De bijeenkomst te Amsterdam Donderdag 22 April 1943 SCHfEDAMSCBE COURANT Po,g. 2 Redevoeringen van commissaris-generaal Schmidt en den plaats vervanger van den Leider, Van Geelkerken De Führer is het beeld van het Duitsche volk (Vervolg vau pag. 1). Men heeft geen enkelen, man gevonden, die werkelijk verantwoordelijk was, waal de z.g. leiders van dezen staat en do minister-presiden ten enz., hebben zich altijd kunnen beroepen op hun parlementaire meerderheid. Neen, een democratie ia dear waren zin des woonls, waar •het vo]k aan. het woord komt en zijn recht krijgt, is slechts aanwezig, wanneer mannen uit liet volk die gaamo do verantwoordelijkheid op zich nemen, zelf de leiding aanvaarden en be reid zijn altijd ook persoonlijk de volle verant woordelijkheid te dragen voor datgene, wat zij ondernemen. Tegen de liberale wereld beschouwing Do Führer heeft zich ook moeten keeren legen do liberale wereldbeschouwing. Do liberale we reldbeschouwing, dat is dio kijk op do dingen, die eikoen wil laten doen wat hem in zijn kraam van pas komt. Vrijheid noemt men dat, in werkelijkheid is hot bandeloosheid en tuch teloosheid. Dat kan wellicht gaan in. tijden die overigens geen groote eischen aan een gemeen schap stellen, maar niet op oogenblikken, waar op van allo kanten vijanden binnendringen. Ei\ die dringen niet altijd slechts militair en mot geweld binnen, neen, dio sturon altijd hun. vijf de colonne, namolijk hun denkbeelden, voonut. Do vernietigende denkbeelden sturen zij voor uit en daarvoor staan in oen liberalen tgd deu ren en vensters open. Dio denkbeelden ver nietigen het volksche, hot nationale bewustzijn. Dat was 'dio moreeie houding, wanneer men nog van moraal wil sproken, die gelachen hooft wanneer or iemand nog sprak over hot volk en over do natie, dio gelachen heoft, waa- noar iemand verlangde, dat man-hulde bracht aan de soldaten die vier jaar in den oorlog gestaan hebben. En tegen deze moreeie hou ding heeft de Filhrer zich met alle energie gekeerd. Evenals hij met hot communisme het bolsjewisme, dat uit het Oosten komt, moest verdrijven, zoo moest hij ook dien liberalen geest die van het Westen komt, uit het Duit- sche voik bannen. Immers, in het Westen ontstond een groote macht, dio het kenmerk is van deze wereld beschouwing. Dat is het Amerikanisme, dat is da boerschappij van den liberalen wereldgeest, van do plutocratie, dio alles wat bindt, wil vernietigen en losmaken opdat zij rustig van het standpunt van het geld uit alles kan be heers chen. Daartegen heoft de Fiihresr zich duidelijk gekeerd en tot zich zelf gezegd: Noen, met dezen geest wit ik niets te maken hebben. Ik weasch een geest, die er trots op gaat, Duitsch te zijn, en voor u een. geest *dio er trotsch op is Nederlandsch ts zijn, en uit Nederlandschbloed voort te komen. Uit het Mood komt de ware cultuur. Niet die eenheidscultuur als daar ginds. Laten zij in Amerika hun oultuur maken. Wij zullen die niet vernielen. Al worden zij ook soms in hun onbeschaafd heid oen beetje onaangenaam, zij moeten daarginds bleven, en hun gemeenschap op bouwen. Maar hier bij ons hebben zij niets te maken, dat gaat hun in het geheel niets mm, daarvan hebben zij niets begre pen en zuilen zij niets begrijpen. Wat zij hebben, dat is, ik zou willen zeg gen, naar onze begrippen een cultuur van koel kasten en conserven en het hoogtepunt dat 'zijn die platinablond geschilderde eenheidsgezichten van. hun vrouwen. Zooiets hebben wij niet noodig, die cultuur mogen zij zelf houden. - ^"•■^Tég'e'n"rite"Yör«i'enr~* Kameraden, bet is duidelijk, dat do Führer zich ia dit verband met bizoridero beslistheid moest keeren tegen een groep, die destijds tot de inwoners van het Duitscho Rijk behoor den, namelijk de Joden. Want do Joden zijn ■op al dio gebieden de drijfveeren. Do Joden vinden wij als reien aars, woordvoerders, sti- moleerders van de communisten zoowel bij het grootkapitaal ais bij het liberalisme, kortom, overal waar het er om gaat, de volksche ge voelens te onderdrukken en te vernietigen, daar kan men ze vindon. In het Duitscho volk werkt do Jood ver nietigend. De Jood werkt in het Duitsche voik zoodanig dat hij tenslotte de geheele ordening vernietigt. Dientengevolge is het uitsluitend