De moordenaars van luitenant-generaal Seyffardt voor het Polizei-Standgericht Maandag 4 October 1943 REDE RIJKSCOMMISSARIS SCHREDAMSCHE COURANT Rei,- 2 (Vervolg van pag. 1),' lk verheel mij niet, dat daarmede een bui tengewone crantwoordelijkheid. in handen van de nationaal-socialisten wordt gelegd. Ik ver heel mij echter ook niet, dat de nationaal- socialisten deze verantwoordelijkheid zullen dra gen, want zij hebben in een meer dan tien jarigen strijd geleerd, een moeilijken weg vol verantwoordelijkheid op te gaan. Des te eerder heb ik hiertoe besloten, omdat hetmij dui delijk is, dat do nationaal-socialisten zich deze moorden op den duur niet kunnen iatëa wel gevallen. Teneinde derhalve, laat ons zeggen geen eigen richting te laten haan- breken, leg ik thans de verantwoordelijk heid in. handen der beweging. Wanneer men zich m vele Nederlandscho kringen hierover bezorgd zon maken, dan kan ik tot die kringen slechts zeggen: het is de geringste zorg, te weten, dat do natio naal-socialisten wapenen in handen bobben. Overigens hebben do Nederlanders het zelf in handen om door eigen discipline een, toestand le doen ontslaan, die het Ne- derlandsche volk in staat stelt zoo goed mogelijk vol te houden. Het gaat goed- Dat herinnert mij aan een vvooid dat men "hier vrij vaak verneemt: „Het gaat goed". Eindelijk kan ik eens ccnsiatecren, dat ik dezelfde meening ben toegedaan, als zij, die anders nieenen mijn meening niet te kunnen dcelen. Het gaat inderdaad goed, wanneer ik aan den toestand in liet westen deuk. Reeds aan het begin van. dit jaar, hadden wij aim de westkust van Europa, allerlei voorzorgs maatregelen getroffen. Wanneer ik mij ech ter voor oogen stel en ook .do bewoners, vooral van de kust hebben gelegenheid eeni- ge waarnemingen te doen wat er sinds Februari van dit jaar hier tot stand gebracht is, wanneer ik bedenk, dat deze verdedigings linie niet alleen aan de kust bestaat, dat er bovendien nog speciale centra van verdediging zijn en dat er nog steeds- meer bijgebouwd worden, wanneer ik mij voor oogen stel,' dat do jeugdige manschappen die bij het begin van dit jaar zijn aangetreden, zich thans na vele maanden in de wapenen geoefend hebben en dat er onafgebroken wapenen worden aange voerd naar de kust en naar de andere Cen tra van verdediging, dan moet ik zeggen: het gaat hier in het westen goed. Maar ook in het zuiden gaat het goed. Want Let is veel beter in den oorlog dui delijke situaties te hebben, dan niet alleen onduidelijke, maar zelfs gevaarlijke situaties, die men met het oog op den kameraad en bondgenoot met inzicht in den wereldtoestand niet radicaal, zooals noodzakelijk zou zijn, met het zwaard te lijf kan gaan. Ik denk aan de situatie in Italië, zooals die ontstaan was door het verraad van Savoye, van een Badoglio en van 'de overige vrijmetselaars. Thans is hel mogelijk daar openlijk over te praten. Dientengevolge weten wij, dat Afrika niet gehouden kon. worden, omdat de aanvoer, die bij de Italianen berustte, niet funclïon- neerde, niet omdat de Italiaansche" manschap pen tekort schoten, maar als gevolg van het verraad van een deel der Italiaansche gene raals. En op Sicilië hebben de verraderlijke generaals zelfs in den rug de bruggen in de lucht laten vlit*èn, terwijl vooraan onze divisies streden. Niettemin was de toestand op Sicilië zoo danig, dat een half Engeisch leger het nauwelijks heeft weten klaar te spelen om tegen een versterkte Duitsche pantserdivisie vorderingen te maken. Het kwam slechts zoover vooruit, als die pantserdivisie krachtens haar bevelen terug ging. Dezelfde ervaring hebben wij op gedaan in Salerno. Daar waren twee Engelcch- Amerikaansche legers, deels op het punt te lande» en deels reeds aan land. De beide legers zouden door onze beschermingsdevisies weer verdreven zijn wanneer onze legerleiding bereid geweest war de offers in bloed op 4 zich te nemen, die do vernietiging der gelande troepeo, onder het vuur van het vijandelijke scheepsgeschut gekost zou hebben. Daar Salerno niet het beslissende punt Is, heeft de Duitsche legerleiding anders beslo- ten. "Wij zullen wachten, tot de Engelschen en Amerikanen strijd leveren op een plek, waar zij geen scheepsgeschut meer achter zich hebben. Immers, de