"17 Hage waren verscheenen" en de Prins hadden medegedeeld, "dat' zij bij eene plegtige Overeenkomst hadden beraamt", dat men in het vervolg geen aanprijzingen van Z.D. Hoogheid meer konden aannemen. Het enige wat de Prins Erfstadhouder op deze pedanterie inbracht was, dat het de steden vrijstond overeenkomsten op te stellen, doch dat het in zijn macht lag te doen als-of ze niet bestonden. Daarna verwijderde hij zich en konden de Heren, die na dit weinig sterke protest geen tegenstand meer te duchten hadden, naar huis terug keren. Pas twee jaar na het verschijnen van de Nederlandse Jaarboe ken kwam de eerste reaktie op de Conventie. Een onbekende, Semper Idem, bracht in mei 1786 een brochure onder het oog van Schiedams burgerij, waarin hij, naast een uitvoerige en zeer ter zake deskundige leiding over het ontstaan van 's Heren overeen komst, de volledige tekst van de conventie publiceerde. Dit laatste verwekt enige verwondering, omdat van de conventie, die wellicht niemand uit het hoofd kende, slechts twee, goed opgeborgen exem plaren bestonden. Eén ten stadhuize en één in de kluis van de oudste burgemeester, die -houder van de meeste beneficien- het minste belang bij openbaring had. De enige die daarbuiten een exemplaar in het bezit kon hebben was waarschijnlijk de pensi onaris. Dit ogenschijnlijk onbelangrijke feit krijgt pas betekenis bij de opvallende taalkundige gelijkenis tussen de inleiding [van de hand van Semper Idem] en het vlugschrift zelve [van de hand van Mr.WJager]. Doch de gewillige en bijzonder onderdanige pensi onaris zal wel niemands argwaan hebben gewekt. De eveneens onbekende drukker,voor wiens aanbrenging de regenten ƒ.1000 beloofden [het is opmerkelijk, dat in de publikatie waarin om bekendmaking van de drukker en uitgever wordt verzocht, niet de schrijver is vermeld] was Henricus Sweben op de Dam. Men bracht hem waarschijnlijk niet aan omdat iedereen, blijkens een later verschenen paskwil, eraan twijfelde of de regenten dat geld wel konden opbrengen. Eerder en later verschenen uitgaven, uiteraard normale, zijn wat lettertijpe betreft,typografische verzorging en papiersoort volko men identiek aan het gevreesde vlugschrift.Nauwelijks een maand later, zoals in de inleiding aangekondigd, verscheen Semper Idem

Scyedam | 1975 | | pagina 17