12 bijzondere schubdakpannen. De Nieuwelaan kreeg in 1860 (van de gemeente) de naam van een beroemd Schiedammer, Cornelis Haga. De eerste bewoners van de Hagastraat keken uit over het Balkengat en in 1861 over de daarachter, parallel aan de Hagastraat gegraven Westerhaven. Schiedam had dan juist de eerste fase laten uitvoeren van het grote plan tot uitbreiding van het woon- en werkgebied in het Frankeland. De nieuwste haven was ruim van opzet met brede kaden aan weerszijden en met voldoende diepte voor de scheepvaart van die tijd. De haven reikte niet verder dan even voorbij de Spuistraat en is als haven eigenlijk nooit verder gekomen, wel als spui en later balkengat na de vergroting in 1919. In de eerste jaren van haar bestaan was er echter ruimschoots aan dacht voor de mogelijkheden en een uitbreiding zou nog kunnen plaats vinden door de demping van het balkengat, In 1873 werden dan ook de balken verdreven, het bruggetje over de toe gang in het zand gesmoord. De lege plek werd spoedig volgebouwd en niemand zal zich een andere topografische situatie kunnen voorstellen. Een kaart uit 1867 met op die plaats een arcering, bedoeld om water aan te duiden, doet gewoon onwaarschijnlijk aan. Er zou dan ook geen haan meer naar het gat gekraaid hebben als niet het stenen naambord "Willemskade" zou zijn overgebleven. Het pand waar de steen is ingemetseld, moet wel het eerste pand voorbij het Balkengat zijn geweest. Niet lang echter, want een bijna identieke branderij verrees aan de linkerzijde en zo verdween onze oudste straat aanduiding al vroeg uit het gezichtsveld. A. GORDIJN

Scyedam | 1976 | | pagina 12