„Wij hebben voldoende krachten om dezen te doorstaan" strijd in Nederland zullen slechts zij blijven die bereid zijn tegen Engeland te vechten Rede van commissaris-generaal Schmidt te Groningen Laatste Nieuws LEZEND FRANKRIJK naandag 7 Juni 1943 SOTEDflWSCHÊ CötffiOTT Rede van commissaris-generaal Schmidt |De prestatiestrijd in den oorlog VLAARDING1N lil do gisteren, te Groningen gehouden vor mingsbijeenkomst van de NS DAG en NSB. werd eerst het woord gevoerd door den, plaatsvervan gend leider, don heer Van Geelkerken. Zoo nu on dan, aldus spreker, vragen wij ons af: Waai moet het naar»toe? Er werken allerlei in vloeden, die strijdlust en strijdwil verminderen. Bovendien zien we verschillende fouten ma ken, maar dan. mogen we niet vergeten, dat ook wij, nationaal-sociaüsten, menschen zijn. Zijn er vee! anti's t Xe vaak klinkt onder ons het getuid: Er zijn te veel Nederlanders jffgen het nationaal-so cialisme. Kameraden, overdraft dat niet, er zijn niet zooveel anti's. Meestal is het de enkeling en niet de massa, welke er tegen is. Juist den iaatstm bjd heelt de NSB last van een toeslrooming van nieuwe loden. Of zouden dit allemaal radio-NSB'ers zijn? Kameraden, houdt deze menschea vast. Neemt ze op in uw ge meenschap. En verlangt van hen, dat zij zich actief inzetten. Die menschen, die eenftiaai kleur bekend hebben, moeten wij hekeereu en vast houden, om ze te vonneh tot goede nationaal- socialisten. Ons volk Heelt in do afgetoopen drie jaren heel wat moetan loeren. De emi- grantenkiiek heeft dat niet gekund en heeft ook geen idee van den toestand, zooals die hier is. Erg is dat met, want zij komen toch met terug. Daarom moeten wg de rest van ons volk met uitsluiten en ons afzijdig houden. Spr. wees vervolgens op do groote verantwoordelijkheid, die ontstond, toen do Eührer Alussert benoem de tot leider van het Nederlandsche volk. Uitvoerig ging spreker vervolgens in op de kwestie der krijgsgevangenen, der studenten en der radio's. Nu komen de menschen bij de N.S.B. om een vrijstelling. Vraag ze dan: Wat hebt gij gedaan voor de nieuwe orde van Euro pa? Maakt het ze niet gemakkelijk! Als Duitsch- land zijn laatsten man in het vuur zendt, dan erkennen wij volmondig, dat Nederlandsche ar beiders hun plaatsen moeten innemen. Hier spreekt men dan van schending van Volken recht, alsof er straks over recht gesproken zal worden als die ophitsers met ons konden af rekenen. In de jeugdorganisaties blijkt de oprechte wensch van de jeugd voor een nieuwe toekomst te strijden, die voor elk land een plaats in het nieuwe Europa zoekt. Als men nu al praat over een toekomst, waarm Hitier geheel Europa zal nemen blijkt daaruit, dat men in zijn overwin ning gelooft. Hitler doet, wat hij belooft, maar hij moet daartoe ook in staat gesteld worden. Spreker herdacht vervolgens den op 3 Juni vermoorden kameraad Posthuma, Er komtt.vao- ~on&.J«ker.nna..^en,-l}a''«t»"rw-v"*"""^""*"Ja,o0 sPr-> dan zal moeten blijken, dat ook wij ons inzet ten tot den laatsten man en de laatste vrouw. Maar als dan Mussert weer bij den Fiihrer is, moet hij kunnen zeggen, dat de Eührer kan ver trouwen op hem en zijn volgelingen tot het uiterste. Hierna sprak commissaris-generaal Schmidt als volgt: Nederlandsche en Duitsche kameraden. Een zwarp winter met al zijn zorgen ligt achter ons. Vaak zijn wij kameraadschappelijk oök hier in Groningen bijeen gekomen. Wan neet wij derhalve onzen blik over het dage lij ksch gebeuren heen eens op de toekomst richten, dan komt bij den een of ander de vraag op: „Hoe zullen wij het doen?" Als nationaal-socialist zou ik deze vraag eejrst willen beantwoorden. Toén wij in 1918 door eigen onrust en door eigen schuld de wapens neerlegden, werden w(j overvallen, ge ëxploiteerd en ge weet het zeer goed, dat toen nog in Duïtschland millioenea van honger ge storven zijn. Desondanks riep ons toen de Führer als eenvoudig frontsoldaat, die nooit het geloof in Duitschiand had opgegeven. La ten wjj