veefokkerij en de groente- en fruitteelt staan hier op een zoo toonaangevend peil, dat Nederland juist op die gebieden in zijn volledig productievermogen behouden, moet blijven. En ook voor den kleinen boer zal dan weer de mogelijkheid ontstaan om in het bestek van de steeds g rooter wordende ontsluiting der oostelijke .gebieden als producenten van vee voeder, overeenkomstig de gewijzigde omstandig beden, terug te keeren. tot zijn eigen bedrijfs- methoden, vooral echter fruit en groenten te verbouwen, voor zoover hij niet zelf uit eigen initiatief als pionier en kolonisator in het oosten werkzaam wil zijn. Nederland In het Europeesch economisch gebied Nederlandsche vaklieden hebben uitgerekend, dat ongeveer twee derde der bewoners van dit land uit eigen bodem op toereikende wijze in stand kan worden gehouden. Een derde deel moet zijn behoefte aan voedingsmiddelen aldus dekken, dat er ofwel door het aange voerde vee-, oeder veredelingsproducten gemaakt worden, of dat als ruil voor de goederen die in de industriebedrijven worden gefabriceerd de noodigo levensmiddelen worden ingevoerd. Een derde deel der Nederlanders is dus aan gewezen op economisch contact binnen een groot economisch gebied. Daar wjj die groote economische gebieden voor zeer, zeer langen tjjd niet meer over zee kunnen zoeken, zal Nederland zich moeten voegen in het groote economische gebied van het Europeescke con tinent, zooals dit thans wordt opgebouwd. Wij hebben evenwel ook tot taak, in het oosten kolonisatiewerk te verrichten. Het zou evenwel volkomen verkeerd zijn om in die richting eenige dwang uit te oefenen. De Ne derlanders weten zelf het allerbeste dat alloen de flinkste als kolonisator geschikt is. De flinkste is echter altijd diegene, die vrijwillig een taak op zich neemt. (Groote bijval). Levering van vee Inaover- eenstemming met de melk productie Tot de luzondere arbeidsgebieden an den Nederiandschen landbouw, die het dichtst bevolkte gebied van - Europa uit eigen bodem moot voeden, behoort natuurlijk ook dat de gezamenlijke opbrengsten van het land zoo hqog mogelijk zullen zijn on ook zoo vo'ledig mogelijk onder hen totaal verdeeld zullen worden., Er zijn in dit ver- streken hoeren jaar vooral in de provincie Fries land,- moeilijkheden ontstaan hij de aflevering van vee. Die moeilijkheden vielen toe te schrij ven aan de omstandigheid, dat de aflevering van vee een tijd lang zeer traag heeft plaats gelud. Toen er daarna een verstc-rkto aflovc-ring gevischt werd, hetgeen alleen reeds noodzakelijk was uit het beginsel dor billijkheid tegenover de endero provincies, was het voorjaar in het land gekomen en met do wear groen ge worden weidon was do melkopbrengst gestegen. Menschelijk gezien is hot begrijpelijk dat de boer in zulk ©en tijd zjjn melkkoe niet graag afstaat. Er werd toen een systeem opgesteld dat de aflevering van vee in een bepaalde, name lijk omgekeerde verhouding plaatst tot de aflevering van melk. De boer, die de Neder- landsch volksgemeenschap juist op het zoo belangrijke gebied van de verzorging inet vet helpt door van zijn boerderij zooveel moge lijk melk voor de vctproducfie af te staan, zal een zeker voorrecht krijgen bij het af leveren van vee voor de vlceschproductie. lk hoop dat dozo maatregel crloo mag bij dragen,,0111, voor zoover dit slechts op eeiiiger- wijzo mogelijk is, do voor do Nederlanders bizonder belangrijke verzorging met vet to gft- randeeren, dat de hier tor beschikking gestelde hoeveelheden voor een, laat ons zeggen op lan goren termijn normaal gevoerd© huishouding to gering zijn, is een door ons volkomen er kend betreurenswaardig feit- Want het is veiro van ons, do biolo gische substantie van het Nederlandsche volk op den duur op eemgerlei wijze'.te willen verzwakken. Integendeel, wij natio naal-socialisten willen, dat deze zoo kost bare biologische substantie niet alleen be houden blijft, doch steeds sterker en groo- ter zal worden. In dit opzicht kennen wij- in het geheel geen afgunst. Wanneer ge kimt, wordt ge zoo sterk en machtig als ge wilt, want wij zijn allen vereenigd 111 de Germnansche lotsgemeenschap (bijval). De clandestiene handel Daar ik thans reeds bozig boil met over de aflevering te spreken, kiui ik in dit verband, reeds