€s^telia STADSNIEUWS Laatste üseiswsi Maandag 1 Juni 1942 SCH1WSRSCHE éÖÜRWff De taak De juiste weg Met do doorgevoerde concentratie werd alieen het fundament gelegd. Nu kon het eigenlijke werk beginnen. Dat de Kultuurkamer hierbij haar wegen nog moest zoeken, ligt voor de hand. Men mag van ons niet verwachten, dat wij in enkele maanden in ongunstige omstandig heden verwerkelijken, wat vroeger ecuwen niet eens hebben nagestreefd Dat wij met ónze jeugdige organisatie steun en raad ondervinden van de Reichskulturkammer, die in 9 jaren rijds er varing en eigen wegen heeft gevonden, stemt ons uiteraard dankbaar. Maar ook hier geldt het woord, dat wij ten slotte zelf onze ervaring moeten krijgen en moeten leeren uit onze eigen fouten. Snelle verwezenlijking mag men niet van ons vergen. Maar wel, dat wij met vol len inzet van onzen wil, onze arbeidskracht, ons aan deze taak arbeiden. Gewestelijke kringen Op organisatorisch gebied blijft er dan nog een groot project over. Art. 15 der verorde ning spreekt van de instelling van provinciale bureaus der "Nederiandsche Kultuurkamer. Dit betcekent, dat tegelijk met de verticale in- dceling in gilden een horizontale iri geweste lijke kringen zal worden opgebouwd, die teri doel heeft, het bizondere cultureele karakter van de verschillende gouwen van ons land tot zijn recht te laten komen. Hiermee kan een eind gemaakt worden aan de in ons land te eenzijdige oriëntatie der cultuur op het westen, op Holland en Utrecht. ich ui mende TANDPASTA D©BDE-LM^N-?308ÏGT! Rede Rijkscommissaris Pag. Aardappelbonnen langer geldig Het rantsoen spijsolie Nieuwe bonnen voor anthraciet- nootjes en baggerturf Bon 297 kan vernietigd worden Honden- en kattenbrood op bon 14 Duur vet Uitreiking distributiebescheiden Boks wedstrijden Diefstallen Agenda Het bestuur van het N.A.F. Huishoudelijk reglement Verwoede gevechten in Noord-Afrika Vergeldingsaanvai op Canterbury Kerndag van N.S.D.A.P. en N.S.B. Redevoeringen van Duitsche en Nederiandsche vormingsleiders Apothekers vallen buiten het vestigingsverbod fesbUM (Vervolg ran pagina 1). Drieërlei taak Drieëerlei taak heeft ile volksche staat tegen over de cultuur. Ilij moet, met vol begrip overi gens voor het feit, dat kunst en cultuur niet door de overheid gemaakt, maar alleen door öen scheppenden geest gecreëerd worden en Bat cultuur product van een gespannen en een zame scheppingsdrift is, nu en altijd, do cul tuur steunen, stun en, zuiveren, ordenen en op haar toezien. De tweede taak van den volkschen staat, zijn socialistische taak, is het brengen der cultuur tot heel het volk in al zijn onderdeden. De dorde laak van den volkschen slaat is de zorg voor hen, die op culturc-el gebied, hetzij scheppend, verspreidend of bemiddelend, hetzij zonder vakmanschap op leekenw ij/e werkzaam zajn. Niet alleen de slimuleering, do ordening, do bevordering der cultuur, maar ook do behar tiging van do belangen der werkers behoort tot de taak der overheid naar nieuw inzicht. Trou wens, de verbetering van de poi itie der schep pers is indirect ook een bevordering der cul tuur zelf. De wereldbeschouwing, waaraan ook de volksche staat zijn strekking ontleent, de organische visie op hot leven in al zijn vecrbizoiideringen, ziet den culhueelen wer ker niet als geïsoleerd individu, doch als lid van zijn stand.