het niet vergeten, dat hij toen ook reeds in Germanje, in Europa geloofd heeft. Steeds weer heeft hij togn reeds den voor- maligan vijanden zijn hand toegestoken. Hij heeft reeds in zijn strijd zijn wereldbesehou- ring, zooals hij de wereld zag, neergelegd. Reeds in de eerste vergaderingen heeft hij 3teeds weer verklaard in zijn volk te geloo ven. Wij gelooven in ons volk en daarenboven ook in Europa en wij weten, dat thans da tijd gekomen is', waarop bet nieuw gevormd moet worden. De bombardementen op West-Dultsehiand Wanneer het geloof aanwezig is en achter het geloof altijd de wil staat, dan kan de volgende vraag alleen maar zijn„Zijn do menschén geschikt om deze groote taak te volbrengen en deze groote proef van het lot te 'doorstaan?" Kameraden. Hier ben ik van meening, dat de Europeesclie volken en hierbij staat het "Duitsche volk aam den spits der Europeesche volken bereid zijn alles IS den strijd te werpen enalles op te offe ren. Want de laatste tijd heeft juist van de Duitsche volksgenooten in het vadertand, 'voor alles in het westen van het Duitsche rijk, ontzaglijk voél geeischt, niet alleen den gebeden inzet van den man, doch ook van de vrouwen, grijsaards en kinderen. Wanneer wij nu vragen: „Hebben deze men schen den tijd doorstaan?" dan kunnen wij kalm antwoorden „Niet alleen doorstaan, doch zij zijn nog harder geworden". Zooveel grootheid en dapperheid heeft men nog nooit in het Westen gezien als in den laatsten tijd toen vele bommen werpers gebeele steden probeerden te vernieti gen en daarenboven het water van den stuw dam door het Roergebied stroomde. Dit alles werd bedwongen door menschen, die bereid zijn al hun krachten in te spannen, omdat zij door Adolf Hitler geroepen zijn. Wij behoeven der halve niet te vragen, of wij dezen strijd door staan, doch onze eed moet luiden zoo te staan als deze menschen in het Roergebied gestaan hebben. Zoo moeten wij overal als Germanen en Europeanen staan. Dan zal Europa nieuw gevormd worden jm niemand zal dezen nieuwen vorm kunnen tegen houden. Het bombardoeren van steden Wij zullen dezen strijd doorstaan, omdat wij de hardheden van dezen strijd kenden en om dat wij nooit er aan geloofd hebben, dat de gangsters uit Amerika ons misschien als men schen zouden kunnen behandelen en omdat wij ook nooit geloofd hebben, dat de bolsjewieken ons als menschen tegemoet zouden treden. Wij kenden deze bolsjewieken als becstmenschen reeds in de jaren van den opstand 1918—1923, die toentertijd reeds bij ons moordden en brand stichtten. Wij waren er van overtuigd, dat de terroristen uit Amerika precies hetzelfde zouden doen als de vliegers van Churchill reeds in 1940 zijn begonnen te doen. En wanneer men zegt, wij zijn het eerst be gonnen, wij hebben Warschau en Rotterdam "ge bombardeerd, dan vragen wij nationaal socialis ten: stonden toen voor deze steden Duitsche soldaten of niet' De vraag of ce Duitsche solda ten al strijdende tot deze plaatsen waren opge rukt, zal men met ja moeten beantwoorden. Een snellere overgave zou beide keeren het bombar deeren voorkomen hebben. De Engelschen ech ter bombardeerden reeds in 1940 Duitsche steden zonder dat het ooit een Engelschman gelukt was voet te zetten op Duitsch grondgebied. Nooit zijn wij naar Engeland gevlogen om bur gers te bo-nbardeeren. Wij willen den strijd tegen de burgers met. Toen op 1 September en steeds weer opnieuw heeft de Führer de wereld toegeroepen: „Ik wijs dezen bommenoorlog van de hand". Eerst na een bepaalde en voorafgegeven waarschuwing heeft de Führer geantwoord en de heeren in Engeland kunnen zich er op verlaten, dat de tijd, waarop wij met dezelfde middelen zuUen antwoorden, wper komen zal. Laat men dan niet jammeren. Het tijdstip zal komen, waarop alles slag voor slag zal worden terugbetaald. De vraag, die ik gesteld hebt „Hebben wij voldoende krachten om dezen strijd te door staan?", kunnen wij met een hardgrondig „ja" beantwoorden. Het gebied is groot genoeg