li t Vrijdag 19 Juni 1942 Verdedigingsfront van Sebastopol wankelt BUREAU LANGE HAVEB4 141 (HOEK KORTE HAVEN) TEL. 65300 (3 LEjNEN) 95ste jaargang POSTREKENING 5311 No. 23115 Ring om Tobroek nauw gesloten De strijd in Noord-Afrika De Britsche scheepsverliezen Het' Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag Churchill in de Vereenigde Staten Besprekingen met Roosevelt Bliksemsnelle beslissingen De beteekenis der Britsche luchtaanvallen Nederlandsche meisjes in Duitschland aan den slag Moordenaars van Heydrich gevonden Moeilijke taak der Duitsche duikbooten voor de Amerikaansche kust Het verdrag tussen Engeland en de Sovjet-Unie Beschadigde Britsche oorlogs bodems foopen Gibraltar binnen Bekanntmachung Musterung der Geburts- jahrgange 1906 und 1907 Het Duitsche theater in Nederland De rantsoeneering in Engeland Deze courant verschijnt dagelijks, met uitr.ondcring vfln Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal t 2.10; franco j»cr post 2.60. Prijs per weck: 16 ets. Afzonderlijke nummer» S ets. Abonnementen worden dagelijks aangenomen Advertentie" voor het eerstvolgend nummer nxootea vóór elf nar aan het Bureau bezorgd zijn, 'e Zater dags" vóór 9 uur. Ecu bepaalde plaat* van advertentie»! wordt niet gewaarborgd. SCHIEDAMSCHE COURANT TIJD OM TE VERDUISTEREN Vandaag 22.0S Morgen 22.05 u. Zonsogn?»*' mbroen 5.17 uur Maan op 12.00 uur onder 1.10 uur DIRECTIE: Mr. H. A. M. ROELANTS, HOOFDREDACTEUR; M. STAVENGA Prijs der Ad verten tien: van l15 inm f2,25; iedere mm meer f0.14; in bet Zaterdagnummer I15 mm f2.55, iedere mm meer f 0,16» flee la mes X0.3S per mm. Incassokosten 5 ets; postkwitanües 15 eLi. Tarieven van aóvcrleatiio bij nbonnernrnt zijn ann bet Bureau verkrijgbaar. Dagelijks wonlon tegen vooruitbetaling Kleine AdvcrlcntiPn opgenomen a f0.62 t|'m 15 woorden, f0.92 t/m 25 woont eo. Elk woord meer 6'cent tot een maximum van 30 woorden, Voor brieven onder letter of adres te hevrugen Bu reau bind, wordt 1U cent extra in rekening gebracht. Woensdags: Kleine Adverteutico tot 15 woorden fOJJl, mits f66' Dintdagavond 6 uur nan bet Bureau bezorgd. '«Zaterdags: Kleino Advertentiün f I.2°« indien niet vódt frijdagnvnnd 6 our bezorgd- Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Het Noordelijke deel van het krachtig versterkte Sovjet-Russische verdedigings- front van Sebastopol 't aan het wankelen gebracht. De Duitsche en Roeniccnsche troepen hebben in nieuwe snelle opmarschcn de Noordelijke Baai tegenover de stad Sebastopol bereikt. Daarmede is het Noordelijke deel van de gcheelc Sovjet-vesting Sn handen van de Duitsche en de verbonder. troepen. In Noord-Afrika hebben de Duitsche en Itallaansche strijdkrachten gisteren in den loop van den dag den ring om de Britsche vesting Tobroek nauw gesloten. Uit het hoofdkwartier van den Fiilirér, molddo gisteren het opperbevel van de Duilsclio weermacht: In don strijd om Sebastopol hebben af- doelingen infanterie in lievige gevechten van man togen man do voornaamste bol werken in het noordelijke deel van het zwaar versterkte veslings'.elsel; waaronder do stelling Maxim Gorki, hot modernste en sterkste fort van de gelicele vesting, s ormcnd.r: ar.d vorove.d. D a mede werd du aanval in dezen frontseckxr vooruitgescho ven tot op drie kilometer van den havenin gang der. vesting. .Aan hot zuidelijke front van do vesting werden de bolsjewieken on danks liardnekkigen tegenstand door Duit- sclio