S STADSNIEUWS Laatst® Nieuws Schilderijen tentoonstelling Extra sigaren- en sigarettenrantsoenen Aanvallen aan het Oostfront afgeslagen in het Stedelijk Museum De expositie Binnenkort te verwachten Wat wil God? Vragen beantwoord WEER 2GO 8DE6 PRODUCT! Agenda Uitreiking distritu lebescheiden Begrafenis G. v. d. Zee Openlucht-vergadering N.S.B. Korfbalclub „Schiedam" VLAARDENGEN Bij het baden verdronken Arbeidsfront en tuberculose bestrijding Zeegevecht aan de Neder landsche kust De nieuwe groente: koolrabi SEURS VAM AMSTERDAM •"ÏÏÏÏSEH" '-K «DSN Doli Mij. 192 i94 8 Senembah 167 158 61 Onze oud-stadgenoot A. v. d. Zee, die reeds een kwart eeuw geleden Schiedam verliet, om dat hij hier geen waardccring voor zijn werk vond, is in staat gesteld ter gelegenheid van zijn 60sten verjaardag die op 11 Juni a.s. valt in het Stedelijk Museum een tentoon stelling te houden. De laatste 25 jaar is er in onze stad veel veranderd en gelukkig veel verbeterd, ook op cultureel gebied. De huis vesting en inrichting van het Stedelijk Museum Is daarvan een symptoom. m Ook de menschen zijn veranderd. Vroeger kochten de Schiedammers, die daartoe in staat waren, geen schilderijen, en zeker niet van een stadgenoot-schilder. En als dat een enkelen keer toch gebeurde, was er meestal het bijsmaakje van de „weldadigheid" aan. Vandaar, dat op de tentoonstelling, die Zaterdagmiddag geopend werd, slechts een paar schilderijen zijn, die In het bezit zijn van stadgenootcn. Nauwelijks was de tentoonstelling echter Zaterdag geopend, of reeds waren een tweetal stukken verkocht. Bij de opening gaven o:a. blijk van hun be langstelling de burgemeester, dr. D. G. Draayer en de gemeente-secretaris, rar. N. J. Post, leden van de Commissie voor het Stedelijk Museum, verscheidene vrienden en familieleden van den Dicer v. d. Zee. De heer J. Dinkclaar, wethouder van on derwijs en voorzitter van de Museum-commis sie, heelt in een wat „schilderachtig" beeld Schiedam geschetst, toen 60 jaar geleden de heer v. d. Zee in de Singelstraat geboren werd, met kunstenaarsblocd in. de aderen! De 11- Jusie's, die hij als jonge inan koesterde zijn niet verwezenlijkt, zeker niet in zakelijk opzicht. Kunstenaars zijn ook „maar" menschen en daar om hoopt spr. dat deze tentoonstelling van wer ken van onzen oud-stadgenoot, die altijd in zijn hart Schiedammer is gebleven, zal slagen, niet alleen in den zin, dat kunst onder het volk wordt gebracht, maar dat ook de kunstenaar ua afloop tevreden zal zijn. Het is wel mooi, dat kunstenaars na hun dood worden geëerd, maar 1 de meeste zijn toch nog wel zoo zakelijk, dat ze ook tijdens hun leven gaarne eenige waardce- ring ondervinden! De heer A. v. d. Zee bracht het gemeente bestuur van Schiedam dank voor de gastvrij heid en den heer Dinkelaar voor diens vrien delijke woorden. Spr. constateerde, dat hier 25 a 30 jaar ge leden geen kunstleven was dan alleen eenigs- zins op muzikaalgebied. Een kunsthandel met een behoorlijke expositicgelegcnhcid bestond niet: ook geen museum met een tentoonstellings zaal: er was geen vereeniging van beeldende kunstenaars. De kunstenaar stond alleen. Wie de kunst konden steunen, deden dit niet; al leen de letterkundige Ary Prins maakte daarop een uitzondering. De situatie is thans geheel veranderd. Er is een opleving van de kunst en hier ter stede is een museum tot stand gekomen met een uit- stekende gelegenheid