N^m'niuacmfuE STADSNIEUWS SLOCPOBJECTEN Laatste üieuws Volgende week 1/2 kg aardappelen atfj Zaterdag 20 Juni 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Op bon 32 A „Robert en Bertram op ski's „Groot alarm" Zondagsdienst Agenda Burgerlijke stand De prijs van gedistilleerd in café's en restaurants Godsdienstige samenkomsten op Zondag KOOPT N.V. Metaalharde! §V§AMS$m V. ASCEN V o e t b a 1. mm. De Nederlandsehe Pijnstiller* SCiSIïSt «sn WeÊ®ï8£€l3Sp üennerigta nieuws OVERZICHT Een wedstrijd rechtstreeks om het landskampioenschap „Klaasje Zevenster" Concerten jn Lommerijk Dief deed aangifte van „valsche beschuldiging" Veesmokkelaars betrapt Invalide oplichter aangehouden Kerk en Sein©©! Hand®! en Bedrijf De „Flora" tot zinken gebracht Ook Durban verduisterd De besprekingen te Washington De moeilijkheden in de Engelsche kolenindustrie De tinproductie op Banka hervat Opnieuw sabatoge in Zuid-Afrika Zwitsers in Amerika opgeroepen Boeroe en Sanana-eilanden door Japan bezet Slijterij ©rs WifnSTaraeJel 'T VINKJE" Staphorst gaat in Zwolle op koopjes uit Verloren en gevonden De sccrctaris-gencraal vaa landbouw ca visschcrij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 21 t,m. 27 Juni a.s. elk der met „aardappelen 32A" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van Jj K.G. aardap pelen. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat op lieden, Zaterdag 20 Juni, geen aardappelen op deze bonnen mogen worden afgeleverd. De met „aardappelen 32B" gemerkte bon nen sullen niet worden aangewezen ter ver krijging van aardappelen en kunnen derhal ve vernietigd worden. Voorts geeft met ingang van 21 Juni a.s» de met „een rantsoen aardappelen" gemerk te bon recht op het koopen van 1 K.G. aardappelen. Monopole. Op een feest van de ijsdub ivint de jeug dige, schatrijke Hel la Hartvvich een paar ski's, waarmee zij evenwel niets weet aan te vangen, om de eenvoudige reden, dat zij een in woelde grootgebracht meisje is, dat een afkeer van alle inspanning, dus van sport heeft, llaar verloofde Ilarry ergeit zich buitengewoon aan die onsportieve houding en de kwestie niet de ski's doet voor hem de deur dicht: Hij zegt haar eens flink de waarheid. Hnlia heeft ech ter nog een andere karaktertrek, zij is koppig en nu zij zich in het hoofd gezet heeft, dat zij Harry van het tegendeel van zijn mec-ning zal overtuigen, zet zij ook door. Zij trekt naar een wintersportoord, waar zij in de han den valt van de Robert en de Bertram, waarover do titel spreekt. Dit gaat overigens zeer ve-do lievend in zijn werk, want de twee kameraden zijn door en door vriendelijke jongens, die wel een - onafzienbare rij baldadigheden uithalen, maar waarin twee goede harten kloppen. Vooral voor Hella kloppen die harten snel en de vrienden bieden hun diensten als ski-leeraar aan, met het resultaat, dat Hella inderdaad op do ski's iets gaat presteeren. Zooveel zelfs, dat zij in enkele groote wedstrijden haar ver loofde verslaat. Natuurlijk eindigt deze vroolijke film met een trouwpartij in het stralende sneeuwland schap, maar wie de gelukkige echtgenoot is, zullen wij niet verklappen. Passage theater. In „Groot alarm" komen voor een keer eens zeer „gewone menschen" aan bod. Zoo'n wacht meester bij de brandweer als Richard Haller (Ernst von Klipstem) is geen man van bi zonder formaat en hij kan niet geuren met zijn mannelijke