en Koemeensche troepen uit bo- langrijko hooggelegen stellingen verdreven. In hel havengebied werden opslagplaatsen van materiaal 0:1 voortuigen voor den aan voer van den vijand door luchtaanvallen vernieligd. In den cenlralen sector van liet ooste lijke front werd de strijd tegen verspreido vijandelijke troepen in liet achterwaartsche frontgebied voortgezet. Aan liet front van de Wolchnf mislukten ook gisteren hevigo vijandelijke aanvallen. In do haven van Moermansk bestreden duik bommenwerpers vijandelijke schepen voor den aanvoer. Jagors, die de duikbommen werpers escorteerden, scliotcn hierbij elf vijandelijke jachtvliegtuigen neer. In Noord-Afrika is het Britsche achtsto leger in twoo doelen uiteengedreven. Een deel heeft zicli teruggetrokken naar To broek. Sterke Duitsche en Italiaansche pant- scrformalies zetten de in de richting Bardia vluchtende vijandelijke strijdkrachten ach terna. In liet zuidelijke voorterrein van de vesting Tobroek worden Britsche steun punten en oenige wocstijnforten ingenomen. Formaties dor Duilsclio en llaliaansche luchtmacht berokkenen den lerugtrekkcnden Britschen colonnes zware verliezen aan menschen en 'materiaal. Aan do vernietiging van hot Britsche kon vooi in het oostelijke bokken van- de Mid- dellandschc Zeo heeft ecu Duitsche'flot tielje molortorpedobooten onder bevel van Iiaar flotlieljechef, den luitenant ter zee eerste klasso Kemriade; deelgenomen. De flottielje torpedeerde twee Brilschc kruisers, waarvan een kruiser door twee torpedo's getroffen iverd en waarschijnlijk gezonken is. Reeds bij vroegere ondernemingen voor de kust van Libyo brachten de Duitsche molortorpedobooten eon torpedojager; een escorlevaartuig, een duikbootjager eu 15.000 b.r.t. scbeepsruimto voor de ravilailleering tot zinken. Op den Atlantischcn Oceaan vielen Duit sche duikbooten, zooals in oen cxlra bericht is bekond gemaakt,- kraclifig beschermde konvooien aan en brachlon zeven schepen met een gezamenlijken inhoud van 3-1000 b.r.t. tol zinken. Een ander schip werd door torpedo Ireffcrs zwaar beschadigd. Voorts werden in de Caraibischo Zee on danks sterken Amerikaansclien afweer 12 schepen met een gezamenlijken inhoud van 75.000 b.r.t. vernietigd. Daarmede verloer de vijandelijke koop vaa rd ijs choc psru itrüo weer 19 schepen met een gezamenlijken in houd van 109.000 b.r.t. In do wateren om Engeland bracht de luchtmacht in don afgcloopen nacht twee schepen, met oen gezamenlijken inhoud van 5000 b.r.t. tot zinken. Drie andere vrachlboolen werden door bomtrefiers be schadigd. De Brilschc luchtmacht verloor in den tijd van 3 tol 10 Juni 307 vliegtuigen,- waarvan 137 boven de Middoilandschc Zee cn in Noord-Afrika, in hetzelfde tijdvak gingen in den strijd tegen Groot-Britlanniii 71 eigen vliegtuigen verloren. Bij den strijd voor Scbnslopol hebben zicli de compagnicchcfs in een regiment infan terie, eerste luitenant Scliinicr en luitenant Poerschmann door bizoudero dapperheid on derscheiden. De eerste luitenant Marseille school in Noord-Afrika binnen 21 uur lijils tien vijandelijke vliegtuigen omlaag en ver hoogde daarmede het aantal zijner over winningen in do lucht tot 101. De duik booten 'onder bevel van de luitenants ter zoo eerste klasse Mohr, Topp, Witte cn von Bosensliel en van den luitenant ter zeo tweede klasso Ites, hebben zich bij de bestrijding van do vijandelijke ravilail- lecringsschcepvaart bizonder onderscheiden. Luitenant