om allen te voeden. Ik weet, wij moeten het goed indeelen en wij hebben bij God niet te veel, doch het gebied is groot genoeg om het leven te waarborgen. Arbeiders zijn in een toereikend aantal aanwezig om de machines te construeeren en de kanonnen, stukken geschut en munitie te vervaardigen. Juist gisteren heeft Rijks minister Speer voor het Duitsche volk en Europa rekenschap afgelegd over de prestaties van de Duitsche oorlogsindustrie en wij zien hoe de cijfers gestegen zijn. Wij behoeven niet te vragen „wanneer beginnen wij met een nieuwen aanval, met een nieuw offensief", "—ocrr-vrij -vidgcayzooats siecnis de sterke kan vragen. Dat zal de Führer bepalen. Wanneer de tegenstanders gelooven door Europa een wandeling te kunnen maken, dan zullen zij beleven, wat het wil zeggen in botsing te komen met legers, die in den strijd beproefd zijn en die gedurende twee jaar een zeer zwaren veldtocht in het Oosten achter den rug hebben. Dan zullen zij beieven, wat Duitsche soldaten presteeren. Daarom moet onze gemeenschappe lijke wil zijn, hecht aaneengesloten te blijven staan. Van ons moet de kracht uitstralen, die noodig is om de zwakken mede naar voren te trekken. Wij kennen de krachten van het na- tionaal-socialisme en er is geen macht ter we reld, die deze macht kan breken. Gelooft gij, dat de strijd bij ons in het eigen vaderland licht geweest is? Wij moesten toen aantreden tegen een openlijk bolsjewisme, tegen Duitsche volks genooten, die door dezen bacil waren aan- gestoke. „Wij zijn sterker dan s in 1941" Mijn vriend, dat hebben wij'toen doorstaan, wij zullen dezen strijd ook verder doorstaan. De weg van revoluties loopt nu eenmaal zoo, dat een tijd komt, waarop zij eerst belachelijk wordt gemaakt, dan doodgezwegen wordt en vervolgens treden de menschen met wapensin de hand tegen deze idee in het veld. Precies Zoo is het ons sedert 1920 Vergaan. Toen wij begonnen, vyerden we belachelijk gemaakt, toen stonden wij op en bouwden ons rijk in 1933. Toen kwam de tijd, waarin het inter nationale jodendom en de plutocratie met ge concentreerde kracht, met wapens en met bommenwerpers tegen ons optraden in de ver onderstelling, dat wij niet bewapend waren. Men wilde ons/a!ïen van den aardbodem doen verdwijnen. Wanneer gij zoo de geschiedenis ziet, wanneer gij ziet, dat in 1941 alles tegen ons was, in het Oosten het bolsjewisme en in het Westen de piutocatieën Engeland en Ame rika en wanneer wij dan de vraag stellen, of wij nu vernietigd werden, dan kunnen wij con- stateeren, dat wij thans in 1943 veel sterker zijn dan in 1941. Deze tegen ons opgestane krachten hebben ons dus niet vernietigd, doch sterker gemaakt. Zoo moeizaam als de weg van 192D tot 1941 geweest is, precies zoo zwaar zal de weg zijn' van 1941 tot 1946, 1948 of 1950. Wij zijn be reid dezen weg te gaan en trouw aaneengesloten te blijven staan en wij weten, dat ook het over winnen van onze vijanden zwaar zal zijn en misschien veel tijd zal vergen. Het hoogtepunt echter hebben wij al lang achter ons, liggen. Twee jaar strijden wij.met zeer goed succes tegen het bolsjewisme, tegen Engeland en Amerika. Wanneer derhalve aan de overzijde in Engeland ,van een overwinning gesproken wordt, dan kunnen wij slechts zeggen, voorioopig hebben wij op ons continent nog niets van deze krachten gezien. Wij verheugen ons als nationaal- socialisten op den strijd. Hij werd door ons steeds verlangd. Wanneer derhalve aan den westelijken kant zeer veel gesproken werdt over een invasie, dan kunnen vrij slechts zeg£»n: komt, wij zijn bereid, evenals wij het bolsjewi&ne naar het Oosten terugge drongen hebben, zoo zullen wij met veel lichtere strijdkrachten deze plutocraten daar brengen, waar zij behooren (donderende toejuichingen). Vanzelfsprekerd moeten hiervoor de maat regelen genomen worden en nu kameraad van Geelkerken zoc juist de kwestie van de krijgs gevangenen heeft aangeroerd, kan ik daarover als nationaal- socialist slechts één ding zeggen: „Wanneer hier slechts de kleinste groep zou landen, wat zouden de Engelschen dan het eerste doen?" Deze Amerikaansche en Engel- sche gangsters zouden onmiddellijk, wanneer zij voet op Nederlandsch grondgebied gezet hebben, deze voormalige Nederlandsche soldaten'"weer onder de wapens roepen. De maatregelen, die daarop van Duitsche zijde genomen zijn, zijn ons bekend, die behoef ik hier niet verder te bespreken. Slechts Dultschers en N.S.B.