wegens iniju verantwoordelijke positie, een bepaald hoofdstuk niet achteloos voorbij gaan. Dat is de clandestiene handel. Hier moe ten de Nederlanders in* hun eigen belang ordo bewaren, fleel dikwijls wordt er een vader landslievend manteltje om dien- clandostienen handel gehangen. Men zegt 'dan, dat het beter is wanneer de levensmiddelen iu den clan- destionou hamlet terecht komen, omdat zij an ders als leveranties naar Duitschland gaan. Ik zal aan dit sprookje over de, naar men be weert, enorme leveranties aan Duitschland, een- cind maken. Ik heb den verantwoordelijken instanties volledige vrijheid van spreken gege ven, en die kunnen u verteüen, wat er in werkelijkheid aan Duitschland geleverd wordt. Daarbij zou ik echter reeds willen ojunerken, dat de hoeveelheden, die juist in dit nieuwe oogst jaar voor de leverantie in aanmerking komen, met het oog op d© totale oogstresultaten ge ringer zijn, dan in het vorig jaar. Zij zijn niet groojer dan hetgeon volgons de Haag ache con- Ven tie ovèr don "-oorlog te land aan do be zettingstroepen toekomt en hetgeen nog voor liet onderhoud van de in Duiisclilnnd werkende Nederlanders noodig is. get ts juist, dat de uitvoer van groente naar uitschlond omvangrijk Is. Daarvoor wordt echter aan graan In het geheel niets ver langd. Integendeel, al het broodgraan dat de bezettende macht In Nederland noodig heeft, wordt uit Duitschland fn Nederland inge voerd. Men dient echter ook nog het volg011de to bedenken: wannéér Nederland als do voor naamste groente-producent vim gohcel Europa thans in deze tii'Jeu van nood voor Duitsch land niet tor beschikking zou staan, zou men zich later in normale tjjilen ook niet meer herinneren, dat de Noderlanders als groonte- kweêkcrs eigenlijk er tbè uitverkoren zijn, de groento-veuorgers van oen groot deel van Europa te zijn. Overigens is hot een tank van de distributie om er voor t© zorgen, dat do beschikbare hoe-* veelheden, die bijna het dubbele bedragen van liet verbruik der Nederlanders in vredestijd, billijk en gelijkmatig onder do bevolking ver deeld wdriicri. De overvallen op dlstrlbutle- bureaux U zult vrij vaak gehoord h' Aon, dat or overvallen op distributiekantor©, gepleegd en bonnen gesloten worden. Dergenjse voorvallen komen voor de volle, honderd procent ten laste van de Nederlandsche voedselvoorziening althans ten laste van een billijke-verdeeling. U zult zonder meer toegeven, dat de leverantie van de door onze troejien benoodigde hoeveelheden le\ens- iniddelen door dergelijke misdaden in hel geheel niet "op hof spel gezet wordt. Ook deze wan daden werden omhangen mot een vaderlands lievend manteltje. Men zeide, dat de_ geroofde bonnen ter beschikking gestold werden van de z.g. onderduikers. Dat is niet waar. Bij de arrestatie hebben wij geconstateerd, dat deze misdadigers er in het geheel niet aan denken, tle/e bonuon aan iemand af te staan, nianr dal zij op die manier op een eenvou dige wijze, zonder eenig risico, clandestiene» handel drijven. De arreslanfen ha'dden dikke portefeuilles met honderdduizenden guldens bij zich. die zij zoo juist door den verkoop van geroofde levensmiddelen bonnen verdiend had den. Dat is een feit, dat sterk aanleiding geeft tot nadenken, want het betreft hier een 'zeer grootcn wantoestand, die bovendien de gelijk matige voedselvoorziening der bevolking metter tijd op het spet lean zetten. De aanslagen op landbouwers Vervolgens zou ik nog op een onderwerp willen terugkomen, dat in een bepaalde be trekking staat tot den boerenstand. Het betreft de moordaanslagen, die juist onder onze N SB.- kameraden van den landbouwersstand, de zwaar ste offers hebben geëischt: Er hebben zich tooneelen afgespeeld, zoo afschuwelijk, dat hit mij moeilijk valt, ze weer te geven. In de eerste plaats zou ik hot volgende tot u willen zeggen F De Noderlanders moeten mij mün taak niet zoo mooilijk maken. Go kunt eiTOn overtuigd zijn ik heb het vroeger reeds gezegd 'dat ik het hier als een vtoi mijn voornaamste laken beschouw om, bij allo moeilijkheden die do tijd nu eenmaiil met zich mode brengt, do biologische substantie van het Nederlandsche volk zoo goed als dit op eeuiijeilei wijze mogelijk is, door dozen lijd heen te helpen. Er zjjn natuurlijk