Slrelow, vlicgor in een jnchtes- kndor, die onderscheiden is met liet eiken loof van hot ridderkruis bij het IJzeren Kruis,- is van een vlucht naar den vijand niet teruggekeerd. Als overwinnaar in 08 luchtgevechten, behoorde deze pas 20 jaar oudo dapjiero officier tot do meest op den voorgrond tredende jachlvlicgers. Naar het opperbevel van de Duitsche weer macht inzake bet reeds gemelde succes van do Duitscli-Ilaliaanscbe troepen in Noord-Afrika nog meedeelt, stiet na de verovering van Bir Hachcim de uit het zuiden op de diepe flank van de Gazalastelling gevoerde aanval der spil- troepen in het gebied ton -westen van Tobroek op do troepen van een Brxtsch legercorps. In hevigo gevechten werden tot en mét'ld Juni do pantserformatios van dit corps ten zuiden en ten westen van Acroma 'verslagen, zoodat do Duitsch-llaliaansclio troepen voorbij de Via Balbia do kust konden bereiken. Bij de vol gende gevechten in het gebied van Acroma en bij den afweer van doorbraakpogingen van af gesneden vijandelijke strijdkrachten werden, be halve Britsche pantserformaties, het gros van een Zuid-Afrifcaanscho brigade vernietigd en eon- Britsche divisie alsmede een andere Zuid- Afriknansche divisie krachtig afgeslagen. Uit de nederlaag van deze Britsche on Zuid-Afri- kaansche formaties in het gebied van El Adem —Gazala. zijn- de in het weermachtsbericht-van Woensdag opgesomde cijfers aan gevangenen en buit afkomstig. In de zware worsteling om de Gazaia-slelling moesten 'door de sp'dtroepen max'imumprestalies worden verricht, daar zij al strijdende een gebied van 1400 vierkante km. moesten doorkruisen, dat door sterk .uit gebreide mijnenvelden en door. zware verster kingen tot een sterk vestingachtig vcrilcdigings- sleisel was gemaakt. Hét in den strijd tegen de verbitterd strij dende Britten en Zuid-Afrikaners behaalde suc ces schiep de voorwaarde voor nieuwe aan vallen in oostelijke richting. Zoo konden Duit sche pantsertroepen reeds op 16 Juni. bij de gevechten in liet voorterrein van een andere woestijnvesting, in weerwil van hevige vijan delijke aanvallen door bommenwerpers en laag- vlicgendo vliegtuigen, qnkolo hevig omstreden steunpuntenveroveren. De luchtmacht steunde de r.anr het; noordenjon.- - oosten j "oprukkende troepen van de spiimogend'héden door -onop houdelijke aanvallen van gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op vijandelijke voertuig- colonnes, kuststellingen, tentenkampen en ra- vitaillceringsplaatsèn. Torpedoyliegtnigen volgde-n de gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers op. In scheervluchten .voltooiden zij liet ver nietigingswerk. Talrijke vijandelijke pantserwa gens en gepantserde verkenningswagens ble ven tezamen met de door bommen in brand gevlogen auto's als wrakken in do woestijn staan. De ravitailleering voor de Britten, (lie zich taai verdedigden, werd bij deze aanvallen voor het grootste deel vernietigd, niettegen staande deze aanvallen uitgevoerd moesten wor den bij slechte weersomstandigheden en he vige zandstormen. Tijdens do beslissende ge vechten te land veroverden de jagers do su perioriteit in de lucht. Tevergeefs trachtten de Britlen do Duitsche aanvallen door hevige lucht aanvallen van sterke formaties vliegluigcn te belemmeren. Steeds weer leed de vijand zware verliezen. Alleen in. dé laatstevier dagen werden -tijdens den slag in Nóórd-'Afrika 54 Britsche vliegtuigen door Duitsche jagers in luchtgevechten neergeschoten. Een in Cairo gepubliceerd officieel commu niqué meldt, dat do Britsche troepen zich teruggetrokken hebben uit do stollingen .van El Adem en Sidi Rezcgh. