a it m STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Stedelijk Museum Complot van fietsen dieven ontmaskerd Vliegtuigverliezen in het Oosten: 100 tegen 5 Mandei en Bedrijf Laval roept de Fransche arbeiders op Dinsdag 23 Juni 1942 SCHIEDAMSCHE COURANT Pag. 2 Expositie v. d. Zee geslaagd; de taak van het streekmuseum Orpheus gaat weer in de Groote Kerk zingen GemangcS ÉNSieiswsr. Zangconcert in de Luthersche kerk Afleveringsverbod sluitkoolzaad Trein vernielde vrachtauto volkomen Jongdierendag „Nieuw Leven" Diefstallen Gestolen karretjes werden in Gelderland geplaatst in distributie- Titdekt Doodelijk ongeluk „Grossierderij" bonnen v'V'vVermist Burgerlijke stand Agendo Emden gebombardeerd Zij zullen in Duitschland goede ontvangst vinden Luchtaanval op Southampton De as-troepen aan de Egyptische grens Japansche duikbooten aan de Canadeesche kust Haveninstallaties van Tobroek zijn onbeschadigd Gaat Churchiil naar Stalin? Japansche aanvallen op Port Darwin BINNENLAND Betaling achterstallige N.V.V.-contributies BE5LIKS Gisteren is (le tentoonstelling van schuier werken van den kunstschilder A. van der Zee, die gedurende eenige weken in het Stedelijk Museum is gehouden, gesloten. De tentoonstel ling is zeer druk bezocht en er is een be hoorlijk percentage verkoeld. In totaal hebben achttien doeken tijdens de expositie een an deren eigenaar gevonden. liet Stedelijk Museum geeft door het hen den van periodieke tentoonstellingen blijk de voorlichtende taak van het museum in liet algemeen en het streekmuseum in het bi- zomler goed begrepen te hebben. Over do juiste bcteekenis en taak van het streekmuseum zijn in een artikel in het jongste nummer van „Do Schouw", - het orgaan van de .Nederland- scho Kultuurkamer, belangwekkende dingen ge zegd. Hel artikel brengt wel niet zoo zeer nieu we denkbeelden naar voren, maar de hel dere wijze waarop de essenlieelo richtlijnen van het streekmuseum in beknopten vorm ge formuleerd zijn, verdient allen aandacht. Wij lalen hier enkele gedeelten uit het artikel volgen: De conserveerende taak „Datgene, wat waarde heeft voor de oudheid kunde. geschiedenis, geologie, fauna, tlora, volks kunde, kortom voor do heemkunde eener streek, behoort zoo goed mogelijk verzameld en be waard te worden. Do aangewezen plaats daar voor is het museum.... „Op verkoopingen zoowel als op bocreitzolders, op de Zaterdagsche markt in de naburige stad zoowel als in de natuur, overal is wel wat te vinden- voor het museum. En datgene, wat niet tot de draagbare have behoort, een oude boerderij, con zandverstuiving en dergelijke dingen, moet in foto worden vastgelegd en dan bijv. in diapositief eveneens in de verza meling opgenomen worden. Tegelijk met deze verzamelende taak wordt de bewaring actueel. Zijn de houten voorwerpen tegen uitdrogen hestand? Is het oude tin niet door ziekte aangetast? Hoe bewaar ik mijn negatieven der gemaakte foto's? Zijn er voldoende kasten en laden, om alles ordelijk, te bergen? ltoe leg ik een inventaris aan? Zijn alle vindplaatsen en oudo namen van boerderijen en akkers en perceelen zorgvuldig aangetcekcud op een groole kaart der omgeving?.... ï.Dan is er nog een derde taak voor bel streek museum. Deze beslaat uit bet kennis nemen van al datgene, wat door anderen, particulieren in de o-mgeving is verzameld, 'bet kweekeu vair de beste relaties met deze