Mussert over de gebeurtenissen dér laatste weken STADSNIEUWS MAANDAG 15 FEBRUARI 1943 95ste JAARGANG - N° 23317 Europa zal leven, ons Nederland zal herrijzen Wie met zijn stroom niet zuinig is, iidra in de duisternis Britsche oorlogshaven Plymouth gebombardeerd UW PLAATS IS NOG VRIJ! Hendrik Koot-herdenking ft& -«fï- De roofmoord in de Oranje boomstraat BUREAU LANGE HAVEN 441 Tclef. 69300 3 lijnen Postgiro 5311 Deze courant verschijnt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen TIJD OM Tfe VERDUISTEREN Vandaag 17*51 u. Morgen 17.53 u. Zonsopgang morgen'7.56 uur Maan ond. 5.39 u. op 14.22 u. Zaferd. V.M Amsterdam heelt Zaterdag zijn grooto beloo ging tegen het bolsjewisme gehad. Op den Dam fg een volksvergadering gehouden, die door duizenden belangstellenden is bijgewoond. Aan Jiooge masten op hot Damterrein wap perdon het oranje-blanje-bleu en do zwart- foodo vlaggen van do Beweging; togen het aléis .waren lange zwart-roode en oranje-blanje- ileu barren aangebracht, terwijl grooto spandoe- ;en en leuzen verkondigden: „Tegen Mussert ar- vóór Moskou" on „Eenheid tegen bolsje wisme". Tegen drie uur was het grootste gedeelte van het Damplein geheel gevuld; het was 4an vroolijk en kleurig gezicht en do wap parende vlaggen van den Jeugdstorm verhoogden Jiog den feestelijken aanblik. Een stormachtig gejuich steeg op toen de Leider/" op den Dam arriveerde, ria oen korlo begroeiing van enkele functionarissen di Beet het podium betrad en zijn rede oyer^ „Ne derlandsche volkseenheid tegen bolsjewisme" hield. Mussert stolde-io het eerste deel van zijn jrede vast, dat er lieden zijn;- die de schuld van den oorlogstoestand, van do mobilisatie van alle werkkrachten, liet arbeiden in Duitsch- huid, de achaarschto, do dreiging van invasie, Je evacuatio en de huisuitzettingen, willen worpen op de Duitschers on do N.S B. en die Verwachten, dat Engeland zal komen om ze weg te vagen en het gezellige ieven to hor ttenen. Tegenover zooveel domheid, welke slechts verachting 'verdient, stelde de Leider £0 waarheidde strijd op leven en dood van jansch Europa tegen het bolsjewisme. Een over winning van Slalin beteekent, dat het boisjo- trismo heerscht van de Japansche zoo tot in het hart van Europa,en na orfkole weken. Slaanden of jaren, ook in do weststrook: panjo, Frankrijk on do Nedorlanden. Wat dit beteekent werd in 1936 geschreven in de Maas bode: „liet communisme is steeds zonder voor behoud absoluut verwerpelijk. Het communisme Ui geen menscholijk, maar een duivelsch stol- is een god-hatend stelsel, zich richtend weibowust rechtstreeks stegen God. Wie het öommunisme in lévend beeld voor zich ziet. dat de hel losgebroken". Niemand kent den omvang van do Sovjet macht, die in 25 jaren is opgebouwd. De voor- loopige mislukking van het communisme tus. ichen 1919 en 1933 is te danken aan Mus- ïolhnl en Hitier. Sedert 1931 voerde de N.S.B. een consequenton strijd tegen hot communis me, dat in zijn betoekenis vaak werd onder schat. Behalve de C.P.N. waren er echter niet minder dan vier organen, een jeugdbond, een vrouwenbond en ook negentien mantelorganisa ties. De bestrijding van da zijde der regeer ders was slechts schijnbaar. Om hun ambten en waardigheden, hun geld en hun. oifecten te beschermen tegen waarlijk socialisme, bestreden do N.S.B. In de oorlogsdagen gingen zij er' van door en lieten het volk strijdend achter, na de oorlogsdagen hitsten zij uit hun vodiigo schuilhoeken het volk op tot sabotage en tot sluipmoord. Dat is driemaal verraad aan ons eigen volk. Sluipmoord Wat ia de laatste dagen geschiedde/ aldus do Leider, was sluipmoord, in Haarlem, op oen Duitsclien Feldwebei, waarvoor tien gijze laars zijn geëxecuteerd. Ver-der sluipmoord op luitenant generaal Soyffardt, op mevrouw Rey- don, op een W.A.