een zaak van het Duitsche volk of hot den Jood in zijn gelederen nog wil dulden of niet. En wanneer do Duitscher besluit dat de Jodon in zijn gelederen «sa in zijn gebied niets meer te maken hebben, dan is dat een daad van nood weer die niemand anders iets aangaat. Daar over is een groot ramoer ontstaan in Elfge land, in Amerika en in verschillende anitere staten. Nu zou ik een voorstel willen doen, een voorstel wellicht niet uit goedheid, maar uit goedkoopte. Ik heb onlangs gehoord en u weet het allemaal, dat de oorlogskosten van de Amerikanen reeds de 100 nxUliard dollar verre overtreffen en dat zij eind 1943 waar schijnlijk het bedrag van 300 jniiiiaru uOiitiT bereikt zullen hebben en dat van 194-1 af den Amerikanen eiken dag oorlog 1 milliard dol lar zal kosten. Dat is veel geld. Maar wan neer de Amerikanen in plaats van dat alle maal te steken in wapenen en in geschut en In" kanonnen en in schepen dio zij verliezen, slechts reen honderdste deel van dit bedrag, dus slechts twee, drie of vf&r milliard dollar zouden besteden om den Joden de emigratie uit Europa mogelijk te maken en om die ge liefde Joden toch eens ginds aan hun hart te kunnen drukken, dan zouden allen geholpen zijn. Dat is mijn voorstel. U zult mij toegeven, dat dit voorstel een voorstel is terwille van do goedkoopte, want in plaats van zes of zeven honderd milliard dollar in den loop van drie of vier oorlogs jaren te besteden, moeten zij liever, drie, vier of vijf milliard dollar uittrekken en "de Joden naax 'hen toehalen. Maar dat willen zij niet, want dan zouden hun eigen volkeren zich aan die-raadgevers' ergeren. Kameraden, do Führer heeft gezegd, dat het Jodenprobleem zal worden opgelost en het Jodenprobleem zal ook in Nederland woTden opgelost Ik geloof dat voordat dit jaar vers'treken is het Jodendom ook uit net Néderiandsche volkslichaam zal - zijn weggenomen- Tegen het politieke con- fesslonisme Kameraden, de Führer moest zich met nog een ander geestelijk verschijnsel, dat poiitioke consequenties had bezighouden en dat was hot politieke confessionisme, d-w.z. het stre ven om de geloofswaarden te gebruiken voor politieke doeleinden. U zult u namen herinne ren als Erzbergar, namen die dus op dezelfde bladzijde van de Duitsche geschiedenis staan, die het zwartste hoofdstuk van ons volk be vat. Toen heeft de Führer een duidelijk© lijn getrokken. De partij staat op het standpunt van het practisch christendom, de partij dringt zich ook niet in den godsdienst in, zij dringt zich niet in de betrekking van den individu tot God er. tot het hiernamaals. Maar op poli tiek gebied'mag het geloof niet misbruikt wor den. Er is indertijd oen groot rumoer ontslaan en men heeft gesproken van gewetensdwang en dergelijke dingen. Nu vraag ik u, waar was do gewetensdwang Was de gewetensdwang bij ons die ons er nooit om bekommerd hebben, welk geloof eikVan onze partijgenoolen aan- Hangt, die er nooit bij onze hulporganisaties op «enigerlei wijze naar gevraagd hebben? Of is de gewetensdwang bij hou geweest, die een christelijke begrafenis of do sacramenten ge weigerd hebben aan degonen, Ulo toch eigen lijk al liuu krachten en alles wat in hun. ver mogen is slechts wilden wijden aan do volks gemeenschap? Ik geloof, dat wij juist tlians kunnen zeg gen, dat hot het nationaal-socialisme is, dat hot avondland en daiumode ook do Christelijke roligio verdedigt, wülko fonder erbarmen weg gevaagd zou woiden, wanneer liet bolsjewisme zou komen. Dan kju een aartsbisschop van Canterbury praten zooals hij wil en zeggen, dat hot bolsjewisme een vuurloron is in duis teren nacht. Of zijn deken „kan vurklnreu, dat do bolsjewisten ontroerende diep-religieuze moa- sclieu zijn. Laat hij de Polen thans 'vragen hoe diep ontroerd zij zijn door het bolsje wisme, dan1* zal hij hot antwoord van Katyn krijgen. Neen kameraden, do lijn is voor ons volkomon duidelijk. Het nationaal-socialismo dringt op geen enkele wijze do geloofsterreineu bannen of in de verhouding van den meusch tot god., Maar het nationaal-socialismo eischt, dat de buiten-kerkelijke organisaties, dat zijn dus do organisaties, die niet onder het canon- meko kerkrecht vallen, in de leiding staan, volksche gemeenschap. Dat is voor allo par- volksche