verzamelaars, eu zoo mogelijk het invenlariseeren der door hen bijeengebrachte schallen, liet uiteindelijk doel van een streekmuseum moet zijn, in alle opzich ten de vraagbaak, het deskundige centrum eener geheele streek to zijn, alles te weten en alles la kennen. Zijn er andere musea, rijks en provinciale instellingen, die zaken van be- Jarenlang placht do koorvereeuiging „Or- phe.us" in de Ked. Herv. Kerk concerten to geven. Eenige jaren geloden kwam aan deze traditie door omstandigheden een einde, het geen door velen in eu om do stad zeer be treurd werd. Thans echter blijkt, dat de kerk meesters aan het koor weer toestemming heb ben verleend, zoodat het zijn concerten in de Grooto Kerk kan hervatten. A.S. Dinsdag zal in do Lutlierscho kerk een zangconcert gegeven worden, waaraan mee werken do Chr. Gem. Zangvcreemging -j.Uns Koor" uit Oversehie, hot Lutherseh Kerkkoor „Stirsmn Corila", beide onder leiding van den lieer A. D. C. Kok, inej. Dick Jansen, sopraan, mevr. 11. WernerStout, all, de lieer C. van Wingerden; bas ca de heer A. D. C. Kok, orgel. Uitgevoerd zal o.a. worden cou orgelconcert van Handel' (no. 4) en Toccata en fuga in I) moll (IV no. 4) van Bach. In de Staatscourant van 22 Juni 1942 is af gekondigd een aflcveringsverbod voor sluit koolzaad. Behalve het zich bij de telers bevin dende zaad voor eigen teelt van sluitkool, be stemd voor de consumptie, moet alle sluitkool zaad, zoowel bij de telers als bij de handelaren ter beschikking van de groenten- en f rui [centrale worden gehouden. Twee dooden Gistermiddag omstreeks twee uur is op een onbewaakten overweg aan den Slachtliuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door ceu elcctrischcn trein, die uit do richting Iloek van- Holland kwam, gegrepen. In de auto bevonden zich do -ll-jarige J. B. van hier en de 28-jarige J. W. L. uit Rotterdam. Beide personen werden op slag gedood. Do vracht auto werd volkomen vernield. Pluimvee-, konijnen tentoonstellingen e.d. aan toestemming onderhevig. De Raad van Beheer cn Toezicht op het ge bied van pluimvee-, vogel-, konijnen-, cavia-, pelsdieren- en kattenteelt. aan wien de reorgani satie is opgedragen van den klcindicrteelt in Ne derland maakt aan de op dit gebied erkende, in den lande bestaande vereenigingen bekend, dat het van belang is, dat geen tentoonstellingen, vergaderingen, enz. meer worden gehouden zon-, der dat hiervoor toestemming is verleend door dezen raad. Maatregelen zijn getroffen dat geen verga deringen, tentoonstellingen, enz. meer worden toegestaan, zonder dat daarover vooraf advies lang uit de streek bezitten, dan wordt zooveel, is ingewonnen bij genoemden Raad van Beheer, mogelijk gezorgd, dat dezo in origineel, afg'etsel of afbeelding aanwezig zijn in het streekmu seum. Hier klemt de noodzakelijkheid van het bestaan eener centrale instantie, d'c de samen werking dezer verschillende belangen bevor dert, en wrijvingen die anders zoo- gemakkelijk kunnen ontslaan, voorkomt De voorlichtende taak De-zo kornc allereerst in do inrichting en opstelling lot uiting. Zonder overlading eu met smaak, onderling zorgvuldig, liefst in vertrekken gescheiden,- Worden alle onderworpen achtereen onder de aandacht der bezoekers gebracht. Een korte tekst op den. muur geschilderd ver duidelijkt liet opgestelde beter dan een lang betoog. Ieder voorwerp hebbe zooveel mogelijk