STADSNIEUWS MAANDAG .22 FEBRUARI ,1943 95"e JAARGANG - N° 23323 'tijd omPte verduisteren Instandhouding der productie, verdeelirig van goederen en de arbeidsinzet Verordening van den Rijkscommissaris betreffende dé Nederiandsche bijdrage dan den totalen oorlog Dool aan het Oostfront Opn Aanval op Nederiandsche kustplaats ieuw 103.000 b.r.t. tot zinken gebracht Bij verstandig gebruik kan men met weinig energie véél doen. Laat de energie-controleur u voorlichten Ais mon spreekt over het ontslaan van den Bijbel moet men onderscheid maken lusschen mechanische cn organische inspiratie. Do schrij vers .van do Bijbelboeken waren levende monschen en geen mechanische instrumenten. Zij hebben con eigen verhaal gemaakt, waarbij zij niet los kwamen van lum milieu en don tijd, waarin zij leefden. Zij brachten wol do bood schap over, maar deden dat mot hun eigen woorden. Daardoor zijn er tastbare tegenstellin gen en onjuistheden in den Bijtel aan te wijzen. Het verhaal in Exodus over den uit tocht der Israëlieten uit Egypte doelt mee, dat zij in één nacht door do Roodo zee Irokkoti; het aantal mannen wordt genoemd; met de vrouwen en kinderen mee moeten het volgens dit verhaal 2 millioen menschen zijn geweest, die een stoet vormden van zeker 400 K.M.l Dit verhaal is dus naar den vorm onjuist, maar toch is hier God aan hot woord, Die zogt: Ik zal Mijn volk uitleiden! Met STRIJDT NEE NAAST UW KAMERADEN! Nat. socialistische vormingsdag BUREAU LANGE HAVEN 141 Tel el. 69300 3 lijnen Postgiro 5311 A Deze courant verschijnt dagelijks met uitzondering van Zon- en feestdagen Vandaag 18,04 u. Morgen 18.06 u. Zonsopgang morgen 7.42 uur Maon onder 9.09 uur op 21.47 uur la liet Yorordomngenblad is opgenomen een. verordening van den Rijkscommissaris voor liet bezette Roderlandsclio gebied betreffende do instandhouding van do productie en de verdce- Üng' van goederen, alsmodo van, den arbeids inzet. Op grond van par. van liet decreet van don Fulmar over do uitoefening van do rogoe- rlngsbevoegdlicdon in. Nederland van 18 Mei 1910 (IUV.R. 1, blz. 778) bepaal iki Artikel 1. De Rijkscommissaris voor liot bezette No- derlandsclio gobiod (commissaris-generaal voor financiën cn oconomischo zaken, of commissaris- generaal roor bizondoro aangelegenheden) kan allo maatregelen nomen, wolko noodzakolijk zijn tot do instandhouding van de productie of do "rwdoeling van gooderon dan wol van don ar beidsinzet. Hij kan het recht tot het hij af zonderlijke beschikking troffen van zoodanige maatregelen ook aan andere instanties over- dragen,, s# ('j"_ Artikel 2, 1 'J YVordt do maatregel, als bedoeld in artikel een rechtsvoorschrift goja-offen, don wordt :o door do pars, do radio," door aanplakking op andero tor plaatse gebruikelijke wijze 'gokonch'gd en warat doze do-W doze afkon- ging geldig, roos zoover daarin niets andors 1 bopaaid. Arliksi i-- '- (1) Wordt eon maatregel, als bedoeld In ar tikel 1, bij afzonderlijke beschikking getroffen, 'sux geschiedt dit schriftelijk. X Da beschikking houdt im t) Do jmnduiding van dn imianilo, welke do beschikking geeft. E) Den naar» or het adrea van Aengeen, op wien do verplichting rust. 3) V& nauwkeurige aanduiding van het be- Yotei bandelen of nalaten. 4) Do plaats, waar en hot tijdstip, waarop eon bevolen prestatie moot worden verricht. 