gemeenschap., Dat is voor allo par tijen steeds hot besto. Tegen deze denkbeelden en machten is do Führer opgetreden en tegenover hen heeft hij het parool van" de volksche gemeenschap ge stold, d.w.z. van do overtuiging, dat, wat wij zrjn, voortkomt uit het bloed van ons volk en dat derhalve alles wat wij hebben, aan deze volksgemeenschap moet worden ge geven. Ihj heeft derlialvo het nationaal-socia- iisme geplaatst tegenover de negatieve verschijn selen uit don tijd der ineenstorting van 1918. Het nat. socialisme thans Nederlanders! Het is niet gemakkelijk hier van nationaal-socialisme to spreken. Wel bij jullie, calionaal-socialisten, want jullie hebt hot begrepen, maar niet bij die Nederlanders, wien door vijandelijke propaganda sleclits gruwel sprookjes verteld worden. Het is moeilijk thans van nationaal socialisme te spreken, omdat inen jullie zal antwoorden: Nou ja, maar de uit- -werking van het nationaal-socialisme is nega tief. Vroeger ging het ons beier. Dat- is juist. Ik bau volkomen op de hoogte. Ik sta midden onder juLlio, ik weot dat, maar juist liier m deze provincie Liraburg, in dozo provincie der arbeidende menscben heb ik zoor veel vertrou wen ten aanzien van het uiteindelijke oordeel, want, gij moet welen, dat do arbeider de mensch is, die altijd nog liet grootste idealisme toont, dio zich altijd nog bet sterkst voor ideële doelstellingen inzet. Hij is niet zooals degenen, dre over groote bankrekeningen be schikken en bij alles wat zij donken, steeds slechts er een blik op werpon hoo de bank rekening er daarbij uitziet. Neon, de arbeider verlangt natuurlijk wat hij en zijn gezin noo dig heeft, maar dat is niet alles. Het gaat hem om zijn positie in de volksgemeenschap, het gaat hem erom, dat hij ook werkolijk de waardeering krijgt, waarop hij aanspraak heoft. Daarom, kameraden, heb ik zoo'n vertrouwen, want dat zal allen duidelijk zijn, dat zullen wij een ieder begrijpelijk kunnen maken, dat het nationaal-socialisme onvoorwaardelhk, on veranderlijk en zonder het .minst© compromis te sluiten, erop neerkomt, dat de prestatie en 'aên"*'ooF,'1"kapitaalwaarde of wat het ook~an- ders zij, in het middelpunt worden geplaatst van onze overweging en onze plannen. Dat is het wezenlijkei En dan dit voor don twijfelaar: Hot is niet het nationaal- socialisme, dat deze omstandigheden ge schapen heeft, hot is de oorlog, do oor log, dien de anderen begonnen zijn om het nationaal-socialisme om te brengen. De oorlog alleen" heeft doze omstandig heden geschapen. Maar door deze omstan digheden zullen wij ons er niet onder laten brengen. Dat zal alles doorstaan en verdragen worden, want achter dezen strijd staat onze overwinning en onze overwin ning is de overwinning van het nationaal- socialisme de overwinningvan dan ar beidenden mensch op het kapitaal. Daarom is het immer tot don tweedenwe reldoorlog gekomen, alleen omdat al deze mach ten, dio de Führer in liet Duitsche binnenland bestreden heeft, nu voor Duitschland zijn opge staan om dit nntionaal-socialïstischo Duitschland te vernietigen. Opdat niet dit „vreeselijke" voor beeld, dat het Duitsche volk onder Adolf Hitier geeft, een voorbeeld wordt voor andere vol ken en navolging vindt. Daardoor is hot tot Jen tweeden wereldoorlog in zijn hcclen ont zaggelijken omvang gekomen, kameraden. Do veldheer Adolf Hitier Na den politicus Adolf Hitler komt thans do veldheer Adolf Hitler. Gij zijt zelf getuige, maar wij verliezen menigmaal den rffaatstaf. Nu zeg ik jullie één ding: overdenkt „allo veldhecrprestaties, die wij liior oji ons half rond in alle tijden ooit hebben gehad. Er be staat geen enkele, dio vergeleken kan' worden met die van den Führer, wanneer wij aan den Poolschen veldtocht o£ aan do veldtochten in hot wésten denken. Vroeger waren jaren van strijd noodig om to bereiken, wat hier in weken is bereikt. Denkt eraan, dat vroegere genera ties om het een en ander steeds over/en weer geworsteld hebben en dat het nooit mogelijk was om b.v. het vasteland van Europa in één militaire hand to krijgen. De Führer heeft dat tot stand gebracht. Denkt eraan, dat het nog nooit iemand gelukt is, deze horden van hot Oosten zoover torug to dringen als thans en, hen daar ook torug te houden. Vandaar