-Zoo wordt de beroeps- stand organisatie een int greerend onderdeel van het staatsbestel. Do Nederiandsche Kultuurkamer heeft tol iaak, do beroepsgc-nooten bewust te maken van bun verantwoordelijkheid tegenover de volks gemeenschap en ia "dit licht hun vahkmulige, economische en maatschappelijk aangelegenhe den te regelen en overeenstemmig te brengen in het streven der verschillende giocpen. Dit brengt mede, dat alleen degenen, die concreet met de_ Nederlaiuhche cultuur verbonden zijn, voortaan cultureel in den ruimsten zin werk zaam kunnen zijn, en dat Joden hiervan uit gesloten wordcrn.. Een volk is als een gezin, waarin nieii geboren wordt. Moderne gilden nemen een oude gedachte jvccr op, maar m den vorm der moderne staatsidee. De huidige gilden zijn staatsorga nen, verplicht aan de overheid, maar door haar met ruime bevoegdheden bekleed Spr. wees er op, dat in een ieiilersstaat de beroepsstand slechts deel van den staat kan zijn, met eigen betrekkelijk zelfstandige bevoegdheid. Maar ook met een eigen ethos, een eigen sentiment: zoo ergens, dan is de nieuwe staat in zijn beroepsstandorganisutics van socialistisch sentiment vervuld. Daarom moeten allen, die in de Kultuurkamer weik- zaam zijn ook socialisten zijn. In hun handen is het welzijn der journalisten, filmvverkers en kunstenaars gelegd Heel hun arbeid moet gedragen worden door den wil, dit welzijn te verstevigen, te vrijwaren tegen de moeilijkheden, die een op het cultureele slechts terloops gerichte samenleving Vt>'or deze menschen met zich brengt Er zijn schandelijke misstanden uit den weg te mimen, waaraan de liboralo staat met zijn negativisme maar al te vaak voorbij is ge gaan. Er is nog veel te weinig gebeurd om orkestleden, muzïekleeraren, tooneelspelers, de werkers in het filmbedrijf, de journalisten de zekerheid van bestaan en de voorzieningen op vakkundig en economisch gebied te geven, waar op deze niensehen recht hebben, omdat zij zeker niet de minst waardevolle leden onzer volksgemeenschap zijn. De kunstenaar heeft recht op een redelijke basis, mits zijn werk hem dat recht geeft. Do Kultuurkamer is geen bedeelingsinstituut. Zij verstaat het cultuursocialisme met als wel dadigheid, maar in den zin van loon naar werk, naar goed en degelijk werk, naar vak kundig werk, waarin een mensch een mensch met gaven eu degelijke vorming zijn volle hartstocht, toewijding en werkkracht heeft neer gelegd. Beunhazen heeft ons volk niet noodig, ook niet als zij oude en eerlijke politieke strij ders voor do nieuwe orde zijn. Prof. Goedewaagen gaf vervolgens een over zicht van wat reeds is gedaan cn nog ge daan zal worden in het belang van de leden van de Nederiandsche Kultuurkamer en sprak do overtuiging uit dat straks en het zal niet lang meer duren ook de meest ver stokte tegenstander van ons volksch-socialisti- scho streven zal erkennen, dat hier iets van groote waarde, voor den cultuurwerker, maar indirect ook voor de cultuur zelf, wordt op gebouwd. Het schreeuwende onrecht, dat in ons land geheerscht heeft, zal allengs tot het verleden, gaan behooren. Men lieeft tot nn toe teveel alleen naar de werken der cultuur ge keken en daar zijn vreugde aan gehad, maar men vergat, dat de scheppers ervan volksge- nooten waren, als wij allen. De Kultuurkamer is gesticht om journalist, filmwerker, musicus, schrijver, tooneelspeler, beeldhouwer en bouwmeester een verzekerde basis voor hun scheppingsdrang te geven, hun belangen in economischen zin te verzorgen, hen sociaal in een steviger positie te brengen, hun vakkundigheid te verboogen en daarmee onze cultuur te dienen. Zonder hartstocht, heeft Hegel gezegd,is niets grootsch in de -wereldgeschiedenis tot stand ge bracht Om dien hartstochtelijken wil gaat het en niet om de zekerheid, het doel te