5) Do plaats en hot tijdstip van do uitvaar- <figwg. G' Do ondertookening van do Instantie, welke do irc alilkking geeft. (3) Do instantie, wolko de beschikking geeft, maakt dezo aan dengeen, op wicn do ver plichting rust, bekend. Is dit voigens haar oor- dool niot mogolijk, dan wordt do beschikking -bokondgomaakt aan den burgemeester der ge meente, waarin degeen, op wien do verplichting rust, hior te lande zijn woonplaats hoeft of laatstelijk hoéft gehad. "(4) Als bekendmaking van do beschikking la in ioder goval to beschouwen t 1) beteekening; 8) overhandiging tegen bewijs van ontvangst of 3) medcdeeling middels aangeteekend schrjj- von. (5) Door do bekendmaking treedt de beschik king, fn working. Artikel 4. (1) Ihj die opzettelijk in strijd handelt met eon volgens do artikelen 1 tot en met 3 gegeven bevel, wordt gestraft met gevangenis straf van ton hoogsto vijf jaren en met goid- booto van ten hoogsto honderdduizend guldon of met een dezer straffen. (2) Poging is stiafbaar. (3) Wordt hot luit door schuld gepleegd, dan wondt de dader gestraft met gevangenis straf van ten hoogsto een jaar of mot geld boete van ten hoogste vijftigduizend gulden. (4) Do strafvervolging vindt slechts plaats op klaciito van den Rijkscommissaris voor hot be dotte Nederiandsche gebied (commissaris-gene raal voor financiën en economische zaken of commissaris-generaal voor bizondere aangele genheden). Deze klacht kan worden ingetrok ken totdat hot vonnis in tweede inslantlo in kracht van gewijsde is gegaan. (5) De bij de ieden 1 tot en met 3 straf baar gestelde handelingen zijn strafbaro fei ten, als bedoeld in artikel 2, lid 2, der ver ordening no. 52—1040 betreffonde de Duitsche rechterlijke macht voor strafzaken, zooals deze luidt ingovolgc do bekendmaking no. 72—1942. Artikel 5. Deze verordening treedt in werking op don dag hater afkondiging. 's (Iravcnhage, 19 Februari 1943. Do Rijkscommissaris voor het bezette Nederiandsche gebied: Seyss Inquait. De verordening is het practische gevolg van do redo, die de Rijkscommissaris op 30 Januari j.l. gehouden heeft en waarin hij do nood zakelijkheid "betoogde van do totale coneen- ir^vtio der krachten in Nederland. De Rijkscom missaris zelde „Het spreekt vanzelf, dat thans in dezen strijd om Europa, nu het Duitsche volk den toestand van den totalen oorlog ingaat, ook Europa zijn dienovereenkomstige bijdrage moet leveren, reeds om zichzelf te handha- yrn en zijn aanspraak voor de toekomst te behouden. Er zal derhalve een zelfde totale concentratie der krachten ook hier in Neder- land plaats vinden. Bij deze gelegenheid zou ik met allen ernst cn nadruk erop willen wij zen, dat de toestand van heden geen beroep duldt op ecnigeriei vroegere omstandigheden en betrekkingen. Ik zal mijn orders geven. Zij moeten door allen strik! worden uitge voerd. In den huldigen toestand zou de wei gering tot uitvoering van een dergelijke or der niet anders kunnen worden opgevat dan als sabotage". In aanvulling hierop wordt gcwo/.en op den tekst vim de bepalingen tegen sabotage ver vat in* de op 9 Januari 1943 uitgevaardigde .verordening van den Rijkscommissaris voor da bazf i'.'-ÏNeuerlamlsclie gebieden inzake de hand having van de openbare oide. In aldeeling I van deze verordening wordt gezegd: (1) Hij die opzettelijk een ingevolge goldende rechtsvoorschriften stiafbaar feit pleegt, hetwelk tot oogmerk heeft dan wel aanleiding kan govon tot het in "gevaar brengen van do open bare orde of van de veiligheid van het open- baro leven in het bezette Nederiandsche gebied wordt als saboteur gestraft met don dood. (2) Poging tot on deelneming aan hot straf baar .feit zijn op- gelijk© wijze strafbaar als het voltooid strafbaar feit. De druk van den Sovjet-aanval mindert Het opperbevel van do Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend Bij aanhoudende dooi kwam hel in het Koo- ban-bruggehootd slechts tot plaatselijke vijan delijke aanvallen, die overal mislukten. Tusschea do zee van Azof on hot gebied ten zuiden van Orel duren do zware afwoergevochten voort. Tegenaanvallen van