Broederschap Inventaris van het Archief van het "Fonds en Contract onder de zinspreuk Broederschap" te Schiedam, 1796 - 1845. Inleiding Op 21 januari 1799 werd te Schiedam een "Fonds en Contract onder de zinspreuk Broederschap" opgericht. De oprichters, C. Bakker, H. van Boles, G. Brillenburg, J. Loopuyt, A. Poort, H. van der Schalk, N. Schieveen en P. van der Valk waren allen makelaar in deze stad. Het Fonds had tot doel te voorkomen, dat bij het overlijden van één van hen, de echtgenoten en kinderen in armoede zouden achterblijven. Om een kapitaal bijeen te brengen moest elk lid jaarlijks een deel afstaan van de provisies en taxatie-gelden van granen en andere goederen en een bepaald bedrag aan kontributie betalen. Wanneer een bedrag van f. 4800,— bijeengebracht zou zijn verviel de betaling van kontributie. De inkomsten van het Fonds werden belegd in obligaties ten laste van de Generaliteit; later schreef men in op het Grootboek der Nationale Schuld. De thesaurier en de secretaris beheerden de effekten; beiden moesten elk jaar verantwoording afleggen van hun beheer. Men berekende, dat bij het overlijden van een makelaar zijn weduwe f. 600,— per jaar uitgekeerd zou krijgen. Echter wanneer binnen de eerste zes jaren drie makelaars zouden komen te overlijden, bedroeg de uitkering slechts f. 400,— per jaar. In het geval, dat de echtgenote eerder zou overlijden, mocht haar man zich niet uit het Fonds terugtrekken, maar moest zijn betalingen voort zetten. Het lidmaatschap kon opgezegd worden, indien men het ambt van make laar niet meer uitoefende. De mogelijkheid bestond dan het aandeel in het Fonds uitgekeerd te krijgen in geld of in effekten. Men kon ook lid blijven; dit was eveneens mogelijk bij verhuizing naar een andere woonplaats. Het fonds heeft ruim veertig jaar bestaan. In 1843 werd besloten over te gaan tot likwidatie naar aanleiding van de hoge prijzen, ontstaan door de "werkelijke schuld" en het feit, dat nog slechts één weduwe een jaargeld kreeg uitgekeerd. Deze uitkering werd afgekocht en het resterende kapitaal verdeeld onder de leden en de erfgenamen van de overleden leden. Het archief van het "Fonds en Contract onder de zinspreuk Broederschap" werd in 1920 door de heer P. Loopuyt te Schiedam aan het Nederlandsch Economisch-Historisch Archief te 's-Gravenhage geschonken. De inventa ris van dit archief, die door Mejuffrouw L.W. Goudswaard was gemaakt, werd in 1970 herzien. Achter de inventaris bevindt zich een concordantie met de oude en nieuwe nummers. r\

Scyedam | 1976 | | pagina 9