bevoogde en van Duitsch standpunt uit gezien gerecht vaardigde stommen, die er op wijzen, dat het Duitsche volk de volle kracht on zwaarte van dezen strijd, vooral in hot oosten, draagt, en dat derhalve het Duitsche volk ten laste van de bezetto gebieden -werkelijk alles moet krijgen, wat op ©enigerlei wijze mogelijk is. Ik heb tot dusver altijd begrip on!moét en een middel gevonden om een tusschenwog tot land te brengen tusschen deze gestelde eisohen en do Nederlandsche behoeften. Wanneer even wel thans dergelijke dingen bekend worden, als dio afschuwelijke moordon, die niet alleen jegens mannen doch ook jegens vrouwen en voor de oogen van de kinderen gepleegd zijn, wanneer b.v. kinderen gedwongen worden een geheelen nacht in een vertrek bij hun vermoordt) ouders door to brengen, dim weet lk niet hoe lang men in Duitschland met de mensclïe- lijk© nooden nog rekening wil houden. Ik heb eens gezegd, dat tegenover deze ge beurtenissen de revolutionnaire krachten van de nationaal-sociallstische gemeenschap zullen optreden. Het oogenblik is gekomen. Ik heb gevolg gegeven aan den tot mij ge richte wen sch om de mannen, der Natio- nanl-SoclalisÜsche Beweging niet meer zon der risico te laten vermoorden en zal de Nationaal-Sodalistische Beweging bewape nen. Het Italiaansche plan mislukte Het plan was duivelsch. In den rug van do in Italië staande Duitsche divisies moesten de Italiaansche troepen naar dén vijand overioo- pen, onzo divisies afsnijden en mot een. slag een front vormen aan de Alpen in het Noor den. Dit plan is volkomen mislukt. Deze presta ties moeten wij ons voor oogen houden, want zij heivijzen de trefkracht van onze troepen en de superioriteit van onzo leiding. Do fas cistische legioenen, die maarschalk Graziani thans opstelt, zullen volwaardige militaire bond- genooton zijn. Ai vertegenwoordigen» deze fas cistische legioenen ook maar een deel van het door verraderlijke generaals aangevoerde Ita liaansche leger, militair gezien zullen zij toch waardevoller zijn, dan het iil zijn kem goecfe,- maar in zijn leiding slechte Haliaansché leger. Toen de ontwikkeling in Italic zich begon te voltrekken, wees ik er op, dat Italië een toetssteen zou zijn, voor Italië, voor onze vijan den, voor allen. Een onderzoek van do politieke ontwikkeling toont nu aan, boe gunstig en' nut- lig deze gebeurtenissen voor ons geweest zijn. De door het Polizeistandgericht in Amster dam op 30 September 1943 op grond van de verordening tot bescherming van do openbare orde van 9 Januari 1943 tor dood veroordeelde 19 Nederlanders hebben dool uitgemaakt van een terreurgroep,- die vooral, op 'hot oog had moorden de plegen op vooraanstaande Neder landsche personen, alsmede aanslagen' te doen op spoorlijnen en daardoor indirect de Duit sche bezettende overheid te treffen, De leiders van de terreurgroep zijn deels nationalistische, deels Joodscho studenten geweest, die zich on der leiding van vroegere leden der Commu nistische Partij Nederland verbonden hadden om daden van geweld te plegen. De terroristen, hebben het klaar gespeeld zich te voorzien van wapenen en ontplofbare stoffen, die ten deele van buitenlandsche herkomst waren. De. groep stond onder leiding van den com munistische» arts, dr. Kaslijn, en van den student in de medicijnen en halfjood, Hans Kalan. De halfjood Hans Katan heeft de op dracht gegeven tot den moord op luitenant-ge neraal Seyffardt, commandant van het Neder landsche vrijwilligerslegioen. Do voljood Leo Frijda beeft tezamen met den communistische» arts dr. Kastijn op 5 Februari 1943 in Den Haag den moord op luitenant-generaal Seyffardt uitgevoerd. Do arts dr. Kastijn die het doode- lijke schot op luib-gaieraal Seyffardt heeft ge lost en. zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan den moord op don leider van het .depar tement van volksvoorlichting, nir. Reydon, op 9 Februari 1943 in Voorschoten, heeft bij zijn arrestatie zelfmoord gepleegd. Hans Katan heeft bovendien, samen met den voljood Leo Frijda, deelgenomen aan den moord op den' Neder lander Van Blom op 25 Juni 1913 in .Am sterdam en bovendien aan de moorden op den vroegeren Nederiandschen minister van land bouw, dr. Poathunw, 3 Juni 1943 in Hengelo; op den leider van het ministerie