formaties Diiitscha 'infanterio en pantserwagens wierpen in ver scheiden. frontsoctoron opgerukte vijandelijke strijdkrachten terug. Hierbij werden 32 pantser wagons vornietigcl. Do in. hot Donotsgobiod ingesloten vijande lijke formatie cavalicrie staat, op oon zeer klein gebied opeengedrongen, op hot punt ver nietigd te worden. In den noordelijken, sector van liet oostelijk lijk front stortten nieuwe, tfoor artillerie en pantserwagens gesteunde aanvallen door het vorzct'der Duitsche troopen ineen. Sterko for maties van do luchtmacht bestookten met goedo uitwerking overdag en 's nachts de aanvaisfor- maties en ravitailleoring van den vijand. Duit- scha jagers schoten alleen boven het_ noorde lijk» goveohtsgebied 88 vijandelijke vliogluigon neer. In do hevige afweorgovochton- in het .Donets- gebied heoft zich hot 48sto pantsercorps onder do voorbeeldige leiding van don generaal der p&ntserlroepan Ton Knobolsdortf bizonder on derscheiden. Do 15e luehtafwocrdivisio van do luchtmacht had een scliitterond aandeel in de boslrijding van vijandelijke tankaanvallon. Aan het Noord-Airikaansche front verliepen de gevechten xooals verwacht" werd. De plaatsen Gafsa en Sbeitia werden nagenoeg geheel bezet. In het verloop van de tot dus ver geleverde gevechten werden bijna 3000 gevangenen, 'overwegend Amerikanen, ge*- maaltt cn 169 pantserwagens, 95 gepantser de verkenningswagens, 36 gemotoriseerde stukken geschut cn 60 stukken ander ge schut, alsmede talrijke auto's vernietigd of buitgemaakt, Uritscho bommenwerpers violen in den afgc- loopen nacht zonder militair succes enkele plaat sen in Noordwest- en West-Duitschland aan, waaronder wederom Wiihelmshaven. Do be volking leed geringe verliezen. Door afweer in den vorm van jachtvliegtuigen, on luchidoel- artiUorio werden 11 vijandelijk© gevechtsvlieg tuigen. neergeschoten. Hot opperbevel der Duitsehe weermacht deelde Zondag mede t „Tengevolge van den dooi, dio in nieuwe sectoren van het oostelijke front is ingevallen cn van do zwaro verliezen, wolko do bolsje wieken In de tot dusverro geleverde gevochten van don winterdag hebben goledon, vermin derde gisteron do vijandelijke druk op som mige plaatsen. In het gebied van den bcneden- Koohan leverden plaatselijke aanvallen der bolsjewisten geen resultaat op. Aan het front tusschen do zee van Azof en hot gebied ton zuiden van Orel mislukten talrijke vijandelijke aanvallen; 61 pantserwagens worden, kapotgeschoten, waarvan 34 alleen bij den afweer van oen krachtigen aanval, waarbij' do vijand bovendien zware, bloedige verliezen leed. Verschoiden aanvallen van Duitsehe afdee- lingon in dezen sector brachten plaatselijke successen,. De luchtmacht steunde mot sterke formatios do troepen te land en bracht ver nietigende slagen toe aan vijandelijke voertuigen en concentraties van troepen cn pantserwagens. Gevechtsvliegtuigen bobben met zichtbaar suc ces 8poorwogdoelon achter het vijandelijke front gebombardeerd. Erkele vijandelijke aanvallen in het gebied van Rzjof, werden, ten deelo in den tegenaan val, afgeslagen. In het noordelijke deel van het oostelijke fiont viel do vijand slechts op eonigo punten ten zuidoosten van het Ilmen- meor aan. Hij werd met veel verliezen af geslagen. Ten zuiden van hot Ladogameer en voor Leningrad heoft de vijand zijn aan vallen niet voortgezót. Twee eigen aanvals- opernties werden In weerwil van den hard- nokldgen vijawlolijken tegenstand met suc ces vooitgezot; 12 pantserwagens werden daarbij vernield. Luchtdoelgeschut der luchtmacht hooft zïcli gedurende don grooten afweerslag aan allo brandpunten van het oostelijke front bizonder onderscheiden. Een jachteskader onder hevel van luitenant-kolonel Tiautloff heeft zijn 4000slo overwinning lil de lucht behaald. Aan het front van Kandalaksja slaagden Duitsche en Finsclie troopen 'er in, een bolsjewistische ski-afdeeling In t« sluiten en te vernietigen. Van 11 tot 20 Febru? zijn aan het oosieljko front 774 Se (etpanlser\vagens door afdeelingen yan liet legor vernield, buitgemaakt of buiten gevecht gesteld. Aan het front in het zuidwesten van Tunesië duren de bewegingsgevechten voort. 