9 Zij heeft weliswaar besloten tot de aankoop van de molen 'De Drie Koornbloemen', maar zij heeft daar voorlopig niet de konsekwentie van een onmiddellijke restauratie aan kunnen verbinden. In een noodgeval, schrijnend, als het Proveniershuis, beroept zij zich op een tekort aan financiële middelen. Helaas voert zij zelfs op haar meerjarenbegroting geen post op, waaruit de monumenten op zijn minst in redelijke staat kunnen worden onderhouden. Wanneer zij dit wel deed zou zij een werkelijk aktiverende rol kunnen spelen. Zij zou zich niet beperken tot het allerhoogstnodige, maar zelf aanpakken en zo anderen stimuleren waar dat maar mogelijk was. Dan zou zij bijvoorbeeld een Stichting Stadsherstel, zoals die elders, in Vlaardingen o.a., al bestaat, in het leven roepen en door financiële bijdragen partikulieren helpen hun woning terug te brengen tot de oorspronkelijke staat. Hoe aanzienlijk zou dit het historisch stadsmilieu kunnen verbeteren Dan zou zij - maar dat is een geheel ander hoofdstuk - de grootste zorg betrachten bij de herinvulling van de oude Schiedamse binnenstad en zeker het in de loop der tijden gegroeide stratenpatroon respekteren. Dan zou zij ten aanzien van de Plantage, één van Nederlands oudste parken, plannen koesteren, die er uiteindelijk toe zouden leiden, dat dit park er anders uit ging zien. Dan zou de parkeerruimte - en het podium - weer plaats maken voor groen en bomen. Dan zou zij er wellicht over denken de Vismarkt zijn oude, weliswaar gerekonstrueerde, aanzien terug te geven. Dan zou zij - de opsomming dreigt lang te worden - er zorg voor dragen dat de zo karakteristieke en zeldzame - want typisch Schiedamse archi- tektuur van de branderijen in haar beste voorbeelden bewaard bleef. Het liefst in een Branderskwartier. Dan zou zijhet is slechts een greep. Een idee, van wat er zou kunnen gebeuren. EEN OPLOSSING Het lijkt ons thans de hoogste tijd, dat er in Schiedam een monumenten beleid van de grond komt en de daartoe aangewezen partijen, rond de tafel gezeten, binnen korte tijd met een aantal uitgangspunten komen, die een dergelijk beleid in principe mogelijk maken. Uiteraard biedt de Historische Vereniging zich voor een dergelijk over leg graag aan. Zij houdt zich sterk aanbevolen voor daadwerkelijke mede werking. Zij heeft zelfs in deze richting reeds een begin gemaakt.

Scyedam | 1976 | | pagina 9