-ers blijven hier Wanneer ik reeds vroeger bet besluit van den Wehrmachtsbefehlsbaber om de voor malige Nederlandsche officieren in krijgsgevan genschap weg te voeren, een wijs besluit ge noemd heb, dan zal dezë maatregel van den Wehrmachtsbefehlshabef slechts in het belang blijken te zijn van de krijgsgevangenen en hun gezinnen. Zoo zullen zij op zekeren dag weer naar hun gezinnen kunnen terugkeeren. Het is echter beter, dat zij op het oogenblik dit gebied verlaten. Hier blijven zullen slechts diegenen, die sedert drie jaren naast ons ^staan en die bereid zijn, evenals wij, tegen En geland te strijden. Het zijn Dtfitschers en N.S.B.-ers. In 1940 was er een andere toestand. Toen bestond er nog geen Atlantikwal. Wij strijden ook niet in het Oosten dezen zwaren strijd. De groot moedigheid van den Führer is niet be grepen, Thans moeten hieruit de con sequenties getrokken worden. Wanneer echter een arbeidsplaats in Duitsch iand leegkomt, omdat do Duitsche soldaat ou der do wapens geroepen,is, dan moet.-do Gar- maansche broeder zijn plaats innemen. Daaren boven moeten allo Europeanen, hun plaats in nemen, want het gaat om de nieuwe vorm geving van,Europa. Dezo nieuwe Europeesche gemeenschap groeit en door gemeenschappelijke taken zal zij steeds sterker worden. Wij weten, dat het bolsjewisme geen mededongen met ons zal kennen. De schamelste hut iuer in het Groningsche land is voor een bolsjewiek nog altijd een paradijs. Vraagt het do soldaten, die ui het Oosten gestreden hebben. Eenstemmig verklaren zy, dat uit do Russische steppen alleen nog maar' beestmenscben naar voren komen. Mot Europeanen hebben deze horden uiels gemeen. Daarom moeten wij de bolsje wistische Sovjet Uuio verslaan. Ook aan den overkant in Amerika schijnt men langzamerhand de ooren te gaan splitsen. Ook daar zal men eens den oorlog voelen. Wanneer do Engelschen en Amerikanen bom aanvallen ondernemen op onze volksgenooten, dan workt aan den anderen kant de duikboot- oorlog precies even zeker. Dezo schroef diaait „uigzaam doch des te steviger en fijner. Het tijdstip zal komen, waarop ook aan de over zijde het gevaar van het jodendom zal wor den ingezien. Do laatste enquete, die de jo llen in New-York gehouden hebben, heeft reeds op ondubbelzinnige wijze aan het hebt gebracht, welk standpunt het" voifc in dit probleem in neemt. Daarom hioeteu allo krachten tegen het jodendom, het bolsjewisme en kapitalisme ge mobiliseerd worden. Den strijd 'nemen wij moe dig op, want wij willen een nieuw en mooier Europa onbouwen. Dead*., nicüwo cempen--cliaD zal den nationaai-socialistischen fundamonteelen eisch tot voorwaarde hebben. Het is niet be langrijk, wie gij zijt, 'de hoofdzaak is,-wat prestoerf- gij voor deze gemeenschap. Derhalve moet do groote gemeenschap van don adel van den arbeid opgencht worden. Omdat wij het gedurfd hebben, deze kwestie vrij en openlijk in do worolddiscussie te werpen en omdat wij den joden het masker van net gezicht gerukt hebben, zijn al die vernietigingskrachten tegen ons in het veld getreden. Europa staat. Wan neer wij ons ook uit Afrika hobben moeten terugtrekken, zoo werd toch tot de laatste paboon gestreden en die soldaten, die terug gekomen zijn, hebben niet al te moedige Ameri kanen loeren kennen. Do anderen willen met gelooven, dat wij overwinnen. Wij zullen het hun op zekeren dag bewijzen. „Onze kameraadschap moet verder groeien." Daarom moet onze kameraadschap verder groeien. In den arbeidsdienst, in den Jeugd storm, in de' Hitler-jugend