De totale oorlog WOENSDAG 24 FEBRUAR11943 95STE JAARGANG - fa 0 23325 Rommel's pantseraanval In Tunesië De doorbraak bij Kasserine Ook gas is kostbaar Wijziging bezoldiging der politie STADSNI EUWS Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen BUREAU LANGE HAVEN 141 Tekf. 69300 3 lijnen Postgiro 5311 Deze courant verschijnt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen TIJD OM TE VERDUISTEREN Vandaag 18.08 u« Morgen 18,10 u.' Zonsopgang morgen 7.38 uur Maan onder 9.58 uur op 0.11 uur Steeds duidelijker ziet men io Londen in, dat de pantseraanval van Iiommoi op den Arrteri- kaansehen sector aan het centrale front in Tunesië niet slechts beschouwd moet worden als een itanval, doch als een grootsch opgezet otfensief, zoo verneemt Svenska Dagbladet uit Londen. De toestand in Noord-Afrika moet der halve, aldus genoemd blad, voor de geallieer den zeer ernstig genoemd worden. Dagens Nyheter gelooft, dat do militaire medewerker van de "Evening Standard de op vatting van Londen over den toestand in Noord-Afrika tamelijk juist weergeeft wanneer hij verklaart, dat de toestand aan het cen trale front in Tunesië na don Duitschen aan tal door den Kasscrino-pas op Tebessa zijn zuiver locale karakter verloren heeft en in de eerstvolgende dagen werkelijk kritiek kan worden. I I i Do Dagrns Nyhclor citeert uit de beschou wingen van den militairen medewerker van de ■Evening Standard het volgende: Do geheels positie van de geallieerden in Zuidwest-Tuncsië wordt beïnvloed door do door braak door den pas ten noordwesten van Kasserine. Zouden de strijdkrachten van Rom mel in de richting van Tebessa afzwaaien, dan zou bierdoor iedere Britseh-Amerikuan- scho verbinding in dit gebied ernstig bedreigd worden. Gaat do vijand echter in noordelijke richting naar het achtcrvvaartsehe gebied van het eersto Britseho l&ger, dan moeten de linies der geallieerden veranderd worden om een bedreiging van de flank to voorkomen. Ook door den Londeaschen correspondent van de Stockholms Tiilniagcn wordt Tebossa bet volgende doel van Rommel genoemd, daar bet het voornaamste steunpunt der Amerikanen is en daar grooto voorraden, liggen. Volgens den correspondent voorspellen de militaire des kundigen een zrvaro crisis voor de geallieerden in Tunesië voor het geval Tebessa verloren gaat, De stad moet derhalve togén iederen prijs gehouden worden, daar het eerste Britseho leger anders kan worden ingesloten. Rommel hooft weer cena gotoond, zoo be sloot SSockholms Tidrdngen, dut verrassing en snelheid veel meer waard zijn dan het blijven, staan op een plaats. STRATEGISCHE SOVJET-TOELEG MISLUKT Het opperbevel van de Duitsehe weermacht maakte gisteren, bekend: In den grooten winlerslag in hot zuidelijke deel van het oostelijke front zijn do vérgaande plannen van den vijand mislukt. Daar het hem fiiet gelukte het aan den oostelijken rand van het Donets-industriegebied hecht aanconge- smeede front der Duilscho troepen te door breken, probeerde hij het front in noordwes telijke richting afzwenkend, in den rug aan te vallen. Do op deze wijze achter ons front Aan do Mioes gekomen bolsjewistische divisies zijn intusschen vernietigd of uiteengeslagen, Évenzoo verging liet die bolsjewistische forma ties, die nog vorder afbuigend uit de streek tea zuiden van Charkof naar den Dnjepr wer den gezonden. Het lot, dat zij den Duitschen legers moesten bereiden, trof haar, zelf. Van haar verbindingen afgesneden en door onze divisies van allo kanten omsingeld, vielen zij ten prooi aan do ontbinding of do vernieti ging. Reserves; die hun waren nagezonden, werden door do luchtmacht ontdekt en in haar dicht opeengedrongen colonnes door voort durende luchtaanvallen vernietigend getroffen. Daar do weersgesteldheid, dio thans reed3 af wisselend