-man in Haarlom en poging tot moord op procureur-generaal Feitsma en op don secretaiis-generaal Reydon. De daders zijn nog onbekend. Als zij niet. uit Londen gezon den zijn, zijn zo toch dooi London er toe aangezet, door den oranje zender, de Ncder- landsch sprekende Joden en hun handiangei Gorbrandy? Is dit Nederlandsch Wij verafschu wen sluipmoord. Hot is 't bolsjewistische beest, dat hier losgebroken is, eerst N.S.B.-ors vermoor den, dan anderen. Mussert herinnerde hier aan don ïoofmoord te Rotterdam op oon jlame en haar dociitor. Stalin maakt vorderingen op™3000 km. afstand, en als gevolg daarvan beginnen hier de moorden. Zij, die nu juichen, zouden een maand na den intocht der bolsje wieken dood zijn of in Siberië omkomen. Gijzelaars Er zal gevraagd worden, zoo ging Mus sert voort, waarom er na deze moordon geen vijftig of honderd gijzelaais zijn dood geschoten. Dat is niet geschied, omdat generaal Seyffardt, in zijn laatste levens bron, en ik daarna voor hen zijn ingespron- gon. Wij hebben dit 'nog welen te voor komen. Hoelang nog? Ik ben voor hen ingesprongen, omdat deze gijzelaars wel tegenstanders zijn, maar om dat iltr niet geloof, dat sluipmoord op hun programma heeft geslaan. Ik geloof ook niet, dat uit hun kringen de sluipmoordenaars ko- Kien. De bandieten zijn bolsjewisten of hun handlangers. Hot Nederlandsche volk zelf moet so vinden en uitleveren. De eer van do Ne- deriandscho politie is er mee gemoeid. Ik zeg dit niet, omdat wij bang zijn voor dit tuig. Ik heb er nog geen stiaatjo voor om geloo- pen. Maar wij allen, N.S.B.-ers en niet-N.S B -ers moeten ons mooie vaderland er voor bewa ken, dat het een land wordt van moord en doodslag. Grijp de ellendelingen, vernietig ze on veracht de aanstokers in Londen.' Als het door gaat mot sluipmoorden komt er een oogen bhk, aldus de Leider, waarop in Don Haag tuet meer naar mij geluisterd zat worden. Dan geef ik voor hot leven van de gijzelaars geen öont'meer. Bewapening der M. S. B, Aan mijn verzoek de N S.B. te bewape nen, wendt met spoed gevolg gegeten. De N.S B. wordt bewapend in duizenden man nen, o m. in do hulppolitie en in de nieuw op te richten landwacht. De verhaaltjes over een bijltjesdag moeten nu maar eens uit zijn. Do heererf" van de bijltjes moeten begrijpen, dat, als zij met allo ge wold ruzie willen hobbjon, onze revolvers eer- dor zullen schieten dan zij hun bijltjes -kun nen ophehon. Wij naüonaal-soeialiston voelen echter onze verantwoordelijkheid tegenover het goheelo volk,' wij willen geen land van moord en doodslag, maarkeen volk, vereenigd in het besef, dat iedere directe of indirecte onder steuning van de bolsjewieken veiraad is aan Europa, verraad aan eigen voik. Studenten Komende tot het oppakken van honderden stu denten door de Siclieiheilspolizci, zeido do Lei der, dat terwjjl tienduizenden Duitsche en andere studenten aan het front staan on Europa met hun leven beschermen, hier studenten denken ongestoord te kunnenpartijkiezen tegen de be zettende macht. liet geheele universitaire lc- von wórdt hierdoor bedreigd. Ik heb gisteren gedaan gekregen, dat bona fide studenten, die zich behoorlijk aan hun studio wjjden en geen streken uithalen in den rug van hot front, hun studio zullen kunnen voortzetten. Zuivering is echter noodig van de ophitsers en saboteurs, om onze hoögcscholen en universiteiten in stand te houden, hetgeen van groot