staan zij schouder aan schouder en strijden daarenboven als sol daten, gemeenschappelijk voor den nieuwen tijd. De tijd, die voorop ligt, zal zwaar zijn. In het Roergebied hebben vrouwen eu kinderen ware heldendaden veiricht. Zij allen werpen zich in don strijd voor de groote domeen- schap. Zoo is iedereen een schakel in deze lange keten. De een is precies zoo .belangrijk als de ander. Ook onze voorouders hebben het niet go- makkelijk gehad. Denken wij maar eens "aan den 30-jarigen oorlog, die millioenen menschen oischte. Toentertijd werden geheelo steden niet door bomaanvallen, wel echter door brand schatting en bovendien door epidemieën ver delgd. De pest waarde onverbiddelijk door het land. Onze voorouders hebbem toen ook stand gehouden. Laten wij ons daarom onzen voor ouders waardig betoonen en laten wij hetzelfde doen en daardoor onze idéo ©a onze revoluL© hooghouden. Wanneer wij - de gevaren moedif trotseeren en ons als soldaten wederteerig on dersteunen. en tot den aanval aanvuren, wan neer iedereen bereid is zijn beste krachten in te zetten, dan groeit do nieuwe lotsgomocn- schap en komt eens de dag, waarop weer over ons continent de vredesklokkon zullen klin ken en de vanen van de vrijheid zullen worden, geheschen. Onze doode helden mar- cheeren voor ons en daarachter marcheert het nieuwe Europa. Wij zullen dit zien, doch voor het succes valt altijd do zwaarste on grootste gevechtsperiode. Daarom moeten wij de tanden op elkaar zotten en ook in 1943 zal ons do wind hard om de ooron blazen, waardoor wij echter dichter bij do overwinning komen. Zoo heeft ons de Almachtige voor het groote gericht geplaatst. De vraag luidt, of wij sterk genoeg zijn om dezen strijd te doorstaan. Wij zullen dezen strijd doorstaan en er voor zorgen, dat nu eindelijk het avondland rustig wordt. Zoo heeft ons de Almachtige gezegend en aan onze spits .den soldaat van den wereld oorlog, onzen Führer Adolf Hitler, geplaatst. Zoo kunnen wij altijd slechts weer vragen, dat de almachtige onze soldaten en wapens blijft zegenen. Wij strijden, voor het avondland tegen de plutocratieën eu gangsters uit Amerika, die onze cultuurgedonkteekenen vernietigen- Wij weten, dat onze kracht sterker is. Eens zullen wij uit al deze- decadentie moedig en trots vooruit stoïmen om dit groote nieuwe Europa mede te vormen. In dezen geest roep ik u op uw eed met mij samen te-vatten in een groet op dit uur aan den Führer van alle Ger manen. De aanwezigen stemden met dezen, op roep in. JEermede was da indrukwekkende dé monstratie geslote». Hauptdiemtleiter Schmidt onder scheidt 16 Duitsche bedrijven Naar aanleiding van hot oindo van den tweedon prestatiestrijd der Duitsche bedrijven in Nederland is Zaterdag in Don Haag een plechtige bijeenkomst gehouden, waarop talrijke bedrijfsleiders en hednjfsvoormannen verschenen waren, In aanwezigheid yan vertegenwoordigers van partjj, staat en weermacht braoht do plaats vervangende Obnlann van hot Deutsche Arboits- front in het Aibcitsbereich der N.S.D.A.P., Kretschmar, rapport uit over de resultaten' van het laatste jaar in Nederland. In 1912—43 hebben do bedrijfsleiders van 79 Duitsche industrie-, 73 handels- en 40 hand- werkbodrijven hun wil tot medewerking aan den dag gelogd. Dozo cijfers betookenen een stijging met 72 pet. vergeleken met hot voorafgaande jaar. Op verzoek viui den plaatsvcrvangenden Ob- mann onderscheidde vervolgens do leider van het Arbeitsbcreich der N.S.D.A., Hauptdionst- leiter Scluni lt, 16 bedrijven door overhandi ging van gouw-diploma's. „Voor ons nationaal-socialisten zoo zotte del Haupldienstleitor» uiteen spreekt het vanzeLf, dat wij thans den Führer hel pen en het beste van ons geven." Zeer nadrukkelijk gmg Hauptdionsüeiter Schmidt in op de jongsto ontwikkeling. Hij noemde het oen dwaling to gelooven, dat iemand, die zich vergrijpt aan doze gemeen schap in Duitschiand of in de bezette gebie den zou worden ontzien of dat iemand, die in. opvolging van