waren van het R.K. Parochiaal Armbestuur. President was J.A.J. Nolet, wonend aan de Tuinlaan. Na diens overlijden werd R.J. Kleypool, die in de Nassaulaan woonde, president. Het bestuur werd verder vertegenwoordigd door de heren Jos. Meijer, Ant. Beukers, N.W. Conijn, J.J.S. Engering, L. Melchers, pastoor J.D. Janssen en later, na het overlijden van J.A.J. Nolet, diens zoon en opvolger J.A.J. Nolet Jr. Velen herinneren zich waarschijnlijk tevens nog de heer P. de Haas, door veel mensen ten onrechte de weesvader genoemd, die echter als administrateur van de St. Jozefstichting ook als administrateur aan het weeshuis verbonden was. Laten we nu eerst met elkaar de omgeving van het weeshuis bekijken. Waar later, in de jaren 1932/'33 het nieuwe meisjesgebouw verrees, was eerst de Munniken- of Weezenbuurt. Dit waren twee typisch ouderwet se, doodlopende straatjes. Deze huisjes waren in het begin van de 19e eeuw gebouwd. De toen opkomende jeneverindustrie trok vele nieuwe inwoners, waaronder glasblazers en Duitse brandersknechten, waarvan we de namen nu nog in Schiedam tegenkomen: Hersbach, Kramer - Freher, Brökling, Grundlag en de meer fortuinlijke nieuwelingen als Melchers, Wittkampf, Legner, om er enkele te noemen. Voor hen werden de eerste Schiedamse arbeiderswijken gebouwd. Meest lage, eenvoudige huisjes, waarmee de lege plekken in Schiedam werden volgepropt. Een van de bekendste hofjesgemeenschappen was de Weezen buurt. Een concentratie van maatschappelijk misdeelden, wonend achter de gaten in de gevelrij van de Hoogstraat. Het was er indertijd een zwart, haveloos buurtje, waar men niet graag kwam, als men er niet bekend was. Het leven in deze buurt was zwaarder als ergens anders. Met tien tot twaalf personen huisde men in de lichtloze, bedompte woningen, die meestal maar één en soms twee kamertjes hadden, als men tenminste het zoldertje ook als kamer kon gebruiken. Interessant om nog even te vermelden is, dat juist op de hoek van het zogenaamde Weezenpad Schiedams eerste Rijwielschool gevestigd was, de zaak van Brinkman en Van Dijk; een rijwielschool met begeleidende muziek. De Weezenbuurt met z'n huisjes is in latere jaren eigendom geworden van het R.K. Weeshuis. De buurtjes waren vanaf de Hoogstraat en de Grof- baan bereikbaar. Wanneer het flink op zijn Oud-Hollands gesneeuwd had en de stenen trappen onder een dikke laag sneeuw verborgen waren, was er een prachtige gelegenheid voor de jeugd om daar met de slee af te roetsen. Links van het hoofdgebouw, dus achter het gebouw van de jongensafde- 17

Scyedam | 1976 | | pagina 17