belang is voor ons volk, juist in dezen tijd. Nu zoovele tienduizenden behoorlijke,-flinke arbeiders hun gezinnen moeten veriaten om in Duitschland te weriton, zio ik niet in, dat jonge kareis van 20 tot 26 jaar, die den god- ganschen dag niets te doen kobben dan hun vaders geld ^opmaken, hier zouden blijven rond- lummelea ,ea ophitsen tegen het nationaal so cialisme. Die gaan ook ia Duitschland weiken en dat zal hun good doen. Men moet de zaak ook eens van Duitsclien kant bezien. Zij beschermen Europa, zij bloe den er voor. Hun jongens vallen aan het front en kunnen niet studeeren. Zij zijn als bezet tende macht hier zoo grootmoedig de universi teiten niet te sluiten. Op ons rust dan de plicht er voor te zorgen, dat de slechte ele menten daar verdwijnen. De bona fide stu denten, do hoogleeraren, zij moeten er zelf voor zorgen, zoonoodig helpen wij een handje. In het laatste doel van zijn toespraak zette Mussert uiteen, dat het onze taak is hier te helpen de orde en rust te verzekeren, mede tq helpen in fabrieken en werkplaatsen, hier err' in Duitschland, da oorlogslasten zoo be reidwillig mogelijk te dragen en mede te hel pen aan het front. Hulde brengend aan het Legioen, dat voor de tweede maal eervol is vermeld, herdacht de Leider 300 N S.K K.-man- non van Nederlandschen stam, die mede in Stalingrad znn gevallen. De keus tusschen sol daat of slaaf goldt ook nu nog. Het is de eer van iederen man tegon het "bolsjewisme te strijden. Het is de eer van het geheele volk do misdadigers uit te roeien, opdat niet het goheelo volk de dupe wordt van de misdaden der sluipmoordenaars. Laten wij ons, aldus be sloot de leider, als volksgenooten vinden in ons Godsvertrouwen, onze liefde voor volk en vaderland en onzen eerbied voor den arbeid, en als Nederlandsch volk een eenheid vormen tegen het menschonteerendo bolsjewisme. Europa zal ieven, ons Nederland zal herrijzen, dood aan do bolsjewieken. Aan. hot eind van do rede bracht de menigte don Leider een ware ovalie. Het was een voortroftelijk geslaagde massa- bctooging en een 'veelbelovend begin van de grooto betooging togen liet bolsjewisme. DUITSCHE TROEPEN ONTRUIMEN KRASNODAR* Het opperbevol der Duitsche weermacht deelde Zaterdag mede: Ten zuiden van Noworossiisk en in het ge bied van den beneden-Koeban werden plaatse lijke aanvallen van 'den vijand atgeslagen. In hol kader der voorgenomen bewegingen tot verkorting van het front werd do stad Kras nodar onüuimd. Aan de midden-Donets brak oen Duitsche stoimtroep in een hardnekkig gevecht met sterke gepantserde strijdkrachten door vijandelijke stel lingen en wicip de bolsjewisten tciug. Concentrische aanvallen van numeriek ster kere vijandelijke infanterie- en pantserafdoelin gen in het gebied ten oosten en ten noorden van Charkof werden in verbitterde gevechten af geslagen. Een eigen tegenaanval maakte nieuwe vorderingen. Ton noordon van Koersk mislukten aanvallen, welke de vijand,in verscheiden golven legen onzo stellingen ondernam, onder zware ver liezen. Gevangenen en een talrijke buit werd binnengebracht. Aan het front tusschen Wolchof en Ladoga- moor en -voor Leningrad zette de vijand zijn beftigo aanvallen vooit, tot dusverre zonder resultaat. De zware gevechten duien voort. De luchtmacht greep ook gisteren onvermoei baar mot sterke formaties vliegluigon in den strijd in. Zij bracht den vijand opnieuw zware verliezen aan menschen, materiaal en wapenen ioe. Afdoolingon jachtvliegcrs dwongen vijande lijke formaties tot den strijd en schotengiste ren alleon at in het zuiden van liet oostelijke frord 3-1 Sovjetvliqgluigen