ko men zij niet meer te voorschijn.., Tusschon Taganrog on Leningrad komt geen bolsjewist -meer naar het Westen. Onze kameraden staan thans in den strijd in Tunis. Do strijd is moeilijk. Wij weten niet, hoo hij zal alloo- pen. Maar één ding is duidelyk, daar con centreert zich alios, wat het Westen ook maar ergens aan troepen, tanks en geschut en aan vliegtuigen kon missen. Vier -legers stormen daar in op onze troepen. De tegenstanders bekennen reeds heden, dat hun verliezen 130.000 man bedragen. Dat' is een voorproefje van wat gebeuren zou wanneer hot Westen het eenmaal mocht wagen voorbij het voorterrein, over den tankj^racht van do Middellandsche Zeo, den Atlantischen Oeuaan on het Kanaal naar den overkant te komen. Het is or slechts een voorproefje van. Want van één ding hooft de Fulrrer ons tot den laatsten man vervuld: van den ijzeren wil tot don strijd! Dat is het belangrijkste, want wij hebben reeds de overwinningen bevochten die wij noodig hebben. Da anderen, die hebben wellicht successen be haald, maar met do overwinningen moeten zij nog pas een begin maken. En dozo, overwin ningen zullen zij niet bereiken, want ieder van ons, Duitscher, of Nederlander, of Vla ming of Noor, ieder, die aan het front staat hééft den wil tot do overwinning. Maar dat is het niet alleen, do weg naar do overwinning is het belangrijkste. En do weg naar do over winning is in dit geval do ijzeren wil tot den strijd on do ijzeren handhavingswil en wanneer er dan al iemand moet sneuvelen, dan moe ten eèrst twee of drie Engelschen of Amerika nen vallen, voordat een. van ons zijn wapen uit de handen zal geven. Wat is Europa I Kameraden! Het gaat om Europa. Do Lei der lieeft n dat uiteengezet. Hot gaat vol- komen duidelijk om Europa, dat zien wij allen reeds in. Juist in 'deze pauze, waarin het Rinnen-Aziatischo continent met het bolsjewis me zich tegen ons concentreert en aan den anderen kant Amerika zijn krachten verzamelt en ook een woord bij ons wil meespreken, dat het om Europa gaat. Wat is Europa dan, moeten wij in dit geval "vragen? Wij zien het duidelijk, wanneer wij aan hot bolsjewis me denkon en wij zion het, wanneer wij aan het Amerikanisme denken. Beide machtsgroepen zijn naar ras en cultuur "oen mengvaL Europa, dat is hot tohuib en do beschermde plarts van de volksche individueels persoon lijkheden, die menigvuldigheid, die bloeseming van folklore, die wij Üiij ons hebben, het is het schoone en ons eigene. Deze oorspronke lijke cultuur, dia gegroeid is uit het eigen volk, uit het eigen blood, dat is Europa. En opdat dit ons niet zal worden ontnomen, daarom gaat do strijd. Ziet, kameraden, er zijn natuurlijke spannin gen, er zijn. spanningen geweest in Europa, die individueoio persoonlijkheden, dio veelvuldigheid der volken, die eeuwenlang tot den oorlog ge beid hebben. Thans moet dat anders zijn, thans moeten deze spanningen er toe dienen de capaciteit van ieder individu in hot belang van het geheel nog op te voeren. Spanningen, dio aan gene zijde hij het bolsjewïsmo af gehandeld worden mot een schot in den nek on bij het Amerikanisme aan den overkant mot dio eenheidslieschaving en eenheidscultuur. Wan neer wij Europa zoo opvatten, dan weten wij, dat wij inderdaad hot Amerikanisme en bolsje wisme verre van ons moeten houden, want ail- deis is het met dit avondland gedaan. Dan zien wij echter ook do volkomen dui delijke basis, waarop wij deze nieuwe orde in Europa kunnen voltrekken. Volgens onze poli tieke opvatting vooronderstellen wij een plicht, dat is do verplichting van ieder Europeaan en ieder Europeesch volk lot bescherming-van deze Europeesche cultuur aan te treden legen iederen vijand van builen. Dat oisclion wij het eerst. Daaiuit vloeit hot recht voort voor olk van deze volken en voor ieder Europeaan tot ont plooiing van zijn eigen persoonlijkheid uit zijn bloodsgemeenschap en- lint doei voor allen is een werkelijk waarachtige sociale gemeenschap to vormen, waarbij wij do matoricele waarden uitschakelen en waarbij wij de prestatie van don enkeling op den voorgrond stollen volgens do leus: Wio meer presteert is meer waard. Dat zal ook in Europa liot beginsel zijn vodr do toekomstige orde. 1 Kameraden, hot Duitsche volk is reeds