voor het exposeeren vaa het werk van beeldende kunstenaars. Spr. bracht hulde aan den conservator, den heer C. H. Schwagermann, die reeds in 1910 als student een tentoonstelling in de Delftsche Studentensociëteit van spr.'s werk organiseerde en van 1926 heef geijverd voor de inrichting van een museum als dit. Het was een harde strijd voor den heer Schwagermann, een onver moeide arbeid van jaren, maar het resultaat is voor hem zeer bevredigend geweest. Spr wenschto het gemeentebestuur van Schie dam geluk met zulk een conservator cn zulk een museum. Toen spr. iu 1915 Schiedam verliet, begon hij een loopbaan, die een harde strijd bcteeken- dö Laten we hopen aldus spr. dat de toekomst andere perspectieven voor den kun stenaar opent en zijn werk meer waardeering zal vinden; dat het koopem van een schilderij niet meer beschouwd zal worden als het geven van een almoes of verleenen van een soort steun. Met verbazing zag spr. nazooveel jaren zijn vroeger werk terug, dat oude vrieuden tij delijk hebben willen afslaan om hier te expo seeren. Schiedam en zijn omgeving vraagt een donker palet, als gevolg van zijn grijze atmos feer en een bezonken toon; vooral bij gedempt weer. Zeeland, waar spr. nu 23 jaren woont, heeft een hoog,- ijl lichttransparant door de zee-atmosfeer. Tenslotte dankte spr. oIHi voor de betoonde belangstelling. Zoo we reeds meedeelden, is er een groot onderscheid tusschen Van der Zee's werk uit zijn Schiedamschen en zijn Zecuwschen tijd, die vermoedelijk niet alleen verbond houdt met bet verschil in licht en atmosfeer. Als hij nu nog eens weer Buitenkant van Schiedam (no. 9), zon moeten schilderen, zou er ongetwijfeld hcei iels anders van zijn palet komen. Als we een keus zouden moeten maken tus schen het oude en nieuwe oeuvre van Van der Zee, dat zoo merkwaardig ver uit elkaar ligt,- zouden we de voorkeur geven aan het oude. Daarbij is diep doorvoeld werk, hoekjes met een eigen sfeer, zooals de Brugwachterswo ning bij de Jlooge brug te Overschic (G), Boer derij bij Iluis to Riviere (12), de vijf interieurtjes van de Groole Kerk 10, 11, 13 en 1-1) en vooral Belfort te Brugge (1). Ook de stillevens uit v. d. Zee's Scliiedam- schen Lijd en kort daarna, zijn uitstekend, zoo wel van compositie, caloriet als afwerking Later is zijn palet veel lichter geworden en heeft hij zich niet meer zoo verdiept in details als b.v. het geval is geweest bij het schilderen van Antiek stalletje (2), een groot doek van bijna 4 M2. oppervlak, waarop alles is bijeen gebracht wat destijds in zijn atelier aan de Korte Haven (o vinden was, plus een vrouwen figuur. Zijn stillevens hebben ook nu nog bij de uitwerking zijn bizondere zojg, getrrige Stilleven met oude hoeken (27). Dl zoo heeft op den schilder Van der Zee een diepen en blijvenden indruk gemaakt, wat blijkt uit Maan boven zee '(20), Zee bij storm (29) en Paalhoofd (31). De lichte kleuren dio de schilder bezigt, zou den een toeschouwer in den waan kunnen li ren gen voor een straatje ergens in Italië te staan in plaats vanin Ilatlem. Zoo ziet men, dat een kunstenaar soms een andere ont wikkelingsgang doormaakt, dan een „gewoon" mensch, die bij het klimmen der jaren meest al alles in donkerder tinten gaal zien. Ter opluistering is door een familielid een rood-krijt teekening tijdelijk afgestaan: Spoe- linghaler (20),' waarin het teeken-talent van den beer v. dZee uitkomt. 