neer. Do 15de "veld- divisio dor luchtmacht heeft zich bij de winter- govechton aan het oostelijke front bizondor onderscheiden. In Noord Afrika verliep ook do dag van gis teren kalm bij aanhoudend slecht weer. Sloringsnanvallcn, door afzonderlijke vijande lijke vliegtuigen overdag en des nachts onder nomen mot het lukraak neerwerpen van cenige bommen op West-Duitsch gebied, veroorzaakten geringe voriiezen onder de bevolking on eenigc schade aan gebouwen." liet opperbevol van do Duitsche weermacht maakte Zondag bekend: Plaatselijke aanvallen, die de vijand na he vige voorbereiding door artillerievuur ten zui den van Nowoiossilsk en in het gebied van den benedenloop van do jjoeban ondernam, bleven zonder succes. Duikbommenwerpers vielen stel lingen en troepenconcentraties dor bolsjewisten aan de kust ton zuiden van Noworossiisk, als mede transportschepen in het zeegebied voor de stad aan on brachten, den vijand'zwaro verliezen aan menschen on materiaal toe. Twee transportschepen werden tot zinken gebracht. Terwijl aan "den benedefüoop van den Don en do Donets geen belangrijke gevechtshande lingen voorkwamen, nam aan den middenloop van do Donets den vijandolijken druk too. Een in liet eigen achterland oprukkende formatie vijandelijke cavallerio werd tot don strijd ge •dwongen. Gemotoriseerde formaiios on tank formaties van liet leger en do Waffen-SS dron fieldt u aan bij Waffen-S.S., Legioen of Waehtbataljon In Nederland gen in weerwil van hevig verzet van' sterke vijandelijke gepantserdo- en infanteriestujdkracli- ten diep in het door den, vijand bezette ge bied, vernietigden oen vijandelijke formatie waar- ,bij 35 pantserwagens werden stukgeschoten en verbraken de achterwaar tsclre verbindingen der bolsjewisten. Ten oosten en noordoosten van Charkof wer den in onmiddellijk met veel ólan volgende tegenaanvallen ook gisteren sterke vijandelijke aanvallen afgeslagen. Meer dan 4000 gesneu velde bolsjewisten bleven op het gevechtsterrein liggen; 20 vijandelijke pantserwagens liggen vernietigd voor onze stellingen. Do vijand zette zijn aanvallen in het gebied ten noordon van Koersk ondanks hevige sneeuw stormen voort. Hij word bloedig afgeslagen. Op enkele plaatsen binnengedrongen vijandelijke strijdkrachten konden vernietigd worden. Aan het front tusschen Wolchof en La- dogamcer en voor Leningrad stortten nieu we met krachtigen steun van pantserwagens ondernomenaanvallen der bolsjewisten deels na hevige gevechten van man tegen man ineon; 49 pantserwagens werden stuk geschoten. In totaal verloor de vijand in do gevechten van gisteren overdag aan het oos telijke front 129 pantserwagens, Een uit vooruitgeschoven steunpunten terug" genomen infanteriedivisie is in zware gevechten gedurende negen dagen onder de voorbeeldige leiding vftn' haar divisiecom mandant, generaal-majoor Postel, i door ster ke vijandelijke strijdkrachten beengebreken, heelt deze vernietigd en vervolgens de eigen linies bereikt. In Noord Afrika slechts gevechtshandelingen van plaatsolijko betoekenis. De luchtmacht viel met goed succes doelen in, de haven Benghazi, alsmede vijandelijke strijdkrachten in het Tune- sisch-Tripolitaanscho grensgebied aan. Bij aanvallen overdag en's nachts van de Britsche luchtmacht op enkele plaatsen ,ih het kustgebied van do bozette gebieden in het westen verloor do vijand volgens do totdusver ontvangen berichten 10 vliegtuigen. Enkele bommen, die zonder te mikken werden neergeworpen op West-Duitsohlnnd veroorzaak ten geringen verliezen onder de bevolking. Na oen aanval van de luchtmacht overdag op eon