bereiken! Wie zekerheid van slagen -wenscht, make zich uit onze rijen los en blijve burger. Wie zonder die zekerheid toch. op zijn doel af gaat alleen hij is vrij. Onze generatie is zoo gelukkig het beeld van een groot Evenmin als de groote vogel ooit de kleine kooiopening passeert, evenmin kunnen de groote schuimbellen van nor male tandpasta's in zeer kleine gebits- holten dringen. Daar is Castelia voor noodig, de eenige tandpasta, die Perldon bevat, waardoor schuimbolletjes worden gevormd, klein genoeg om reinigend in de vroeger onbereikbare plaatsen te dringen! man voor zich te hebben, ja vlak bij te heb ben, die die vnjheid bezit. Een man. die te allen tijde van zich zelf zeker is. Zoo wil len ook wij arbeiden in den geest van den Fiihrer. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inguart heeft vervolgens een rede gehouden, waarin deze o.a. zeide: Gij richt de Nederiandsche Kultuurkamer op in een tijd van den zwaarsten strijd met de wapenen. Gij geeft u moeite, een nieuwen grond slag voor de Nederiandsche cultuur te leggen, terwijl in alle deelen der wereld een strijd op leven en dood is ontbrand. Er zullen weinigen zijn, die dit overbodig, niet opportuun of wille keurig achten: zeker zullen er velen zijn, die meenen, dat de Nederlanders op het oogenbhk tdch andere zorgen hebben, dan juist nu voor het welzijn van de kunstenaars te zorgen. Wie zoo denkt, heeft den dieperen zin van dezen oorlog nog niet begrepen. Hij is er nog niet van bewust geworden, dat in dezen strijd Europa strijdt met de machten van het verval om het bestaan van zijn cultuur. Wij staan aangetreden tegen het materialisme van het Westen en tegen het bolsjewisme in het Oosten, tenslotte om geen andere reden, dan om onze cultuur van het Avondland, welke in onze lan den is geschapen en ontwikkeld door de presta ties van den Gennaanschen geest, te behouden. De Fuhrer heeft gezegd: „Geen volk leeft langer dan de documcnfen van zijn cultuur". Voor ons is dit de hoog ste wet van onzen strijd, de hoogste wet evenwel niet alleen voor ons Duitschets, doch voor alle Germaansche volken, welke gedurende de eeuwen hun beste krachten hebben gebruikt voor datgene, wat wij thans cultuur noemen. Voor het behoud van onze cultuur strijden wij thans en geven wij ons bloed. Ook het Nederiandsche volk draagt reeds bij aan dit bloedoffer. Het is dus geen toeval of willekeur, wannneer gij thans begint aan iets, als het oprichten van de Nederiandsche Kultuurkamer,integendeel, dit staat in nauwe, zij het dan niet onmiddellijke, betrekking tot den oorlog. Uit gelijken wortel Ik heb derhalve onmiddellijk mijn toestemming gegeven, toen kort na het begin van ons gemeen schappelijk opbouwwerk mijn Nederiandsche "en Duitsche medewerkers voorstelden, een Ne deriandsche Kultuurkamer op te richten. Voor mij was daarbij van belang, dat het eerste voor- Stel van Nederiandsche zijde kwam, want hier uit kon ik zien, dat de denkbeelden en de taak, welke ten grondslag liggen aan onze nationaal- sociahstische cultuurpolitiek, ook hier in Neder land werden erkend. Wij boolsen niet na, wanneer wij uit gelijken wortel tot gelijken vorm komen. ik hoop, dat de nieuwe instelling tot het welzijn van de Nederiandsche kunstenaars en daarmede tot zegen van de Nederiandsche cul tuur moge zijn en dat het u, mijnheer de pre sident, en uw medewerkers zal gelukken te vol doen aan de hooge verwachtingen, welke de Nederiandsche kunstenaars aan de Kultuurka mer mogen stellen. Weest u steeds bewust van deze verantwoordelijkheid en handelt steeds