sneeuwjachten of dooi brengt, groote operaties binnen afzienbaien tijd onmogelijk maakt, verplaatst de vijand rijn inspanningen atoeds meer naar het gebied ten noorden! van Charkof, alsmedo naar liet centrum en het noordelijke deel van het oostelijke front. Gisteren viol de vijand op verscheidene plaat spn aan het Koeban-bruggehoofd met vrij sterke strijdkrachten aan. In het Donetsgebied herhaalden de bolsje wisten mot verscheidene divisies de poging om door te breken. Zij weiden in zware gevechten vol afwisseling opnieuw teruggeslagen. In het fobied tusschen Donets en Dnjepr vlek tank- n infantericformaties van het leger en van de Waffen SS, op schitterende wijze gesteund door duikbommenwerpers, gevechtsvliegtuigen en slagvliegtuigen, den vijand nog steeds concen trisch aan en vernietigden sterke bolsjewisti sche strijdkrachten. In het gebied ten westen van Charkof en Koarsk, alsinotlo ten zuiden van Orel duren de verbitterde gevechten voort Ten noordoosten on ten noorden van Orel viol de vijand over Aen breed front met Icrachligcn steun van tanks, artillerie en slagvlicgers aan. Do aan vallen mislukten door liet taaie verzet van Duitseho infanterie- en gemotoriseerde divisies. 55 bolsjewistische tanks bleien vernietigd voor onze stollingen staaai. Aan het Wolchoffront mislukte oen vijandelijke aanval op een bruggohoofdsteUing. Ten zuiden van het Ladogameer leefden de gevechten weer op. Da bolsjewisten vielen in een sector met msssalo strijdkrachten aan; zij werden echter met een verlies van 4.7 tanks bloedig afge slagen. In Noord-Afrika probeerde de vijand de in do vorige dagen veroverde domineereude stellin gen niet vcrsch aangevoerde formaties te her overen. Hij werd mei veto verliezen afgesla gen. Talrijke tanks werden vernield. Do buit .en het aantal gevangenen zijn nog aanzienlijk gestegen. Formaties van de Duitsehe luchtmacht brach ten vernieligendo slagen too aan een vijandelijk rnvitail! eer in gss leun punt iu het Algerijnscho bergland, alsmedo aan baltcrijslellingen ten wes ten van Tunis. Militaire installaties in de ha- -ven van Tripolis worden des nachts doeltref fend met hommen bestookt. TV'kairoêanl m x SUtta Tebessa i^K&sserto 5 Boezü pi. 3 fFer'a"a 5r,„i Ca X* Kiurt van Pelt GEALLIEERDE AANVALLEN IN TUNIS AFGESLAGEN Het Italiaanseho wcermachtsbericht van giste ren luidde: In Tunesië werden vijandelijke tegenaanval len op onze stellingen, die door troepen van de as bezet zijn, verijdeld. In luchtgevechten werden vijf vijandelijke vliegtuigen neergescho ten in Tunesië en boven de straat van Sici lië. Tijdens de gevechten dor laatste vier da gen werden er 815 gevangenen gemaakt, voorts werden 66 tanks, 74 pantserwagens, 58 kanon nen vernietigd en talrijke voertuigen buitge maakt. De vijand vorloor twee bombardements vliegtuigen tijdens eon aanval op een van onze konvooien in do Midcleilandscho Zee en twee torpedoviiegluigen boven het eiland Milos (Cy- claden). Gisteravond hebben vijandelijke vliegtuigen, oen aanval gedaan op stad en omgeving van Pa lermo, waarbij beperkte 'schade werd aangericht. Onder de burgerbevolking violen zes dooden en zes gewonden te betreuren. Do houding van de bevolking was voorbeeldig. Twee aanvallen- de machines werden door bet luchtdoelgeschut vuur getroffen. Een derde werd getroffen door' onze nnchtjagers. Allo drie toestellen stortten neer on kwamen terecht rosp. ten oosten j van Monte Pellegrino, ten westen van Tor- rasini en in zee natyj Valdesi. Drie andere machines worden vernietigd door het afweor- vuur, en wel tweo boven Pantellaria, die aan do kust in zee .stortten en een te Calanzaro Marina, die terecht kwam op ongeveer 15 kilo meter van het strand. Weest er zuinig mee in uw eigen belang Gas is kostbaar en mag s'eolits zoo