ruimte om zich heen. Landkaarten wisselen met reconstructies in model of herkenning het ten toongestelde af en verduidelijken dit. Ter bevordering van hot bezoek begint men met do schoolkinderen; die onder deskundig geleide alles bezichtigen. Reclame maken voo-r bet museum; o.a. door hot inrichten van tijde lijko tentoonstellingen; op een bepaald nauw omlijnd gebied, zoo mogelijk met steun van BJidero instellingen; is verelscht. Men late nooit het museum doodsch lijken; gaat het afsterven der belangstelling door kleine en groote ver anderingen en verbeteringen in de opstelling tegen.,'..,. Men denko er bij al zijn bandelen aan, dat het museum er voor het publiek, en niet om gekeerd bet publiek er voor het museum is De uiteindelijke waarde van een museum wordt tenslotte niet bepaald door de kostbaar heid zijner schatten, doch door het aantal zijner bezoekers I Wij gelooven lo kunnen zeggen, dat het Schiedamscho „Stedelijke Museum" het hier boven gestelde ideale streekmuseum zeer nabij komt! In aansluiting op het verslag in ons blad van gisteren van de konrjnententoonstelling van „Nieuw Leven", Zaterdag in .Musis Sacrum gehouden, laten wij hier de uitslagen volgen: Mooiste nummer: De heer Van Ypercn, met licht geel zilver, gevolgd door den lieer Wille- brand met Havanna's. In Vlaamsche reuzen wonnen de heeren v. Eijk, Vlugt en v. Gijn. In do Hangooren en Lotbaringers Bergholte en v. Wingerden. In de middelrassen v. Meurs, Sliedrecht, Knot sen burg en Willebraml. In de kleine rassen de heeren Schep, Wassenaar, W-ilIebrand, Verhoef, Dnrenkamp en Goulag. In fokrammen v. Eek, Bergkotle en Knaap. In de kinderklasse was een witte Vlaamsche lens van C. v. Leeuwen, het mooiste nummer. In de paren behaalden de dames T. v. d. Klink en II. v. d. Meer prijzen, in de nesten C. Bruinscl. De besturen van in aanmerking komende ver eenigingen zullen bij plannen tot het orgnnisce- ren van tentoonstellingen of tot bet uitschrijven van vergaderingen met het bovenstaande reke ning dienen te houden. Het secretariaat van den Raad van Beheer is gevestigd: Chrysanthcmunlaan 4, Heemstede, tel. Haarlem 2/165. Geslaagd. Voor do in Delft cn Rotterdam gehouden middenstandsexamens algemeen® handelskennis slangden do-hoeren II. v. d. .Vlucht, C. Baron, J. A. Broer en Y. Bos, leerlingen van den Middenstandscursus Onverwagt en de Paater. Distributiebescheiden een gewild object Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben, onbevoegden uit een woning in de Van Leeu- wonhoeckslraat uit een buffet cenig geld en een aantal dislribuliebescbeidou ontvreemd. Aangifte is gedaan door A. F. AI.; dat uit zijn woning een portemonnaio mot inlmud is ontvreemd, alsmede gaspeuningen en distribu tiebescheiden. C. R.; controleur van de D.E.S., heeft aan gifte gedaan van vermissing van een hoeveelheid boler-, melk-, kaas- en jambonnen. Tijdens afwezigheid van mej. T. F. Z., hebben onbevoegden zich vermoedelijk (loor middel van een valschen sleutel; toegang tot baar wo ning verschaft. Uit de woning wordt vermist cenig geld en do distributiebescheiden. Door de politie is in bewaring gesteld J.-v. d. B. wonende to Rotterdam, die door do politie to Rotterdam is aangehouden, verdacht van diefstal van vet eu een hoeveelheid drank, ten nadeelo van zijn patroon hier ter slede. L. v. L. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat in den loop van do vorigo week uit zijn garage een bemandeflcschj inhoudende aal bessenjenever is ontvreemd. Door de politie is als verdacht van diefstal van kleedingslukkcn, een porlemoiinaie, een vul penhouder en een armbandhorloge, aangehouden S. M. V. uit Rotterdam. Door de politie zijn aangehouden verdacht van rijwieldiefstal, J. M. en J. D., holden van hier. Aangifte bij de politie is gedaan van rijwiel diefslal door J. S.; wonende alhier en door E. G.,- wonende te Rotterdam. Aanrijding. Gistermorgen bad iti do Galvanistraat een aanrijding plaats tusschen de wielrijders, E. W. en W. do It. Door du aanrijding bekwam laatst- genoerndo een lichte enkel kneuzing. Hij is door do politie naar zijn woning vervoerd. Dank zij een langdurig en uitgebreid onder zoek van de rijwiel-centrale van het hoofd bureau is de Amsterdamsche politie erin ge slaagd, een complot van fietsendieven te ontmas keren, dat naar ruwe schatting zeker eeni ge honderden rijwieldiefstallen heeft gepleegd. Het onderzoek, dat begin Mei aanving, vond zijn oorzaak in de .veelvuldige inbraken, welke den laatstcn tijd des nachts in rijwielstallingen werden gepleegd en waarbij steeds een zelfde methode, n.l. inklimming door een bovenlicht, werd gevolgd. Dit wekte het vermoeden dat er hier sprake moest zijn van een complot en reeds was het recherchewerk aanzienlijk gevorderd, toen enkele weken geleden een mededeeling bij de politie binnenkwam van den veldwachter van Groesbcck, dat een boer in die plaats den laat stcn tijd veel fietsen uit Amsterdam kreeg toege stuurd. Eenige rechercheurs gingen er heen ont dekten in die omgeving tal van fietsen, welke in Amsterdam gestolen bleken te zijn. De boer werd gearresteerd en langzamerhand konden alle leden van het complot worden achterhaald en in arrest worden gesteld. Ook in Zevenaar bleek een heler te zitten, die de gestolen vehikels verkocht. In totaal zitten thans twaalf dieven en helers achter slot en grendel. Ruim dertig lietscn zijn ceds achterhaald. Behalve de inbraken in stallingen hebben de leden van het complot ook langs den weg tal van fietsendiefstallen gepleegd. Vermoed wortlt, dat zij tevens zich aan inbraken in winkels in de hoofdstad hebben schuldig gemaakt. Het nog voortdurende onderzoek zal dit nnder moeten uit wijzen. Vooral uit het feit, dat sinds het onderzoek gaande Is. het aantal rijwieldiefstallen in de hoofdstad met pl.m. twintig per dag, is gedaald meent de politie te mogen afleiden, met de ar restatie van dit complot een goeden greep te hebben gedaan. Het was de politie ter oore gekomen, dal in een pand in Den Haag distributiebescheiden en diverse goederen aanwezig moesten zijn, bestemd voor den k'cltinghandel. In verhand hiermee heeft de justitioucele dienst een onder zoek ingesteld iri het bewuste perceel. l)c polilie trof 'daarin aan 128 aardappeldistributie kaarten, 231 aardappeiliónnen, 80 eierbonnen, eenige honderden brooduonnon, tien lal ion alge meene bonnen cn een aantal boter- cn vet- vetbonnen cn vcrsnaperingenkaarleh. Bovendien nog zes kilogram koffie, eenige kammen cn paren schoenen, cn COO sigaren. De bewoonster, do 44-jarige N. T. K., die Van niets zeido af to weten, werd aangehou den, terwijl naderhand ook haar echtgenoot, de 43-jarigo keliner J. T., werd gearresteerd. Het echtpaar is in bewaring gesteld. Beschei den en voorraden