Schiedams telefoonnet (2) 14 Begin december 1884 was een directielid van de firma van der Made Bouman uit Dordrecht bij een bezoek aan Schiedam - in een kort onder houd met de burgemeester - niet in de gelegenheid geweest om over telefonische verbindingen in de gemeente Schiedam te spreken. Aange zien het de firma niet geheel duidelijk was of er een concessie was ver leend, waren zij zo vrij om een geheel nieuw plan op tafel te brengen. Het plan hield in het oprichten van een onderlinge Vennootschap met een kapitaal van f. 16.000,—. Daardoor zouden de dikwijls door gemeen tebesturen geopperde bezwaren voor het verlenen van concessiën voor een groot deel worden weggenomen, omdat de abonnees aandeelhouders zouden zijn. Ze konden daardoor zelf de abonnementsprijs vaststellen, om na enige jaren, wanneer het grondkapitaal geheel of gedeeltelijk was afgelost, de prijs aanmerkelijk te verminderen. Volgens grondslagen van de eerder genoemde firma zou bij een voldoende deelneming de abonne mentsprijs op f. 60,— gesteld kunnen worden. Na 10 a 12 jaar wanneer het grondkapitaal geheel afgelost zou zijn, kon dit bedrag teruggebracht worden op f. 40,-. De burgemeester liet de firma Van der Made Bouman weten, dat men nog steeds in onderhandeling was met de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij. Met die onderhandelingen vlotte het maar niet. Wel kwam er in 1885 weer een onderlinge verbinding bij. De Watertoren werd verbonden met het bureau der waterleiding. Deze verbinding heeft niet lang bestaan, omdat in oktober 1886 het bureau der waterleiding werd opgeheven. In plaats van deze aansluiting werd verzocht een nieuwe telefoonlijn aan te leggen tussen de Watertoren en het Politiebureau met tevens een aansluiting op de gasfabriek. Bij een eventuele brand kon de politie het personeel van de Watertoren verzoeken de druk op de waterleiding te verhogen; en aangezien de administratie van de Watertoren bij de gas fabriek berustte, was het van belang, dat ook deze instelling op dezelfde lijn een aansluiting kreeg. Alzo verstreken de jaren en bleef Schiedam nog maar steeds verstoken van een eigen telefoonnet. Eindelijk, in de raadsvergadering van 31 januari 1890, werden er nieuwe voorwaarden vastgesteld, daarbij rekening houdende met wensen van het gemeentebestuur alsmede met de mogelijkheden van de maatschappij. De voorwaarden voor de te verlenen concessie waren enigszins uitge breid. Eén van de voorwaarden was het beschikbaar stellen van 20 gratis aansluitingen ten behoeve van gemeenteposten. Als openstellingstijd werd vastgesteld de tijd van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur op werkdagen, en van 9 uur 's morgens tot 1 uur 's middags op zondagen en

Scyedam | 1976 | | pagina 14