Katastrofen 1936 De hel van Petrarkis Nomikos Zaterdag 31 oktober 1936 begon zo gewoon. De door fietsers beheerste ochtendspits was opgelost. Thuis wachtten de huisvrouwen met lege portemonnee op hun man. 's Middags, als de zaak sloot - haast alle be drijven heetten toen 'zaak' - lag het loon klaar. Het werd een dag vol angst en paniek, 's Morgens tegen half tien rolde de schokgolf van een ontploffing over de stad, meteen gevolgd door het gehuil van een sirene. Het kwam uit westelijke richting. De stad wist bij Wilton is een ongeluk gebeurd. Op de werf lag de Griekse tanker 'Petrarkis Nomikos', een schip van 7020 ton, voor zijn vierjaarlijkse on derhoudsbeurt. Na de ontgassing waren lassers en schoonmakers onder deks aan het werk gegaan. Heel onvoorzichtig, want het was daar niet veilig, maar dat bleek te laat. Om half tien dus vond de ontploffing plaats. De stoomketel sloeg dwars door het dek achter de pijp. Stukken metaal vlogen in het rond. Delen van de reling werden 300 meter verder teruggevonden. Een kraan viel dwars over het schip. Men wist, er zijn daar achtien man aan boord en de reddingsacties be gonnen onmiddellijk. Niemand realiseerde zich dat er nog meer explo sies konden komen. Politie en brandweer betraden het schip. Tijdens zijn etensuur vertraagden er enkele berichten. Er werd voor gesteld een hulpbesteller in dienst te nemen tegen een vergoeding van f. 3,-- per maand, hetgeen werd goedgekeurd. Naar de mate het drukker werd met de bestelling, werd er uitgezien naar een tweede telegrambesteller. Deze werd gevonden in de persoon van Hendrik Fillekes. Het telegraafkantoor draaide naar behoren, de huisvesting was voorlo pig voldoende en de personeelsbezetting was, ondanks vele verplaat singen onder de telegrafisten, steeds volledig. Vandaar dat we dit kan toor even laten rusten en gaan kijken hoe het er op het postkantoor in de Lange Nieuwstraat aan toeging. (wordt vervolgd) C. Pluijm

Scyedam | 1976 | | pagina 9