schoonheid, noch met bepaalde voor treffelijke kwaliteiten. Hij is een plichtsgetrouw beambte, verdient op normale manier zijn kostje, is verloofd met Hilde Meindl- (Heli Finken- zdler), typiste op een chemische fabriek, krijgt ruzie met Hilde en gaat van baloorigheid met Carla uit, een danseresje uit een kermistent, hijgt berouw, maakt het weer goed met zijn ver loofde, komt tenslotte in moeilijkheden als er in de chemische fabriek verdachte dingen gebeu ren, maar het einde brengt daarvan de oplos sing en het zou geen gcede f:lm zijn, als er niet een fiksche brand ontstond, die Richard 3n de gelegenheid stelde zijn krachten als brand weerman te ioonen. Het danseresje is al even zeer een voorbeeld van een normaal mensch, een danseresje zooals er tientallen zijn, met een "Warmkloppend hartje en een groot liefdesver driet. Deze Caria Valmeda wordt gespeeld door Charlotte Dalys. De „schurk" in dit verhaal is ook geen prototype: Albert Lippert vervult deze rol. De eenige figuur, welke even buiten dit kader valt, is de typiste, van wie Heli Finken- zeiier meer een fihnactrice dan een hard voor haar brood werkend meisje heeft gemaakt. Dokters, Morgen nemen de volgende geneeskundigen den dienst waar: De Leeuw, Westvest 12; De Maeyer, Burgemeester Knappertlaan 30; mevr. DuysterJamin, Burgemeester Knappertlaan 156 en Ris, Tuinlaan 92. I Apotheken. Morgen is geopend de apotheek van de firma Gouka, Hoogstraat 29, die ook de vol gende week den nachtdienst waarneemt. SCHIEDAM. Passage theater, 2.15 en 7.30 uur. Groot alarm (18 jaar; Zaterdag en Zondag 2.15, 4.15 en 8 uur). Monopole theater, 2.15 en 7.30 uur. Robert en Bertram op ski's. (Zaterdag 215, 7 en 9 uur; Zondag 1, 3, 5, 7 en 9 our). Heden e.v.d Polyantha geopend van 10 nut van. tot zonsondergang. Zondag, 2 uur. kinderfeest; kinderkoor en poppenkast. Heden en morgen Stedelijk Museum, 10—5 uur. Schilderijententoonstelling. A. v. d. Zee, Heden tot en met 21 Juni. Stedelijk Museum, 105 uur. Schilderijententoonstelling A v. d. Zee. 21 Juni. Musis Sacrum-; 105 uur, Pluimvee- en konijnentent. j,Nieuw Leven". ROTTERDAM. Heden Arena, 2.15 en 7.30 uur, Gezelschip Cruys Voorberg!) en Guus Ostor: Klaasje Zevenster. (Zondag 2, 4.30 en 7.30 uur). BIOSCOPEN. Capitol, doorl. van 1.30 n. af. Circusgasten. (Zondag 2, 4.15 en 8.45 uur). Luxor; 1.30, 3.30, 7.45 uur. De eed van Ste- phan Rakilin. (18 jaar; Zondag doorl. van 2 uur af). Prinses, 2.15 en half 8. Onder valsche verden king (14 jaar; Zaterdag en Woensdag 2.15, 4.30 en 7.30, Zondag 1, 3, 5 en 7,30 uur). Geboren: 18 Juni. Cornells, z. van P. A. Ad miraal en A. E. Vrijenhoek, Oosterstraat 14. -- Anton Marinus, z. van A. M. v. d. Linden en B. H. M. Jönsthövel, Nassaulaan 75. 19 Juni. Hendrik, z. van H. van Dijk en J. Verbiest, IJsselmondestraat 45. Overleden: 17 Juni, J. W. Poldermans, 44 jaar, Dr. Koletsiraat 1. 18 Juni. J. Polderman, 70 jaar, Tuinkan 58. Op 22 December 1941 weid een bepaling van kracht, volgens welke in café's cn restaurants de prijs van gedistilleerd per glas met een zeker bedrag mocht worden verhoogd. Voor jonge jenever was dit in de meeste gevallen 5 cent boven den prijs van 9 Mei 1940, voor oude jenever en andere met name genoemde sterk- alcoholische dranken nog eens 5 cent boven den aldus berekenden prijs van jongen jenever. Thans is in de Staatscourant bekend gemaakt, dat ten aanzien van zwak-alcoholiscbe