van volks voorlichting, rnr. Reydon, op 9 Februari 1943 in Voorschoten; op den politie-vaandrig, Post man, op "24 Juni 1943 in Amsterdam; op "den rijwielstaller, Hoff, oj> 2 Juni 1913 in Am sterdam; op den Nederiandschen eersten luite nant van politie, Kaay, op 3 Juli 1943 in En schede; op den Nederiandschen tandarts, De JongeColien, op 22 Juli 1943 in Amster dam; alsmede aan 'do poging tot moord op den Nederiandschen politieagent, Blonk en diens echtgenoot©, op 15 Juli 1913terwijl hij voorts opdracht heeft gegeven tot een reeks andere moorden op vooraanstaande Nederlandsche per sonen, welke niet zijn uitgevoerd. Hans Kalan is de drijfveer van alle door léden der ter reurgroep uitgevoerde spoorwegaanslagen en brandstichtingen geweest en heeft zelf ami ver scheidene handelingen deelgenomen. De vol-joodsche student in de medicijnen, Leo Frijda, dio heeft deelgenomen aan de oprichting van de terreurgroep, hoeft behalve de moorden op luitenant-generaal Seyffardt en op den Nederlander Blom, den moordaanslag gepleegd op den rijwielstaller Iloff te Aimter- ■dain. lfij heeft het doodcüjke schot op Hoff ge lost. De veroordeelde leeraar in de natuur kunde, Johannes van Mierio, heeft op de plek van Je misdaad hulp verleend. Leo Frijda heeft voorts samen met Katan, twee spoorweg- aanslagen uitgevoerd en in Juni 1913 gepro beerd om in c-en bioscooptheater tc Den Haag door middel van een brandbom brand te stictiten. De student Sape Kuiper heeft op 22 Juli 1013 den Nederiandschen tandarts De Jonge Cohen in diens spreekkamer doodgeschoten en tv.ee schoten gelost op diens echtgenootc, die gewond werd. Medeplichtige is de gymnaatiek- 1 eer aar Henri Geul, die eveneens met een pistool gewapend is geweest- Geul had zich pas op 20 Juli 191.3 bij de terreurgroep aan gesloten en zich lieren! verklaard tot mede werking b'j elk soort daden van terreur. Op 15 Juli 1913 heeft Sape Kuiper tezamen met don student Johannes Kalshoven, die zich in 1913 tot medewerking hij den daden van ter reur bereid had verklaard, den moordaanslag gepleegd op den Neder!, politieagent Blonk en diens echtgenootc. Johannes Kalshoven heeft op den politieagent Blonk geschoten, terwijl Sape Kuiper verscheidene schoten beeft gelost )op de echtgenoote van Blonk, dio haar" man 1 (o hulp snol-de en .voorts nog een schot op den politieagent Blonk. Blonk «1 zijn echtge noote werden zwaar goworid. Kuiper heeft ook medewerking verleend aaD den moord op den rijwielstaller Hoff. Op 24 Juni 1943 heeft Kuiper geprobeerd brand te stichten in een bioscooptheater te Amsterdam, waar hij een brandbom had verstopt in een door hem opengesneden logezitplaats. Doordat de helsche machino tijdig kon worden ver wijderd, is de brand voorkomen. Tezamen me', den Jood Leo Frijda en den eveneens ver oordeelden student in de medicijnen Olaf Thom sen heeft Kuijier in een huis te Amsterdam een groot aantal brandsassen gemaakt. In den veroordeelde Johannes van Mierio, die werkzaam is geweest als leeraar aan de macliinistenschool te Amsterdam en dio nauwe bot rekkingen onderhield met de communistische partij, hebben de jonge terroristen een hun ner geestelijke le-ideip gevonden. Van Mierio heeft een speciale sabotagegroep georgani seerd. Behalve dat hij medeplichtig was» aan den moord op Hoff, den eigenaar van de fiet senstalling, heeft hij opdracht gegeven voor den op 20 Augustus 1943 gepleegden moord op den Nedenandschen politie-kapitein "Woerts in Bussum, in Erigelsche opdracht schikkingen getroffen voor den moord op een vooraan staande Nederlandsche persoonlijkheid en in 3 gevallen informaties ingewonnen voor voor genomen moordaanslagen. Louis Boissevain, leerling op de machinisten- school, dio een leidende rol in de terreur groep speelde, heeft in opdracht van den half Jood Hans Kalan en van den journalist Maar ten van Gilse en met hulp van de eveneens- gearresteerile studente Reina PrinsenGeer lings op 3 Juli 1943 te Enschede den eerste- luitenant der Nederlandsche politie Kaay dood gescholen. Louis Bcjssovain heeft voorts op 20 Augusius 1943 met hulp van de intusachcm gearresteerde Gertruida van Lier twee scho-' ten gelost op den Nederiandschen politie kapitein Wocrts in Bussum, waardoor deze zwaar ge wond werd, Deze