11. Slavenga. Dc secretaris-generaal van handel, nijver heid en scheepvaart deelt mede, dat bin nenkort twee extra rantsoenen sigaren (tien stuks) op dc tabakslcoart cn twee ex tra rantsoenen sigaretten (dus 40 stuks) op de sigarcttcnkoart beschikbaar zullen worden gesteld. Daarenboven zullen op de tabakskaart na derhand twee rantsoenen sigaretten extra (40 stuks) worden gegeven. Dc bon, waarop cn dc tijd, waarin deze ex tra rantsoenen beschikbaar zullen worden ge steld, zullen weldra worden bekend gemaakt. In verband met het bovenstaande zullen dc detaillisten cn grossiers in dc volgende weck op den voor ben vastgestelden inleverings dag een extra voorschot ontvangen, Nadere metlcdcclingen hieromtrent zijn in een oflicieelc publicatie opgenomen. Het was niet de bedoeling van ds. A. A. Wildschut .uit Rotterdam om, toen bij gister avond speciaal voor jongeren bet onderwerp: Wat wil God? in een bizondere samenkomst in do Westerkerk behandeld, zoo maar iets vroonfl lo zeggen, doch spr. stelde voor samen over dio vraag te denkeu. De vraag: Wat wil God? gaat uit van de veronderstelling, lat God wat wil. liet fatalisme aanvaardt de nooillots-ideo. Men kan lot fatalisme komen na zuiver verstande- tijko overwegingen en het aanvaarden van dc ndodtots-theorie kan ook een levenshouding zijn. Spengler, die na den wereldoorlog zijn boek; „Do ondergang van het Avondland" schreef, was oen aanhanger van de S-chicksals-lhcorio. ilij kwam door Tcdeneering tot de slotsom, dal er in de wereld een altijd voortdurende golf beweging is voor wat de hegemonie betreft op alle terrein des levens, en dat voor Europ Europeanen zijn, waaraan niet te ontkomen was Do Schicksals-gedachto is do laatste jaren weer een factor geworden in het leven, maar zij heelt iets dynamisch gekregen; men aan vaardt haar niet gelaten, maar men leeraart er zich niet zonder ineer «aan te onderwerpen, maar het samen te willen ir. een innige lots verbondenheid. Ook bij hot begin van onze jaartelling was er fatalisme; men nam aan, dat het menschen- lot behecrscht werd door de sterren; er was een macht, die viel ver builen de menscliclijke controle en die beslistte over het wel en wee. Naast hot fatalisme, waartoe men komt door redeneering is er bet fatalisme als levenshou ding en waarvan een uiLing is: Ik ben nu een maal zoo. Zoo is nu eenmaal mijn karakter. Ik hen nu eenmaal zenuwachtig en de men schen moeten me maar nemen zooals ik hea Dat heeft prol. De Zwaan: De ziekte van den wil genoemd. Het is de houding van de lamlendigheid. Do fatalistische opvatling van hot loven gaat dwars in tegen: Wat wil God? Hel Schicksal is geen gerichte kracht; het kan niets willen. Do consequentie van alle fata lisme is, hoe vreemd dat ook op hot eerste gezicht moge schijnen, het individualisme, dut geboren w'crdt uit de overweging: Ik zal er nog van probec-ren te maken wat ec van te maken is. Tengevolge daarvan wordt met elle bogen gewerkt cn wordt getracht zoo goed mogelijk voor zich zelf te zorgen. Do Bijbel is de bron van onzo kennis van God; van een God, dio iets will God is geen lilosofischo abstractie, geen ongenaakbare ma jesteit, die als een Boeddha in onbewogenheid troont of als een Allah geen actie kent, maar van God geldt het Fransche spreek woord; II pense avec son mains (God denkt met. zijn handen)er is geen grooier revo lutionair dan Ilij en flrj is uitermate actieb Dat blijkt ook uit