dranken een overeenkomstige maatregel is getroffen. Voor een glas van 40 gram mag thans in café's en restaurants ten hoogste 5 cent meer worden berekend dan op 9 Mei 194C het geval was of zou zijn geweest, zoodat de prijs hiervan in de meeste gevallen nu weer gelijk geworden is aan dien van jonge jenever. Kerkconcert van Orpheus, Blijkens een nicdcdeoling van den voorzitter van Orpheus in het orgaan dezor vereenigmg, is van kerkmeesters der Nel. Ilerv. kerk een gunstige beschikking ontvangen op hot verzoek in do Grooto kerk te mogen concerteeren. Hiermede wordt een oude Orpheus traditie in eero heisteid. Ned. Pro t. Rond, Kerk Westvest, half 11 ds. E. D. Spelberg, Hilversum. Ned. flery. Kerk, Groote Kerk: 10 uur: ds. De Bel; 5 uur: ds, J. Roodcuburg, Voor burg. Jeugddienst. Nieuwe kerk, 10 unr: dr. Swait; 5 uur: ds. Bokma. Westetkerk, 10 uur: ds. Van Rhijn, Vlo,ar dingen. Wijklokaal Gorzen, Jeugdkerk, 10 uur, de heer M, Lührmann. Gebouw Gorzen, 10 uur Kindersamenkomst, mej. L. Zwagers, Kethel, 10 uur: ds. C. Bruut, Delfshaven; 7 uur: ds. M. Groenenberg, Vlaardingen. Geref. Kerk. üosterkerk: 10 u. en 5 uur: dienst. Plantagekerk: 10 u. en 5 uur: dienst. Kerk Burgemeester Knappertlaan, hoek Ju liana van Stolbergstraat, 10 en 5 uur dienst. Evang. Luth. gemeente, kerk Lange Nieuvvstraat, 10 uur: da. L. C. Dufour, Win schoten. Oud Kalh. gemeente, berk Dam 28. 10 uur: pastoor Bakker. Cbr Gerei. Kerk, kerk Warande, hoek Burgemeester Knappertlaan, 10 en 5 uur: ds. Zwier; Woensdagavond 8 uur: ds. Zwier. Oud Geret. Gemeente, Lange Haven 97, 10 en uur: ds. Roos. Ned. H e r v. Evangelisatie, Lange Haven 73, 10 uur: ds. W. Bieshaar, Den Haag; 5 uur: ds. G. Alers, Dordrecht. Leger des Heils, Lange Haven 27, Heden 7 uur n.m. Bidstond; Zondag 10 uur: Heiligingsdienst; 7 uur: Verlossingspredika tie; Dinsdag half S: Besloten bijeenkomst voor leilen; Woensdag half 8: Verlossingsdienst, ge leid door jeugdwerbets; Donderdag 2 30 uur: Gezinsbond. J e r u 1, Gebouw Harmonie, Nienwstraat 22 10 uur Samenkomst. Spreker de heer Th. van Egmoud, Rotterdam. Herst. Apost gemeente, Stadhoudorslaan 26, half 10 en 4 uur dienst; Donderdag 8 uur dienst Kerk van JezuB Christus van de Heiligen der laatste dagen, Warande 207, baif 11 Zondagsschool; 5 u. dienst. VLAARDINGEN - TEL. 60S EN ROTTERDAM 68235 'n/M „De tijd van kwaaltjes, van pijntjes hier en pijntjes daar, is voorbij, daar doen we niet meer aan. Sedert AKKER TJES al die kwaaltjes op de gemakkelijkste manier uit den weg- .ruimen. Kiespijn, tandpijn, hoofdpijn, piju in den rug en in de lendenen en die periodieke kwaaltjes waar wij vroeger onder zaten te zuch ten, beteekenen in dezen tijd niets meer, want AKKER TJES nemen die pijnen weg". De belangrijkste voelbahvedslrjd van bot gan- sclie seizoen staat morgen te gebeuren. Op het A.B.O.-terrein in het Zuiderpark in Den Haag, zullen A.DO. en hot Apeldoornsche A.G.O.V.V. strijden met het kampioenschap van Nederland als inzet. Men kent de situatie: A.D.O. en A.G. Q.V.V. staan volkomen gelijk cn spelen morgen hun iaatsten wedstrijd. Bij een geljk spel komt Eindhoven nog aan bod, want zoo als men «eet, zijn de Eindhovenaren uitgespeeld en bezitten zij een punt racer dan de twee clubs, die morgen spelen. Weinig had men dezo ideale ontknooping van do kampïoenscompeliiio kunnen vermoeden, toen Eindhoven zoo razend snel van start ging en de