volgens het nationaal-sociaüstisch beginsel, dat niet het volk er is voor onze organisaties, doch dat wij, niet onze organisaties, het volk moeten dienen. Gij hebt zcif, mijnheer de president, tevo ren een woord van den Fuhrer aangehaald, dat de staat slechts de voorwaarde, doch niet de oorzaak is tot het scheppen van een hoogere cultuur. Dit zou ik nu na drukkelijk wiilen herhalen. De kunstenaar schept zijn kunstwerken uit de waarde van zijn ras. Wij kunnen hem door onze maatregelen slechts in de gelegenheid stel len, zijn roeping als kunstenaar zoo onbe kommerd en vrij mogelijk te volgen. Dient met de Nederiandsche Kultuurkamer den Ne- deriandschen kunstenaar, dan dient gij de Nederiandsche kunst en daarmede uw ge- heele volk. Dit is de taak, welke ik allen medewerkers van de Nederiandsche Kul tuurkamer zie opgelegd en liet is mijn ijenscil, dat uw werk tot zegen moge zijn van de Nederiandsche cultuur in de Ger maansche ievensruimte. Hot Concertgebouworkest, dat onder leiding stond van Toon" Verhey, speelde bij den aan vang een nieuw werk van Henk Badings: Symphonische Proloog en besloot de plechtig heid met de Ouverture Egmont van Van Beet hoven. In de foyer heeft de president van de Ne deriandsche Kultuurkamer, die omringd was door de giideieiders, na afloop gerecepteerd. De secretaris-generaal van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur van de met 27a en 27b gemerkte bonnen der aardappelkaart is verlengd tot» en met 3 Juni a.s. De secretaris-generaal van landbouw en vis- schcrij maakt bekend, dat de hoeveelheid spijs olie, welke dient te worden afgeleverd bij in levering van met „een rantsoen spijsolie" ge merkte bonnen met ingang van heden 1 Juni wederom 200 gram bedraagt. De secretaris-generaal van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van I Juni 1942 tot en met 30 Juni 1942 de met de woorden „generator anthraciet 6e periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 1 H.L. (maximaal 75 K.G.) anthracietnootjes IV of V, terwijl de met de woorden, „generatorturf 6e periode" gemerkte bonnen gedurende het zelfde tijdvak recht geven op het koopen van 50 stuks baggerturf. u De secretaris-generaal van landbouw en vis- schenj maakt bekend, dat de met „algemeen 297" gemerkte bon van de bonkaart „voedings middelen 6e periode 1942" niet voor het koopen van distributiegoedercn zal worden aangewezen cn derhalve kan worden vernietigd. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat voor de pe riode van 1 t.m. 30 Juni 1942 op bon nr. 14 van de nieuwe voederkaarten voor honden de zelfde hoeveelheden hondenbrood verkrijgbaar worden gesteld als in de voorafgaande periode. Op bon nr. 14 van de voedcrkaait voor honden brood (groep K) wordt voor dezelfde periode l'J/j K.G. kattenbrood verkrijgbaar gesteld. Na 30 Juni 1942 zijn de bonnen nr. 14 van voren bedoelde kaarten ongeldig. Het aannemen na dien datum is verboden. Ten huize van C. A. aan den Vlaardinger- dijk is een hoeveelheid vet, in pakjes van een half pond in beslag genomen, die voor den prijs van i 8.— per pakje werden verkocht. Tegen mej. M. B.. die ten huize' van C. A. logeerde en han del dreef in deze pakjes vet, en tegen J. F. en H. A. J., is proces-verbaal opgemaakt. Mislukte inbraakpogïng. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ge poogd in te breken in een pand van de firma H., aan de Wiilcmskade. De beugel van een hangslot van een der deuren vaJ doorgezaagd, doch verder is men blijkbaar niet kunnen komen. Door hond aangevallen. Zaterdag D een jongetje van de familie v. H„ in de Van Beverenstraat door een groote her dershond in den arm gebeten. Het kind bekwam eenige blauwe plekken en gescheurde kleeren. Tegen overlegging van de stamkaarlen en de daarbij beboerende inlegvellen van alle ge zinsleden, worden in hel lokaal Broersvesl 95 van 9—12 en van half 2—5 uur (Zaterdag van 9—2 uur) bonkaarten 7o periode eu aard appelkaartcn uitgereikt.' Aan dc beurt zijn; Hop, i, J t/m KI. Dinsdag 2 Juni. Kn, t/m. Lee Woensdag 3 Juni. Lef t/m Mop Donderdag 4 Juni. Mor, N, 0 t/m. Pli Vrijdag 5 Juni Plo, Q en 11 Zaterdag 6 Juni. S t/m. Sta Maandag 8 Juni. Ste, T, U t/m Verc Dinsdag 9 Juni Verd t/m. VVn Woensdag 10 Juni. We, .X, IJ en Z Donderdag 11 Juni. Wie door bizondere omstandigheden zijn be scheiden niet op den vastgestelde» datum kan afhalen, kan Donderdagavond 4 Juni van half 7 tot 8 uur terecht. Voor do eerste maal zal hier ter stede ondei auspiciën van den Ned. Boks Boud een boks wedstrijd worden gehouden, n.l op Maandag 8 Juni a.s. in Musis Sacrum. Hij zal boshaan uit S pai tijen, elk van 5 ronden van 3 minuten, door amateurs, De 16 boksers komen uit de school van Schilperoord, de school Chartois, kluizenaar en Oorschot, alle vier te Rotterdam. Daarbij zijn 3 Schiedammers, n.l. J. en B. do Waard en J. Ivleinhcerenhrink. Luc< van Dam, middengewicht kampioen van Nederland en Jo do Groot, half zwaar gewicht kampioen van Nederland, zullen een demon stratie geven. Van mevr. H. is Zaterdag in een winkel aan het Rubensplein een portmonnaïe met eenig geld gestolen uit haar tasch, die zij even liad neer gezet toen zij iets kocht. Door den garagehouder S. is bij de politie aangifte gedaan van'diefstal van nvee busjes olie uit het benzinestation aan den Vlaardinger- dijk. Vermoedelijk door baldadige jeugd, zijn uit de Plantage twee rhodondendronstruiken weggeno men. J. J. A. v. A. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van boterbonnen uit zijn pakhuis aan het Grocnwecgje. De dader, v, d. H. is door de politie gearresteerd en in het politie bureau ingesloten. Als verdacht van heling van de bonnen is gearresteerd en eveneens in bewa ring gesteld, C. K. van hier. Mej. J, C. K. deed bij de politie aangifte van diefstal van een paar damesschoenen uit het Sportfondsenbad. Passage Tiioatei 2.15 en 7.30 uur. Quax, de brokkenpiloot. Monopole theater, 2.15 en 7.30 uur. Ridders ia lompen. ROTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, 2.15 en 7.30 uur. Variété BIOSCOPEN Capitol, doorl. van 1.30 u. af. Illusie (18 Luxor, a-, 3 30, 7.45 uur. Een nacht in Venetië. (14 jaar). Prinses, 215 en half 8. Haar privé secretaris. (Woensdag 2.15, 4.30 en 7.30 uur.) Do centrale persdienst van het N.A.F. meldt* In do „Officieels medcdcelingen van den leider van het Nederiandsche Arbeidsfront", waarvan uitgave no. 1 op 20 .Mei j I. is ver schonen, is het huishoudelijke reglement van het Nederiandsche Arbeidsfront, zooals dat door den leider is vastgesteld, bekend gemaakt. Do Nederiandsche arbeiders zullen goed doen ernstig kennis to nemen van de grondslagen voor liet werk van liet N.A.F., die .in dit re glement zijn vastgelegd. In hot bi/onder wordt hun aandacht gevraagd voor de genoemde rech ten en plichten. Op enkele belangrijke artikelen willen wij daarom hier de aandacht vestigen. In artikel 3 worden de instanties genoemd, die medewerken aan do verwezenlijking van de doeleinden van het N.A.F. Het zijn: 1. De landelijke leidine. 2. De gewestelijke leiders, wier aanlal en territoriaal gebied door den -leider van het N A.F. telkens worden vastgesteld. 