een oproep uit Engoland of Amerika hier 'in staking zou willen gaan, ongestraft zou blijven. „Ik houd hot derhalve voor juist, nog eens mot alle ernst te verkla ren, dat hij, die hot waagt tijdens den oorlog do bedrijfsgemeenschap te storen hetzij oen Duitsche of een Nederlandsche bedrijfsgemeen schap door een. staking of door andere misdaden, natuurlijk zijn hoofd verspeeld heeft. Wanneer de oen of ander heeft gomoend zich later weer to kunnen terugtrekken om do verantwoordelijkheid niet te mooier, aanvaarden, moge nogmaals volkomen duidelijk gezegd zijn: Het naüonaal socialisme wil en kan zich dat ook tijdens don oorlog niet veroorloven^ In het vprdere verloop van zijn. uiteenzot- tingeon erkende de leider van het Arheitsbo- reicli do moeilijkheden volkomen die door den oorlog zijn ontslaan voor do Duitsche bedrijfs leiders om hun, bedrijven in stand te houden. Het werk van het Duitsche Arbeits- front is ook richting aangevend voor liet Nederlandsche Arbeidsfront en dit is een gemeenschappelijke weg. Geen land kan zich onttrekken aan de vernieuwing van Europa. En ook do individueek) volksgenoot is niet in staat zich uit deze gemeenschap af te zonderen Het nieuwe Europa wordt met b'oed en zweet bevochten. Wij hebben derhalve het rechf; vooral van onze volksgenooten, maar bovendien ook onze Nederlandsche arheidskameraden en -karn©- raadskes te eischen, dat zij hun uiterste best doen. Wanneer eenmaal den Duitschen soldaat door het vaderland niet de wapens in handen zouden worden gegeven, die hij voor den strijd noodig heeft, dan zou het avondland in gevaar komen. - Op grond van dezo diepe verantwoordelijk heid voor den nieuwen groei van Europa eischen wij ook, dat de arbeidsplaats, die door een Duitscher is vrijgemaakt omdat hij als sol daat te velde is getrokken, door een andere Europeaan wordt ingenomen. Deze eisch is I.aurjU»,11..— rm 11 .*-n ank .de jemeero lichtingen hier in Nederland do arbeidsplaatsen der jonge Duitsche soldaten moeten innemen. De strijd van het lot dwingt een ieder stel ling te nemen ten aanzien van dit probleem. Een uitweg is er niet. Op grond van deze Verantwoordelijkheid heeft ook de Führer zijn ouden medestrijder gauleiter Sauckel opdracht gegeven er zorg voor te dragen, dat in het Groot-Duitsche rijk de ma chines draaien. Natuurlijk is de taak, die voor ons ligt, ontzaglijk zwaar.» Vele arheidskameraden, dio thans nog hier zijn, zullen hun plaats moeten ontruimen om in Duitschiand nieuwe arbeids plaatsen in te nemen. En Nederlandsche men schen, die wellicht geloofden van den opbrengst van hun vroegere werk to kannen leven, zullen weer in het arbeidsproces terug gebracht wor den. Bovendien'zal juist als do Duitsche vrouw ook do 'Nederlandsche vrouw moeten werkeai. Wij hebben, niet het voornemen Nederlandsche vrouwen naar Duitsch gebied te brengen. Zij zullen echter do leeggeworden arbeidsplaats in Nederland moeten bev.etten. Die zelf in het arbeidsproces staat, begrijpt dat volkomen. Al leen, menschen, die zich van do werkelijkheid verwijderd hebben, kennen onzen zwaren door het noodlot opgelegden strijd niet en wijzen derbalvo ook uit onkunde ten aanzien van den feitohjken toestand onzo maatregelen af. Het moge waar zijn, dat deze regelingen den een of ander in zijn particnlier-economiseho leven zwaar', treffen, maar hij heeft hot persoonlijk lang niet- zoo„,z\yaar als de Duitsche sold'aaT die is aangetreden tegen de" onroenschélljk hordo der steppe. Onze eisch is derhalve rofcll vaardig, want. hjj is dienstig Voor het go schappelijk bohoud van onzo volken en modo voor don groei van een nieuw Europol Terwijl wij ons opnieuw gereed maken voos den oorlogsprostaliewodstrijd, moet onzo luiden: „Alle hinderpalen worden doqr qn§ uit den weg geruimd. Een „onmogelijk"' IgS staat niet. Wij brengen het voor etkaaj-, om» dat wij het voor elkaar moeten brengen." i Vooreerst zijn wjj het nog, die hot lof van, Europa bepalen. Daarom kijken yrjj aöï