het dogma van de Drievuldig heid, dat een loflied is op Gods wil. De Bijbel en de geschiedenis loeren ons, dat God sommige menschen als Jër-m.ii,: Paulus, Petrus, Luther, Calvijn en Willem van Oranje „gegrepen" heeft. Hij wilde iets van hen en wü ook iets van ons. Wat wil Hij dan? Het heil van den enkeling? Dat zou tot gevolg hebben het kweeken van Christelijke individualisten I Neen, Hij wil de wereld in haar sponlanieteit en ir. baar bloei; Hij wil Zijn koninkrijk. Dat houdt in eenerzijds een koningschap, dat Ilij verkrijgt door Zijn hart to geven en waarvoor wij eveneens ons hart moeten offeren aan Hein, cn anderzijds veronderstelt een ko ninkrijk het bestaan van een rijk, dus van'een gemeenschap. Van die gemeenschap is dc kerk de stoottroep. God wil, met Zijn liefde, erbar ming en kracht, dat de aardo wordt Zijn heiligdom. Van do gelegenheid vragen te stellen werd een zeer druk gebruik 'gemaakt. Bij de beant woording daarvan merkte ds. Wildschut o.a. op, dat God zeker de macht heeft om dezewe reld met een handomdraai goed te maken, maar Hij heeft zelf gezegd: Niet door kracht of geweld, maar door Mijnen geest zal het ge schieden. Wat concreet Gods wil is in bepaalde gevallen, is ook spr. niet bekend, en daarom wenscht bij menschen, die voor een moeilijke beslissing staan in him leven toe: Ga met God. Dat Godverheerlijkt wil worden door de menschen, ofschoon Hij dat niet van noodc heeft om God te zijn,.is eigenlijk onbegrijpelijk, maar moet aanvaart! worden.- Ds. JjW. Tonsbeek heeft dc bijeenkomst, die goed bezocht was, al was de keric dan ook niet geheel gevuld, met het voorlezen van 1 Efeze 1 vers 314 en een korte toespraak, geopend. Mi GKOOTE tube 65 ct. Normale tube 35 ct. SCHIEDAM, Passage theater, 2.15 en 7.30 uur. Een leven vol muziek. (18 jaar). Monopolo theater, 2.15 en 7.30 uur. La Paloma Heden e.v.d. Polyantha, geopend van 10 uur v.m. tot zonsondergang. Heden tot en met 21 Juni. Stedelijk Museum, 105 uur. Schilderijententoonstelling A v. d. Zee. 13 en - 14 Juni. Musis. Sacrum; 7 uur. Too- neelgezelschap „Ontspanning". Tooncel- cabaielavond.' 17 Juni. Groote Kerk, half 8. Kcrkconcert Jacq P. Bekkers, orgel, Wim van Hoek, fluit «OTTERDAM. Heden e.v.d. Arena, ?A5 en 7.30 uur. Variété BIOSCOPEN. Capitol, door!, van 1.30 u. af. Wij zijn toch allemaal geen engelen. (18 jaar). Luxor, 1.30, 3.30, 7.45 uur. Veel lawaai om YNixi. (18 jaar). Prinses, 2.15 en- half 8. Voor Duilschland start... Tegen overlegging van de stamkaarten en de daarbij behoorende inlegvellen van alle ge zinsleden, worden in het lokaal Broersvest 95 van 9—12 en van hall 25 uur (Zaterdag van 9—2 uur) bonkaarten 7e periode en aard- appelkaarten uitgereikt. Aan de beurt zijn; Ste, T, U t/iri Verc. Dinsdag 9 Juni. Verd t/m. Wa Woensdag 10 Juni. We, .X, IJ en-Z Donderdag 11 Juni. In vra. Kethel en Spaland zal de uitrei- hing plaats hebben op Vrijdag 12 Juni in het schoolgebouw Scliicdamschewrg 52, van 9-12 en 2—4 uur. 1 0p de algeraeene begraafplaats is heden middag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den1:heer G. v. d. Zee, oud-boek houder van dc Spaarbank Anno 1S20, die in het kerkelijk leven van Schiedam een belang rijke rol heeft gespeeld. Hij .was o.a. vele jaren ouderling der Ned. Herv. gemeente; mede oprichter nu bijna 50 jaar geleden en vele jaren bestuurslid 'van do Vereeniging tot be vordering van de belangen der Ned. Herv. kerk