'Een door pantserwagens gesteunde vijandelijke tegenaan val werd afgeslagen. De luchtmacht bestookte met succes Britscho gemotoriseerde troepen en luchtdoelbatterijstellingen met zware bom men. Bij den. aanval op Noordwest-Duitsch' gebied op 19 Febiuari zijn, naar alsnog is gecon stateerd, nog twee vliegtuigen door luchtdoel geschut der marine neergeschoten, zoodat de totale verliezen van den vijand hij dezen aan val zijn gestegen tot 13 vliegtuigen." In de vroege middaguren van Vrijdag jj, hebben Britsche vliegtuigen een aanval ge daan op een kustplaats in het Noorden des lands. De Nederiandsche burgerbevolking heeft volgens de vobrloopige berichten 34 dooden, 38 zwaar- en 50 lichtgewonden te betreuren. Bovendien werd er aanzienlijke schade aan,.gebouw'en. aangericht. Deze luchtaanval is weer een bewijs voor het leugenachtige van de Britsche propaganda. In dit verband zij eraan herinnerd, dat de Engelschen hun nog niet vergeten snooden aanval op Eind hoven, dien zij juist uitvoerden op een Zondag, den Sint Nicolaasdag, met de verklaring pro beerden te rechtvaardigen, dat zij met opzet een Zondag hadden uitgekozen om de Nederiand sche arbeidersbevolking in de werkplaatsen te sparen. In werkelijkheid echter hebben zij dezen aanval eenvoudig daarom op den Zondag on dernomen, omdat die dag bizonder gunstig was voor de uitvoering van den aanval. Dat de En gelschen in het geheel niet eraan denken, de Ne deriandsche burgerbevolking te sparen, bewijst de aanval van Vrijdag, die plaats had op een weekschen dag en op een tijdstip, waarop van tevoren verwacht kon worden, dat de burgerbe volking groote verliezen zou te lijden krijgen, Blijkens oen nader bericht is het aantal doo den tot 44 ges legen. i Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte vandaag het volgende extra-bericht bekend: „Ondanks zeer. hevige" stormen en slecht zicht zetten de Duitsche duikbooten den strijd tegen de vijandelijke scheepvaart voort Zij brachten in den Atlantischen Oceaan en voor' de Noord-Afrikaansche havens aan de Middellaadsche Zee van krachtig bescherm- de konvooien 15 schepen met een gezamen- lijken inhoud van 103.000 brt. tot zinken, alsmede een korvet, een konvooivaartuig, een patrouillevaartuig en vier zeiltransport- schepen. Voorts tverd een vrachtschip getor pedeerd. Toegang voorstellingen „Vreugde en Arbeid" De centrale persdienst van hot N.A.F. meldt i De leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg, heeft bopaaid, dat do gezinsleden van allo in het buitenland werkonde Nederiandsche ge zinshoofden tot do voorstellingen van „Vreugde en Arbeid" toegang hebben, legen do voor do loden van het Nederiandsche Arbeidsfront geldondo prijzen. Toegangsbewijzen zullen wor den verstrekt op vertoon van een bewijs, waar uit' blijkt, dat het gozinshoofd in het buiten land werkzaam is. „DE KLOK HEEFT TWAALF GESLAGEN" Hedenavond om 19.00 spreekt Max Blokzijl vla HilversumI, in'zijn. politiek weekpraatjo over: „De kiolc, heeft 'jrVa'ilf geslagen". 