nationnal-socialinten vol vertrouwen naar do toekdmst. Laat ieder indachtig zijn aan dozèii groolon tjjd, dien hjj mag beleven. Laat iécfSj op zijn plaats zijn plicht doen. Laat teder eraan, denken, dat 'ons alleen de gemeoiMidfap, in strijd en prestatie tot de overwinning jpóft- AANVALLEN AAN KOEBANBRUGG^ "HOOFD EN ILMENHEER AFGESLAGEN Hot opperbevel van do Duitsche weewnacfifc doolt heden mede: Vijandelijke aanvallen aan het Koeban-hruggöi hoofd en ten Zuiden van het Ihnenmcer v,te& deh met succes afgeslagen. In den afgeloopon nacht hebben sterke for maties gevechtsvliegtuigen opnieuw de tedustjjra: van de stad Gorki aangevallen. Baj goed zic/ht werden, talrijko voltreffers geplaatst op de ip? brieksinstaltatios van het belangrijke bewape» ningscemtrum. Een yliegtuig wordt vermist. Do luchtmacht bracht voor do kust van den 'Kaukasus twee vijandelijke motortorpedoboot*® en een duikbootjager tot zinkon. Den 5en en SeirJuni werden aan hot Oos]te< Ijjke front 83 Sovjet-Russische vliegtuigen vets niotigd. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren in acheervlucht voor den oorijog 1x1' langnjko doelbïr- in de havenstad in Zuid-Eid goland, Eastbourne, met zichtbaar succes aam gevallen. DE LUCHTSTRIJD DUURT VOORT Het Italiaansche weermachtsbericht van hedea luidt: „la de Middcllandsche Zee werd een vifandea lijke duikboot door eenheden der koninklijke marine tot zinken gebracht. Veelmotorige vijartjr delijke vliegtuigen hebben Messina, Reggio dl Calabrie en andere minder belangrijke plaatsen aan de Straat van Messing, gebombardeerd. OriYè jagers bonden den strijd aan, met een format)d en schoten vier vier-motorige toestellen neer. Een vijfde toestel werd door het vuur der IuchRi doelartillerie vernield. Ook gisteren was Pa£J teilaria het doel van herhaalde luchtaanvallen tijdens welke zeven vliegtuigen door jagers en de verdedigende batterijen werden vernield. Li een' gevecht met Duitsche jagers verloor de vij?i and twee bommenwerpers ten Zuiden van Slciï" hë en een Spitfire boven Linosa (Lampedusal. Drie van onze vliegtuigen zijn niet van de opek raties van dien dag teruggekeerd. DE, STAKINGSBEWEGING IN DE VER&EN( STATEN Het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, heeft een wetsvoorstel aangenomen, waarin harde straffen zijn opgenomen tegen personen, die in door do regeering geleido bodrijv^iSI stakingen op touw zotten of ten uitvoer tej» gen. liet wetsvoorstel verbiedt het gebruik yah de vakvereenigingsgclden voor de financiering van, Efakingen. i, <•-- ■- Do bond van mijnwerkers in do VereeoigdtY Staten heelt medegedeeld, dat hot bevél tot, het hervatten, van don arbeid op 7 Juni geloij tot 20 Juni. Do mijneigenaars en do ïef'dora dor valjveroenigingen zijn aan de Comorendyt- lafd teruggekeerd om de onderhandelingen tio. hervatten. I Brandballons Ook hoven verschillende deelen van Denemar ken, zijn in den nacht van Zaterdag op "Sïp, dag geallieerde ballons verschonen, waaniSi blikken reservoirs mot een gedeeltelijke te. fles» sehen, zittende rubber-fosforoplossing bevestigd waren. Dozo llosschen werden automatisch St do reservoirs losgemaakt en eon aantal daar van, die op den grond in brand geraakt #p4 ren, werden Zondagochtend door militairen on schadelijk gemaakt Hevige luchtgevechten Do luchtmacht van, do Japansche marine herf| op 5 Juni in eoa hevig luchtgevecht mot delijke vliegtuigen, die probeerden Stortbui® eiland aan to vallen, twintig vijandeïijko yhögS tuigen neergeschoten en bovendien viif amuówj zwaai beschadigd. Drie Japansche vltegtógeïis zfjn nog niet op hnn basis teruggekeerd. Beroepen Tot predikaat bij do Chr. Gespef. kerk aihter is beroepen és. W. Hfcerma t» Zeist, HET RESULTAAT VAN EEN ENQUÊTE (Van onzen Parijschen correspondent) Frankrijk leest, leest meer dan ooit tevoren. Minder kranten misschien, doch meer boeken. De boekhandelaars kunnen niet meer aan de vraag voldoen, de uitgevers zouden de oplagen kunnen verdubbelen indien ze