westelijke kampioenen zoo hevig teleur stelden. Van A.G.O.V.V. verwachte men weinig en ook Ileerenveen leek inch niet voor het kampioenschap in de wieg gelegd. Zoodat het vrij zeker geacht mocht worden, dat Eindhoven kampioen zou worden, Hoe anders ontwikkelde alles zich! Eindho ven verloor dit is wel het meest ver rassende van deze competitie - beide malen van A.G.O.V.V. en A.D.O. herstelde zich kranig, waardoor thans de bovengeschetste situatie is ontstaan. Van den afloop van den wedstrijd^an mor gen valt uiteraard niets te voorspellen, maar op papier zou men A.D.O, de beste kan sen geven. Afwachten is hier echter het eenige en dat doen we met spanning! Martinit speelt de voer haar onbelangrijken wedstrijd tegen Fluks. Voor de Dordtenaren staat evenwel veel op spel. Winnen zij, dan ko men zrj met Coal en Fortuna gelijk. Deze beide laalsten spelen reeds een beslissingswed strijd op het R.F.C.-terrein. Kegelen, Rondgang Schied. Kcgelcoiniié. De rondgang van het Scliiedamsch Kegel comité wordt morgen voortgezet op de banen van Corner House. Aan don rondgang zijn verbonden personeele wedstrijden en een vnjo baan voor dames en hoeren. Gezelschap Cruys Voorbergh cn CJiifts Osleu In Arena. Mocht de geschiedenis \an Klaasje Zevenster stof opwerpen In de index-daad stoffige sferen van do negentiende eeuw, tegenwoordig zal niemand door de lotgevallen van bet hartver- teederend reino Klaasje nog, op welke wijze dan ook, geschokt worden. Eenvoudig omdat wij zijn uitgegroeid boven de romantische dramat ek, die genoeg had aan menschen, die in hun geheel in de plaats treden van absolute be grippen als trouw, verdorvenheid, kuischlieid enzoovoort. Zulke menschen kunnen voor ons geen levensproblemen moer behandelen. Aan den anderen kant behoeft dit geenszins een reden (e zijn om de negentiende ceuwscho romantiek niet met genoegen te ondervinden, zoowel in het boek als op het tooneel. Meer toch echter o-n het spet zal do tooneol- liefl.ebber een bezoek, aan „'Klaasje Zevenster" waardig keuren dan om do romantische sfeer te ondergaan. Goed spel is er volop en dan deeton wij welhaast voornamelijk op Cruys Voorbergh, die do rol van vadertje Galjart had, de meest ge voelige van de zeven pleegvaders van Klaasje, die door zijn spontaniteit een lielreurenSwaax- dige figuur wordt. Cruvs Voorbergh s'angt er in van de/.en Frodertk Galjart den ecnigon werkelij ker) mensch in 't stuk te maken, hetgeen Ixecl wat zeggen wil. Hot hoogtepunt van zijn spel lag voor ons in zijn sjofele verschijning als de man, die van het leven, zware klappen heeft ontvangen en daarvan verhaalt tegenover vrien den onder wie hij* als' student een belangrijke plaats innam. Van Ank van der Moor kan gezegd worden, dat zij van Klaasje Zevenster Volledig maakte wat Van Lennep in die figuur gelegd heeft, maar meer ook nieL Matthieu v. Eysden is van Evlar, do 'ware aristocraat en ook Vim Sonneveld, Piel te Nuyl en Guus Oster ver-lillen goede romantische rollen resp. van den drager van eeri ongdhikkige lietde voor Klaasje, den brommenden oud-lndiseliman Flinek en den onbelrouwbaren ;,edel"-man Tilbury. A. Kleijwegh De Gemeentelijke Qrkestschooi Rotterdam, di rigent S. Pieter IJaikes Detgman, zal op de Zondagen '2L en 28 Juni en 12 Juli in den tuin van „Lommerrijk" to Hillegersberg, een dristal concerten geven. Het programma van a.s. Zondag vermeldt: Ouverture Rosamunde