7 doorbracht. De heer Mouwens, die vele jaren op de Lange Nieuwstraat 115 woonde, is in april 1952 overleden in de gezegende leeftijd van eenentachtig jaar. Die kastanje moet dus nu ongeveer 88 jaar oud zijn. In het voorjaar, wanneer de bomen hoognodig gekapt en gesnoeid moes ten worden, hadden wij als schooljongens de taak om voor en na school tijd het snoeihout klein te maken in kachelhout. De zware takken werden met de bijl behandeld door de grote jongens, maar wij, kleintjes, braken de dunne takken met het handje. Het gevolg was dan wel, dat we door de sapstroom en mede door het vuil van de takken onze handen met geen mogelijkheid meer blank kregen; dat zwart ging er de eerste maanden beslist niet meer af. Al dat snoeihout werd in de toenmalige bakkerij die niet meer in ge bruik was, opgeslagen en gedroogd. De bakkerij, die in de jaren 1929/ 1930 verbouwd is tot wasserij, staat er nu nog, tegen de achterzijde van het hoofdgebouw. In de oorlogsjaren 1914 - 1918 is er door de zusters nog brood gebakken. Er stond een ouderwetse oven, die door middel van takken eerst werd heetgestookt. In het gebouwtje was ook nog het zogenaamde spekhok. Daarnaast was er het schillenhok. Het schillenhok werd benut door de toen aanwezige meisjes voor het aardappelschillen. Later werd dit weer veranderd, want toen moesten de jongens dat karwei gaan klaren. De meisjes kregen toen het voorrecht van het kousenstoppen. De slacht. Het schillenhok werd één maal per jaar benut als slachtplaats. De tradi tie was, dat verschillende instellingen eens per jaar een levend varken ontvingen van de Weduwe Wenneker, die een mooie villa bewoonde aan de Singel, recht tegenover de Villastraat. De Villastraat heeft haar naam ongetwijfeld te danken aan het bestaan van die villa van Wenneker. De varkens werden door mevrouw Wenneker besteld bij de slager Noordegraaf, die zijn slagerij had aan de Singel op nummer 122. Vandaag de dag is deze slagerij er nog en wordt nog voortgezet door de zoon, te weten de heer F.C. Noordegraaf. De maand november was voor dat slachten natuurlijk de meest geschikte tijd. Het was voor ons een heel festijn, wanneer we de kans kregen er bij te kunnen zijn, als de veewagen met het bewuste varken op de Hoog-

Scyedam | 1976 | | pagina 7