tc Schiedam; oud-penningmeester van de Uulpzendingsyereeniging „Uw Koninkrijk kome"; oud-besluurslid van do plaatselijke afdccling van het Ned. Bijbelgenootschap en oud-leider van do Herv. Jongclingsvereeniging. Op do begraafplaats waren met familieleden en eenige vrienden o.a. aanwezig ds. P. Bok- ma en de heer P. v. d. Vlies namens den korkeraad der Ncd. Herv. :eintento, en de hoe ren P. Krommenhoek en II. Schuylvlot, namens do Vereeniging tot bevorderir g dor belangen van de lied. Herv. kerk te Schiedam. Ds. P. B o k rn a betuigde do familie namens den korkeraad deelneming met het overlijden .'an den lieer v. d. Zee en herdacht den overledene als een trouw ouderling, die vele jaren geholpen heeft, de Herv. gemeente to besturen. Ds. J. W. Tonsbeek, die ook in het sterf huis een korte dienst had geleid, zeide, dat wij len de heer G. v. d. Zee-den goeden strijd heeft gestreden, waarvan Paulus heeft getuigd en dat hij het geloof heeft behouden. Met cere heeft hij zijn loopbaan voleindigd. Er is reden God te danken vóór wat Hij ons in v. d. Zee heeft geschonken. In menig opzicht laat zijn leven een lichtend spoor na. Na namens de familie dank te hebben gezegd voor de belangstelling, bad ds. Tonsbeek het „Onze Vader". Ook in het Oosten van (le stad heelt de N.S.B. in een opcnluchthijeenkornst haar be ginselen verkondigd, n.l. Zaterdagmiddag op het Edisonplein. Als spreker trad op dc heer A. Jordaans uit Rotterdam, die dc nailoelige gevolgen van de groote verdeeldheid, die onder het Neder landsche volk cn speciaal ouder de arbeiders, heeft geheersclit, schetste. Er werd 35 jaar geleden vaak van 6uur v.m. tot 8 uur 's avonds gewerkt cn Zondags was de arbeider zoo moe, dal hij zich nog niet aan zijn gezin kon wijden. De arbeiders gingen zich organi- secren tegen het kapitaal cn de klassenstrijd ontbrandde, niet alleen door de actio van het N.V.V., maar ook van do confessioncele vak- eenigingen en de patioons. Op 1 Mei werd door een deel der arbeiders niet. alleen gede monstreerd voor loonsverhooging, maar ook om erkenning in en door den arbeid. Maar heb ben zij dat ook bereikt? De nat.-socialistische beweging heeft als lei dend beginsel o.a. de solidariteit .van alle be volkingsgroepen. Zij -put haar kracht uit drie bronnen: Godsvertrouwen; liefde voor volk én vaderland en eerbied voor den arbeid en den arbeider. Arbeider is ieder, dio werkt voor do gemeen schap. De arbeid is een zegen voor den mensch. Vroeger trachtten do vakvcreer.igingcn door dreiging met staking van de kapitalisten betere arbeidsvoorwaarden af te dwingen, maar (lat dit niet altijd het gewenschte resultaat had, bleek nog bij do laatsto grooto actie voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden iu dc metaal-industrie in het district Rotterdam. De arbeid was en bleef een marklartikel; men sprak van arbeidsbeurs cn de soc.-dem. pers had oen aparte rubriek: arbeidsmarkt. Op 10 Mei zijn met de democratie ook dergelijke verhoudingen tot pnin gebombardeerd er moest een ander socialisme komen. Dat er op een gegeven oogenblik geen of weinig groente is ot andere dingen schaarsch zijn, behoort zeker niet tot de nieuwe orde. Men moet bedenken, dat er in de wereld thans een strijd op leven en dóód wordt gestreden. En niettegenstaande dat, heeft het nieuwe so cialisme toch wel iets gebracht, speciaal voor do arbeiders, dio beschermd worden tegen hot kapitalisme. Nederlandmoet thans door de diepte gaan; do koloniën zijn verloren gegaan on ons land is bezet gebied. Alleen door arbeid en niet door het bezit van goud kunnen we weer een groot volk worden. Do ware kameraad is in de plaats getreden van do-leuze: ieler voor zich en God voor ons allen De .beslo socialisten zijn zij, die meer aan dc gemeenschap geven dan van haar eischen cn dat zijn zeker do Nederlanders, dio vrijwillig aan het Oostfront staan. 