kuststad in Zuid-Kngoland bestookte een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen in den afgeloopen nacht de- oorlogshaven Plymouth met talrijke brisant- en brandbom- - men. Trailers op de werkplaatsen en ravi- tailieoringsbedrijven veroorzaakten aanzien lijke verwoestingen. Eén doelDc bevrijding van het vaderland In een besloten vergadering in het Concent gebouw te Amsterdam heeft do W.A. Zaterdag avond den op 13 Februari 1911 vermoorden wachtmeester Hendrik Evert Koot op plechtige wijze herdacht liet podium was mot roocl-zwarte en oranje- wit-blauwo banen en met groen en bloemen stijlvol versierd In het midden hing een groote beeltenis van den vermoorden wachtmeester en rondom waren do vendel vlaggen opgesteld De plaatsvervanger van den leider der N.S.B., Van Geelkerken, wees or op, dat thans weer een vloedgolf van moord en terreur door ons volk gaat. zooals de N S.B er reods verschei dene heelt meegemaakt zonder van haar plaats te wijken Hij Keerde zich met scherpe woor den tegen de pnnickzaniers buiten, doch ook bin nen do beweging. Zwakkelingen zijn thans meer dan ooit een belemmering op den zwaren weg tol redding van dit volk uit nood. Tot do W.A en vooral tot de hulppolitie keerde spr. zich met" de woorden: Heb geduld met onze volksgenooten, wij strijden niet tegen hen, doch ,vóór hen, doch wees ook lmrd, des noods keihard, waar dit noodzakelijk blijkt. Be denkt, dat de geest van vele volksgenooten buiten hun schuld en baast buiten hun weten is vergiftigd. Wij bestrijden do aanstichters der rampen, welke ons volk hebben getroffen, ons volk echter willen wij redden voor een betere toekomst Spr. schetste den wachtmeester der W.A., Koot, die geworden is tot het symbool van den nalionaal-socialist, die zijn plicht deed uit volle overtuiging, symbool tevens van de offerbereidheid, welke do W A. kenmerkt. Wie thans ochlor zijn plicht verzaakt/en den strijd schuwt, is een driedubbel venader. Dat zal niet worden vergeten, zoomin als geheim zal blijven, wie zich aan dezen oorlog buiten sporig zal hebben verrijkt Na den oorlog zal het bankgeheim worden opgeheven en zal re- koning en verantwoording moeten worden af gelegd. Vervolgens zongen do aanwezigen gezamenlijk het Oostlandlied, waarna do Leider, storm achtig toegejuicht, het podium betrad en de W.A -mannen toesprak. „Wij hebben allen* slechts óón doe', zoo zeido hij, dat is de bevrijding van ons vader land. Do W.A. is de kern van do beweging, en daarom is de W.A. slechts in tel bij allen, die het mot ons volk en vaderland niet goed voor hebben. Er botsen thans twee werelden op elkaar: het gaat tusschen natip/ naal-socialisme of holsjewisme, oen derde mo gelijkheid is er niet. Dankbaar maakte do Leider gewag van de prostaties en offers der W.A., die na haar zwaren strijd voor de beweging in de jaren vóór 1940, vervolgens bet leeuwendeel leverde van do troepen aan het oostfront, in do SS, het NSKK, het Legioen, de hulppolitie, het is vrijwel alles W.A. Wanneer dan ook de moordenaars donken -deze mannen te -kunnen imponeeren, zullen zij lang moeten wachten. De W.A. staat pal en volbrengt haar taak *ms volk te beschermen en naar de herrijzenis le leiden. Tegen de Joodsclpcommunistische sa menzwering zullen wij saamhoorigheid bewer ken. Aan' het einde van znn rede werd den Lei der, wiens woorden .herhaaldelijk door luid. ap plaus waren onderbroken, een ovatie gebracht en spontaan zongen ds aanwozigen hem het lied der Zwarte soldaten toe. „GEVAARLIJKE VERGISSINGEN" Hedenavond om 19.00 uur spreekt Max Blok zijl via den zender Hilversum 1 zijn politiek weekpraatje uit, getiteld: „Gevaarlijke vergis singen". *V-» Vindingrijkc pioniers hebben op het dok van hun bunker aan het front uit een halve fiets en twee rijwieldynumo'8 een lichtmachine geknutseld, wel ke door den wind wordt aangedreven, Dank zij den straffen Oostenwind brandt nu dag en nacht In hun bunker het electrische licht. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SLIEDRECHT Vrijdag 27 November van het vorige jaar is bij Sliedrecht oen ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij 18 personen om het leven zijn gekomen. Een zoogonaaindo werkliedonlrein, die uit de richting Giessendam kwam, liep met een snelheid van 80 km. op een stilstaanden personentrein. Er ontstond een enorme ravage on tal-van gewonden moesten ter verpleging naar elders vervoerd worden. Do schuldvraag in deze aangelegenheid kreeg Vrijdag de arrondissementsrechtbank to Dor drecht te behandelen. Als verdachte was go- dagvaard de stationsambtenaar A. Oaan wiens schuld hette wijten zou zijn geweest, dat het sein voor den werkliedontrein op veiiig gesteld was. Bij het getuigenverhoor kwam do haltechcf te Sliedrecht, J, van der Kreeft, plotsoling met bezwarende verklaringen voor don machinist te voorschijn../ Volgens dezen getuige zou de machinist van den werklieden- Jreiit, toon hij tusschen Giessendam en Slie drecht trein 1/3171 uit Dordt niet had ge kruist, to Sliedrecht, ondanks hot veilige sein, niet 'hebben mogen doorrijden, daar hij van don Siiedrechtschen chef een kruisingsbricfje had moeten vragen. Deze mededeeling verwekte ver bazing, omdat getuige daarvan bij het voor onderzoek niets had medegedeeld. Daar de raadsman, mr. Do Groot uit Rot terdam," nadeie gegevens wilde hebben inzake het kruisingsbriefje, besloot de rechtbank na kort beraad do zaak voorloopig naar de in structie te verwijzen. Wiener Katwmertanxgruppe Een Weenscho Dansgroep maakt een tour neo door Nederland en zal 18 Februari a.s. in Arena te Rotterdam optreden. Do choreographic is van do bekende dan seres Grete Wciscnthal en van Tonia Wojtek. Op het programma voor dit tournee staan oa.: Eine kleine Nachtmusik van Mozart; ÏVemtretolanz van Salmhofer, Au frul van M. Anton; AVein, \Veib und Gesang on Wiener Blut van 'Johann Strauss en Zigeunertanz van Zoltan Kodaly. DE DADERS GEARRESTEERD De politie is er in geslaagd binnen drie dagen den dador van den roofmoord in do Oranjeboomslraat te Rotterdam, waarbij Don derdagavond de 49-jarige mevrouw M. van D.—-D. door twee revolverschoten werd ge troffen, tengevolge waarvan zij onmiddellijk over- leed, to arresleeren, en mot hom vijf mede plichtigen. De dader, de 27-jarige zctschippcr G. J. O. uit Rotterdam, heeft reeds een vol ledige bekentenis afgelegd. De lasch, welke - mevr. van D. ontrukt was, en ongeveer f3300, distributiebescheiden en een spaarbankboekje waarop ongeveer f 1000, heeft hij in do Ko ningshaven geworpen en deze is nog niet teruggevonden. WUNSCHKONZERT TE ROTTERDAM In de zich voor dit doel zoo uitstekend eigenende Rivicrahal van de Ltotterdamsche Dier gaarde heeft gistermiddag de N.S.V. eon Wunschkonzerl georganiseerd, dat in alle op zichten een groot succes is geworden. Het was het eerste Wunschkonzert, dat te Rotter dam word gegeven en tevens hot grootste, dat ooit op Nederlandschen bodem werd uit- govoerd; ongeveer 2000 personen waien aan wezig. Een keur van artisten van het Deut sche Theater werkte een keuze-programma af; on voorts verleenden hun medewerking hot Flakorkest, eenige vocale solisten, het ballet van liet Deutsche Theater, on Nederlandsche aciobaten. Het concert