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is gis teren in liet Lagerhuis eenwijziging gcciscnt Van de politiek van geheimhouding der scheeps verliezen. De conservatieve Earl Wintcrton merkt op, dat de scheepvaartsituatie van En geland in het algemeen het publiek niet bekend is. Attlee^zeide toe, dat hij de kwestie zou over wegen, of de mogelijkheid om-zekere wijzigingen in de huidige methoden aan tc brengen bestond. Naar aanleiding van den eorslcn verjaardag van het Duitsch-Turksche vriendschapsverdrag heelt Radio Ankara Donderdagavond verklaard; dat -het. wel niet noodig zou zijn Ie verzekeren, dat de door Berlijn tot uitdrukking'- gebrachte gevoelens wcilerkcerig zijn. De Duitsch-Turksche vriendschap is tijdens den oorlog op den Bal kan liard op do 'proef'gesteld.. - Nadat het Duilsclio staalshoofd echter gezien had, dat Turkije geen agressieve bedoelingen jegens Dnitschland heeft,- heelt liet niet geaarzeld Turkije de hatid io ïeikcii. Wij wenschen, zoo eindigde Radio Ankara; dat deze vriendschap in do toekomst' .wordt voortgezet 'als zij "in het verleden heeft beslaan. .-• Het .geschut, dcc duikbooten is na de opcrafies.in de wa teren der Noorde lijke IJszee met, een dikkelaag ijs be dekt, (V P.B.-Zandcr- P.IC. Thics-m.) Naar de Britsche berichtendienst in een ex tra-bericht meldt, is te Louden officieel medegedeeld, dat minister-president Chur chill in de Vereenigde Staten is aangeko men, in gezelschap van sir Alan Brooke, chef van den gcneralen staf van liet Brit sche rijk en generaal-majoor Ismay, secre taris van den chef van liet stafcomité Uit Washington meldt de Britsche berich tendienst, dat het Witte Huis';,heeft mede gedeeld, dat Churchill zich wederom in de Vereenigde Staten bevindt om onverwijld met Roosevelt besprekingen te voeren over de vraag, hoe de oorlog gevoerd en „ge wonnen" kan worden. De berichtendienst meldde voorts, dat Don- - derdag te middernacht in' het Witte Huis een conferentie was bijeengeroepen. Naar uit Washington gemoldwordt, heelt Churchill onmiddellijk na zijnaankomsttc Washington besprekingen mot Roosevelt ge voerd. Naar tc Washington-gezegd wordt, moet do onverwachte reis van; Churchill in verband worden gebracht met den: toestand, ontstaan door het groote gebrek aan scKeèpsruiin'te en do laatste militaire gebeurtomss'eii. Naar. de Britsche berichtendienst meldt, is het bericht van Chuxehills reis' naar deVer eenigde Staten vanochtend Ie twee uur in En geland bekend geworden, liet was een volko men verrassing. Slechts de hoogslc. officieren en de leden van het kabinet -waren 'op do hoogte. Dinsdag nog was .Churchill door den koning in audiëntie ontvangen. To Washington,- aldus vervolgt- de berichten dienst,- warén de journalisten uitgenoadigd voor een conferentie bij den secretaris van Roose velt Early. Pas tien minuten; van tevoren waren zij daarvan in kermis gestold. Op de conferentie deed Early nit-dedecling van Chur- cliills bezoek. Ilij voegde daaraan loc, dat. van Roosevelt- en. Churchill deze.' week geen .ver klaringen zijn te verwachten. Do diplomatieke medewerker van Reuter schrijft, dat er aanleiding is- om'aan te nemen, dat Churchills bezoek aan Washington „uitslui tend zakelijke motieven" heeft. De vier. .groote vraagstukken van het oogertbü!; r.zijn: 1) Do- vorming- van oen..tweede dropt." 