'Het com munisme haalt den mensch neer en ontrooft hem liet beslo wat hij heeft; het moet uit Europa verdwijnen, evenals de invloed van do plutocraten en kapitalisten. Niet hel winst bejag van don enkeling, maar het belang van do gclieole gemeenschap zul de doorslag geven. 'Allo workers, zoowel do directeur van liet groole bedrijf als (lo nagcljongen moeten zich gezamenlijk inspannen om uit den put le ko men. In het nieuwe Europa zullen alle vol ken samenwerken ten bate van het algemeen.- Do Nederlander heeft bewezen superieur le zijn en hij zal in do nieuwe samenleving van do volken een belangrijke plaats kunnen in nemen. Alleen door liet nat.-socialisme is er een lockomst voor ons volk! De feestelijke herdenking van hot behalen van hot kampioenschap in haar afdccling door de Korfbalclub „Schiedam" moest door ouvoor- cno omstandigheden uitgesteld worden, maar heeft Zaterdagavond dan toch in de groote zaal an Musis Sacrum plaats gehad. Dat is wècr op do bckendo vlotte S. C.S.- i.inier geschied, waarbij de uitstekende club geest opnieuw aan liet Hebt trad, die zich o.a. nifestcerde niet alleen door enthousiaste, maar ook verdienstelijke medewerking van een groot antal jongere en oudere leden. Leen do Bruyn en liet Hakkert-Ensemble waren geëngageerd om aan dezen bizonderen feestavond wat meer fwissel'ig te geven, maar zij vormden niet liet hootdbestanddeel van liet programma, dat ngekondigd werd als: Revue-Tempo-tempo. Leen de Bruyn droeg o.a. liedjes van eigen makelij voor, die succes oogstten en hij trad op als „dirigent", daarbij op slagvaardige wijze estcund door het llakkert-Enscmblc. Veel indruk maakte liet optreden van tiet Nonnenkoor, dat een lied zong, speciaal be- erkt door den lieer Gerard do Bruyn on onder zijn leiding ook was ingestudeerd. Wim en Bram Scholte traden op; Annic Starrenburg de clameerde verdienstelijk met begeleiding Ailri Simons: Moed; mcj. Annie Berek kondigde op rijm, verschillende nummers aan en een succes werd ook do Matrozendans, die inge- lascht was in een schetsje, waarin de heeren .7. Barendregt en M. van Iloewijk optraden. De eerste had een „Schiedam"-sclnp gebouwd, waarvan de patrijzenpoorten zoo verlicht waren, dat men den oorlog vergat I Huldiging Voor de pauze is iloor den eere-voorzittcr den heer J oh. Penning liet kampioens twaalftal gehuldigd, waarbij de hoop werd uit gesproken, dat „Schiedam" ditmaal naar dc 2e klasse N.K.B. zal promovccren. Aan den aanvoerder, den hoer L. v. d. Kraan cn de G dames van het 12-tal werden bloemen aan geboden. Namens (le donateurs en donatrices bood de lieer J.B ar e n d r e g t den aanvoerder ook bloe men aan en bracht namens zijn mede-commissie leden mej.C.Huyzer en mevr. Van Iloewijk dank voor de bijdragen, waarvoor oen kampioensvlag kon worden aangeschaft. Spr. wekte oo den wcnsch van den secretaris, den lieer A. Vessel: Schiedam 100 werkende leden I te helpen ver wezenlijken. Vervolgens werden