13 CJ. Nolet was geboren op 25 juli 1771, gehuwd met Helena Beukers, en gestorven op 30 december 1851. Hij was brander en distillateur en behoorde tot de voornaamste ingezetenen van de stad. Voor de bouw van de Havenkerk moet hij een aanzienlijke som hebben gegeven. Zijn woning stond aan de Korte Haven, ongeveer op de plaats waar later (in 1887) het klooster werd gebouwd. Deze C.J. Nolet was de schenker van de drie altaarstukken. Boven het linkerzij-altaar: "Aanbidding der herders". Het is middenonder op vrij groot formaat gesigneerd "Van Ysendyck 1837". Boven het rechterzij-altaar: "Opdracht in de tempel", rechtsonder gesig neerd "Van Ysendyck". Deze voorstellingen meten elk ongeveer 4,30 bij 2,40 meter, waarbij de bovenzijde in rondboog is uitgevoerd. Het middelste en grootste werk meet ongeveer 6,25 bij 3,50 meter en werd geschilderd in 1847. Het stelt de "Kruisiging" voor, met welk schilderij de maker de Leopoldsorde verwierf (een sinds 1832 bestaande belgische ridderorde). Op het steenblok linksonder is in blokletters te lezen: "C.J. NOLET dedit A. VAN YZENDYCK pinxyt 1847". Bij de restauratie van de kerk werden ook deze schilderstukken onder handen genomen. Werking van het hout, temperatuurswisselingen, vocht en vuil hadden de kunstwerken geen goed gedaan. Het middelste doek werd opnieuw strakgespannen door de spieën van het raamwerk erachter aan te slaan. Het vuil en de oude vernislagen werden verwijderd. Het linker schilderstuk was door lekkage in slechte staat, het was vochtig, en bij het schoonmaken kwam men tot de ontdekking dat het doek eens gedeeltelijk was overgeschilderd (eerste helft van deze eeuw? op die plaatsen waar kale plekken waren ontstaan (ook door lekkages? Die overschildering was geheel losgekomen van de onderlaag, zodat de restauratie van dit schilderij intensief is geweest. Een nieuwe vernislaag completeerde het herstel van de drie doeken. Dit werk werd vakkundig uitgevoerd door de heer D. Hamakers, die ook voor het overige ornamen tenschilderwerk in de kerk zorg droeg. Van de schenker C.J. Nolet is overigens een nog duidelijkere herinnering in de kerk aanwezig. Hij was namelijk ook de opdrachtgever en schenker van de uit 14 schilderijen bestaande Kruisweg (afmetingen 95 bij 110 cm.). Hij liet zichzelf afbeelden op de tweede statie, links knielend, terwijl Christus met het kruis voorbij gaat. Maker van deze schilderstukken is eveneens Anton van Ysendyck, die daarmee wel voor een groot deel zijn stempel op het interieur van de Havenkerk heeft gezet. R.W. POELS

Scyedam | 1976 | | pagina 13