dat nam niet weg, dat hij altijd erg vriendelijk voor de weesjes was en ons altijd heel geruststellend toesprak. Tanden en kiezen trekken deed hij voor de weesjes helemaal gratis. Als patiëntje werd je dan op een hoge stoel geplaatst. Dr. Duval had de aardige gewoonte om enige keren om die bewuste stoel heen te lopen, met die griezelige tang in zijn handen. Daarna, met het gezegde "mondje open en laat het ondeugende kiesje maar eens zien", was het leed dan weer geleden. Over het algemeen genomen waren de gezondheidszorgen dus niet zo'n groot probleem. LEVERANCIERS De dagelijkse voeding bracht meer zorgen met zich mee. Een belangrijke voorwaarde was wel, dat de leveranciers voor de voedingsmiddelen van huis uit katholiek waren. We aten met recht roomse bonen. De leveranties gingen per maand, per toebeurt en volgens laagste inschrijving. De vlees- produkten werden geleverd door respektievelijk slagerij J.G. van Dorp, Lange Kerkstraat 46, H.W. Collignon, Hoogstraat 166, B. Scholte, Hoog straat 104 en J.H. v.d. Water, Dam 52a. De melk- en zuivelprodukten kwamen van G.P. van Dorp, Kreupelstraat 32. De heer van Dorp noemden wij "de staande koetsier". Deze man stond altijd kaarsrecht op de bok en mende zo zijn hit. Hij droeg altijd een groot stijf wit boord. Wij noemden dat een boord met staldeuren. Verder waren er nog H.S. Kerklaan, Nieuwstraat 10, De Leede, Vlaardinger- straat la, A.J. Rijneveen, Broersveld 86, J.S. Kleinekoort, Brugmanstraat 55a, G.M. van Vliet, Van Beverenstraat 7b en C. van Waalwijk van Doorn, Broersveld 47a. De broodleverantie werd verzorgd door J.F. van de Knaap, Geervlietse- straat 3b, G. Schaeffer, Broersveld 15, F.G. van Tienen, Singel 216, H. Wijsbroek, Hoogstraat 22, J. v.d. Made, Lange Kerkstraat 22, D.H.P. v.d. Meer, Boterstraat 89, A.J. v.d. Krogt, Broersveld 149, C.A.M. Scheffers, Dam 35 en later ook door P.J.M. van Haasteren, Bilderdijkstraat 31 a. Dus voor de dagelijkse voeding waren er ruim voldoende leveranciers en variaties. De alom bekende zoute bokkum en Harderwijkers werden geleverd door D. de Ronde v.h. Vervoort, die een viswinkel met aanverwante artikelen aan de Hoogstraat 45 had. De Harderwijkers die wij bij het diner op vrijdagmiddag voorgeschoteld kregen, vond ik wel smakelijk, maar de twee mootjes zoute bokkum konden me echt niet bekoren. Die mootjes hadden zo'n vuilrose vleeskleur en werden in het midden steeds donkerder, en daarbij nog die graten.

Scyedam | 1976 | | pagina 5