met een tweede paskwil, althans werd een door hem ondertekend vlugschrift onder de burgerij verspreid. Vermoedelijk is hier een ander aan het werk geweest. Niet alleen is het boekje afkomstig van een andere pers en is het uitgevoerd in een andere letter en gedrukt op slecht papier, maar ook stijl en schrijfwijze van beide publikaties verschillen hemelsbreed. Waarschijnlijk is, dat Mr ,WJager en Henricus Sweben een tweede uitgave die zou han delen over de particulier belangen die achter de overeenkomst schuil gingen, niet aangedurfd hebben omdat dit gelijk zou staan met bekendmaking van Semper Idem. Het is jammer dat het werk van Semper Idem, dat historisch gezien mogelijk van enige betekenis had kunnen worden, zeker voorzover het de Schiedamse verhoudingen betreft,door een en ander werd voortgezet. Inplaats van een beeld van de mentaliteit der regeerders verscheen nu een schets van een weinig hoogstaand patriot. Een scheldkanonnade, die voor- en nadien in Schiedam zijns gelijke niet heeft gehad en misschien alleen daarom waard is te worden vermeld. Ook werd met deze publikatie niet bereikt wat Jager met zijn vlugschrift beoogde. De regenten, van de eerste schrik bekomen, lieten de storm van het "Iets" en*tweede Iets voor Schiedam -de weinig fantasierijke titels der paskwillen- over zich heengaan en wachtten af wat de burgerij door Semper Idem aangespoord,zou doen. Maar de "zon der geregtigheid",die de pensionaris had willen doen opgaan moest, om eigenbelang en heerszucht daadwerkelijk de kop in te drukken, een jaar later, in 1787, worden vervangen door de haakbussen der Pruisen. Ondanks de grafschriften op de Regenten, waarvan er één, niet onvermeld mag blijven; GRAFSCHRIFT Hier leid het akelig rif van Hem die door zijn daden; zoo eerloos als infaam; heeft op zijn hals gelaaden de vloek der Burgerij; -Hij, die door alle braaven te regt gedoemd wierd, -ligt hier in dit graf begraaven; Hij was 't veragtelijkst dier, dat immer D'aard' bewoonde, De grootste Aristocraat, die Nederland ooit vertoonde, Die om zijn wangedrag, en snoode eigenbaat, en schelmse listen wierd bij groot en klein gehaat,

Scyedam | 1975 | | pagina 18