bij de regering de vereiste pogingen zouden worden aangewend tot vestiging van een kantoor van de Rijkstelegraaf binnen deze gemeente. In mei 1855 was men reeds bezig met het aanbrengen van een lijn van de spoorbaan naar het wachtlokaal aan de Markt. De telegraafpalen werden gesteld in de Lange Kerkstraat, dwars over de Broersvest, over de begraafplaats en door het weiland langs de Achtersingel naar het station. In september 1855 was men al een heel eind gevorderd met het span nen van de draden, maar het duurde nog tot 1 maart 1856 voordat het rijkstelegraafkantoor aan de Markt geopend kon worden. Tot eerstaan wezend ambtenaar was benoemd de heer P.J. Petrie en als leerling telegrafist de heer J.B. Alberts. Als eerste telegrambesteller werd te Schiedam aangenomen Cornelis Kersten tegen een daggeld van f. 0,45. Het telegraafkantoor moest ook schoon gehouden worden. Hiervoor had zich een werkster aangeboden die voor 40 cent, tweemaal in de week het kantoor kwam schoonmaken. De telegraaflijnen van het kan toor tot aan de spoorlijn waren in onderhoud gegeven aan het eigen personeel. Dit hield in, dat er op moest worden gelet of er takken op •de draden waren gevallen. Om deze werkzaamheden te kunnen uitvoe ren was het gemakkelijk de beschikking te hebben over een ladder en een plank; de ladder om de draden vrij te maken en de plank om de eventuele hindernissen langs de route te kunnen nemen. De ingenieur van de Rijkstelegraaf vond het niet nodig dat deze hulp middelen verstrekt werden en was van mening, dat ze voor de enkele keer dat ze nodig waren, maar moesten worden geleend. Te Schiedam werden ook telegrammen ontvangen voor Vlaardingen. Indien hier de aanduiding "post" op voorkwam, werd het telegram per post naar Vlaardingen doorgezonden. De aflevering werd hierdoor wel vertraagd en daarom werd er na verzoek in toegestemd, dat deze telegrammen per bode zouden worden bezorgd. Voor bodeloon naar Vlaardingen werd f. 0,75 voldoende geacht. In november 1856 kwamen de eerste wijzigingen in de samenstelling van het kantoorpersoneel. De telegrafist P.J. Petrie was bij beschikking van de minister van Binnenlandse Zaken benoemd tot eerst-aanwezend ambtenaar te 's-Gravenhage. In zijn plaats werd benoemd de telegrafist der 2e klasse L. van Bergen te Rotterdam. De heer Petrie had de brief met de beschikking, alsmede nog enkele andere Schiedamse eigendom men meegenomen naar 's-Gravenhage.

Scyedam | 1976 | | pagina 7