3. Gemachtigden in het bedrijf of onderno ming (sociale voormannen). Ten aanvign van de hier genoemde sociale voormannen lezen we nog in artikel 5: Voor ieder bedrijf, waarin meer dan vijf werknemers werkzaam zijn, wordt een sociale voorman aangesteld. Wij vestigen er de aan dacht op, dat in een vroegere publicatie het aantal van twintig werknemers is genoemd. Dit is echter vastgesteld op vijf. Uit artikel 7 tahjkt, (lat de leider van de hoofdafdeeling geldzaken belast is mot het in nen van de contributies en het beheer der instellingen tot onderlinge bevrediging van so ciale behoeften, alsmede van het gezamenlijke vermogenvan het N.A.l-'., haar dochter- en neveninstellingen. De leider van de hoofdafdeeling geldzaken vertegenwoordigt het N.A.F., alsmede haar doch ter- en neveninslellingcn, in alle vermogens rechtelijke aangelegenheden, zoowel in als bui ten rechte. Hij is bevoegd de leider van de afdceiing geldzaken in de gewesten binnen het territo riale gebied hunner bevoegdheid tot zijn ver tegenwoordigers te machtigen. De reêhlen der leden zijn vastgesteld in artikel 9 1. Het lidiïiaalschap van het N.A.F. gaat ge paard met het recht oin a. Do instellingen voor rechtsbijstand van het N.A.F. te raadplegen. b. Overeen komsiig dc betreffende regelen en onder waarborging van de tot nu toe ver kregen aanspraken van de instellingen tot on derlinge bevrediging van sociale behoeften ge bruik te maken. c. Aan de instellingen voor beroepsoplei ding deel te nemen. d. Aan de inrichtingen en organisaties van de gemeenschap „Vreugde eu Arbeid" deel to hebben. p, Kosteloos vaktijdschriften te ontvangen, welko vanwege het N.A.F. periodiek worden uitgegeven. f. Een beroep te doen op de werkloozenkas overeenkomstig de wettelijke bepalingen. Hoofdkwartier van den Fuhrer, 1 Juni. (D.N.B.). Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: Aan het oostelijke front werdon eigen plaalselijkc aanvallen met succes uitge voerd. Knkelo aanvallen van den tegen stander werden afgeslagen. Du luchtmacht bestookte met krachtige uitwerking militaire doelen in de stad cn do haven van SebastojwI. In de wateren van Moormansk beschadigden duikbommen werpers (wee groole vrachtschepen door homlreffcrs. In Nooul-Afrika weiden Bilksche legen- aanval len onder zware verliezen voor ilen vijand afgeslagen. Duitscho on italiaansclio jagers scholen gisteien in luchtgevechten 24 Biitscljo vliegtuigen neer. lu den loop der verwoede gevechten, die tot dusver- geleverd zijn, hebben Dutlsehe on Italiaan- sclie troepen nicer dan 2000 gevangenen binnengebracht en meer dan 350 pantser wagens, 53 kanonnen en een groote hoereel- hc-itl ander oorlogsmateriaal vernietigd of buitgemaakt. Aan do Kanaalkast verloor de vijand gis teren 19 vliegtuigen. Ais vergelding voor den terrorisceniigs.iaitval der Britschc lucht macht op de binncnsta.il van Keuion, hebben slcrko ferniaiies gevechtsvliegtuigen in den afgeloopcn nacht de .bisschopsstad Confer-" bury in Z.O.-Engeland mot duizenden bri sant- en brandbommen aangevallen. Dc op geringe boogfp en bij goc-d zicht vliegende formaties namen gïooto branden waar. Enkele Britscho vliegtuigen ondernamen in den nacht van 31 'Mei op 1 Juni nutte- loozo storingsvluchten naar hof Wesl-Duit- sc he gebied. Do strijd togen de ravitaillecrïngsschecp- vaart van Groot-Brittannié en de Vereenig- de Staten was in de maand Mei bi- zonder succcsvoi. Marine en luchtmacht brachten 170 vijandelijke schepen mot een gezamcnlijken inhoud van 921000 b.r.t. tot zinken. Bovendien werdon 66 schepen door