erkende Christelijke feestdagen. De concessie werd aangegaan voor een termijn van 25 jaar. De Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij werd gratis het zogenaamde Boterhuis aan de Hoogstraat ter beschikking ge steld tot inrichting van het Centraal-Bureau. De onkosten voor inrichting waren voor rekening van de maatschappij, terwijl reparatie aan de buitenzijde van het gebouw ten laste zouden komen van de gemeente. Het Boterhuis was jarenlang in gebruik geweest bij de Schiedamse Schutterij, welke deze lokaliteit gebruikte voor het opslaan van materi alen en uniformen. Op 12 maart 1890 moest de Schutterij het Boterhuis geheel ontruimd hebben en dan kon het ter beschikking gesteld worden van de telefoon maatschappij. KLACHTEN Nu konden de aktiviteiten van de maatschappij pas goed beginnen. Allereerst werden er vergunningen aangevraagd om palen te mogen plaat sen, o.a. op de Hoogstraat, Appelmarkt en Havensteeg, alsmede 3 palen in de Frankenstraat en 11 in de Hoofdstraat. De aangevraagde vergunningen kwamen vlot af, doch waar gewerkt wordt, daar worden fouten gemaakt. Toen namelijk de werkzaamheden al enkele weken in uitvoering waren, kwamen de eerste klachten van de zijde van de burgerij. Hoorde men reeds bij de aanvang van de werkzaamheden door deze en gene de opmerking maken, dat vooral de schoonste gedeelten der gemeen te zouden worden ontsierd door de reusachtige palen met visgraatachtige uitsteeksel, dan werd terstond door direct of indirect betrokkenen bij de maatschappij het zwijgen opgelegd met de bewering dat die palen nu eenmaal onmisbaar waren, maar bovendien, dat bij de plaatsing daarvan, zoveel mogelijk, rekening gehouden zou worden met verkeer, gezichts belemmering of ontsiering. Door plaatsing van palen in de Hoofdstraat was het voor één van de bewoners aldaar zelfs onmogelijk geworden om ooit nog een vlag uit te hangen. De gemeente-architect die deze klachten onderzocht had, kwam tot de konklusie dat de 3 palen, geplaatst in de Hoofdstraat tussen de Hoofd brug en het pakhuis "Java", inderdaad vervangen moesten worden door palen van minstens 18 meter lengte. Dit moest gebeuren binnen vier weken na de dag van aanschrijving. De dag van aanschrijving was 24 juni 1890, maar op 4 september stonden er nog geen langere palen in de Hoofdstraat. Nu moest dit binnen 8 dagen gebeuren, want anders zouden de palen van gemeentewege worden verwijderd.

Scyedam | 1976 | | pagina 15