moordaanslag is gepleegd op verlangen van een andere terreurgroep, die als belooning had beloofd vuurwapenen te zullen leveren (binnenkort zal deze andere terreurgroep zich voor hei Folizeistangcriclit te verantwoorden hebben). Tenslotte heeft Louis Boisscvain als leider van een speciale terreur groep aanwijzingen gegeven voor het ten uit- voetleggen van spoorwegaanslagen en een reeks andere spoorwegaanslagen, voorbereid. De student Antoon Pleyte heeft zich langen tijd met den werktuigkundigen Jan Karei Bois- sevain bezig gehouden met het vervaardigen van helsche jnachines en ontplofbare stoffen beiden hebben zich ook vijandelijke ontplofbare sloffen weten te verschaffen. Antoon Pleyte en Jan Karei Boissevain hebben eind Mei 1943 door het aanbrengen van ontplofbare ladingen een aanslag gepleegd op een Buitschen front- verlofgangcrstrein, die niet gelakt is. Tezamen met onbekende personen heeft Antoon Pleyte nog een anderen aanslag op een Duitschen verlofgangers!rein beproefd. Een dorde aanslag op een" Duitsch militair transport is hem even min gelukt. De door Jan Karei Boissevain vervaardigde ontplofbare stoffen zijn gebruikt bij andere aanslagen. jarenlang illegaal werk De kantoorbediende Gideon Boissevain, de let terkundige Walter Brandligt en do journalist Maarten van Gilse hebben zich als leden der terreurgroep jaren lang bezig gehouden met het vervaardigen en in omloop brengen van ver valschfe persoonsbewijzen voor in illegaliteit levende Nederlanders. Zij hebben verder in radiotoestellen, die moesten, woiden ingeleverd, brandsasscij ingebouwd met het doel, dat ge bouwen met de daarin bijeengebrachte radio toestellen in brand zouden geraken. Gideon Boissevain en "Maarten van Gilso hebben voor ontplofbare middelen gezorgd en twee aanslagen op spoorlijnen uitgevoerd, die niet gelukt zijn. Gideon Boissevain heeft ook voor den moord op een politieambtenaar een afspraak gemaakt met andere leden der groep. Do pikeur Remiens en do radiotechnicus An- toine Th. Broeckman waren reeds sinds jaren lid van communistische sabotagegroepen. In Maait en Mei 1943 hebben zij twee mislukte spoorwegaanslagen gepleegd. Zij hebben ver der in het voorjaar van 1943 met andere daders overvallen gepleegd op den bankier Loberen-Campagne iu Blaricum, den makelaar Honing in Soest, op het huis Witte Burcht in Soest, op een vrouw in Laren en op een villa in Lago "Vuurscho, om geld, levens middelen, kleedingstukkon en persoonsbewijzen op te eischeh. In de eerste drie gevallen, hebben zij zich toegang- tot de huizen ver schaft, door zich uit te geven voor leden van de Duitsche Sicherlieitspolizei. Eind Juni 1943 hebben zij oen roofoverval gepleegd op een. transport distributiebescheiden in Lage Vuur scho. Remiens, die ook aan de vervaardiging van valsche persoonsbewijzen heeft medege werkt, heeft bovendien reeds eind Mei 1942 een opslagplaats van stroo van de Duitsche weermacht in brand gestoken, brandstichting gepleegd in hot arbeidsbureau te Amsterdam en. heeft deelgenomen aan de® aanslag op het bevolkingsregister te Amsterdam op 21 Maart 1943. De kantoorbediende Anton J. Th, Koreman is ter dood veroordeeld,omdat hjj dén pi keur Rep de p s, diens deejn.ejmng aan den aanslag op hot Amsterdamscfie bevolkingsregis ter, in zijn huis heeft opgenpmen. en diens pistool in bewaring heeft genomen, hoewel hij op de hoogte was vaR "diens medewerking aan de actie van sabotage Tegen, den monteur Viktor van Swietan is de doodstraf uitgesproken omdat liij sinds jaren een pistool in bezit had on dit wapen, ondanks het deshctreffendo be vel, dat de bezettende overheid hoeft uiige» vaardigd, niet heeft ingeleverd, voorts omdat hij zijn pistool heeft overhandigd aan de méde- veroordeelden Remjens en Broeckman voor eventueele verdediging tegen DuitBch© politie beambten en tenslotte omdat hij een. pistool van Remiens in bezit heeft, genomen om dit wapen te reparoeren. De student in de medicij nen, Johann Roemer, heeft zich. vergrepen aan de verordening tot bescherming van cfc open bare orde, doordat hij 'op 10 April 1943 door het aanbrengen van een brands as gcpor.gd heeft brand te stichten ia de universiteit, te Amsterdam, ten einde de door de Nederland1 sclie studenten afgelegde verklaringen