werden inbeslag genomen. Op het Soendaplein te Haarlem is een met grint beladen vrachtauto tegen een autobus ge botst, waardoor de bus in'aanraking kwam met een wielrijdster, de 25-jarige mevrouw Van L. uit Haarlem. Zij viel en werd door de bus over reden, waarbij de .dood onmiddellijk intrad. Tegen den vrachtautobestuurdcr, een inwoner van Haarlemmermeer,- die aan de autobus voor rang had moeten verkenen, is proces-verbaal op gemaakt. Bontmantels in (rek. Een flinko slag hebben inbrekers vannacht geslagen in een modemagazijn aan het Kokin lo Amsterdam, waar zij door oen tuimelraam, dal zij vernielden; naar binnen kwamen. Acht bontmantels en 60 coupons stof, tezamen ter waarde van ongeveer f 12.000, viel hun als buit in handen. Kind in beerput geslikt- Met tweejarige zoontje van de farnil'w L. Ubachsberg, gemeente Wocrendaal, viel in een beerput bij do woning. Toen het werd opge haald, kon do dokter slechts den dood c stateeren. Zooals- dat regelmatig geschiedt, ginRook Donderdagmorgen j.l. om 7 uur de 57-jarigo sluiswachter van Delfland, W. K., wonende bij de Vijfsluizen, naar Rotterdam, om bij de Coolhavea aldaar monsters water in te nemen. Nadien is er niets meer van bom geboord of gezien, zoodat gemeend wordt, dat hij is verdronken. Hoewel er reeds gedregd is, bleef dat zon der resultaat. Do man laat een vrouw en drie kinde- ren achter. SCU1EDAM. Passage theater, 2.15 cn 7.30 uur. Groot alarm (18 jaar). Monopolo theater, 2.15 en 7.30 uur. Robert en Bertram op ski's. 30 Juni. 8 uur. Luthersche kerk; concert ;,Sursuin Cordn'V Heden e.v.ci. Polyantha, geopend van 10 uur v.m. tot zonsondergang. BOTTERDAM. Heden Arena; 2.15 en 7.30 uur. Gezelschap Cruys Voorbergh en, Guns Ostcr: Klaasje Zevenster. BIOSCOPEN. Capitol, doorl. van 1.30 n. af. Circusgasten. Luxor,- 1.30, 3.30, 7.45 uur. De eed van Sle pfian Ratikin. (18 jaar). Prinses, 2.16 en half 8. Onder valsche verden king (24 jaar). Geboren: 20 Juni. Francisnüs Santé, zonn vim L. Veliscèk en E. N. Calügaro, v. Bevercnslraat 36." Anthony Martinus, zoon van A. M. de IVit en A.M. v. Dijk, .1. Jsraëlslraat 5. Eszter Elvira, dochler van A. J. L. Pompc en J. Tólh, Rolt. dijk 82. 21. Juni. Jacobus Martinus, zoon van P. Groot en M. Freon, Boerhavelaan 1. Wilhelmus Aloysius Maria, zoon van W. A. Egging en M. L: Smit, Fultonstraat 7. Maria Sabina Antonia, doclder van C. J. v. Erp en J. A. W. Visitor, Westvest 64. Henry, zoon van. H. Mulder en H. L. Nooijen,_ Nieuwe Haven 2S9. Joseph Johannes Antönius, zoon van Th. W. J. A. Engering en A. J. Hers- bach, Dr. Noletstraat 1.' 22 Juni. Jenny Elisabeth, dochter van W. II. v. Hoogdalen! on D. Stoinmann, J. Steen straat 87. Overleden: 20 Juni. M. de Korver, 83 jaar, wed. van W. A. A. Wilson, Van 's-Gravc- sandestraat 20b. 21 Juni. J. C. v. Dijkc, 70 jaar, cclitg. van J. J. v. Scheindelcn, Havendijk 150. Faillissementen. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam. In de week van 15 tot en met 20 Juni 1942 werden In Nederland 9 faillissementen uitgespro ken. Veemarkt Rotterdam. Heden wenden ter veemarkt aangevoerd 2297 dieren) waaronder 109 paarden, 20 veulens, -18 schapen, 213 lammeren, 498 nuchtere kalve ren, 130 graskalveren, 1025 runderen, 16 biggen, en 232 bokken en geiten. Prijzen por stuk: Melkkoeien f G60550475, kalfkoeicn I CG5550475, varokoeien f450 360—300, vaarzen f 440—320—220, pinken f300 220185, graskalveren f2051G095. Do aanvoer van graskalvcren was iels kleiner met tragen handel en onveranderde prijzen. Melk- en kalfkoeien aanvoer korter met kalmcn handel en iets Uoogcre prijzen. De aanvoer van varekoeien was iets grooter niet redelijken handel en prijshoudend. Vaarzen en pinken aan voer als vorigo week met luien handel cn onveranderdo prijzen. Hoofdkwartier van den Fiihrcr, 23.Juni. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „In het Noordelijke vestinggebied van Sc- bastopol zijn de. op de uiterste' landtong ten Noorden van de Scwernaja-bani nog ver zet biedende overblijfselen van den vijand in gesloten. Aan het overige vestingfront wer den in zware, afzonderlijke gevechten onder zeer moeilijke tcrreinsgesteldhedcn talrijke kazematten overwonnen en andere veidedi- gingsinstallaties veroverd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen steunden de aanvallen cn bombardeerden vijandelijke reserves en mu- nitieopslagplaatsen. Aan de Noordkust van de zee van Asof werd een plaatselijke lan dingspoging der bolsjewisten afgeslagen. De in het boscligcbied ten Noord-Oosten van Charkof nog aanwezige overblijfselen van de verslagen bolsjewistische divisie wer den vernietigd. 660 dooden werden geteld. 946 gevangenen werden gemaakt en 200 stukken geschut werden buitgemaakt. In den ccntralen sector van het Oostelijke front geringe gevechtsactiviteit. Aan het Wolchof-fi ont leid de vijand in ver bitterde, afwisselende boschgevechteu zware verliezen. De bolsjewistische luchtmacht verloor giste ren overdag 100 vliegtuigen. Vijf - eigen vliegtuigen worden vermist. In Noord-Afrika hebben de voorste dcelcn van Duitsche cn Italiaanschc divisies de Li» bysch-Egyptische grens bereikt. Bij de in neming van de haven van Tobroek hebben formaties van het leger een kanonneerboot cn 6 kleine transportschepen met een gc- zamenlijken inhoud van 5200 brt. tot zinken gebracht, die met Britsche troepen trachtten te ontsnappen. De aan boord zijnde soldaten werden gevangen genomen. Op Malta bestookten Duitsche en Italiaan- sche gevechtsvliegtuigen de installaties van liet vliegveld Lucca met bommen van zwaar- kaliber. De stad Emdcn werd in den afgeloopcn nacht opnieuw door Britsche bommenwer pers aangevallen. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Talrijke gebouwen in woonwijken werden getroffen. Vier der aan vallende .vliegtuigen werden neergeschoten. Ia de zware winterveldslagen aan het Oostelijke front hebben bataljons van de luchtmacht in den strijd op den grond vlieg velden cn vooral ook bedreigde sectoren van het front dapper verdedigd. Met andere for maties van het leger hebben deze eenheden thans een voortreffelijk aandeel aan andere operaties. In deze gevechten in een onge baand terrein heeft zich de divisie Meindl bizonder onderscheiden. Luitenant Leykauf. vliegtuigcommandant in een jachtcskader heeft nan het Oostelijke front in één nacht zes vijandelijke transportvliegtuigen neerge schoten. Dc chef der Fransclio regeering, Laval, beeft een radiorede gehouden, waarin hij verklaar de, dat zijn regeoring voor de cuorme taak stond zeer moeilijke binneniandscbe problemen tot oplossing te brengen, vooral de kwestie der voedselvoorziening. De regecring is vast besloten haar plicht to vervallen cn voor geen beslissing terug te schrikken om leven voedsel van do bevolking tc verzekeren. Ten, aanzien van de buitenlandschc kwes ties verklaarde Laval: „In 1939 hebben wij ongelijk gehad den oorlog te verklaren en in 1918 hadden wij ongelijk na een bevochten overwinning geen vrede van de Entente met Duitschland te sluiten. Thans moeten wij pogen, dat in te halen. Wij moetentrachten alle middelen tc vinden om do grondslagen voor een definitieve verzoening te leggen. 