spaar zaam mogelijk verbruikt worden. Evenals bij het electrieiteitsverbruik heeft do huisvrouw hier een verantwoordelijke taak. Wanneer men na gaat, hocole gezinnen er dagelijks op gas ko ken, dan kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat door weloverlogde handgrepen bij hol ge bruik van de gastoestellon en handig huis houden een beduidende hoeveelheid gas be spaard kan worden voor andere gewichtige doel einden. Trouwens, wie zijn rantsoen overschrijdt, krijgt boete of wordt van don toevoer afgesne den. Het is dus ieders belang zoo zuinig mogelijk met het gas om !o gaan. Bij het koken met. gas is het voor alles noodzakelijk, dat het gasstel schoon is. Wie toch zou er in een vuile pan koken? Iedere nette huisvrouw zou een dergeljken eisch verontwaardigd van de hand wijzon. Welnu, het gasstel mag dezelfde oplettendheid en zorg verwachten ats het overi ge keukengerei. DE LANDSTAND De lmurtboorenleiders uit do provincie Zuid- Holland vergaderden te HillegcrsLerg in do zaal Lommerrijk. Do boerenleider J. Saai sprak zijn voldoening uit over do builengewoon groote opkomst, waaruit bleek, dat Rotterdam het cen trum van deze provincie is, in welk verband spreker mededeelde, dat gehoopt wordt het pro vinciaal kantoor binnenkort van Den Haag naar Rotterdam te kunnen overbrengen. Verschillende vragen en klachten zijn' binnen gekomen, welke door den boerenleider werden beantwoord. Ton aanzien van de veclevering merkte spreker op, dat daarin een radicale wij ziging behoort to komen. Voor do provincie Noord-IIolland is een plan voor de bevriezing van don gebruiksveehandol ontwikkeld, dat in samenwerking met Zuid-Holland kan worden uitgevoerd. Hot zal zóó moeten worden, dat do bonafide boer koeien kan koopen voor een prijs, welke ligt in het raam van de opbrengst van zijn producten. Do Noord-Ilollandsche plannen zullen aan de veehouderijcommissio in Zuid-Holland ter be .coring woiden toegezonden. Voorla merkte spreker op, dat do activiteit in do dorpen over liet algemeen groofjjr moet worden. Do Landstand is de eenige organisatie, die in de verschillends wantoestanden veran dering kan brengen, mits de dorpen zich daad werkelijk inzeilen; dan komen de bevoegdheden vanzelf. Ten aanzien van do droogmakerijen deelde spreker mede, dat do Landstand zeggen schap heeft in de uitgifte van do gronden. Wanneer de hoer actiever optreedt, krijgt hij ook in de bedrijfschappen meer medezeggen schap. Aan verhooging vau do prijzen van de zand- aardappelen kan do boerenleider niet mede werken. Voor to dure gronden, waarop dezo geteeld worden, zal een andere oplossing ge vonden moeten worden. Vervolgens hield ir. v. d. Aleer, voedsel- eommissaris voor Zuid-Holland, een beschou wing over hot teeltplan 1943 voor doze pro vincie. Mot een geanimeerde gedachtenwisso- ling over dit plan werd de bijeenkomst ge sloten. In het kader van de reorganisatie der Nederlandtche politie Op 1 Maart 1943 treedt de Verordening Or ganisatie Politie nr. 147/42 In werking, die voor ziet in een reorganisatie van het Nederlandsche politiewezen. Tevens is een nieuwe regeling voor de bezol diging van de geheele Nederlandsche politie op gesteld. welke in het jongste Verordeningenblad is gepubliceerd. De nieuwe regelingen'-beoogen in de eerste plaats de groote verschillen in bet bezoidigings- apparaat voor de politie en de hierdoor ontstane verschillen bij de betaling der politieambtenaren in de afzonderlijke politle-afdcelingen en in 'de afzonderlijke gemeenten uit den weg te ruimen. Daarenboven zullen de meest verschillende in de afgeioopen jaren opgedoken problemen op het gebied der bezoldiging en de als rechtvaardig erkende klachten en bezwaren, rekening houden de met de positie, de beteekenis en de taak der don rang krijgen