do heer en mevr. A. WesselBaris gehuldigd. Aan het echtpaar Wcssel heeft de vereeniging, aldus do heer J. Penning, zeer veel to danken. Voor het in elkaar zetten van een feestavond komt heel wat kijken. Ook nu weer heeft do heer Wcssel het gehoele programma ontworpen. Bij wat hij voor de club doet, heeft hij den kraciitigen steun var- zijr; vrouw. Men moot wel zeer veel voor zijn vereeniging over heb ben om bijna avond aan avondjongelui bij zich aan huis te ontvangen. Namens S. C. S. bracht spr. den heed on mevr. Wessel hartelijk dank en bood den heer heer Wessel een boek: Dans om den rinkelboom van Willem van lopend aal en mevr. Wessel bloemen aan. Do heer Wessel bracht mede namens zijn vrouw dank voor de vriendelijke woorden en de geschenken. S.O.V. „Hercules". Zaterdag ).l. hield de Ontspannings Vereeni ging „Hercules" een irderoen clubavond In de bovenzaal van Musis Sacrvm, ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan. Toen de voorzitter Loet Stouthandc! den avond opende, Heek de opkomst zeer groot te zijn. Namens Je leden overhandigde mcj. Nelly Ooms het bestuur een voorzittershamer.' De avond is zeer geslaagd, waaraan Wim van Noortwijk's dansband en nog een andere band, die blijkbaar nog geen Ncderlandschen naam heeft, het grootste aandeel hadden. De avond verliep zoo naar wcnsch, dat de voorzitter aan het slot de .rzekering gaf, dat binnenkort meer van deze bijeenkomsten zullen volcjen. (Vervolg rubriek Stadsnieuws pagina 4.) Zaterdagmiddag waren in de Vulcaanhaven eenige jongens aan het zwemmen. De elf-jarige Andries de Bruin, die niet zwemmen kon, be gaf zich ook te water, doch verdween onmid dellijk in de diepte. 'Op het geroep van zijn vriendjes kwam spoedig hulp opdagen en reeds na enkele minuten kon men het ventje uit het water ophalen. Het bleek echter te laat te zijn. Ruim twee uur is kunstmatige ademhaling toe gepast, doch dr. Van Rcemst kon slechts -den dood constaleeren. Het lijkje is naar de ouder lijke woning overgebracht.; Do Centraio Persdienst van bet N. A. F. meldt: Voor leden van het Ned. Arbeidsfront beslaat na een jaar lidmaatschap do mogelijkheid tot hel verkrijgen van Lb.c.-ondcrsleuuiiigen. Deze worden gegeven in den vorm van een .tegemoet koming in de kosten van sanloriiim-vorplegng, vergoeding voot versterkende middelen, extra- voeding; al of niet in vereeniging met lmlp in de huishouding bij Thuis verpleging. Verder ondersteuning voor do. aanschaffing-nood zakelijk ondergoed, voer do beslrijwn'g van reiskosten bij autovervoer v-on een patiënt, ter wijl ook bijbezoeken van huisgenooten aan hel sanatorium on soortgelijke omstandighe den geldelijke vergoedingen door het N. A. F. zullen-worden gegeven. Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer, 8 Juni. (D.N.B.) Het opperbevel der Dutt- sche weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front weden nieuwe vijandelijke aanvallen door Hongaarsche troepen afgeslagen. In het- achterwaartsche gebied van den ccntralcn frontscctor werd de aanval op de ingesloten vijandelijke groepen ondanks de ongunstige weersgesteldheid met succes voortgezet. In den sector van Wolchof herhaalde de vijand zijn hevige aanvallen op een krachtig verde digd bruggchoofd. In felle gevechten werd de vijand verdreven. Hij leed zware verliezen aan menschen en materiaal. y In N'oord-Afrika duren de felle gevechten voort. Nieuwe doeltreffende luchtaanvallen werden gericht op de lucht- en vlootbase3 van het eiland Malta. Aan de Zuidkust van Engeland werd een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen beschadigd. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnen vegers in den nacht van 6 op 7 Juni ge- vcchtscontact gehad met Britsche motor- torpedobooten. Zij beschadigden, zonder zelf verliezen te lijden, een vijandelijke boot door verscheidene artillerietrcffcrs. De veilingiiotecringen 'uit hot Wcslland, ©n ook wei die uit andere streken in ons land; brengen dit jaar een vrijwel nieuw product onder de aandacht: do koolrabi. Zooveel bekendheid als dit product genoot in Duilschland en Zwitserland, zoo weinig was dit in ons land het geval. En loch is kool rabi het telen, maar ook hot consumceren waard. Wo geven enkele cijfers ter vergelijking. Wortelen bevallen 1.2 pCt. eiwit, 0.3 pCt, vet, 9.1 pCt. koolhydraten, 86.8 pCt. water, en 45 cal.; Bloemkool heeft achtereenvolgens do cijfers 2.4, 0.3, 4.6, 90.9 en 32, doch. koo-lrabi 2.5, 0.2, 5.9, 89.3 en 36. Do proeftuin Z.-H. glasdistrict to Naaldwijk hoeft reeds een tiental jaren geleden mot den teelt van koolrabi proeven genomen met uit stekende resullalen. Het binnenland ging echter nooit tot de consumptie over. Zoolang Duitsch- land en Zwitserland afnamen; was de prijs loo- nend, doch daarna verd woon de cultuur vrijwel geheel uit onzo kassen. Daar is zij nu weer in lorug gekeerd en do resultalen voor de kweekers zijn zoodanig, dat velen tweemaal do kans heblwn bonut; en opnieuw zaad bestelden om als na-teelt' voor de tomaten koolrabi te telen. Bloemenkassen, die door do teeltbcporking vrij kwamen, zijn veel benut voor dezo cultuur, dio zeer eenvoudig is. In het voorjaar kon men roods tien tot twaalf weken na hot zaaien oogsten. Behalve do knol, die in smaak verbazond veel op bloem kool gelijkt; worden ook do bladoren van de koolrabi wel gegeten, welko bot meest overeon- komen met do bekende raapstelen. Medeqedeela dooi de Acnsterdamsche Bank N.V. KOERSEN OF OBLIGATIES /o n i «ni«i i 4% '40 T 'OlVs 4% II m.b.f.03 /,e -01 In 4% '40 II >00i00'/8 3% '36 99 3% "87 9£ i« WU- 'rn 3-3i '38 9'7. 97'/.— Vt 24% N.W.S. 79'/« 79IVi« Ned. Oost-lndlë 3% Ned.-Indië 1937 8888% 3% Ned.-Indie '87 A 86 7ii 867/6 AANDEËLEN Banken Kol. Bank 197 /r 142 Nedi-Ind. Hand.Bnk 92 98 Ned. Handelmij. '29 /a 182. Industr. Ondern. (B i n n o n land) Alg. Kunstzijde Unie .f 9 Van Berkel A Add!'1 Cert. Calvé '..v'21 li '22 /4/4 Centrale Suiker 255 257l/s Ned. Fokker209 210. - Levcr Bros Unil. J7^ It '79 5 Ned. Ford Philips Gloeil. G.B. 801 804'/a— TVs Petroleum Dordlsche Petr. 2891/, 297 Kon. Petr. Mij. 82C5/S 386 4% Rubber .1".a Amsterdam Rubber 2118/« 222 0 Bandar Rubber 157 1C0 Doli Batavia Rubber 146l/f 149 Kendeng Lemboo 130 181VS Oostkust 100 102 Serbadjadi 9* 92 Ver. Ind. Cult. Ond. 129 Suiker Handelsver. A'dam 814% 827 81 Javasche Cultuur,.. 169 I71 Ned.-Ind. Suiker Unie HO -t.173 Ver. Vorst Cultuur 87% 91'/,— 2% Tabak Deli Batavia 162 154 6 Scheepvaart Hoil.-Amorik. lijn - 15*7% 168 - 60 Java-China-Japan- Lijn 180 184 K.N.S.M. Nat. Bez. 202% 204 772 Kon. Paketv.-Mij... 198% 179'/2 Nod. Schecpv. Unie'i86, 188 90 Rotterd. Lloyd 159 - 164 Stoomv.-Mij. Ned... 169% 108% i-Vrlj levendige affaire. Zeer vaste markt. Hooger koersen. Nederlandsche beleggingen, goed prijshoudend.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2