2) liet transportvraagstuk, 3) Do strategie iu het naburige .cn liét- Vérre Oosten. -. PM- -- F:'"-; ''ri 4) 'Do-. Amorikaaiische -levccjViliesaan Enge land, de Sovjot-Unió en China. „De aanwezigheid van generaal sir Allen Broo ke eh generaal-majoor sir Hastings Ismay is van. belcekquis, aldus de medewerker. Men kan niet verwachten, dat Churchill zicli gedurende zijn verblijf in de Vereen. Slalon in hot open baar zal vertoonen. Hij zal - zekerniet voor do radio spreken of bij bijeenkomsten tegenwoor dig zijn. Den moesten tijd van zijn bezoek zal hij met gesloten deuren besprekingen mol, Roo sevelt over dringende ooilogsvraagstukken heb ben. Eeii der belangrijkste oogmerken van. zijn bezoek is het scheppen van do mogelijkheid tol hot treffen van „bliksemsnelle beslissingen". Uit Londen wordt vernomen: Onder hot op schrift „De ware beteekenis van do Britsche luchtaanvallen", schrijft de Evening Stan dard: Men mag in geen geval iiï Engeland, zooals (lat liet géval schijnt te zijn, de mi litaire waarde van do Iingelsche luchtaanval len op Duilsclio steden en indüstrioele in stallaties overschatten, want do Duitschers heb ben lain gehecle militaire voorbereiding op zoo langen termijn ontworpen, dat bet voor ben niet veel belecként,. wanneer eens het eene of andere industriebedrijf tijdelijk uitvalt Ge looft mc-n in- Engeland werkelijk, dat men, met luchtaanvallen---alléén''de ontzaglijke strijd krachten, waarover do Duitschérs, beschikken, uit het vehl kan slaan? Men doét beter nuch tere feiten te laten spreken. De schade, die Duitschland door Engelschc bommen lijdt, maakt bet weer goed door veel groolcro. vernieling der geallieerde oorlogsmachino in Rusland en door verscherpte aanvallen op de geallieerde scheepvaart. Wat is ten slotle het profijt voor de. Engclschen, wanneer zij met liun vlieg tuigen een voor den verderen oorlog onbc- tcekenendc schade in Duitschland aanrichten, maar bijv. steeds meer schepen op den At lantischcn Oceaan én aan'de' Amcrikaanschc kust verliezen. zoodat tenslotte de hoeveel heid oorlogstuig in de Amcrikaanschc havens opgestapeld worden, zonder dat men nog de schepen heeft om ze naar (lc juiste fronten te slaven? Alleen' al een verblijf in een van de vele Duitsche bergstreken, welke rijk aan natuur schoon zijn, waar tevens zeer vaak belangrijke fabriekscomplexen verrezen zijn, verschaft een prachtige 'levenservaring aan de Nederlandsche meisjes, dié in Duitschland werk gevonden heb ben. Men kent - de vele prachtige Duitsche 11a- tuurstreken van foto's van kennissen, .uit boe ken; en van de film. Vroeger konden alleen rijke lui van - dit natuurgenot proliteercn. De thans in; Duitschland werkende Nederlandsche meis jes proliteercn niet alleen rijkelijk van dit genot, doch,worden bovendien voor hun arbeid in de fabrieken ook nog dik betaald ook. .Welke nieuwe indrukken hebben niet tal van Nederlandsche meisjes, die werk in Duitschland aanvaard hebben, opgedaan. Velé meisjes vonden werk in groote steden als Berlijn, Leipzig, Dresden, Brcslau. Anderen kwamen in Wecncn, Stuttgart of Miinchen. „Kraft durch Freude" de werkgemeenschap, van hét Duitsche Arbeidsfront organiseert in den vrijen "tijd ontspaaningsreizen,-zoodat men on der deskundige leiding tal vsn nieuwe indruk ken "verzamelen kan. Door zijn groote uitgestrektheid biedt het