15 Artikel 7. "De kosten op deze vergunning vallende, zijn ten laste van de Maatschappij." Getekend 's-Gravenhage 16 november 1882. De Heer Hubrecht, directeur van de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij, kwam persoonlijk naar Schiedam en werd door het college van Burgemeester en Wethouders ontvangen. In die bijeenkomst werd hem verzocht om voorwaarden op te stellen waarop de Maatschappij genegen zou zijn om een concessie aan te gaan met de gemeente Schiedam voor aan leg en exploitatie van een telefoonnet. Waren in 1883 de voorwaarden door de maatschappij opgesteld en toege zonden aan het gemeentebestuur, pas in april kwam het bericht af dat, "bij gezetten overweging dezer zaak tot nog toe het gemeentebelang bij "telephoongeleidingen niet zoo betrokken achten, om ter zake aan de ge meenteraad een voorstel te doen." Dit was een tegenvaller voor de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij, temeer omdat enkele particulieren in de gemeente Schiedam een aansluiting wensten. Omdat er te Schiedam nog steeds geen telefoonnet was, verzochten enkele ingezetenen om, al was het dan maar voor tijdelijk, een directe aansluiting op het Rotterdamse telefoonnet. Onder hen was de Stearine Kaarsenfabriek "Apollo" die zich officieel tot de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij richtte met het verzoek om een directe lijn op het net te Rotterdam. De gemeentelijke instanties hadden wederom geen bedenkingen tegen het verzoek van de maatschappij, gedaan aan de Commissaris van de Koning, doch, aangezien er palen in gemeentegrond geplaatst moesten worden in de westelijke dijken van de polder Nieuw Mathenesse en Keile, moest vooraf toestemming verkregen zijn van het gemeentebestuur. De Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij had nu de zaak in handen gegeven aan het Centraal-Bureau hunner maatschappij te Rotterdam. Een situatie-schets met daarop aangegeven de te volgen route der lijnen werd aan het gemeentebestuur toegezonden. De gemeente-architect werd aange zocht om op maandag 21 januari 1884 om half 11 op de Schinkeldijk te willen zijn voor het geven van aanzijwingen waar de telefoonpalen geplaatst konden worden. Na deze bijeenkomst werd het plan goedgekeurd en in uitvoering genomen. Met het tot stand komen van deze aansluiting van de Schiedamse kaarsen fabriek "Apollo" op het Rotterdamse Centraal-Bureau in 1884 was één van de eerste, zo niet de allereerste interlokale verbinding in Nederland tot stand gekomen. De firma Dirkzwager te Maassluis wilde in navolging van de kaarsenfabriek

Scyedam | 1976 | | pagina 15