Weeshuis aan de Hoogstraat GEZONDHEID De moeilijke en sobere jaren na de eerste wereldoorlog, toen het overgrote deel van de burgerbevolking steeds armer werd, vonden natuurlijk ook hun terugslag in het weeshuis. Wat het weeshuis in die jaren als vaste bron van inkomsten had, heb ik nooit kunnen achterhalen. Heel summier is mij wel eens verteld, dat het weeshuis drie gulden per week ontving voor ieder weeskind. U begrijpt dus wel, dat het allemaal beslist geen vetpot was. Dan waren er verder nog de inkomsten van de wezencollectanten, die in elke parochie kerk steeds paraat waren om met het alom bekende wezenzakje te collecteren. De toen aan mij bekende wezencollectanten die altijd trouw in de Haven- kerk present waren, zijn de heren Verver, Romijn, Lansbergen en Markus om er maar enigen te noemen. Ook zij op hun beurt hebben hun steentje bijgedragen. Het was wat men noemt wel een centenkwestie, doch alle beetjes hielpen. Maar over het algemeen was het weeshuis, zoals ik het in die tijd meemaakte, straatarm. Er kwamen wel eens wat onverwachte giften, maar dat waren dan wel de bekende druppels op de gloeiende plaat. Wanneer we dan de diverse leveranciers en daarbij aansluitend de voeding onder de loupe nemen, komt ook vanzelfsprekend de gezondheid van de wezen ter sprake. De magere bronnen van inkomsten die het weeshuis genoot, waren lang niet toereikend om een goede gezonde, dagelijkse kost voor te schotelen. Wij moeten ons vooral goed realiseren, dat deze kinderen, die hun ouders al vroeg moesten missen, dikwijls ook niet in een blakende gezondheid verkeerden. In deze periode waren Dr. Koenen, Burg. Knappertlaan 30, en na diens overlijden Dr. R.H.M. Geerdes, Veenlantstraat 2, als huisarts aangesteld in het weeshuis. Toen Dr. Geerdes als huisarts functioneerde, ontvingen wij elke dinsdagmiddag na schooltijd een vaccinatie in onze linkerbovenarm. We hebben nooit geweten, waar dat voor diende, maar het zal allemaal wel goed bedoeld zijn. Apotheek J.H. Evers, Lange Haven 81, verzorgde de nodige medicamenten. Onze oogarts was Dr. Elsevier - Don, die zijn praktijk had aan Singel 70. Dr. Elsevier - Don vond ik een echte apostel figuur. Zijn vriendelijk, markant gezicht was versierd met een mooie, grote baard. Dit was in die jaren iets aparts. De heer Pluijm, Hoogstraat 153, zorgde voor brilmonturen en/of nieuwe brilleglazen. De tandheelkunde werd verzorgd door Dr. J. Duval, die zijn praktijd had aan de Oostsingel 2. Wij vonden Dr. Duval toen al een stokoude man, maar

Scyedam | 1976 | | pagina 3