vol gens dit beginsel aangetreden en wij zien thans dat dezo beginselen van het Duitsche volk als nationaal socialistische beginselen in zeker opzicht ook de grondslagen kunnen ^zijn. voor do nieuwe vorming van dit Europa. Dat wil niet zeggen dat do politieke vorming van het nationaal-socialisme moet gelden voor allen. Do politieko instelling is een taak van overtuiging, niet van dwang. Daaraan houden wij vast. Hot nationaal-socialisme is geen exportarti kel, maar wij wilton ook geen politieko impor ten hebben uit continenten, die met ons niets to maken hebben. Wanneer wij het daarover eens zijn geworden dan kunnen wij rustig spre ken over,het .doei en den afloop van dezen tweeden wereldoorlog. Eén ding is ons duidelijk: Duilscliland en zijn bondgenootem zuilen de wapens nooit uit handen leggen zoolang er nog ergens een aanval op Europa plaats heeft. Maar wanneer eens het oogenblik gekomen zal zijn, dat allo 350.MO.000 Europeanen heb ben ingezien, waar hot om gaat, dan ver- zeker ik u, dan is de oorlog uit, dan waagt niemand het meer Eurppa aan te vallen. Stelt u slechts eens voor: Wanneer b.v. de Westelijke volkeren zouden zeggen: Wij zullen niet dulden, dat Engeland en "Amerika voet vatten aan onze kust om de Duitschers in den rug aan to vallen. Dan komen do anderen stel-L lig niet meer en wanneer er uit het Westen' geen gevaar meer dreigt, dan is de zuivering van het Oosten nog slechts do kwestio van kortcren of langoren tijd. J- Hoe de Nederlander den toestand njoct zien- Ziet kameraden, wij hebben eens con brief gekregen van een Nederlander, toen wij over do Europeesche solidariteit gesproken haddon, waarin stond, dat do Duitschers die solidari teit moeten bewijzen door dit land te verlaten. Ik antwoord dézen man eenvoudig: Mijnbeer, u hebt lioelemaa! geen vermoeden, wat er in eiken Duilscheu soldaat omgaat, die hier in IVTSXrUiaWA* jkU vïi r-Tjit rvuhuCJ. tiUOii III JiCL OUSXtSU in den hardsten strijd gewikkeld ziet. Er ,is stellig geen Duitscli soldaat'' te Vinden, die niet ruct de grootste bereidwilligheid en vreug de bet land zou verlaten om de kameraden m het Oosten te helpen, wanneer hij er zeker van was, dat hier in dit land niet do Engel- schen zouden landen om ons in het Roerge bied to overvallen. liet is zaak van do Nederlanders .den toe stand zoodanig in te zien, (Ut wij die rust en overtuiging krijgen, dat' hier de Nederlandsche kust als een Europeesche kust wordt gehand haafd en beschermd, terwijl wij onze histori sche taak in hot Oosten vervullen en daar ons bloed voor geven. Een mogelijkheid zou Bb.v, voor ons zijn, wanneer het Nederlandsche volk do nationaal-socialistischo leiding zou vol gen. Krnneraden. Wanïieer wij dezen oorlog over zien en in zijn uitwerkingen gadeslaan, aan kunnen wij he( volgendo zeggen: Wanneer de tegenpartij aan haar overwinning probeert - te denken, is het haar thans reeds bang te moede. Ik herinner u aan de woorden van den Ame- rikaanscho vice-president Wallace, dio zeide vroes te koesteren, dat er na dozen tweeden wereldoorlog nog een derde wereldoorlog zal komen en de man heeft volkomen gelijk. Daar ginds zijn zoodanige tegenstellingen aanwezig, dat er na oen overwinning der anderen die wij zullen verhinderen stellig oen derdo wereldoorlog zou ontstaan.. De derde Wereld oorlog zou echter op Europeeschen bodem wor- den geroeid. Dit feit, dat elkeen voor oogca dient te houden, geeft ons do ijzeren vast beradenheid, do wapens nooit uit handen te leggen, maar do overwinning te behalen. En niet alleen do vastberadenheid, maar zelfs liet blijde vertrouwen, want wij kunnen zoggen wanneer wij overwonnen hebben, dan zat er ter wereld nauwelijks nog iemand zijn, dio niet ergens zijn ordening zou kunnen vinden. Do Amerikanen kunnon daarginds, hun orde ning maken, do Engelschen kunnen mot de Amerikanen uitmaken, hoeveel zij nog van hun worcldrijk zullen overhouden. Wij hier in Europa zullen een goede ordening tot stand brengen, _waarin allen tot welstand en .veiligheid zuilen gorakem Daarginds zal het bolsjewisme, do goesel dor menschhcid, verdwijnen. Het goede recht slaat aan onze zijde on do goede zaak is hij ons I Wanneer men dat zoo duidelijk inziet, heeft men zijn absoluut vertrouwen. Dan kan