Groot-Duitsche Rijk als aangename omgeving voor degenen, die bij de arbeidsbeurzen werk zoeken, een ruime keus. Het D.N.B. meldt uit Praag: Officieel wordt medegedeeld: De moordenaars van den plaatsvervangen- den Rijksprotector SS-Obergruppenführer en generaal der politie, Heydrich, zijn in de ochtenduren van den 18en Juni na een uit gebreid onderzoek door de staatspolitie te Praag, in een kerk aldaar, waar zij gerui- men tijd een schuilplaats hadden gevonden, opgespoord en bij de arrestatie doodgescho ten. Tevens is het daarbij gelukt hun naaste medeplichtigen onschadelijk tc maken. Alle betrokkenen zijn Tsjechen die door Brit sche vliegtuigen tot de uitvoering van den aanslag in het protectoraat zijn afgezet. Naar.aanleiding -van liet tot zinken brengen van 19 Brilschc en Amcrikaanschc koopvaardij schepen in den Allantischen Oceaan cn in de Caraibische Zee, deelt het opperbevel der Duitsche weermachtnog mede: Do Amerikaansche regeering heeft den laat- sten lijd haar afweer- cn beveiligingsmaat regelen voor den dringend noodzakelijken aan voer van "oorlogsmateriaal en, grondstoffen over zee aanzienlijk uitgebreid. Allo maar eenigs- zins bruikbare een. conigorrnato zeewaardige vaartuigen werilcn in beslag genomen en in diénst gesteld ter beveiliging van konvooien cn voor den afweer van duikbooten. Zelfs motorbooten, particuliere jachten, kleine en allerkleinste kustvaartuigen werden in de Amc rikaanschc marine opgenomen om hot steeds sterker wordende duikbootgevaar te verminde ren." Behalve door uitbreiding van den duikboot- afweer trachtten de Amerikanen zich ook te helpen door zoo mogelijk oen deel van liet transport over zee door de spoorwegen te doen óvernernecn, 0111 daardoor tenminste oen deel van den belangrijken aanvoer van grond stoffen .te-onttrekken aan hot ingrijpen van do duikbooten van de spil. Daarom moet bet to hoogor worden aangeslagen, dat het; den Duit- schcn" duikbooten" wederom gelukt is 19 mot belangrijke grondstotlcn cn oorlogsmateriaal ge laden schepen van tezamen 109.030 ton, "uit sterk beveiligde konvooien weg to schieten. Do laatslo vier dagen heelt de vijand op de voornaamste ravitailleeringswcgen op den At- lanlischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 33 schépen van tezamen 220.000 hrt. verloren. Zeven oorlogsschepen, die trantsporlschcpen be geleidden, n.l. twee kruisers en vijf torpedo jagers werdén tot zinken gebracht. De Sovjct'-Omrocp meldt, dat de opperste ra'ad der Sovjet-Unie in zijn zitting van giste ren heeft besloten liet'verdrag met Engeland te ratificeeren. In de loges der zaal bevonden zich Stalin, de leden van het presidium van den oppersten raad en de leden der regeering. Molotof bracht verslag uit over zijn onderhandelingen te Lon den cn Washington. Eenigc Berlijnsche bladen publiceeren een ar tikel van de Basler Nachrithten, dat gebaseerd is op een mededeeling van buitenlandsclie, klaar blijkelijk Engelsclie zijde, waarin, met de bedoc- lin het nieuwe pact tusschen Engeland en de Sovjet-Unie voor de Zwitsersche openbare mee- ning te rechtvaardigen, het bestaan van gehei me overeenkomsten, ten minste voor den Bal kan, volkomen openlijk wordt toegegeven. De Deutsche. Algem. Zeitung ziet daarin een con crete bevestiging der talrijke berichten over de geheime clausules van het pact. Het blad her innert aan het bericht, dat de Sovjet-Unie bij de onderhandelingen erop gestaan heeft, dat zij na