15 DE BIJBEL GODS WOORD I De vraag: is do Bijbel Gods Woord? kan men volgons ds. M. J. C. Vissor uit Rot terdam, die gisteravond in do Westeikerk in oen samenkomst voor jonge mensqjien sprak, met ja on neen beantwoorden. De_ Bijbel is een vorzamcling van geschriften, waarin hier en daar« onverzoenbare tegenstel lingen voorkomen'. En toch is Gods Woord onfeilbaar. De Bijbel is in bijna 1000 talen en dialecten vertaald; hot Ned. Bijbelgenootschap brengt thans ongeveer 100000 Bijbels per jaar aan den man cn liet Britseli cn Buitenlandse!) Bijbelgenootschap zelfs ,11 millioen. Geen book is zoo verguisd en becritisoerd als de Bijbel en levens heeft geen boek zooveel tioost en steun gebracht. In do Bijbelboeken is «on voortschrijding waar to nomen. Het Oudo Testament is nog vol van Joodscho voorstellingen cn denkwijzen, maar alles loopt uit op de openbaring iu Christus. Do Bijbel is organisch ontstaan en ^rnoct gezien worden, in zijn geheel. Elk deel van een or ganisme ontleent, zijn betookenis aan het ge heel, in tegenstelling mol een onderdeel van oen mechanisme, dat ook nog op andere wijze gebruikt kan worden, liet wraaklied van Lamech b.v. geeft niet de verhoudingen weer, die voor onze huidige maatschappij aanvaardbaar zijn. In het Scheppingsverhaal van Genesis 1—11 zijn oudo volksverhalen verwerkt; bovendien zijn daarin twee scheppingsverhalen te onder kennen. De Oosterling is ia liet algemeen bang voor liet nieuwe en daarom brengt hij het nieuwe gaarne in den vorm van het oudo. Dat heeft do schrijver van Genesis ge daan. Do Babeloniürs hebben ook een. schep- "pingsverhaal, dat op vcrscheidono juinlen met dat uit den Bijbel vor»;i„l»chup vertoont. Hoi grooto verschil is echter, dat de Bijbel spreekt van één God; do Balieioniérs kenden meer dere goden. Do Bijbel is in do antieke wereld hot eenigo hoek, dat spreekt van een eeuwig, eonig en almachtig God. liet is_ dat, wat do Bijbel ons wil inprenten. Het is wel merk waardig, dat een klein volkjo als dal dei Israëlieten, zonder oen eigen cultuur, volhoudt: Er is maar een God! Dat de Bijbel foiien vertoont, is maar ge lukkig, want nu kan de mrnsch den Bijbel be- grijpen. Spr. heeft geen behoefte te „knoeien", om tegenspraken of onjuistheden aannemelijk te maken,-zooals destijds do mail van doN.CR.V., dio vragen voor de microfoon beantwoordde, probeerde. Wéér Christus ten hemel )3 ge varen cu of Hij één dan wel twee blinden ziende heeft gemaakt, is voor spr. niet be langrijk; waar het op aankomt is, dat Christus ton hemel is gevaren en dat Hij bewezen heeft Gods Zoon te zijn. Van de gelegenheid om vragen te stellen, werd een vrij druk gebruik gemaakt, waarbij o.a. do apocriefe boeken, de Koran, dio ook een organische weergave is en het gebruik van boeken over exegese ter sprake kwamen. Voor de werkers In bet buitenland Ds. J. W. Tons book, die een inleidend woord sprak, deelde mee, dat het oorspronkelijk do bedoeling was, drie samenkomsten te houden; do vele brieven, die ingekomen zijn, hebben or toe geleid nog drie van dergelijke samen komsten le organiseeren. Op 21 Maart spreekt ds. A. A. Wildschut uit Rotterdam over: De betookenis van het Oudo Testament en op oen Zondagavond in April ds. W. S. v. Leeuwen over: Do beloekenis van het Nieuwe Testa ment. Voorts deelde spr. mede, dal het werk onder jongo menschen,dio in het buitenland werken en waarvoor in de samenkomsten als deze zoo ruimschoots is geofferd, rijke vruchten draagt. Tor illustratio las spr. een 5-lai uittreksels voor 'uit de vele brieven, door de commis sie uit do Ned. Itorv. gemeente voor het werk onder siadgonoolon, die in het buiten land wonen, ontvangen. Éeri deelde mee zelfs oen. treinreis vat) een uur le hebben ge maakt om oen^. godsdienstoefening voor Neder landers te kunnen bijwonen, terwijl hij hier maar zeiden naar de kerk ging. Vooral voor Bijbeltjes en andero lectuur bestaat groote be langstelling. K. DE JONG f lil het gemeenteziekenhuis, waarin