over meer pa pier beschikten. Om zich schadeloos te stellen hebben ze den prijs maar verdubbeld. Men leest. In den trein bi) het licht van de luchtbescherming en thuis onder de lamp, in de overvolle metro en in de' ruime leeszalen der groote bibliotheek, in de café's van het La- tijnsche kwartier onder het genot van thee van lindebloesem, aan den boulevard Saint Germain met zijn literaire taveernen en op zonnige da-, gen zelfs iri het Luxembourg. Men leest om den tijd te dooden, om z'n gedachten te verdrij ven of z'n zorgen, om zich te ontwikkelen. Maar de ontspanning komt vóór de studie, de roman sloeg alle records bij "«m enquête, het boek is bijna even.populair oscoop. Die enquête, ingesteiu ulj de stedelijke biblio theken en de voornaamste boekhandelaars, op de scholen en in de staatsbedrijven, leert ons dat vrouwen meer lezen dan mannen. En meis jes en ongehuwde vrouwen meerN dan haar ge huwde zusteren. Hetgeen wel een kwestie van den beschikbaren tijd zal zijn eerder dan van romantiek en behoefte. Lezende vrouwen zijn vooral de onderwijzeressen en de typisten, die samen vijftig procent halen, in de achterhoede komen de winkelbedienden, de kapsters 'en het huispersoneel. Bij de mannen zijn het ook alweer de onder wijzers en de kantoorbedienden, die aan de spits "gaan. Hier maakt de gehuwde of ongehuwde staat weinig, verschil, namelijk twee procent ten gunste der ongehuwden. Vervolgens komen de agenten van politie, de kappers, het hotelperso neel, Slechte lezers zijn ds zakenlieden, de dok toren en de ingenieurs; geheel onderaan op het lijstje staat de geestelijkheid. Over het Blgemeen wordt-er naar den roman gevraagd. Naar den roman van den schrijver van den dag slechts door een gering percentage lezers. Men vraagt veeleer de werken van tje'; kende schrijvers van gisteren, zeker als men 6» dat men niet is bekocht. Zola neemt de eers.te plaats in. gevolgd door Balzac en den. pessimist tischen Flaubert. Dan komen broederlijk Dutnasi en Duhamel op den voet gevolgd door AnatoTo France, Maupassant en Maeteilmck. Veel wom den nog Romain Rolland gelezen en Alphonse Daudet, Henri Bordeaux en Paul Bourget. De jongeren van beiderlei kunne prefereeren Glono van de "Montherlant, die weinige jaren geleder) zulk een opgang maakte: hier en daar openbaart zich nieuwe vraag naar Gide, hetgeen een op,< merkelijk verschijnsel is. Aan George Sand wordt de voorkeur gegeven bpven Colette, Maurlac is vergeten, Plisnier wórdt verwaarloosd, maar SI- menon Is de gunsteling van een zeker publiel?» De boeren houden het met Dumas, die in mins der geletterde kringen trouwens steeds aan hét hoofd staat en mét Erckman Chatrlan. Na den roman worden in dalende volgorde gelezen: biografieën, letterkundige critiek, modep ne geschiedenis en politiek, reizen en avonturen', er is nieuwe belangstelling voor Jules Verhel tooneel, de oorlogsboeken met sociologische of politieke strekking als die van Drieu la Roebelle, Fabre Luce-en Lucien Rebatet wijsbegeerte, very zen maar slechts van de oude dichters, natuur lijke historie, inlichtende werken over Duitsch iand, schilderkunstige critiekcn, geneeskunde en hygiëne. De werkelijke klassieken der "wereldlite ratuur worden bijna geheel verwaarloosd. Stellig oefenen de _pmstandjgheden invloed uit op de belangstelling voor het boek, op d3 keuze van een roman. Slmenor heeft zich pas een wijden lezerskring verworven toen men zijn detectiveromans ging verfilmen. Een film als Ramuntcho heeft plotseling vraag doen ontstaan naar Pierre Lot! en de IJslandsche visschcrs. De schilder Maurice. d(j Vlaminck dankt aan een ongunstige critiek van een schilderij tentoonstel^ ling de belangstelling voor zijn romans naar hij beweert. En de instelling van jeugdkampen in Frankrlijk en den verplichten arbeid schiep de nehoefte aan opvoedkundige lectuur en boekep ever het sociale probleem. René Benjamin heeft er. van geprofiteerd.

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 2