van Schubert, de Symphonic A dnr op. 92 van Beethoven, Suite l'Arlésienne van Bizet en Brrtletmuziek uit Faust van Gaunod. Op 28 Juni wordt uitgevoerd: de ouverture uit de Freischütz van. Weber, Symphonic Ddur op. 73 van Brahms, de Peer Gynt Suite van Grieg en de Ouverture Wilhelm Tell van Ros sini. Voor 12 Juli is het volgende programma samengesteld: Ouverture Leonore 3 van Beet hoven, Symphonic D-dur (Londoner) van Haydn, Symphonic d-moil op. 120 van Schumann en Les préludes van Liszt. Tentoonstelling van schilderijen bo- trefiVmle de .scheepvaart. In liet maritieme museum „Prins Hendrik", Willemskade 25, Rottendam, is een tentoonstel ling van schilderijen; - van de hand van den heer H. Fleurbaay te Schiedam georganiseerd. De c-zpo?itie bevat riviergezichten, oa. ge zicht van Sch.ednm, haven en zeegezichten. Een 22-jarigo jongeman to Bussum hoeft Donderdag een ivol zeer brutaal staakje uit gehaald. Een werknemer miste dezer dagen zijn por tefeuille, waarin zich een bedrag van dertig gulden bevond, benovens dislnbulicebschciden cn voor hem wanrdevollo papieren. Hij had de portefeuille in de binnenzak van zijn jas gedaan, wclko in oen schaurtjo van bet bedrijf was opgehangen. Hij verdacht oen zijner mede arbeiders van don diefstal en deelde dit den meesterknecht mee. Om den verdachte een bo- kenlcnis to ontlokken zei do meesterknecht tot den verdachte, dat hij liet persoonsbewijs moest teruggen ca dat hij weggenomen luid. De ver dachte wond zich hov'ig op oa deelde mee, dat hij bij do politie een aanlacht wogons valsche beschuldiging van diefstal zou indienen. En inderdaad, terwijl de gedupeerde bij do polite aangifte deed van den diefstal, kwam de ver dachte binnenstappen en diende verontwaardigd ecu klacht in tegen don meesterknecht. Hij werd danig aan den tanJ gevoeld en het eind van liet liedjo was, dat lij bekende do portefeuille gestolen te hebben. Geld en roo- icerskaart had liij er uit genomen en do porte feuille met persoonsbewijs en andere waarde vol lo pnpieren verzwaard mot oen bloempot in bet water geworpen. Do politie hoeft de portefeuille met pap'oren welen op to halen. Controleurs in algemeenen dienst hebben deze weck op een nacht het succes gehad, dat zij smokkelaars van vee op heeb-rdaad hebben betrapt, toen zij bezig waren vijf koeien met do pont aan bet Kalerveor bij Zwolle, naar de Geldersche zijde to brengen. liet was bekend, dat er reeds eerder transporten vee naar de omgeving van Wezep waren gebracht, waar de koeien waren geslacht en hot vleescb in den clandestienen handel was gebracht. Des nachts zou er weer een dergelijk tran's- porl geschieden. De controle-amblenaien stel den zich verdekt op en van hun hinderlaag uit constateerden zij, dat vijf jonge koeien die van de Steenvvijker markt waren aange voerd, in een stal bij liet Katerveer werden ondergebracht. Toen de laatste pont, om goed half twaalf, zijn lading had afgezet, kwam een der veerknechts do smokkelaars waarschu wen, dat ze over konden varen. Nauwelijks wa ren do koeien echter op do pont geleid, of do controleurs kwamen voor den dag en na men hot vee in beslag, terwijl ze proces verbaal opmaakton tegen de geleiders entegen de veeikneclits, die hun medewerking verleen den bij do overvaart. Het gehcelo complot, waarbij naar schatting vijftien personen zijn betrokken, zit thans in den val. Hat onder zoek is nog gaande. De koeien zijn in be slag genomen. 