L"»«" r Aiu4 kreeg later van het bisdom een overplaatsing omdat - zo fluisterde men - hij zich teveel met de mensen verbonden voelde. Rond half twaalf meende iemand geluiden van het schip te horen. Werd er gefloten Men meende zelfs iemand aan de reling te zien. Vier man stapten in een rode kruiswagen en reden voorzichtig naar het ramp schip toe. Een der redders, de heer van Rijswijk, klauterde langs een ka bel naar boven. Hij zag twee doden aan dek liggen en een in het ruim. Van overlevenden geen spoor. Om twaalf uur werd, met speciale toe stemming van burgemeester Van Haaren, een tweemansexpeditie uit gezonden. Die keerde terug met het bericht, dat een der doden brand weerchef Nieuwenhuijs was. De brandweer durfde het schip voorlopig niet te naderen. Pas tegen half drie, toen de vlammen al uit het schip sloegen, begon men de blussings- werkzaamheden voor te bereiden. In de vroege ochtend van zondag 1 november was het vuur zo ongeveer uitgewoed. Het zoeken naar de lij ken kon beginnen. Een der slachtoffers, de heer Verwijs, kon slechts ge ïdentificeerd worden op zijn sleutels en een koperen nummer van de fietsenstalling. In het geheel werden er veertien doden geborgen dat weekend. En de Schiedammers De Schiedammers hoefden niets te missen. Die maandag al adverteerde het Passagetheater met een Polygoonreportage van de ramp De uitgebrande 'Petrarkis Nomikos' werd versleept naar de werf Piet Smit, die alle schade herstelde. Uit een onderzoek bleek, dat het schip nog de meeste overeenkomst vertoonde met een drijvende bom. De cofferdam, een met water gevuld tussenschot, dat de olielaadtanks van de machinekamer en het overige ruim hoorde te scheiden, liep niet door tot aan het dek, zodat het vuur eroverheen kon kruipen. En voor de re visie had de 'Petrarkis Nomikos' zeer vluchtige olie vervoerd in een laad- tank, waarvan hier en daar een bout was losgesprongen. In de zo ont stane ruimtes had zich zeer brandbaar gas opgehoopt, dat door de man nen van de ontgassing niet was opgemerkt. De activiteiten van lassers aan boord hadden het gas doen ontbranden. EN NU U ^an van ^er Horst Dit is het onvolledige verslag van een ramp in Schiedam, samengelezen uit de Schiedamsche Courant, het bedeesde dagblaadje dat de firma Roelants voor de oorlog publiceerde. Politierapporten heb ik niet ge lezen, ooggetuigen niet aan de tand gevoeld. Het bovenstaande is een fragmentarische reportage alleen geschreven om U eens aan het denken IK

Scyedam | 1976 | | pagina 11