er niets gebeuren, dan mag er ko men, wat komen wil. Hot kan eenvoudig niet in don geest van de Voorzienigheid zijn, dat Duitschland dezen oorlog verliest, want wan neer Duitschland dozen oorlog zou verliezen, dan zou het mot Europa, met het avondland gedaan zijn. De cultuur van vele duizenden jaren. zou dan voor altijd vernietigd zijn. Neon, ik heb het absoiuto vertrouwen," dat wij en met ons Europa den oorlog zullen winnen. Met Adolf Hitler naar de overwinning Kamoraden. Zoo heeft ons thans, op den 54sten verjaardag vau den Fuliier, dit over zicht den man getoond als politicus, als veld heer en als staatsman. Maar nu nog één ding." Ik heb u reeds gezegd, het geheel wordt gedragen door de persoonlijkheid van. Adolf Iliüer als mensch. Ge moot u voorstel len: eon man, die zulk oen geweldige macht in zijn hand heeft, die zoo geweldig- veel beteekont, die man is de eenvoudige monscli gebleven, zoonla hij uit den wereldoorlog kwam in 1918. Dat is het wonderlijke voor-- allen, dio den Fulirer kennen, die in zijn omgeving verkeeren, die hem zien. Hij is precies zoo de eenvoudige man van het volk als toen. Hij heoft geen andere belangen gekregen/ Hij heeft in het geheel goen andere Mangen dan zijn volk. en zijn taak. 'Daarop is hij geheel in gericht. Als eenvoudige zoon is liij uit zijn volk voort gesproten en de eenvoudige zoon van dit volk is hij gebleven. Hij kont alle zorgen van den eenvoudigon man, hij kent alle zware -beleve nissen van den soldaat; dat alles heoft hij in zichzelf bewaard. Ziet, dat is de grootsto waarborg voor ons succes: dat de man, die alles in handen heeft,-'als mensch blijft staan, dat hij do som van allo ieed, alle zorgen van deze 100 millicen zielen in zijn hart vermag op te nemen en dat hij uit de -som van die zorgon en' "dit lijden de ijzeren hardheid van zuil, wil vormt, waarmede hij het lot van dit Duitscho volk en mans "van -ganscli-Europa leidt. En daarom kameraden, ons ijzeren ver trouwen is: Met Adolf Hitler naar de over winning I Heil den Führer! Duitsche ca Nederlandsche nationaal-socla- listen hebben Dinsdagavond in 't Concertgebouw te Amsterdam gezamenlijk den verjaardag van den Füber gevierd. Qeen uitbundig feest vol uiterlijkheid, maar en stijlvolle herdenking, passend in den ernst der "tijden. Van hun liefde en bewondering voor den Führer en van hun trouw aan hem getuig den generaal-kommissar Schmidt en de plaats- - vervanger van den Leider, C. van Geelkerken. De bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door vele militaire en burgerlijke autoriteiten werd geopend met een muzikale inleiding door een kapel van het luchtwapen. Nadat de Duitsche en de Nederlandsche vlag en de vlaggen van het D.A.F., de S.S., de Hit- lerjugend, de N.S.B., de W.A. en den Jeugd storm waren binnengedragen, nam General- kommissar Schmidt het woord. Commissarts-genrasS Schmidt t Steeds is hij'dezelfde gebleven In duidelijke lijnen schetste do Lei ter «wan. het Arbeitsbereich, Hauptdienstleiler Schmidt, op grond van. do ervaringen van een man, die zelf actief aan den strijd hoeft deelgenomen, een beeld van de strijderspersoonlijkheid van den Führer. Ais onbekende soldaat, die vier jaar lang ia den hardsten strijd als lid van de veld- grauwe schare aan het front lag, stond Adolf Hitier na do ineenstorting op als roepende om de ziel van den Duitschon mensch to winnen. Van-1918 tot 1933 leverde hij in deze worste ling slag na slag om dan na 1933 arbeid en brood voor alle volksgenooten te verzekeren door de arbeidsslagen, de kelens van Versailles te verbreken en Duitschland te bevrijden van hot gevaar van het bolsjewisme. Geweldige prestaties werden uit .eigen kracht tot stand gebracht in vreedzaam opbouwwerk, de- Duit schers in de Oostmark en iri het Sudetenland werden teruggehaald binnen het Duitsche rijk, tot Danzig de ontketening vormde van het con flict, dat gezocht wenl door do bolsjewistische en liberalistische krachten. Do vredesstem van den. Führer werd door de vijandelijke mo gendheden genegeerd, men wilde den vreedza- xnen opbouw van Duitschland niet. Duitsch land staat niet eerst sedert 1939_, maar reeds sedert 1914 in den strijd. In de eerste linie strijd steeds de onbekende frontsoldaat Adolf Hitler. Steeds