bom- of torpedotreffers ten decle zwaar beschadigd. In deze successen, heelt het duikhootw.apen, dat, zooals reeds in een extra-bericht is meegedeeld, 140 schepen, tezamen 767.400 b.r.t-j tot zinken heeft gebracht, een bizonder aandeel. Bij de laatste gevechten op het schiereiland Kertsj heeft de Obergefreite Enlian zich daardoor bizonder onderscheiden, dat hij in het gebied van een steengroeve, on danks het hevige vijandelijke vuur, alleen een grol binnendrong en, door deze op to blazen, de gevangenneming van 9 offi cieren en 650 man mogelijk maakte. Bij de succesvolle operaties van Duitsche duikbootcn voor de Amerikaansche kust, heeft de boot van don luitenant-ter-zee le klasse Winter zich bizonder onderscheiden. Bij don Briischen luchtaanval op Keulen hebben de daar dienst doende manschap pen van don luchtbeschermingsdienst, zon der acht te slaan op eigen verliezen, door krachtdadig optreden en bizonderen moed verdere uitbrhiding van do branden vprhinderd. 2. De leider van het N.A.F. bepaalt nader do omvang en de wijze van de uitoefening van do lidmaatschapsrechten afzonderlijk. 3. Hij stelt in het bizonder ondersteunings- normen vast. Artikel 10 spreekt over de plichten der leden, die hoofdzakelijk contributicpiiclifon betreffen. Het lidmaatschap van het N.A.F. gaat niel slechts gepaard met het genot van rechten, doch ook met den eisch, de plichten te ver vullen, -welke hot afzonderlijke lid worden op gelegd, opdat de doeleinden van het N.A.F. kunnen worden bereikt. Do leider van iict N.A.F. is in het bizonder befast met de uitvaardiging van een coniri- butierogeling, welke tarieven ovciecnkomstig met do arbcidsinhomsten der leden progressief moe ten zijn. Do tweede groote, gemeenschappelijke kern dag van N.S.D.A.P. en N.S.R. is gehouden in hotel Gooiland te Hilversum. Bij het begin van liet congres arriveerde Ilauptdienstlciter Schmidt, en inspecteerde do Dicnstgruppe en de W.A. In een welkomst woord betoonde districtslcidcr De Ruiter, dat, ondanks alles dagelijksch werk, innerlijke op beuring noodzakelijk is. De taak van het in terne front beslaat hierin, dat het voortdurend, hot nauivsto contact met do politieke gebeur tenissen moet onderhouden en alles van het standpunt van onze wereldbeschouwing moet beoordeelen. Do plaatsvervangende leider der opleiding van do N.S.D.A.P., de heer Kuhlmann, zei in zijn toespraak, dat de nationaal-socialistischjj rovolutio ontstaan is uit protest Degen alles", wat vreemd is aan volk en soort en in den loop der eeuwen bij de Germaansche volken is binnengedrongen. Deze striju, dien wij thans voeren, is niet slechts een gewapend conflict, maar in dezen strijd staat wereldbeschouwing tegenover wereldbeschouwing: die van liberalen, marxistischen, joodschen cn bolsjewistischen stempel tegenover dc opvattingen dor jeugdige volken. In dezen strijd gaat het om hot zelf behoud der Europeoscbo volken ouder leiding van Duitschland tegenover den wil van het jodendom lot vernietiging. In den strijd tegen het bolsjewisme hebben de jonge naties van Europa haar beste manschappen naar het front gestuurd. Do wereld heeft ingezien, dal wij ons leven in de voiste mate en uitsluitend leiden vol gens do eischcn van de nationaal-socialislischo wereldbeschouwing. De wereld heeft niet ver moed hoe sterk het Duitsche volk psychisch is geworden door de nationaal-socialistische we reldbeschouwing. In deze gemeenschap tusschen front en vaderland strijdt het Duitscho volk voor een nieuw Europa. Vervolgens sprak de vorraingsleider der NSB, dr. van Geneehten. Hij