den oorlog de landen weer zou bezetten, die zij voor 22 Juni 1941 had geannexeerd. Het Brilschc slagschip „Malaya", en de bei- do vliegtuigmocdersdicpen „Eaglo" en „Argus" en twee torpedojagers en vijf corvetten, zijn Woensdagochtend uit de Middoilandschc Zee ko mend do haven van -Gibraltar bimiengclo-open. Iets laler kwamen nog acht oorlogsschepen binnen, waarvan een kruiser, die ernstige be schadigingen had opgeloopen aan voor en ach terschip en aan stuurboordzijde was 'open gereten en in zinkenden toestand door drie sieépbooten moest worden binnengehaald. Fan de hcidé vliogtuigmoederschepon en van hot slagschip en den torpedojager werden dooden en gewonden aan land gebracht. Naar verluidt vertoont ook de „Eaglo" zware beschadigingen. Do schepen waren in den nacht van 11 op 12 Juni- uit Gibraltar vertrokken. Het. eskader bestond uit den slagkruiser „Malaya", de beide vliegluighioederschcpon Argus" en „Eag'e", drie kruisers, acht torpedojagers cn aclit corvetten. Duitsche divisies op marscli door Charkof. (V.P.B.-Zander-P.K. Hiihlc-m.) Alle ihitnnliclieii Reichsdautscheu der Geburls- jahrgiinge 1906 und 1907 liabcn sicli zur musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Siidholland und Sec- land hei der Wehrmachtkommandantur, Lango Voorliout 38, am '29.6.42 vorm. 8 Ulir 30 die Buchsta- ben A—M. am 30.6.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsla- Lion N-Z. b) aus der Provinz Nordholland: in Amsterdam—O., Schulc, lopcnweg 13, am 1.7.42 vorm,- 8 Uhr 30 die Buehsta- ben A—M. am 2.7.-12 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsla- bcu N-Z. c) Aus den Provinzen Friesland, Groningen, Drente und Overijssel b/d Welirnmclitkomman- dantur Zwolle, Rojensingel 13, am 3.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- bcn A—II am 4.7.-12 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsla- ben N-Z. d) Aus den Provinzen Gelderland, Utrecht und Nordbrnbanl bei der Orlskomniandanlur 's-Hertogenbosch, Julianaplein 2, am 6.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben A—M am 7.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buclisla- ben N-Z. e) Aus der provinz Limburg hoi der Wehr machtkommandantur Maastricht, Vrijthof 40, am 8.7.42 vorm. 8Uhr 30 die Buciista- ben A—F am 9.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben G—M am 10.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- bcn N—II am 11.7.42 vorm. 8 Uhr 30 die Buchsta- ben S—Z. Die Meldopflichtigen liaben militiirische und sonstige Ausweispapicrc und 2 Passbilder Grosse 37 X 52 mm in bürgerlicher Klei- dung, olmo Kopfbcdeckung, Brillenlriigcr das Brillenrezept mitzubringen. Juden habcn nicht zu erscheinen. Den Meldopflichtigen wird das Fahrgcld 3. Klasse gegen vorzeigen der Fahrkarto bei der Meldung zurückerslaltet. Sie crlialten ferncr bei einer Abwesenhcit vom Wohnort von mebr als 8 Stunden cin Zehrgeld. Met een buitengewoon gevarieerd artistiek pro gramma treedt het Duitsche theater in Neder land, dat op het oogenblik wordt gevormd, in een radio-uitzending van Hilversum Woensdag 21 Juni a.s. des avonds van kwart over zeven lot tien minuien over half negen voor de eer ste maal voor het publiek. Mccrendecls uit liet voor het komende seizoen vastgestelde pro gramma zal een aantal leden van do opera aria's, duetten, terzetten en een kwartet uit voeren. In deze. uitzending, waarvan do muzi kale leiding in handen is van Wilhelm