11c zie niet in, dat .de jeugd van onze beide landen elke 25 of 30 jaar op het slagveld moet bloeden. Voor wien en waarom? Wat hebben wij van onze over winning van 1918 gemaakt? Ik wil met Duitschland en Italië normale op vertrou wen gebaseerde" betrekkingen herstellen. Want uit dezen oorlog zal onvermijdelijk een nieuw Europa ontstaan. Ik spreek den ivensch uit, dat Frankrijk in hot Europa van morgen een dit land waar dige plaats zal innemen. Duitschland levert om dit Europa op te bouwen eengigantischen strijd cn moet daar voor o.a. enormo offers- brengen. Het offert daarbij het bloed van zijn jeugd. Ik wcnsch de overwinning van Duitschland, want zonder dezo zou zich morgen overal het bolsjewis me nestelen. Wij slaan thans voor het alternatief, dat ik rec-üs in April noemde, een dergelijke hou ding aannemen, dat onze eer cn onze vitale belangen in een nieuw, vredig Europa ontzien worden, of gelaten toezien hoe ouzo bescha ving verdwijnt. Tenslotto deed Laval een beroep op de Fransche arbeiders zich aan to melden om in Duitschland le werken, waar hij wist, dat zij goed zouden worden opgenomen. Frankrijk kan niet passief en onverschillig blijven tegenover dc groote offers, die Duitschland brengt, om een Europa op te bouwen, waarin ook Frankrijk zijn plaats moet innemen." liet Brilsebe ministerie van luchtvaart deelt mede, dat in den nacht van Zondag op Maan dag een luchtaanval op Southampton schado heeft aangericht. Pome, 23 Juni. (Stefan!.) Het Italiaansche wecrmachtsbericht luidt als volgt: Vooruittrekkende afdeellngen der troepen van dc as hebben de Libysch-Egyptische grens be reikt. Na voltooiing der zuiveringswerkzaamheden is het aantal der in Tobroek gemaakfe gevangenen tot 28.000 gestegen. Onze luchtmacht ondernam hevige bomaanvallen op de lucht- cn vlootbases van Malta, waardoor talrijke groote branden ont stonden. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Na een hevigen aanval van een Japansche duikboot op de mililaire werken van het eiland Vancouver aan dc kust van Canada heeft een Japansche duikboot, die voor de kust van Ore gon was opgedoken, haar artillerleaanval her haald en militaire doelen in dc streek van Port Brown cn West-Port beschoten. Beide plaatsen liggen aan de monding van de Columblarivicr. Dc duikboot voerde het bombardement uit in twee achtereenvolgende aanvallen, vernielde be langrijke militaire werken en bracht het geheele verdedigingsstelsel van de Westkust der Ver. Staten in wanorde. Berlijn. 