van kolonel en later na voltooiing dor reorganisatie den rang van geno- raal-majoor. De politiopresidenten zullen den rang krijgen van luitenant-kolonel en in een grooto stad don rang van kolonel. Moeilijker is dezo taak voor de lagere dienst- graden, daar hier do oude regeling een beeld vertoont eou vrij groote verwarring. I'rinkipieel zullen b.v. gelijkgesteld moeten wordende marechaussee, de agent en gomeenteve'dwachter mot don wachtmeester, bij meer dan zeven dienstjaren mot den opperwachtmeester. Do hoofdagent, agent late klasse, brigadier, hoofd brigadier, majoor, brigadier-maj'oor on wacht meester, - alsmedo chef-veldwachter zullen prin cipieel gelijk moeten staan met don opperwacht meester cn bij oen liooger aantal dienstjaren mot den hoofdwachtmeostor. Voorts do adjunct- onderofficier met den hoofdwaclitmeostor, bij oen hooger aantal dienstjaren mot don onder luitenant. Dienovereenkomstig moeten de oude dionsfgraden in do nieuwe regeling worden opgenomen. Do verordening beleokcnt dus oen nieuwe stap naar de uniformiteit en vereenvoudiging van rlo Nederlandsche politie. Na voltooiing van het moeilijke werk van uitvoering, zal zij een politie, worden opgelost. De uniformiteit in de maatregel blijken te zijn van sociaal belang' en bezoldiging moet er eveneens toe bijdragen den j dienovereenkomstig in den geest van het ge- gemeenschapsgeest, het saamhoorlgheldsgevoe! der Nederlandsche politie, alsmede het bewust zijn van haar verantwoordelijkheid voor de op de schouders der politie rustende taak te ver sterken en te consolideercn. Gewaarborgd wordt een gemiddeld gelijkblij vend grondsalaris op grond van par. 1 der Ver ordening, dat ingedeeld is overeenkomstig den dienstrang en het aantal dienstjaren. Hierbij komt een, naar maatstaf van de gezinsomstan digheden en vooral van het kinderaantal en voorts naar de klasseering der gemeente opge stelde wonmgtoelage. Ook is een wijziging gekomen in de bepalin gen en inzake het fonds der nagelaten betrekkin gen. Ongewijzigd blijven de volgens de alge meens beginselen verstrekte toelagen voor ge huwden en kinderen. De. op het Duitsehe recht gebaseerde schalen voor de grondsalarisscn zijn ingesteld op bepaalde met militaire rangen over eenkomende dienstgraden, waarvan de spoedige invoering in vollen dienst is voorzien, in dier voege, dat alle politie-ambtenaren met den rang van zuik een dienstgraad, of daarmede gelijk staande, dit salaris verkrijgen. D« Jeugdstorm legen het Bolsjewisme. Het gewest Nedersfieht van den Na- ilocaien Jcugdgstorm hield to Baarn een groote openbare propoganda-bij- eenkomst, waar oppcr- bonhcer C. Qulspel een redevoering hield. Polygoon-Fotodienst NSB- Hascwinkcl-Pjx m De verschillende rangen Dezo methode brengt een groote vereenvou diging ia de nieuwe saiarisrogeling teweeg. Zij maakt slechts een geleidelijke verandering noodzakelijk van tie dionstgraadregeOingen, die elkaar op bet oogenbiik vaak overlappen. Wan neer men dan tot vergelijkingen, overgaat, moet principieel b.v. (afgezien dus van bepaalde bizondero gevallen, dio op grond van hec! spe- cialo omstandigheden een afzonderlijk onder zoek on een afzonderlijk, besluit noodzakelijk maken) do inspecteur t-v-eede klasse gelijk ge steld worden met den luifenant, do inspec teur, eerste klasse met den ópper-luitenant, de lioofd-inspectcur met den kapitein en de com missaris van politie met don majoor. Do ge- westelijko politic-presidentenzullen voorloopig hcele politiecorps lot uiting komen. Boerenleider Roskam naar de Oekraïne Naar wij vernomen is de boerenleider, hoofd van den Nederlandschen Landstand, een dezer dagen, vergezeld van oeaige tientallen Neder landsche hoeren, naar do Oekraïne vertrokken. Boerenleider Roskam zal eenigen tijd in de oostelijke* gebieden