somde de fouten der kapitalistische methoden op, die stoeds weer leiden tot politieke en economische verkalking en tot kliekvorming. Het lot van Nederland is voor 10 Mei 1940 uitsluitend hierdoor be paald. Het nationaal-socialismo heeft ook hier tot het inzicht geleid, dat ondanks allo uiter lijke tegenstellingen achter het begrip prole tariër en kapitalist de jood heeft gestaan. In dezen strijd is duidelijk geworden, dat kapi talisme en jodendom oen en hetzelfde zijn. In dezen strijd wordt den gecamouïlcorden organi saties van het jodendom het masker van het gezicht gerukt. Wij moeten tot oplossing van liet joodscho vraagstuk in Europa komen. Men moet inzien, dat or geen Duitscho en Neder iandsche, doch slechts een nationaal-socialis- lische oplossing van het joodsche vraagstuk is. Na deze beidu lezingen gebruikten de deel nemers gemeenschappelijk con stamppotmaaltijd. Na de middagpauze kon Kreigsinspcktor Vog- ler bij de voortzetting van den bijeenkomst ook den leider der N.S.B., ir. Mussert, welkom heo- ten, die eveneens do Dienslgruppe en de W.A. inspecteerde. llauptdienstleiter Schmidt nam daarop het woord voor oen uitvoerige uiteenzetting, waar in hij betoogde dat do grondslag van de nieuwe orde de duidelijke ouderscheiding der fronten, is. Wij gelooveri niet aan eon internationale, maar aan de kracht van do volksche idoe, die wij gemeenschappelijk belijden. Wij strij den gemeenschappelijk voor den dag, die aan alle Germanen werk, vrijheid en brood zal bren gen. Derhalve strijden wij voor een socialis tische en nationalistische gemeenschap. Wij zul len met de wapenen strijden tot onzen ^vijan den de wapens uit do hand geslagen zijn cn dan nog tot de voliedigo overwinning van onzo wereldbeschouwing. Derhalve staat voor ons ook niet het vragen naar den vTodo op den voor grond, maar het vragen naar de overwinning, Ónze weg zal moeilijk zijn, maar wij gaan hem met vastberadenheid, moed en dapperheid. Wij willen door ons leven een voorbeeld geven van onze idee. Aan het slot der bijeenkomst sprak do leider der N.S.B, Mussert, over de ontwikkeling, en do oogmerken van zijn beweging. Hij beschreef (1e ontwikkeling van zijn- beweging, dio groeten opgang maakt. Uit Washington on Londen was het bevel gekomen, deze Beweging in Nederland in ieder geval te verpletteren. Daarom is des tijds het parool geweest: Standhouden. Na do Meidagen van 1940 zijn er velen, gekomen, die meenden zich oen baantje te kunnen verschaf fen. Velen zijn intusschon weer gegaan. Het nieuwe stadium in den strijd van de N.S.B. is de weg van de beweging tot volksgemeen schap en leiding van het volk. Deze we_g wordt reeds afgelegd in do organisaties van het Ne deriandsche Arbeidsfront, den Nederlandsehen Arbeidsdienst en don Nederlandsehen Volkdienst. Met een Sieg Heil op den leider van alle Germanen, Adoif Hitler, sloot Kreisinspektor Vogler de bijeenkomst. In do Staatscourant van heden is opgeno men een wijziging van het besluit algemeen vestigingsverbod kleinbedrijf 1941. Door een redactie-wijziging m hot besluit zijn thans de uitzonderingen op het verbod in één artikel samengevat, maai tevens wordt liet in apotheken vorkoopsn en afleveren van gonoes* en verbandmiddelen, ziekenveirplegings- en aan verwante artikelen buiten de werking van dit besluit gebracht „Kleine blik op de toekomst". - Hedenavond van 19.1519.30 uur houdt Max Blokzijl, via den zendor Hilversum II, zijn po litiek .weckpraatje, ditmaal getiteld: „Kleine blik op do toekomst".

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2