hij 14 dagen geleden werd opgenomen, is Zaterdag j.l. op ruim 70 jarigoii leeftijd overleden do heer K. de Jong, een der oudste Heilssol daten. Hij is n.l. 53 jaar Heilssoldaat en. daarvan was hij 43 jaar kapolmcester. Hot vorig jaar werd hij tol eero kapolmeester be noemd. Do begrafenis is bepaald op a s. Woensdag. Fan 11—12 uur beslaat gelegenheid in hel gebouw van liet Leger des Ileils lari do Lange Haven, waar do kist mot het stoflolijk over schot'van den trouwen en loogewijden werker al worden, opgebaard, oen Matsten, groet te brongen aan den overledene. Van hall één tot 1.45 uur wordt een uit vaartdienst gehouden en om half 8 volgt een gedenkdienst. Ah deze diensten staan onder leiding van do hoofdbestuurders van het Leger des Ileils, do lieer en mevr. J. Smaol. Indien daartoe toestemming wordt verleend, zal do Iwgrafonis plaats hebben op do^ wijze, als bij het Leger des Ileils gebruikelijk is. BURGERLIJKE STAND Geboren: 1.9 Febr.Roelof Johannes, van'' R. J. Doomcvold er Meijer, J.A. Alb. Tliijm- straat 11. Petrus Cornllis, z. van Ti Mul- ■der en C. J. M. Zagwijn, Rr, Ndlelslraat 1. Overleden: 19 Febr.: P. Verschoor, G3 jaar, vlaardingerdijk 99. T. Broos, 56 jaar, echtg. van W. Wies©, Dr, Nolctstr. 1. J. Pors, G9 jaar, echtg. van F. L, Poppelics, Da Costa- straat 10. AGENDA SCHIEDAM Passage theater, 1.30 en half 7, De pseudo-gravln (14 jaar). Monopoie theater, 2.15 en 7 uur. Alaska (18 jaar). 27J£ebr, Musis Sacrum, uur. Vreugde cn Arbeid, Caharct-revuë Gezelligheid in deïen Tijd", u aan bjj de Waffen-SiS., het Legioen of het Wachtbataljon in Nederland rsssusnei: Redevoeringen van Hauptdienstleiter Schmidt en Van IGeelkerken Te Utrecht is gisteren weer een gemeen schappelijke vormingsdag, der Duilscho on Ne- deadandscho .nut.-socialisten gehouden, waarin do leider der N.S.D.A..P, in Nedcriand, Haupt- dienstleiter Schmidt, heoft gesproken. Ook do plaatsvervangende leider der N.S.B'., Van. Geelkerken, heeft gesproken en nogmaals betoogd, dat do beslissing, waarvoor het Ne- darlandscho volk is gesteld, envoi mijdelijk is. Aan het 'voorbeeld van. een Ncderlandschen. volksgenoot, die hem dezer dagen sclireef:„Tot dusver weten wij nog niet, wat erger is, Duitschhunl of Sovjet-Rusland", maakte spr. duidelijk welke geestelijke verwarring is ge sticht door de ophitsing, dio sinds jaar en dag door duistere machten wordt gevoerd. Als zich thans stemmen, verheffen, die hot volk willen wijsmaken, dat liet- bolsjewisme zoo org niet is, dan moet in herinileHng worden ge bracht, dat men vroeger in Nederland in de volslrekto veiooi'deelir(g van de coirmninislischo gedachte eensgezind is geweest. Do schuld aan deze ontwikkeling moét worden toegeschreven aan de veidcrflijke krachten der oudo politieke partijen, dio het volk hebben blindgemaakt voor de ware gevaren, zoo'dat men zich ook thans nog verzet tegen alle in stellingen, dio het volk weer sterk moéten maken. Loo is de taak der Nederiandsche nat.- socialislen niet gemakkelijker, doch inoeilijkor goivoi'den, daar het er om jjuat liet volk door een voorbeeldige bonding to ovei tuigen. Onder luiden bijval veiklaardo Van Geelker ken: Als het noodig is willen wij van alles afstand doen, opdat do overwinning gewaarborgd wordt. Als het volk vraagt: Met welk recht?, antwoorden wij: Omdat gij na den oorlog recht wilt hébben op het leven der volksgemeenschap. Daarom moet reeds thans hot laatste er uit gehaald worden, opdat het land gewapend is voor den komenden winter- Ais een Gerliramly- den trcurigen moed heeft het ambtenarenkorps tot verzot op te roepen, zal mon met terugdeinzen voor harde maat regelen om do verblinden op het rechte pad terug te brengen. Ais men zélfs den moord als politiek strijdmiddel toepast, moeten alten het wetent Als zij schieten, schieten wij terug. Met nadruk waarschuwde spr. het Nederiand sche volk tegen illusies om geen twijfel te doen opkomen., dat da toekomst nog zwaarder offers oisclit. Indien Nederiandsche nat.