vertoeven, ten einde een bozoek te brengen aan do verschillende groepen boeren, dio reeds eerder aldaar hun krachten voor do voedselvoorziening van Europa heb ben ingezet, alsmedo allo voorbereidingen te treffen tot Rot stichten van een Nederland telie modelboerderij als ook van zes grooto bedrijven, welke uitsluitend door Nederlandsche boeren zullen worden beheerd. Zaaiprotiucten voor volkstuiniers e.d. Zij, die dit jaar zaaipeulvruchten wenschen aan to schaffen voor uitzaai op eigon erf, in volkstuinen on dergelijke dienen^ op oen of moer bonnen „algemeen. 511" van de bon kaart voor voedingsmiddelen geen consumptie- peulvruchten te koopen, doch moeten oen of meor van dezo bonnen hewaien, aangezien zij Do jongste verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche ge bied; betreffende do instandhouding van do productie en de verdèoiing van goederen, als medo van den arbeidsinzet, zal in den so- beren en zeer toehnischen vorm, waarin zij is vervat en door do dagbladen gepubliceerd, vermoedelijk een aanzienlijk deel van het lozend publiek zoo goed als onberoerd hebben gelaten. Dit is ook best te begrijpen, want we heb ben Hor te doen met een document, hetwelk als het ware niet meer dan een kader-, een Igstwcrk is. Eerst naar gelang volgens do aangegeven algemoene richtlijn, do hier uit voortvloeiende maatregelen vau bestuur elkander zullen opvolgen, zal in de breeds lagen van ons volk het hesof doordringen, dat wij met deze verordening en haar consekwen- ties oea niemve fase van hot huidige wereld conflict zijn binnen geleid, namelijk die van tien totalen oorlog. Wij hebben het woord zelf vaak in den mond gehad, gewend als wij ern.m geworden waren door allerlei militair-technische beschou wingen. Spoedig zullen wij nu gaan onder vinden, wat dit begrip in waarheid inhoudt. Dat is in hut kort eon zóó geïntensifoerde wor steling, dat letterlijk goen enkel lid der volks gemeenschap daarbuiten blijft, dat geen enkel particulier belang, hetzij klein of gioot, langer kan worden ontzien, mocht het aan het levens- brflhng der samenleving zijn tegenovergesteld. Alles en ieder zal moeten wijken, waar het erop aankomt, dozen geweldigen krijg te win nen, welks inzet de eenheid van Europa, zijn zelfstandigheid, het voortbestaan zijner aloude cultuur moet worden geacht. Wij zijn in WosL-Europa niet allen op ge lijke wijze in dezo worsteling belrokken ge- -raakt. Er zouden staten aan to wijzen zijn, die op dit monstercoriflict bobben aangestuurd; •andere dio den handschoen eerst opraap ten, toen zulks onvermijdelijk was. Eou positie geheel apart hoeft menig klein land ingenomen, dat meende veilig ter zijdo to kunnen blijven, en desondanks zich als in een benauwden droom door den modernen verwoostingsgruwc! zag overstroomd. Men kan, de lotgevallen der Europcesclie staten overziende, hen ook nog op andere manier ordenen en onderbrengen, namelijk in overwinnaars cn overwonnenen. Doch het hui dige uur viuagt con ander inzicht; het ver te zijner tijd in staat zullen worden gcstekïj werpt de analyse en dringt naar de synthese. daarop zaaipeulvruclitcn te betrekken. Tenoindo to kunnen bepalen hoeveel bonnen 511 men voor hot koopen van zaaipeutvruchteil diont to hostalen, zij medegedeeld, dat het in do bedoeling ligt per bon een zoodanige hoe veelheid zaaipeulvruclden. beschikbaar to stol len als noorlig is om ongovoor 20 M2. te bo toten. Verdere bizonderheden belreffendo deze re geling zullen nader worden bekend gemaakt. Met nadruk, wordt or do aandacht op ge vestigd, dat volkstuinders en dergelijke, die an do bovon omschreven regeling goen ge- Hctzij wij liet wenschen te erkennen of niet, :1e kleine en groote zelfstandige naties van gisterenof eergisteren zijn iu één gemeen schap