1 Een inspecteur van hot Aïiihemsche politic- coips reed dezer dagen mot don trein van Utrecht naar Arnhem. Sthuintegenover hem zat een jongeman met een hout heen, wiens borst getooid was met een opzichtig onderscheidmgs- teeken, terwijl hij een knoop van liet mari niers imifo'rm van bot voormalige Nederlandsehe leger in zijn knoopsgat droeg. Deze jongeman vertelde zijn medereizigers, dat hij oorlogs invalide was en door ean granaatscherf ernstig was gewond. Hij verhaalde van do door hem verrichte heldendaden aan boord van oorlogs schepen en m den strijd op hel land gedurende do dagen, dat Nederland in ooriog was. Dooi de slechte zorgen van de Nederlandsehe re- geering hij ontving maar f3.50 pension was hij nu gedwongen van de liefdadigheid te leven. liet verhaal maakte op verschillende reizigers diepen indruk en al spoedig kreeg brj van een hunner een pakje sigaretien. Eenige bizonderheden in dit verhaal warende inspecteur echter wat onwaarsciiijniijk voor gekomen, terwijl de oudslrijdcr ook 8 kg. sui ker clandestien vervoerde; omdat, zoo beweerde hij, men oorlogsgevvonden toch nooit aanhield. De inspecteur vond echter wel aanleiding wal dieper op "smatis verhaal in te gaan en bracht hem na aankomst van den trein over ndar het hoofdbureau van politie te Arnhem. De onder scheiding bleek inrn'dde'.s al van 's mans borst naar zijn vestjeszak verhuisd te zijn; terwijl bleek, dat do man nooit in militairen dienst was geweest, maar dezo verhalen vertelde orn medelijden op te wekken. Verder bleek, dat hij o.a .in Rotterdam: met zijn verhalen reeds men schen bad opgelicht en daarom vervolgd werd. Do op hem gevonden suiker werd in beslag genomen. Bij fouiileering werd een door hem zelf opgemaakte verklaring bij hem gevonden, waarin slond, dat do man, de 31-jamg'e L. V., wonende te Arnhem als oorlogsinvalide bekend staat, zoodat vermoed wordt, dat hij zich ook in Arnlwm aan dergelijke praciijben heeft schul dig gemaakt. De Paus moet eenige dagen rust nemen. De Oiservatore Romano meldt, dat de Paus deze week eenige dagen rust heeft moeten nemen wegens een lichte aandoening van de luchtpijpen. Zijn toestand wordt echter steeds beter en behoeft in het geheel geen bezorgd heid lo wekken. Lissabon, 20 Juni. (A.N.P.). Uit Bogota wordt gemeld; dat het Nederlandsehe koopvaardijschip „Flora", groot 1400 b'.r.t., dat in Engelsche Amerikaanschen dienst voor, ten Noord-Oosten van Rio Haclia in Columbia, door twee Duilsoho duikbooten tot zinken is gebracht. Eenige weken geleden is ook roods het tot zinkon brengen van do „Flora" gemeld. Dit uit Zuid-Amerikaansche bron afkomstige bericht, berustte dus vermoedelijk op eeri verwisseling mot een ander schip. De „Times" meldt, dat Durban in Zuid-Afrika thans iederen nacht geheel verduisterd is, even als het gebied om de stad tot een afstand van 2G mijl. De Londensche bladen gelooven, dat het tweede front" het eerste punt van bespreking tusscheu Roosevelt en Churchill zal vormen en dat natuurlijk ook het schcepvaartprobleem aan een nauwgezette bestudeering moet worden on derworpen. De „Evening News" schrijft, dat on getwijfeld ook het gevaar, waardoor het „Mid den Oosten" bedreigd wordt, bij de besprekingen ern belangrijke plaats zal innemen. In de eerste plaats zal men nagaan, welke versterkingen het „Midden-Oosten" moet ontvangen. De loongoschiilon