is hij dezelfde gebleven; hetzij ais eenvoudig frontsoldaat tijdens do gevechten in het Westen, hetzij als politiek soldaat in het volk, hetzij .als soldaat van. den arbeid, hetzij als garant voor de pacificatie van Europa. Daarom hebben, wij ook het recht ge meenschappelijk met onze Nederlandsche kame raden dezen vierden verjaardag van den Führer in den oorlog te vieren. Want alleen hij is thans de garant van het leven in Europa. Behalve het moordenaars- en bandietendom van. ïict bolsjewisme stelde spr» vervolgens tiot gangsterdom van de Engelschen en Amerikanen, dio vrouwen en kinderen vermoorden, aar. do kaak en kenmerkte hen als dezelfde krachten, die door het jodendom gewekt zijn. In den strijd tegen deze krachten hebben wij een groote lotsgemeenschap gevormd en buiten de grenzen van ons Duitscho vaderland treden Nederland sche, Deensche, Vlaamsche en Noorsche na tionaal-socialisten aan, gemeenschappelijk met de bondgenooten der spihnogendhoden. Aan hun hoofd marcheert een man die don strijd kent, err die steeds bereid was tot den 'hoogsten on- zelfzuchtigen inzet, die steeds onder ons stond als de earsto idealist Zooats hij sedert 1933 de uitsluitende verantwoordelijkheid voor Duitschland draagt,-zoo draagt hij sedert 1939 de verantwoordelijkheid voor Europa. Hij heeft derhalve ook het recht de hoogsto offers te verlangen en een maximum is steckb slechts gepresteerd wanneer do hardste nood daartoe dwong. Wanneer het bolsjewisme eens zal zijn opgeheven en het Americanism© teruggeslagen zal zijn, zal een heerlijk groot Europa ont staan, gevormd uit velo volken, maar "door ecu onkelen wil opgebouwd, waarin dozo groote Europeesche volkenfamilie hecht aaneengesloten is en in "hét Noorden de Germanen oen enkele groote lotsgemeenschap vormen. Wij zullen dezen gemeenschappelijken strijd doorstaan, om- dat aan ons hoofd dezo Führer marcheert, een naamloozo nog in 1919, een grooto in 1933 en oen der grootsten in 1943. Daarom gelooven wij aan onze overwinning, er moge komen wat komen wil. Wij zullen onzen plicht doen,, trouw gehoorzamen wij het bevel van den Führer. Daarom geldt voor ons de oude roep: „Führer beveel, wij volgen". Van Geelkerkent „DeFührer kan op ons rekenen Vervolgens sprak de plaatsvervanger van den Leider C. van Geelkerken, de "Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialisten toe. Op dezen dag, den geboortedag van den Führer, zoo zeide Van Geelkerken, gedenkën wij niet alleen dit heuglijke feit, maar meer nog. Namelijk, dat midden in Europa een man staat, die samen met Mussolini, de v^ripnden volke ren en de vrijwilligers, alle krachten tot zich trekt, die het goede willen in Europa, doch waarop zich ook alle krachten richten, die het kwade voor Europa willen. Aan de eene zijde wordt deze man bemind, aan de andere zijde gehaat. Over die haat wil len wij thans niet spreken. Wij willen het slechts hebben over wat ons verbindt. Wij danken de N.S.D.A.P. voor de mogelijkheid, die ons 'gebo den wordt om dezen dag mede te gedenken en wij wenschen het Duitsche volk geluk, dat de Führer weer een jaar gespaard is. Dit gedenken doen wij niet plichtmatig, maar omdat wij het gevoel hebben, dat hier meer gebeurt dan wij ons ooit hebben kunnen voorstellen-. Toen Adolf Hitler zich als zevende man aaii- sloot bij de kleine groep van de Duitsche arbei derspartij moet hij geweten hebben, dat hij door de voorzienigheid bestemd was om het Duit sche volk van zijn ondergang te redden. In de jaren van strijd heelt hij steeds weer de trouw van het volk'mogen ondervinden. Die 'trouw is er ook, nu Joden, kapitalisten en vrij metselaars elkaar gevonden hebben met den wil het Duitsche volk uit te roeien. De bombarde menten, die het Duitsche volk dagelijks moet dragen en die er op gericht-zijn de cultuurschat ten van eeuwen te vernietigen, geven een in druk van de genadeloosheid, waarmede deze vij and strijdt. Wanneer men nu vraagt, wat hebben wij met dit alles te maken, dan antwoorden wij: dit is niét alleen een Duitsche, maar een Europeesche aangelegenheid. Het lot van Duitschland ls dus het lot van Nederland. Hitler heeft ons gevraagd of wij hem vrijwillig als Germaansch Führer er kennen en 'ij, nationaal-socialisten, hebben va