16 "Apollo" ook een directe aansluiting op het Centraal-Bureau te Rotterdam. De minst bezwaarlijke weg was, gebruik te maken van de bestaande palen route tussen het Rotterdamse Centraal-Bureau en de kaarsenfabriek om dan vanaf de laatste paal op de Schinkeldijk een nieuwe route te volgen over de haven met een geleiding over palen door de Nieuw West Frankelandsche Laan naar de Hoge Zeedijk van het Hoogheemraadschap van Delfland. In de gemeenteraadsvergadering van 27 februari 1884 werd goedkeuring van de plannen tot aanleg verkregen. In dezelfde vergadering werd ook de aan vraag om concessie van de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij behandeld. De maatschappij had daarom ontwerp-voorwaarden - inhoudende 16 artikelen - opgesteld. De voorzitter van de vergadering, de burgemeester P.J. van Dijk van Mathenesse, bracht de voorwaarden artikelsgewijs in behandeling. Er waren artikelen bij die zonder meer als juist aangemerkt konden worden. Op andere artikelen werden kleine aanmerkingen gemaakt en zonodig aangevuld. Langere tijd werd er gedebatteerd over bepaalde artikelen zoals o.a. bij art. 5. Artikel 5 luidde "dat, wanneer in het belang van openbare gemeentewerken "wijziging moet georacht worden in de werken der maatschappij, de kosten "dezer veranderingen ten laste der maatschappij komen." Verschillende raadsleden wilden in het artikel opgenomen zien dat er ook rekening gehouden werd met particuliere belangen. Anderen daarentegen vonden dat dit niet noodzakelijk was omdat het ging om een contract tussen de gemeente en de maatschappij. Men ging zelfs zo ver door te vragen in hoeverre de lucht boven een huis eigendom was van de eigenaar. De voorzitter nam hieromtrent een duidelijk standpunt in. Hij stelde "Naar mijn vaste overtuiging behoeft geen eigenaar zich door telefoondraden "te laten weerhouden, al wilde hij ook een toren stichten op de plaats waar "vroeger slechts een laag gebouw heeft gestaan." Toch vond er een kleine wijziging van artikel 5 plaats. Tussen de woorden "gemeentewerken" en "wijziging" diende men te lezen "of van werken van particulieren". Het amendement wat hieromtrent ingediend was, werd aan genomen met 16 stemmen voor en 3 tegen. Bij de voorstemmers troffen we een aantal namen aan die heden ten dage nog grote bekendheid genieten bij veel Schiedammers o.a. de heren Nolet, Rijnbende, Melchers, van der Schalk, Beukers, Roelants, Knappert en Loopuyt. Was artikel 5 na lang gepraat aangenomen, vlugger ging het met artikel 6. Het daarop volgende artikel ging over de waarborgstelling. De waarborg was gesteld op f. 1.000,—. Eén der raadsleden wilde dat bedrag graag ver hoogd zien omdat het te Rotterdam gebeurd was dat tijdens een storm een toestel naar beneden gekomen was, waardoor het dak van Museum Boymans

Scyedam | 1976 | | pagina 16