van loyali teit te vernietigen ea tegen Ge" loyaliteitsver klaringen te protesteeren. Ook zgn handeling is door het Standgericbt beschouwd als mé nende om do openbare rust eau ordo in Neder land te verstoren-; Het geestelijke contact van door het Po lizeistandgericht Amsterdam op 30 September 1943 veroordeelde Nederlanders met de illegale communisten is vooral tot stand gebracht door den 32-jarigen Petrus Poote-rs, zonder beroep Rooters, is reeds op jeugdigen leeftijd lid der communistische partij Nederland geweest, heeft leidende functies in dezo partij bekleed en 'zich na do ontbinding der communistische par tij Nederland bezig gehouden met het tot stand brengen van het contact -der illegale commu nisten met do kringen van nationalistische stu denten eenerzijds on. mot sabotagegroepen an derzijds. Jarenlang heeft hij verboden politieke redevoeringen voor Nederlandsche studenten ge houden en studenten gerecruteerd voor terreur groepen. Poolers hoeft deel gehad in do op richting der op 30 September 1913 veroor deelde terreurgroep en heeft van al haar han delingen kennis gekregen, zonder dat hij zelf actief aan daden van. geweld deelnam- Wegens het oprichten van een geheime organisatie en wegens hot niét aangeven der hem bekende gewelddelicten, dat wordt voorgeschreven door de veiordening tot bescherming der orde, is hij eveneens ter dood veroordeeld. De behandeling tegen verscheidene vrouwen, dio als leden der terreurgroep gearresteerd zijn, alsmede tegen andere medeplichtigen, zal op bizondero wijze geschieden. Men beweeit ultii 1, dat er na Imu. htm van :do autoutaire stelsel,, een Mede demycraü- scho regeermg zal optreden. Deze re-merino zal in staat zgJV de Verschillende daartoe aanmerking komende landen in een wSike den Engelschen en Amerikanen welgevallige V«.ar\v'Vv'Si"1 u.^°.Pops&ï-te ordening te fföïiJ den. Wat hebben wij m Itahe beleefd? Toen BS- dogho do pogjng ondernam hét fascisme dm zeep te brengen, verschenen or aan den z# buigerlijken kant sléchts meer pólitieke keil", hofdesertpurs en klauterden op do redactie zetels. Zij hadden er géén Üeuul meer van wat er werkelijk in dé politiék omgaat en wat voor het volk van belang is. De oonifiën die actief zijn opgetreden en wier onderwéAma een zekere inspanning vordert, zijn de corn! mumsten geweest. Dat is hét lx-ste bewijs, waar do weg naar too leidt, wanneer de wéslchffié' mogendheden iels op tcjuw zetten. Het eintffit H)ët hot cornjnumsmev «n wel pos goed, wan neer net Oosten rechtstreeks invloed zou ver krijgen, Nederlanders en Duitschcrs. Eén ding Is volkomen duidelijk: De beslissing valt ih het Oosten, Het Westen en ook het Zuiden zul len de beslissing niet brengen. In het Oos ten wordt beslist, of dit Europa nog zijp" oude bestaan van vele duizenden jaren zal behouden of niet. Er bes.taat hier te lande eon aantal men- schen, dj© moenen, dat in het Oosten het natiónaal-sociahsme en het bolsjewisme elkaar zullen vernietigen, dat dan do Engelschen en Amerikanen West-Europa zullen Binnenkomen en aan een grens, waarover men hot nog niét eens is, het opdringen van het bolsjewisme zullen ieg-enhouden. Deze lieden gelooVen zcljs, dat dit in foito de geheime plannen zjjn vahi de menschen in Engeland en Amerika, die aim de touwtjes (rekken, dus van Churchill of. Roose velt. Onverschillig van welken aard de jongste geheime plannen van Churchill 011 Roosevoït zijn, ik kan hier vaststellen, dat Engelschen en Amenkenen met het bolsjewisme op leven en dood zyn verstrikt, zoodat zij niets anders kannen dan Europa prijs 'te geven. Geven de bolsjewisten den oorlog op, dan is hij ook verloren voor oer Engelschen en Amerikanen. En omdat de Engelschen en - Amerikanen dit precies weten, zijn zij ook zonder herwaren bereid, heel Ettropa op te offeren. Zjj hebben het ai gedaan. Zij hebben den 1 Balkan uitgeleverd, de Gneksche en de Zuid- Slavische emigrantenregeering uit Londen ver- wijderd, zij hebben Polen prijs gegeven, dat zijn do bowjjzen, dat deze heden daarginds, onverschillig of zij in het geheim zoo of an ders willen, met Mo.