23 Juni. (D.N.B.) Van militaire zijde verneemt het D.N.B.: Bij de verovering van Tobroek door de ver bonden Duitsch—Italiaansche troepen 'zijn de haveninstallaties bijna onbeschadigd in handen van de strijdkrachten der spilmogendheden ge vallen. Aan de pier werden verscheiden kleine Britsche vaartuigen buitgemaakt. Toen de verbonden troepen het haventerrein binnendrongen, trachtte juist een Britsche ka nonneerboot met enkele transportschepen te ont snappen. Door gozdiiggend artillerievuur werden alle schepen tot zinken gebracht en de Britsche troepen aan boord van de transportschepen ge vangen genomen. Volgens mededeelingen van gevangen genomen Britsche soldaten zouden dc haveninstallaties van Tobroek worden opgeblazen. Dit plan is mislukt door gebrek aan tijd. Tokio, 23 Juni. Churchill is van plan om zich binnenkort per vliegtuig naar de Sovjet-Unie te begeven om daar persoonlijk met Stalin te onderhandelen, zoo meent de „Hotsji Sjimboen" op grond van goede inlichtingen uit Sjanghai le weten. Volgens' deze zelfde inlichtingen zou Mo- lotof tijdens zijn verblijf in Washington reeds preliminaire besprekingen met Roosevelt gevoerd liebbtn over het sluiten van een pact tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie met het doel om de Sovjet-Unie in den Groot-Oost-Azia- tischcn oorlog te betrekken. Dit plan van Roose velt is echter door de houding, welke Molotof aannam, mislukt. Thans moet Churchill opnieuw door persoon lijk met Stalin te onderhandelen de plannen van Roosevelt helpen verwezenlijken. Do Japansche luchtmacht heeft op vier op eenvolgende dagen Port Darwin in Australië ge bombardeerd en daarbij 46 vliegtuigen van den tegenstander neergeschoten. De Japansche luchtmacht verloor twee toe stellen, aldus het Japansche hoofdkwartier. -Do centrale persdienst,, van hel N. A.. F. \vijst'""do ledenvan 'de-' bij";'fiet'. voormalige •'.NV.V. aimgesloten vakorganisaties 'er'-nogmaals op, dat zij inverband met.',denovergang.; haar hot N. A. .F. -moeien' zorg dragen;"'dat «'zij' op 27 Juni a.s; geen achterstand in contributio hebben. Betalingen van evcnlueele reglementaire toe laatbare schuld zullen in de weck van 21 tot en met 27 Juni ten huize resp. ten kantore van den 'penningmeester van de vakorganisatie kun nen plaatsvinden. Verzuimt men beslaanden achterstand aan lo zuiveren; dan komen oude aanspraken op ile werkloosheidsverzekering op 27 Juni a.s. to vervallen. Medegedeeld door de Amsterdamsche Bank N.V. OBLIGATIES Staatsieeningan KOERSEN OP 23 Juni 1942 Nederland Ned.'41 '40 I II m.b.f,, '40 II '36 '37 '88 N.W.S. V.K. 9y7/s 100% tol1'/» 99 /e 94'/i« 9? /u 80 88% 86% 1*5% 90 129% 3*% 4% 3% 3-8J 24% Ned. Cost-IndlSÖ 3% Ned.-Indio 1937 3% Nod.-Indiü'37 A AANDEELEN Banken Kol. Bank Ned.-Ind. Hand.Bnk Ned. Handelmij. Industr. Ondern. (Binnenland) AJg. Kunstzijde Unio 153% Van Borkel 138 Cert. Calvó120% Centrale Suiker 250 /a Ned. Fokker 194 Lever Bros Unil. 170 /4 Ned. Ford 367 Philips Gloeil. G.B. 800 U Petroleum Dordtsche Petr. Kon. Petr. Mij. Rubber Amsterdam Rubber 2J31/ti Bandar Rubber 345 Deli Batavia Rubbor 143 Kendeng Lemboe Oostkust Sorbadjadi Vor. Ind- Cult. Ond. Suiker Handelsvcr. A'dam Javascho Cultuur Ned:-Ind. Suiker Unie Ver. Vorst Cultuur Tabak..; Doli Batavia 149 Doli Mij. 184 Sonembah - 167 Scheepvaart HoU.-Ainerik. Lijn Java-China-Japan- Lijn 183»/. K/N.S.M. Nat. Bez. 201% Kon. Paketv.-Mij... 105 Ned. Schoopv. Unie I8e% Rotterd. Lloyd 356% LStoomv.-Mij. Ned..160% HEDEN UU7 IS 1 8 18 100% 101%, 101 100 94%,- 9713/18— %8 80% 8S'/e 66% 135 90 180 '284% 328 92 334 160% -167% b9% 156% 456 7% 138%— 41% 121— 250l/2 2U0 172 3% 868 304 - 6% 289% 7% 833- 21G '/,- 20 144% 10 90% 131% 317 22 161 ICO 90%- 3 161— 3 184%- - 90 156 - 60 159 133'/, 204 196 186%- 357— 157— 60'/s 8

Schiedamsche Courant | 1942 | | pagina 2