bracht, buiten hetgeen in de collectebussen werd opgohaald, bijna 14,000 gut den op, welk bedrag ter beschikking werd gesteld van hel Winterlmlpw'erk. GEEN GUNST MAAR RECHT De centrale persdienst van het Ned. Arbeids front schrijft ons: In aansluiting op do door den leider van hot Nederlandsche Arbeidsfront gedane medo- dcelingen wordt bekend gemaakt, dat het in het voornemen ligt, met betrekking tol do loon- betaling voor in Duitschland werkende Neder landers een regeling to treffen, waardoor de oventueele vertragingen, welke gedurende de eerste weken van hot verblijf in Duitschland kunnen ontslaan, worden ondervangon en wol op een wijze, die ten volle in overeenstem ming is met de arbeidseer van den Nederland schen werker. Bij* dezo regeling mogen do betalingen, welke aan do gezinnen worden verricht, aiet meer oen steunkarakter hobben, Noodlottige geboorte van een vijfiing Ja- het Spaansche dorp Arroyo de San Ser- va*n nabij Badajoz heeft do vrouw van een landarbeider een vijfiing ter wereld gebracht, t.w. dt io knaapjes en twee meisjes. Redeu tot vorheugonis, zooals indertijd bij de geboorte van den vijfiing van Dionne in Canada, bracht dezo geboorte evenwel niet. Het vijfde kind kwam levenloos ter wereld. Do moeder stierf vier uur na 'de geboorte van hot laatste kind en enkele uren later scheidden ook do levend geborenen weer uit hel leven. Hoewel.volkomen normaal van lichaamsbouw, wogen de* boorlin- gon slechts ongeveer oeri pond. Do 31-jarigo moeder had in haar 12-jarigo huwelijksleven reeds zeven kinderen Ier wereld gebracht. BOTERBON „07" Wellicht ten overvloede wordt er de aandacht op gevestigd, dat van Dinsdag 16 tot en met Zaterdag 27 Februari 1943 op bon „Boter 07' aan hen, die dezen bon bij den slager hebben in geleverd, per bon 100 gram rundvet zal worden afgeleverd. Van Dinsdag 16 tot en met Zaterdag 27 Februari 1943, zal op de bonnen „Boter 07", welke van 28 tot en met 30 Januari j.l. bij den détaillist in margarine zijn ingeleverd, per bon 125 gram margarine worden afgeleverd. GEEN TOESTEMMING TOT PR9JSVERHOOGING AANGEVRAAGD Een Schiedamsche onderneming, handelende in pharmaceutische en chemische artikelen, paste indertijd op de door haar verkochte goederen prijsverhooging toe, waarvoor geen toestemminq was aangevraagd. Levertraanemulsie, boorzalf. kininepillen enz. werden verkocht tegen hoogere dan de geoorloofde prijzen. De inspecteur voor de Prijsbeheersching te 's-Gravenhage heeft de onderneming deswege een boete van f 6000 opgelegd. DE n. E. T. RIJDT LATER Met ingang van- hedenavond zullon de trams van do R.E.l'. om half 11 in de remises moeten zijn. Daarmee wordt bereikt, dat tramrci/.igers tol even voor 10 uur gebruik van do trams kun nen maken, als zij maar zorgen dat zij voor 10 uur binnen zijn. De R.E.T. neemt daar voor dus geen verantwoordelijkheid op zieli Het dienstdoend personeel van de R.E.T. woidt in het bezit gesteld van oen bewijs, dat zij zich na 10 uur van hun werk naar huis mogen begeven. Do laatste dagen moesten dc trams om 9 uur in de remises zijn. Dc Witte de Withstrnat' tc Rotterdam wordt weder In beide richtingen door trams der lijnen 6, 8. 