saaingestneed, allereerst door do triom fen der Duitsehe en Italiaanseho wapenen; vervolgens door de op allen evenzeer drukkende gevolgen der Rrilsch-Amerikaansche blokkade; tenslollo door de nachtmerrie van bolsjewisti sche terreur en anti-cultuur, welke met de wapensucccssen der roede armee aan scherp heid van omtrekken wint. Wij weten hot oog merk waarmee dit leger, eons door Trotsky in aanzijn geroepen, en dezer dagen door ver blinde leiders to Londen en elders gefêteerd, JUBILEUM PASTOOR t. H. MEIJER O.P. Zondag a.s. zal het 1'21/g jaar geloden zijn, dat pater L. II. Meijer O.P. benoemd word tot pasfoor van do parochie van O.L. Vrouw Rozenkrans. liet is oen uitzondering, dat bij do paters Dominicanen een pastoor langer dan 6 jaar zijn herderlijk ambt op dezelfde plaats blijft vervullen. Dat pastoor Meijer zoolang pastoor van do Singelparochio is gebleven, wordt door do parochianen ton zoorsto gewaar- A. J. C. Schraag o.a.: „In óón woord pastoor men het koperen jubileum wil herdenken. In het verschenen fecsiprogram schrijft deken A. J. C. Schraag o.a.: „In één woord pastoor Meijer is ten volle voor zijn parochie ge weest oen pasLoor, die door zijn woord en niet minder door zijn voorbeeld, een leider is geweest van zijn volk." Namens de paters, verbonden aan de Singel parochie, schrijft pator 11. II Detormeijer O.P. „Man vau groot plichtsbesef als hij was, kon hij iets niot ton halve zijn. Hij is pastoor van zijn Singelparocliie (en wij verklappen geen geheim, als wij zeggen, dat. hij 't graag is) maar dan ook geheel en al." „Hij heeft voor zijn volk zijn theologische ken nis gepopulariseerd in don meest gunstigen zin van liet woord. Zijn prcelcen. waren zonder omhaal, zoo kern gezond, hartelijk overtuigend, schitterend in eenvoud." Dr. A. Kunze, die cle tolk is van het kerkbestuur, deelt mee: „Als voorzitter van ons collego was hij weinig vecleischend, de ver schillende zaken werden steeds met grooto vlot heid geregeld en, zooals vele parochianen met ons ondervonden, Lij loefde in alles mede, ook waar het gold onze particuliere aangelegen heid." „Een van zijn dierbaarste wenschen, het stichten van een bijkerk, moest door het uiti breken van den oorlog op het laatste oogen biik uitgesteld «orden." Het feestprogram Voor de feestviering is het volgend program ma vastgesteld Morgen, Dondeidag, 7.43 uur: Gezongen II. Mis met feestcantate van do kinderen; 10 uur vcrtoonirig van de film Dik Trom in het Pas sage Theater voor schoolgaande kinderen uit de parochie. Zaterdag 27 Februari, half 6 n.m Plechtig inhalen van den jubilaris; plechtig Lot met welkomstwoord. Daarna receptie in 'do pastorie uitsluitend voor het kerkbestuur en uitgenoo- digdo corporaties, waarbij tevens het parochie-, geschenk in couvert zal worden aangeboden. Zondag 28 Februari: 10 uur Plechtige Hoog mis met Veni Creator. Onmiddellijk na de Hoog mis tot half 2 receptie in de pastorie voor alle parochianen. 3 uur: Plechtig Lof met dankwoord van den jubilaris en feestcantate. VAN STELLING GEVALLEN Gisteren verlichtten cenige arbeiders werk zaamheden op liet terrein van do "N.V. Schie- veem aan do Havenstraat. Zjj bevonden zich op een stolling, ongeveer 3 A 4M, boven den be- ganen grond, toen een der dwarsliggers brak, K. II. A. A. en N, Iv., beiden van bier, braken bij den val rosp. één on boido hiel- boenen. Na tor plaatse voorloopig io zijn ver bonden, zijn zij naar het Gemeenteziekenhuis overgebracht en daar tor verpleging opgenomen. Een derdo arbeider, De V. uit Rotterdam, dio ook op do stelling stond, kwam mot den schrik vrij. Diefstal Uit het portaal van do R. K. kerk aan do Nicuwo Haven is een fiols van C. C. v. D. gestolen. va' kruik maken, niot in do gelegenheid zulten worden gesteld op andore wijze zaaipeulvruch- door