in de Engelsche kolen- industrie gaan hun oplossing tegemoet. Do commissie van onderzoek heeft in haar rap- port de eischen van do mijnwerkers in begin sel ingewilligd. Hot betreft ecu bedrag van ongeveer 40 miliioen pond per jaar. Hoc ernstig de toestand in de Engcisclio kolenindustrio is, is o a. opnieuw uiteengezet door don nieuwen minister voor de brand stoffen, Lloyd George Jr. Ilij zeide, dat do productie met de stijgende behoeften van bijna alle takken van industrie geen gelijken tred heeft kunnen houden, zoodat uiterste zuinig heid gehelen en lantsoeneering van steenkool niet uitgestoten is. De tinindustrie op Banka, welk eiland on geveer 25 pet. van do wereldproductie voet zijn, rekening noemt, is, naar do B.B Z. meldt, door de Japanners wederom in vol bedrijf genomen. De eerste tintransporten zijn reeds naar Japan gebracht en ondor de Japanscba industrieën verdeeld. „Exchange Telegraph" meldt uit Kaapstad talrijke daden van sabotage in Zuid-Afrika, o.a. is in Bloemfontein brand geslicht in het gebouw van do rechtbank en in verscheidene huizenblokken. De Zwitsersche bladen molden, dat den laat- sten tijd talrijke in Amerika wonende Zwit sers een mobilisaliebevel hebben ontvangen tot inlijving bij het Amorikaanselio leger. Naar aan leiding daarvan heeft Zwitserland hiertegen diplomatieke stappen in Washington gedaan. Naar eerst thans bekend wordt, hebben do Japanners op 24 Mei de Boeroe' en Sanana- eilanden bezet. Daarmee zijn do Molukken, die strategisch van belang zijn door hun ligging ten noorden van Australië, geheel in Japan- sclio honden gekomen. De Japanners ontmoet ten geen tegenstand. Brutale streek. Een meisje, dat op den weg van Boekei naur Venhorst fietste, ontmoette halverwege", twee jongens op oen tandem, die verklaarden controleurs van den C.C.C.D. te zijn en haar boodscbappentasch le moeten inspectocren. Het meisje, dat juist gewinkeld had en haar heeio tasch vol had mot boodschappen; die zij vol komen rcch'matig op bonnen had gekocht; was zoo geimjxmeerd door de jongelui; dat zrj on middellijk aan hot verzoek voldeed. De jonge lui namen daarop do gehcele tasch met inhoud „in beslag"., waarop zij verdwenen. De vader van hel meisje stelde zich na haar thuisikomst onmiddellijk in verbinding met de politie, die erin slaagde de pseiido-controleuns, die af komstig waren uit Wamel; reeds eenige uren later to a'rrestceren. HOOGSJRAAT 51 TELEF. 68546 BEIjERLANDSCHESTR 1 TELEF. 67885 SINGEL 103 TELEF. 67641 MARtASTRAAT 54 Weslerlce, 19 Juni. Roode aalbessen f 0.90 per kg., aardbeien f0.45 per kg., dubbele boonen fO.60 per kg., groote boonen f 0.20 per kg., spinazie 17.20 9 per 100 kg„ sla I fl.502 per 100 kg., peen f 9 6012 per 100 bos, peterselie f 4.50 per 100 bos, rhabarber f 5.607 per 100 kg., selderij f 3.50 per 100 bos, bloemkool I £014 —0.1 per stuk, bloemkool II £5.6011.20 per 100 stuks, perziken 1 f0.180.30 per stuk, perziken 2 0.075 per stuk, komkommers AA f 16 per 100 stuks, komkommers A f 13 per 100 stuks, komkommers B f 10 per 100 stuks, komkommers C £6.50 per 100 stuks, stoof- sla £0.07 per kg., tomaten A fO.43 per kg., tomaten B £0.4 per kg., tomaten bonken honken f0.32 per kg., afwijkende raapstelen f 7.20 per 100 kg. Faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. Uitgesproken: 10 Juni. H. Landman, kapper, wonende Bent- huizerstraat 108, zaak doende Bergweg 