-socialisten aan sluipmoordenaars ten offer vallen, zullen de N-S.B. ers ook de verantwoordelijkheid voor im populair© maattegelea op zich nemen. Geestelijke verwarring Ilauptdienstleiter Schmidt wees' iri het begin van zijn rede, waarin hij het jaar 1943 het jaar dor beslissingen noemde, op do geeste lijke verwarring, dio in het kamp der vijande lijke mogendheden heerscht, cedomonstreerd (door het feit, dat ter gelegenheid van den 25sten vorjaardag van het roodo leger in de kapitalistische landen vreugde-demonstraties wor den gehouden. Daartegenover steldo hij de dui delijke liju, die de N.S.D.A.P. van. dén eersten dag af tegenover het bolsjewisme heeft gevolgd. Do verwoestingen, die het roode gespuis in de na-oorlogscho jaren heeft aangericht, zijn dooi liet nat.-socialismo nimmer vergeten. Men begaat ginds tegonwooidig dezelfdt grooto fouten ais in 1919 in Duitschland. Ah het nat.-socialismo in do jaren van sliijd heeft verklaard: Wij alleen zijn in staat het roer om to gooien en als Gocbbeis reeds jaren geleden den kreet „Ontwaakt Europa" deed weerklinken, heeft het verloop der geschiedenis onze opval tingen bevestigd. Degenen, die in deze uren angstig worden, wees HauptdiensU-eiter Schmidt op tie onwrife bare strijdvaardigheid van liet Duitsche leger. Nog steeds leveren wij ginds in het uiige; strekte gebied slag en do dag zal komen? dat do Duitsche grenadier weer voorwaarts marcheert en do horden van Stalin zal ver nietigen. Thans is het onze taak de zwakken meo to sloepen en mee to nemen. Als men ons evenwel vraagt: Waaraan ontleent ge het recht thans op de plaats, waar een Duilscho arbeider stond een ander te zetten? zeggen wij; Uit den hemol halen wij dat ïecht, om dat hot noodig is, dat gij in het leven blijft, ook als go tlians dat inzicht nog met hebt. Zoo was het ook do plicht van den Rijks commissaris hier in hel bezette Nederiandsche gebied de r.ïGèïders, die gemist kunnen wor den in Uiutsehland aan het werk te zotten. Met hetzelfde recht zullen wij hier ook een burgemeester afzetten, die zich1 wederspannig beloont en op zijn plaats desnoods een ver- standigen arbeider zetten. De herderlijke brief in de R.K. kerken In dit verband sneed Ilauptdienstleiter Schmidt do actie aan gericht (ogen d© jeugd van dit land, die in gevaarlijke vóorsiellingen leeft, cn vet klaarde hij: „Ik kan slechts onder- slreepen, wat Mussert in Amsterdam heeft ge zegd, dat de behoorlijke zijn studies zal kun nen voortzctlen, maar dat do anderen des noods in sen concentratiekamp op den rechten weg moeten worden gebracht". In scherpe, ondubbelzinnige bewoordingen be paalde Ilnuptdiimstleiler Schmidt zijn standpunt- ten opzichte van den herderlijken brief, die gisteren van de kansels der katholieke kerken is voorgelezen, om de geestelijkheid teiug tb wijzen binnen dè~ perken, die ham' door de wet der keik zijn gesteld. Waarom klaagt men liet bolsjewisme niet aan, dat de keik wil vernietigen, zoo vioog hij, waarom valt men ons aan. die toch vciklaron, dat ieder op zijn wijze mag zalig worden. Waarom bidt mon voor de Joden, terwijl honderdduizenden Duit sche zonen zijn gevallen? .Waarom stelt de katholieke keik zich «iel in de bres voor do -100 millioen Indiërs,-die doorEngeland onderdrukt worden en voor wio Gandhi den hongerdood onder de oogen ziet. Wij doen geen siap terug en wij maken bezwaar om de Ne derlanders in één adotn met de Joden te noemen. De Rijkscommissaris liceft 29 Januari in Den Haag verklaard: „Als men iets wil eischen, moet men zichzelf ook voor iets in-" spannen". Tot dusver hebben®wij evenwel van do kerk in dit opzicht nog niets vernomen, nfgezicn van hot feit, dat zij de N.S.B.