de eerste aanvoerders der Sovjotrevolutie tan te betrekken. werd gevormd. Zijn doel was, en is, het te vuur en te zwaard brengen van de wereldrevo lutie: wie zon deze lamp weten te keeren zoo zelfs de machtigste strijdmacht van het oudo Europa, ni. do Duitsehe, haar op den duur niet zou kunnen ivederstaan? Welnu, de jongste verordening van den Rijks commissaris is op de gedachte gebaseerd, dat waar één lot ons all en bedreigt, het roode gevaar uit Moskou, ook op alten do zedelijke verantwoordelijkheid rust, dit gevaar te helpen weerstaan. Ook Nederland, welk politiek of ander systeem hef moge hebben aangehangen, of in welke richting zijn itlca'on mogen gaan, moot voor alles zorgen, to b 1 ijv o n loven. Daarom zullen van ons alten spoedig niemve offers moeten worden gevraagd, cn zullen «'ij deze hebben te brengen, of zulks ons aanstaat of niet. Thans kunnen geen handen meer gemist, geen arbeidskrachten meer verspild wor den. Ons bestaan zal, slrengcr nog dan lie den, worden samengedrongen binnen de perken, van. liet beslist noodzakelijke. Alles wat ook maar eenigszins daar boven of daarbuiten gaat, zullen wij voorshands moeten missen. Het feit is hard, doch we zullen wél doen, ons daar mede bij voorbaat vertrouwd to maken. DE GEREF. KERK Uil de statistiek over 1942, opgenomen hl „Müdodeelingen", blijkt, dat liet aantal belijdende leden in hef afgekiopen jaar mot 39 is toege nomen cn hot aantal doopleden met 73 is ver minderd. Op 31 December j.I. bodroeg hot aantal belijdende leden 2G79 (1122 mannen en 1557 vrouwen) on 2337 doopleden; totaal 5010 tegen 5050 op 31 Deeomber 1941. Het aantal huwelijksbevestigingen bedroog in 1942: 37, waarvan 11 paren met attestatie vertrokken. In 26 gevallen waren beidon belijdend lid; in 1 geval was de man dooplid, de vrouw belij dend lid; in 2 gevallen waren beiden doop lid; in 1 geval «nis de man belijdend lid, de vrouw geen lid; in 2 gevallen was do man goen lid, de vrouw belijdend lid; iri 3 gevallen was de man dooplid, de vrouw goen lid; in 2 gevallen was do man geen lid, de vrouw dooplid. Van to 37 huwelijksbevestigingen, waren er 8 gemengde huwelijken. Verder werden 19 huwelijken geconstateerd, die niet in de Geref. kerk zijn bevestigd. Uit den aard dor zaak zijn dit alle gemengde huwelijken geweest. Tegenover de 29 niet-gemengde huwelijken staan dus 27 gemengde huwelijken. Bij een van deze Uuatsiqenoemde huwelijken is later de vpouw tot de Gerof. kerk over gegaan. Jubilea Het zal morgen 25 jaar geledon zijn, dat do heer J. Sectors, aulogeenlassrhcr, in dienst trad bij de Machinefabriek A. Fontijne aan do Botorstraat. Maandag a.s, 1 Maait, zal de heer A. van der Gaag, thans adjunct-directeur der N.V. Dis tilleerderij Adrianus van den Eelaart, den dag herdenken, dat hij voor 25 jaar als jongste bediende in dienst dezer onderneming trad. Iu verhand mot de tijdsomstandigheden zal dit jubileum op 1 Maart in iniicmen kring ton kantore der N.V. «'orden herdacht. POOTAARDAPPELEN VOOR VOLKSTU1NDERS In een Gemeentelijke kennisgeving in dit blad wordt de regeling bekend gemaakt voor de levering van pootaardappe'en aan vo'kstuindcrs en particulieren. BURGERLIJKE STAND Géboren: 22 Febr. Johanna Ilendrika Antonia, dochter van J. M. J. Mcedcr on J. II. A. Zoetmulder, Thomas a Kempisstraat 7. Overleden: 23 Febr. C. J. Sloover, 63 jaar, wed. van J. Abrahamse, Rotterdnmschedijk 29. W. Lansbergen, 73 jaar,'Broekkade 3. AGENDA SCHIEDAM Passage theater, 1.30 cn half 7. Depscudo-gravin (14 jaar). Monopoic theater, 2.15 en 7 uur. Alaska (18 jaar). Heden tot cn met 27 Februari Atelier Zoetmulder. Lange Kerkstraat 34. Schildcrijcntentoonstel ling Dook Eserse. 25 I'cftr. Passage theater, ti.30 u. Ernst van "t.lïoff en zijn orkest. 