10 11 cn 17 bereden. y Voor de braadpan 1 Gistei morgen werd een agent in burger in de Warande meegedeeld, dat twee jongens een kat met een stukje visch naar zich toe hadden ge lokt cn het beest in een koffer hadden gestopt. De agent kon de jongens, de gebroeders H. en C. M. aanhouden en toen kwam inderdaad uit een koffer, dien zij bij zich hadden, de poes te voorschijn. Tegen de jongens wordt proces-ver baal opgemaakt. Diefstallen Door verbreking van den toegang hebben on bekenden zich toegang verschaft tot de con sumptietent aan do Broersvest. en daaruit een weegschaal, vaatwerk en handdoeken meegc nomen. Na opensclmiving van een raam is ten na deelo van de drukkerij R. een schrijfmachine ontvreemd. In eenige tuinhuisjes in het Slerrebosch is ingebroken, waarbij een aantal voorwerpen zijn gestolen. Van don mclkhandelanr J. V. is van zijn wagen een doos met. 20 pakjes roomboter geroofd. Geslaagd. Voor hpt examen der Vereeniging E.N.S A.I.D. zijn geslaagd voor coupeuse de dames M. Col- lignon, A, v. d. Hulst en M. E. Bakker en voor costumièrc: M. de Water, T. Bitter en C. Krul- laars. UITREIKING DISTRIBUTIEBESCHEIDEN In bet bureau Broersvest 95 zullen op werk dagen van 9—12 en van hall 2—5 uur (Za terdags van 9—2 uur) de uitreiking van levens middelenkaarten 3e periode 1943 en zeepkaarlen voor kinderen plaats hebben volgens onder- slaand schema: Ste, T, U t m Verc op Dinsdag ió Pcbruarl Vcrd. t.m Ws op Woensdag 17 Pcbruarl We, X IJ en Z op Donderdag *18 Februari. ia v ra Kelhel cn Spaland ral de uitreiking plset* hebben op Vrijdag 19 Februari 1943, In bet School gebouw aan den Scbicdamschewcg No. 52, van 9—13 en U tot 16 uur UITREIKING VITAMINE D Door bizondor e omstandigheden zijn .cr deze maand meer moeders dan gewoonlijk, die,de vilamino D tabletten, ter voorkoming van do Engelsche ziekto bij hun kinderen, niet hebben afgehaald. Daartoe bestaat nu alsnog gelegenheid Don derdag en Dinsdag 23 Februari as. van 10—12 en 24 uur in hot gebouw Nicuwslraal 12. Jubileum Morgen zal hel 23 jaar geleden zijn dat do heer L. G. den flouting in dienst tiad bij do P.T.T. Oplichting W. A. V. maakte er den laatsten tijd een ge woonte van medeburgers^op te lichten. Hij kwam b.v. bij iemand'vertellen, dat hij een mooi rna'o- toestel voor f300 te koop wist: een andere man! waren het sigaretten. Het geld, dat hem voor dea koop ter hand werd gesteld, heeft hij ten eigen bate aangewend. V. is door de politie aange houden, BURGERLIJKE STAND Geboren: 11 Febr. Helena, dochter van A, F. Duimel en C. G. v. Duijvenbode, Boerbave- laan 1. 12 Febr. Josina Angcnita, dochler van N. v. d. Plas en C. Smeding, Willem Brouwer stra a t-~%9. 13 Febr. KilLy, dochter van K. v. Heest en C. G. P. van Houten, Boerhavelaan 1. Points Bernardus Maria, dochter van B, C. Kleinekourt cn J. C. M. v. Leeuwen, Velle- vestsingel 15. Johanna Paulina Jacomina, dochter van P. v. d. Kuij en C. v. d. Heijden, Noordeindo 6. Cor Nellie Antonia, dochter van W. Spruit on N." C. Hook, Dr. Nolet- straat 1. Overleden: 12 Febr. M. v. d. Gaag, 70 jaar, wed. van II. Vijgeboom, Boerhaveplein'öa II. C. F. D. Gompainus, 55 jaar, Dr. Noict- slraat 1. AGENDA SCHIEDAM Passage thealer/ 130 en 6 30 u. Autobandieten (11 jiar) Monopoie theater, 215 en 7 u. Do laatste ronde (18 jaar). Heden lot en met 2? F"ebr Ateiier Zoetmulder, Lange Kerkstraat 84. Schildereen lenloonstet- lins Dook Evene 16 Febr. Goref Jeugdhuis, halt 8 Gcret Comité voor Winteilezingen: d* O W. Bomvsma. Jezus v Christus in do Bijbelsche geschiedenis 18 Febr Passage Thealer, half 7. Ruys-Fnsomblet liet meisje mot de 8 punten ROTI EKDAM lieden tot en met 28 Febr. Kunslenanrshius Willo de U itltslraat 10—1 uur Tentoonstelling: Wat aarde bewaarde. \rena 215 en 7 uur Over 12. dagen logen mid dernacht. Capitol, 2, 413 cn C 43 n. Dc pelsjagers -van 't hoogo Noorden (14 jaar). t.UNOr, 180 3 80 en "i uur De gouden stnd (13 jam) (Zond 2, 4 cn fi.43 u; Prinses 213 en 7 u Mcnsch erger je niet.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 1