-,kou zoo verschrikt zijn, dat de bolsjewieken hen als een Shylock een voudig aan hun woord kunnen houdon. Do laatste hoop die die lieden daarginds hebben is, dat althans do Duitschers de voorspiegelin gen van Churohill en Roosevelt, dat men zich mjit het hpjBjewisme kan verstaan, niet ern stig opvatten. Maar de geesten, die zij héb bon opgeroepen, laten hen niet los. Bolsjewisme' en godsdienst Mynheer Stalin heeft ergens een orthodoxen priester opgegraven, hem.t'ot aartsbisschop ge maakt en speelt nu naar buiten den confes sioneel verdraagzaam man. Niemand in Engeland en Amerika zal dit van hem geloovon. Maasr zjj moeten doen alsof zij het gelooven. Ja, de aarts bisschop van York moet naar Moskou reizen en daag «en niet te overtreffen bewijs le veren van - grenzelooz© huichelary- Maar het is zeer interessant, dat tegelijkertijd, terwijl het bolsjewisme en communisme worden, voor gesteld als vrienden van. den godsdionst, de beleende Engeischo schrijver Wells een. boeJc laat verschijnen onder den titel: „Crux: Atana- ta". In dit hoek wordt de huidige oorlog ge kenmerkt als een wereldomspannendon slrvjd, met het dool zich te bevrijden van don wnr- genden octop.us, waarmede de katholieke kerk bedoeld is. W.ells spreekt daarbij" een speciaal persoonlijk woord van verdoemenis uit aan het adres van het hoofd van do katholieke kerk, Paus Pins XII. Hij bestempelt hem als dén openlijken vijand van allo scheppend© en op bouwend© denkbeelden, dio de katholieke gees telijkheid dwingt slechts datgene, te lezen, wat lig wenscht, en wiens wezen stamt uit het duisterste tijdperk. Dat moet toch aanleiding ge ven tot nadenken. Dat is dat conrnunisme esn bolsjewisme, dat thans in Engeland niet genoeg bevorderd en geprezen kan worden. Het Amerikanisme Onze vernouding tot hot Amerikanisme is duid-Sljjk geworden uit de ervaringen van het 'jaar J919. -Wat men ons thans vandaar wil brengen is inderdaad precios hetzelfde, alleen nog versterkt, wat wjj in 1919 beleefd heb ben. Het is de invasie van een mateloos uit buitende kliek van sjacheraars, van monschea dio niets anders voor hebben dan het cuifü- reele leven, het zedelijke leven 011 hetmorecl vrêi een volk werkelijk en volkomen te vernietigd!» Het is ,do iSvasie van het sadistische Jooóh- dom, dat niets anders wil dan dé Gennaarj- sohe vélkèreu mot wortol ea tak volkomen yft te roeten. Dti is een resultaat van het bcue- jewisroe uit de tweede hand. Voor ons is het Amerikanisme van mijnheer Roosevelt in niets sympathieleer en in nipte verdraaglijker, dan het bolsjewisme van Sta lin. Wij zullen hier dgze kust van Europa miét uiterste hardnekkigheid verdedigen, hoe ook dé gebeurtenissen in bet Opaten verloopap, opdat deze ziekto, die don kiem des doods voor onze Europeesche cultuur in zich draagt, wordt aJgeweerd. West-Europa moet helpen In dit verband kan ik spreken over do bij drage die hot Westen van Europa kan love- ren- Die bijdrage kan altijd weer slechts -uit een ding heslaan: ons te helpen in den strjjd, dio wij nationaal-socialisten, om Europa voe ren, hetzij in. het Oosten, hetzij hier in het Westen. Dat is echter do ©enige voorwaarde en tevens ook de stellige garantie, dat deze volkeren, de Nederlanders en* alle anderen; door de vervulling von doze voorwaard©, n.l, door hun optreden voor Europa, hun volk- scho vrijheid en onafhankelijkheid zullen- ha waren en garandeeren. Bat verbindt' ons> No- dorlandsoho en Duitsche nationaal-socialisten. Dat verbindt mij met den heer Mussett, dio mot zijn NSB een vastberaden heraut is in dozen strijd. Hij 13 het, die aan het Nederlandsche volk steeds weer voorhoudt, wolko weg leidt naar het duidelijk voor oogen stellen van de eigen eer, 'maar tevens naar de verdediging van de eigen 'volksche vrijheid. En maakt*u zich geen zorgen! Stellig komt de dag, waarop deze kruisweg dien u, Leider, met uw parlijge- nooten thans bewandelt, door hot Nederland sche volk zal worden erkend. Daar ben ik zeker van. Dan zal het Nedorlandscho volk inzien, wat hot nationnal-soeialismo in deN.S.B. en den Leider Mussert voor do Nederlanders beteekent en beteekend hoeft. Wellicht zijn er dan nog ergens in oen hoekje oen paar vast beraden lieden, cho tenslotte geen andere kreet meer zullen slaken dan:1-.-,,!)© oorlog moet een' oindo nemen, zelfs op het gevaar af, dat de nationual-socittlisten hem winnen". (Vervolg oy j>ag. 3)

Schiedamsche Courant | 1943 | | pagina 2