27 Febr. Musis Sacrum, 6 uur. Vreugde cn Arbeid. Cabaret-revue „Gozcliigheid in dezen Tijd". ROTTERDAM lieden tot en met 23 Februari Kunstcnaarsbtiis Witte de Withstraat 10-4 uur. Tentoonstelling: Wat aarde bewaarde. 27 Febr. Koningitmckcrk, 3 uur. Concert Rott. l'hdh. Orkes. solist Annte Hermes (alt). 27 Febr,—15 Maart. Burgerzaal raadhuis, 105 uur. Tentoonstelling Herlevend Nederland. Arena, 215 en uur. üter 12 dagen tegen midder nacht. Capitol. 2 t 30 cn 7 uur Rlgnlctto (18 j Lusor. 1.3a, 3.30 cn 7 uur. Wir machen Mustk. Prinses, 2.15 en 7 uur. Moederliefde (18 jaar). S.V.V.-Athletlek-Afdeeling Zondagmorgen heeft dc SVV Atliletieknfdceling in hotel Bcycrsbergcn hnar eerste jaarlijksche alge- mcenc vergadering gehouden, welke zich in een be hoorlijk bezoek mocht verheugen, In 2ijn openingswoord zeide dc \oorzïtter, de heer IPronk, dat de athleliek-afdeeling ondanks vele moeilijkheden nog steeds groeit, Spr. uitte ztjn vol doening over de behaalde successen in het afgeioo pen seizoen, zoowel op de persopnlijkc nummers als in verccmgingsverband. Voorts deelde spr. mede, dat de athlctcn D. v. Doorn en K. v. Kampen vnn de „N.A.U," een uit- noodiging ontvangen hebben om aan dc centrale trai ning die door naar 's Zondags in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gehouden deel "te nemen. De jaarverslagen van den secretaris cn den pen ningmeester werden goedgekeurd; de heeren Blder- karnp cn Scheepmaker, die aan dc beurt van aftre ding waren, zijn bij acclamatie herkozen. De heer J, Lcms werd tot lid der Technische Commissie ge kozen, Nadat nog cenigc onderwerpen van huishou- dclijken aard aan dc orde waren gekomen en de rond vraag een geanimeerd verloop had gehad, sloot dc voorzitter de vergadering. GEVONDEN VOORWERPEN. Dc volgende in het tijdvak van 13 t.m. 19 Febr. 1943 gevonden voorwerpen, zijn op werkdagen tus schen 1 en 2 uur aan net politiebureau terug te be komen: Sleutels, handschoenen cn wanten, ledige kinder- portem., collectebus, zwarte dameshoed mdt veer, koffer inh. zak zand, 4 studieboeken, plank van dres soir, jaartallcnhockje, das. Bjj vinders: M. Meijvogcl, Leliestraat 11, kindcr- portem. met inhoud, j, C.^ van Lingcn, Huijsmans- straat 27a; vulpotlood, M. Firamerts, fluijsmansstraat 40e; vingerhoed, A. Gonnc, Fr, Halsplein öa; grijze hecrenhoed, G. W. Schel, Hurrewcg 6; glacé dames- handschoen ,K, Kok, L. de Coliignystraat 24; rozen krans, II, Webcr, v. Leeuwenhoeukstraat 52l>; Un- dcrbril, H, van Ree, Marconistraat 25; bos sleutels, A. Ncls, Parallelweg 432; dameswanten, T. v. Duin- hoven, Burgcm." Knappertlaan 22; glacé dameshanü schoen, D. Smit, Rijnstraat 13; kinderhandschoen, A. II, Spcelmeijcr, Anmlia van Solmsstraat 25a; geld, y. d. Meer Schoep, Oostsmgcl; roode want. S. Sonncvcld, Zwartewaalschcstraat 5ób; kinderportem. met inhoud, C. v, d. Slot, Poortugnalschcstraat 9a; damesportem. met inhoud, Knijpinga, Buitenhaven weg 86; huissleutel aan ring, A. van Beek, Rem* brandtlaan 20; kindcrwantje, J. Bolle, Strijcnschc- straat 21; Mndcrwant, J, II. Rombout, Van Smalevclt- straat 23b, idem, M. Sol, Rhoonschestraat 7b; glacé handschoen, P. Sehiipcroord. Prof, Kam. Onncslaan 19lb; grij/e heerenhundsehoen, A. Molenaar, Rotter- dambchedijk 43; want, M. Tecuwscn, Ncwtonstraat 14b; idem, Jf. de Rond, ilagastra.it 86; idem, 3. Mal kus, Van Ostadetaan 39a; huissleutel, M. Scholten, Anth. Muiisstraat 52; schop, J, Th. Alberts, Nnssau- luan 12; schort, A. van Kampen, Oude Maasstraat 3, damesportem, met inhoud, BokhosCn,4 Gccrvhct- schestrnat 39b; paar kindorwnntcn, W. Grocncndaal, Prof. Kam. Onncslaan 114a. Indien een gc\onden voorwerp door den eigenaar bij dén vinder wordt afgehaald, wordt mcdcdeeling verzocht aan hot politiebureau, tel. 69333.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 1