De maatschappij had flink reklame gemaakt en voorgesteld om het abonnementstarief te verlagen, indien het aantal abonnees met 50 verhoogd zou worden. In eerste instantie kwamen er maar 10 nieuwe aansluitingen bij. Veel te weinig voor een verlaging van het tarief. Schiedam telde in die tijd 25.000 inwoners met 58 geabonneerden, per 1.000 inwoners. Gemeenten met een vergelijkbaar aantal inwoners waren Zwolle met 27.000 inwoners en 172 geabonneerden en Breda met 23.000 inwoners en 200 geabonneerden. Een artikel in de plaatselijke courant was er de oorzaak van dat het aantal aansluitingen van 61 in november 1895 opliep tot 102 in januari 1896. De daarop volgende jaren gaven een lichte stijging te zien in het aantal abonnees. Er kwamen ook andere voorzieningen om de kwaliteit van het geluid te verbeteren. Eén van de voornaamste veranderingen was het vervangen van de enkel draadsverbindingen door dubbeldraads aansluitingen. Het werd zelfs zover doorgevoerd dat er bepaald werd dat een abonnee, welke door middel van een enkeldraadsverbinding met het Centraal-Bureau verbonden was, niet meer toegelaten werd tot het intercommunaal verkeer. Nader hand werd dit gedeeltelijk herroepen, door te bepalen dat dit tot 1 juli 1901 alleen betrekking had op nieuwe aansluitingen. De maatschappij kreeg toen de gelegenheid om in een half jaar tijd het gehele telefoonnet om te bouwen tot dubbeldraadsaansluitingen. Vanaf die tijd ging men ook meer en meer over op het leggen van kabels onder de grond. Dit gaf op verschillende plaatsen verfraaiing van het stads beeld te zien in verband met plantsoenaanleg. Op die plaatsen waar het niet anders mogelijk was, dan via een palenroute, daar ging men in sommige gevallen over op een sierlijke omtimmering en topversiering van de palen. Het kwam er op neer dat er kabels gelegd werden vanaf de ene kabelpaal naar een andere paal. In de paal werden de draden omhoog gebracht en dan werden er van bovenuit de paal draadverbindingen aangelegd naar diverse percelen. Men kreeg dus van bepaalde punten af bovengrondse leidingen. Er werd o.a. een kabel gelegd vanaf de Grote Markt door de Schie naar de St. Annazusterstraat. Daar werd een kabelpaal geplaatst en van daaruit volgden dan de verschillende aansluitingen. C. PLUIJM

Scyedam | 1976 | | pagina 19