harte ja gezegd. Want voor het eerst sinds eeuwen hebben de Germaansche volkeren weer een man gevonden, die in alles bewezen heeft, hun leider te zijn. Trouw volgen als alles goed gaat ls niet moei lijk, maar trouw volgen als liet zwaar wordt, stelt hooge 'eischen. Als er onder ons zijn, die moe of mat worden, laten zij dan gerust uit treden en uitrusten aan den kant. .Wij zijn trotsch, dat wij hem volgen als vrije Germaahsche menschen. Als wij allen ons geven voor den strijd,'dan zal men,'hoe deze oorlog ook afloopt, nooit Europa kunnenvernietigen. Dit jaar is zwaar- geweest. Misschien ls het komende jaar nog zwaarder. Onze rijen zijn ge dund en ook dte der strijders aan,het Oostfront, Maar toch staan wij nog onwrikbaar. De Euro- peescïe gemeenschap, gebonden in kameraad schap, zal den oorlog winnen. - De Führer kan op ons rekenen. God spare hem voor Duitschland, voor ons en voor Euro pa. Samen marcheeren wij naar ons doel en op dezen dag eeren_ wij hem met den ouden strijd- roep: den Gerriïaanschen- Führer Adolf Hitler, Sieg Heil! De plechtigheid werd besloten met het spelen van de Duitsche volksliederen en van de zesde strofe van het Wilhelmus, Göbbels aan den vooravond van Hitters verjaardag -p Aan den vooravond van don 20sten April vond to Berlijn een feestelijke bijeenkomst plaats waaraan door leidende vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht, oorlogsgowondon, boivapeiiingsarbeiders t-n vele andere volksge nooten werd deelgenomen. Rijksminister dr. Góbbels hield een rede in don aanvang waarvan hij verklaarde, dat het Duitsche volk dezen dag viert in eon bizonder ernstige houding en stemming. De oorlog heeft zijn tot nu toe hardste stadium bereikt, een uitweg uit zijn druk of zijn eindo zijn voor eerst nog nergens te bespeuren. Do enorme af metingen van zijn politieko en militaire ge- boureu, die alle vijf de werelddeolen omvat ten, treffen menscben en volken. Men ver geet door do zorgen en den druk van deze dagen maar. al te gemakkelijk, dat doze oor log in tegenstelling met alle voorafgegane, oen volkomen volksch en raskarakter draagt en deihalvo aan beido zijden met zoo taaie ver bittering wordt gestreden. De volken, dio er aan deel nemen, weten nauwkeurig, dat het ditmaal niet gaat om meer of minder belang rijke grenscorrecties, doch om hun nationalo leven. Dat bobben de roekolooze veroorzakers van dezo gigantische volkerenworsleling niet gedroomd, toen zij in September 1939 naar het zwaard gropen om te verhinderen, dat de Duit sche etad Dantzig terugkeerde in het rijksver band. Hot is reeds vaak gezegd, dat do Führer voor alle Duitschers hot beeld van liot Duit scho volk is. Do trekken van hardheid, van vastbeslotenheid,, doch ook van een diop lijden om het volk on hi uilgebreideren zin om do nionsclihcid,' die gehool tegen zijn wil en. zijn bedocliugen zooveel bitters en zwaars moeten doorstaan, zijn onmiskenbaar gewor- doa in hot gelaat van den Führer. Do sterke magische kracht van de persoonlijkheid van don Führer doet zich dagelijks meer en met toenemendo kracht gevoelen, en haar uitwer king hebben' alle leugens on laster van de vijandolijko propaganda niet te niet-kunnen, doen. Een volk kan geen* grooter schat do zijne noemen, dan die van een dommeerendo, en boven liet tijdsgewricht uitstekende persoon lijkheid, die op den duur vriend en vijand onder haar ban dwingt. „Wij gelooven, zoo verklaarde dr. Göbbels woordelijk, in do groote Duitscho overwinning, omdat wij in hem gelooven trouw en onwan kelbaar als steeds willen wij hem volgen, waar heen hij ons leidt. Hij is ons goloof ,en onzo trotscho- hoop; een volk, dat oen dcrgelijken leider den zijne noemt, en hem met zoo onvoonvaardelijkcn trouw aanhangt, is tot groote dingen geroepen. Het moet liet groote .slechts onverstoorbaar willen." De rede van den minister eindigde mot oen geestdriftige verklaring van trouw der oude medestrijders ,van den Führer. Diep ontroem door do woorden van 'den minister, hot Duitscho volk uit het hart gegrepen waren, gaven duizendenuiting aan hun besluit ook in de toekomst evenals tót op lieden allo krachten In te spannen voor het werk van den Fiilirer en voor Duitschland.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 2