256 te Rotterdam, R.c. mr. -G.K. W. Kymmel. Cur. mr. J. Elshout, Van Volienhovenstraat 19, Rot terdam. Het is wel meer gebeurd, dat de Staphorsicr kleederdracht het beeld van de Zvvolsche markt behecrschte, maar op de wijze als gisteren, is geschied toch nog niet. In den loop van de atgeloopen week was het ia Staphorst bekend geworden, dat in een zaak te Zwolle, stoffen zouden wonden verkocht; waarvan de typische Staphorsicr Weeding wordt vervaardigd, die in beslag waren genomen, wegens prijsopdrijving. Op dat bericht is heel Staphorst gisteren uit- geloopon. Do eersten waren Donderdagavond at in do stad, waar zij ergens hebben overnacht, Maar do groote uittocht begon toch gister ochtend om vier uur. Met hoele groepen tege lijk kwamen do Slaphorslers bij het krieken van den dag in Zwolle aan on zoo kon hot gebeuren; dat er zich om vijf uur al een rij voor do bewuste zaak had gevormd van eenige honderden meters lengte; die aangroeide naar mate de ochtend vorderde. De politie was er al vroeg bij en schaarde de kooplustigen in hot gelid en vervolgens tot een rij, welke wat haar lengo aangaat, zeker een derde gedeelte besloeg van het trottoir van de toch respectabel lange hoofdstraat dar Overijsselscho hoofdstad. Des middags zal do achterhoede; blijkbaar niet lan ger bij machte om zich op do been te-houden, op de stoep, hot had or echter den schijn van. dal allen een beurt zouden kunnen krrjgen. De volgende in het tijdvak van 13 t.rs, 19 ,uni 1942 gevonden voorwerpen, zijn op w.trk- dagen tuschen 1 en 2 uur aan het politiebu reau terug te bekomen: Diverse sleutels, ceintuurs» handschoenen en wanten, portem. mei inhoud, baddoek met zwem pak, sok, ledige portem,, fabrlekspenning, ji}- wieltasch met inhoud, zakalbum met foto's, ro zenkrans in doos, roode kinderportem., kinder klompsdhoen, rozenkrans in étui, grijs boord, persoonsbewijs, rekenboekje en 2 schriften. Bij vinders Bonnon contralc keuken, J. Ycth, Hoofdstraat 205; bankbiljet, C. F. A. Alberts, Nieuws Maasstraat 95; ceintuur, J. do Waard, Eèl- sonstraat 33; hamer, J. v. d. Hoek, Graaf Florisslraat 73; portemonnaie met inhoud, D. Sanders, Lange Haven 9; heerenpolshorloge, D. van Waarden, v. Leeuweuhoeckslraat 17b; bro che(vermoedelijk zilver), J. Palm, Frans Hals plein 7b; bruin kindcrschontje, J. Vecrlindon, Vondeliaan 47b; kmderportcmonnaio met in houd, J. Hoefman, Damlaan 23; een paar dames- en een paar kinderkousen, H J. do Veld, Doelhofjo 19; glacé danieshandschoea (donker blauw), H. Bittor, Oosterstraat 77; bruino broodzak, C. van Leeuwen, den Bommel- sehestraat 28; rozenkrans in étui, C. Steron- burg, v. Leeuwenliocckstraat 17. Dames jwrtemonnaio mot gaspcnningwi en sleutel. H .Stekolenburg, Goedkoops Winkel, Ru- benslaan 71; paar blauwe darnos handschoe.ien; J. T. Batenburg; Jan van Avennesstraat 39b; 5 pakjes smeerop voor broodbelcgging en een zilveren rozenkrans, T. Groenhorst,. Hollevoet- schestraat'Sb; portefeuille met inlioud, J. Snel den; Boerliavelaan 104; bruin lederen school- lasch mot inhoud; A. Teenls, Snelliussingel 42b; vlocschbonnon; M. J. van Geloven, Aieï- dastraat 44c; ruitensnijder; J. v. d. Spek, Ja cob van Leüiiepslraal 26a. Indien een gevonden voorvvetrp door den eigenaar bij een vinder wordt afgehaald, wordt medcJeeling verzocht aan liet politiebureau; telefoon 69333.

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2