18 Nu de firma Ribbink van Bork Co. ook aansluiting wilde hebben op het bestaande intercommunale telefoonnet, ging als het ware de ene exploi tant voorwaarden stellen aan de andere. Gezien deze onredelijkheid richtte de Firma Ribbink van Bork Co. zich tot de regering, om aan te dringen op een uniforme regeling van voorwaarden voor intercommunaal verkeer van alle telefoonnetten. Vandaar dat deze firma zich ook tot de gemeentebesturen wendde van die plaatsen, waar een telefoonnet door de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij geëxploiteerd werd, ter ondersteuning van hun voorstel. Het Schiedamse gemeentebestuur was van mening dat het inderdaad on billijk was en ondersteunde daarom het ingediende voorstel. In mei 1891 kreeg de Nederlandsche Bell Telephoon Maatschappij de op dracht van het Rijk, een intercommunale geleiding aan te leggen tussen Schiedam en Maassluis. Voor het aanleggen daarvan was het nodig om palen te slaan vanaf de Vlaardingerdijk tot aan de Damlaan en vervolgens langs de gehele Damlaan tot aan de spoorlijn. Verder werd de verbinding langs de spoorbaan gespannen. Deze route was veel beter te volgen dan de route van de reeds enkele jaren bestaande aansluiting van de firma Dirkzwager te Maassluis aan het Centraal-Bureau te Rotterdam, welke door het zuiden van Schiedam liep. Ook werden er weer enkele gratis gemeenteposten aangesloten aan het Centraal-Bureau, namelijk het woonhuis van de Havenmeester aan de Hoofdstraat, het Stedelijk Ziekenhuis aan de Lange Achterweg en de barak voor lijders aan besmettelijke ziekten aan het Oosterhavenhof. De Haven meester kreeg no. 19. Het ziekenhuis werd aangesloten onder no. 59 en de barak aan het Oosterhavenhoofd onder no. 55. Deze instellingen werden, gedurende de tijd dat het Centraal-Bureau gesloten was, permanent met elkaar verbonden. De vereiste vergunningen, voor het plaatsen van palen, kwamen steeds vlot af omdat het meestal gemeentegrond betrof. Anders was het, wan neer de grond aan particulieren of andere instellingen behoorde. In september 1894 werd een aanvraag ingediend voor aansluiting van het Kommiezenhuisje aan de Overschiesestraatweg aan het Centraal-Bureau te Schiedam. Aangezien het Hoogheemraadschap van Schieland haar recht op deze straatweg liet gelden, moest de toestemming voor het plaatsen van die palen bij deze instantie aangevraagd worden. Deze werd verkregen, doch per jaar moest voor elke paal f. 1,19 betaald worden. In de loop van 1895 werd het telefoonnet aanmerkelijk uitgebreid. Dit kwam omdat het abonnement verlaagd was van f. 60,— tot f. 40,—. Dit bracht het aantal geabonneerden direct boven de 100.

Scyedam | 1976 | | pagina 18