-ers niet begraaft en niet toelaat tot de kerkelijke sa- eramenten, Ala do katholieke kerk zicli thans wil opwerpen lot voorspraak van degenen, .die zooals dit licct in de afkondiging van den kansel getroffen zijn door do hardheid van de Xzeltende macht, kunnen wij daar omtrent slechts zeggen, dat het mooi geweest zou zijn, als men dergelijke womden ook had gehoon! in de Meidagen van 1910, loon men de N.S B.-ers in den kerker wierp. Do katho lieke kerk meent in een blief aan den Rijks commissaris haar beklag te moeten doen over het „omechl" bet Nederiandsche volk aan- 'gedaan. Wij vragen daartegenover: Wat heoft de keik gezegd, dat hel Duitsche volk 25 jaar lang onrecht is aangedaan. Gerechtigheid, barmhartigheid en vrijheid van levensovertuiging, deze woorden heeft de kerk in den mond. Waarom doet men daarop geen beroep tegenover de heeren Churchill, Roose velt en Stalin? Als men wijst op het doodschie ten van gijzelaars moeten wij daartegenover stellen, dat wij ons moeten 'beschermen tegen misdaden, waartegen slechts de hardste maat regelen kunnen helpen. Slechts dan draaiden de gijzelaars er voor op, als er aanslagen op de Duitsche Weermacht werden gepleegd, terwijl voor de misdaden teggn leden der-N.S.B. geen gijzelaars zijn doodgeschoten, omdat Mussert het parool heeft gegeven, dat Nedcrlandsch bloed niet mag worden verzoend met bloed. Wel zul len en mo'eten echter maatregelen worden ge nomen, om opgehitste volksgenooten tot tede te brengen. Voorts meent men van kerkelijke zijde de strenge behandeling in het concentratiekamp op den korrel te moeten nemen, doch vergeet, dat dit menschen betreft, die op een oogenblik waar op het Duitsche volk voor geheel Europa strijd meenen te moeten conspiieeren. Men klaagt, zoo vervolgde spreker, dat jongelieden naar Duitsch land worden gevoerd, en doet daarbij alsof D -itschland dertig dagreizen van hier -ligt. De waarheid is evenwel, dat Nederiandsche arbei ders zich bij ons heel prettig voelen. -» v Tegenspraak met Het Evangelie Men -meent tenslotte ook een tegenspraak tus schen onze maatregelen en het Evangelie te kun nen construeeren, terwijl wij daartegenover slechts kunnen vragen, of het niet in tegenspraak met het Evangelie en zijn gebod is, dat men geen N,S.B,-ers wil begraven. „Godsgebod staat boven de wereldlijke macht", zoo wordt verder in de verkondiging gezegd. Wij kunnen daarom trent slechts opmerken: dat is ook ons geloof en deze belijdenis waarborgt ons de overwinning op het bolsjewisme. In scherpe bewoordingen keerde- Hauptdicnst- leiter Schmidt zich tegen de nict-medewerk'mg aan voor den oorlog belangrijke maatregelen, die aan het slot van de katholieke afkondiging is geëischt. Als men het ambtenarencorps wil opstoken om de bezettende mogendheid bij de uitvoering van noodzakelijke maatregelen samen werking te ontzegen, kunnen wij ^daartegenover slechts verklaren, dat wij al-wat komen kan met rust, maar ook met hardheid tegemoet zien. Spre ker roept In dit verband uit: Al wat ons hier be kommert is tegenover den strijd tegen liet bolsje wisme .slechts bijzaak. Men moest ons toch niet lastig vallen met kleine kwesties, die op zekeren aag wel worden opgelost. Onze strijd gaat tegen het bolsjewisme naar niet tegen hot christen dom. Met een dringend beroep zien ook in de toe komst nauw aaneen te sluiten besloot Haupt- dicnstleiter Schmidt zijn uiteenzettingen.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 1