konden besluiten was het op hun beurt ook weer over te doen aan de pensionaris, Mr.WJager, een knap jurist wiens begaafdheid misschien wel het best tot uiting komt in het feit dat de karige stadsregering hem graag vijfhonderd gulden boven zijn jaarwedde betaalde als blijk van waardering voor de vele goede diensten de stad en de regenten bewezen. Nauwelijks een week later had mrJager het uitgewerkte voorstel gereed en konden de burgemeesteren -die in de vergadering deden alsof zij het nooit uit handen hadden gegeven- het aan de vroedschap voorleggen. In die enkele week had de pensionaris het "plannetje" der drie vroedschapsleden gereformeerd tot een 26 artikelen tellende conventie, die min of meer gold als grondwet voor Schiedam. Niet alleen werd hierin de Stadhouderlijke macht buiten werking gesteld maar tevens werd die regering van Schie dam erfelijk verklaard zowel in mannelijke als vrouwelijke lijn. "Gemeene" burgers werden hiemede buitengesloten van deelname in de regering en allen die tegenstemden in de vergaderingen verloren op slag hun zetel. Hoe de verhoudingen in die tijd lagen komt duidelijk tot uiting in het eerste artikel van de Conventie waarin [waarschijnlijk] mrJa ger schrijft fdat een ieder der Leeden, die het Lichaam der Re gering van Zoodanig een Burgerstaat komen uit te maken, volgens de schaal van een Rechtvaardig evenwicht, en dus ingevolge van een juiste evenredigheid,het genot erlange van alle zodanige dou ceurs en beneficiën [ambten waaraan een verdienste is verbondenl- Het lukte de regenten wonderwel de conventie lange tijd geheim te houden.Noodwendig enerzijds, want mrJager had in de samenstel ling van zijn conventie hierin voorzien door tegenover tegenstem men verlies van zetel en inkomsten te stellen. Aan tegenstemmen zat dus een belangrijk materieel verlies vast, terwijl als zij voorstemden zij altijd medeplichtig werden aan wat de vroedschap ondernam en dus wel moesten zwijgen. Buiten de vroedschap om werd echter in 1784 een tipje van de sluier opgelicht door het verschijnen van de Nederlandse Jaarboe ken over 1782.Hierin stond echter niet meer vermeld dan dat:"Eene plegtige afzending bestaande uit de Heeren Raad en Regerend Burgemeester J.Heereman, twee Raden en Oud-Burgemeesteren JJ.Mispelblom Beijer, Heer van Zuid Scharwoude en L. den Beer, benevens Pensionaris mr.WJager ten 6 november ten hove in 's

Scyedam | 1975 | | pagina 15