Frau- zen, tol dusver verbonden aan de Stadlisclie Biilnie tc Freiburg, zullen de volgende artislen zicli voorstellen. Gabriel Lanko met den proloog ui' „Bajaz- zo". Lanko komt na zijn optreden in verschil lende tlieafers te Berlijn, thans als helden- bariton van liet Grenzlandtheater te Ko.islanz. Trude Sorgo, die de partij der jonge dravhalica cn als mezzo-sopraan optreedt hetzelfde genre, dat zij in haar vroegeren werkkring in den slcdelijkcn schouwburg te Bonn beoefen de zal zingen de aria.Y.Nur der schünlit't heit weihte icli mcin Lcben", uit (1e Tosca van Puccini. Uil de opera van Smctana, „Die ver- kauftc Bruut" zingen Tyclio Turlifaki en Anton Lclimliach liet duet ,,Mït der Mutter sank zu Grabé". ïyche Titrlitaki is in Smyrna geboren. Na de muziekstudie tc Wcenen voerden engage menten en groote concertreizen haar. over Ber lijn, Frankfort, Leipzig en Brcslau weer terug naar de volksopera te Weenen, vanwaar zij thans als mezzosopraan en lyrische zangeres naar liet Duitsche theater in Nederland komt. Anton Lelimbacb, oen geboren Rijnlander, is aan vele radioluisteraars hekend uit de rijks- zenders Keulen en Frankfort. Van hom hooren wij ook de aria „Dies Bildnis is bezauhernd scliün", uit de Zatiberflöle van Mozart. Anion Lclunbach is als operettc-leuor aan liet Duilsclio theater in Nederland verbóndon. Slefan Iwelja, die door den stedelijks», scliotiwburg te Brünn geëngageerd is voor do partij van den Ilaliaansciicn tenor, zingt uit La Bohème „Wie ciskalt ist. dies Hiindchcn". Uit de 'Itigoletto van Vcrdi wordt door Jcaneüo Wenzcl, Hildegard Jaclinow, Stefan hvelja en Gabriel Lanko gezongen het kwar tet uit het vierde bedrijf. Als solisten hooren wij Hildegard Jachnow, die door den stcdclijken schouwburg van Chem nitz geëngagecerd werd voor het Duitsche tiiea- ler als altzangeres, in de aria „Ach, icli habo sie verloren", uil do opera van Von Gluck „Orplicus cn Eurydice". Jcnatlo Wenzel cn Kammcrsiingcr Fritz Harlan zingen uit MozartS Don Giovanni: „Reich rnir die hand mein Le liën". Bovendien zingt Kaniincrsiiiigér Harlan, die als lyrische bariton van liet staatstheater to Karlsruhe komt, liet „Lied an den Abcud- slern" uit de opera Tannhüuser van diehard Wagner. Van Hermann Uhdc van (1e staatsopera Miin- clmn, die eerst als gast, later als vaste mede werker aan liet Duilsclio theater zal zijn ver honden en wel als bas-bariton, hooren wij do aria „O mein Palermo", uit „Die Sizilianisclic Vesper", van Vcrdi cn do groote aria van Philippe „Sic hat mich liio gelicht", uit do Don Carlos van denzoifden componist. Ilct program, (lat met zijn veelzijdigheid voor elkeen iets wil brengen, wordt besloten met bot terzet uit de, Rosonknyaiicr van Richard Strauss, gezongen door Tyche Tur'ilaki, Hilde gard Jaehiïöw on Jcajictlo Wouzol. Bovendien zal. nog Heinz Rolwes, de eerste concert meester van liet Duitsche theater, die lot dus ver als lecraar aan het conservatorium te Keu len* Werkzaam. Was, do Capriccio voor viool en orkest van Pagamni 'spelen. De politieke correspondent von de Daily Ex press meldt," aldus berichten' uit Londen, dat in den eerstvolgcnden tijd verwacht moet worden, dat de rantsoenccringsmaatrcgelen voor de be volking .zullen worden' verscherpt, o.m, op het gebied varide' textiel. Ook zullen 'waarschijn lijk alle importcii van levensmiddelen zoo goed mis geheel: stop' gezet worden,

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 1