513 7577 7586 7589 7591 7607- 7642 7652 7675 7726 7735 7756 7762 7787 7768 7892 7909 7964 7984 7996 8059 8097 8138 8213 8273 8275 8316 8333 8342 8346 8416 8430 8452 8458 8484 8493 8504 8523 8544 8552 8576 8591 8604 8605 8653 8737 8763 8817 8839 8852 8395 8910 8920 8975 9049 9121 9144 9160 9165 9256 9356 9413 9429 9434 9494 9516 9534 9539 9621 9658 9660 9684 9692 9696 9815 9842 9847 9874 9903 9952 9957 10042 10083 10102 10135 10136 10142 10147 10153 10220 10254 10261 10313 10352 10361 10461 10516 10544 10586 10588 10591 10660 10T15 10772 10801 10850 10863 10934 10947 10988 11005 11067 11082 11105 11U0 11111 11137 11173 11174 11176 11210 11246 11278 11283 11358 11366 11367 11430 11470 11492 11436 11536 11545 11649 11697 11707 11773 11814 11819 11826 11831 11883 11927 12012 12068 12077 12123 12167 12214 12226 12295 12318 12323 12401 12438 12441 12405 12471 12554 12720 12741 12762 12765 12779 12823 12875 12902 "12944 12976 12979 12998 13023 130C8 13084 13101 13106 13114 13120 13184 13253 13295 13300 13308 13314 13321 13331 13344 13424 13450 13453 13576 13584 13611 136,79 13712 13838 13887 13915 13938 13993 14016 14089 14099 14119 14132 14165 14213 14250 14983 14356 14358 14412 14425 14433 14445 14405 14482 14483 14487 14489 14522 14555 14572 14G15 14660 14G39 24715 1472i 14731 14734 14752 14759 14783 14820" 14834 14907 14914 14946 14954 15013 15113 -15115 15175 15195 15224 15242 15264 15293 15312 15372 15428 15442 15488 15505 15528 15539 15543 15592 15604 15643 15700 15711 15722 15735 15784 15832 15840 158GO 15862 15880 15926 15930 15996 16001 16064 1G081 16134 16184 16191 16195 16219 16225 16232 16247 16270 16271 16280 16321 16326 1646? 10507 16581 16618 16042 16643 16664 16673 16676 16689 16738 16799 16829 16839 16863 16S65 10885 16981 16992 17001 17030 17041 17054 17099 17109 17123 17143 17202 17286 17294 17297 17303 17348 17454 17480 17506 17531 17544 17565 17656 17686 17762 17771 17785 17838 17839 17883 17888 17935 *17937 17053 17965 13035 18047 18064 18264 18280 '8298 18336 18423 18433 18435 18438 18453 18456 18562 18578 18601 18614 18629 18635 18Ö40 18638 18696 18803 18844 18872 13073 18901 18913 18959 18P74 19009 19042 19065 19119 19125 19144 19157 19174 19197 19201 19208 19241 19297 1930# 19322 19327 19354 19380 1D398 19408 19472 19494 19513 19613 19660 19673 19682 19709 19735 197401S769 19792 19832 19913 19944 19975 19977^20000 2G028 20067 20129 20181 20187 20201 20252 20270 20293 20304 20360 20390 20439 20446 20490 20495 20590 20602 20605 20645 20648 20652 207C1 20722 20733 X0763 20796 20832 20846 20853 20857 20908 - 2t,)15 20925 20944 20949 2U982 21010 21032 21041 21045 21058 21072 21075 21086 21108 21127 21130 21170 21177 21325 21337 21354 21360 21425 21471 21477 21624 21730 21739 21759 21784 21808 21827 21830 21853 21876 21889 21907 21914 21946 In de vorige lijst staat: 15776 m. z. 16776; 15782 m; z, 16782; 15790 m. z. 16796.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2